Heinemann's bezoek heeft karakter van 'n bedevaart 3dagen gratis reizen december- voordeel Nederlandse concerns in internationaal ur anium-pro j eet CAMBRIDGE Neem nu een aarkaart 65+en profiteer van het Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? prijsstijging gaat voort" vreest mr. Van Lennep Beklemmend kwartier in Hollandse Schouwburg Safe gekraakt: buit 50 mille Pas getrouwd paar dood door kolendamp Ministerraad van de Zes een discussieclub Daders Venlose mishandeling gearresteerd Brandkast was te zwaar voor „zware" jongens Luns„Met alle passende middelen" Postcommandant rijkspolitie gepakt na reeks win keldiefstallen Garages willen contante betaling Dronken jongen zwaar gewond na val van steiger ZIEKENHUIS LENING WEL GESLAAGD Prof. Steenkamp neemt ontslag als voorzitter GEEN TWIJFEL „TEGEN HITLER" GEBAAR VERLEGEN GEZAMENLIJK voordelig uit met NS DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR J MANSHOLT NIET BETAALD GEREFORMEERDE KERKEN VREZEN FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN Moordenaar M'Boya opgehangen voordelig uit met NS TRIPLE-FILTER® de milde sigaret met het 3-voudige filter rook rustig...en alleen voor uw plezier - Cambridge Triple-filter® ALMELO DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 AMSTERDAM Het had een ge woon staatsiebezoek kunnen worden, toen bondspresident Gustav Heine mann gistermorgen op het Amster damse Centraal Station aankwam. Maar de zeventigjarige staatsman had in Bonn een besluit genomen, dat zijn bezoek aan Nederland zijn eerste bezoek aan het buitenland sinds hij in juli 1969 tot bondspresident werd ge kozen een zeer bijzonder karakter zou geven: hij wilde in Amsterdam een bezoek brengen aan de voormali ge Hollandse Schouwburg, waar tij dens de Duitse bezetting zeventigdui zend Joodse Nederlanders werden bij eengedreven voor hun laatste reis naar de gaskamers in Polen. De Bondspresident had een bezoek kunnen brengen aan het Anne Frank huis en dan was het een bijna onop vallend programmapunt geworden, ■want een bezoek aan dit internationale bedevaarthuis past in een staatsiebe zoek, zoals de traditionele kranslegging van elk buitenlands staatshoofd bij het Nationale Monument of het graf van de onbekende soldaat. Gustav Heinemann wilde echter naar een plaats, die buiten de routinegang lag en die daarom aan zijn bedoeling geen twijfel zou laten. Het is een beklemmend kwartier ge worden: om twaalf uur arriveerde het kleine gezelschap bij de Schouwburg, drie auto's: de Koningin en president Heinemann, mevrouw Heinemann en prins Bernhard, in de derde, alleen, burgemeester Samkalden. Aan de kant van de weg stonden enkele tientallen leerlingen van de kweekschool tegenover de Schouwburg, die een uurtje vrij hadden gekregen. Voordat de auto's arriveerden oefen den ze rumoerig: „Wij zijn solidair met Heinemann". Waarom? Zeven, acht jongens en meisjes ge ven tegelijk antwoord: „Hij is tijdens de oorlog tegen Hitier geweest en hij heeft een hekel aan militarisme en na tionalisme". Op advies van een Duitse journalis te veranderen zij hun welkomstgroet. Als de auto's aankomen, schreeuwen ze: „Hi-ha-Heinemann". Enkele van de bijna honderd Westduitse journalis ten, die voor dit bezoek naar Amster dam zijn gekomen, informeren wat be nauwd naar de betekenis van het ge roep. De president heeft die twijfels niet. Als hij uit de auto stapt, kijkt hij wat verlegen naar de roepende jongens en meisjes en knikt dan even vriende lijk. Dan gaat hij aarzelend de Schouw burg binnen. Drie rabbijnen ontvangen hem, een in wezen huiveringwekkende ontmoe ting: de eerste Duitser die officieel wordt ontvangen in de brokstukken van het gebouw, waar tienduizenden levens nodeloos en zinloos werden gebroken. Met zachte stem men kan zich niet voorstellen, hoe zijn stem ooit hard zou kunnen klinken zegt de president te gen rabbijn Soetendorp: „Ik ben meer onder de indruk dan ik In gesprek tijdens het bezoek aan het Joodse Monument in de voor malige Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam, v.l.n.r. Koningin