„Balans van de angst" kan dan gelijk blijven „Schiphol kan tot 1995 blijven uitbreiden zegt directeui KRITIEK BLIJFT VORSTENHUIS NIET BESPAARD, MAAR TOCH: De Engelsen hebben hun koningin nodig Koningin moet zich wat meer met het gewone volk inlaten Rookbom in de schouwburg bij premièreToller' De wapens waarom t in Helsinki draait Doel van gesprek V.S.-Sovjel-Unie: f ^mÊÊÊÊÊÊÊ^^^wMÊtmÊmm \HV iaar PLAN VOOR „BIOLOGISCH PERSOONS BEWIJS" IN FRANKRIJK VERLENGEN 25 MILJOEN VIJFDE BAAN Britse vorstin ruim 4 min. Prinses Margaret ontvangt 130.000 uit de schatkist Hond blijft de beste mensenredder Westduitsers willen praten met D.D.R. Russen fabriceren kunstkaviaar99 BEWAPENINGSWEDLOOP OVER EN WEER VERTRAGEN •tl^fogelijk de belangrijkste onder- -L'-®- handelingen waar ons land ooit aan deelnam". Zo noemde de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Rogers, de besprekin gen die maandag in Helsinki zijn begonnen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. Onderwerp is de beperking van de kernbewape ningswedloop. Men heeft voor deze conferentie een naam en een afkorting bedacht: Strategie Arms Limitations Talks, kortweg SALT. Bij SALT gaat het erom het machtsevenwicht tussen Amerika en Rusland door een beperking van sommige wapens waarmee dat in stand wordt gehouden, terug te brengen tot een lager, maar even afdoend niveau. Voorwaarde is dat de afschrik wekkende kracht van deze wapens men spreekt wel van de balans van de angst even groot blijft als nu. President Johnson stelde twee en een half jaar geleden voor met de Russen te gaan praten over de schrikbarende versnelling van de bewapeningswedloop. De Russische inval in Tsjecho-Slowakije stak een spaak in het wiel. Pas eind vorige maand toonden beide partijen zich bereid om de po ging te wagen voor wat is genoemd „deze angstaanjagende exploratie in hogere strategie door de twee reu zen die de macht hebben elkaar te vernietigen". Vooral Europa wacht gespannen af met name of zijn positie veilig blijft bij een mogelijke overeen komst. SS Om een koel indringend beeld te krijgen van de stand van zaken bij hei begin van SALT, kan men nergens zo goed terecht als in Londen bij het Instituut voor strategische studies. Ian Smart, de 34-jarige onderdirec teur, zegt: „SALT heeft een openlijke, zeer duidelijke inhoud en een veel breder terrein. Het eerste betreft de wapens en alles wat erbij hoort. Het laatste houdt stilzwijgend het geheel in der politieke betrekkingen tussen de twee landen en tussen de twee bondgenootschappen waaraan zij leiding geven". De zeer helder en zakelijk rede nerende Ian Smart meent dat de conferentie in Helsinki voor een groot deel moet worden gezien in het brede verband. CALT begint op een moment waar- op men in Amerika in het open baar zegt de indruk te hebben dat de Sovjet-Unie een zekere mate van pariteit heeft bereikt in strategische wapens met de Verenigde Staten". De Verenigde Staten liggen nog wel voor met hun onderzeeërs, die zijn bewapend met de intercontinen tale ballistische raket Polaris. Die nu wordt vervangen door de veel betere Poseidon. Verder hebben de-- Amerikanen nog steeds een formidabele vloot strategische bommenwerpers; die kernwapens kunnen afwerpen en lanceren. De Russen hebben zich op dit punt. nooit zo geconcentreerd, maar zij hebben wel degelijk het vermogen om ook van vliegtuigen uit kernwapens te gebruiken. Tan Smart., de benen gemakkelijk over elkaar, ratelt uit het hoofd getallen en kenmerken af van dit dodelijk arsenaal, waarmee Ameri kanen en Russen elkaar bedreigen en in de klem houden. Hij zegt: „Wanneer je alles bij el kaar optelt van Amerika, kom je aan vijfduizend „war heads" (de kernlading of -ladingen van de be trokken wapens). „De gegevens over de Sovjet-Unie zijn uit officiële bronnen in het Westen. Daarbij moet men dus voor zichtig zijn". Er zijn verscheidene factoren die de twee partijen naar de conferen tietafel hebben gebracht. Vooral de onstuitbare vaart van de bewape ningswedloop, die de twee landen voor astronomische kosten plaatst. JVfaar slaagt men er ondanks alle -T* vernuft in toch