Titelkansen voor Scholte kregen opnieuw een deuk Tj sp( ui POGGENPOHL KEUKENS GEERTJES KEUKENCENTRUM TILBURG krijgt grootste overdekte ijsbaan van Nederland PONTIAC München bouwt aan Olympische Spelen I f Ij PONTIAC TUD JUISTE TUD Zondag trial in Kootwijk Geen spelers van Milan en Roma in Italiaans elftal Blije gezichten, fijne horloges Geesink van hondsfunctie ontheven Startverbod Oostduitsers opgeheven And Steylen hondstrainer bijKNAU Handballers geselecteerd in kwaliteit, uitvoering en ongeëvenaard kom vrijblijvend kijken bij: Moskou kandidaat zomerspelen 1976 Gustav Heineman beschermheer O.S. 50STE HAL WK IJSHOCKEY SCHAATSEN Toeschouwer door raket gedood KOSTEN HOGER NOG GEEN BESLISSING ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 LINZ De kansen van Henk Scholte op de wereldtitel libre, die door de neder laag tegen Galvez nogal in diskrediet waren geraakt, devalueerden vrUdagmid- dag in Linz nog verder toen de Nederlandse kampioen slechts via een serie van 428 in de nastoot erin slaagde tegen de Oostenrijker Franz Stenzei een remise te bevechten. „Je moet het maar treffen", vertelde de teleurgestelde Eindhovenaar na afloop. „Het is belachelijk. Die man heeft in zijn hele leven nog nooit zo'n gro te serie gemaakt. Nu maakt hij er tegen mij 499. Als je zó veel pech hebt als ik is libre een rotspel. Dit ene punt kan nu net de doorslag gaan geven, zelfs wanneer ik de resterende partijen nog zou winnen". Scholte, die eerder m§t matig spel in vier beurten van Matsuzaki had gewonnen, had geen enkele waardering voor de prestatie van zijn tegenstander, wiens 359e carambole volgens de Nederlander mis zou zijn geweest. „Stenzei werd helemaal rood toen de arbiter doortelde", kwam het er fel uit. ADVERTENTIE lM* M itl 11 M il APELDOORN - KONINGINNELAAN 78 - TELEFOON 05760-17434 TILBURG Als prins Claus vrijdag avond 28 november de opening van het nieuwe ijsstadion, de Pelikaanhal, heeft verricht, zal Tilburg kunnen bo gen op de grootste overdekte ijsbaan van Nederland. Dank zij een intensieve samenwerking tussen de Stichting Kunstijsbaan Tilburg en de oud-voetbalinternational'Pelikaan als directeur van een bedrijf, gespecia liseerd in het bouwen van overdekte MOSKOU Moskou zal zich kandi daat stellen voor de organisatie van dfe Olympische zomerspelen van 1976. Nadat het Franse sportblad „l'Equipe" hierover donderdag een bericht publi ceerde heeft het Russische Olympische Comité vrijdagmorgen de officiële beves tiging gegeven, dat Moskou kandidaat gesteld zal worden. Het zou de eerste maal zijn dat de Spelen op Russisch grondgebied zullen plaatsvinden. Moskou is de vierde stad, die zich kandidaat heeft gesteld voor de organi satie van de Spelen van 1976,. De ande re steden zijn Florence (Italië), Los Angeles (Ver. Staten) en Montreal (Ca nada). BONN. De heer Gustav Heinemann, president van de Westduitse Bondsre publiek, heeft het beschermheerschap aanvaard van de komende Olympische Spelen, die in 1972 in München zullen plaatsvinden. Het verzoek daartoe werd donderdag officieel tot hem ge richt door een afvaardiging van het organisatiecomité, bestaande uit de he ren Willy Daume (voorzitter), Hans- Dietrich Gemscher, minister van Bin nenlandse Zaken en Hans Jochen Vo gel, burgemeester van de Beierse hoofd stad. sportaccommodaties, is de open kunst ijsbaan Theresia, gelegen in het cen trum van de stad, in slechts honderd werkdagen omgetoverd in een fraai, modern en doelmatig ingericht sportsta dion. Het heeft van buiten een overkap ping van meer dan vijftig meter in de breedte en een lengte van honderd me ter en van binnen een ijsvloer van dertig bij zestig meter. Er kunnen vijf duizend toeschouwers plaats vinden. De idee op een kostendoorbrekende wijze te voorzien in het onrustbarende tekort aan overdekte sportaccommoda ties kreeg bij Pellikaan en zijn bedrijf in 1964 gestalte, toen de eerste sport