Juliana, president Heinemann, Rabbijn Soetendorp, rab bijn Schuster en prins Bernhard. u kan zeggen. Ik hoop, dat mijn be zoek een mijlpaal zal zijn in de ver houding tussen Duitsland en de Joden, die zo mateloos hebben geleden. U noch ik zullen ooit kunnen vergeten wat hier is gebeurd, maar ik hoop, dat wij in een niepwe tijd nieuwe verhou dingen zullen kunnen vinden". Later zegt rabbijn Soetendorp: „Pre sident Heinemann was hier welkom om zijn onbesmet oorlogsverleden en om zijn eigenschappen als mens. Het ge baar, dat hij en wij nu hebben gemaakt om elkaar op deze plaats te ontmoeten kan de mogelijkheid van een nieuwe opening tussen Duitsland en de Joden zijn. Verder kan ik niet gaan. Wel wil ik nog zeggen, dat de verkiezing van dr. Heinemann mij de beste verwach tingen voor de toekomst geeft". Buiten zong de jeugd: „We shall overcome" de president maakte een voorzichtig handgebaar naar de zan gers. Later, in de ambtswoning van de burgemeester, zou hij zeggen: „Am sterdam is niet toevallig een belang rijk Europees centrum waar de rumoe rige jeugd zoekt naar nieuwe vormen voor opvoeding en voor het maatschap pelijk leven. Ook al is het voor ons, ouderen, soms moeilijk om het contact met deze jeugd te behouden, toch wil ik vaststellen, dat ik de innerlijke be wogenheid en betrokkenheid van deze jeugd begroet". Het was duidelijk, dat de president zich bij deze rumoerige, maar spontane jeugd beter op zijn gemak voelde dan een uur daarvoor, toen hij tussen een haag van. studentenweerbaarheid naar het Nationale Monument liep om daar een krans van gele chrysanten te leg gen. De gepluimde studenten waren nogal stoer aan het soldaatje spelen met bul derende bevelen en veel voetgetrappel: de president keek er wat schichtig naar. Vóór zijn vertrek uit Bonn had bij te gen journalisten gezegd: „Als ik in Amsterdam aankom, schijnt er ergens een oorlogsschip te gaan schieten. Nou ja, dat hoort er nu eenmaal bij". De eerste dag is niet het kijkspel ge worden van staatsiebezoeken in het ver leden. Overal waar de president en mevrouw Heinemann, vergezeld van het Neder landse koninklijk paar en van burge meester Samkalden verschenen, stonden kleine groepjes mensen bij het Cen traal Station en op de Dam enkele honderden, bij de Schouwburg en op andere plaatsen enkele tientallen. Dit scheen Gustav Heinemann wel te be vallen. Het werd al spoedig duidelijk, dat hij pas in klein gezelschap zijn be scheidenheid, die naar verlegenheid zweemt, goed kan overwinnen. Tijdens de lunch bijvoorbeeld, toen hij met prin ses Beatrix opgetogen praatte over de Nederlandse bloemen en over de vei ling die hij morgen zal bezoeken. Tijdens de lunch reikte burgemeester Samkalden aan de bondspresident de eerste herinneringsmedaille van Am sterdam uit en mevrouw Heinemann kreeg een antieke beugeltas. Ook de burgemeester sprak over het bezoek aan de Schouwburg: „Wij zijn ons be wust welk een zware taak u met dit bezoek op u hebt genomen". 's Avonds was het allemaal weer heel erg officieel: een galadiner in het Pa leis van de Dam met 147 gasten. De toespraken waren kort en dit was voor president Heinemann kennelijk een op luchting. Koningin Juliana sprak in het Duits over de problemen van deze tijd, die alleen kunnen worden opgelost als landen samen willen werken: „U en wij zijn naties, die door ons beider won derlijk gegroeide welvaart een evenre dig grote verantwoordelijkheid dragen in het huidige wereldbestel, waarin ar moede en wantrouwen nog maar al te zeer op de voorgrond treden". In zijn antwoord-toast verbond presi dent Heinemann wederom het verleden met de toekomst: „Mijn bezoek aan uw land is niet de vervulling van een protocollaire plicht. Dit bezoek wil dui delijk maken, dat wij in Duitsland ons bewust zijn hoeveel leed wij het Neder landse volk hebben aangedaan." Aan het slot van zijn korte toespraak maakte de president een duidelijke toe speling op de verkiezingsnederlaag van de neo-nazi's in West-Duitsland: „Laat