Veenendaals dagblad ;,Hoge looneisen brengen bedrijfstakken in gevaar" FRANKRIJK ZIT ZONDER GAS EN LICHT Buiten Noord-Vietnam wil geheim gesprek Echtpaar dood na botsing Brood wordt morgen cent duurder BOUW SUBSIDIES MOETEN AANMERKELIJK OMHOOG Beatle John Lennon stuurde z'n lintje terug St. Nicolaas- geschenkenop Shell-/ Stations! Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Werkgeversvoorzitter waarschuwt Weekblad Spiegel verdwijnt Winnaar no. 137.942 in het Chevron kleurenspel hè Wegenbelasting pas 16 januari omhoog WASHINGTON President Nixon heeft gezegd dat hij nooit zijn toevlucht zal nemen tot chemische of biolo gische oorlogvoering, en beloofd dat hij de voorraden aan bacteriologische wapens zal doen vernietigen. Camera bezorgde Bean hoofdwond Asyl 1 BESLUIT NIET KWETSBAAR Nieuwe regering in Libanon Straat vegen in plaats van zieken wassen f 500 - F. C. Gies eerste werknemers- commissaris INFORMATIE VERHOGING Voorzitter Bouwfonds Ned. Gemeenten: Weer een van v ij fling overleden Brandt naar Londen \s Nachts lichte vorst Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei1' opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 26 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 278 V.S.: GEEN CHEMIE- OF BACTERIEN-OORLOG De president vroeg tegelijkertijd de Amerikaanse Senaat om een snelle ratifi cering van een protocol van Genève van 1925, dat het gebruik van „verstik kende en andere gassen en van bacteriologische methoden van oorlogvoering" verbiedt. PARIJS In sommige huizen en bedrijfspanden is dinsdagavond al de stroom uitgevallen, als inleiding van de staking bij de gas- en elektriciteits bedrijven. In de loop van de dag zal de gasdruk verlaagd worden en de elektriciteitslevering zal gedurende een periode van 12 uur worden stopge zet. De spoorwegen hebben besloten in de ochtend een aantal forensentreinen te laten uitvallen omdat zij rekening houden met vertragingen op de geëlek trificeerde baanvakken. Ook het vrachtvervoer wordt ingekrompen. De twee vakbonden die de staking bij de nutsbedrijven leiden - de CGT en de CFDT - hebben aangekondigd dat zij de actie op een gepaste manier zullen voortzetten „als geen concrete resultaten bereikt worden ten aanzien van een kortere werkweek en handha ving van de koopkracht van de lonen." Ook elders zijn er arbeidsconflicten. De Peugeot autofabriek in Sochaux moest sluiten na een staking van ar beiders in de spuiterij. Bijna tweehonderd wagons met kerstgeschenken staan geblokkeerd op een rangeerterrein in Parijs. Ruim 1800 wagons met grondstoffen worden vastgehouden op het grote rangeerter rein bij Duinkerken. Ruim 700.000 Fransen wachten te vergeefs op uitbetalingen van het zie kenfonds. En dit alles zitten wij hier te schrijven bij flikkerend kaarslicht, omdat de elektriciteit is uitgevallen. HOUSTON De drie ruimtevaarders van de Apollo-12, Charles Conrad, Alan Bean en Richard Gordon varen door de Stille Oceaan, opgesloten in hun qua rantainewagen. Direct na hun landing, maandag, bevorderd tot kapitein van de Amerikaanse marine, hebben zij de eerste uren aan boord van de Hornet in gezapige rust doorgebracht. De dok ter die met hen in de wagen blijft, Clarence Jernigan, zei dinsdag dat hun gezondheid uitstekend is. Wel was Bean bij de landing tegen een camera gestoten, waardoor hij een snijwond boven zijn rechter oog opliep die door dr Jernigen moest worden gehecht. De huid van alle drie is licht geïrri teerd door de biomedische elektroden. j \Y/'ie klimop aan het huis heeft, krijgt ongetwijfeld gasten voor de nacht, want hei vormt wel een i der felst begeerde gewassen voor i warm en windvrij vogelverblijf. Lijsters en mussen slapen er j graag in, maar van de laatste vin- den er ook ettelijke een plaatsje in i ons rieten dak. Voorts kruipen ze I weg in de groene haag van