Documentaire over Joyce Nieuwe tv-serie voor tieners Overzichtstentoonstelling van Max Ernst in Amsterdam Financiële notities I Trins Snijders in ,0om Wanja' inplaats van Mia Goossen Geen toekenning van Reina Prinsen Geerlingsprijs 1969 Programma concert Reinbert de Leeuw in „Kröller-Müller" Andere tijdstippen radio-berichten over vorstverlet Bevredigend resultaat bij Hollandsche Beton-Groep Directie van W. A. Schol- ten's neemt spoedig een besluit - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Directie Nefo stuit op enige tegenstand V erwarmings- wagens voor NS PILOOT STORM TEKKO TAKS UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Dit jaar omxet van f 500 min Onrust onder werknemers Geen besluiten genomen Pagina 2 MAANDAG 24 NOVEMBER IW Dontsova gaf er zich reken schap van dat ze nog diezelfde, of anders de volgende dag een bijeenkomst tussen de farmaceut en de chef-arts moest zien te regelen zeker geen gemakkelijke taak en hen dan een bestelling laten opgeven. Vervolgens versperden de technici van het gamma-apparaat haar de weg in de gang, en ze tekende de bon voor hen. Ze voelde dat het tijd was om even bij de röntgenlaboratorium-assistenten te gaan kijken; ze ging bij hen zitten en begon een paar berekeningen te maken. In de technische basisinstructies stond dat een apparaat één uur mocht werken en daarna dertig minuten moest rusten, maar van die regel was men allang afgeweken en alle apparaten werkten negen uur onafgebroken, dat is voor anderhalve röntgenploeg. Maar ondanks deze overbelasting, ondanks al die goedgetrainde assistenten, die de pa tiënten snel onder het apparaat door voerden, was het niet mogelijk het aantal bestralingen dat zij nodig hadden te verwerken. Éénmaal per dag moest er tijd voor de ambulante patiënten worden gevonden en tweemaal per dag voor sommige patiënten (zoals van nu af voor Kostoglotov) om de aanval op hun tumors te verhevigen en het vrijkomen van ziekenhuisbedden te bespoedigen. Om dit mogelijk te maken waren ze overgegaan op een stroom- sterkte van twintig in plaats van tien milliampère, maar dit feit hielden ze voor de technische controleur verbor gen. Hierdoor konden ze tweemaal zo snel opschieten, maar de röntgen buizen raakten natuurlijk sneller uitgeput. En nog altijd kon niet iedereen in het bestralingsprogramma worden gepast. Daarom zou Ludmila Afanasyevna vandaag op de lijsten aantekenen voor welke patiënten, en voor hoeveel bestralingen, het één millimeter dikke koperen filter ter bescherming van de huid helemaal kon worden weggelaten (waardoor de bestralingen half zo lang konden duren) en voor welke een filter van een halve millimeter in de plaats kon komen. Daarna ging ze naar de eerste verdieping om te zien hoe Rusanov het na zijn eerste injectie maakte. Vervolgens liep ze naar de kamer met het korte- brandpuntsafstandapparaat, waar intus sen alweer patiënten werden bestraald. Ze wilde juist aan haar brieven en artikelen gaan beginnen, toen er beleefd op de deur werd geklopt en Elizaveta Anatolyevna kwam vragen of ze haar even kon spreken. Elizaveta Anatolyevna was maar een eenvoudige hulpkracht in de röntgen- afdeling, maar er was daar geen sterveling die haar vertrouwelijk durfde aanspreken of haar ,Liza' noemen, of tante Liza', zoals zelfs jonge artsen dat vaak met heel wat oudere hulpen deden. Ze was een ontwikkelde vrouw, die de uren van haar nachtdienst doorbracht met het lezen van Franse boeken. Om de een of andere reden werkte ze als hulp in een kankerkliniek en deed haar werk bijzonder goed. Weliswaar werd dit werk met anderhalf keer het normale loon gehonoreerd, en een tijdlang had de kliniek zelfs vijftig procent bestralingsgevaar-toeslag be taald. Die