Los tapijt ligt vast op de markt Opmars van Heuga via Scherpenzeel over hele wereld Echtpaar Van Hunnik in 't goud JAAR E der veen krijgt twee maal zoveel woningen Wateroverlast wordt bestreden Reukloze industrie schept veel werkgelegenheid PLAN VOOR PERIODE VAN TIEN TOT VIJFTIEN RAADSMAN VDAALSE DIRECTEUR ADVISEERDE RECHTBANK CELSTRAF Ds. Vijzelaar bedankte voor Amersfoort Sint bezocht bejaarden o| feestavond Bromfietser ..black-out' Zaak tegen koopman aangehouden Vogelshow van ,l)e Eclelzaiiger'' Dui venshow in ,,Bllitenhlst', BURGELIJKE STAND Strenge straf voor bedreiging Dassen Pochet zuiver zijden Dassen UNIVERSEEL GROEI AANDACHT Kind doodgereden Paraplu's Zakdoeken Manchetknopen Dassenhangers WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 TIEL De Veenendaler I". W. G. directeur van een groothandel in meu bels kon gistermorgen voor het Tielse kantongerecht opgelucht adem ha len, toen kantonrechter, mr. D. S. Baron van Slingelandt, hem veroordeelde tot voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden en een boete van f 225,Officier v«^n justitie, mr. J. A. Kopp had een onvoorwaarde lijke ontzegging geëist. Omdat G. ook nog twee maanden onvoorwaardelijk ontzegging hij heeft al zes keer maximum-snelheden overtreden boven het hoofd hing, vond de raadsman de gevolgen van een definitieve ontzegging op catastrofaal voor het bedrijf van verdachte, dat hij de rechtbank adviseerde zijn cliënt de cel te geven. De Veenendaler had zijn auto letterlijk broodnodig, om dat hij zelf de vertegenwoordiging van zijn zaak voert en bovendien gebruikte hij die auto om af te gaan rekenen met zijn debiteuren, een factor die gezien zijn financiële positie zwaar meetelde. Want G. bleek, behalve moeilijkhe den met de verkeerswetgeving, ook problemen te hebben met de rentabili teit van zijn bedrijf. Zo lagen er twee failissementsaanvragen op de loer. Vandaar de conclusie van de raads man: „Ontzegging is voor hem een doodsmep". Voor de kantonrechter was dit alles reden zich af te vragen waar om G. dan desondanks met een vaartje van tachtig door de bebouwde kom van Kesteren had kunnen rijden, na eerst pardoes, zonder te stoppen, de kruising met de noord-zuid-verbinding in dat dorp was opgereden. G. constateerde dat hij „weer ondeu gend was geweest", maar dat hij het verkeer niet in gevaar had gebracht. „Ik rij honderden kilometers in het bui tenland, daar heb ik nooit last", zei hij voorts. De officier van Justitie, mr. .T. A. Kopp (,,'t zijn altijd weer dezelfden") vond dat G. met zijn rijwijze grote ri sico's had genomen. Hij eiste een boete van totaal f 225 en een onvoorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid BENNEKOM De kanarievereni ging „De Edelzanger" houdt vrijdag 28 en zaterdag 29 november in hotel Bot hof te Bennekom een vogelshow, waar bij vele kleur- en zangkanaries en exoten te bezichtigen zullen zijn. Prof. dr. D. M. de Vries, bescherm heer van de vereniging, zal vrijdag avond 28 november de tentoonstelling openen. Vrijdagavond zal de tentoonstelling van 20 tot 23 uur geopend zijn, terwijl zaterdag de deuren reeds om 10 uur opengaan en tot 22 uur 's avonds ge opend blijven. „De Edelzanger", die reeds 33 jaar bestaat en ongeveer 70 leden uit de ge hele omgeving telt, heeft van deze vo gelshow een jaarlijkse traditie ge maakt. Het aantal inzendingen is hier bij jaarlijks toegenomen. De komende show zal minimaal 400 vogels te zien geven. Om het bezoek aan de tentoonstelling testimuleren, is de entree voor ieder een vrij toegankelijk. De kosten aan deze tentoonstelling worden jaarlijks gedekt door een verloting. De trekking, zal zaterdag om 21.30 uur plaatsvinden. VEENENDAAL Ds. G. C. Vijze laar, predikant van de Hervormde wijk- gemeente „Sola Fide" heeft bedankt vormde gemeente van Amersfoort-Leus voor het beroep dat op hem was uitge bracht door de kerkeraad van de Her derkwartier. voor