PLEIDOOI VOOR GROEP PRIESTERS EN LEKEN - MANNEN EN VROUWEN, GEHUWD OE NIET Paters Augustijnen willen ingrijpend andere structuur van kloosterorde Parijzenaars dan over een anders onderuit bananenschil. India *s nieuwe ambassadeur is filosofisch ingesteld „Alleen-bouwer" geeft Karlsruhe unieke wijk Gemeenschap als geestelijk thuis iedei voor reen Citroen met Wankel-motor Kunstskibaan in verlaten Hallen LEVEN IS WAT STOEIEN MET SPEELGOED H Gesprek met Robert Richt DICHT OPEEN TOCH WONEN ALS INDIVIDU NEDERLANDSE NEDER ZETTING IN ARDÈCHE REDDEN BREUK MET ROME POSITIEVE REACTIES Het was vroeger niet verwonderlijk, als in de Hallen in Parijs eens onderuit gleed. Maar dat gebeurde dan hooguit over een bananeschil en niet over ijs. Nu gaat dat wel anders worden. Op 29 no vember kunnen de Parijzenaars in de (niet meer gebruikte) Hallen gebruik gaan ma ken van een skibaan - honderd meter lang - als prelude op hun wintersportvakantie. In Franse bladen verscheen bijgaande ge tekende impressie. Les anciennes Halles, formule GOLVEN KLAPSTUK LANGZAAM LA WAAI'SLUIS VRIJ GOEDKOOP KLEINE STAF WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 BREDA Enkele paters Augustijnen hebben een nota opgesteld, die, als hun ordebroe ders ermee akkoord gaan, kan leiden tot opheffing van de beslaande Augustijnenorde. De paters pleiten voor een ingrijpende hervorming van de bestaande kloosterstructuur. Zij willen een nieuw soort gemeenschap, waartoe iedereen, die er zich geestelijk thuis- voelt. kan behoren priesters, zowel als leken, gehuwden zowel als ongehuwden, man nen zowel als vrouwen. Evenais dc andere kloosterordes is ook dc Augustijnerorde in een stroom versnelling van de ontwikkelingen bin nen de rooms-katholieke kerk geraakt. Het aantal roepingen is de laatste jaren sterk teruggelopen. In de periode juli 1967 tot 1 november 1969 liep het aantal paters terug van 360 naar 311. Er waren in die periode twaalf sterfgevallen. Achttien paters, onder wie de bekende publicist Robert Adolfs, drie broeders en drie fraters traden uit. Vier paters en twee broeders hebben zich „vrij op gesteld", in de meeste gevallen een in leiding op uittreden. Driekwart van de paters Augustijnen is boven de veertig jaar, meer dan de helft boven de vijf tig- Een duidelijke crisissituatie dus. Een van de opstellers van de opzienbarende nota met het „ontploffingseffect a la D'66" is paterd dr. Ad. F. Vermeulen, die in zijn ruime werkkamer in Breda zijn visie gaf op de omstandigheden die tot het opstellen van de nota hadden geleid. Hoe is de nota ontstaan? Uit de ge dachte redden wat er te redden valt? „Nee, zeer beslist niet. Al in 1964 zijn binnen de Augustijnerorde vragen opge komen over de religieuze waarden van het kloosterleven en over de geloften, die het kloosterleven kenmerkten. De waarde hiervan in het dagelijkse leven is in onze tijd anders komen te liggen. Binnen de Nederlandse provincie van de Augustijnerorde en ook elders is over deze materie veel nagedacht. Met onze nota hebben,wij deze kwestie nu wat indringérder aan de orde gesteld. Als de opvattingen van de nota door de paters Augustijnen worden aanvaard, betekent dit toch het einde van de kloosterorde van St. Augusti- nus? „De grondopvatting ten aanzien van het christelijke leven zal bewaard blii- ven. Wij willen allen af van de exclusi viteit van de kloosterbeloften als norm voor het religieuze leven. „De concrete leefregels van de kloos tergemeenschap zullen hun absoluut ka rakter moeten verliezen. Wij willen geen blijvende regels meer opstellen, maar ze toetsen op leefbaarheid. Dat geldt ook voor het ongehuwd blijven, wat op zichzelf een waardevolle levens houding kan zijn". Hoe moet de kloosterorde-nieuwe- ■rtijl in de praktijk gaan werken? „Dat is nog niet te zeggen. Wij heb