Intocht in Rhenen, Leersum, Scherpenzeel, Amerongen, Renswoude en Resteren Druk week-einde voor Sint Nicolaas Toekenning duurtetoeslag en krediet zwembad 2e maal als voorstel in raad Brandmeester W. Rebergen onderscheiden „Sport Veredelt" hield jaarlijkse tentoonstelling Granaat na 25 jaar nog „scherp" in schoorsteen Veertig jaar burgerzin oorzitter van NPB legt functie neer Jongen dronk benzine i.p.v. limonade VVV GELDERS RIVIERENGEBIED VRAAGT VERHOGING SUBSIDIE Standaard voor rijwielen bij sportcomplex KONINKLIJK ZILVER EN KRUIS VAN VERDIENSTE Renswoude Scherpenzeel Kesteren Amerongen Leersum school in Opheusden »t naam Jan Ligthart Frontale botsing voor ziekenhuis Afrastering viel op kleuter (8) Eén gewonde Burgemeester verrichtte officiële opening NA 36 JAAR MAANDAG 24 NOVEMBER 1969 1 fkok zaterdag weer heeft Sint-Nico- laas en zijn gevolg op vele plaat sen in ons land zijn intocht gedaan. Ondanks het minder fraaie weer zag de Sint zich bijna overal opgewacht door een grote kinderschare, die de Goedheiligman uit volle borst toezong. Zwarte Pieten zorgden volgens de tra ditie voor pepernoten en ander lek kers, dat kwistig werd rondgestrooid. Nadat Sint-Nicolaas vorige week zijn intocht al in Veenendaal had gemaakt waren zaterdag Rhenen. Amerongen, Leersum, Kesteren, Scherpenzeel en Renswoude aan de beurt. Ook in deze plaatsen waren het de burgemeesters die de Sint en zijn knechten namens de bevolking en vooral namens de kin deren een eerste welkom toeriepen. Muziekkorpsen zorgden voor de bege leiding van de massale en soms nog wat nerveuze kinderzang. RHENEN De Rhenense Midden stand Centrale had St. Nicolaas dit jaar een zeer bijzondere ontvangst voorbe reid. Het gevolg van de Goedheiligman bestond uit een stoet van ruim een hal ve kilometer lengte. Aan het Veerplein stnd een duizendkoppige menigte om de Sint met zijn twintig knechten te ver welkomen toen hij met een gepavoiseer- de boot vanuit de richting Rotterdam om half drie arriveerde aan de gemeen telijke steigers, waar de voorzitter van de RMC de bisschop een hartelijk wel kom toesprak. In twee open landauers begon van hier de rijtoer. Twee muziekkorpsen, „OBK" en „Ons Genoegen", zorgden voor de vrolijke noot. Naast de Grebbe- ruiter namen talrijke wagens aan de op tocht deel. De rijkspolitie had de handen vol om het verkeer in goede banen te leiden, waarin zij wonderwel slaagde. Alle deelnemers hadden hun uiterste best gedaan. De brandweer van Rhe nen kwam met een stunt. Naast een uit de vorige eeuw daterende aanjager liep de „Dierenbosse brandweer uit de Fa beltjeskrant. Het was een vermakelijk gezicht. Bij het stadhuis werd de Sint officieel ontvangen door het gemeentebestuur. Nadat Burgemeester Bosch van Rosen thal een welkomswoord had uitgespro ken en de muziekkorpsen Sinterklaas versjes ten gehore hadden gebracht, sprak Sinterklaas. „Vroeger was het zo, dat ik schepen vol geschenken uit Span je mee moest brengen, maar sinds Rhe nen zoveel nieuwe winkels heeft, is dat gelukkig niet meer nodig. Ik kan hier nu alles krijgen. De tijd, dat de winkelier zei: „Ik heb het niet, maar ik zal het voor u bestellen en dan niks meer van zich liet horen, is gelukkig verleden tijd." Er klonk een applaus op uit het talrij ke publiek. De hoge gast prees vervol gens het actieve gemeentebestuur, dat alles doet om de gemeente leefbaar te houden. Hij deed een beroep op de jeugd van twaalf tot