toeslag was nu teruggebracht tot vijftien procent, maar Elizaveta Anatolyevna was gebleven. Ludmila Afanasyevna," zei ze, ter wijl ze verontschuldigend haar hoofd even boog, zoals uiterst beleefde mensen dat soms doen, „het spijt me dat ik u over zo'n kleinigheid moet lastig vallen, maar het is werkelijk om wanhopig te worden. Er zijn geen stofdoeken meer niet één. Waar moet ik nu mee schoonmaken? Dat betekende weer een nieuwe zorg! Het ministerie had de kanker kliniek radiumnaalden, een gamma kanon, ,Stabilivolt'-apparatuur, de nieuwste bloedtransfusie-uitrusting en de allerlaatste synthetische medicamen ten verstrekt, maar er was op zo'n verheven lijst geen plaats voor dood gewone vegers en stofdoeken. Nizamut- din Bahramavich zei altijd: „Als het departement daar niet in heeft voor zien, wat moet ik dan? Ze uit mijn eigen zak betalen? Het was wel eens gebeurd dat ze oude, versleten stukken linnengoed in stukken hadden ge scheurd voor stofdoeken, maar de huishoudelijke dienst merkte het en verbood het, omdat ze dachten dat er ook nieuw linnengoed voor werd gebruikt. Nu eiste men dat alle versleten linnengoed boven werd afge geven bij een van de kantoren, waar een daartoe gemachtigde commissie het kon nazien, voor het in stukken werd gescheurd. „Ik heb een idee," zei Elizaveta Anatolyevna. „Misschien zou ieder van ons die in de röntgenafdeling werkt één stofdoen van thuis kunnen meebrengen. Op die manier is het probleem opgelost, niet? „Nou, dat weet ik nog niet," zuchtte Dontsova. „Maar er zal wel niets anders opzitten. Goed, ik ga ermee akkoord. Wilt u het voorstel alsjeblieft aan Olympiada Vladislavovna doorgeven? Ja, hoe moest dat nu met Olympiada Vladislavovna? Hoe kon ze haar uit die cursus weghouden? Het was toch waanzin, hun beste en meest ervaren verpleegster tien dagen uit haar werk te halen. Ze ging er nog eens over opbellen, maar weer kon ze niets bereiken. Daarna ging ze regelrecht naar de patiënt uit Tashauz kijken. Eerst zat ze in het donker om haar ogen wat te leren wennen. Daarna keek ze naar de barium-suspensie in de dunne darm van de patiënt: eerst terwijl hij rechtop stond en vervolgens nadat ze het beschermende schild als een tafeltje had laten zakken, draaide ze hem eerst op zijn ene, daarna op zijn andere zijde voor het maken van een foto. Ten slotte liet ze haar met rubberhand schoenen beschermde handen over zijn maag gaan, terwijl ze zijn kreten: „Het doet pijn! coördineerde met de vervloeiende tinten van donkere vlek ken en schaduwen op de film, die voor haar een soort code waren. Ludmila Afanasyevna bundelde het geheel sa men tot een diagnose. Temidden van dit alles was op de een of andere manier haar lunchpauze helemaal vergeten; ze lette ereigenlijk nooit op, en liep nooit eens even de tuin in met haar boterham, zelfs 's zomers niet. Op dat ogenblik kwam iemand haar roepen voor een consult in de verband- kamer. Eerst gaf de hoofdchirurg haar een korte samenvatting van de ziekte geschiedenis; daarna werd de patiënte binnengeroepen en onderzocht. Dont sova kwam tot de conclusie dat er maar één manier was om haar te redden: de baarmoeder wegnemen. De patiënte, die niet ouder was dan veertig jaar, barstte in tranen uit. Ze lieten haar een paar minuten uithuilen. „Dat betekent het einde voor me... Mijn man zal me vast in de steek laten..." „Ach, dan vertel je je man maar niet wat voor operatie het is." Ludmila Afanasyevna probeerde haar die ge dachte op te dringen. „Hoe zou hij het ooit ontdekken? Hij zal het nooit te weten komen. Je kunt het toch gemakkelijk voor hem verborgen hou den." Zij was hier om levens te redden, niet meer en niet minder. In hun kliniek ging het vrijwel altijd om niets minder dan een