chamae- cyparis en de rhododendrons. Het schijnt weinig me*r dan een slui- l mering te wezen, ur+nt de slaap der vogels is licht en lijkt meer op dommelen, dutten en soezen, of hoe ge dit noemen wilt. Ze worden spoedig wakker van ongewoon ge- rucht, wat gemakkelijk bewezen wordt, door een steentje verticaal j in een dichte bosschage te laten vallen, die tot logies dient. Of- schoon dit weinig leven maakt, zal het toch bij het neerkomen op tak- ken en lover een plotselinge op- schudding veroorzaken. Ze houden j dus weinig meer dan een haze- j slaapje, doch aan de auto's op de weg zijn ze gewend. Huismussen weten zo nodig een warm winter- kwartier in te richten. Wanneer men in het najaar deze veelzijdige kornuiten bezig ziet strootjes, veer- tjes en graslinten onder de pannen te slepen, dan zijn ze druk met een behaaglijk asiel in te richten door- gaans beperkt zich dit tot het ver- beteren en uitbouwen van een be- staand, min of meer uitgewoond nest. En wanneer ze in het heel j vroege voorjaar gespaard zijn, dan slapen man en vrouw idyllisch in hetzelfde vertrouwde schuilhoekje, tot de ernst hunner verkering zich in de vorm van familiezorgen gaat ontwikkelen. 26-11-1969, A. B. WIGMAN Nixon zei, dat de Verenigde Staten nooit een oorlog met bacteriologische wapens zullen voeren, zelfs niet als de vijand dat wel zou doen. Van nu af aan zal het onderzoek van regeringswege op het terrein van de biologie worden beperkt tot defensief werk. Daaronder valt het speuren naar serums, die het effect van bacteriolo gische wapens die anderen gebruiken, teniet kunnen doen. Amerika stelt zich hiermee achter een Brits ontwerp-con- ventie dat is ingediend bij de Geneefse ontwapeningsconferentie en dat het ge bruik van biologische oorlogvoering moet uitbannen. President Nixon nam zijn besluit na een langdurig debat in het congres. Daarbij leidde het democratische con greslid Richard D. McCarthy een cam pagne tegen de produktie en de opslag van biologische strijdmiddelen. De jongste Amerikaanse maatregelen zullen, naar men aanneemt, niet van in vloed zijn op het gebruik van bijvoor beeld traangas tegen de vijand in Viet nam. De Sovjet-Unie, Engeland en zeven communistische landen drongen er gis teren in de politieke commissie van de VN op aan bestaande chemische en biologische strijdmiddelen te vernietigen of te gebruiken voor vreedzame doelein den. President Nixon zei dat de ratifice ring van de conventie van 1925 en de beperking van het Amerikaanse pro gramma het land niet kwetsbaar zouden maken voor verrassing door een vijand die zich geen rationele beperkingen op legt. „De mensheid heeft al veel te veel za den voor zijn eigen vernietiging in zijn hand." Kringen bij het Witte Huis zeggen dat de maatregelen niet van toepassing zijn op het traangas en andere gassen voor de bestrijding van oproer, zoals de Amerikaanse troepen in Vietnam te gen de vijand gebruiken. Senator Mike Mansfield uit Montana, de leider der democratische meerder heid in de senaat, heeft gezegd dat hij pogingen zal doen dat het verdrag nog dia jaar wordt bekrachtigd. Daar is niet veel - tijd meer voor, „maar het hoeft ook niet lang te duren". „Het had al 44 jaar geleden moeten gebeuren", zei de senator. BEIROET In Libanon is dinsdag een nieuwe regering gevormd. Rasjid Karami is premier en minister van Fi nanciën. Het ministerie van Buitenland se Zaken wordt geleid door Nassim Majdalani en dat van Defensie door Emir Magid Arslan. Vice-premier is Foead Ghosn. Het nieuwe kabinet omvat vertegen woordigers van alle belangrijke groe peringen in het 99 leden tellende parle ment, behalve van de rechts nationale partij van Raymond Eddé. Karami heeft gedurende zeven maan den een waarnemend bestuur uitgeoe fend, nadat zijn regering in verband met de bloedige botsingen tussen Liba nese militairen