twintig jaar eraan mee te werken, dat de gemeente schoon blijft en gespaard blijft voor vernielin gen die niet nodig zijn. Burgemeester en wethouders, de ge meentesecretaris, mevrouw Bosch van> Rosentha-Den Tex, echtgenote van de burgemeester en ook de gemeentebode mochten hierna de eerste geschenken in ontvangst nemen, waarna de rijtoer door de gemeente werd voortgezet, overal door honderden Rhenenaren ga de geslagen. Ook de jeugd van Renswoude heeft zaterdagmiddag Sint-Nicolaas op spon tane wijze ingehaald. Om ongeveer half vier arriveerde de Sint met twee Zwar te Pieten in een oude Ford uit 1930 bij het gemeentehuis. Ondersteund door de muziekvereniging Ons Genoegen zong de in groten getale aanwezige jeugd het „Zie de maan schijnt door de bomen". Burgemeester Hosang van Renswou de vroeg St. Nicolaas in zijn welkoms woord mee te helpen Renswoude zelf standig te houden. Tot de bevolking van Renswoude zei de burgemeester: „U kunt binnenkort een grote aktie tegen de samenvoeging verwachten. De bevol king zal zich dan via een handtekenin- genaktie tegen de plannen kunnen ke ren". Zwarte Piet overhandigde de echtge note van de burgemeester een cadeau namens de winkeliersvereniging. Daar na maakte de Sint en zijn gevolg een rondrit door het dorp. De muziekvereniging Caecilia heeft Sint-Nicolaas en zijn knechten zaterdag middag in Scherpenzeel ingehaald. Zwarte Pieten op pony's en te voet deelden op weg naar het Marktplein pe pernoten en snoepgoed uit. Het voltallig college van burgemeester en wethouders was aanwezig om de Sint te begroeten. Burgemeester J. Hey sprak de Goedhei ligman toe en vertelde dat in Scherpen zeel nog veel grote en kleine wensen bestaan...In zijn dankwoord prees St. Nicolaas de burgemeester over wie hij ondanks zijn nog betrekkelijk korte ambtsperiode al veel goeds had gehoord. De heer G. Hoevelaken, voorzitter van de winkeliersvereniging EMM heette de Sint namens de middenstand welkom. Onder grote belangstelling maakten de Goedheiligman en zijn knechten tenslot te een rondgang door het dorp. Voor de intocht van Sint-Nicolaas in Kesteren bestond dit jaar grotere be langstelling dan ooit tevoren. Voor het eerst ook dit jaar vond de ontvangst van de goedheiligman plaats in het onlangs geopende dorpshuis. Burgemeester D. J. Pott memoreer de in zijn welkomstwoord, dat in het verleden de feestelijke intocht van de Sint nog weieens was verstoord door slecht weer. Een reden dan ook waar om de burgemeester nogmaals wees op het grote belang van het dorpshuis voor de gemeente. Nadat de kinder vriend, waarom het tenslotte allemaal was begonnen, de heer Pott een cadeau had overhandigd, werd door de talrijk aanwezige kinderen uit volle borst een antal st. Nicolaasliedjes gezongen. Som mige kinderen werden bij de sint ont boden om alleen een versje te zingen. Bij het verlaten van het dorpshuis kregen alle aanwezigen in de hal gele genheid om Sint-Nicolaas de hand te drukken, terwijl zwarte Piet alle kin deren een traktatie gaf. AMERONGEN Provocerende jon gelui hebben zaterdagmiddag de in tocht van St.-Nicolaas in Amerongen trachten te verstoren. De demonstran ten. die volgens de leuzen, die zij mee voerden op slecht geschilderde bordjes Sint-Nicolaas werd bij zijn intocht in Rhenen voor het stadhuis toe gezongen door een grote kinder schare. In Renswoude arriveerde St.