leven. En Ludmila Afanasyevna was er heilig van overtuigd dat elke beschadiging van het lichaam gerecht vaardigd was als die een leven kon redden. Vandaag, hoezeer ze zich ook van het een naar het ander jachtte in de kliniek, knaagde er iets aan haar zelfvertrou wen, aan haar verantwoordelijkheids gevoel en haar autoriteit. (wordt vervolgd) 4282. Seth Besh had de vice-president van Shastar ver zekerd, dat de Naugish hem uitstekend verstonden, als hij normaal het woord tot hen richtte. „Als ge mij be looft, de leiding van Conin en zijn vrouw te aanvaar den, dan geef ik voorlopig toestemming om u in de baai waarin uw drie cylinderschepen liggen, te vesti gen. Dus nogmaals, gij zijt absolute gehoorzaamheid verschuldigd aan Berwijn en Conin." De tentakelman nen stemden hier gretig mee in en wendden zich on middellijk tot de vrouw, die hen zou begeleiden op de terugreis. Het was duidelijk, dat zij het liefst zo spoe- H28Z dig mogelijk vertrokken en daar ook Berwijn, nu alles in kannen en kruiken leek, terug verlangde naar haar huis en gezin, gaf Shor Nun bevel het zonderlinge ge zelschap aan boord van een der transporteurs te ne men en naar de baai van Conin te brengen. Onder groot enthousiasme waggelden de Naugish over de loopplank het wijde ruim in. De machine steeg snel op en onderweg verdrongen de passagiers zich voor de vensters. Bij de baai aangekomen, leek het wel een wedstrijd, wie het eerst te water lag. De Naugish wa ren weer in hun element. 38. Gebogen over zijn stuur snorde Tekko met een vaartje van veertig kilometer langs velden en wegen. Zijn hele plezier was opeens totaal bedorven en hij was diep begaan met het ongeluk van zijn vriend. Bij een bocht in de weg zag onze vriend een grote vliegtuigloods staan en hij dacht net dat dat ding veel beter voor het werk van Starreveld geschikt zou zijn geweest dan dat akelige overdreven kasteel dat Gerard Pruttel gehuurd had, toer. hij opeens een bord ontdekte met de woorden „te koop" erop. Hij sloot onmiddellijk het gas af en remde met zo'n kracht, dat hij met een ruk stilstond. „Dat had ik eer- Op 28 november verschijnt bij de Bezige Bij te Amsterdam de eerste Nederlandse vertaling van het boek Ulysses van de in het Engels schrij vende Ier James Joyce. Het vertalen van deze ongelooflijk gecompliceerde tekst is een meester proef van John Vandenbergh. Deze bijzondere literaire gebeurtenis is de aanleiding voor het programma „Het vlees geworden woord", dat de KRO- radio dinsdagavond van 20.50 tot 22.25 uur via Hilversum 2 uitzendt. Het be staat uit een montage van teksten uit het volledige werk van Joyce: de ver halenbundel „Dubliners", het af scheid van zijn jeugd „A portrait of the artist as a young man" en „Ulys ses". De tekstkeuze is gegroepeerd rond om een hoofdthema: de spanning tus sen dood en leven. Zowel het vroege werk van Joyce als zijn meesterwerk „Ulysses" is doortrokken van doods motieven. Deze worden hardnekkig verbonden met beelden en formule ringen uit de traditionele katholieke liturgie. Het woord ..corpus" (li chaam) brengt Joyce bijvoorbeeld in verband met „corpse" (lijk). Tegen over deze doodsobsessie verdedigt Joyce het leven. De 16de juni 1904, de dag uit het leven van Leopold Bloom die in „Ulysses" wordt beschreven, begint op het kerkhof. Maar diezelfde dag, en dus het boek, eindigt op de ver maarde bedsermoen van Molly, Blooms trouweloze echtgenote. Deze monoloog besluit met het „levens woord" bij uitstek: „ja zei ik ja ik wil Ja." De AVRO-televisie brengt dinsdag van 19.07 tot 19.32 uur (Nederland I) het eerste deel van een nieuwe tiener- tv-serie, „De rare vogels", welke door Dick Dreux in opdrecht van de AVRO werd geschreven. Deze serie bestaat uit acht los