Veenendaals dagblad Buiten Man twijfelde aan echtheid van pistool: doodgeschoten Satellieten moeten olie elders gaan kopen Pele weggestuurd Tamelijk kalm weer wacht Apollo-12 op oceaan VROUW OVERLEEFT VAL VAN ACHTTIEN METER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Saluutschoten weerklonken over het IJ Aankomst in Arnhem Koningin en prins begroetten gasten hartelijk Wat kouder Eén van Spaanse vijflinw thans overleden Uit bus gezette passagier komt om onder wielen SCHEIDSRECHTER IN VEESSEN VLUCHT DOOR WEILAND Ruzie dreigt in CDU/CSU In Drachten weer schietpartij AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard heb ben vanmorgen om precies vier minuten over elf uur de Duitse president dr. Gustav Heinemann, die op dat tijdstip in het Amster damse Centraalstation arriveer de voor zijn vierdaags bezoek aan ons land. hartelijk verwel komd. Mr. P. van Vollenhoven week naar Iran Misbruik j SOVJET-OLIE NAAR SIBERIE Landing vanavond tien uur LOPEN BIJ VLUCHT VOOR BRAND OP ZOLDERKAMER Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 24 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 276 PRESIDENT HEINEMANN IN C.S. VERWELKOMD In Arnhem stopte de presidentiële trein-om o.a. de Duitse ambassa deur en diens echtgenote gelegenheid te geven zich bij het gezelschap te voegen. Foto rechts: dr. Heinemann in de presidentiële trein. Precies op tijd stopte de presidentiële trein, die om kwart over zes uit Bonn was vertrokken, langs het eerste per ron, waar een erewacht van de garde Grenadiers en de Koninklijke Mili taire Kapel gereed stonden, welke laatste het Duitse volkslied deed op klinken. HM kruiser „Zeven Provin ciën", die op het Y lag, gaf 21 sa luutschoten af. Al kort na zijn aankomst, om streeks kwart voor twaalf legde de president, die hierbij werd vergezeld door o.a. president De Jong en burge meester Samkaldeü een krans bij het nationale monument op de Dam. De Amsterdamse politiekapel bracht on der leiding van kapelmeester J. K. Pinkse na de kranslegging koraalmu- ziek ten gehore. Aan weerszijden van het monument stonden 12 man van de Nationale Reserve opgesteld. DEN HAAG Mr. P. van Vollenho ven is- zondagochtend per KLM naar Teheran vertrokken voor een bezoek van een week aan Iran. Mr. Van Vollenhoven, die uitgeleide werd gedaan door prinses Margriet, zal namens de Ned. Heidemaatschappij be sprekingen voeren met vertegenwoordi gers van het Iraanse ministerie van landbouw over projecten die door de Nedeco (raadgevend ingenieursbureau voor buitenlandse projecten) in Iran kunnen worden uitgevoerd. WJanneer we over de Zeelandbrug komen, kijk ik aan de overkant altoos uit naar het kleine uitge- spaarde reservaat „De Zuidhoek", want daar zie je voor het eerst klu- ten en bergeenden langs de water- gangen en op het slik. Later volgen op Schouwen dan nog het Dijk- water, de Eendenkooi en de Inla- gen alle goede oude bekenden. Tot mijn verdriet blijken die kleine natuurmonumentjes niet veilig te 1 wezen voor schendende handen. In j het orgaan ,,De Composiet" van j de afd. Zeeland der Kon. Ned. Na- tuurhistorische Vereniging, moet ik nl. lezen dat er lieden zijn, die de lidmaatschapskaart van „Vogelbe- scherming" en verwante verenigin- gen misbruiken als een soort vrij- j geleide tot het betreden van voor j het publiek verboden broedplaat- sen e.a. kwetsbare terreinen. Na- tuur lijk kan men er geen recht op faciliteiten jegens beheerders en politie mee doen gelden of machts vertoon (zg. optreden" tegen an deren op het terrein) mee demon streren. Hoe gevaarlijk zulke be zoekers kunnen wezen, blijkt uit het feit dat er op ,,De Zuidhoekjon- gens werden aangehouden met ge- raapte eieren, ter aanvulling van hun verzameling. Ze waren er spe- i ciaal voor uit Zuid-Holland geko- men! Het bleek ook, dat de nest- berovers een zeer onwetenschappe- lijk opgezette eiercollectie