en aanhangers van de Palestijnse verzetsbeweging was afge treden. WAGENINGEN Het geïllustreerde weekblad „Spiegel" zal met ingang van januari 1970 zijn verschijning sta ken. De directie van de N.V. Gebr. Zo mer en Kcuning's uitgeversmaatschap pij te Wageningen heeft hiertoe zeer ongaarne en na uitvoerig beraad beslo ten, aldus een communiqué. De aandelen Zomer en Keuning zijn in handen van de N.V. Uitgeversmaat schappij TE. E. Kluwer te Deventer. Op 9 september j.l. maakten beide vennootschappen bekend te hebben be sloten tot volledige concentratie van hun activiteiten, waarbij hun werk zaamheden zelfstandig zouden worden voortgezet. Aangezien het advertentie-aanbod tot ver beneden 't reële minimum was. gedaald, waardoor de redactie over on voldoende middelen zou komen te be schikken om de kwaliteit van het blad, die haar voor ogen stond, te handha ven, is de exploitatie van het weekblad niet langer verantwoord. In geen der sectoren van het bedrijf zal dit voor het personeel tot enig na delig gevolg leiden. De redactiestaf heeft inmiddels ge lijkwaardige functies aanvaard binnen het kader van de tijdschriftenuitgeve rij van het bedrijf. Gisteravond heb ben 23 ver pleegsters van het Grote Ziekenhuis in Den Bosch enkele straten en pleinen in het cen trum van de Bra bantse hoofdstad aangeveegd. Daar was geen en kele aanleiding toe. Alleen hadden als een vóórcar- navale.ske opwel ling gemeente bestuur, reinigings dienst en directie van het ziekenhuis het in hun hoofd gekregen dat de meisjes maar eens wat inzicht in de schoonmaak- problemen van een stad moesten krij gen. ADVERTENTIE de Heer M. Apperloo L. Bramerstraat 13 Alkmaar Totaal 187.278 prijzen Chevron van 11.- t/m f 1000,-. Tank bij Chevron en win zo'n prijs. O DEN' HAAG De verhoging van de motorrijtuigenbelasting met elf procent kan op zijn vroegst op 16 januari van het volgend jaar ingaan. Het uitstel gaat de staat twee a drie miljoen gul den kosten. Het uitstel is noodzakelijk omdat de Eerste Kamer niet, zoals was gepland, op 2, maar pas op 9 december over deze verhoging kan vergaderen. Op 2 december wordt in het Eerste Kamerge bouw da EEG-topconferentie gehouden. PARIJS Xoean Thoey, het hoofd van de Noord-Vietnamese delegatie, heeft gezegd, dat hij bereid blijft de vertrouwelijke besprekingen met de Amerikaanse delegatie welke half au gustus werden opgeschort, te hervatten. Op zijn eerste persconferentie in ruim een jaar tijd zei hij dat hij tot dusverre geen aanwijzing had gekregen dat de Amerikanen belangstelling voor her vatting van de vertrouwelijke bespre kingen hebben. „Het verschil tussen ons en de aftredende Amerikaanse on derhandelaar Henry Cabot Lodge is: wij vragen de Amerikaanse par! ij met de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam alle kwesties betref fende Zuid-Vietnam te bespreken. Wij hebben de Amerikanen verteld dat als zij dat niet willen en slechts met ons willen spreken, zij dan alle al gemene kwesties moeten bespreken welke vermeld zijn in het vredesvoor stel van tien punten van de revolutio naire regering. Mr. Lodge stelde zich op het standpunt dat alle politieke kwesties besproken moeten worden niet de regering in Saigon, terwijl men zich van Amerikaanse kant hoofdzake lijk zou bezig houden met de terugtrek king van de troepen. Maar vooral wijzen de Amerikanen iedere bespreking over een coalitiere gering voor Zuid-Vietnam af, welke zij ook verwijzen naar de regering in Saigon. Thoey maakte het duidelijk dat hij geen vertrouwelijke onderhandelingen met de Zuidvietnamese regering wil. Hij leverde opnieuw kritiek op presi dent Nixon, dat hij in zijn redevoering van 3 november had onthuld dat in Pa rijs geheime besprekingen tussen de V.S. en Noord-Vietnam hadden plaats gehad. Hij noemde dit „een gebrek aan goed vertrouwen". O ASSEN Gisteravond is