tret evenwicht 'te handhaven, dan is men bij elk nieuw stadium van die wedloop in feite weer even ver als op een lage- e trap van de kernbewapening. Amerika maakt zich zorgen, zo vertelt de heer Smart, over twee kanten van de Russische kernbewa pening. In de eerste plaats over de snelheid waarmee de Sovjet-Unie haar vloot onderzeeërs uitbreidt en bewapent met raketten van hetzelf de type als de Polaris. Op elke boot zijn er, net als bij de Amerikanen, zestien van deze intercontinentale wapens. „In de tweede plaats volgen de Amerikanen nauwgezet wat de Rus sen doen met de SS-9" zegt hij „ze ker nu zij er proeven mee onderne men met drie individueel te gebrui ken kernladingen". Tie heer Smart noemt de SS-9 het *-* grootste kernwapen van de Rus sen, maar wat veel meer zegt: het accuraatste. Dit geeft Amerika veel reden tot bezorgdheid. De Amerikanen veronderstelden altijd dat de Russische strategische wapens in de eerste plaats waren ge richt op het uitschakelen in een eerste klap van de op het land ge stationeerde Amerikaanse wapens van deze klasse. Maar de enorme kracht die de Rassen nu aan de SS-9 geven is veel groter dan wat er nodig is om de Amerikaanse ra ketten in hun ondergrondse lanceer- plaatsen te vernietigen. De conclusie ligt dus voor de hand: behalve op deze raketten zijn de nieuwe Russische wapens ge richt op de grote Amerikaanse be volkingscentra. Fliermee zitten we meteen in wat er naar men denkt, op de conferen tie in Helsinki gaat gebeuren. De Amerikanen redeneren bij hun strategische en defensiefiloso fie zoals we hierboven aangaven. „Maar redeneren de Russen ook zo?" vraagt fan Smart zich af. „We weten ook dat de Russen van meet af aan werden geobsedeerd door -de omvang van hun raketten. De kernvraag bij dit alles is nu: wat is de bedoeling van de andere partij?" Een zeer voornaam doel van SALT is meer proberen te begrijpen van de bedoelingen der tegenpartij. Na tuurlijk zal die haar kaarten niet zo maar op tafel leggen. Het wordt zeker in de eerste fase, een zeer lang en slopend overleg. Ian Smart (34) is plaats vervangend directeur van het Institute for strategie Studies in Londen. Dit internationaal en onafhankelijk instituut be studeert en onderzoekt stra tegische kwesties. Zowel in militaire, politieke als morele zin. Smart trad er in september in dienst. Daarvóór werkte hij elf jaar bij de Britse di plomatieke dienst. De laatste drie en een half jaar op de Britse ambassade in Wash ington. Fle mogelijkheden die kunnen voortvloeien uit het overleg ziet de heer Smart als drieledig: 1. Het hoogst bereikbare is een formeel akkoord om bepaalde wa pens of wapensystemen te beperken, bijvoorbeeld de ABM's raketten om strategische raketten te vernie tigen. 2. Een stilzwijgende overeenkomst dus niet op papier maar een zeer duidelijke verstandhouding: wij doen dit niet en jullie dat niet. 3. Een nog vager resultaat, dat Smart communicatie noemt. Hoe hij dit laatste ziet legt hij zo uit: „Bij het opstellen gaat men altijd uit van het ergst mogelijke wat de vijand kan doen. Men is nooit zeker van diens bedoelingen. De ei gen waarnemingen (onder meer door middel van kunstmanen) zijn nim mer afdoende. Er is gebrek aan ver trouwen, dus men oververzekert zichzelf en richt zijn plannen op de maximaal mogelijke bedoelingen van de ander. Juist dit" zegt hij met passie in zijn stem, „joeg de bewapenings wedloop zo op. Hier kan Salt bijdra gen om door middel van besprekin gen en filosoferen te komen tot een verlaging van bewapening, tot een peil dat het midden houdt tussen het minimum en het maximum van wat men nu door zijn veronderstel lingen, waarnemingen en bereke ningen, nodig vindt". Bij SALT gaat 't in hoofdzaak om de volgende wapens: Intercontinentale ballistische ra ketten (ICBM's) van het land af ge lanceerd. Amerika: Minuteman 1 en 2 is ongeveer duizend. Kracht vijftig tot honderd maal atoombom Hirosji- ma reikwijdte dertienduizend km. Titan klein aantal nog in ge bruik. Rusland: SS-9 reikwijdte zeven tienduizend km meer dan duizend maal bom van Hirosjema. SS-11 negenduizend km onge veer zevenhonderd