Kamer oneens met De Block over verminderen steun aan stimuleringsgebieden SUKRISTOL FINANCIËLE REGELING LANDBOUW Bestuur academie Beverwijk bereid tot concessies helpt tegen pijn DAMES! BBK-leden betoogden bij slaan eerste paal Yan Gogh- museum Werkgevers zuivel willen nieuwe c.a.o. 2 maanden eerder „Onderwij szuilen vinden elkaar in één school De strijd tussen Dobbelsteen en Plak woedt voort. Wordt 'kaas uit het vuistje'door broedertwist verscheurd? Regerings partijen dreigen met motie Eis de orw REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN EEG staakt vernietigen van fruit en groenten Kunstenaars opstandig in hoofdstad WITTE KRUIS Ontevredenheid bij Gusto over beloningsschaal ÉS Op Wadden vond visserss chip wrakstukken van vliegtuig BIJ HEIDEMIJ MOETEN 100 OUDEREN AFVLOEIEN Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof CORRECTIE PRIJSVERLAGINGEN ONAANVAARDBAAR GEVOLGEN TOETSEN NIET LEIDEN 99Gratie99 voor weggezonden studenten Eerste uitkering gepensioneerde reorganiseerden STUURGROEP Interpellatie van Luns over houding inzake N.-Guinea VECHTPARTIJ De aanhangers van de Dobbelsteen beweren dat het onbeschaafd is om grote plakken kaas in gezelschap te nuttigen. 4Zelfs in bet bijzijn van je eigen vrouw hap je niet in een brok- uit-het-vuistje', zeggen ze, 'men pakt met duim en wijsvinger een elegant blokje'. De aanhangers van de Plak daarentegen beweren dat het een goed recht van de man is om een viriele, duimsdikke plak voor zich op te eisen. Een vrouwelijke Plakster meldt: 'Wat moet m'n man met zo'n miezerig stukje? Bij een groot glas pils krijgt-ie van mij een forse réép kaas.' De strijd woedt voort. We wachten tot de eerste kaasfabriek bezet wordt door opstandige^ rebellen, de kaas in de vuist. Zal het een dobbelsteen of een duimsdikke plak zijn? WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 advertentie In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. BRUSSEL De betaling van de kostbare Europese landbouw (in 1970 bijna elf miljard gulden) is voorlopig verzekerd. De huidige financiële rege ling is tot en met 1970 verlengd. Voorwaarde is dat West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux het de ko mende weken eens worden over de de finitieve financiering van de landbouw. Ministers van Financiën en van Landbouw van de Zes besloten dit gis teren in Brussel. Zij gaven daarmee de gelegenheid tot parlementaire be handeling van een nieuwe regeling in elk van de landen. Frankrijk heeft een akkoord over de definitieve regeling voor de landbouw als voorwaarde gesteld aan toetre dingsonderhandelingen met Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Om die reden zal de landbouwzaak op de Haagse topconferentie maandag en dinsdag hoge ogen gooien. De Europese Commissie, wenst ter financiering van de landbouw eigen middelen. Te weten: De rechtstreekse afdracht van heffingen en invoerrech ten op landbouw- en industrieproduk- ten uit derde landen, alsmede de op brengst van een speciale gemeen schapsbelasting. Geen van. de Zes had gisteren prin cipiële bezwaren tegen die afdracht. Wel werd een mogelijkheid tot correc tie van dit systeem geëist, opdat een „billijke lastenverdeling" kan ontstaan. Een te strikte toepassing zou ook Ne derland treffen. Ons aandeel in de be taling van de landbouw zal dan veer tien procent bedragen, terwijl ons na tionaal produkt maar zes procent van dat van de gehele gemeenschap is. De Fransen zouden bij afdracht van in voerrechten en -heffingen gunstiger uit komen: Een aandeel van acht procent in de kosten, bij een aandeel in het to tale nationale produkt van dertig pro cent. Niettemin was er aan Nederlandse zijde goede hoop op een akkoord later dit jaar. De indruk bestond, dat Frank rijk voor zijn boeren niet het onderste uit de kan gaat eisen. De gebruikelijke koehandel zal aan het eind van dit jaar de problemen moeten opruimen. Dit echter pas nadat de Haagse top de po litieke weg daartoe heeft bereid. De ministers hebben gisteren ook een eerste blik laten gaan over het nieuwe plan Mansholt. Het moet de vorming van landbouwoverschotten de komende vijf jaar tegengaan. Mansholt en zijn mede-commissaris sen willen daartoe flinke prijsverlagin gen voor graan, melk en suiker. Het geld dat op die manier in de Europese