-Ni colaas in een Ford, daterend uit 1930. Burgemeester D. J. Pott (rechts) sprak de Sint en zijn zwarte knecht toe in het dorpshuis. de A.J.C. vertegenwoordigden, pleit ten voor het sportcomplex „De Burg wal" in hun woonplaats. De protest actie vond bij de bevolking van Ame rongen weinig gehoor ook omdat de uitbreiding van het sportcomplex nog steeds in volle gang is. Het afgelopen jaar kvyamen twee tennisbanen en een korfbalvcld gereed, terwijl de aanleg van een tweede voetbalveld inmiddels wordt overwogen. De Sint die kennelijk de onredelijkheid van de demonstratie inzag weigerde van de jongeren een stencil te accepteren en zette zijn ze getocht door Amerongen onverstoord voort. De Goedheiligman die was ge zeten op een schimmel werd bij het gemeentehuis opgewacht door een gro te menigte. Op het bordes van het raad huis werd de Sint en zijn knechten welkom geheten door burgemeester Jhr. mr. O. R. van den Bosch. Bege leid door de muziekvereniging „Ons Genoegen" werd de kindervriend ten slotte een zanghulde gebracht, waarna een rondrit door de gemeente volgde. Burgemeester C. M. s'Jacob de Bou- vrie heeft zaterdagmiddag de brote kin dervriend in Leersum welkom geheten. De Sint arriveerde om drie uur te paard en vergezeld van drie Zwarte Pieten bij het gemeentehuis. Burgemees ter s'Jacob des Bouvrie zei te hopen, dat hij de Sint volgend jaar een betere ontvangst zou kunnen voorbereiden. De burgemeester doelde daarmee op de verbouwing van het gemeentehuis, die momenteel in volle gang is. De Goed heiligman werd door de Leersumse jeugd uitbundig toegezongen, daarbij begeleid door de muziekvereniging EMM, die ook de rondgang muzikaal ondersteunde. Tijdens de ontvangst van Sint Nicolaas bij het gemeentehuis werd ook nog een woord van welkom gesproken door de voorzitter van de winkeliersvereniging „Aller Belang", de heer P. van Schuppen. OPHEUSDEN. De nieuwe openba- school voor basisondearw(js in Op heusden heet in het vervolg als d'e gemeenteraad tenminste akkoord gaat „Jan Ligthartschool". Tot nu toe was aan de nieuwe school geen naam gegeven. Op verzoek van het hoofd van de school, die een en ander in een vergadering met de ou dercommissie heeft besproken, stel len B. en W. de raad voor het toe kennen van de naam aan de school over te gaan. Bij de opening van de school heeft de inspecteur reeds een suggestie ge daan. Deze suggestie is door de ou dercommissie overgenomen. Jan Ligthart leefde van 1859 tot 1916. Hij was opvoedkundige onderwijzer en werd in 1885 hoofd van een school in 's Gravenhage. Jan Ligthart was een bekend opvoedkundige in Neder land maar ook daar buiten. Veel aan zien kreeg hij bijvoorbeeld in Zweden en Noorwegen. Jan Ligthart heeft in de Neder landse onderwijswereld veel invloed gehad. Zijn ideaal was school en le ven zo dicht mogelijk naar elkaar toe te brengen. Daarbij stond het wekken van vertrouwen tussen de opvoeder en het kind centraal In sa menwerking met o.a. H. Scheepstra schreef hij verschillende school- en kinderboeken, zoals bijvoorbeeld in 1909 het prentenboek Ot en Sien. VEENENDAAL.