Italiaans kabinet wil overeind blijven Happening tegen bestemming Kuinderbos tot schietterrein „Confessionele partijen in '71 weer samen met VVD" 7450 Unieraad CHU wil ontwikkelingshulp verdubbelen Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. Nü 41% rente op het AMRO- spaarboekje! AMRO BANK Temidden van stakingsrellen Z- VIETNAM ONTKENT SLACHTING „Vermoorde" vader was licht gewond Geertsema op partijraad dreamland dreamland Bij „feestrit" 2 doden en 3 gewonden Tweetal jon"ens bewusteloos na vechtpartij Ziekteverlof (na schoolrel) voor directeur Schiermonnik oog taboe voor caravans Prins ontving winnaar van fotowedstrijd Wij nodigen u uit om vrijblijvend te komen kijken naar onze geschenken van goud en zilver. Veel animo onder Molukkers voor terugkeer Race met trams door Frankfort Bij ontwijken van lijk op de weg, auto tegen boom LONDEN DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR OMDAT HIJ WIL SPAREN RIJDE KOOP METAAL Door echtgenote knap verdedigd tegen driftige zoon MEDEZEGGENSCHAP Vanavond 5 voor zeven zeggen de juweliers van Nederland op uw TV: Nederland 1 j Dertigduizend j tientjes j j HILVERSUM Alle leden van j de VVD kregen deze week een S 5 brief van partijvoorzitster mevrouw 5 Van Someren-Downer, waarin om AFKEUREN STAAT VAST99 NOG MEER ACTIES marifcEx U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4y2, 5, 5/2f 6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM - ROTT ERDAM BANK KIESRECHT MAANDAG 24 NOVEMBER 1969 SAIGON Het Zuidvietnamese ministerie van Landsverdediging heeft een communiqué uitgegeven, waarin de berichten over de afslachting van honderden burgers in het kustdorp My Lai door Amerikaanse troepen, 21 maanden geleden, volkomen onjuist worden genoemd. In het communiqué wordt gezegd, dat in het desbetreffende incident 125 Viet-Congsoldaten en een 20-tal bur gers werden gedood dooi Amerikaan se luchtaanvallen en artillerie. „De berichten in de plaatselijke dagbladen en van dc buitenlandse persbureaus, dat 527 burgers zijn om gekomen. zijn volkomen onjuist", al dus het korte communiqué. Welingelichte regeringswoordvoer ders in Saigon hebben verklaard, dat de verrassende verklaring van het mi nisterie van Landsverdediging was ge baseerd op de resultaten van een on derzoek, dat dezer dagen is ingesteld door luitenant-generaal Hoang Xuan Lam, commandant van de militaire zo ne van het eerste korps, waarin het dorp My Lai is gelegen. President Ngoejen Van Thieu per soonlijk had Lam opdracht gegeven zelf een onderzoek naar de massa slachting in te stellen. Lam moest rap port uitbrengen aan Thieu. In de Amerikaanse pers worden steeds meer bijzonderheden bekendge maakt over gruweldaden van Ameri kaanse militairen in Sing My, waarbij 567 slachtoffers onder de burgerbevol king zouden zijn gevallen. Het leger bewaart over het algemeen een stilzwijgen, naar het zegt ter be scherming van de rechten van de be schuldigden. Pas toen soldaten, ex-mi litairen en Vietnamese burgers hun ge tuigenissen aflegden tegenover journa listen, meldde het leger officieel, dat er mogelijk honderd doden waren ge vallen en dat tegen nog eens 24 Ameri kaanse militairen en oud-militairen een onderzoek gaande is. Het vertrouwen in het leger is in Amerika door het be- kendworden van bijzonderheden over 4e massamoord flink geschokt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, heeft zondag in een vraaggesprek voor de BBC ver klaard, dat Engeland het, evenals de Amerikaanse regering, niet eens »is met de wreedheden in Vietnam. Dit bete kende echter niet dat de zaak van de Amerikanen verkeerd was. „De zaak van een der partijen in het Vietname se conflict kan niet als slecht worden beschouwd, alleen omdat deze partij verantwoordelijk is voor wreedheden", aldus de Britse minister. Ware dit wel het geval, zo