Veenendaals dagblad Buiten Drogist won ton kalfsfricandeau met ananas Onrust verwacht in zuivel na open breken van cao O.-Duitsland veroordeelt twee jonge Nederlanders wegens mensensmokkel St. Nicolaas-1 geschenken op Shell-, Stationsl Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bemanning in quarantaine tot zondag OLIE WORDT DUURDER Booreiland omgeslagen Italië staakt verder HESS IN HOSPITAAL Belgische Star fighter in zee gestort electra Rotterdam een stoeltjeslift Vandaag spoedberaad bonden Demonstratie roor agent OPKLARINGEN HOUSTON. De tweede maanlandingstocht van de Ameri kanen is gisteravond met de behouden terugkeer van de Apollo-12 naar de aarde beëindigd. Slechts 14 seconden na het vastgestelde ti jdstip om 21.58 uur en 24 sec. dook de stuurcabine in de golven, in de buurt van het bergingsvaartuig, het vliegdekschip „Hornet", 240 km van Samoa in de Atlantische Oceaan. Vogel tj es voeren ZEEWAARDIG QUARANTAINE H Tfffcln ,|tfffa BLIJVEND lekker eten tips een goed stak vlees hoort erbij ZORGEN KORT GEDING Tsjechisch verzet blijft doorgaan HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 25 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 277 Korte tijd na de landing van de Apolló-12 in de Stille Oceaan heeft president Nixon de drie astronauten, die toen in de isolatie-caravan zaten opgebeld om hen geluk te wensen met de geslaagde vlucht. Hij deelde de mannen mee, dat zij bevorderd wa ren tot Kapitein ter Zee. PRECISIELANDING VAN APOLLO-12 IN OCEAAN De cabine kwam met de neus naar beneden in het water terecht, maar was door de daarvoor bestemde ballonnen snel in de juiste positie teruggebracht. Met hun landing op slechts 5,4 km van de „Hornet" boekten de drie mannen een record voor het Apolio-programma. Met een hefschroefvliegtuig werden de drie naar de „Hornet" overge bracht, waar hun in plaats van een be- groetings-ceremonie een quarantaine wagen opwachtte. In 17 dagen afzon dering moet worden vastgesteld of de drie van hun maantocht geen ziekte kiemen naar de aarde hebben meege nomen, wat uiterst onwaarschijnlijk is. ROTTERDAM Als gevolg van ge wijzigde marktomstandigheden zullen de netto verbruikersprijzen van gas-, diesel- en huisbrandolie met ingang van morgen worden verhoogd met 50 cent per 100 liter. Deze verhoging geldt niet voor die selolie voor het wegverkeer aan de pomp. Deze maatregel past in de prijs structuur welke dit jaar met het mini sterie van Economische Zaken is over eengekomen, zo deelt de Nederlandse organisatie van oliehandelaren mee. IJMUIDEN Omstreeks acht uur vanochtend is het booreiland „Constel- letion" in de Noordzee, ongeveer 120 mijl ten noordwesten van Den Helder, omgeslagen. Volgens de eerste berich ten is de bemanning in veiligheid. Het booreiland is eigendom van de International Drilling Company, de Engelse dochtermaatschappij van een Amerikaans concern, de Offshore Cor poration. De „Constellation" was in 1966 in be drijf gesteld. Het booreiland heeft vier poten van elk 110 meter. Het was in Engeland gebouwd. ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER I VjT/E zijn er alweer mee begonnen, maar zolang de nood niet aan de man komt, is het feitelijk over- bodig. Overal vinden de vogels nu j nog voldoende voedsel, om de j maag te vullen en feitelijk brengen daar slechts dikke sneeuw, ijzel of langdurige vorst verandering in. Veelal kunnen we de tijd evenwel niet afwachten, doch we merken al gauw dat de meeste pensionaires nog moeten komen. Dringt de nood, dan verschijnen de mezen en vin- ken uit het bos, om ons tafeltje rvelbereid heel de winter niet meer te verlaten. De enkele pimpel en koolmees bij ons thuis zijn de moei- te nauwelijks waard, roodborst, s winterkoning en bastaardnachte- gaal blijven voorlopig nog de ruigte van de border trouw, zodat er wei- I nig anders dan mussen overblijven, want de spreeuwen verlaten bij du- s rend open weer het boerenland niet. Wie zeer zorgzaam is, heeft bessen, pitten en bottels gedroogd, misschien ook zaad van distels, brandnetels, kruiskruiden en gras- sen verzameld of haalt bij een boer kaf, waar altoos veel eetbaars in zit. Doorgaans volstaan we echter j met de resten van onze tafel: brood j spekzwoerd, kaaskorstjes, gekookte j rijst of aardappelkruim en botten j met wat eraan. Het makkelijkst j zijn natuurlijk de vetbollen en reuzelplakken die je kant en klaar in de winkel koopt of het voer voor j onze volièrevogels, dat in allerlei universele mengsels verkrijgbaar is. Anderen zweren bij een rist pin- da's, een halve kokosnoot, honde- of kattebrood, miereëieren, meel- wormen e.a. lekkernijen op specia- Ie feestdagen. We wachten nu op de j komst van boomklever en grote bonte specht. Daar heeft mijn j vrouw uit het keukenraam mooi j j het gezicht op en zij kan precies j zien, aan welk menu ze de voorkeur 5 geven. Het mezenvolk is dan door- gaans allang present. 25-11-1969, A. B. WIGMAN illlHIHMIIII""""lllll,llllaial1•■•■■(■••«(•tilt De Apollo-12 was maandag met steeds toenemende snelheid naar de aarde geschoten. De landing begon met het afwerpen van het gedeelte waarin de motor en de voorraden zaten. Ongeveer 15 minuten later stootte de nu alleen reizende kegelvormige stuurcabine met de tweede kosmische snelheid van bij na 40.000 km./per uur in de aardse luchtlagen. Met grote precisie ging zij de smalle landingscorridor binnen, waardoor als enige mogelijkheid veilig kan worden geland. Volgens de ver wachting viel vier minuten lang de ra dioverbinding met de ruimtevaarders uit. Door de wrijving werd de snelheid zover teruggebracht dat de parachu tes zich konden ontplooien, waaraan het ruimtevaartuig tenslotte met een snel heid van ongeveer 30 km/per uur in het water neerkwam. Houston heeft tevreden vastgesteld, dat de „Yankee Clipper" zeewaardig is gebleken, en merkwaardig stabiel in de hoge golven lag. Bij het binnen komen van de atmosfeer heeft een van de ruimtevaarders gezegd, dat hij een douche kreeg. Houston kwam al gauw met de oplossing van dit raadsel: „Het ijs dat zich bij de ingang van de kop pelingstunnel had gevormd, smolt in de toenemende hitte, en het water sproeide de cabine in." Twee minuten na de landing van de „Yankee Clipper" waren de eerste he likopters al boven het ruimteschip ver schenen en begonnen drie kikvorsman nen met hun heel wat minder spectacu laire natte landing, bungelend aan een lijntje. Nadat zij 43 minuten in de zee had den gedobberd, maakten kikvorsman nen het luik van de Apollo open. De as tronauten klommen naar buiten op een vlot en het luik werd opnieuw gesloten. Daarna werden zij aan boord van de helikopter gehesen. Nog nooit eerder was een ruimteschip zo dicht bij het vliegkampschip Hornet neergekomen. Het was een afstand van ongeveer vier kilometer. In verband met de-kleine kans dat de astronauten met schadelijke kiemen van de maan teruggekomen waren, gol den strikte quarantaine voorschriften. Een marineman schrobde met een jodium ontsmettingsmiddel de Apollo, nadat