— Voor de inrit van het Julianaziekenhuis in Veenen daal is zaterdag de 21-jarige J. S. uit Veenendaal met zijn personenauto frontaal in botsing gekomen met een Duitse Mercedes, die werd bestuurd door de heer V. G. uit Ederveen. De botsing vond plaats toen de auto be stuurd door V. G. aan het inhalen was. S. zag geen kans meer om de auto, die •echt op hem afkwam te ontwijken. Er volgde een botsing waarbij S. inwen- lige kneuzingen en een zware hersen schudding opliep. Personeel van het ïulianaziekenhuis heeft de gewonde eerste hulp verleend. VEENENDAAL Het 8-jarige doch tertje van de familie V. uit de dr. Vis- serstraat**in Veenendaal raakte zater dag bij het spelen bekneld onder een vallende ijzeren afrastering. Het kind liep ernstige inwendige kneuzingen op en is vermoedelijk het leven gered door de vader, die mond-op-mond be ademing toepaste. Per ambulance is de kleuter in zorgwekkende toestand overgebracht naar het Julianazieken huis. KESTEREN De door hei SGP-raadslid, de heer J. van Eek, aangekondigde motie van wantrouwen tegen de beide wethouders overheerst vrijdagavond on getwijfeld het beeld van de gemeenteraadsvergadering in Kesteren. Verder komen enkele belangrijke voorstellen aan de orde, zoals het verstrekken van een krediet van f 2500.teneinde met de ontwikkeling van de plannen voor een regionaal zwembad voor de gemeenten Kesteren. Dodewaard en Echteld een begin te kunnen maken. In totaal zijn de aanloopkosten op f 7500,ge raamd. Ook wordt de raad voorgesteld een duurtetoeslag toe te kennen aan het gemeentepersoneel. van f 0.15 tot f 0.20 per inwoner. Ter motivering van dit verzoek geldt o.m. de uitbreiding van het personeel, de in tensivering van de propaganda en de verplaatsing van het bureau in Tiel naar een beter pand. Op het sportveldencomplex Lede en Oudewaard ontbreken nog steeds de nodige voorzieningen om rijwielen te plaatsen. Dit heeft tot gevolg dat de „De realisering van een zwembad door en voor rekening van de gemeente Kesteren is financieel bezien een onmo gelijke opgave. Hetzelfde geldt voor de gemeehten Dodewaard en Echteld. Daarom is het noodzakelijk een zwem bad in samenwerking tot stand te brengen", aldus B. en W. van Keste ren in een toelichting. Het college is van oordeel, dat een zwembad in een grote behoefte zal voorzien. De ge meenteraad van Echteld heeft inmid dels reeds f 2500,- beschikbaar gesteld, terwijl dit in Dodewaard in de eerst volgende raadsvergadering zal worden voorgesteld. De toekenning van een duurtetoeslag voor het gemeentepersoneel komt even als de kredietaanvraag voor het zwem bad voor de tweede maal in de raad. In de vergadering van september deed het college de toezegging dat het zich opnieuw zou beraden over een pre-ad- vies, nadat de raadsleden zich hadden uitgesproken voor een gelijke uitke ring van f 140,-. B. en W. blijken thans de provinciale regeling te onderschrij ven. Deze houdt een uitkering in van 1 procent met een minimum van f 125,- en een maximum van f 260,-. Toepassing van deze regeling levert voor 13 amb tenaren een hoger bedrag op in verge lijking met de rijksregeling, terwijl acht ambteharen gelijk blijven. Aan de regeling van een gelijke duur tetoeslag kleven volgens B. en W. de nodige bezwaren. „De prijs van het le vensmiddelenpakket voor de hoger ge- salarieerden ligt beslist hoger dan voor de lager bezoldigden, terwijl vanwege de progressiviteit bij de belastinghef fing in de netto-uitkeringen te grote verschillen ontstaan". De Bank voor Nederlandse Gemeen ten is bereid de gemeente Kesteren een lening te verstrekken van f 113.000,-. Dit bedrag zal worden aangewend voor de uitbreiding van de school in de Lin delaan te Opheusden. B. en W. geven de raadsleden in overweging de aanbie ding van de bank te accepteren. Eeh gunstig advies begeleid het verzoek