ben niet meer gedaan dan de idee te opperen. Hoe een gemeenschap waarin gehuwden en ongehuwden samen één groep vormen, moet functioneren zal onderwerp van verdere studie moeten vormen. Het is elk geval duidelijk, dat er eenheid van mentaliteit dient te be staan, geïnspireerd door het Evange lie. Het is niet uitgesloten dat een derge lijke kleine gemeenschap besluit om sa men een aantal jaren naar een ontwik kelingsgebied te gaan". In de nota staat dat u bereid bent desnoods een conflict te riskeren als PARIJS. De Franse autofabriek Ci troen gaat komend jaar 500 proef modellen van een met Wankel-motor uitgeruste personenauto op de markt brengen. Dit voertuig, de M-35, is het resultaat van samenwerking van Citroën met de Westduitse fabriek NSU in de dochteronderneming (Co- motor), die in Luxemburg is gevestigd. De proefmodellen zullen in een tempo van twee per dag in de fabriek te Rennes worden afgeleverd. Uiterlijk lijkt de M-35 op een Ami-6. De topsnel heid is ongeveer 145 km en het brandstofverbruik 7 a 11 liter per 100 km. Volgens Citroën heeft de mo tor al 4000 uur op de proefbank ge draaid. Het prototype heeft op de weg een miljoen km afgelegd. De nieuwe auto zal voor 13.000 a 14.000 frank (plm. 8.700 tot 9.400 gul den) bij voorkeur worden ver kocht aan mensen die meer dan 30.000 km per jaar- afleggen. Zij zullen hun bevindingen ter kennis brengen van de fabriek, die hun alle moge lijke technische bijstand zal verlenen. Van het resultaat van deze proef zal het afhangen, of de fabriek dit type auto volledig in produktie zal gaan nemen, Citroën hoopt tegen 1973 een beslissing te nemen. Pater dr. Ad. F. Vermeulen (48), een van dc samenstellers- van de nota over struc tuurwijziging van de Augustijnerorde. is in Beverwijk geboren. Hij studeerde na zijn gym nasium-opleiding achtereenvolgens in Eindho ven (filosofie), Nijmegen (theologie) en Freiburg, Zwitserland (dogmatiek en kerk geschiedenis). Van 1951 tot 1965 was hij docent in de dogma tische theologie aan de universiteit van Nijme gen. Hij is nu directeur van het opleidings centrum pastoraal werk voor leken in Breda, dat hij vier jaar geleden in opdracht van mgr. De Vet, de toenmalige bisschop van Breda, oprichtte. Pater Vermeulen is lid van het bestuur van de Augustijner ordehet hoogste orgaan van de orde in Nederland. Aan de nota heeft ook de provinciaal van de paters Augustijnen in Nederland, pater I. Mijnsbergen, meegewerkt. Bij de opzet wa ren ook de paters v. d. Berg, Burgers en Leenhouwers nauw betrokken. de Nederlandse Augustijnerorde het plan aanvaardt, maar Rome bezwa ren heeft. Betekent dat eventueel een breuk met Rome? „Wij overwegen niet om het tot een breuk met Rome te laten komen. Als echter onze nieuwe opzet zou stui ten op verbodsbepalingen uit Rome en een groep kloosterlingen zou vinden, dat zij zich los dient te maken van het generale bestuur in Rome dan zullen wij het bestuur van de Augustijner orde hun alle steun geven". Betekent dat dat het bestuur niet met die groep kloosterlingen mee gaat? Wij gaan er van uit dat wat nu niet haalbaar is over vijf jaar wel haalbaar zal zijn. Als een groep Nederlandse paters zich voorlopig buiten de structuur van de algemene Augustijnerorde zou op stellen, dan betekent dit slechts een voorlopige onafhankelijke opstelling. Wij zullen ze in Nederland blijven er kennen in de overtuiging, dat over vijf jaar de zaak geregeld zal zijn." Heeft u al reacties ontvangen? „Ja, tot dusver overwegend positief. Wat mij heeft getroffen is dat ook veel oudere kloosterlingen zo positief hebben gereageerd. Trouwens ook de meeste negatieve reacties zijn me meegevallen. Zij hebben over het algemeen een vra gend karakter en spreken geen onaan vaardbaar uit". De paus heeft er zaterdag nog in 'n toespraak tot