van elkaar staande delen, "die wekelijks op dinsdagavond zullen worden uitgezon den. Een van de hoofdpersonen is een die renarts in ruste, die zich na een veel bewogen leven heeft teruggetrokken op een woonboot. Door een toeval komt hij met twee jonge mensen, Ben (Wim Zomer) en Emmy (Hellen Juur- link) in contact, die hem weer in aan raking brengen met de maatschappij en door wier toedoen hij zijn beroep van dierenarts weer gaat uitoefenen. In de aflevering van dinsdag komt de eerste ontmoeting tussen dierenarts De Graauw (Jan Teulings) en de jonge lui tot stand, nadat Ben in een disco bar een grammofoonplaat heeft gesto len en zich, als hij betrapt wordt, na een vlucht verbergt op de woonboot van De Graauw. De regie is in handen van Anneke Hoog Antink. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Utrecht-centrum: M. K, 1 Drost te Dalf& r.. Chr. Gefef. Kerken. Bedankt: voor Zaandam: J. Westerink h te Kerkwerve-Haamstede. der moeten weten!" mompelde onze vriend, terwijl hij haastig afstapte en papier en potlood te voorschijn haalde. „Toch maar even noteren. Je kunt per slot nooit weten." Hij schreef nauwkeurig naam, adres en telefoonnummer van de makelaar op en zette zijn tocht vervolgens weer met de meeste spoed voort. In een om mezien had hij nu.'t huis van zijn gedupeerde vriend be reikt en geduldig luidde hij de bel. Polly Mops deed hem huilend open en snikte; „Het is gedaan met ons, me neer Taks. U zult het zelf wel horen. De professor is in de bibliotheek!" HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.11 Radio-journaal. 18.25 Ik verbind u door... praatje. 18.30 Coun try and Western Festival (opn). 19.30 Nws. RVU: 19.35 Elsschot: schrijver en mens, door Prof. Dr. José Aerts. NOS: 20.05 De Koningin van Zwitserland, klankbeeld met reacties van luisteraars. NVSH: 22.10 Sextant, radiomagazine van de NVSH. NOS: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Radiojour naal. NOS: 22.55 Stereo: Metro's Mid night Music: Metropole orkest, licht trio en solisten. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de PvdA. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Stereo: gewij de muz. (gr). 19.45 Stereo: Promenade Orkest. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Radio-philharmonisch orkest en solist: moderne muziek 21.30 Stereo: Lichte grammofoonmuz. NOS: 21.45 Apollo 1: reportage van de landing op de aarde. NCRV: 22.15 Ste reo: lichte grammofoonmuz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Voorrang: ey artistiek voorkeurpro gramma. 23.30 Verbosonika, met: ver- bosonische composities uit het Neder lands taalgebied. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. NOS: 19.00 Journaal. VARA 19.07 Coro nation Street, TV-feuilleton. 19.30 Op maat: een afwisselend programma met veel muziek. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 nws. 20.45 Kleur: Ironside, TV-film. NOS: 20.00 Journaal. NCVR: 20.20 streekse reportage van de landing op de aarde. 22.55 Journaal. TELEAC: 23.00- 23.30 Statistiek - les 9 herh. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. NOS: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: infor matief progr. NCRV: 19.30 Scheeps jongens van Bontekoe: vervolgverhaal. 19.40 Alleen op weg, familiefeuilleton. NOS: 20.0 Journaal. NCRV: 20.20 kleur: Please Sir, een luchtige TV-se- rie. 20.45 Kleur: Studio Anvo: muzika le terugblik op het jaar 1935. 21.35 Kleur: Olymp. Spelen van de dans: film- reportage van een internationaal Ballet concours te Varna in Bulgarije. 22.35 Actualiteitenrubriek. 23.00 Psalter: pro gramma in woord en toon over de 30ste psalm. NOS: 23.10-23.15 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo foonmuz. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo foonmuz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 8.00 Uitgebrei de reportage of herhaling NOS-progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.0 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). Over heidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. NOS: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.28 Ros trum of Composers 1969: moderne muz. uit Australië (opn). AVRO: 15.00 Stereo De wereld van de opera: beschouwing over de opera Fidelio van Beethoven. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Oude- en semi- klassieke muz. (opn). 16.32 Stereo: Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSU Mil NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste- gehoor: klas sieke grammofoonmuz. met nws en actualiteiten. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muz. (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (Om 9.00 Gymnastiek voor de huis vrouw.) 9.35 Schoolradio. 10.00 Werke lijk waar - bijbelverhalen die feiten vormen, lezing. 10.15 Stereo: Beroem de opera-aria's (gr). 11.00 Nws. 11.02 Ferdinand Huyck (deel 7), seriehoor spel. (herhaling van donderdag 20 no vember jl.) 11.25 Voorv de zieken, plus minus Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land: 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nws: 12.41 Actualiteiten.) 14.00 Concilie postbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzi cato: muzikaal middagmagazine. (16.00 Nws.) 17.00 Overheidsvoorlichting: Nws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde visite (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevarieerd progr. 14.00 Nws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.0 Nws. 15.03 Driedraai. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00-17,02 Nws.) TELEVISIE NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 Schooltelevisie DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Hafen- polizei, TV-film. 18.30 Kleur: Zand mannetje. 18.40 Actualiteiten. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Kleur: Lieber On kel Bill, TV-film. 19.59 Progr. overzicht WDR: 10.20-10.45 en 12.10-12.35 School televisie. 18.00 Keur: Der Mann von gestern, TV-film. 18.30 Kleur: Voor de kinderen 18.40 Act. en nws. 19.20 Kleur: Progr.overzicht. 19.35 Kleur: Filmrepor tage). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Reportages bij nws van gisteren en morgen. 21.00 Kleur: Amusements- progr. 21.30 Kleur: Reportages van de Apollo 12. plm. 22.50 Journaal, com mentaar en weerbericht. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Pop penspel. 19.10 Kleur: Süss, aber ein bisschen verrückt, TV-film. 19.45 Nws. act. en weerber. 20.15 Medische rubriek. Aansluitend: Nws. 21.00 Drie internatio nale korte films. 21.30 Kleur: Reporta ges van de Apollo 12. plm. 23.00 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gister avond. 10.30 Filmreportage. 10.55 Der Dreispitz, TV-film. 12.00 Filmreporta ges bij nws en gisteren en morgen. 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Journaal. 16.40 Voor de kinderen. 17.25 Uit natuurwetenschap en techniek. 17.55-18.00 Journaal. (Regi onaal programma: NDR: 18.00 Filmre portage. 18.30 Zandmannetje. 18.40 Ac tualiteiten. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 Kleur: Die seltsamen Methoden des* Franz Jpsef Wanninger, TV-film. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 10.20- 10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. DUITSLAND II 17.30 Nws en weerbericht. 