van de Stichting VW Gelders Rivie rengebied om de subsidie te verhogen RHENEN Brandmeester W. Rebergen van de vrijwillige brandweer Rhe nen werd vrijdagavond in de brandweerkazerne aan de Kerkstraat door burge meester Jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal gedecoreerd wegens veertig jaar onafgebroken brandweerdienst. Het werden voor deze brandweerman-in-hart-en-nieren twee onderscheidingen: de zilveren eremedail le verbonden aan de Orde van Oranje Nassau bij bevordering en het kruis van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging. links), die koninklijk werd onderschei den, in een gezellig onderonsje met zijn collega-spuitgasten G. Jansen (uiterst links) en P. R,ijnbede (uiterst rechts). De drie brandweerlieden wer den benoemd tot ere-lid. bezoekers thans hun fietsen stallen gen de omheining van het complex c tussen de beplanting. Voor het plaat sen van rijwielstandaards is blijkens een raming van de Technische dienst een bedrag van f 3350,- nodig. Omdat de huidige toestand onbevredigend is en schade wordt veroorzaakt aan afras tering en beplanting stellen B. en W. de raad voor het benodigende krediet te verlenen. De heer H. Wemmenhove, onderwij zer aan de openbare school voor basis onderwijs in Kesteren heeft met ingang van 1 januari zijn ontslag aange vraagd. De onderwijzer heeft een benoeming geaccepteerd aan de Noorderschool in Meppel. De raad wordt voorgesteld de heer Wemmenhove eervol ontslag te verlenen. „De mentaliteit van burgerzin staat bij de Rhenense brandweer op een hoog plan", zei de burgemeester. „Het korps is een goed voorbeeld van opof feringskracht van Rhenens burgerij". Bijzonder waarderende woorden sprak de burgemeester ook nog aan het adres van twee scheidende brandweerfunctio narissen de heren G. Jansen en P. Rijn berk. De bijeenkomst was feitelijk belegd in verband met het 45-jarig bestaan van het korps. Eigenlijk viel deze ge denkwaardige dag op afgelopen zondag, daarom werd in intieme kring het feest vrijdagavond reeds herdacht. Het ligt in het voornemen het vijftigjarig be staan in het openbaar te vieren. Voorzitter J. Meijer, tevens com mandant van het Rhenense korps, deel de mee, dat de drie functionarissen wa ren benoemd tot ereleden van het korps. De dames werden in de bloe metjes gezet. Naast wethouder T. van Lienden woonden ook de erespuitgasten G. v. d. Mark en A. J. Bovenschen de plechtig heid bij. Uit naam van hen sprak de heer Van der Mark zijn felicitaties uit. Hij deed bovendien de toezegging, dat de brandweer bij het vijftigjarig be staan ook weer op de volle steun van de erespuitgasten kan rekenen. Nadat de heer Meijer nog een histo rische terugblik had gegeven werden de ontvallen ere- en gewone leden staan de herdacht. Brandmeester W. Rebergen (2e van OPHEUSDEN Burgemeester D. J. Pott heeft vrijdagavond in Opheusden de jaarlijkse konijnen- en pluimvee tentoonstelling geopend. De expositie wordt nu al vele jaren achtereen ge organiseerd door de plaatselijke pluim veevereniging „Sport Veredelt". Kam pioen 1969 werd de heer D. van Os- nabruggen met een Franse Hangoor. Burgemeester Pott overhandigde de winnaar een fraaie beker. Voor de tentoonstelling waren 141 konijnen en 56 stuks pluimvee inge schreven. De dieren werden gekeurd door mevr. J. M. Koning-Roos en de heren J. van Manen en H. Hoving. VEENENDAAL In een algemene ledenvergadering van de NPB Veenen daal legde de