Clandestiene slachterij van geiten ontdekt GEZAMENLIJKE REGELING RIOOL WA TERZUIVERING Scholengemeenschap openbaar onderwijs in Rhenen mogelijk! Verzoek om hearing in Achterberg DVSA- praeses W olters over misdragingen voetbalpubliek ,,/e hoort soms meer bij Hermandad dan CLUBLEIDING GAAT STRAFFEN UITDELEN ,Wij zijn fout geweest' Ds. Jonkers vertelde over 't leven op zee Sportverenigingen wordt om mening gevraagd Rheneiis raad voor recreatie- Openbare school wordt 6-klassig Waterhoogten BURGEMEESTER TIJDENS DISCUSSIE OVER SPORTSTICHTING EN -RAAD: Aanrijding na voorrangsfout P.W.A.-wijk- gemeenschap streeft naar samenwerking V erkeerscursus Vlees verkocht aan Marokkanen commissie KLEIN AANTAL OVEREENKOMST BIERVERKOOP ONZORGVULDIG STANK HEARING Druk bezochte ouderavond WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 VEENENDAAL Ambtenaren van de vleeskeuringsdienst hebben in Veenendaal een inval gedaan in een particuliere slachterij waartegen ver denking bestond dat clandestien geite vlees werd verkocht aan Marokkaan se gastarbeiders. Bij het onderzoek bleek dat de zestienjarige koopman Van B. al drie maanden zijn praktijk moet hebben uitgeoefend. Wekelijks kocht hij geiten op de markt in Utrecht. Hij slachtte de dieren in een schuurtje bij zijn ouderlijk huis met volgens de keuringsdienst ondeugdelijk gereedschap zoals een kleine bijl. Op het erf werden bij opgravingen huiden en andere overblijfselen van geiten aangetroffen. Het staat nog niet geheel vast of Van B. zelf de dieren heeft geslacht. De Vleeskeuringsdienst sluit de mo gelijkheid niet uit dat de gastarbei ders het zelf in het schuurtje deden om er zeker van te zijl. dat een en ander volgens het Islamitisch ritueel in z'n werk ging. De Islam staat het doden van dieren door middel van een kogel niet toe. Inmiddels is een aantal adressen achterhaald, voornamelijk pensions voor gastarbeiders, waar het vlees moet zijn geconsumeerd. De keuringsdienst die bij de inval uit voorzorg assistentie van de politie had gevraagd, zoekt op het ogenblik nog naar twee andere personen die bij de frauduleuze slachtingen betrokken zijn geweest. De ontdekking van nieuwe feiten sluit men hierbij niet uit. Vol gens de ambtenaren van de dienst is illegale slachting niet noodzakelijk als alternatief voor de gangbare methode. Men is van mening, dat de ook elders in het land toegepaste elektrische be dwelming niet in strijd is met het Is lamitische ritueel. RHENEN Enkele raadsvergade ringen geleden stelde de CHU-af ge- vaardigde J. van Donselaar voor een recreatiecommissie in het leven te roe pen. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering besloot de raad een derge lijke adviescommissie in het leven te roepen, bestaande uit ongeveer vijf le den. Er zullen twee raadsleden zitting moeten krijgen en twee vertegenwoor digers van de vereniging voor vreem delingenverkeer. De raad vond het niet nodig een vertegenwoordiger van de kamer van koophandel aan te trekken. In de eerstvolgende vergadering zal het college van B. en W. met een be noemingsvoordracht komen. Alle ad viezen van deze in te stellen commissie zullen ter kennis van de raad worden gebracht. RHENEN Nu de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel in Rhenen gecse mogelijkheid ziet voor de gezamenlijke oprich ting van een school voor l.e.a.oM omdat zij meent dat samenwerking tussen principiële vóór- en tegenstanders van christelijk onderwijs is uitgesloten, stel de de P.v.d.A.