landbouwpot blijft, wil de Commissie gebruiken voor structuurverbeteringen: met name vermindering van het aantal boeren en van de landbouwgrond. De ministers waren het gisteren eens met het doel dat de Europese Commis sie nastreeft. Zij stonden echter aller minst te juichen over de plannen tot prijsverlaging. Minister Lardinois be twijfelde bijvoorbeeld of het doel slechts via prijsverlagingen kan wor den bereikt en of er ook geen andere middelen daarvoor aanwezig zijn. Alleen Frankrijk, dat zijn prijzen we gens de devaluatie nog met ruim tien procent mag verhogen, heeft geen moeite met een verlaging van de Eu ropese landbouwprijzen. Voor West- Duitsland is dat na zijn prijsdaling (per 1 januari) door de revaluatie onverkoopbaar. SCHIEDAM Enige onrust ontstond gisteren op de Sehiedamse werf Gusto doordat ongeveer tachtig van de circa duizend werknemers ontevreden ble ken over hun indeling in de belonings schaal. Deze loonschaal geldt sinds begin dit jaar na invoering van een harmonisa tie waarmee historische verschillen in beloning voor hoofd- en handarbeiders werden weggenomen. Van een woord voerder van de werf vernemen wij dat iedereen aanvankelijk enthousiast was over de nieuwe maatregelen. Het effect van de loonverbeteringen is evenwel door de ontwikkeling van de prijzen in de loop van het jaar sterk verminderd. Men ging 's middags weer aan het werk nadat was toegezegd dat de direc tie van Gusto vanmiddag met de onder nemingsraad het probleem zal bespre ken. DEN HAAG Een overgrote meerderheid in de Tweede kanier is het oneens met het plan van minister De Block (Economische Zaken) om de premie voor uitbreidingen van bestaande industrieën in de stimulerings- en herstructure ringsgebieden terug te brengen van vijftien tot tien procent. Er is gisteren, tijdens de behandeling van de begroting van economische zaken, nog geen motie op de tafel van mr. De Block gelegd. De heer Engels (K.V.P.) heeft wel gezegd dat h(j er donderdag mede namens de andere regeringspartijen mee wil komen, als de minister zijn maatregel althans voor het noorden niet terug draait. De kosten van het handhaven van deze premie voor alle in aanmerking komende gebieden op vijftien procent wordt, aldus de heer Engels, op twintig miljoen gulden geschat. Als alleen het noorden een premie van vijftien pro eent zou houden, kost dit de schatkist acht miljoen. De fractie van de KVP heeft er geen bezwaar tegen als die twintig miljoen wordt geschept uit het potje van 175 miljoen gulden, dat kon worden ge vormd door de overschakeling van de oude omzetbelasting op de BTW. Niet alleen de regeringspartijen, maar ook de oppositie wil dat de pre mie voor uitbreidingen op vijftien pro cent wordt gehandhaafd. De verlaging ervan is, zei de socialist drs. Wierenga, voor ons onaanvaardbaar. Zij moet in ieder geval blijven gelden voor het noorden, voor Zuid-Limburg en voor Tilburg en Helmond. Tijdens de debatten over de begro ting van Economische Zaken werd ook grote aandacht besteed aan de econo mische machtsvorming als gevolg van fusies en concentraties van onderne mingen. Drs. Goudzwaard (AH) diende, mede namens de KVP, een motie in waarin hij vroeg om de instelling van een college van onderzoek naar fusies. Het moet worden samengesteld uit vertrouwensmannen uit het bedrijfsle ven en mensen die het algemeen be lang dienen, zoals Kamerleden. Het col lege moet nagaan hoe fusies tot stand komen, wat de gevolgen ervan zijn voor de werkgelegenheid, de produkti- viteit en de economische machtsvor ming en het moet tenslotte de resulta ten van het onderzoek publiceren. De socialist drs. Lems had gistermid dag ook een motie over dit onderwerp ingediend. Hij wil dat de overheid de bevoegdheid krijgt om fusies en con centraties te toetsen aan hun gevolgen voor onze economie, de werkgelegen heid en de bescherming van de werk nemers op langere termijn. Bovendien zou de overheid fusies moeten goed keuren. Drs. Van der Mei (CHU) vroeg hoe het staat met het opstellen van regels, die bij een fusie in acht moeten worden genomen. De Sociaal-Economische Raad (SER) en een interdepartementale com missie bestuderen dit probleem. De liberaal Joekes wees de motie van drs. Lems af. De overheid moet volgens hem op dit punt geen leiding geven. De minister heeft tal