stuks samen met andere typen ongeveer evenveel als Verenigde Staten. Proeven aan de gang met SS-9 om uit te rusten met 3 kernladingen die elk 25 maal kracht hebben van Hiro- sjima, voor drie verschillende doe len. Raketten op zee gelanceerd door onderzeeërs met kernaandrijving Amerika 41 schepen met elk zestien Polarisraketten A-2 en A-3 reik wijdte ruim 4500 km. A-3 is driekop pig, voor drie doelen. Polaris wordt vervangen door betere Poseidon. Ge stationeerd in noordelijke Poolzee, Atlantische en Grote Oceaan en Mid dellandse Zee. Rusland: oudere typen onder- zeeëers en zogenaamde kruisraket ten, zoals vroegere Duitse VI, die bo ven water worden gelanceerd. Tien nieuwe raketten als Polaris. Ook zestien per schip. Per jaar ko men er vier tot acht nieuwe onder zeeërs van dit type bij. Kernwapens bij luchtmacht: Ame rika: 550 strategische bommen werpers met elk vier kernwapens: raketten en bommen. Typen: B-52 en FB-110. In totaal 2500 kernladin gen. Rusland: 150 strategische bom menwerpers, typen Bear en Bison. Kleinere bewapening en vermogen dan de Amerikaanse. Anti-raket raketten ABM's: Amerika: pas begonnen met instal latie van radar- en raketstelsel Sa feguard rondom lanceerplaatsen van Minuteman in Montana ne Noord- Dakta. Rusland: rondom Moskou zeventig lanceerplaatsen voor raketten ter be scherming van industrie en bevol king. Problemen bij ABM zeer ingewik keld: o.m. röntgen- en neutron stra ling; voor onschadelijk maken bui ten atmosfeer zijn krachtiger kernla dingen nodig dan die in raketten waar men op schiet. Kosten astro- misch hoog. AMSTERDAM Vóór 1995 heeft Nederland geen tweede centrale luchtha ven naast Schiphol nodig, zo meent de directeur van Schiphol mr. J. C. A. van Stapele. Het huidige Schiphol kan nog zo ver worden uitgebreid dat het vijftig miljoen passagiers per jaar kan verwerken, bijna tien maal zoveel als nu. Kort voor het jaar 2000 zal Nederland, volgens de thans geldende prognoses, dat aantal luchtreizigers bereiken. Als teg endie tijd een tweede centrale luchthaven aangelegd moet worden, zal dat volgens mr. Van Stapele in of dicht bij de Randstad moeten gebeuren. „Daar moet dan ook het grootste aan bod aan passagiers worden verwacht". Schiphol is nu bezig met het verlen gen van de zuidpier, opdat het straks luchtbussen en de grote jumbo's, die vierhonderd passagiers tegelijk aanvoe ren, kan ontvangen. Schiphol kan dan zes miljoen passa giers per jaar verwerken. In 1974 hoopt men de capaciteit op twaalf miljoen te hebben gebracht. De uitbreidingen houden een verdub beling in van het huidige stationsgebouw en de bouw van een nieuwe pier, spe ciaal voor jumbo-toestellen die er met acht tegelijk aan kunnen parkeren. Tegen 1980, als er dertien miljoen passagiers worden verwacht, zal een tweede stationsgebouw gereed zijn met een capaciteit van eveneens om en nabij twaalf miljoen passagiers. De totale capaciteit wordt dan 25 miljoen. Als in 1988 de top van de capaciteit zal zijn bereikt, is Schiphol nog niet aan zijn eind, aldus mr. Van Stapele. Vlak achter de westelijke start- en lan dingsbaan denkt Schiphol dan een dupli caat van zijn complex neer te zetten. Ook dat zal dan goed zijn voor 25 miljoen passagiers per jaar. De aan- en afvoer aan „landzij" kan geschieden via de dan inmiddels aange legde rijksweg 16 en een daaraan paral lel lopende rijksweg. De accommodatie voor het vrachtver voer zal ook aanmerkelijk worden ver groot. Het huidige vrachtgebouw zal aan twee kanten worden uitgebreid, zodat het drie keer zijn huidige omvang krijgt. Door het verwerven van nog wat grond kan die capaciteit nog eens worden ver dubbeld. Men rekent voor volgend jaar op een omvang van het vrachtvervoer van 190.000 ton. Men gaar ervan uit dat die hoeveelheid over zes jaar zal zijn ge groeid tot een half miljoen ton. over twintig jaar tot bijna drie en in het jaar 2000 tot zes miljoen ton. Om vliegtuigen vlot binnen en weer weg te kunnen krijgen is de aanleg van een vijfde baan nodig. Die moet ten noorden van Hoofddorp in de Haarlem mermeer komen te liggen in noord-zuid richting. Hij moet in 1977 klaar