-afgevaardigde P. Glasbergen in de gemeenteraadsvergadering van gisteravond voor het destijds door zijn fractie ingediende voorstel om een scholengemeenschap voor het openbaar onderwijs op te richten maar weer van stal te halen. te nemen". De voorzitter zag er wel iets in, maar dan wel na ingewonnen adviezen van inspecteur, onderwijscommissie en schoolraad. De heer Griffioen kon geen bewon dering hebben voor het onderwijsbe leid van het huidige college. Hij betreur de hetj dat er van samenwerking geen sprake kon zijn, hoewel die er prak tisch in feite al lang was. Anderzijds kon het ARP-raadslid best begrijpen, waarom men bij het christelijk onderwijs huiverde. „Al en kele malen zijn er beroepen ingesteld tegen vestiging van nieuwe christelijke scholen. Er waren zelfs raadsleden bij, die dergelijke beroepsschriften mee hadden ondertekend." Daarmee bedoel de de heer Griffioen onder andere de „Wij hebben dat voorstel destijds in getrokken, omdat wij van mening wa ren, dat er meer uit zou gaan van een samenwerking tussen openbaar en bij zonder onderwijs. Nu het christelijk onderwijs ervan af ziet stellen wij voor ons oude plan opnieuw in overweging AMERONGEN „De manier waarop het voetbalpubliek zich in deze tijd meent te moeten gedragen lijkt helemaal nergens meer op. Scheids rechters worden gemolesteerd, spelers afgetuigd, naar vredige oplossingen zoekende bestuursleden worden met forse middelen aan de kant gezet etc. etc. Het is ten hemel schreiend...". De heer J. Wolters, voorzitter van een voetbalvereniging waarvan suppor ters zich ook nogal eens misdragen DVSA in Amerongen begint er radeloos van te worden. „Ik weet niet of het nu komt door de invloed van televisie die regelmatig beelden van sportontmoetingen uitzendt die meer op veldslagen lijken dan op sportwedstrijden (we hoeven maar te denken aan de matches om de officieuze wereldbeker, aan welke verschrikkelijke tonelen een bepaalde groep mensen zich gewoonweg zit te verlustigen), of dat er andere oorza ken zijn, een feit is in elk geval dat de houding van het publiek enorm achteruitgaat. Je moet tegenwoordig als bestuurslid niet meer tot de leiding van een club worden gerekend, maar eerder tot de Hermandad". Secretaris G. H. VAN DIJK niet al te lastig Ook op het Panhuis in Veenen daal ontstaan tvel eens relletjes, zoals op deze foto, waar het publiek slaags raakt met enkele bestuurders van de thuisclub. De DVSA-praeses kan ervan mee praten, want onder de vele suppor ters van zijn vereniging is ook een (niet grote) groep die regelmatig de naam van de Amerongse club in gevaar brengt door het veroorza ken van incidenten tijdens en na de wedstrijd. Afgelopen zondag was het op „De Burgwal" weer raak. De arbiter werd bedreigd door publiek van DVSA en het bestuur gaat weer zoals altijd in deze gevallen re soluut optreden tegen deze „elemen ten", zoals de heer Wolters de be treffende personen betitelt. De- voorzitter: „De voorlaatste keer hebben we vijf supporters die zich hadden misdragen voor een jaar de toegang tot „De Burgwal" ont zegd. Dat is de zwaarste straf die we tot op heden hebben uitgedeeld in onze strijd tegen deze excessen. Over het algemeen worden deze heethoofden opgejut door andere groepen die zelf echter buiten schot blijven. Tegen deze categorie kan men echter moeilijk optreden, omdat hun louche praktijken niet te bewijzen zijn. De impulsieve, fervente sup porters worden het slachtoffer van deze ploegjes en gaan zich in hun drift te buiten." Toch is de heer Wolters van me ning dat DVSA nog niet te klagen heeft over zijn publiek. Verreweg het grootste gedeelte staat achter