voegde Stewart hieraan toe, „dan zou de zaak van Noord-Viet- nam reeds lang moeten zijn veroor deeld, wegens de verschrikkelijke wreedheden waarvoor dit land verant woordelijk is". ADVERTENTIE VENLO De Venlose politie heeft gisternacht btf de Saloon-bar in het Kei- zerstraatje twee jongens bewusteloos op straat gevonden. Beiden waren neergeslagen. Zij liggen nu in het ziekenhuis; één van hen was gisteravond nog niet bij bewustzijn ge komen. In het straatje waar de jongens J. Valentijn en J. Wijnans (beiden 16) werden gevonden, is al vaker gevochten. BEVERWIJK Dr. J. P. Gribling, directeur van de door conflicten ver deelde Beverwijkse katholieke pedago gische academie is met ziekteverlof gegaan. Hij wil hiermee bevorderen dat de opstandige studenten, die tot het oprichten van een noodacademie zijn overgegaan en het schoolbestuur naar elkaar toe zullen groeien. Het afgelopen weekeinde zijn de on derhandelingen begonnen tussen de re- belerende studenten en het bestuur van de academie o.l.v. drs. Th. Haddering; inspecteur bij het schoolonderwijs. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. Zoals bekend begonnen de moeilijk heden op de academie toen twee leer lingen van school werden gestuurd, na dat zij in de klas met een condoom had den gespeeld. ROME Premier Mariano Rumor beweegt zich thans in de l ichting van een confrontatie met de partijen, die zijn fragiele regering steunen. Aan het arbeidsfront in Italië is het intussen nog verre van rustig. Het hoogtepunt van de week zal een massabetoging zijn van de metaalbewer kers. die een hele dag in het centrum van Rome bijeen zullen zijn, om aan te dringen op een vernieuwing van hun contract. Met gebruikmaking van een nieuwe tactiek zullen zij vrijdag bijeenkomen op het Piazza Venezia, het druk ste verkeersknooppunt van de hoofdstad. Uit vier richtingen trekken zij op naar het plein, waar zij de gehele dag zullen blijven. In een poging om krachtiger steun voor zijn minderheidsregering te krij gen. heeft premier Rumor dit week einde bekendgemaakt, dat hij bespre kingen zal houden met de oude partij en van de links-van-het-midden rege ring de socialisten en de republi keinen. Deze partijen geven Rumor's regering steun in het parlement, maar zij beheren geen portefeuilles. In Rumor's boodschap aan de par tijden zat een verhuld dreigement met aftreden. De Christen-democraten, de partij van de premier, zijn geïrriteerd door de kritiek van de twee socialistische par tijen en de republikeinen, dat de rege ring zwak is geweest in de aanpak van de betogingen tijdens de algemene sta king van jongstleden woensdag. Rumor wil een reeks besprekingen met politieke leiders houden, die de ge hele week in beslag zullen nemen. Inmiddels duurt het effect van de al gemene staking voort. Dit weekend zijn in geheel Italië her denkingsbetogingen gehouden voor de politieman, die tijdens de landelijke algemene staking om het leven is ge komen. In Milaan hebben rechtse en linkse extremisten voornamelijk studenten en jonge arbeiders zondagavond in het centrum van de stad met elkaar gevochten tijdens een herdenkings plechtigheid voor de omgekomen 22 jaar oude politieman Antonio Anna- ruma. Soortgelijke gevechten hebben zich zondag voorgedaan in Bologna, Cosen- za, Foggia, Ivrea en Lecce. Deze week zal gestaakt worden bij het openbare vervoerbedrijf van Ro me, door het personeel van de sociale verzekering, door de ambtenaren van het ministerie van Financiën en door de metaalbewerkers. De 1,2 miljoen metaalbewerkers zijn voornemens deze week in totaal 12 uur te staken. Vrijdag zullen gedele geerden uit verschillende streken van Italië te Rome bijeenkomen voor een landelijke demonstratie. De regering van premier Rumor heeft bemiddeling aangeboden tussen de me taalbewerkers en de directies. Tot