op de pro vinciale weg tussen Assen en Hoogeveen bij Bcilen een echtpaar door een ver keersongeluk op slag gedood. De 39-jarige T.Smit en mevrouw A. Smit-Bremer uit Coevorden, een schip- persechtpaar, staken met hun auto de provinciale weg over zonder voorrang te verlenen aan een naderende trekker met oplegger. ZUTPIIEN Dc eerste werknemers- commissaris in ons land is thans be noemd. Het is de heer F. C. Gies uit Zutphcn, die op aanbeveling van de vakbonden door het personeel van Rick's N.V. drive-in-restaurant te Jutphaas met algemene stemmen is gekozen, nadat de leiding van dc ven nootschap zelf te kennen had gegeven prijs te stellen op het opnemen van een vertegenwoordiger van de werk nemers van commissarissen. De heer Gies was tot drie jaar geleden in dienst van het Bureau voor Ar beidsrecht van het NVV, toen nog ge vestigd in Zutphen. Ook thans ver richt hij nog werkzaamheden in zijn woonplaats voor dit inmiddels ver plaatste bureau. Nadat de leiding van Rick's NV het initiatief tot het benoemen van een werknemers-commissaris had geno men is thans ook bij dit bedrijf een ondernemingsraad gekozen. De heer Gies zal de vergaderingen van deze ondernemingsraad bijwonen om zich vertrouwd te maken met de proble matiek van het horecabedrijf. DEIN HAAG Het bedrijfsleven vreest dat er voor het volgend jaar te hoge looneisen worden gesteld. „We zijn met elkaar bezig alle wensen die op het verlanglijstje staan binnen te halen. Maar dat kan natuurlijk niet", zei gisteren werkgeversvoorzitter ir. J. Bosnia in een vergadering van de Stichting van de Arbeid. Hjj betwijfelde of in de lopende onderhandelingen wel het voortbestaan van de bedrijfstak of onderneming in het oog wordt gehouden. Volgens ir. Bosma zijn er heel wat bedrijfstakken die langzamerhand niet of nagenoeg niet meer rendabel zijn. De ondernemers zullen de werkne mers duidelijk moeten maken dat al lerlei looneisen die worden gesteld niet te honoreren zullen zijn. Ze kunnen dat doen door het ver strekken van zoveel mogelijk informa ties, maar daar ontbreekt het volgens ir. Bosma nogal eens aan. De Stichting vergaderde gisteren over het pensioen vraagstuk. Men werd het er over eens, dat aow en aww, uitge smeerd over een aantal jaren, opge trokken moeten worden tot het peil van het minimumloon. Pensioenkosten moeten als arbeids kosten worden beschouwd en het pen sioen moet in bespreking komen bij het besteden van de loonruimte. De Stichting zal de minister van So ciale Zaken adviseren per 1 januari de aow en de aww met drie procent op te trekken. De eerste uitbetaling daar van zal niet voor 1 april geschieden. Verder wordt een vakantieuitkering van drie procent geadviseerd voor trek kers van aow en aww, uit te betalen in september volgend jaar. Tenslotte wordt geadviseerd in 1971 een verdere verhoging van de vakan tietoeslag tot zes procent mogelijk te maken. I)ie toeslag zou bij voorkeur vóór 1 juli van dat ja)ar moeten wor den gegeven. De verhogingen van de uitkeringen in 1970 en de vakantietoeslag zullen een premieverhoging nodig te maken. DEN HAAG Met ingang van mor gen wordt het brood één cent duurder. De broodbakkerijen, die tevens banket artikelen verkopen, mogen de prijzen van deze artikelen met vier procent verhogen. De regering is tot de beslissing ge komen na een onderzoek naar de ren tabiliteit bij de bakkers. De verhoging van één cent geldt voor brood van 800 gram, voor 400 gram groot brood en voor klein brood standaardverpakking. De Nederlandse bakkerij stichting over weegt of er juridisch mogelijkheden zijn om verandering in de prijsstelling te krijgen. De stichting vindt dat minis ter Block de bakkers groot onrecht heeft aangedaan, door niet een ver hoging van drie, maar van één cent toe te staan. Het Haagse advocatenbureau De Brauw-Wijckerheld Bisdom gaat na, wat er