kloosterlingen de na druk op gelegd, dat zij niet moeten toegeven aan moderne opvattingen. „De opvattingen van de paus gaan nog sterk terug naar het besloten intro verte karakter van het kloosterleven. Er gaat de vrees achter schuil voor een al te snelle ontwikkeling. Overigens is dit een gelegenheidsui+spraak en geen be leidsuitspraak". Hoe heeft het algemene bestuur van de Augustijnen in Rome op de nota gereageerd? „Ik heb de assistent-generaal van de orde. de Duitse pater Zumkeller, een half uur aan de telefoon gehad. Ik kreeg echter de indruk, dat onze opvattingen niet helemaal zijn overgekomen. Hij komt half december echter naar Nederland. Ik heb goede hoop dat de dialoog met Rome wel zal lukken. In de Augustijnerorde heeft 't subsidairiteits- beginsel een zekere mate van zelfbe stuur voor de provinciale kloosteror des altijd al bestaan. t EX hrlnani vont pon. L «ncimr.M HiHtt r ,,9 no.vmbro *u 4 jai-.v-.tr (i Non iur OM peau* Ce bans- cat ouDIIms par qqtlq.- rrundalatra nejl'teit, rra sur unt p'stt Ce :'<i srti' calle Ca cent metres Ce tong. fl x n-«tret de 'a-j» «ha-hint mètres de dénive lat'On. Un bon antral - ment pour las sportils sou eiau* da parfaire teur terrr •vént da se linear a teute- pantes dans les 'Alpes o les P»iénéss. Das moniteur .sort prevos pour guider les amateurs et un, exposition cpnsocrée au> sports d'biver rensolfnora Ie public sur les stations trantaises (Ie pro- moteur du lutur en'semb grant du Vel-Thorens expo- sera una maquette grandeu' nature des appartement: qu i do t construue dan: cette regio.D'autre pan un pavilion sera amérac- pour las patinaurs 1500 rn'- da glacé, un anneau de tl Cnrrte. - S F pour pitte de »sl, mem, tanf pour la patlaelrr. r: 1 F pour la ba.itp n.utique. batons de aki S F fbaura. Ourert toui laa Jnura da 1« 4 12 kaorer. da ',0C -'atlas da lonj. pit.ro ra restera o -ene tuso.'en juin procha Un spectacle se-a donr.e tontel lis lieure: da o 4 19 haures, at la soir 4 21 H.: attract o da.pr -« r.a a n-enagarie da Jean X 4-0 Et dans Is stand da la S.P.4. cn pourra adopter un animal domeatique. t an proehaln et'pour la va-en de sperta o i .erbta-- coup plus important permet- tra au public de se tandha mer avec la plus récent ma terial mie aur la marchê. PR IVAS In de omgeving van de Franse plaats Privas in het departe ment Ardêche, hebben zich de laatste jaren veel welgestelde Nederlanders gevestigd. Ook voor vakanties is deze wilde heuvelachtige streek b(j de Rhóne-vallei bjj Nederlanders zeer ge liefd. De „Nouveaux Ardegois", zoals de nieuwe bewoners door de plaatselijke bevolking worden genoemd, hebben meestal een oude boerderij met wat land gekocht en deze verbouwd tot een gerieflijk buitenhuis. Het is niet vreemd, als men in plaatsjes als St. Andeol-de-Berg of St. Maurice d'Ibie drie of vier Nederlandse gezin nen aantreft, die daar deel uitmaken van de plaatselijke gemeenschap. De „immigranten" houden zich vaak on ledig met de bebouwing van hun stuk je grond, maar ook de commercie wordt niet verwaarloosd: de voorma lige eigenaar van een restaurant in Nederland koopt nu oude boerderijen op, restaureert deze en verkoopt ze dan weer. Een ander drijft een antiekhandel en er ook een tapijtzaak. die zich hoofdza kelijk op rijke Nederlandse klanten oriënteert. D?