hal werd gerealiseerd. Nu vijf jaar later, levert dit bouwbe drijf zijn vijftigste sporthal op: het overdekte ijsstadion van Tilburg met een totaal aan bijkomende accommo dates (vergroot gymnastieklokaal Voor lessen lichamelijk opvoeding, twee res taurants, vier grote kleedgelegenheden met de modernste hygiënische installa ties, een sauna inbegrepen). Volgens Canadese ijshockey-officials kan de Pellikaan-hal een vergelijking met dergelijke hallen in Canada, het moederland van de ijshockey sport, glansrijk doorstaan. De bedoeling is de Pellikaan-hal ge durende zes maanden van het jaar als kunstojsbaan te gebruiken. In de ande re maanden zal de hal worden benut voor het beoefenen van verschillende takken van sport en andere activiteitën. De Tilburg-Trappers vinden in dit stadion hun centrum en het program ma voor de komende weken omvat ijs- hockeywedstrijden tegen de Raiders (openingsavond), Den Bosch, de Smoke- Eaters, Chamonix, Lahr Arrows en op nieuw Den Bosch. Het ligt in de bedoe ling in februari 1971 een belangrijk deel van het programma der wereldkampi oenschappen ijshockey voor de C-groep in Tilburg af te werken. Het lot uit de loterij, die een libre- kampioenschap kan zijn, omdat bijna alle topspelers er wel eens een serie van 500 kunnen uitgooien, was getrok ken. Niet alleen in 't nadeel van Schol te trouwens. Ook voor Raymond Ceule- mans was er deze middag alleen maar een „niet" toen de Vlaamse biljart reus tegen de boomlange Duitser Klaus botste en in twee beurten werd geklopt. Voor een groot deel moesten deze toch wel verrassende resultaten worden toe- geschréven aan de mindere kwaliteit van het materiaal in Oostenrijk. En of het nu door de ballen kwam of door slechte leien op de oude en veel door driebanders mishandelde biljarts, doet er niet toe. Een feit was, dat de wer kelijke „azen" in dit toernooi meer be nadeeld waren door het voortdurende vast liggen van de ballen (vrijdag ge beurde dat in zes partijen liefst twaalf keer) dan de mindere goden in het ge zelschap, die de serie americaine nor maal al veel ruimer dan noodzakelijk is spelen. Angst beheerste dan ook het spel van Scholte in de partij tegen Matsuzaki (de Eindhovenaar struikelde drie keer op een vastliggende bal), angst was er de oorzaak van, dat Berardi en Marty tegen elkaar de serie niet feilloos kon den uitvoeren, angst ook speelde Ceule- mans parten in de belangrijke ontmoe ting-tegen Hose. Zelfs Ceulemans, die achter zijn han den had zitten grinniken toen de ballen voor Scholte in de partij tegen de Ja panner steeds weer bleven .kleven', kon niet aan de malaise ontkomen. Zijn spel is minder gehaast dan dat van de wer kelijke libristen en daarom had de Vla ming gemeend aan het euvel te kun nen ontsnappen. Maar het noodlot sloeg ook in zijn geval toe. In de serie, waar mee de Belg van start ging moest hij tweemaal opnieuw beginnen en toen Ho- se hem na een reeks van 451, waarvan de laatste honderd punten over het ge hele biljart bijeen waren gegaard, op nieuw een kans gaf, kwam het einde voor de nu toch wel gewaarschuwde Grobbendonker weer door vastliggende ballen. Het meest van deze gang van zaken profiteerden voorlopig Galvez en Marty, die beiden ongeslagen bleven. Stenzei (Oost.) 5 2 5 2.50 Berardi (Arg.) 500 2 413 250.00 Matsuzaki (Jap.) 103 4 52 25.75 Scholte (Ned.) 500 4 135 125.00 Ceulemans (Belg.) 240 2 130 120.00 Hose (W.