dus verre zijn bij de onderhandelingen, die reeds drie weken aan de gang zijn, weinig resultaten geboekt. De vakbonden eisen een loonsverho ging voor de metaalbewerkers. Boven dien eisen zij betere aanvullende ver goedingen alsmede het recht om in de fabrieken te vergaderen. De herhaalde stakingen van de me taalbewerkers hebben in geheel Italië geleid tot grote vertragingen in de af levering van automobielen en reserve onderdelen. Een felle brand heeft zaterdag in kor te tijd de kapitale boerderij van de heer J. van de Lagemaat in Achterveld in de as gelegd. Negen personen werden dak loos. De schade is ruim twee ton. KJ VLAARDINGEN „Ik heb mijn vader vermoord", zei de negentienjarige ma troos P. D. in de nacht van vrijdag op zaterdag op 't Vlaardingse politic bureau. Even later kwam zijn vader echter zelf 't bureau binnenstappen. De man had wat schrammetjes aan zijn hoofd. Bij het onderzoek bleek dat de jongen 's nachts was thuisgekomen, een brood mes had gepakt en daarmee de slaap kamer van zijn ouders was binnenge gaan. Hij viel zijn vader aan, maar deze werd afdoende door zijn vrouw verdedigd. De jongen liep daarna naar buiten, gooide een caféruit in en meldde zich bij de politie. Hij zit nu in de cel. SCHIERMONNIKOOG Caravans blijven voorlopig nog verboden op het Waddeneiland Schiermonnikoog. De middenstanders van het eiland zijn ge zwicht voor de mening van B. en W. dat de komst van caravans de rust op het eiland grondig zou verstoren. EMMELOORD „Zoef, zoef. zoef, Schut. Schut, Schut, boef. boef. boef'. Een bord met deze tekst zorgde zaterdag tijdens een door de jeugd van de Noordoostpolder georganiseerde happening in het Kuinderbos voor de enige strubbeling met de overheid. De burgemeester van de Noordoostpolder, de heer F. M. v. Panthaleon baron van Eek, maakte bezwaren legen de tekst, waarna het bord verdween, maar later in gewijzigde vorm toch weer opdook: het woord boef was veranderd in boefje met een vraagteken erachter. ADVERTENTIE SOESTDIJK Prins Bernhard heeft als president van het Wereld Natuurfonds de heer James Hamp- son ontvangen. De heer Hampson is winnaar ban de dierenfotowed- strijd Operation Petpic". Hij had voor de prins een foto-album mee gebracht, waarin o.a. de winnende foto was geplakt. HILVERSUM „Tenzij er wonderen gebeuren zullen de confessionele par tijen in 1971 met de VVD in zee gaan. Die partijen vinden dat je dat niet hardop moet zeggen, maar ik meen dat het maar eens duidelijk moet worden gesteld". Dit zei mr. Geertsema, frac tievoorzitter in de Tweede Kamer van de VVD, zaterdag tijdens de liberale partijraad in Hilversum. Mr. Geertsema meende dat de positie van het kabinet na de debatten ov^r de belastingcorrectie aanzienlijk is ver sterkt. De omstandigheid dat het door de A.R. zo gekoesterde amendement voor een gelijke verdeling van het met deze correctie gemoeide bedrag over 1970 en 1971 werd ingetrokken, spreekt volgens hem boekdelen over de overtui ging van deze partij dat het kabinet in stand moet worden gehouden. Mr. Bies«- heuvel heeft in sobere bewoordingen la ten merken dat hij het kabinet zijn tijd uit wil laten dienen. Mr. Geertsema herhaalde zijn tijdens de algemene politieke beschouwingen gedane uitspraak dat hij een debat wil over de inkomens- en vermogensver houdingen. De socialisten, die hierover in hun fractie zouden praten, hebben echter niets meer van zich laten horen, aldus de liberale fractievoorzitter. Hij wees er nogmaals op dat een zo groot mogelijke medezeggenschap op alle terreinen en het dragen van medever antwoordelijkheid vanzelfsprekende za ken voor hem zijn. Het proces moet zich echter weloverwogen ontwikkelen. Hij voelt niets voor toegeven aan jeugd en lastige groepen omdat het jeugd is en omdat ze lastig zijn. Mr. Geertsema drong tenslotte aan op de