het bestuur en slechts een naar ver houding zeer klein aantal aanhan gers van DVSA veroorzaakt wel eens moeilijkheden. Daarmee is de secretaris van de vereniging, de heer G. H. van Dijk, het volkomen eens. „Ons publiek is niet al te lastig. Slechts enkele mensen halen enkele malen per seizoen streken uit en daartegen treedt het bestuur on middellijk op door zware straffen uit te delen", aldus de heer Van Dijk. „Vergeleken met de supporters van clubs uit onze omgeving komen wij zelfs nog positief voor de dag. Ik ben van mening dat ons publiek zich doorgaans soepeler en sportie ver gedraagt dan dat van enkele verenigingen uit de naaste omgeving. Zijn collega Wolters: „In deze om geving is het toch erg. Wat mij al tijd enigzins vreemd aandoet is, dat zich juist in die streken die preten deren „zeer christelijk" te zijn veel excessen op voetbalgebied voordoen. En dat is toch wel frappant Hij ziet wel enige overeenkomst tussen een functie in het bestuur van een sportvereniging en een be trekking bij de politie. „Doen zich excessen voor bij een bepaalde wed strijd dan heeft het bestuur maar te zorgen voor orde. Als er enkele oproerkraaiers zijn dan is het alle maal niet zo moeilijk, maar keert zich een groep van vijftig doldrifti ge toeschouwers tegen je, dan kun je nog een flink pak slaag krijgen ook! En dat is toch wel treurig, hé? Heeft DVSA bij de KNVB-afdeling Utrecht een slechte naam? De heer Van Dijk: „Volstrekt niet. Wij leven op zeer goede voet met de bond, waarvan we nooit aan merkingen hebben gehad. De be treffende functionarissen in Utrecht weten wel dat wij alles doen om de excessen de kop 'in te drukken." Praeses Wolters is er ook van overtuigd dat DVSA bij de afdeling Utrecht van de KNVB goed bekend staat, omdat men daar weet dat het bestuur werkelijk alles in het werk stelt om de orde te handhaven. De heer Van Dijk dacht eerst dat de bierverkoop schuldig zou zijn aan het feit dat de gemoederen van het publiek nogal eens verhit raken maar zegt hij nu stellig „dat is niet waar. Daar zijn we inmid dels wél achter gekomen". Het is een probleem dat driftige publiek. Toeschouwers zijn in de meeste gevallen succesvolle „sfeermakers". Met overslaande stem, met handge klap en zelfs met geestdriftige ge zangen kunnep zij hun favorieten opzwepen en tot grootse daden en een ijzersterke mentaliteit voeren. Zij vermogen hun idolen echter ook in moeilijkheden te brengen, die wel eens fataal zouden kunnen zijn voor de verenigin. PvdA-afgevaardigde G. v. Gesink. De heer Van Donselaar (CHU) vond dat het belang van het kind moet tel len. „De school is maar een houten ge bouw", zei hij. „En het belang van het kind", aldus de voorzitter, „gaat ook boven het belang van de onderwij zers". Langdurig werd gedebatteerd over eer beroepsschrift van de heer W. E. van Laar uit Eist aan wie een vergunning was geweigerd door B. en W. De bouw van bedoelde wagenloods zou namelijk in strijd zijn met de bouwverordening, echter niet met de bepalingen van het bestemmingsplan. De heer Griffioen verweet het college onzorgvuldige voor bereiding, waardoor niet alleen de raad maar ook betrokkene onvolledig was voorgelicht. Na een gehouden stemming bleek dat het beroepschrift was verworpen. Al leen de raadsleden Jansen, v. d- Spoel (WD), Verwoert, Van Wijk (SGP) en Griffioen (AR) wilden alsnog de bouw vergunning verlenen. De heer Van Donselaar drong er na de stemming op aan vanwege de slordige voorlich ting aan betrokkene een schadeloosstel ling uit te keren in de voorbereidende kosten. Andere