zijn. Nog afgezien van het duplicaat dat Schiphol van zichzelf wil maken, zul len de uitbreidingen vier- h vijfhonderd miljoen gulden kosten. Koningin Elizabeth krijgt sinds 1952 per jaar belastingvrij uit de schatkist 475.000 pond, ruim 4,09 miljoen gulden. Dit is aldus verdeeld Voor persoonlijke uitgaven 520.000 gulden Salarissen 314 man personeel van hoog tot laag 1.610.000 gulden Onkosten huishouding 1.053.000 gulden Giften e.d115.000 gulden Voor extra voorzieningen 827.000 gulden Van deze laatste post gaat 218.000 gulden naar familieleden, die officieel werk doen, maar die geen uitkering krijgen uit de schatkistrestant was bedoeld als reserve. Die is tegen eind 1970 door kostenstijging uitgeput. Verder betaalt de schatkist Prins Philip 348.000 gulden Koningin-moeder 610.000 gulden Hertog Gloucester, oom van koningin Elizabeth 305.000 gulden Prinses Margaret, zuster van koningin Elizabeth 130.000 gulden Bovendien betaalt de staat Voor onderhoud zes paleizen en kastelen 8.570.000 gulden Voor staatsiebezoeken e.d348.000 gulden Een onbekend bedrag voor reizen met de koninklijke trein, het dito jacht en vliegtuigen. Koningin Elizabeth krijgt verder jaarlijks het inkomen van de kroondomeinen in het hertogdom Lancaster, 1.915.000 gulden. Prins Charles, nu hij 21 jaar is geworden, dat van Cornwall, 1.915.000 gulden Hij schenkt de helft aan de staat. De staat geniet het inkomen van de overige kroondomeinen 100.000 ha, d.w.z. een groot deel van centraal Londen, Ascot, Windsor en de zuidkust per jaar 30.450.000 gulden. Een veel gehoorde schatting van het kolossale privé-vermogen van koningin Elizabeth is 522 miljoen gulden. Daarbij behoren o.m. juwelen, schilderijen, postzegels, een kasteel, een groot landgoed met bijbehorend huls. Dit is voor een groot deel geërfd. De koningin betaalt geen successierechten. Jgr is de vorige week in Engeland over meer gediscussieerd dan over de ponden sterling, die konin gin Elisabeth kr\jgt en tekort komt. Ook de positie van de Britse vor stin en die van haar familie kwam weer in het middelpunt van de be langstelling. Vast staat, dat het overgrote deel van het Britse volk meent, dat Groot-Brittannië zijn koningin nodig heeft: 84 procent volgens een recent opinie-onderzoek. Republikeinen zijn hier niet veel. Maar dit onderzoek wees ook dit uit: Vrij sterk leeft de overtuiging, dat de koningin zich meer moet in laten met „het gewone volk". Velen vinden, dat de vorstin daar onvol doende of helemaal geen contact mee heeft. Het enthousiasme waarmee de 84 procent „ja" zei kan toch niet verhe len, dat er ondanks in Engeland een grote mate van apathie bestaat voor alles wat verband houdt met het Ko ninklijk Huis. Voor velen geldt zeker dit: We kun nen geen andere staatsvorm beden ken die ons zo samenbindt, die zo'n stabiliserende invloed heeft, dan de monarchie Waarom zouden we de zaak dan veranderen? Dit jaar was zeer belangrijk voor Elizabeth en haar familie. De sleur, waarin zij ondanks allerlei vernieuw ingen dreigden te geraken, werd ver frissend doorbroken met de opzien barende telvisie-film, die men ook in Nederland van hen heeft gezien. Het was voor veel Britten een he le ervaring te constateren, dat hun koningin „toch eigenlijk ook maar een gewoon mens is, net als wij alle maal." Maar de film vestigde tevens scherp de aandacht op talloze gebrui ken en tradities, die 'niet meer pas sen in deze tijd. Dat zegt men in Engeland openlijk Ook in 't parlement. Ook door middel van cartoons in de kranten waarbij men veel verder gaat dan men in andere landen durft. Hoewel iedereen dol is op een sprookje, hoort men zelfs bij veel op traditie beluste Britten, dat er hier wel wat veel is van het goede. Ze ker veel jongeren denken er zo over. Elizabeth besloot dit jaar geen kerstrede te houden vooi radio en televisie. Het hof voelde dat dit een gebruik was geworden, dat geheel was vast geroest in een onwrikbaar kader. "Flat de koningin en prins Philips zich wel degelijk aanpassen aan wat er ook in Engeland zo snel ver- anderd, blijkt vooral uit de manier waarop ze hun oudste kinderen laten optreden. Prins Charles, de prins van Wales, maakte dit jaar een uitstekende in druk door zijn ongedwongen hou ding, zijn durf om dingen te doen, die men vroeger niet van een kroon prins verwachtte. Zoals gezegd: Er is kritiek. Bij voorbeeld, dat de koningin onvol doende doet om bij te dragen tot meer harmonie tussen blank en zwart in haar eigen land. 