de tijd van vier maanden. Na het pleidooi van de raadsman zei de kantonrechter rekening te willen houden „met alle omstandigheden". Hij vonniste tot opluchting van de ver dachte met een vorwaardelijke ont zegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 225,-. AMERONGEN Op vrijdag en za terdag 28 en 29 november zal de Ame- rongse postduivenvereniging „De Post duif' een postduivententoonstelling en een grote verloting organiseren. Evenals vorig jaar zal ook nu weer de tentoonstelling plaatsvinden in restaurant „Buitenlust" te Amerongen: KESTEREN De dezer dagen ge houden St. Nicolaasavond voor de be jaarden van Kesteren is een groot suc ces geworden. De avond werd geopend door de oudste van het muzikale trio „De Betuwe Zusjes". Na een wel komstwoord kondigde zij het eerste op treden aan van Nelly van der Velden uit Buren die met haar accordeon de stemming er al gauw in had. Na een optreden van „De Betuwe Zusjes" arriveerde St. Nieolaas onder de tonen, van de „Tiroler Kapel" die ook St. Nicolaasversjes op het reper toire bleken te hebben. De oudste van de „Betuwe Zusjes" heette de Sint van harte welkom. De kindervriend nodigde enkele oudjes uit om op het podium te komen voor het zingen van een liedje. De twee Zwarte Pieten deelden daarna de cadeautjes uit. Alle aanwezige bejaarden kregen een kop en schotel. Hierna volgde een optreden van de zangeres Adrie Stam uit Dubbeldam. Tijdens de pauze werd er afscheid genomen van Sint. De „Tiroler Kapel" hervatte het pro gramma, terwijl Nelly van der Velden tijdens haar 2e optreden weer succes boekte. Het hoogtepunt van de avond was echter ongetwijfeld het optreden van Adrie Stam. De perfecte solo-zang van dit gehandicapte meisje oogstte bewon dering van alle aanwezigen. Dat be wees overigens ook het applaus waar aan bijna geen eind kwam. Ook in de toekomst zal Adrie Stam haar bijdrage aan de- bejaardenont spanningsavonden in Kesteren blijven leveren. In 1970 zal haar eerste langspeelplaat worden uitgebracht. Zij zingt daarop 12 geestelijke liederen. Reeds nu kan een langspeelplaat besteld worden bij: H. G. Pap. Fruitstraat 32 te Kesteren. De oudste van de „Betuwe Zusjes" dankte alle medewerkenden en chauf feurs, waarna de verloting plaatsvond. De avond werd besloten met een op treden van de „Tiroler Kapel". Ter wijl zij speelden konden de oudjes zich weer uitleven in vele dansen, met als hoogtepunt de polonaise. handel komt maar wel in de op bouw van het kader, de verkoopme thoden, de afzetlijn van de produk- ten yia dealers, enz. Geënt op de ontwikkelingen die er bij voorbeeld in Amerika gaande zijn ziet men bi-j Heuga voor de toekomst bijvoorbeeld geen woninginrichters die alleen maar meubels en woning textiel verkopen. Het gaat meer en meer de weg op naar de zogenaam de „home supply officers", die alleen maar opdrachten aannemen om een huis compleet van boven tot onder van het nodige te voorzien. Heuga tapijt zal daarbij volgens de ma kers een steeds grotere plaats gaan innemen, want, zeggen ze, „Heuga" is universeel in toepassing. De tijd is allang voorbij dat het alleen in wo ningen werd gelegd. Men komt het ook tegen in restaurants, bioscopen, schepen, kerken, kantoren, waren huizen, winkels, tehuizen, bibliothe ken en ziekenhuizen. Het houdt het stof vast zodat het onderhoud zich alleen beperkt tot het periodiek stof zuigen. ;uga zit ook in de lift volgens de di rectie omdat er onder invloed van de welvaart een duidelijk trend aanwe zig is van de harde naar de zachte loerbedekking. Het miljoenenbedrijf s nog steeds een pure familie-aange- egenheid waarin de tien broers en Je vijf zusters Van Heugten een ge- ijk financieel aandeel hebben. Hun oankzaken worden afgewikkeld via Zwitserse financiële instellingen „niet ozeer om fiscale redenen, maar wel jmdat deze banken meer zijn inge steld op de internationale monetaire situatie", aldus de directie, ieuwe