van mogelijkhe den om misbruik van economische macht tegen te gaan. advertentie BEVERWIJK In het conflict aan de katholieke pedagogische academie te Be verwijk, waar zich, doordat een tweetal leerlingen van de school was wegge stuurd, een groep studenten had afgescheiden en een alternatieve academie had gevormd, is een nieuwe situatie ontstaan. Drs. Th. Hadderingh, plaatsvervan gend inspecteur der kweekscholen, die als rijksbemiddelaar optreedt in dit conflict, heeft een voorstel van de katholieke pedagogische academie overgebracht naar de alternatieve aca demie welk voorstel de uiterste con cessies inhield, waartoe het bestuur van de katholieke pedagogische academie bereid was. Het bestuur wil de de twee weggezonden studenten gra tie verlenen. Het woord gratie bete kent in dit verband, dat de beoorde ling van de gepleegde feiten door het bestuur als juist wordt gehandhaafd, maar dat de gevolgen van deze beoor deling worden weggenomen. Voorts werd aan de alternatieve academie medegedeeld, dat voortaan de direc teur van de school zal worden bijge staan door een stuurgroep, die in sa menwerking met hem de dagelijkse advertentie verpakking: 14-40 en 210 tabletten c, UTRECHT Het „Fonds metaal- vakbonden" heeft gisteravond in Utrecht voor het eerst 12 geor ganiseerde werknemers in het metaal bedrijf, die de pensioen gerechttigde leeftijd hebben bereikt, een bedrag uit gekeerd van f20,voor elk jaar dat zij lid van een vakbond zijn geweest. De bedragen varieerdtn van f 600, tot ruim f 1.000,—. Het fonds werd door de drie bonden opgericht, nadat eind vorig jaar met de werkgevers in de me taalindustrie overeenstemming was be reikt over een uitkering van f 10,— per werknemer voor vakbondsactiviteiten op het gebied van scholing, vorming en dergelijke. Deze werkgeversbijdrage wordt uit sluitend aan dit doel besteed. advertb:ntie Onmiddellijke verlichting van 44 Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bil alle apoth. en drog. BRUSSEL Doorgedraaide groenten en fruit zullen in de Europese Ge meenschap niet meer worden vernie tigd. Daarover hebben dc ministers van landbouw van de Zes gisternacht overeenstemming bereikt. Het vormde een deel van een akkoord over de organisatie van de groente en fruitmarkt in de Gemeenschap. Minister Lardinois (landbouw) noemde het akkoord een gunstig voorteken voor de zware besprekingen, die in de komende weken over het gemeen schappelijk landbouwbeleid moeten worden gevoerd. De doorgedraaide groente en fruit die niet meer vernietigd zal worden, kun nen op drie manieren worden gebruikt. Er kan alcohol of veevoer uit wroden gemaakt of ze worden ter beschikking gesteld aan sociaal zwakke groepen in de maatschappij. advertentie helpt elke/C^r\ maand 3C j weer v Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) leiding van de academie in handen zal krijgen. Deze stuurgroep zal dan bestaan uit afgevaardigden van docenten en studenten. Het voorstel van de rijksbe middelaar, dat door de alternatieve academie integraal kon worden aan vaard of verworpen, bleek door haar niet aanvaard te worden. Het bestuur van de katholieke pedagogische acade mie Beverwijk is dan ook van mening dat de bemiddeling is mislukt. Drs. Th. Hadderingh heeft zich gisteren op nieuw naar de alternatieve academie begeven en de van de school weggegane studenten nog twee dagen, de kans ge geven om op de katholieke pedagogische academie terug te keren. Zo zijn daar toe inet besluiten, zullen zij niet aan een pedagogische-academie-examen kunnen doen, maar een staatsexamen moeten aanvragen. Intussen blijkt, dat het bestuur van de katholieke pedagogi sche academie bereid is, de terugkeer van de studenten soepen te bezien, zodat men zich niet zal houden aan de uiterste termijn door de rijksbemiddelaar gesteld, nl. 28 nov. Men rekent erop, dat bin nen enkele dagen deze geschiedenis tot een eind zal zijn gekomen en de rust aan de katholieke pedagogische aca demie zal zijn teruggekeerd. DEN HAAG Het vissersschip Har- lingen 30 heeft gistermiddag wrak stukken van een vliegtuig gevonden ten noorden van de Waddeneilanden. Daar wordt sinds maandagavond half negen een Belgische Starfighter ver mist. Het toestel had schietoefeningen gehouden op de Vliehorst. De wrakstukken bestaan uit een luik van een