MAN TRACHT AL 3 JAAR VERGEEFS Z N GEZIN UIT POLEN TE KRIJGEN Drie mannen dood na werken met zenuwgas Franse bonden roepen staking uit J. M. Gorter ontving de NCD-prijs Spoedig ook Zwitserse piraten zender op de Noordzee Na tientallen jaren niet roken en veel overuren Oud-mijnwerker heeft in zijn huis een vermogen aan kunst verzameld Ontdekkingen in rijk van de kunst j de bank waar ook u zich thuis voelt Lantaarnpaal gedenkteken voor hond Poolse autoriteiten weigeren vier visa f2000,- 18 maanden f124,73 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden f 238,14 p.m. aflossen Sahotagenetlen in Israël opgerold Andere naam voor Britse .meneer Pinda ,,Daar komt hij weer met zo 'n prul aanzetten99 zei vroeger zijn vrouw tegen de kinderen IN OORLOG TERUG DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR OMDAT HIJ WIL SPAREN RIJDE KOOP VEEL KIJKEN ONBETAALBAAR Pagina 7 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 OXTON (Engeland) Me vrouw Joy Ellis wilde in haar tuin op het graf van haar poe del een gedenkteken. De opdracht werd verleend aan de kunstenaar-beeldhouwer Brian Burgess, die de voet van een lantaarnpaal ontwierp en op het graf plaatste toen mevr. Ellis uit was. ..Het gedenkteken moest een vorm hebben, waarvoor 'n hond waardering zou kunnen opbren gen". zei hij. ,,In ieder geval is een lantaarnpaal een van de beste vrienden van een hond". Mevrouw Ellis was echter van mening, dat een beeldje passen der zou zijn. ,,Ik heb hem. ver zocht de lantaarnpaal weg te ko men halen", zei ze. HULST Al sinds 1966 probeert de 52-jarige Nederlander A. van Gimst met zijn gezin uit Polen te komen. Tot nu toe vergeefs. De Poolse autoriteiten willen hgm wel een uitreisvisum geven maar zijn Poolse vrouw en zijn drie zoons die de Nederlandse nationaliteit bezitten, niet. Sinds enkele weken is de heer Van Gimst weer in Nederland. HU logeert bij zijn zuster in Hulst en wil tijdens zijn ..vakantie" het ministerie van buitenlandse zaken warm maken voor zijn zaak. Om de terugreis te kunnen l>etalen werkt hij. In het huisje van zijn zus ter en zwager in Hulst vertelt hij: „In de oorlog leerde ik mijn vrouw kennen. Genowefa was kleermaakster en zij woonde in de Poolse stad To- maszow - Mazqwiecki. In 1947 trouw- ADV ERTENTIE LONDEN Enkele leden van het Britse parlement zullen een onderzoek instellen naar de dood van drie man nen, die werkten bij een onderzoekcen trum van de regering, dat zenuwgas produceert. Mevrouw Elizabeth Comp- ton, leidster van een Engelse groepe ring die zich tegen chemische en biolo gische oorlogsvoering opstelt, heeft ver klaard, dat inmiddels twee andere em ployes van het centrum te Nancekuke in het graafschap Cornwall ernstig ziek zijn geworden. Een woordvoerder van het ministerie -an Defensie, onder hetwelk het cen trum ressorteert, wilde mevrouw Comp- tons vermoeden, dat de sterfgevallen door zenuwgas zouden kunnen zijn ver oorzaakt, noch bevestigen, noch tegen spreken. Hij ontkende, dat de mannen aan een speciaal project werkzaam waren. Vol gens mevrouw Compton zijn bijzonder heden aan het licht gekomen doordat één van de zieke mannen „genoeg moed had verzameld, er met mij over te spreken". Tevoren had hij gezwe gen, omdat hij een verklaring had on dertekend, vallend onder de wet op de staatsgeheimen. Zes parlementsleden zijn door me vrouw Compton benaderd en hebben beloofd de zaak te bestuderen. den we daar. Onze oudste zoon Mark werd er geboren evenals ons tweede kind. Na veel moeilijkheden slaagden wij er in 1953 in naar Nederland te gaan. Wij gingen wonen in Axel. Tot 1959 bleven we daar". „In dat jaar stierf de jongste zuster van mijn vrouw en bleven mijn gebrekki ge schoonouders in Polen onverzorgd achter". ,We besloten daarom terug te gaan. In 1966 stierven tfe ouders van mijn vrouw. Toen wilden we