17.35 Wagen 54 bitte melden, TV-film. H ARNHEM Voor de première van i| „Oom Wanja" van Anton Tsjechof bij i Toneelgroep Theater op 1 januari 1970 i te Nijmegen heeft Toneelgroep Thea- 1 ter met medewerking van de Haagse I Comedie Trins Snijders bereid gevon- 5 den de rol van Son ja te spelen. Mia Goossen, die eerst deze rol zou y vervullen, is van een langdurige ziekte l| nog niet voldoende hersteld om deze zware rol te spelen. Onder regie van Adrian Brine wer- ken verder mee: Elise Hoomans, Sigrid I Koetse, Annie Langenaken, Hans Croi- 1 set, Max Croiset, Bernhard Droog en Hans Tiemeijer. AMSTERDAM De jury voor de Reina Prinsen Geerligsprijs -969 heeft uit de 72 inzendingen uit Nederland en België geen werk kunnen aanwij zen dat naar haar mening voldoende oorspronkelijkheid en literaire waarde had om met deze prijs te worden be kroond. De jury werd gevormd door Peter Berger, Remco Campert, Joseph Eyckmans, Fernand Auwera en Willy Vaerewijck. 67. Op het politiebureau aangekomen wierp Dieks Drabbelkoek zijn twee gevangenen in een kale cel en hij smeet de massieve deur krachtig en on barmhartig dicht. „Daar staan we nou", klaagde Kraeltje. „Ik ga vast nog 'es op vakantie naar Zoutkapelle. We hebben nota bene niks gedaan en tóch zitten we nou in het gevang!" „Da's allemaal werk van die doortrapte Nosco! knarsetandde smidje Verholen. „Die heeft ons hier naar toe ge manoeuvreerd! Maar toch moeten we zien, dat we hier uitkomen, Kareltje, vooral nu we weten, dat de schurk de blauw-geruite kiel en het oude perka- AMSTERDAM In het prentenkabi net en een aantal bovenzalen van het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt tot en met 11 januari een retrospectie ve tentoonstelling gehouden van het werk van Max Ernst. De expositie omvat ongeveer honderd schilderijen, 11 beelden, 54 collages, frottages en te keningen en wat bladen grafiek en ge- illustreerde boeken. Een bijzonder onderdeel wordt ge vormd door enkele van de op doek overgebrachte wandschilderingen die Max Ernst in 1922 maakte. Deze verlo ren gewaande werken werden niet lang geleden herontdekt en waren deze zo mer in Parijs tentoongesteld. Dada en surrealisme hebben in de Ne derlandse kunst nooit echt vaste voet gekregen. Bij traditie heeft de Neder landse kunstenaar zich wel bevonden bij een geest van ordening en formele wetmatigheid of van een expressionis tisch plan. Het aantal echte surrealis ten bleef beperkt. De belangstelling van het publiek was dienovereenkom stig. Vorig jaar trok de tentoonstelling van de Belg René Margritte in Rotter dam betrekkelijk weinig belangstelling. Het werk van de Dadaïst en surrea list Max Ernst werd in Nederland nog nooit op grote schaal getoond. In mu sea en particuliere verzamelingen is hij slecht vertegenwoordigd. Eind 1962. ge- gin 1963 was er even over de grens, na melijk in Keulen, een uitgebreid over zicht van zijn werk te zien in het. Wall- raf-Richartz-Museum. Het Stedelijk Mu seum koesterde reeds enige jaren de wens om een grote Max Ernst-tentoon- stelling te maken. Nu de gelegenheid zich voordeed om die samen met het Moderna Museet in Stockholm te orga niseren, heeft men de kans aangegre pen. Max Ernst (geboren in 1891 te Brühl, nabij Keulen) studeerde een jaar filo sofie en daarnaast psychiatrie aan de universiteit van Bonn. Zijn belangstel ling ging echter meer uit naar schilde ren. Hij maakte al spoedig kennis met de Europese stromingen in de beeldende kunst die toen al actueel waren: Kubis me, futurisme en expressionisme (Der Blaue Reiter). Tijdens de eerste wereld oorlog vervulde hij met weinig enthou siasme zijn plicht voor het vaderland. ment in zijn bezit heeft!" „Is hij werkelijk zo sluw als u zegt?" informeerde Kareltje. „Hij is zo sluw als twintig sluwe vossen bij elkaar", antwoordde de smid. „Het zou me helemaal niet verbazen, als hij erin slaagde uit te vinden hoe de geheime boodschap