-Dld.) 500 2 451 250.00 Weingërtner (Oost.) 9 2 6 4.50 Galvez (Sp.) 500 2 369 250.00 Stenzei 500 2 499 250.00 Scholte 500 2 428 250.00 Berardi 134 5 9 26.80 Marty (Fr.) 500 5 466 100.00 Matsuzaki 9 5 5 1.80 Hose 500 5 268 100.00 Ceulemans 500 3 439 166.66 Weingartner 17 3 8 5.66 Na vier ronden was de stand (resp. punten, hoogste serie, alg. gemeddilde): 1. Galvez 3 6 370 187.50 2. Marty 3 6 500 150.00 3. Ceulemans 3 4 500 206.66 4. Hose 4 4 451 106.55 5. Berardi 4 4 413 103.36 6. Scholte 3 3 428 125.12 7. Stenzei 4 3 499 36.96 8. Weingartner 4 2 227 41.18 9. Matsuzaki 4 0 143 16.08 ADVERTENTIE profectus f 106,— met datum, profectus f 127,— doublé f115,- goud lunette 1136,— goud 1174,— chroom 159,50 UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse Judo en Jiu Jitsu Bond heeft vrijdagavond in Utrecht beslo ten Geesink te ontheffen van zijn func tie als lid van de hoofdgradencommis- sie. Als reden gaf de bond op, dat Gee sink, ondanks een toezegging tijdens een onderhoud na de wereldkampioen schappen in Mexicostad, zich nadien niet heeft onthouden van voor de bond negatieve uitlatingen, Geesink zal ook „teneinde een rustige gedragslijn met betrekking tot het beleid vast te stel len en door te voeren", zoals in een brief aan de oud-wereldkampioen staat, tot na de Olympische Spelen in 1972 geen enkele bondsfunctie meer mogen vervullen. Indien Geesink, wat wordt genoemd „openbare afbrekende kritiek met betrekking tot de bond en zijn be stuur" zal leveren, ziet het hoofdbe stuur zich „genoodzaakt nog verdere maatregelen te nemen". Twaalf hoog gegradueerde judoka's hebben intussen het meningsver schil tussen de NJJB en oud-wereld kampioen Anton Geesink, ondanks lang durige besprekingen na de wereldkam pioenschappen in Mexico niet uit de wereld geholpen. Zij hebben stelling ge- KOOTWIJK In Kootwijk wordt zondag de tweede KNMV-trial onder auspiciën van de AMC „De Veluwe" verreden. Er wordt om tien uur ge start en de inschrijving is weer ge opend vanaf negen uur bij café Koot wijkerduin, waar na afloop ook de prijsuitreiking plaats vindt. Ook nu weer wordt een groot aantal deelne mers door de organisatoren verwacht. De eerste trial telde niet minder dan 54 coureurs. De trials in Kootwijk zijn bijzonder in trek bij de renners en men mag dan ook zondag de gehele top onder aanvoering van Henk Vink en Bob de Graaf weer in Kootwijk ver wachten. nomen tegen de houding van de Utrechtse sportschoolhouder. In een vrijdag uitgegeven verklaring zeggen de 12 „het gedrag van de heer Geesink niet meer te kunnen aanvaarden" en „zijn houding ten sterkste te laken". DEN HAAG In het Italiaanse elf tal, dat vandaag in Napels tegen Oost- Duitsland uitkomt, is geen enkele spe ler van de Nederlandse Europa-Cup tegenstanders AC Milan en AS Roma opgenomen. In de selectie-groep was wel de AC Milanspeler Rosato gekozen. Hij is echter niet opgesteld. De opstel lingen voor deze laatste wedstrijd van de voorronden van het wereldkampi oenschap in groep twee luiden: Italië: Zoff (AC Napoli), Burchnich, Facchetti (beiden Inter Milaan), Cera (US Cagliari), Puia (AC Turijn), Salva- dore (Juventus Turijn), Domenghini, Mazzola (beiden Inter Milaan), Riva (US Cagliari), De Sisti (AC Fiorentina) en Chiarugi (AC Fiorentina). Oost-Duitsland: Croy (Sachsenring Zwickauy), Frassdorf (Vorwarts Ber lijn); Bransch (Chemie Halle), Urbanc- zyk (Chemie Halle), Seehaus (Hansa Rostock), Körner (Vorwarts Berlijn), Löwe (Lokomotive Leipzig), Stein (FC Carl Zeiss Jena), Frenzel (Lokomotive Leipzig), Irmscher (FC Carl Zeiss Je na) en Vogel (FC Chemnitz). DAVOS De internationale schaats- unie, ISU, heeft vrijdag in Davos beslo ten het verbod aan Oostduitse schaat senrijders en -rijdsters om op wedstrij den buiten hun land uit te komen, op te heffen. De ISU had de leden van de Oost duitse bond dit verbod in juni opgelegd wegens de houding van de Oostduitse gedelegeerden op het ISU-congres in Maidenhead, Engeland. In een brief heb ben de Oostduitsers echter hun veront schuldigingen aangeboden voor wat de ISU noemde „beschuldigingen met een uitgesproken politiek karakter". MOSKOU Tijdens de Europa Cup wedstrijd tussen Dynamo Kiev (Rusl) en de Italiaanse club Fiorentina, die op 12 november in Kiev werd gespeeld, is een toeschouwer door een raket ge dood. Dit werd vrijdag medegedeeld in de Russische krant „Trud". Het slachtoffer, een