bezaten j van meer dan 100 exemplaren (o.m. torenvalk, karekiet, spotro- gel), allemaal verkregen onder het voorwendsel van: „Wij zijn lid I vanToezichthoudend perso- neel op reservaten mag in de broed- tijd wel dubbel op zijn hoede zijn tegen zulke misdadige activiteiten en zich niet laten beïnvloeden door vals argument of schimmig beroep. jt «I9ü ff' Later in de middag bracht president Heinemann burgemeester Sam kalden een bezoek in diens ambtswoning. De trein van de president was om 9.56 uur in Arnhem aangekomen, waar de ambassadeur van de Duitse bonds republiek eh mevrouw dr. H. Arnold, alsmede leden van de Nederlandse ere dienst, Z.E. jonkheer I). G. de Graaf, opperkamerheer van de Koningin, jonk heer S. G. van Weede, kamerheer l.b.d. van de Koningin en luitenant-kolonel, H. Hoftijzer, adjudant van de Koningin alsmede mevrouw E. L. baronesse Sweerts de Landas Wljborgh, geboren De Meijier, dame du palais, toegevoegd aan mevrouw Heinemann, zich bij het gezelschap voegden. President Heinemann wordt op zijn vierdaagse bezoek aan Nederland ver gezeld door zijn echtgenote en een de legatie die uit 29 mensen bestaat, met uiteraard als belangrijkste lid de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, zijn chef van het kabi net, staatssecretaris Dietrich Spannen- berg, en de woordvoerder van de rege ring in Bonn, Conrad Ahlers. De Duitse publiciteitsmedia vaardig den ruim 90 vertegenwoordigers af en de Duitse bewakingsdienst van de pre sident, das Sicherheitsamt, heeft ter versterking van de Nederlandse politie zes man aan het gevolg van de presi dent toegevoegd. VEEN KLOOSTER De 21-jarige monteur Hille Leegstra uit Twijzeler- heide is gisteravond door de 41-jarige metselaar L. D. in café Griet Beerstra in Veenklooster (Friesland) doodge schoten. Het tweetal zat om de stamtafel toen het gesprek begon over een pistool. Lou D. haalde een pistool tevoorschijn en legde het op tafel neer. Leegstra, die een aantal biertjes op had, zei smalend: „Och het is maar een keffertje, het stelt allemaal niets voor". D., die enkele glazen jenever had gedronken, zei: „Nou, het wapen is anders wel echt hoor". De overige cafébezoekers hoorden toen een klik en er ging een schot door de vloer. Leegstra moet daarna toch nog ge twijfeld hebben aan de echtheid van het wapen, waarna de metselaar zou hebben gezegd: „Nou, als je dan met alle geweld dood wilt, daar ga je dan". Hij haalde de trekker over en schoot Leegstra neer. De eigenares van het café waar schuwde onmiddellijk de politie, die de metselaar aanhield. Bij onderzoek bleek dat het pistool er weer één was van het kaliber 6,35, waarmee ook is geschoten buiten een bar in Leeuwar den, en waarmee in Drachten een vrouw van een leraar die met een melkboer meeliftte, zichzelf dood schoot. PRAAG Moskou heeft zijn bondgenoten verzocht een begin te maken met het aankopen van ruwe olie in het Midden-Oosten en Noord-Afrika, aangezien de Russische produktie zich meer en meer in de richting Siberië beweegt. Vlastimil Plechac, vice-voorzitter van de federale industriecommissie, heeft in een interview verklaard, dat een transactie-mét Iran - oor de J< <Ting van 20 mil joen ton nabü is. Een factor bij de onderhandelingen met Iran, zei hij in het vraaggesprek met het officiële persbureau CTK, is, dat de olievelden van de Sovjet-Unie in steeds sneller tempo in oostelijke richting gaan. Daarom heeft de Sovjet-Unie zijn Oosteuropese bondgenoten aangeraden de mogelijkheid van een aankoop van deze grondstof in andere, in het bijzon der in ontwikkelingslanden te onderzoe ken. Voor zover bekend is Roemenië tot dusverre het enige land van het Russi sche blok, dat aardolie in het Midden- Oosten koopt. Tsjecho-Slowakije, Polen, Hongarije en de DDR bevoorraden hun industrieën met Russische ruwe olie. die wordt aangevoerd door de enorme „vriendschapspijpleiding". Een koppe