mij u verzekeren, dat de Duitse bonds republiek, waarvan de burgers twee maanden geleden een getuigenis van de levenskracht van onze democratie heb ben gegeven, met uw land tot steeds betere en inniger samenwerking wil komen... Enkele uren daarvoor had hij ge zegd: „Laat ons toch hopen, dat de Nederlandse en de Duitse jeugd geza menlijk de weg door een gelukkiger Europa mogen kunnen gaan". Dat praten over verleden en toe komst heeft de eerste dag van dit bij zondere staatsiebezoek getekend. Het is of dr. Gustav Heinemann zich meer op bedevaart dan op staatsiebezoek voelt. Deze eerste dag heeft één ding erg duidelijk gemaakt: West-Duitsland had als afgezant naar Nederland moeilijk een betere man kunnen vinden dan bondspresident Gustav Heinemann. AMSTERDAM. Brandkastkrakers hebben in het afgelopen weekeinde een safe van het kledingmagazijn Peek Cloppenburg aan de Dam in Amsterdam gekraakt. Zij maakten bjjna een halve ton buit. Van bureaus en een zeildoek hadden de krakers een tentje gebouwd om te voorkomen dat het schijnsel van hun werk buiten zichtbaar zou zijn. Met een brander sneden zij een gat in de kluis deur. Een brandspuit die zij aan de wand vonden, gebruikten ze enige malen voor koeling. De brandkast stond op de tweede ver dieping van het gebouw. De dieven heb ben zich zaterdagavond mogelijk laten insluiten. De recherche heeft nog geen houvast kunnen krijgen bij het opspo ringswerk. WIJK AAN ZEE. Nauwelijks veer tig uur getrouwd, is het jonge echtpaar A. van Hesselingen (21) en Harme Kiers (19) zaterdag door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. De slachtoffers werden dood in hun zomerhuisje in Wijk aan Zee gevonden, door de ouders en de grootmoeder van de bruidegom. ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65 -}-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. ADVERTENTIE iin iT'T HAMBURG. „Een discussieclub voor technici", zo noemt vice-voorzitter Mansholt van de Europese Commissie de ministerraad van de Zes. Een echt politiek orgaan is het niet meer, zegt hij in een vraaggesprek met het Westduitse blad Der Spiegel. Als de raad zijn taak had verstaan was er volgens hem geen Haagse topcon ferentie nodig geweest. Als belangrijk punt op deze top noemt hij de oprichting van een Europese centrale bank, die in het kader van het Internationale Monetaire Fonds moet worden opgenomen. Alleen als er een regeling van het mo netaire vraagstuk binnen de Europese Gemeenschap komt, kunnen nieuwe spanningen tussen de Zes de komende jaren worden voorkomen, meent dr. Mansholt. VENLO De politie van Venlo heeft de zeventienjarige J. R. en de negen tienjarige F. R. gearresteerd. Ze blijken de daders te zijn van de zware mishan deling van twee jongens bij een bar in de binnenstad. De slachtoffers werden zo ernstig toegetakeld dat zij bewuste loos op straat bleven liggen. De zestien jarige J. Valentijn is nog steeds in le vensgevaar. ROERMOND Inbrekers hebben gisternacht een goede slag willen slaan uit het kantoorgebouw van de Limburg se Land- en Tuinbouwbond in Ell. De dieven probeerden een grote brand kast waarin enkele duizenden guldens lagen naar buiten te slepen, maar het metalen gevaarte liet zich moeilijk van zijn plaats verwijderen. Al spoedig moest de poging gestaakt worden. Daarop vernielden de inbrekers het meubilair. Om toch maar niet met lege handen thuis te komen namen ze een krat met flessen bier mee. Situatie Griekenland DEN HAAG De regering „streeft er met alle passende middelen naar een democratische ontwikkeling in Grie kenland te helpen bevorderen", aldus heeft minister Luns verklaard in ant woord op vragen van Tweedekamerle den van zeven partijen. „Zij heeft dit reeds bij verscheide ne gelegenheden verklaard en getoond en zal deze pogingen voortzetten, waar bij contact zal worden gehouden met gelijkgezinde landen, waaronder de Verenigde Staten", aldus minister Luns. LEEUWARDEN De recherche in Leeuwarden heeft de 31-jarige post- commandant van de rijkspolitie, wachtmeester eerste klasse