hij het luik had geopend om schone vliegpakken naar de astronau ten te gooien. Conrad, Gordon en Bean kwamen uit de Apollo met maskers om te voorkomen dat zij gevaarlijke kiemen zouden uitademen. Op de Hornet werden Conrad, Gor don en Bean benedendeks gebracht naar een luchtdichte qurantaine cara van welke voor bijna vijf dagen hun tehuis zal zijn, totdat zij zaterdag in Houston in quarantaine zullen gaan. Na een eerste vluchtig medisch on derzoek werd verklaard dat de drie mannen in uitstekende vorm zijn. On der toejuichingen van de bemanning van de Hornet gingen de drie ruimte vaarders het quarantainestation in, waar twee mariniers de wacht betrok ken. Pas zondag komen zij in het qua rantainestation van het ruimtevaart- centrum in Houston aan. Daar blijven zij tot 10 december, de datum waarop hun quarantaine-periode afloopt. Deze periode is ingegaan op het ogenblik waarin z(j na de tweede wandeling op de maan het luik weer hadden gesloten. Voor verslag van voorlopige resulta ten, zie elders in dit blad. - Terug van weggeweest: met brandvlekken tengevolge van de val door de dampkring duidelijk zicht baar dobbert de capsule van de Apel- lo-12 op de golven, terwijl de drie astronauten in een rubberbootje wach ten tot zij opgepikt worden door de inmiddels befaamde helikopter nr. 66 van de Hornet". ROTTERDAM Tijdens de manifes tatie C'70 komt in de Rotterdamse bin nenstad een twee kilometer lange stoel tjeslift. Een groep Zwitserse deskundigen die dezer dagen op uitnodiging van de stichting Communicatie '70 in Rotter dam is geweesf, heeft laten weten dat het plan technisch uitvoerbaar is. Het gemeentebestuur is enthousiast. De stoeltjeslift komt boven de Karei Doormanstraat. Weena, Coolsingel en Binnenweg in hoogte variërend van zes tot elf meter. Er zal een uitstaphalte komen bij het Churchillplein, niet ver van het Dolfinarium dat in de kop van de Leuvehaven komt. Het is de bedoeling dat de stoeltjes lift een blijvende attractie voor Rotter dam wordt, zij het wellicht op een an dere plaats. De manifestatie C'70 wordt gehouden van 5 mei tot en met 30 september, ter gelegenheid van 25 jaar bevrijding en wederopbouw van de stad. LEEUWARDEN De drogist en op ticien S. Hamstra (57) uit het Friese Giekerk heeft de tweede prijs, de hon derdduizend, gewonnen in de Nationa le Najaarsloterij. Vanavond zal hij in het programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys de prijs overhandigd krijgen. De heer Hamstra kan het nog niet geloven. „Misschien doe ik de drogis terij wel aan de kant en koop ik een mooi bungalowtje. Het is jammer dat mijn vrouw het niet meer mee mocht maken. Die is tien jaar geleden overle den". ADVERTENTIE Kalfsfricandeau op normale manier aanbraden. Plakjes ananas 1 minuut In de jus verwarmen. Fricandeau opdienen met ananas. Jus hieroverheen gieten. Aardappelen en groente naar keuze. UTRECHT Bestuurders van acht vakbonden, betrokken by de zuivel-c.a.o., ko men vandaag in spoedzitting in Utrecht bijeen. Zij gaan na wat hun te doen staat nu de Ljjemf in Leeuwarden aan duizend werknemers 12,50 gulden per week meer loon betaalt dan de c.a.o. toestaat. Er wordt grote onrust in de 300 zuivelbe drijven verwacht. Drie vakbonden hebben al aangekon digd geen verantwoordelijkheid voor de gevolgen te zullen aanvaarden. Het zijn de Algemene Nederlandse Agrarische Bedryfsbond (NNV), de Chr. Bedrjjfsgroepencentrale (CNV) en de Katholieke bond van personeel in agra rische, vocdings- en gcnotmlddclenbe- drijven. Het