loot aan de Heuga stam word misschien het kunstgras, waarvan Feijenoord voor een van de bijvelden de primeur krijgt. Het geeft minder blessures, vergt geen onderhoud en het spel wordt sneller, zo profeteert men in Scherpenzeel. De Scherpen- zeelse gemeenschap is blij met deze industrie. Het schept een flinke por tie werkgelegenheid, het is reukloos en dat kan men lang niet van alle ndustrieën zeggen. iet Scherpenzeelse produkt is voor lopig alleen nog maar te vinden bin nen vier muren, maar dan ook vanaf het eenvoudige zolderkamertje tot aan het duurste interieur. Met de komst van het kunstgras kan zelfs die be perking worden doorbroken. SCHERPENZEEL „Heuga" zit in de lift. Scherpenzeel ziet dat in het steeds verder uitdijende fabriekscomplex in de industriewijk. Directie en per soneel merken het aan de steeds langer wordende strook tapijttegels, die het bedrijf verlaat en waarvan het eind nog lang niet in zicht is. De strook om vat zo langzamerhand de gehele wereld omdat zestig procent van de totale produktie wordt geëxporteerd. Toch willen de gebroeders Van Heugten niet alleen vastgespijkerd worden op het produkt waaraan ze hun groei te dan ken hebben, de tapijttegel. Men wil ook andere produkten op de markt brengen zoals vitrages, behang en om uit de typische woonsfeer te raken ook kunstgras. Zo is het helemaal niet denkbeeldig dat „Feijenoord" over een half jaar de beschikking heeft over een proefveld met dit nieuwe pro dukt. dat voor de praktische toepassing in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Van Heugten groep in haar program ma gaat opnemen, beschouwt zij het van vitaal belang dat geïntegreerde besturing door middel van geavan ceerde bestuurlijke informatieverwer kende methoden wordt toegepast. Daarom wordt in de loop van 1970 in Scherpenzeel een computer geïn stalleerd ter waarde van f 1,7 miljoen gulden. Progressiviteit is een magisch woord bij Heuga. Het krijgt geen gestalte in de presentatie van een flesopener die men eerder een functie voor stoel poten toedenkt en binnenkort in de verschillende diversificaties die de „Heuga" is de grootste haarconsument ter wereld en deze basisgrondstof wordt voornamelijk vanuit Aziatische landen aangevoerd. Dit haar is door zijn functie een verhaal apart. Men heeft er enorme hoeveelheden van in voorraad om niet direct met de handen im het haar te zitten als de Aziaten ir. massa bijvoorbeeld alle geiten gaan opeten of om de gevolgen van een havenstaking te ondervan gen. De produktie vindt plaats in drie ves tigingen te weten in Amersfoort, Leusden en Scherpenzeel, waar ook de directie, de verkoopafdeling en de administratie zetelt. In totaal heeft Heuga zevenhonderd man in dienst. In de laatste tien jaar is de omzet verdrievoudigd tot meer dan hon derd miljoen gulden in 1969 en men verwacht dat tegen het eind van 1974 de omzet vijfmaal zo groot zal zijn. Tegen die tijd denkt men 1200 werknemers op de loonlijst te heb ben. De uitbreidingsplannen van het Van Heugten concern behelzen de opening in 1970 van een fabriek in Australië voor de fabricage van tapijttegels en in 1971 een fabriek in de Verenigde Staten. Bovendien zal Van Heugten VEENEYDAAL Donderdag is het echtpaar B. van flunnik-Slok aan de Gortstraat 50 jaar getrouwd. Hun vijf dochters, van wie er vier getrouwd zijn bieden dan een diner aan op een plek die nog geheim moet blijven. „Dat is een verrassing voor ons", zegt me vrouw Hunnik, die zich al op het in tieme feestje verheugt. „Eigenlijk zou ik het helemaal in stilte willen vieren", bekent de heer Van Hunnik. EDERVEEN Als de plannen van het Edese gemeentebestuur onveranderd kunnen worden uitgevoerd wordt Ederveen een kern met vijfhonderd wo ningen. Dat betekent een verdubbeling van het huidige aantal en wel in een periode van tien tot vijftien jaar. Dat is althans de inhoud van het voorontwerp van de door Ederveen