H. J. M., aangehouden wegens winkeldiefstal len over een tijdvak van een jaar. De man die zeven jaar bij de rijkspo litie in dienst is, heeft een jaar lang bij Vroom en Dreesmann voor onge veer 3650 gulden aan goederen weg genomen, onder meer 160 langspeel platen, een bandrecorder, een casset terecorder, een platenspeler en een versterker. De postcommandant ging geregeld in Leeuwarden inkopen doen bij V. en D. Hij kocht dan wel eens een plaat. Met de lege papieren zak keerde de postcommandant weer regelmatig te rug naar V. en D. en liet daarin tal loze platen verdwijnen. Voor de grote diefstallen gebruikte hij een grote boodschappentas^ Een jaar lang ging het goed totdat 'n winkeljuffrouw die hem daar dik wijls zag het niet vertrouwde. Zij waarschuwde een winkelverkoper. Deze zag de postcommandant vier grammofoonplaten meenemen zonder ze te betalen. Hij volgde de man tot buiten de deur en vroeg hem om mee te gaan. Hieraan voldeed de postcom mandant. Uit het verhoor van de politie is ge bleken dat de man geen motief heeft voor zijn daad. Hij is wel een lief hebber van muziek en had vorig jaar november een platenspeler ge kocht, maar daarvoor had hij geen platen. De man is geschorst. ADVERTENTIE DEN HAAG In december krijgen 400.000 Nederlandse automobilisten via hun garage het verzoek door mid del van een folder na 1 januari con tant te gaan betalen. Het invoeren van deze contante be taling is een middel om de huidige zorgen in de autobedrijven enigzins te verlichten, aangezien de sterk geste gen lonen en sociale lasten, die de loonintensieve bedrijven moeten opbre- gen, maar die niet mogen worden door berekend, de ondernemers in deze be drijfstak nogal in het nauw hebben ge bracht. In sommige autobedrijven, die tot dusver het systeem van contante beta ling niet hebben ingevoerd, bestaan vol gens de Bond van automobielgarages en aanverwante bedrijven (BOVAG) de- biteurensaldi tot f 200.000,-. De inves teringsmogelijkheid wordt hierdoor sterk beperkt en het renteverlies loopt veel al in de duizenden guldens. LUNTEREN Het aantal collecten voor de diaconie loopt in de Gerefor meerde kerken zo sterk terug, dat men financiële moeilijkheden vreest voor verschillende takken van diaconale ar beid. Dit zei de adjunct-directeur van het algemeen diaconaal bureau van de Gereformeerde Kerken, drs. J. Hen driks, in de generale synode van deze kerk. De terugloop van de collecten is het grootst in de kleine gemeenten. Als oorzaak noemde drs. Hendriks de sterk gestegen plaatselijke kerkelijke uitgaven voor de financiering en het on derhoud van de kerkgebouwen en de sa lariëring van de predikanten. Voor klei ne plaatsen zijn deze lasten soms zo zwaar geworden, dat men noodgedwon gen een aantal diaconale collecten ver ving door collecten voor de eigen kerk. NAIROBI De moordenaar van Tom M'Boya, de voormalige minister van Economische Zaken van Kenia, is opge hangen. Dit heeft een woordvoerder van de gevangenis, waar de in september voor het neerschieten van M'Boya ter dood veroordeelde 32-jarige Isaac Njen- ga Njoroge gevangen zat, maandag be kendgemaakt. Njoroge heeft zijn onschuld gedurende het gehele proces volgehouden. Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! ENSCHEDE De achttienjarige B. J. is gisternacht van een vijftien meter hoge steiger aan een flat in Enschede gevallen. Een voorbijganger had de jon gen zien scharrelen op de steiger. Omdat hij in een gevaarlijke positie verkeerde waarschuwden voorbijgan gers de politie en de brandweer, die ook een ambulance liet uitrukken. Toen de brandweer arriveerde, viel de jongen van de steiger. Hij was onder invloed van sterke drank. Met een bovenbeenbreuk en zeer ern stige inwendige kneuzingen is hij naar een ziekenhuis overgebracht. PARIJS Jhr. mr. E. van Lennep vreest dat de prijsstijging in de wester se wereld volgend jaar voortgaat. De secretaris-generaal van de Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (Oeso) ziet als boosdoe ner daarvan de Verenigde Staten. Het grootste