instelling van een commissie uit de partij, die moet bestuderen of de be palingen inzake de pornografie moeten worden verruimd tot het verbod van openmaar tentoonstellen en van ver koop aan minderjarigen. Mr. H. van Riel, de liberale fractie voorzitter in de Eerste Kamer, had te voren gezegd dat het tijd wordt om de werknemers mede-verantwoordelijk heid te laten dragen. Staken vindt hij, mits binnen de spelregels, een voor li beralen volkomen normale zaak. Wel heeft mr. Van Riel bezwaar te- ADVERTENTIE een tientje wordt gevraagd. De partij is arm, zei mevrouw Van So- j 5 meren in Hilversumen wanneer alle dertigduizend leden het ge- vraagde bedrag betalen zijn we s S een eind uit de zorgen. Het geld is nodig, aldus de voor- zitster, omdat de VVD een ópen discussiepartij is geworden met als gevolg o.m. kosten wegens bui- tengewone vergaderingen en bijeen- komsten van de partijraad. gen het bezetten van bedrijven. Dat is een klap in bet gezicht voor rechtvaar digde pensioenvoorzieningen, medezeg genschap en inspraak op alle gebieden. Hij wees er verder op dat wat de li beralen voor zich en hun kinderen on aanvaardbaar vinden niet als politiek verwerpelijk moet worden gezien. Mor fine is levensgevaarlijk, maar medisch is nauwelijks bewezen dat soft drugs gevaarlijker zijn dan roken en alcohol. Tenslotte: wie met wie wil slapen gaat ons als liberalen niets aan, aldus mr. Van Riel. We mogen het allemaal wel slecht vinden, aldus de liberale se nator, maar we moeten scherp onder scheiden tussen het zelf niet doen en het politieke afkeuren bij anderen. Ditzelfde geldt voor het zogenaamde werkschuwe tuig en de oproerige stu denten die, eenmaal volwassen, met de normale verantwoordelijkheden van het leven worden geconfronteerd. Velen uit deze groepen staan dichter bij het libe ralisme dan we denken. DJAKARTA Ongeveer twintigdui zend Molukkers in Nederland willen naar Indonesië terugkeren. Dit is de me ning van het Indonsische comité voor de repatriëring van Molukkers uit Neder land. De secretaris van het comité, de heer Pasila, vertrekt vandaag uit Dja karta naar Nederland om hier te praten over versnelling van de repatriëring. FRANKFORT In de Westduitse stad Frankfort hebben jongelui zaterdag avond ingebroken in een tramremise. Zij maakten zich van twee trams meester, waarmee zij op parallel lopende rails een wedstrijd hielden. Deze eindigde na kilometers in een buitenwijk, toen de sporen samenliepen. De schade aan het materieel wordt op 50.000 gulden ge raamd. De daders konden ontkomen. Verder verliep de happening bijzon der rustig. Ongeveer vijfduizend me rendeels jonge mensen kwamen in de loop van de dag naar een grote tent op het terrein van de camping Tot de Bron om te protesteren tegen de plannen van minister Schut om van 't bos een schietterrein te maken. Behalve de burgemeester van de Noordoostpolder maakten ook zijn col lega's van Kuinre en Lemsterland hun opwachting, terwijl voorts ver scheidene Tweede-Kamerleden in de tent kwamen vertellen hoe zij ovei; de nota militaire oefenterreinen dachtén. „De meest opmerkelijke uitspraak deed de heer K. O. Wieringa. Hij zei dat het in de Tweede Kamer vaststaat dat het Kuinderbos geen schietterrein wordt. De VVD-er dr. K. van Dijk, voorzit ter van de speciale Kamercommissie voor de toewijzing van oefenterreinen, sprak van een vreemde beslissing van minister Schut. Er is meer behoefte aan recreatiegebieden dan aan land bouwgronden, aldus de heer Van Dijk, die vond dat de beslissing voor wat be treft het Kuinderbos nog vreemder aandeed, omdat de legerleiding voor dien zelf had verklaard geen behoefte te hebben aan bosgebieden voor oefen terreinen. De aanwezigen namen een resolutie aan, die naar minister Schut zal wor den gezonden. In de resolutie worden nog meer acties aangekondigd en