in de blauw-geruite kiel ver borgen zat". „Ik kan maar niet begrijpen hoe er een geheime boodschap verborgen kan zitten tussen de halfsleetse textielvezels van die ouwe kiel", merkte Kareltje een tikje schamper op. En toen het ventje dèt zei, schoot zijn baas plotseling die èndere kiel te binnen. Dat was die oude hou ten scheepskiel, die aangespoeld was op het strand je vóór de woning van Ouwe Murk. Een eeuwenoud en ruw stuk hout was het, waarin een paar onbe grijpelijke woorden gekerfd waren. „Oncken. stond er en „suyek...". Duidelijk waren die twee raadselachtige woorden onder de verflaag vandaan gekomen... En toen bleef de smid plotseTing als door de bliksem getroffen staan. In één slag werd hem alles duidelijk: die kiel..., die oude houten kiel bevatte ingekerfde woorden en... Hij was blauw geruit! OTTERLO De pianist Reinbert de Leeuw zal zaterdagavond 29 november a.s. tijdens zijn recital in het Rijksmu seum Kröller-Müller een werk van Pe ter Schat in première brengen en te vens werken spelen van Louis Andries- sen, Scriabin en andere eigentijdse com ponisten. Dagrna bracht hij samen met Baar geld een Keulse versie van het Da daïsme, dat in 1916 mede door toe doen van zijn vriend Arp in Zürich ontstaan was. In die tijd oefende het werk van De Chirico een grote in vloed op hem uit. Hij nam in Parijs, waar hij vanaf 1922 woonde, deel aan de surrealistische beweging die werd ge leid door Breton. Zijn eerste grote ten toonstelling kreeg hij in 1926 bij de Ga lerie van Leer. Ter gelegenheid daarvan verscheen een catalogus met gedichten van zijn vriend Paul Eluard. In 1938 verliet hij na onenigheid met de Paus van het surrealisme, Breton, de groep. Aan het begin van de twee de wereldoorlog vluchtte hij naar de Verenigde Staten, evenals zoveel ande re pioniers van de moderne kunst. Daar verbleef hij afwisselend in New York en Arizona. In 1953 keerde hij te rug naar Europa, waar hij een jaar la ter op de 27e Biennale de grote prijs voor schilderkunst ontving. Max Ernst is thans 78 jaar oud, en woont en werkt in Parijs en in Seil- lans, Zuid-Frankrijk. Met ingang van het /.omerprogram- ma in mei van dit jaar zijn alle mede delingen, die niet voor het publiek in zijn algemeenheid zijn bestemd, uit de uitzendingen van de Radionieuwsdienst verdwenen. Zij zijn opgenomen in apar te mededelingen-rubrieken. Dit betekent dat de mededelingen van de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid betreffende normale werkdagen en doorwerkdagen op ande re tijdstippen worden uitgezonden dan in voorgaande jaren. De verwachting voor de volgende dag, die voorheen om 16.00 uur werd uitgezonden, is verscho ven naar 17.55 uur (op zondag 18.05 uur). Uitvoerders van doorwerkprojecten, die naar aanleiding van de verwachting voor de volgende dag maatregelen wil len treffen, doen er verstandig aan in het vervolg vanaf 16.00 uur gebruik te maken van het telefonische bouwweer- bericht. In tegenstelling tot voorheen worden de radioberichten van de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid iede re dag uitgezonden; er komt dus ook een mededeling wanneer een normale werkdag verwacht wordt. Om 's morgens via de radio te kun nen vernemen of een normale werk dag of een verplichte of vrijwillige doorwerkdag is vastgesteld, is men in het vervolg aangewezen op de radio- uitzending van het KNMI van 6.40 uur. De mededeling in de nieuwsuitzending van 7.00 uur is dus vervallen. RIJSWIJK De Hollandsche Beton- groep N.V. deelt mee, dat de bevredi gende gang van zaken in het eerste halfjaar 1969 zich ook in het tweede heeft voortgezet. De omzet zal dit jaar omstreeks f 500 miljoen belopen, ter wijl de orderportefeuille gelijke tred houdt met de stijging