terug naar Nederland. Dat ging niet meer. De meoilijkheid is dat mijn vrouw, die een Nederlands paspoort bezat, op Poolse repatriëringspapieren naar Polen was teruggereisd. Daardoor was ze voor de Poolse wet weer Poolse geworden". „Mijn jongens echter in Axel is de derde geboren bleven Nederlanders. Desondanks willen de Polen hen niet laten gaan'. ,Ze willen Mark. die inmiddels 22 jaar is zelfs in militaire dienst stoppen. Hij heeft omdat hij weigerde aan de op- PARIJS De twee grote Franse vakbonden, de CGT en de CFDT, heb ben vrijdag opgeroepen tot een 48- urige staking op dinsdag en woensdag aanstaande. De twee bonden zeiden de staking te hebben uitgeroepen omdat de werkge vers hebben geweigerd aan de eisen voor hogere lonen en een kortere werkweek tegemoet te komen. In een gezamelijke verklaring waarschuwen de vakbonden dat het conflict bij de energievoorziening met de dag scher per wordt. Leden van de communis tische CGT, de grootste vakbond van Frankrijk, hielden woensdag een 24- uursstaking waardoor in een groot deel van het land de gas- en elektrici teitsvoorziening was afgesloten. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft gisteren een wetsvoorstel aangenomen, dat het mogelijk maakt, dat dienstplichtigen in Amerika voort aan door het lot worden aangewezen. Het Huis van Afgevaardigden had het voorstel al eerder goedgekeurd roep gevolg te geven, vier maanden in de gevangenis gezeten. Daarna werd hij weer losgelaten. Deze week kreeg ik een brief waarin mijn vrouw schreef dat hij wéér een oproep had gekregen. De Nederlandse ambassa de heeft weinig voor ons gedaan. Een ambtenaar adviseerde mij zelfs: Dans zoals de Polen willen..." AMSTERDAM De staatssecretaris van economische zaken, drs. L. J. M. van Son, heeft gistermiddag in Amster dam Hilton de NCD-prijs uitgereikt aan de heer J. M. Gorter, commissa ris van de NV uitgeversmaatschappij Ae. E. Kluwer te Deventer. Vooraf was de heer Gorter, die tot voor kort directeur was van het Kluwer-concern, toegesproken door drs. J. A. van de Kamp, voorzitter van het Nederlands Centrum van Directeuren (NCD). De commissie van aanbeveling heeft de heer Gorter de prijs toegekend „op grond van zijn dynamische onderne merschap als uitgever, waardoor hij in zeer belangrijke mate heeft bijgedra gen aan informatie-overdracht en scho ling van grote groepen van de Neder landse bevolking enerzijds en aan de uitbouw van een onderneming ander zijds. Voor zijn actief aandeel in het werk van bedrijfsorganisaties in relatie teot zijn werk. Ten slotte voor het menselijke, doch tevens produktieve ge bruik en bundeling van de krachten binnen de onderneming, waar hij als hoofddirecteur heeft gewerkt". Dit was de derde maal dat de prijs werd toegekend. De eerste maal in 1965, was dr. Huub J. van Doorne te Eindhoven de uitverkorene, de tweede maal was het de heer J. van der Togt te Dordrecht, directeur van Tornado. Door het toekennen van deze prijs wil de NCD de aandacht vestigen op ie mand die het naar mening van de NCD als directeur bijzonder goed heeft gedaan of doet. ADVERTENTIE Winand Zenden: ,,lk laat mij j nooit iets opdringen". Hij ver- zamelde zijn schatten op een veel- J I jarige, moeilijke ontdekkingsreis door het rijk van de kunst. voor u 2000 5000 en voor u... TEL AVIV Een vijftigtal mensen is de afgelopen dagen door Israëlische troepen gearresteerd, bij het oprollen van vijf sabotage-centra in Jeruzalem, Hebron, Gaza. Akkra en Taibeh. De saboteurs en hun medeplichtigen, on der wie veel Israëlische Arabieren, on derhielden contact met commando leiders in de bezette westelijke Jor- daanoever. De politie zegt over voldoende bewij zen te beschikken om de arrestanten, die verantwoordelijk worden geacht voor verschillende sabotagedaden van de laatste maanden voor het gerecht te lei den. ROTTERDAM