NVV en het NKV hebben zich inmiddels solidair verklaard met hun bonden. Zij zullen hun leden bij acties steu nen. Deze gaan er van uit, dat nu aan werkgeverszijde met de (tot maart) lopende c.a.o. gebroken is, ook van werknemers niet kan worden verlangd dat het contract wordt nagekomen. Een voorstel om alle lonen in de zuivel met 12,50 gulden per week te verhogen is vrijdag door de werkgevers afgewe zen. Bij verscheidene zuivelbedrijven zijn de ondernemingsraden in spoedzitting bijeen geroepen, in de meeste gevallen op verzoek van de raadsleden. Una niem vragen zij de verhoging van 12,50 gulden en wettiging daarvan bij de nieuwe c.a.o.- onderhandelingen. De Christelijke Bedrijfsgroepencen trale maakt zich ernstig zorgen over de loononwikkeling. Behalve in de zui velindustrie wordt volgens haar ook in verscheidene andere bedrijfstakken meer loon betaald dan de c.a.o. toestaat. Ex tra loonsverhogingen kwamen tot stand bij ondernemingen in het kaaspakhuis- bedrijf, de strokarton-, aardappelmeel-, Groninger baksteen- en schoenindustrie. Bij acties elders in deze bedrijfstak ken zal de bond zijn leden niet langer in de kou laten staan, zo heeft hij aan gekondigd. De loonsverhogingen voor de nieuwe c.a.o. zullen onverkort gehand haafd blijven. De besturen van de Koninklijke Ne derlandse zuivelbond en de Vereniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne (de werkgeversorganisaties) hebben krachtig stelling genomen tegen het be talen van loontoeslagen. In een gister avond uitgegeven verklaring zeggen zij, de bedrijven die dit doen in een kort geding te laten dagvaarden op grond van de wet op de collectieve arbeids overeenkomst. De werkgeversbonden hebben dit mee gedeeld aan de vakorganisaties. Zij zijn bereid het vrijdag afgebroken over leg met de bonden te hervatten om gezamenlijk een oplossing te zoeken. BERLIJN Twee jonge Nederlanders zijn door een rechtbank in Oost-Duitsland veroordeeld tot straffen van één tot anderhalf jaar omdat z(j hebben geprobeerd de verloofde van een van de twee naar het Westen te smokkelen. Het zqn de Hagenaars Hans Willem van Tilburg en Hans Arthur Verbeek. Van Tilburg kreeg anderhalf jaar, Verbeek een jaar en vier maanden. De verloofde van Van Tilburg, Heide Marie Philipp uit Dresden, kreeg een jaar. De drie zijn in september gear resteerd in de buurt van Potsdam en op 18 november voor het gerecht gebracht. Met Van Tilburg en Verbeek mee zit ten, voor zover bekend, vier Nederlan ders in Oostduitse gevangenschap. De andere twee zijn Frans Feddema en George Bouwman. Feddema is in september gearresteerd in Oost-Berlijn. Tegen hem is nog geen officiële klacht ingediend. Zijn arres tatie zou verband houden met het aan houden van twee Amerikanen die een Oostduitser zouden hebben geholpen met ontvluchten. Bouwman zou in Maagdenburg ge vangen zitten. Hij werd in augustus gearresteerd toen hij met zijn vracht auto probeerde een Oostduitse liftster naar het Westen te smokkelen. ROME De trams en autobussen van Rome zuilen vandaag vier uur lang niet rijden aangezien de vakbon den het personeel der openbare ver voermiddelen opgeroepen heeft korte stakingen te houden. Soortgelijke korte stakingen hebben maandag plaatsgehad bij de openbare vervoersbedrijven in Napels, Turijn en Milaan. De metaalbewerkers zullen deze week in totaal 12 uur staken. Ook in andere sectoren worden stakingen verwacht. Zo zullen de ambtenaren van het minis terie van financiën en van de sociale verzekering