raadsleden waren van mening, dat de heer Van Laar een claim kon indienen op grond van de weg ruimtelijke ordening. Er zal in ieder geval door B. en W. een nader onderzoek worden ingesteld, met na me naar de werkelijk geleden schade. De nabij de vossenfarm in Eist te bouwen rioolzuiveringsinstallatie riep bij de heer C. Hensen (PvdA) de vraag op of een dergelijke inrichting stank verspreid. Er ontstond een uitgebreide discussie, waaruit niet naar voren kwam of er sprake is van hinder. De heer Griffioen had liever de installatie in een andere gemeente gezien. „We zitten al zo lang opgescheept met het gezamenlijk woonwagenkamp, laat nu een ander die zuiveringsinstallatie maar eens voor zijn rekening nemen". De voorzitter noemde het lang niet de ongeschinkste plaats, daarom kon hij er volledig achter staan. Zonder dat er over gestemd behoefde te worden, werd tenslotte besloten met Amerongen en Leersum een gemeenschappelijke rege ling voor de rioolwaterzuivering aan te gaan. De heer Van Gesink (PvdA) drong er op aan binnen niet al te lange tijd in Achterberg een hearing te houden naar het voorbeeld van Eist en Rhenen. „Of is Achterberg helemaal achtergebleven gebied", vroeg hij. Wethouder Deen herinnerde aan een bijeenkomst van Achterbergs Belang, waar diverse vra gen werden beantwoord. „Ik beloof u", aldus rondde de voorzitter het gesprek af, „dat Achterberg nu als eerste aan de beurt zal komen". Tenslotte werd besloten de vergade ring voor de behandeling van de begro ting te houden op donderdag 18 decem ber. VEENENDAAL Twee auto's lie pen gistermorgen aanzienlijke schade op bij een botsing op het kruispunt Buurtlaan-west - Nieuweweg De Veenen daler J. v. K. kreeg, toen hij vanaf de Buurtlaan rechtsaf de Nieuweweg wilde oprijden geen voorrang van H. v. E., eveneens uit Veenendaal, die van links naderde. De besturders bleven on gedeerd. SCHERPENZEEL In de openba re school voor basisonderwijs in de Dorpsstraat vond dinsdagavond een druk bezochte ouderavond plaats. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J. H. Valkenburg opende de bij eenkomst en sprak de hoop uit dat de school spoedig een gedaanteverwisse ling zou ondergaan. De tekeningen zijn inmiddels klaar en het krediet is door de gemeenteraad beschikbaar gesteld. Het wachten is nu nog op de nodige goedkeuring. Voorziter Valkenburg vond het spijtig, dat bij gebrek aan een zesde leerkracht een zo groot aantal leerlin gen in één klas zat. De oudercommis sie en de ouders moeten samen probe ren de 6e leerkracht er bij te krijgen Het hoofd der school deelde mee, dat het schoolfonds erg was ingekrompen i.v.m. de moeilijkheden rond de over- tallige leerkracht. Het Fonds herstel de zich echter weer goed. Uit het schoolfonds waren in het afgelopen jaar ook de tekorten betaald, bijvoor beeld van het St.-Nicolaasfeest. Ook had men een bijdrage gegeven voor het testen van de 35 leerlingen van de zesde klas. De inspecteur was wegens drukke werkzaamheden verhinderd. Ook het gemeentebestuur kon niet aanwezig zijn omdat, men elders een vergade ring had. Verder deelde het school hoofd nog mede dat er voor de 3 lo kalen leerlingsets bij het gemeente bestuur waren aangevraagd. Hij re kende er op dat ook hiervoor het be nodigde krediet beschikbaar zou wor den gesteld. Een tekening van de verbouwing naar een zes-klassige school toonde aan dat het huidige gebouw een grote verandering zal ondergaan, zowel in- als extern. De toiletten zullen worden verplaatst en de lokalen zullen wor den vergroot. Nu hebben ze een vloer oppervlak van 