>ze toevloed van vreemdelingen heeft natuurlijk zijn problemen met zich meegebracht. De nieuwelingen moe ten I ?h aanpassen aan 'n andere taal, een andere sociale achtergrond en een ander levenspatroon, maar veel Neder landse kinderen gaan al naar de plaat selijke scholen en men is algemeen van oordeel, dat over enkele jaren deze verschillen te verwaarlozen zullen zijn. 99 99 ij draagt een Luns-pak met lange revers en zijn slanke lichtbruine hand neemt voorzichtig een paar war me nootjes. Dan zegt hij wat peinzend: „Wat is roem? Toen ik in 1939 in Wimbledon tennis speelde, dacht ik al, dat ik belangrijker was dan de eerste minister van Groot-Brittanië. Ik ben wijze geworden. Roem is zo verganke lijk"besluit hij en neemt een slok van zijn glas met veel water en een beetje whisky. Vorige week heeft hij zyn geloofs brieven aangeboden aan de Koningin, wie ik zit te praten is zyne excellentie op paleis Soestdyk, want de man mei Jagan Nath Dhamija, de nieuwe ambas sadeur van India in ons land. We zitten in een flat in Schiedam, want beiden zijn we de gast van de heer B. L. Shaney, directeur van de „State Trading Corporation of India", waar van de hoofdzetel vóór heel West-Euro pa in Rotterdam gevestigd is. Wat mij altijd weer opvalt bij men sen uit India zijn twee dingen: ze heb ben de meest beschaafde gezichten ter wereld, of ze barjongen of diplo maat zijn, èn: ze zijn altijd interessant om naar te luiteren. De filosifisch ingestelde ambassadeur eet wat later op de avond zijn kip met rijst, zijn doperwten met bloemkool en veel heel pittige sausjes. „Als God dc oceaan is, dan zijn wij de golven en hoe meer we in beweging zyn, des te meer is God in ons", zegt de ambassadeur. Zijn diplomatieke carrière begon hij als ambassadeur in Afghanistan. Later werd hij chef van het protocol in zijn vaderland, vervolgens ambassadeur in Praag en vandaar kwam hij een dag of wat geleden rechtstreeks naar Neder land. Mét een Tsjechische vrouw en haar dochter als huispersoneel. We hebben de Indiase erwtensoep al achter de rug en ook de rijst met de sausjes en het dessert met het flieder- dunne laagje echt zilver erop. „Het leven, och, wat is het soms meer als je om je heen kykt dan stoei en ,mct speelgoed", vind de ambassa deur. „Keyk, mensen leren kennen, dichtby en ver weg, dat vind ik gewoon belangrijk. Roem, ik zei 't al, dat waait zo voorbij. Maar het plezier in je werk en het plezier dat je anderen bereidt, dat komt steeds naar je terug". Vijfhonderd en nog eens vijftig mil joen mensen wonen in het vaderland van ambassadeur Jagan Nath Dhamija en zestien talen spreken ze er. „Maar ik kan zonder paspoort van noord naar zuid reizen", concludeert zijne excellen tie snel. Datzelfde India timmert steeds meer aan de weg van de export. Want wie zal weten, dat hier in Nederland in die Rotterdamse nederzetting van de State Trading Corporation of India niet alleen ingeblikte garnalen en scha ren te zien zijn, maar net zo goed schoe nen uit India, textiel (van vloerkleden via gordijnen tot jurkenstof), overhem den, tennisrackets, operatie-instrumen ten, hele machinerieën voor fabrieken en net zo goed nootjes en kruiden. Het is bijna allemaal het werk van de heer B. L. Shaney, de directeur. Hij is ook jurist en hij studeerde exacte we tenschappen, maar hij gebruikt zijn ti tels niet. „Het heeft niets met mijn hui dige functie te maken", lacht de man, die nu anderhalf jaar in Nederland woont en daarvoor de hele wereld afreisde. Er is geen land achteF het IJzeren Gor dijn, dat hij niet kent. Hij was net zo goed in Amerika als in communistisch China en vanuit zijn Rotterdamse kan toor staat hij elke dag per telefoon en telex in verbinding met zestien Euro pese landen. Zyn zoontje Gobind biedt de vrouw van ambassadeur Dhamija een schaal met wortels aan. Ze ruiken heel sterk en de heer Shaney legt uit: „Dit zyn kuth-roots, wortels van bomen die aan de voet van de Himalaya groeien. Ge woon. in het wild. In hun vrye tyd ver zamelen de boeren die wortels en wy exporteren tegenwoordig enorme hoe veelheden naar Frankryk; voor de par fumerieindustrie. Je hebt één ton van die wortels nodig voor één kilo par fumolie". Even later rollen de heer en mevrouw Shaney een paar balen Indiase gebor duurde stoffen uit, gemaakt in Bom bay: stof om