geprojecteerde voorzieningen, die het college van burge meester en wethouders gisteravond ten overstaan van een veertigtal Ederveners introduceerde in hotel De Klomp. Het uitbreidingsplan zal de plaats moeten innemen van het vigerende plan, dat een capaciteit beoogde van 375 'woningen, waarvan inmiddels 275 werden gerealiseerd. De nieuwe situ atie gaat uit van 500 woningen, ge groepeerd langs „landelijke straten", zodat Ederveen bepaald geen stedelijk karakter zal krijgen, maar meer dat van een tuindorp, zoals Ede's burge meester J. Slot het uitdrukte. De uitbreiding van de kern zal zich ook niet, zoals eerder was gepland, be perken tot de oostzijde van het huidige dorp, maar zich, zij het in bescheiden mate ook westelijk daarvan bewegen, voornamelijk evenwijdig aan de Hoofd weg. Het is voorts de bedoeling Ederveen van een gloed-nieuw kern- of markt plein te voorzien, begrensd door De Schras, de Hoofdweg, en in het oosten door een nieuwe winkelstrip Aan de westzijde komt dan een nieuw markt halproject, omdat als gevolg van daarmee samenhangende activiteiten de huidige markthallen moeten verdwijnen. Aan 't nieuwe plein vindt tevens de al be staande kleuterschool een plaats, even als het dorpshuis annex gymnastiek zaal, en de nieuw te bouwen lagere school. In de nieuwe opzet van Ederveen zal ook zoveel mogelijk de periodiek optre dende wateroverlast worden bestreden of voorkomen. Daartoe wordt momen teel een intensief onderzoek naar de grondwatersituatie ingesteld, dat waar schijnlijk zal uitmonden in de aanleg van singels en berging^ vijvers, eventu eel te beschouwen als verbetering van en aanvulling op het huidige regenwa terriool. De wateroverlast werd tot nu toe in de hand gewerkt doordat het re genwaterriool als gevolg van lekken in zekere zin fungeerde als „drain", waar door de buizen voortdurend een te gro te hoeveelheid grondwater bevatten. Voor de overvloed die zich van tijd tot tijd als extraatje aanbiedt is de capaci teit dan te laag. Dit alles hoorden de Ederveeners uit de monden van het voltallige college van burgemeester en wethouders, de di recteur van gemeentewerken en stede- bouwkundige P. Bouter. De opkomst in hotel De Klomp viel wat tegen, maar dat vond mede zijn oorzaak in het feit dat gelijktijdig een gecombineerde ver gadering van de Gelderse Maatschap pij van Landbouw, en de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond, en boven dien een bezoek van de door de Her vormde Gemeente in Ederveen beroe pen ds. Schimmel, de bewoners van het dorp vanachter de huiselijke haard had weggelokt. Desondanks kregen de vertegenwoor digers van de gemeentelijke overheid vele vragen voorgelegd voor het grootste gedeelte met betrekking tot vrij beperkte particuliere belangen. Burgemeester Slot maakte de aanwezi gen er echter bij herhaling op attent dat te allen tijde de mogelijkheid be staat met problemen naar het gemeen tebestuur toe te stappen. De bedoeling van deze avond was nu eenmaal de in woners van Ederveen inzicht verschaf fen in de toekomstplannen en hun de gelegenheid te geven suggesties te doen. die mogelijk voor de stedebouw- kundige van nut zullen zijn. Wethouder A. Roseboom vestigde er de aandacht op, dat er nu weliswaar een mooi plan wordt voorbereid,maar dat Ederveen niet de illusie mag heb ben dat dit onmiddellijk kan worden ge realiseerd. Een desbetreffende vraag uit de vergadering („kunt u bijvoor beeld niet zeggen: volgend jaar zijn er vijftig huizen klaar?") was dan ook niet te beantwoorden, omdat men in wezen nog aan het grootste deel van Zeven man sterk was de gemeente Ede gisteravond vertegenwoordigd in De Klomp om de Ederveners voor te lichten over de toekoNist van hun dorp. Achter de tafel (links): tweede van links wethouder H. P. Hoolboom, gemeentesecretaris E. Bulder, burge meester J. Slot, wethouder A. Rose boom, wethouder H. Alberts en wet houder R. Bos. grondverwerving