49 m2 en dit zal 56 m2 worden. De nieuwe hoofdingang van de school Is geprojecteerd tegenover de oude, dus niet meer aan de drukke straat. Uit het jaarverslag van penning meester Dorsman kon men horen dat het schoolfonds dank zij de offervaar digheid van de ouders weer op peil komt. In de kascommissie werden benoemd de heren Ou werk erken en De Kleijn. De aftredende leden van de oudercommissie, de heren J. H. Val kenburg en H. Westerhuis, werden met algemene stemmen herkozen. Na het huishoudelijke gedeelte van de ver gadering en de pauze brachten enkele leerlingen een gevarieerd program ma. In zijn slotwoord kon de voorzit ter op een zeer geslaagde avond terug zien. SCHERPENZEEL In gebouw Fila- lethes te Scherpenzeel is gistermiddag weer een druk bezochte bejaardenmid dag gehouden. Ds. Jonkers uit Rens- woude hield een vertelling over zijn er varing als dominee onder de vissers op zee en over zijn werk als predikant op het hospitaal-kerkschip „De Hoop". De leiding van de bejaardenmiddag was in handen van ds. H. v.d. Pol uit Wou denberg. Ds. Jonkers wees er op dat de haring visserij een belangrijke inkomsten bron voor Nederland is geweest. Hij verhulde echter niet de wantoestanden die vroeger bij de visserij heersten. Het toneelstuk „Op hoop van zegen" van Herman Heijermans was niet ten onrechte ontstaan. De predikant gaf toe dat er tegenwoordig veel is verbe terd. „Het vissersvolk is over het alge meen een gelovig, volk. Toch heerst er onder deze mensen soms verrassend veel bijgeloof. Zo was men van mening dat een dominee aan boord geen geluk gaf tijdens het vissen. Toen er al radio en alles bestond kon men altijd merken dat men bijzonder belangstellend was wat er gevangen werd door het schip waar de dominee aan boord was", al dus ds. Jonkers. Na de pauze gaf de Renswoudse do minee een uiteenzetting over het ont staan van het hospitaal-kerkschip „De Hoop". De eerste van dergelijke vaar tuigen waren omgebouwde visserssche pen, die eigenlijk niet voldoende waren ingericht. „De Hoop" daarentegen is volledig berekend voor zijn taak. Er is een operatiekamer op het schip voor lichte operaties. Naast een ziekenboeg voor een 10-tal personen, was er ook een prachtige conversatiezaal en een gelegenheid voor het houden van een kerkdienst. Verder is er technisch per soneel aan boord om bij de op zee zijn de vissersschepen allerlei reparaties te verrichten". VEENENDAAL De nieuwe wijk- gemeenschap van het Prins Willem Alexander Park heeft, gevolg gevend aan het besluit van de oprichtingsver gadering, dezer dagen de bestuursfunc ties verdeeld. Bovendien is inmiddels een commissie jeugdwerk ingesteld, evenals een adviescommissie. Voor kerstmis zal de eerste wijk krant worden uitgegeven, waartoe al een redactie is gevormd. Het blad zal, aldus het bestuur, ook worden bezorgd op de oneven nummers in het PWA- park. Er wordt tevens ernstig overwo gen te gaan samenwerken met dit wijk- gedeelte. De oorspronkelijke opzet van de wijkgemeenschap gold alleen de be woners van de flats van Patrimonium's Bouwvereniging. Het bestuur gaat het plan tot de noodzakelijk geachte samen werking binnenkort met een actiecomi té uitwerken. In het bestuur hebben zitting: G. El- sendoorn (Voorz., huisnr. 