Eind november of be gin december zal voor de Nederland se kust een tweede drijvende piraten zender dienst gaan doen. Het is „Radio Nordsee International", die zal worden geëxploiteerd door een Zwitserse firma. De program ma's van Radio Nordsee zullen wor den uitgezonden vanaf een door de Zwitserse firma gekocht Nederlands kustvaartuig, dat in twee maanden werd omgebouwd tot een drijvend ra diostation. Het schip ligt op het ogen blik nog in de Rotterdamse haven en zal binnenkort naar een plaats voor de Nederlandse kust varen om van daaruit te gaan zenden. „Radio Nordsee" gaat, ao is de bedoe ling, in drie talen programma's en nieuwsberichten uitzenden: in het Duits, het Nederlands en het Engels. De programma's zullen via vier sterke zenders de ether ingaan en overal in Europa op te vangen zijn. De Zwit serse eigenaren, Edwin Bollier, (32) en Erwin Meister (31) zijn van plan het accent op Duits gesproken pro gramma's te leggen. De onlangs in Duitsland van kracht geworden wet tegen piratenzenders zal, zo menen de eigenaren, machteloos zijn tegen de nieuwe zendorganisatie: Radio Nordsee International telt namelijk geen enkele Duitse medewerker. De ongeveer 15 koppen tellende beman ning van het schip en de omroepstaf zal bestaan uit Hollanders, Zwitsers en Oostenrijkers. De twee eigenaren, verenigd in de fir ma „Radio Nordsee Division" in Zü- rich heeft een bedrag van bijna vier miljoen gulden In het project ge stopt. Volgens Bollier en Meister hebben ver schillende grote concerns al voor ve le miljoenen guldens aan reclame zendtijd gereserveerd. Het ligt in de bedoeling voorlopig vijf dagen per week een 24 uurs programma te gaan verzorgen van beat en popmuziek, af gewisseld door reclame en nieuws. De Zwitserse eigenaars hebben, zo zeg gen zij, rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Nederlandse au toriteiten hun radiostation moeilijkhe den in de weg zullen leggen. In dat geval vaart de coaster naar de Mid dellandse Zee om van daaruit te gaan zenden. De kustvaarder is de voormalige Ne derlandse, in Slikkerveer gebouwde „Silvretta". De „Mebo II", zoals het schip nu heet, wordt op dezelfde werf waar het schip in 1948 is gebouwd, die van De Groot en Van Vliet, in gereed heid gebracht. de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogelnde 3. SCUNTHORPE (Engeland) Na een moeilijk leven van 30 jaar heeft P. Nutt (peaunt is pinda) naamswijziging aangevraagd en gekregen. „Het is al rot genoeg om met een naam als Nutt door het leven te moe ten gaan", zei de man, die thans Peter Knudsen heet, „maar het is absoluut ondraaglijk om dan ook nog de initiaal P. mee te krijgen". Contant geld nodig voor privé-doeleinden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in handen, betaling in 18 x ƒ186,28. Of: 10.000,- In handen, betaling in 36 x 335,65. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor.Men geeft u er graag alle Inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. MAASTRICHT „Als ik weer eens een schilderij had gekocht, zei mijn vouw steevast tot onze drie dochters: daar komt hij weer met zo n prul aan dragen. Hij heeft er toch genoegEn ook mijn vrienden snapten er niets van", zegt de 59-jarige gepensioneerde mijnwerker Winand Zenden in Neer beek. Hij is ondanks alle aanmerkingen rustig zijn gang blijven gaan. En dat betekende tientallen jaren niet roken, veel overuren maken en het extra-ver diende geld in het spaarpotje voor de kunst-aankopen stoppen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Winand Zenden voelt zich rijkelijk beloond. Van de huiskamer tot de zol der zijn de muren bedekt met olieverf schilderijen, gouaches, aquarellen, et sen, Ftho's, reliëfs en tekeningen. Grote en kleine bronsplastieken staan »p de schoorsteenmantel, op kas ten. dressoirs, tafels, en in de tuin. De