gevaar is volgens hem dat de beperking van de vraag in dat land te zwak zal zijn om de inflatie werkelijk te onderdrukken. Het raadt Amerika aan de rentetarie ven hoger te houden dan in andere lan den, zelfs indien de binnenlandse vraag naar krediet verslapt. De heer Van Lennep, tot voor kort nog thesaurier-generaal in Den Haag, ver wacht afnemende economische bedrij vigheid voor Frankrijk en de Verenigde Staten, onverminderde expansie van de Britse economie, enige vertraging in de groei van West-Duitsland en een snelle expansie van de Italiaanse economie. AMSTERDAM De 8»/« procent obligatielening, groot f 5 miljoen, van de Stichting Antonius-IJsselmonde in Rot terdam is geheel voltekend. De inschrij ving stond vrijdag open tegen een koers van 100 procent. ADVERTENTIE LONDEN Nederland zal voor eenderde deelnemen in de internationale onder neming die de ultra-centrifugefabrieken voor verrUkt uranium gaat bouwen en leiden. De andere deelnemers zyn Engeland en West-Duitsland. Het Nederlandse aandeel, de onlangs opgerichte UC Nederland, ziet er volgens de Financial Times zo uit: 9 Philips, Koninklijke Shell en Staats mijnen elk tien procent. VMF Stork-Werkspoor en Rotter damse Droogdok Maatschappij elk ze ven procent. Het aandeel van West-Duitsland word die in Londen wordt gevestigd, wordt ondergebracht in Uraniisotopen-Ten- tion, een dochteronderneming van het gezagsorgaan voor de kernenergie. Het aandeel van West-Duitsland wor ondergebracht in Urani otopen-Ten- nungs in Jülich, waarin Gelsenberg en NUKEM elk veertig procent van de aan delen bezitten en Hoechst de resterende twintig. ADVERTENTIE 4 TRIPLE-FILTER® eerste fase: een speciaal bewerkt estron-fllter dat tegenhoudt wat niet voor U bestemd Is tweede fase: activerende minerale bestanddelen die de rookstroom Intensief zuiveren derde fase: een laatste, puur-wit filtersegment dat de zuivering waakzaam afrondt en de echte Cambridgesmaak volledig onbelemmerd aan U doorgeeft. 25 menthol 1.75 Registered Trade Mark Het Cambridge Alter te het eerste Trlple+lter® tar wereld en is de bekroning van de meest geavanceerde onderzoekingen, <U de wetenechap tot nu toe op dit gebied gedaan heett. Onlangs werden de moeilijkheden die er op dit gebied bestonden tussen Ne derland *en Engeland uit de weg ge ruimd. Dat gebeurde tijdens overleg In Den Haag. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) had twee dagen daarvoor onder meer hierover alarm geslagen, toen hij En geland verweet onvoldoende begrip te hebben voor de Nederlandse belangen. UC Nederland verte: -• --woordigt het Nederlandse aandeel <- n een tweede internationale onderi, die de drie landen gaan oprichten: „e voornaamste bouwmaatschappij voor de verrijkings- fabrieken. De eerste daarvan komen in Almelo en in het Engelse Capenhurst. Deze on derneming krijgt haar zetel in Bonn. Engeland neemt ook daarin deel via de NFC, maar Duitsland door middel van Gesellschaft für Nukleare Verf ah- renstechnik in Bensberg, waarin Inter - atom, Erno, Dorner en MAN Turbo elk een gelijk aantal aandelen hebben. De bekrachtiging van het akkoord over dit alles verwacht men nog voor Kerst mis. Vandaag eindigt in Londen tweedaags overleg over de verdere uitbouw der samenwerking van de drie landen, even tueel ook met België en Italië. Die ne men aan het overleg deel. Ook Italië werkt op het gebied van ultra-centr' fuges. EINDHOVEN Prof. dr. P. A. J M. Steenkamp heeft ontslaggenomen als voorzitter van de voorlopige hogeschool- raad van de Technische Hogeschool in Eindhoven. De reden hiervoor is dat het mede beslissingsrecht en deelneming aan het bestuur afgewezen zijn als taken die de hogeschoolraad toekomen. DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP heeft een dringend beroep op de regering gedaan om in overleg te treden met alle landen, die betrokken zijn bij de wapenleveranties aan de partijen in het conflict NigeriaBiafra en op stopzetting van de leveranties aan te dringen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7