het werk neerleggen. In Bari, Bolzano, Siena, Cagliari en Mi laan zijn maandag intussen verschillen de studentenprotesten gehouden. In de universiteit van Rome, verle den jaar een broeinest van studentenon rust. wordt op het ogenblik druk ge sproken over de vraag of vrijdag zal worden deelgenomen aan de grote pro testvergadering van de metaalbewer kers. De metaalbewerkers zijn voorne mens die vergadering te houden op een van de grootste pleinen van de stad, het piazza Venezia. WENEN Het Tsjechoslowaakse persbureau C.T.K. meldt, dat de meeste bestuursleden van de vakbond van Tsjechische componisten, onder wie voorzitter Veroslaf Neumann, vier da gen geleden zijn afgetreden. Ook de voorzitter van de bond van Tsjechische juristen is afgetreden. ADVERTENTIE De dood van een jonge politieman enige dagen geleden tijdens een rel in Milaan, heeft geheel Italië ge schokt: overal werden demonstraties gehouden, zoals hier in Rome, waar jongeren de wacht betrokken bij een groot portret van de omgekomen agent. BERLIJN Rudolf Hess. de laatste Duitse oorlogsmisdadiger die nog ge vangen zit, is gisteren van de Spandau gevangenis in West-Berlijn naar een Brits militair ziekenhuis in dat deel van de stad gebracht. Hess, destijds de tweede man na Hit- Ier, is thans 75 jaar oud. Hij was op het oorlogsmisdadigersproces te Neu renberg veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf, waarvan hij nu 23 jaar heeft uitgezeten. Hij is naar het ziekenhuis overge bracht om daar te worden onderzocht in verband met maagklachten. Meer berichten hierover kunnen worden ver wacht als hij weer terug is in Spandau. maar de kwaal is vermoedelijk niet ernstig. Hess is de enige bewoner van de gro te gevangenis, die om beurten door de vier bezettende mogendheden wordt be waakt. De eerste 20 jaar van zijn ge vangenschap had hij gezelschap van Baldur von Schirach en Albert Speer, maar die zijn in september 1966 vrij gelaten omdat hun tijd er op zat. Hess is tot levenslang veroordeeld. Hij heeft steeds geweigerd zijn vrouw en zoon te ontvangen, aanvoerend dat het beneden zijn waardigheid was door zijn familie als gevangene te worden aanschouwd. Pogingen om gratie voor Hess te krijgen of hem naar een comfortabeler gevangenis over te plaatsen, zijn steeds op verzet van de Russen gestuit. DEN HAAG Een Starfightcr van de Belgische luchtmacht is gisteravond bij Vlieland verongelukt. De vlieger had schietoefeningen uit gevoerd op de Vliehors. Plotseling ver dween zijn toestel van het radarscherm op de verkeerstoren. Personeel zag op vier kilometer afstand in noordwestelij ke richting een vuurbol in zee duiken. Speurtochten met vliegteugen en red dingsboten hebben nog geen resultaat opgeleverd. ATHENE De gepensioneerde luite nant-kolonel Constantijn Zissioe, is maandag door een militaire rechtbank in Athene veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar „wegens anti-na tionale propaganda". De officier was kortgeleden met pensioen gezonden, om dat hij hevige kritiek op de regering had geleverd, die volgens hem ten on rechte goede officieren had ontslagen. ADVERTEN'l IL zie pagina g Weersverwachting van het K.N.M.I. van dinsdagavond tot woensdagavond: Opklaringen, maar aanvankelijk in hoofdzaak in de kustgebieden hier en daar enkele buien. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst, mor gen in het algemeen middagtemperatu- ren enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen oost en noord.

De Vallei | 1969 | | pagina 1