wordt gesteld dat de bevolking van de Noord oostpolder en omliggende gebieden het Kuinderbos nooit op zal geven. De sprekers werden afgewisseld met discussies en het optreden van onder meer een beat-band, 's Avonds werd een kampvuur ontstoken. De hele dag hing de gemeentevlag van de Noord oostpolder bij de tent halfstok. ELECTRISCHE DEKEN o-y»1»'<mm«n» EXTRA DE BESTE POSTBUS 787 HAARLEM ROERMOND Twee zestienjarige jongens uit Horst zijn zaterdagavond tijdens een plezierritje bij Sevenum met een auto tegen een boom gebotst en verongelukt. Een zestienjarige jongen en twee vijf tienjarige meisjes, die eveneens in de auto zaten, werden levensgevaarlijk ge wond. De zestienjarige G. Mathijsen uit Hprst stelde zaterdagavond laat zijn vrienden voor wat met de auto van zijn vader te gaan rijden. Zij bezochten een dancing en maak ten kennis met twee meisjes. Op de thuisreis botste de auto met hoge snel heid tegen een boom. G. Mathijssen en zijn even oude vriend F. Coenen werden op slag ge dood. De vijftienjarige meisjes Bell ie Lucassen en Hannie Mulder en de zes tienjarige Jan Maasen, allen uit Horst, werden zeer ernstig gewond. COEVORDEN De directie van de N.V. Drentsch-Overijsselsche Houthan del verwacht dat de bedrijfsresultaten over het boekjaar 1969 beter zullen zijn dan die over 1968. Aldus heeft zij in een communiqué meegedeeld. (Over 1968 werd tien pet. dividend uitgekeerd.) UTRECHT De Unieraad, het politieke adviesorgaan van de Christeiyk-Histo- rische Unie, wil voor de jaren 1971 tot 1975 de totale ontwikkelingshulp van Nederland verdubbelen. De Unieraad nam zaterdag in Utrecht ook een motie aan, waarin dc regering op nieuw wordt gevraagd Biafra voedsel en medicamenten te sturen. ADVERTENTIE De overheid moet ook met alle kracht streven naar het openen van de nood zakelijke aanvoerwegen voor Biafra, zo wordt in de motie gezegd. Partijvoorzitter prof. Van Hulst wilde in zijn openingswoord niet ingaan op de vraag of de antirevolutionaire fractie bij het belastingdebat in de Tweede Ka mer juist had gehandeld. Wel onder kende hij de grote waarde, die de ARP toeschrijft aan de «samenwerking vui de drie christelijke partijen in het kabi net-De Jong. De Unieraad besteedde een belang rijk deel van zijn vergadering aan het ontwerp beginselprogram en het ont- werp-politiek program. Deze program ma's zullen definitief worden vastge steld op de algemene ergadering van de CHU in februari 1970. De kiesvere nigingen kunnen voor die tijd nog in tweede terpiijn hun visie op de inhoud ge ven. Een voorstel van dc Amersfoor4- se predikant ds. Elderenbosch om de uitdrukking „De overheid is Gods die naresse", door een modernere theologi sche uitleg te vervangen werd met ne gentien tegen tien stemmen verwor pen. Dat gebeurde ook met een amen dement om Noord-Korea en Noord- Vietnam te erkennen. Aanvaard werd een voorstel van oud minister Y. Scholten om de kiesge rechtigde leeftijd te koppelen aan de meerderjarigheidsgrens, met de wens, dat beide moeten worden verlaagd. De Zeeuwse gedeputeerde Kaland had suc ces met zijn voorstel om een voordracht voor de benoeming van een burgemees ter niet door de commissaris van de Koningin te doen opstellen, maar door het college van Gedeputeerde Staten (aangenomen met veertien tegen tien stemmen). TILBURG Bij een poging een lijk op de weg te ontwijken, is de heer Adri- aanse uit Tilburg gisteravond met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij en zijn vrouw liggen met een hersenschudding in het ziekenhuis; één van zijn twee kin deren die in de auto zaten, werd levens gevaarlijk gewond. Het lichaam op de weg werd geïden tificeerd als de 53-jarige P. Pasmans uit Middelbeers bij Tilburg. Gisteravond was nog niet duidelijk hoe de man was omgekomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5