radiocompartiment en kleine stukken, die aan de buitenkant groen en van binnen wit zijn geschilderd. Van de vlieger werd geen spoor ont dekt. De vondsten zijn overgegeven aan het fregat Hermelijn, dat sinds maandag avond laat naar het toestel en zijn vlieger zocht. Het marineschip zette koers naar Den Helder, waar een Bel gische commissie zal onderzoeken of de wrakstukken van de vermiste Star fighter afkomstig zijn. De Marineluchtvaartdienst, die met opsporingsvliegtuigen van maandag avond onafgebroken in de lucht was, staakte gistermiddag bij zonsonder gang zijn speurtochten. ARNHEM Honderd werknemers van de Koninklijke Nederlandse Hei demaatschappij van 62 jaar en ouder zullen moeten afvloeien. Allen zijn werkzaam in de leidingge vende sector, waarin op het ogenblik technische veranderingen tot vereen voudiging van de werkvoorbereiding leiden. De regeling komt neer op een vervroegde pensionering. if Protesterende kunstenaars met het „oor" van Van Gogh ZEIST/LEEUWARDEN De werkgevers in de zuivelindustrie willen de nieuwe c.a.o. twee maanden eerder laten ingaan. De nieuwe loonregeling zou al op 1 ja nuari moeten ingaan in plaats van op het vastgestelde tUdstip van 1 maart 1970. De directie van de Ltyempf in Leeuwarden, die met een extra loonsverhoging onrust in de zuivel heeft veroorzaakt, toonde zich ingenomen met dit gebaar van de werkgeversorganisaties. „Ons extraatje krijgt daardoor het karakter van een overbruggingsrege ling en van openbreken van de cao is dan helemaal geen sprake meer", al dus mr. M. Rutgers, directeur van de Lijempf. De partijen die betrokken zijn bij de zuivel cao hebben in principe besloten morgenavond in Amersfoort bijeen te komen om de ontstane moeilijkheden te Bespreken. "Dit werd gisteren bekend na een vergadering van delegaties van werkgevers- en werknemersbonden in Amersfoort. Alleen de werkgevers wil len het besluit nog even aanhouden om nog nader te bespreken ln eigen kring. Gisteren zijn de vakbonden in spoed overleg bijeengekomen om de onrust aan het loonfront in de zuivel te be spreken. Zij stelden zich gezamenlijk achter eventuele acties van de werkne mers. De vakbonden zijn bereid om met de werknemers over de explosieve situatie te praten. De vakbonden zeggen dat zij de werk gevers al bij de loononderhandelingen begin dit jaar voor het openbreken van de cao hebben gewaarschuwd. De werkgevers hebben toen nadrukkelijk verzekerd dat geen onderneming een extra loonsverhoging zoumtoekennen. Nu de Lijempf inn Leeuwarden ')dui- zend werknemers) in navolging van de Frico dit toch heeft gedaan, overwegen de werkgeversverenigingen een kort geding tegen de Lijempf aan te span nen. De directie van Lijempf meent dat er van een overtreding echter geen spra ke is. Deze zuivelfabriek zegt dat er wel een extraatje moest worden gege ven na het besluit van Frico om weg lopen van personeel te voorkomen. „Wij hebben een tijdelijke toeslag moeten fantaseren om het evenwicht te herstellen", aldus mr. M. Rutgers van de Lijempf. „De toeslag wordt in getrokken zodra de cao weer valt te hanteren". Hij schuift de schuld op de Frico, die als eerste met een loonsverhoging kwam. De Frico valt echter onder een andere cao. De directie van Frico zegt bij mon de van president-directeur J. N. Ritze- ma van Ikema: „Onze wervingskracht bleek onvoldoende om het personeels verloop op te vangen. Wij hadden ech ter niet verwacht dat onze maatregelen zó'n golf van onrust zouden veroorza ken. DEN HAAG De vertegenwoordiger van het Gereformeerd Politiek Verbond in de Tweede Kamer, P. Jongeling, zal minister Luns donderdagmiddag interpelleren over diens houding bij de behandeling van het rapport Ortiz- Sanz over de uitvoering van de daad van vrije keuze op West-Irian in de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties. AMSTERDAM Het slaan van dc eerste paal voor het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam Is gisteren niet in één klap gebeurd. Al een half uur voordat de Amster damse kunstenaar Jaap Wagemaker deze paal met een heimachine de grond in zou slaan, had een aantal le den van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) zich op het bouwterrein naast het Stedelijk Museum verzameld. De BBK-leden halden een enorm groot oor meegebracht als symbool van de ellende, die