jurkjes van te maken. De heer Shaney leeft helemaal op als hij vertelt over dc grote sprongen, die de export van z'n land doormaakt. „Volgen de maand vliegen we weer verse rozen uit India en ook gedroogde bloe men naar Nederland", zegt hij. „Daar mee begonnen we vorig jaar, het werd een succes. We doen het alleen in de winter, wanneer de rozen hier duur zijn en juist in India volop te krijgen". En als we dan het afscheidskop.je koffie drinken, merkt ambassadeur Dha- mya nog op: „Weet u. onze moeders in India, dal zyn monumenten. Mooie meisjes zyn plezierig, maar hel gaat erom: wat hebben ze van binnen? In elk klein dorp van myn vaderland zult u die „monumenten" vinden. Misschien eten ze met hun vingers de rijst, maar God heeft ons nooit gezegd dat we met een vork moesten eten". "laren geleden heb ik zelf een tijd in een ziekenhuis gelegen. Ik heb toen ge- J dachtwat krijg je eigenlijk weinig voor de hoge verpleegprijs En als ik dc kans krijg, ga ik zelf proberen een beter ziekenhuis op te zetten. Die kans is nu inderdaad gekomen Vanaf het terras bij zijn kantoor op de zevende verdieping kijkt Robert Richt uit over de groene heuvels van de voorstad Karlsruhe-Durlach. Richt staat nog steeds te boek als „makelaar in onroerende goederen" maar dat is hij al tien jaar niet meer. Hij werd bouwondernemer in het groot, maar had het te druk om de oorspronkelijke benaming van zijn zaak te veranderen. Beneden liggen de „Richt-Wohnanlagen", de Richt-wijk: de eerste bouwfase voltooid en reeds bewoond, de tweede fase in volle aan bouw. Robert Richt, die met de bouw van honderden woningen ervaring en for tuin had verworven, wilde proberen het probleem van de verstedelijking anders en beter op te lossen. Veel men sen (vierhonderd) per hectare zoals de urbanisering vereist maar deson danks individueel en menselijk wonen, en dat voor een prijs, die binnen rede lijke perken blijft. De Richt-wijk kost zestig miljoen mark en zal, eenmaal voltooid, een thuis bieden aan 2500 in woners. Toren flats, gewone flatblokken, een winkel centrum staan luchtig verstrooid met daartussen ruime speelplaatsen en plantsoenen. Het architéctonische klapstuk wor den drie gebouwen, opgetrokken in ter- rasbouw, als een soort trapvormige pi ramiden. Het zijn het ziekenhuis, een bejaardenwoonhuis, en een flatgebouw. Volgend jaar zal het hele project gereed zijn. De man achter dit alles is één van die zeldzame mensen, die zowel ide alen hebben als de middelen om die te verwezenlijken: de miljonair Robert Richt. Een gevulde vijfenveertiger, met haar. dat al helemaal grijs is. Bruingebrand, en een stoppelbaard, want hij is- verwoed zeiler en net terug van. een zeezeilwedstrijd. Geen keihar de zakentitaan: een vriendelijk en spontaan man, maar kennelijk uiterst doelbewust en schrander. Robert Richt is in deze stad gebo ren, had eerst een bescheiden baan in de handel, werd huizenmakelaar, keek de kunst af, werd bouwonderne mer. „Ik heb altijd geprobeerd de mensen waar voor hun geld te bieden. Ik heb tweeduizend woningen gebouwd, en nog nooit één proces gehad. Ik wilde liever langzaam rijk worden, maar dan op een solide manier". Deze nog jeugdige miljonair weet ook van zijn rijkdom te genieten. Een cha let in de Oostenrijkse bergen, aan de Wolfgangsee. Zeiljacht gemeerd voor de deur. In lange weekeinden vliegt hij erheen met zijn eigen vliegtuig, een tweemotorige Air Commander met plaatsruimte voor zeven personen. „Ja, ik heb zelf een vliegbrevet. Door de week wordt het toestel, met vaste pi loot, verhuurd als luchttaxi, want het moet zijn onkosten goedmaken". In het reeds voltooide deel van de Richt-wijk bewoont de bouwonderne mer met vrouw en zoon, op de zeven tiende verdieping, een riante flat met eigen zwembad en dakterras. „Het is nooit m'n bedoeling