heer T. v.d. Wal zijn functie neer. na 36 jaren het voorzit terschap te hebben bekleed. Velen wa ren gekomen om dit afscheid bij te wo nen, zo o.m. de algemeen secretaris van de landelijke NPB., de heer O. de Haan, de voorzitter van de betreffende kring, Ir. K. R. Baron van Lynden. Allereerst voerde het woord de met de tijdelijke waarneming van 't voorzitter schap belaste heer J. H. E. Niemann, die uiteenzette de zeer verdienstelijke wijze, waarop de heer v.d. Wal geduren de 36 jaar de belangen van de NPB., onder zo moeilijke omstandigheden heeft behartigd. Want zo zei hij te weinig wordt in Veenendaal beseft welk een belangrijk humanistisch-re- ligieus werk de NPB hier met meer steun uit de bevolking zou kunnen ver richten. Aan uw doorzettingsvermogen danken wij het NPB gebouwtje. Staande de vergadering werd de heer v.d. Wal tot ere-voorzitter van de afde ling benoemd. Namens leden en dona teurs werd 'n prachtige stereo-platen speler aangeboden. Woorden van lof en dank werden ook gesproken door de an dere afgevaardigden van Hoofdbestuur, Stichting en Kring. De heer De Haan bracht nog in herinnering de zeer ge slaagde en goed bezochte discussie avond met een gemêleerd" forum loof", en prees deze nieuwe aanpak. Ook de vrouwenkring gaf door woord en bloemen blijk van haar erkentelijkheid. In zijn dankwoord liet de heer Van de Wal goed blijken dat hij door de vele blijken van sympathie en erkentelijk heid zeer getroffen was en dat 't af scheid hem niet onberoerd liet, maar dat hij gaarn bereid was, zij het op an dere wijze de afdeling zo gewenst van advies te dienen. Een lezing met dia's over Ikonen, ge houden door Ds. Monne gaf een waardig slot aan de avond. In zijn openingswoord toonde burge meester Pott veel waardering voor de inrichting van de tentoonstelling. Hij sprak de hoop uit, dat in Opheusden spoedig een betere accommodatie voor het houden van dergelijke tentoonstel lingen kan worden gerealiseerd. Nadat de voorzitter van „Sport Ver edelt" de aanwezigen welkom had ge heten, reikte burgemeester Pott de prijzen uit. De uitslagen zijn als volgt: A-klasse 1, 11 en 15 D. van Osna- bruggen, 2. A. van Olderen, 3. L. Slot man, 4, 5 14 en 16 C. Kerpentier, 6. R. van Olderen jr., 7, 9. en 10. R. van Ol deren sr., 8 en 13 E. H. Meijer en 12. Mevr. Van Olderen. C-klasse 1 (kampioen) C. Kerpentier, 2. en 3. M. van Olderen en 4. R. van Olderen. Pluimvee 1 (kampioen) en 5. C. van Eek, 2., 3. 4. en 6 Mevr. Van Dam- Wouters en 7. R Dekker. Sier- en watervogels 1 (kampioen) Mevr. Van Dam-Wouters. RHENEN Bij verbouwingswerk zaamheden is uit een schoorsteen van het pand van de firma W. aan de Herenstraat een zogenaamde „halve- ponder" te voorschijn gekomen, een granaat van Engelse makeltjk, dateren de uit de tijd dat Rhenen in de oor logswinter onder geallieerd granaat- vuur lag vanuit de Betuwe. De granaat was nog scherp. Ruim vijf en twintig jaar heeft lvet projectiel in de schoor steen gezeten. AI die jaren is er de kachel gestookt, gelukkig is het nim mer tot een ontploffing gekomen. De politie en de munopruimingsdienst hebben zich over het projectiel ont fermd. RENSWOUDE. De 16-jarige G. uit Renswoude dronk bij de familie .P aan de eerste Melmseweg uit een fles benzine in de veronderstelling, dat het limonade was. Met inwendige verbran dingen moest de knaap worden opgeno men in het Julianaziekenhuis in Veenen daal.

De Vallei | 1969 | | pagina 3