34), H. Hui- berts (secr., 108), mevr. N. J. A. Peijer-Mulder (rede secr., 256), A. Es- selink (pennm., 288), G. van Binsber- gen (2de pennm., 110) en J. P. v.d. Bosch (518). DEN HA_*lG, 26 nov. Waterhoog ten van hedenochtend: Konstanz 276 +1; Rheinfelden 194 +3; Straatsburg 208 +2; Plittersdorf 340 +16; Maxau 388 +28; Plochingen 137 +4; Mannheim 204 +18;; Stein- bach 135 5; Mainz 201 +8; Bingen 134 +6; Kaub 136+10; Trier 308—8; Koblenz 180 +15; Keulen 145 +20; Ruhrort 303 +2; Lobith 902 +2; Nij megen 691 +5; Arnhem 710 +2; Eefde IJssel 278 +6; Deventer 172 +4 Monsin 5470 50; Borgharen 4052 11 Belfeld 1220 +38; Grave beneden de Sluis 521 +17. Vaardiepte IJsselpandTwentekana len 230. Minimum-diepten in de vaargeul, i' cms: MillingenSt. Andries 310; IJsse kopHeveadorp 220; HeveadorpArm rongen 225; IJsselkopDoesburg 220 DoesburgZutphen 220; ZutphenDe venter 235; DeventerWindeshelm 245 RHENEN Er was tenslotte een stemming voor nodig om uit te maken of de gemeenteraad van Rhenen al of niet meeging met het voorstel van B. en W. om de sportverenigingen te horen over sportstichting en sportraad, waarover de VVD-afgevaardigde A. Jansen in zijn kwaliteit vap voorzitter van de sportstichting een uitvoerig schrijven aan de raad had gericht. Slechts de he ren Jansen, v.d. Spoel (WD), Van den Berg, E. P. van Dijk (Vrije Partij) en Griffioen (ARP) waren er op tegen. De overige tien leden van de raad gingen met het voorstel van B. en W. mee. In eerste instantie was al een voorstel van de heer Griffioen verworpen, dat er op neer kwam direct maar sportstichting en sportraad af te schaffen en opnieuw terug te vallen op een kleine commissie. Slechts de heren Van Wijk en Verwoert, beiden SGP, kreeg de AR-afgevaar- digde mee. „Ik ben voor de sport", zei de heer Griffioen, „maar de sport is niet gediend met die logge lichamen. Ik stel voor meteen maar weer een eenvoudige sport- commissie in te stellen." Die vlieger ging nit op. De meerderheid van de raad wil de eerst eens de mening weten die er in de sport zelf leven. De heer Jansen zette nog eens uitvoerig uiteen hoe de zaak zich in de afgelopen jaren had ontwikkeld. Daaruit kwam al naar voren, dat er al brieven van een jaar oud, aan de raad gericht, nog nimmer behandeld waren. Talrijke andere raadsleden namen dat het college van B. en W. zeer kwalijk. „Ik geef het volmondig toe, dat we fout z(jn geweest," zei voorzitter burge meester Bosch van Rosenthal. De heer E. P. van Dijk vond het maar een goedkoop antwoord. Ander zijds vindt de heer Donselaar het lich telijk vreemd, dat de heer Jansen daar nu pas op terugkwam. Overigens was de CHU'er van mening, dat er maar wei nig uit de bus was gekomen van beide instellingen. „Ik wacht met spanning op de uitspraak van de sprtverenigir gen zelf," zei het CHU-raadslid, die van mening bleef dat sportcommisi en sportraad waren geboren uit ie wat nog nooit iemand heeft begrepc Ook de heer Glasbergen (PvdA) we. verbaasd over het feit dat nu pas do< de heer Jansen werd gevraagd na: een brief van een jaar oud. Ook h pleitte voor een uitspraak van de spor verenigingen. De heer Van Donsela; wilde wel eens weten hoeveel menst uit de sport op de hoogte waren v: de brief van de heer Jansen. Uit dier antwoord bleek dat het er 5 of 6 warer „Men is het beu geworden om r' eindeloze reeks vergaderingen b(j t wonen", aldus de heer Jansen. „D; is het tijd om er een eind aan te makt was de conclusie van de heer Donse laar. De sportverenigingen krijgen nu he' laatste woord in deze slepende zaak. SCHERPENZEEL Op maandag november start de afdeling Scherpen zeel van Het Verbond voor Veilig Ver keer met de eerste cursus. Plaats van samenkomst is het ge meentehuis. De cursus is nog niet vo' ledig volgeboekt. Belangstellenden kun nen zich opgeven op het gemeentehui kamer 4 of bij het politiebureau.

De Vallei | 1969 | | pagina 5