van de omzet. Het bestuur heeft besloten, evenals in vorige jaren een interimdividend be schikbaar te stellen van f 1,- per aan deel van nom. f 20,-, van 2 december 1969 af betaalbaar tegen inlevering van dividendbewijs nr. 3. Meegedeeld wordt nog dat in de af gelopen maanden belangrijke contrae ten werden afgesloten waaronder: in Chili de bouw van een zeesteiger bij Maguellin, voor Vroom en Dreesmann het centrale magazijn in het uitbrei dingsplan Zichtenburg te Den HaaR. voor Pechiney te Vlissingen een chemi sche fabriek (internationale combina tie), voor de Rijkswaterstaat duwvaart- sluizen te Tiel en Wijk-bij-Duurstede (combinatie), levering van 15 bufferva ten voor de Zeeuwse kerncentrale, reac toren en warmtewisselaars voor de vi- nylchloridefabriek van KZO in de Bot lek. FOXHOL De directie van de Ko ninklijke W. A. Scholtens Cremische fa brieken met bedrijven te Foxhol, Veen- dam en Smilde heeft in een aan alle werknemers gezonden brief laten weten stappen te hebben ondernomen om aan de door de fabriekscommissies naar vo ren gebrachte verlangens van de werk nemers tegemoet te komen. Onder de werknemers was onrust ontstaan, na dat werknemers van diverse bedrijven in het noorden loonsverhoging hadden gekregen. Donderdag j.l. legde de kern van werknemers in het bedrijf te Fox- hol het werk neer. De directie zal dins dag en woensdag besprekingen houden met vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties en de vereniging van werkgevers. Op donderdag 27 no vember zal de beslissing worden bespro ken met de fabriekscommissies. De directie wil de voorkeur geven aan een zorgvuldige voorbereiding boven een emotioneel besluit. Op de buitengewone aandeelhouders vergadering van de beleggingsmaat schappij Nefo NV. konden wegens een gebrek aan quorum, geen rechtsgeldige besluiten genomen worden. De vergade ring was belegd om te komen tot een verruiming van het beleggingsbeleid, door naast de traditionele belegging in aandelen, ook te beleggen in vast- rentedragende waarden en in onroeren de goederen. Een der aandeelhouders stelde dat het momenteel niet moeilijk is uit de ruime keus van obligaties te kiezen. Voor dat doel kunnen we ook zonder de Nefo. Een aanzienlijk bezit aan obligaties in de portefeuille zou leiden tot afstoting van Nefo en dit zou het aanzien van Nefo schaden. Het be stuur ging akkoord met het standpunt dat op het moment een hoge rente kan worden gemaakt, maar Nefo koopt men voor het rendement op de lange duur en daarbij geeft een spreiding in de be leggingen de beste mogelijkheid. Uit drukkelijk werd door het bestuur nog gesteld dat men in.het belang van de aandeelhouders handelt. Een vraag of er voor de Nefo geen aanleiding bestaat zich aan te sluiten bij een grote beleg gingsmaatschappij, vond geen weer klank. Baanvak ZwoIIe-Enschede APELDOORN De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten tot de aan schaf van vier verwarmingswagens voor het verwarmen van reizigerstrei nen, die door diesellocomotieven wor den getrokken. In de herfst van 1970 worden ze ingezet op de baanvlakken Zwolle-Enschede, Groningen-Leeu- warden, Groningen-Nieuwe Schans en Groningen-Delfzijl. Hier worden de die selstellen van enkele spitsuurtreinen vervangen door getrokken materieel. Dit vindt plaats in het kader van Spoorslag '70. Het is noodzakelijk geworden om die- seltreinen vrij te krijgen voor de fre quentieverhoging op verscheidene die- sellijnen in 't gehele land. De verwar mingswagens worden omgebouwd en ingericht door de Franse firma Alsthom Ze worden geschikt gemaakt voor 120 km. per uur. Ze zullen rijden zonder begeleider. Gedacht wordt aan het rijden met treinen van 4 tot 5 rijtuigen.

De Vallei | 1969 | | pagina 2