ling aan de buitengewoon grote Siberi sche oliereserves kan op het ogenblik slechts van beperkte omvang zijn en zal dat in het komende decennium ver moedelijk ook blijven. Tsjecho-Slowakije heeft in 1968 7,8 miljoen ton ruwe olie in de Sovjet-Unie gekocht. Op grond van het nieuwe vijf jarenplan, dat in 1970 zal beginnen, zal het totaal tot ruim 13 miljoen ton stij gen. Plechac zegt, dat de betaling van de Iraanse olie kan geschieden in het ka der van een recente kredietovereen komst van 200 miljoen dollar. Hij zegt dat deze regeling voldoende is voor de aankoop van 20 miljoen ton in de ko mende 10 tot 15 jaar. Ten aanzien van de vervoersregeling is tot dusverre nog geen beslissing ge nomen. Tankschepen zouden rondom Kaap de Goede Hoop moeten varen en 24-11-1969, A. B. WIGMAN z BARCELONA Een jongen van de vijfling die verleden week vrijdag in Barcelona werd geboren, is gisteren gestorven. Het jongetje had ademha lingsmoeilijkheden en een hartafwij king. De toestand van een andere jongen, die aan dezelfde moeilijkheden leed, wordt geleidelijk beter. De overige drie kinderen twee jongens en een meisje zijn er goed aan toe, even als de 38-jarige moeder. De Spaanse minister van onderwijs en wetenschappen bracht zaterdag een bezoek aan het ziekenhuis. Hij zegde de ouders toe, dat de staat de gehele op leiding van de kinderen zal bekostigen. BELO HORIZONTE Pele, die woensdag z(jn duizendste doelpunt in zjjn car rière als beroepsvoetballer maakte, is zondag tüdens een competitiewedstrUd van z(jn club Santos tegen Atletico in de 25e minuut van het veld gestuurd wegens gevaarlijk spel. Inmiddels z(jn de emoties rond „koning Pele" en zün „gouden doelpunt" in Bra zilië nog niet tot rust gekomen. In Fortaleza, hoofdstad van de staat Ceare, is de landbouwer Cicero Alves in een twistgesprek over Pele doo> zijn vriend Geraldo Fereira neergestoken. Alves veroordeelde de verheerlijking van Pele en zei dat er wel betere dingen waren voor het Braziliaanse volk. In de ruzie die hierop volgde trok Fereira zijn mes en stak Alves in het hart. Alves was op slag dood, de dader is voortvluchtig. dan hun lading moeten brengen naar een pijpleiding die nog moet worden aangelegd van de Zuidslavische haven stad Bakar naar Bratislava. Een andere oplossing zou zijn de olie te doen verschepen naar de Oostzee havens van de DDR en Polen in het ka der van een ruil-overeenkomst tussen vier partijen. Deze kustlanden zouden de Iraanse olie kunnen houden en ver volgens hun importen van Russische olie kunnen inkrimpen mei een over eenkomstige hoeveelheid, die dan via de „vriendschapspijpleiding" zou wor den toegevoegd aan de normale leve ranties aan Tsjecho-Slowakije. HELMOND De 23-jarige B. Wij- nands uit Best is gistermorgen veron gelukt, toen hij onder een autobus raakte waarin hij even tevoren zelf had gezeten. De man had deelgenomen aan een oersoneelsuitstapje van een betonfa- briek in Best. Op» de terugreis ontstond ruzie tussen de leden van het gezel schap. Volgens de politie waren er en kele onder invloed. Tussen Den Bosch en Boxtel was het in de bus al verscheidene malen lot vechtpartijen gekomen, waarin het slachtoffer een aandeel had. In Boxtel besloot men een eind aan de moeilijk heden te maken door hem uit de bus te zetten. Vermoedelijk heeft de man zich aan de wegrijdende bus vastgeklampt en is hij ongeveer 85 meter meegesleurd. Hij moet daarbij met zijn hoofd onder de wielen van de bus terecht zijn geko men. Het stoffelijk overschot werd om streeks kwart over drie door een pas serende automobilist gevonden. VEESSEN Scheidsrechter Berghorst uit Heerde heeft zon dagmiddag drie minuten voor het einde van de wedstrijd VeVo- Hoonhorst, gespeeld voor de 2e klasse van de afdeling Zwolle, moeten rennen om een pak slaag te ontlopen. Op het moment, dat hij dichtbij de kleedkamer was, reageerde de helft van de thuis