student, werd getroffen door een van de overzijde van het stadion door de 30-jarige Grigoren- ko afgeschoten raket. Grigorenko, die de vervaardiging en het afvuren van de raket heeft toegegeven, bevindt zich in arrest en zal volgens „Trud" zwaar gestraft worden. De krant veroordeelt de toenemende ongeregeldheden op de Russsiche voetbalvelden, het aanste ken van papier en het afschieten van raketten als tekenen van vreugde na het maken van een doelpunt. APELDOORN Naar wij vernemen is de bekende atleet Aad Steylen be noemd als bondstrainer van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie en spe ciaal belast met de training van de at leten op de lange afstand. Dat bete kent, dat Steylen, als betaalde kracht, niet meer in wedstrijden zal kunnen uitkomen. Dat is", verklaarde hij gisteravond tegen ons, „overigens niet zo heel erg. Ik ben 34 jaar en heb heel wat belang rijke evenementen meegemaakt, waar onder als toppers de Olympische Spe len en tweemaal de Europese kam pioenschappen. Tienmaal heb ik een nationale titel behaald en dat niet al leen op lange afstanden, maar ook op de, voor mij niet lange, 800 meter". Vermoedelijk zal Steylen over 1 ca. drie weken zijn werkzaamheden begin nen. Uniek voor Nederland is de invoe ring van een oriëntatieloop voor lange- afstandlopers. De invoering daarvan betekent het begin van een nieuwe trainingsmethode. Vermoedelijk zullen de meeste trainingen in Laag Soeren en omgeving worden gehouden. Gelijk met de benoeming van Aad Steylen kwamen nog drie benoemingen af. Servee Wijssen is benoemd als bondstrainer voor de polsstokhoogsprin gers, Peter Nederhand voor de horden- lopers en de hink-stap-springers en Jaap Noordenbos voor de tienkampers. A Achter de grote sporthal de 290 meter hoge televisie foren met een draaiend restaurant. A In München wordt hard gewerkt de accommodatie voor de Olym pische zomerspelen van 1972 op tijd klaar te krijgen. Op de foto een kijkje in de in aanbouw zijnde grote sport hal, die plaats aan 12.000 mensen gaat bieden. De junioren hebben zes non-stops te overwinnen en de senioren liefst acht. Won Henk Vink de eerste maal, nu zal Bob de Graaf bij de „grote jongens" belust zijn op revanche. Spanning dus al bij voorbaat. A Hier een beeld van de ondergrond se, die speciaal voor de Spelen werd aangelegd. DEN HAAG De Tsjechische bonds coach van het Nederlands Handbal Verbond, Jaroslav Mraz, heeft de vol gende spelers geselecteerd voor de wed strijd tegen West-Duitsland in de voor ronden van het wereldkampioenschap, die op 28 november in de sporthal Ca- tharijne in Utrecht wordt gespeeld: George van Noesel (Swift, Arnhem), Ger Norbart (Sittardia), Peter Geerts (Niloc), Wim Budding (ESCA VC), Rob Janssen (Olympia Hengelo), Piet Ki- vit (Sittardia), Peter Muyres (Sittar dia), Henny Loef f en (Swift Arnhem), Guus Cantelberg (Sittardia), Heim Gijs- berts (Swift Arnhem), Bob Sondaar (AHC '31), Ed Hiensch (Niloc), KeesKeij- zer (Niloc), Jack Rietbroek (V. en L.), John Meuffels (V. en L.) en Harry Schrik (Attila), MÜNCHEN Vijfhonderd arbeiders hebben in vier maanden tijds op het Oberweisenfeld te München in de modder de hoofdlijnen uitgezet van het terrein van de Olympische Spelen 1972. Bulldozers en vrachtauto's bewegen zich over de door de herfstregens dikwijls glibberige modderbanen op de nog grijsbruine vlakte. Op enkele plaatsen op het terrein rijzen de eerste beton constructies al hoog boven het veld, nl. bij één van de stadions en in het Olympisch dorp. In één gebouw wordt reeds op volle kracht gewerkt: daar zitten driehon derd ingenieurs en andere technici te werken aan het project, dat volgens de jongste gegevens 1,15 miljard mark moet gaan kosten. Functionarissen te München zeggen onomwonden dat de kosten waarschijnlijk nog hoger zullen worden. In de berekening van de nieu we zakelijke leider van de bouwmaat schappij voor de Olympische