'n Vraag stuk dat steeds meer gaat klemmen. Maar zonder twijfel is de monar chie, ondanks alles, het beste pre sidentschap, dat men zich in Enge land kan bedenken, zoals George Brown, tweede vooi /.itter van de Labour-partij dezer dagen zei. PARIJS De Franse minister van volksgezondheid overweegt een „bio logische identiteitskaart" verplicht te stellen voor de twintig miljoen Fran se automobilisten. Op deze kaart wordt niet alleen de bloedgroep vermeld, maar teven* zijn eventuele hart-, bloed- en ande re ziekten, die van het hoogste be lang zijn bij het behandelen van de gewonden na een auto-ongeluk, er op aangegeven. Deze gegevens kunnen duizenden mensen per jaar van de dood redden. De ontwerper van de kaart is Roger Gonon, de vroegere particuliere chauffeur Weygand, opperbevelheb ber van de Franse strijdkrachten in 1940. Deze kaart is niet de eerste uitvinding van Roger Gonon. Al eerder had hij succes met zijn lichtende stok voor de verkeersagenten 's avond* en met de witte knipperlichten, waar mee de blinden en de doven van Lyon 's avonds hun weg vinden. LUZERN (Zwitserland) In deze eeuw van de techniek is d hond nog steeds de beste redder van de mens, als deze onder een lawine is bedol ven. Dit menen internationale deskundigen uit 11 landen, die in het Zwitserse Luzern een conferentie over reddings werk in berggebieden hebben gehou den. Zij kwamen tot de conclusie dat de meeste moderne wetenschappe lijke vindingen in de overgrote meer derheid van de gevallen waardeloo* zijn bij reddingswerk in de sneeuw. Een hond, uitgerust met sonische hulpmiddelen, vormt het meest effi ciënte reddingsmiddel. BONN Drie van de vier Westduit sers zijn voorstanders van het ope nen van politieke onderhandelingen tussen West- en Oost- Duitsland. Volgens een opiniepeiling van het „Instituut voor toegepaste weten schappen" in bad Godesberg heeft 74 procent van de ondervraagden zich voor onderhandelingen uitgesproken. Elf procent is tegen het denkbeeld van besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland op regeringsniveau. Vijftien procent heeft geen mening geuit. MOSKOU Rusland, beroemd om zijn kaviaar en nu geconfronteerd met verminderende voorraden, gaat spoe dig kunstkaviaar produceren. Het kunstprodukt, gemaakt van melk- eiwitten, lijkt zo op de echte kaviaar dat gewone gebruikers het verschil niet proeven. Alleen experts kunnen de echte steureitjes onderscheiden van het laboratoriumprodukt. Dit is ontwikkeld door een chemisch laboratorium dat zich op synthetisch voedsel specialiseert. Aan het hoofd staat Alexander Nesmejanov. Het ka- viaarsurrogaat is pas de eerste stap in de produktie van een geheel menu van kunstvoedsel. „Kunstvoedsel is geen gril van de chemici. Volgens de statistieken van de Ver. Naties lijden meer dan een miljard mensen op onze planeet voortdurend honger. Het doel van de wetenschap is om de dag nader te brengen, dat de produktie van voed sel onafhankelijk wordt van seizoens- invloeden en natuurrampen. AMSTERDAM De première, die de Nederlandse Comedie zaterdag avond in de Amsterdamse Stads schouwburg gaf van „Toller" van Tancred Drost, is gepaard gegaan met een incident. Nauwelijks was dit revolutionaire stuk van stan gegaan of er brak In de zaal ook enige revo lutie los. Oproerige gasten, als figu ranten vermomd, wilden tegen de voorstelling protesteren. Uit de enge lenbak werd een rookbom gegooid, waardoor de bezoekers de zaal moes ten verlaten en de brandweer het brandscherm moest laten zakken. Paul Brandenburg, een zwaargebouw de acteur ging naar de engelenbak om zijn krachten te meten met de luidst protesterende gasten. Nadat de rook was weggetrokken ging men onder rustiger omstandig heden verder met de voorstelling.

De Vallei | 1969 | | pagina 7