juridisch ondernomen kan wor den. UTRECHT In een jaar tijds zijn de bruto woonlasten van de gemiddelde nieuwe woning in Nederland met ze ker f 75,- per maand toegenomen en daarom moeten de bouwsubsidies aanmerkelijk worden verhoogd. De voorzitter van het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, mr. H. J. Wytema, heeft dit woensdagmiddag gezegd tot de deelnemers aan de jaarvergadering van het fonds in Utrecht. Naar mr. Wytema meedeelde heeft het bouwfonds zich deze zomer enkele malen schriftelijk tot de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gewend. Zolang de huidige huurpolitiek wordt gecontinueerd, zal een of andere bijdrageregeling nood zakelijk blijven. De regeling kan echter worden vereenvoudigd door de hoogte der bijdragen alleen nog afhankelijk te laten zijn van het aan tal verblijfseenheden en van de fun dering. Ook zouden de bijdragen niet meer verlaagd moeten worden naar mate de prijs van het huis stijgt. Een ander groot nadeel van de gelden de regeling is dat zij het streven naar kwaliteitsverbetering frustreert. Kwaliteit moet dubbel worden be- 'aald: door verhoging van de bouw prijs en door het derven van een stuk subsidie. iVij blijven vechten tegen de subsidie- verschillen die het rijk meent te moeten hanteren in verband met een volstrekt verouderde indeling van de gemeenten in klassen, aldus mr. Wy tema. De veronderstelde .stichtings kostenverschillen in verschillend ge klasseerde gemeenten komen bij lan- lange na niet met de praktijk overeen, 't Is onredelijk dat door de hantering van de huidige tabellen de netto- LONDEN De Beatle John Lennon heeft de hem door koningin Elizabeth verleende onderscheiding „orde van het Britse imperium", OBE, terugge ven. In brieven aan de koningin en aan premier Wilson zegt Lennon hier te wil len protesteren tegen de verwikkeling van de Britse regering in de Nigeriaan- se oorlog en de steun van de rege- ring-Wilson aan de Amerikaanse Viet- nam-politiek. Namens het paleis is doen weten „dat de heer Lennon vanzelfsprekend mag doen wat hij wil. Toen de Beatles indertijd de onderscheiding kregen wa ren er verschillende mensen die de hun ne terugzonden, omdat zij vonden, dat deze hierdoor veel minder waard wa ren geworden". woonlasten voor een bepaalde wo ning hoger worden naarmate de ge meente lager is geklasseerd. Eerder zou het omgekeerde waar moeten zijn. Het bouwfonds juicht de instelling van een woonsubsidie toe. Helaas wordt in het enkele weken terug hierover uitgebrachte advies van de Raad voor de Volkshuisvesting slechts ge sproken van huursubsidies. „Ik her haal nog eens met klem", aldus mr. Wytema, „dat bij de beoordeling of iemand voor deze subsidie in aan merking komt en tot welk bedrag, naar onze mening het bewoner zijn van een huurhuis of van een eigen huis geen rol dient te spelen". BARCELONA Een van de zondag in Spanje geboren vijfling is dinsdag avond overleden. Het kind lag al enke le dagen met ademhalingsmoeilijkhe den in de couveuse. Zondag was al een van de kinderen bezweken. ADVERTENTIE zie pdCJlWS 8 LONDEN Minister-president Wil son heeft bekendgemaakt dat de West- duitse Bondskanselier Willy Brandt een uitnodiging heeft aanvaard om, in de eerste helft van het volgende jaar, een bezoek aan Groot-Brittannië te brengen. Het juiste tijdstip is nog niet bekend. Wilson zei een en ander in het La gerhuis. Hij noemde de Bondskanselier „een zeer goede vriend van dit land" en zei dat de tijd nu was gekomen voor het doen van een verklaring over de Brits-Duitse vriendschap. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond: Opklaringen met voornamelijk in de kustgebieden kans op een bui. In de nacht lichte vorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. Matige tot zwakke wind tussen oost en noord, later zuidelijk.

De Vallei | 1969 | | pagina 1