club-spelers zo fel op zijn leiding en zaten zij hem zo vlak op zijn huid, dat hij de kleedgele genheid Het voor wat ze was. Achtervolgd door woedende spe lers rende hij via een weiland de eerste de beste boerderij binnen. De aanstormende spelers kregen de arbiter niet te pakken, maar gooiden wel de deur met een smak achter hem dicht, waardoor dhr. Berghorst enkele vingers blesseerde, 't Was toevallig in het huis van aanvoerder Draaijer van VeVo, waar de heer Berghorst bescherming vond. De man had het bij vriend en vijand verkorven omdat hij onvol doende ingreep toen spelers el kaar herhaaldelijk sloegen en trapten. Toen tenslotte de Vees- sense linksbuiten in het boekje ging meende een deel van de thuisclub, dat er reden was de arbiter met harde hand van hun misnoegen over zijn leiding te doen blijken. Het was het eerste optreden van Vevo na het busongeval van enkele weken geleden, waarbij acht spelers gewond raakten. RUIMTEVAARTCENTRUM HOUSTON (TEXAS) De astronauten van de Apol lo-12 hebben zondag in 's werelds eerste persconferentie met mensen in de ruim te verklaard, dat zij tijdens hun verblyf op de niaan weinig gerief hadden geno men en slecht hadden geslapen. Charies Conrad jr. onthulde, dat zijn pak een week voor het vertrek voor enige veranderingen naar de fabriek moest worden teruggezonden. Toen hij het terugkreeg was het te kort. „Ik wil de mijn pak niet uittrekken en in mijn hangmat was dat bijzonder onprettig", zei hij. „Indien het pak te kort is, is het 'te kort. Het was ongeveér een cen- timer te kort. Ik zat ermee en sliep maar vier uur, wat niet al te veel is". Op de vraag of hij op de maan ge droomd had, zei Conrad, „Ik droom ge woonlijk niet. In elk geval kan ik mij niet herinneren daar gedroomd te heb ben". De astronauten beantwoordden vra gen die door journalisten aan de NASA, de nationale dienst voor lucht- en ruim tevaart werden voorgelegd. Gerald Carr, die de communicatie met de Yankee Clipper verzorgt, gaf de vragen door. Ook Al Bean zei niet gedroomd te hebben. „Ik sliep op de maan niet al te best. De hangmatten zijn zeer comfortabel... zij zijn een voortreffelijke plaats om in te slapen". De astronauten van de Apollo-11 had den in juli geen hangmatten en moes ten het zich in het kleine ruimteschip maar zo gerieflijk mogelijk maken zon der iets. Conrad en Bean zeiden dat zij geen moeilijkheden hadden ondervonden bij het lopen op de maan, maar het grote probleem was het aan- en uittrekken van het ruimtepak. De vrees voor be- AMSTERDAM De heg van een tuin heeft de 35-jarige mevrouw L. van Haperen in Amsterdam het leven ge red. De vrouw, die op de vlucht was voor een brand in haar zolderkamer, viel van achttien meter hoogte; de heg brak haar val. Het brandje in de zolderkamer van een huis aan de Lumeystraat, in de nacht van vrijdag op zaterdag, was door onhandig aansteken van een buta gaskachel ontstaan. Mevrouw Van Ha peren vluchtte haar raam uit en ging aan het kozijn hangen om zo uit de buurt van de vlammen te komen. Zij moest echter loslaten. Terwijl de brandweer het vuur blus te, werd de vrouw naar een ziekenhuis gebracht om haar brand- en schaaf wonden te laten behandelen. Daarna vond zij onderdak bij haar moeder. Met twee benen en een arm in het verband vertelde Isabella van Haperen, serveerster in een restaurant in Am sterdam, gisteravond: „Toen ik 's nachts thuiskwam, wilde ik de kachel aansteken. Wat er mis ging, weet ik niet, maar ineens waren er overal vlammen. „Ik rende in paniek naar de deur, maar daar kon ik toen al niet meer bij komen. De vlammen kwamen steeds dichterbij; ik wist niet meer wat ik moest doen. Ik ben buiten aan het kozijn gaan hangen, maar dat kon ik niet volhou den. Ik heb me toen maar laten val len". Aan de val zelf heeft zij niet meer dan enkele schrammen in het gezicht en wat schaafwondjes overgehouden. Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip USS Hornet wordt ijverig geoefend, om het welkom voor de astronauten, die nu van de maan op weg zijn naar de aarde, net zo vlekkeloos te laten verlopen als de ruimtereis zelf. Vanavond kunt u via radio en tv oor- en ooggetuige van de landing zijn. Radio: Hilversum-2 21.4b uur en tv: Nederland I 21.35 uur. HAMBURG Ex-bondskanselier Kiesinger heeft verklaard dat zyn christen-democratische party (CDU) en de christen-socialistische unie (CSU), haar Beierse „tak", toe zijn aan een herwaardering van hun be trekkingen. Kiesinger verklaarde tegenover het blad Welt am Sonntag dat hij binnen kort een ontmoeting wil hebben met de CSU-leider Strauss, zijn ex-minister van Financiën, om over de politieke op vattingen van beide partijen te praten. schadiging van het pak door een val was ongegrond gebleken. Bean ver klaarde dat hij bij het oprapen van stenen door het ongelijke terrein ver scheidene malen zijn evenwicht had verloren. Toch was hij niet gevallen doordat men als gevolg van de geringe re zwaartekracht zo langzaam valt dat men zich kan herstellen. De wandelin gen hadden fien overigens niet ver moeid. Het ruimtevaartuig had vrijwel feil loos gefunctioneerd. De mannen waren tevreden omdat zij al hun taken had den kunnen afwerken. Conrad stelde voor dat een astronaut bij volgende wandelingen wat moet kunnen eten of drinken. „Dan kan hij midden in zijn werk een half uurtje gaan zitten en een siesta houden". De bemanning van de Apollo-12 heeft zondag bericht gekregen, dat de weers omstandigheden in het gebied van de Stille Oceaan, waar de capsule van avond om 21.57 moet neerkomen, bevre digend zullen zijn. De plaats waar de cabine terecht moet komen, ligt op on geveer 640 km ten zuid-oosten van Pa- go-Pago. De bergingsoperatie staat on der leiding van schout-bij-nacht Dor.ald Davis, die zich aan boord van het vlieg dekschip „Hornet" bevindt. DRACHTEN Een ruzie over de betaling van consumpties is in de bar Oase in Drachten uitgelopen in een ern stige schietpartij. De 23-jarige barportier P. de Boer kree een schot in zijn bovenbeen en moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. De dader, de twintigjarige schilder A. J. heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld. Bij de ruzie over de rekening wer den de schilder en zijn vriend, de 23- jarige metselaar D. D. W. door de por tier en de twintigjarige lasser J. de Vries naar buiten gewerkt. Daarbij vie len over en weer rake klappen. Plotseling trokken J. en W. elk een pistool. W. schoot eerst in de lucht en richtte daarna zijn wapen op De Vries. Deze schopte hem tegen de arm. De ko gel vloog rakelings langs zijn hoofd. J. had zich inmiddels zo opgewon den, dat hij zijn wapen op de toege snelde portier richtte en hem door zijn bovenbeen schoot. Het tweetal nam daarop de vlucht. W. werd later in de nacht aangehouden. Beide verdachten zeggen de wapens te hebben gekregen van vrienden die ze niet willen verraden. Het is de derde, keer binnen drie da gen dat in Drachten met vuurwapens is geschoten. (Van onze weerkundige medewerker) LI et zachte herfstweer (Eindhoven gisteren 13 graden) moet plaats maken voor een kouder weertype. Tussen een hogedruk-ge- bied 1030 milibaar boven Groenland en een depressie van 995 milibaar boven Zuid-Scandinavië wordt met winden tussen NW. en NO. pool- lucht in de richting van ons land getransporteerd. Dat betekent vooral dinsdag en woensdag een toestand met lagere temperaturen. De middagwaarden zullen morgen in Gelderland niet veel hoger meer zijn dan 3 tot 5 graden. De kans op lichte vorst in de nacht neemt toe. Als begelei- dingsverschijnsel is er enige regen. die later kan overgaan in enkele l sneeuwbuien. In Denemarken werd vanmorgen plaatselijk —6 graden vastgesteld j en tot in NW-Duitsland deden zich gladde wegen voor.

De Vallei | 1969 | | pagina 1