moet beginnen. De wethouder bezwoer de Ederveeners voorts dat de aandacht van het ge meentebestuur voor „de buitendorpen", op zijn minst evenredig is aan die voor de centrumkern, Ede zelf. Hij haalde een Wekeroms voorbeeld aan om zijn stelling kracht bij te zetten: „Over twintig woningen is daar 2Ve jaar gebouwd, en dat toont wel duide lijk aan dat dergelijke projecten veel duurder uitvallen dan bijvoorbeeld de „grote" woningbouw die in 't kader van een bouwstroom tot werkelijkheid kan worden, al was het alleen maar door het renteverlies dat erbij optreedt.." Burgemeester Slot beloofde de aan wezigen aan het einde van de bijeen komst dat in een later stadium nog maals gelegenheid zal worden gegeven om persoonlijke meningen naar voren te brengen. VEENENDAAL Op de Zuivelstraat kwam de Veenendaler W. v. S. gister morgen met zijn bromfiets ten val. De heer van S., die onder doktersbehande ling is wegens een zenuwaandoening, heeft volgen de politie vermoedelijk een „black-out" gehad. Een arts verleende eerste hulp, waarna de man door de politie naar huis is gebracht. AMERONGEN Geboren: Malanie Maria, d. v. A. L. Boelhouwer en C. E. Willems. Overleden: Catharina Georgina Wille- kes, 75 jaar. Ondertrouwd: T. J. Termaten, oud 23 jaar en C. van Zetten, oud 23 jaar. De bruidegom heeft, evenals zijn vrouw, met een korte onderbreking, zijn hele leven in Veenendaal gewoond. Hij werkte als bakker, en dreef later een kantoorboekhandel aan de Zand straat. Ook buiten zijn werk om genoot hij bekendheid in Veenendaal, als ge meenteraadslid voor de SGP- kort voor en kort na de oorlog- en als diaken van de Gereformeerde gemeente. Zijn vrouw (69 jaar) werkte ook in de kantoor boekhandel, waarbij ook een biblio theek was ondergebracht De gezondheid en vitaliteit van bruid en bruidegom (74) is weliswaar niet meer als vroege., „maar wë kunnen ons nog prima redden", zegt de heer Van Hunnik. Morgen Wordt het feest gevierd, samen met de 13 kleinkinde ren. ARNHEM De Arnhemse recht bank veroordeelde gisteren de 47-jarige Veenendaalse bouwvakker L. tot veer tig dagen gevangenisstraf waarvan der tig voorwaardelijk, met aftrek van tien dagen voorarrest. L. had, nadat hij weer eens veel te diep in het glaasje had gekeken, zijn vrouw en stiefzoons bedreigd. Overigens stond hij als goed huisvader te boek, het feit ten spijt dat hij zulke dingen al eens vaker had gedaan. De eis van de officier van justitie was aanzienlijk hoger geweest: zes maanden waarvan twee voorwaar delijk, met aftrek. L. kreeg de voorwaarde, opgelegd dat hij zich onder toezicht moest stellen van zowel een psychiater als het medisch consultatiebureau voor alcoholisme. ARNHEM De Arnhemse recht bank heeft de zaak tegen de 34-jarige koopman A. P. uit Culemborg, die op 11 juni voor het zwembad van Ouwe hand in Rhenen de 9-jarige Gerrit Baars doodreed, aangehouden. Met name zal een onderzoek worden ingesteld naar de snelheid waarmee P. reed. De eis tegen de koopman was veer tien dagen geleden acht weken gevan genisstraf en anderhalf jaar ontzegging. ADVERTENTIE „Heuga"-tapijttegels hebben zich in het ruim 10-jarig bestaan van het bedrijf „los juist zo vast" op de markt genesteld. Veertig procent van de to tale produktie wordt afgezet in de Benelux. De overige zestig procent wordt gedistribueerd over de gehele wereld via vestigingen in o.a. Duits land, Frankrijk, Engeland. Amerika, Canada, de Scandinavische landen, Zwitserland, Australië, Zuid-Afrika en de Libanon. Dit produkt van dier lijk haar, een synthetische inlaag, kunstvezel, linnen en bitumen wordt sinds enige tijd ook in mini-formaat op de markt gebracht. gaan uitbreiden naar andere produk ten, zoals gordijnen, muur- en- pla- Ook in kerken kan men tegenwoordig fondbedekkingen enz. In verband Heugafelt als vloerbedekking aantref- met de uitbreidingsplannen voor de fen. '.k,;. :.A

De Vallei | 1969 | | pagina 3