accommo daties, Mertz, is geen rekening gehou den met verdere prijsstijgingen en men neemt aan dat in de komende tijd de prijzen van bijvoorbeeld staal verder zullen stijgen. De stad München, die de Olympische Spelen heeft aangegreper om op kor te termijn een ondergrondse spoorbaan aan te leggen, en de deelstaat Beieren pogen een grotere financiële bijdrage van de Bondsrepubliek te krijgen. De re geling is thans zo dat stad, deelstaat en bondsrepubliek elk een derde betalen van de kosten, die niet uit de opbrengst van de Olympia-loterij, verkoop van Olympische penningen en entreegelden worden gedekt. München en Beieren hebben Bonn voorgesteld, dat de Bondsrepubliek de helft betaalt en zij elk een kwart. Amb tenaren van het ministerie van binnen landse Zaken te Bonn zeiden desge vraagd, dat er nog geen beslissing was gevallen, maar zij gaven wel een aan wijzing van de richting waarin in Bonn gedacht wordt door te zeggen: Grote broer zal moeten bloeden". Het organisatiecomité van de Spe len is er in het bijzonder trots op dat München in staat is de Olympische sta 'ons en het Olympisch dorp op ee- 'c land van drie vierkante kilomet ujwen, dat op slechts vier kilome v an het centrum van de stad ligt. Mün chen had deze unieke kans doordat men een vroeger vliegveldje braak had lig gen. Op dat stuk land, voor 1926 een excercitieterrein had men alleen het puin van de gebombardeerde wijken ge stort en een hoge televisiemast met draaiend restaurant op 130 meter hoog te gebouwd. Van de enorme puinhoop wordt een groen wandelpark gemaakt en de televisiemast is het in de wijde omtrek zichtbare herkenningsteken van het terrein. Met toenemende man kracht zal worden gewerkt aan de tot standkoming van het reuzenproject, dat meer dan de helft zal kosten van wat de uitbouw van de Hamburgse haven sedert het einde van de oorlog heeft gekost. Het aantal arbeiders zal toe nemen tot achtduizend. Een van de gro controversiële punten is het door itige reuzententdak van plexigla een groot deel van de stadions zt kken. Men weet nog niet hoevei .et onderhoud van dat dak in de loop van de kennende jaren zal kosten. München houdt van de spelen niet alleen stadions en sporthallen over, maar ook woonwijken. Een daarvan, in 1972 het Olympisch dorp van de deel nemers, zal later een studentenstad worden vooor 14.000 studenten. De wo ningen in de op het Oberwiesenfeld ge legen persstad zullen na de spelen on derdak verschaffen aan 4.000 tot 5.000 mensen. Die wijk zal later nog worden uitgebreid tot zij woongelegenheid zal bieden aan 20.000 mensen. Maar voor dat in de persstad gezinnen gaan wo nen, zulen daar enkele weken lang jour nalisten uit alle delen van de wereld huizen, die gebruik zullen kunnen ma- hen van de modernste faciliteiten, vaaronder een door een computer ge- rid informatiestelsel in verschillende ilen. De pers zal ook de beschikking rijgen over een eigen verkeersweg, jarop kleine elektrische busjes zul len rijden. Inmiddels bouwt de stad München aan haar ondergrondse waarvan het eerste traject op 15 oktober 1971 zal worden geopend. Maar nu reeds wordt proefgereden op een stuk van de Olym- pialijn. Volgens de stedelijke dienst voor de bouw van de ondergrondse is het niet lonend eerder kleine trajecten te openen. De stad München heeft zich voor de bouw elders georiënteerd. Een ambte naar van de dienst voor de bouw van de ondergrondse zei dat er twee ideeën waren ontleend aan de metro van Rot terdam, nl. de voorziening voor een eventuele inrichting van de metro als schuilkelder bij luchtaanvallen en de verharde tegels op de wanden en pila ren in de ondergrondse stations. Het is overigens niet voor het eerst dat München aan een ondergrondse werkt., Reeds kort voor de tweede we reldoorlog was men al gereed met een tunnel van tientallen meters. Na de oorlog werd de ruimte weer opgevuld.

De Vallei | 1969 | | pagina 9