geweest, deze wijk naar mijzelf te noemen. Maar in de stad begon men vanzelf van „Richt-wijk" te spreken, en toen heb ik dat maar overgenomen. Want het hoort nu eenmaal bij het bouwerswerk, dat je een beetje aan de weg moet timme ren...!" Robert Richt denkt een belangrijk deel van zijn toekomst aan het beheer van „zijn" wijk te zullen besteden. Zijn hobby bij uitstek: het ziekenhuis (kos ten acht miljoen) dat hij in eigen hand wil houden. „Het doel van de lerrasbouw is om op een betrekkelijk klein stuk grond zo veel mogelijk mensen de voordelen van een bungalow te geven: vrij, in dividueel wonen, met een eigen stuk ruimte buiten. Langs de terrassen zijn bloembakken geprojecteerd van 1,30 me ter. Dat betekent dat niemand naar beneden kan kijken op het terras van zijn onderbuurman". „In het ziekenhuis 180 bedden komen alle patiëntenkamers uit op terrassen. Er komen wel eerste, twee de en derde klasse, maar de verschil len zullen minimaal zijn. Alle kamers krijgen een „lawaai-sluis" met douche en toilet, net zoals in goede hotelka mers". „Natuurlijk hou je in zo'n piramide gebouw in het midden een soort {lode ruimte over. Die zal in het ziekenhuis worden benut voor de operatiezaal, technische installaties en dergelijke. In de blokken en torenflats die al bewoond zijn, heeft Richt van alles gedaan om de mensen individueel woon comfort te geven. Centrale oliestook, centrale warmwatervoorziening, wand en plafondbetimmeringen in natuur- hout. Alle flats hebben doorlopende balkons twaalf tot zestien meter lang zodat men ruimte heeft om te zon nen en de huisvrouw alle ramen kan lappen zonder boven een afgrond te hoeven balanceren... De gemeenschappelijke trappenhui zen zijn elk weer op een andere wijze versierd met fotomontages, marmerbe kleding en velerlei planten en bloe men. Het probleem van de auto's is opge lost door een eigen ondergrondse par keergarage. waarin voor elke flat een parkeerplaats beschikbaar is. In de toch al ruim uitgelegde wijk blijft daardoor veel plaats over voor gazons, bloembakken, kinderspeelplaatsen, een. bocciabaan en een rolschaatsbaan. Restaurant, allerlei winkels en eers. bankfiliaal ronden het geheel af tot een miniatuur-stad, waarin men zich op een bijna intieme manier thuis kan voelen. Verrassend genoeg liggen de huur- en koopprijzen in de Richt-wijk dui delijk benéden het Westduitse gemid delde. Hoe kan dat? Robert Richt somt enkele factoren op: „Ik bouw vanuit één conceptie, zo dat niet allerlei betrokkenen elk hun eigen wensen kunnen opdringen. Als de plannen eenmaal zijn uitgekristalli seerd, houden we ons er aan, zodat tijdens de bouw geen kostbare veran deringen meer voorkomen". Ook worden voor heel tie wijk uni forme onderdelen, zoals vensters en deuren gebruikt, hetgeen o.m. inkoop- in-het-groot mogelijk maakt. Voor de (gedeeltelijke) montagebouw worden bouwelementen op de bouwplaats zelf aangemaakt, wat uiteraard transport kosten uitspaart. Allemaal nuttig, maar niet nieuw. Het succes van Robert Richt schuilt wellicht daarin, dat hij zijn projec ten aanpakt met een minimum aan mensen, zonder topzware organisatie. Als privé-ondernemer houdt hij bij na alles in eigen hand, met een kleine staf en zo min mogelijk onder-uitvoer ders. „Ik gebruik wél een computer, maar ik heb weinig mensen in dienst. Die moeten hard werken en veel ver antwoordelijkheid aandurven. Daar voor hebben ze dan ook méér plezier in hun werk, en een hoog salaris. Er meerdaagse personeelsuitstapjes per vliegtuig, naar Hamburg of Wenen...' De bescheiden miljonair bluft niet In de smaakvolle kantoorruimte naasl zijn kamer werken, typistes inbegrepen welgeteld negen mensen. En bezoekers die dat zien, vragen regelmatig: „Maar waar is nu eigenlijk uw hoofdkan toor...?"

De Vallei | 1969 | | pagina 11