zogeheten prullen dragen de sig- naturer. van schilders als Henk Chabot, Jan var Heel, Aad de Haas, Peter Nij- huis, Claries Eyck, Kees Verwey, Jan Sluiters, Edmond Bellefroid, Géne Eg- ben, proi. Pieter Defesche en de beeld houwers Arthur Spronken, Nic Jonk en Godfried Pieters. Een particuliere col lectie di&een vermogen waard is. Maar Winand Zenden verkoopt geen van de ciica 75 stukken. Zij zijn hem veel te dhrbaar. Hij zit op een stra tegisch pietje van de grote driezitbank van waar hij de L-vormige huiskamer geheel oveniet. „Met zacite klassieke muziek als achtergrond kan ik uren naar mijn kunstwerken kijken. Ik zie er altijds iets nieuws n. Zij vervelen nooit". „In het bean heb ik mij een paar keer miskochi aan schilderijen die mij na een half jiar niet meer bevielen. Zij staan nu «p zolder". „Het huis is rouwens te vol. Binnen kort ga ik in le tuin een tien meter lanêe galerij iret lichtkoepels bouwen. Dan zal alles beter tot zijn recht ko men". Winand Zend«n wijs geworden door het hoongelach waarmee zijh on begrepen vrijage met de kunst soms werd begroet ;taat gereserveerd te genover de bezoeier, die zijn collectie graag in ogenschojw wil nemen. Maar is de deur van de schatkamer eenmaal ontsloten, dan slaa zijn zwijgzaamheid om in een hartsbchtelijk loflied op zijn oogdfrpels: „F.ijk eens wat een kleur, wat een conpositie en hoe zij sprankelen van levei". Winand Zenden leeft zijn schatten verzameld op een Isnge, moeilijke ont dekkingstocht door het rijk van de kunst. „Ik was twintig jaar, toen ik mij voor schilderen ging interesseren. Het was mijn tweede hobby, want ik voetbalde ook bij Maurits. Je begint met iets mooi te vinden dat in de bazaar hangt. Maar na ver loop van tijd kom je tot de ontdekking, dat je kunst niet in warenhuizen moet zoeken. Dus ben ik jaar in jaar uit door het hele land gereisd om belang rijke tentoonstellingen te bezichtigen". „Kunst leer je zien door er veel naar te kijken. Dat inzicht verkrijg je niet in een dag tijd. Ik heb de kunstenaars opgezocht om uren lang met hen over kunst te praten. Ook heb ik veel ge leerd uit kunstboeken". „Iedereen kent de Franse impressionis ten. Iedereen weet dat dit grote mees ters zijn. Hun werk is niet te betalen. De kleine man moet proberen met een ADVERTENTIE beetje geld aan iets goeds te komen. Ook onze generatie bezit haar mees ters". „Zij zijn er, maar vindt ze eens voor zij grote naam hebben, voor hun werk onbetaalbaar wordt. Ik zeg nadrukkelijk niet „te duur", want goede kunst is niet te duur. Ik koop nooit op tentoon stellingen, ondanks de dertig procent rijkssubsidie. „Ik zoek de kunstenaars gewoon thuis op. al wonen zij honder den kilometers ver". „Vaak ga ik tevergeefs. Dan is er niets bij dat mij bevalt. Dat zie ik binnen vijf minuten. Ik laat mij nooit iets opdringen, ook niet door bekende kunstenaars, want per slot van rekening ben ik het die er van moet houden. Ook grote kunstenaars maken soms dingen, die ik zelf niet voor nietg zou willen krijgen. Hun beroemde signatuur is geen garantie voor top kwaliteit. Picasso beschouw ik als de grootste van deze tijd". Heeft Winand Zenden nooit het pen seel gegrepen om zelf te scheppen wat hij mooi vindt? „Nee, nee, ik zie veel liever het werk van goede kunstenaars". Zijn liefde voor goede kunst, zijn inzicht, en het feit dat hij nooit iets verkoopt worden door de kunstenaars hoog gewaardeerd. Zo zeer zelfs dat sommigen de mijnwerker uit Neerbeek hun beste werk schonken; soms voor zien van een vriendschappelijke op dracht. Zo stuurde de inmiddels overleden meester Henk Chabot uit Rotterdam, na met Winand Zenden te hebben ken nis gemaakt, hem het schilderij „Moe der en kind". Een werkstuk uit zijn beste periode dat nu meer dan tiendui zend gulden waard moet zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 7