voor Van Gogh aanleiding is geweest tot het afsnij den van zijn oor. Een aantal van de actievoerende BBK-leden droeg - net als Van Gogh, die in zijn tijd „le fou rouge" (de rode dwaas) werd ge noemd - rode baarden en snorren. Toen het gezelschap, dat voor deze eerste paal-plechtigheid was uitgeno digd, zich naar de koffiekamer van het Stedelijk Museum begaf, namen de BBK-leden onmiddellijk het woord. Een kennelijk al vroegtijdig beschon ken Henk Willemse, (penningmeester BBK) hield een verward betoog over de Duitse vlaggen die in verband met het bezoek van bondspresident Heine- mann op de Dam gehesen waren. Andere leden van de BBK lazen brieven voor die Van Gogh geschre ven had over de sociale problemen van zijn tijd. De genodigden begaven zich daarom naar een andere plaats om hun consumpties te gebruiken. De actievoerende kunstenaars verlieten na verloop van tijd het museum om elders actie te gaan voeren. De plaats van handeling was dit maal het museum Fodor, waar de ju rering voor de jaarlijkse gemeentelij ke kunstaankopen plaatsvond. Toen een van de bestuursleden van de BBK, de heer Van der Burgt, aanbel de, werd de deur opengedaan door de heer E. de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam en tevens jurylid. Toen deze weigerde het BBK-bestuurslid binnen te laten, ontstond een vechtpartij waarbij Van der Burgt een ruit van het museum intrapte en even later bewusteloos raakte. De inmiddels gearriveerde BBK- groep dreigde daarop het Stedelijk Museum te gaan bezetten. Dit was voor de directie aanleiding het mu seumgebouw om ongeveer twee uur gistermiddag te sluiten. Ondanks de ze sluiting weigerde de beschonken penningmeester van de BBK Willemse het museumgebouw te verlaten. De directeur van het toekomstige Van Gogh-museum, drs. P. R. Meij er, toonde zich zeer ontevreden over de verstoring van de plechtigheid. „Met de opzet van het museum, waar veel ruimte open gelaten wordt voor experimenten en zelfwerkzaamheid van het publiek, kan ik deze actie van de BBK niet rijmen. De eerste paal werd bovendien ge slagen door een beeldend kunstenaar, een collega van de activisten dus, en daardoor vind ik het wel een heel merkwaardige en onbegrijpelijke vorm van protest". AMSTERDAM Over twee maan den kan worden begonnen met de op bouw van de zuilloze Open School voor advertentie voortgezet onderwijs in het nieuwe Am sterdamse stadsdeel Bijlmermeer. Men verwacht dat de gemeenteraad in Ja nuari zijn goedkeuring aan de plannen zal hechten. In de Open School werken openbaar nderwijs, katholiek en protestants- christelijk voortgezet onderwijs samen. Er zal daardoor niet van een openba re en evenmin van een bijzondere school sprake zijn. De lessen zullen worden gegeven door docenten met protestantse, katholieke, joodse of humanistische overtuiging. Als er aanleiding toe is, zullen ook les sen worden verzorgd door vertegen woordigers van andere overtuigingen. De ouders beslissen welke van de les sen de leerlingen volgen. De docenten van de verschillende richtingen houden nauw contact met elkaar. Het lijkt voor een latere fase ook heel goed mogelijk om, onder ver antwoordelijkheid van de eigen docent, tot wisseling van docenten over te gaan. Voor de rest gaat alles onder één noemer, zij het het dat ook nauw over leg tussen de leraren gevraagd wordt voor lessen die weliswaar niet expli ciet godsdienstige of levensovertuiglijke zaken behelzen, maar die toch aan de geestelijke waarden raken. De school, waarin men ook beroeps onderwijs wil onderbrengen, zal ge schikt zijn voor achttienhonderd tot tweeduizend leerlingen. Men hoopt er nieuwe onderwijsmethoden te kunnen volgen, waarbij in de eerste plaats al wordt gedacht aan een doorbreken van het systeem van klassen. Men stelt zich voor dat de leerlingen zich groeperen en hergroeperen in klei nere eenheden, al naar gelang hun vor deringen van het ogenblik. Zo zou wor den bereikt dat de aangeboden leerstof zo veel mogelijk is aangepast aan de behoeften van de leerling. Een bijzonder accent zal ook komen te liggen op de zelfwerkzaamheid van de leerlingen, doordat van de lesuren minder dan de helft wordt uitgetrokken voor klassikale instructie. Hierdoor zou een aanloop worden geschapen voo? een huiswerkloze school.

De Vallei | 1969 | | pagina 7