<3? Woede in de V.S. over de massamoord stijgende Kolchosen op de helling ZELFS ULBRICHT ONGERUST Linkse wraakneming in Tsjeeho-Slowakije loopt uit de hand MORGEN PROCES TEGEN OVERVALLERS EL-AL- VLIEGTUIG TE ZüRICH maak uw postgiro-saldo renteqevend: mm óók rente voor postrekeninghouders Russin vluchtte Franse ambassade te Moskou - na gevecht - binnen n geschenk? uw slijter heeft het! Gebaar Over de grenzen SMURF MEE! SMURF BP! Ooggetuige zegt moord was op bevel open een renterekening bij de RPS! Vrijgesproken van dood door schuld RLSSEL Minichiello wordt niet uitgeleverd Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. ara RIJKSPOSTSPAARBANK HELD DE SINT KOOPT BIJ OE SPAR OMDAT HIJ WIL SPAREN RIJDE KOOP PARASITEREN Scholieren moeten examen overdoen II VLMWWnv MVIblllMhl* IJW» 9 ADVERTENTIE 11-118 WASHINGTON Zegslieden voor het Amerikaanse leger hebben ver klaard dat zij, overeenkomstig de re gels, niet mogen zeggen of le luite nant William Calley beschuldigd wordt van moord omdat hij de trekker over haalde, of omdat hij de bevelen gaf 109 Vietnamese burgers te doden. Terwijl de woede in Amerika over de beweerde slachting groter wordt, zijn leden van het Amerikaanse Con gres met hun eigen onderzoek naar het incident begonnen. Het leger ver klaarde dat Calley voor de krijgsraad zou zijn op beschuldiging van moord met voorbedachte rade. Het Pentagon heeft verklaard, dat Calley hiervan kan worden beschul digd afgezien van het feit of hij de trekker heeft overgehaald, of de beve len tot de slachting heeft gegeven. Men wilde echter niet zeggen op welke basis Calley beschuldigd zou worden. Opnieuw heeft een Amerikaanse oud- «oldaat onthullingen gedaan over de massamoord in het Zuidvietnamcsc dorp Song My. De man, Paul Meadio, verklaarde in een televisie-uitzending van de maat schappij CBS, dat hij op bevel van lui tenant William Calley tien tot vijftien Zuidvietnamese burgers had gedood. In het betreffende dorp hadden Ame rikaanse militairen veertig tot vijfen veertig Zuidvietnamezen bijeen gedre ven, vertelde Meadio. „Luitenant Cal ley zei ons: je weet wat je met ze moet doen, nietwaar?" „Ik zei ja" aldus Meadio, die in de veronderstelling verkeerde, dat hij en zijn makkers de dorpelingen moesten bewaken. Na ongeveer een kwartier keerde Calley terug en vroeg: „Wat nou, zijn ze nog niet dood?" De luitenant liep daarop een eindje terug en begon te vuren. „Daarom begon ik ook te schie ten" vertelde Meadio. Hij loste in to taal 64 schoten. „Maar je kunt nooit precies zeggen hoeveel mensen je doodt, omdat het zo snel gaat. Ik heb er mis schien tien tot vijftien doodgeschoten..." Gevraagd hoe hij als vader van twee kleine kinderen op baby's had kunnen •chieten, antwoordde Meadio: „Ik weet het niet. Dat zijn van die dingen die ge beuren". Volgens Meadio waren er die dag in het dorp 370 mensen vermoord. Hij verklaarde verder, dat er een kapitein, Ernest Medina, ter plaatse was. ..Waarom maakte hij er geen einde aan. Hij wist wat er gebeurde...hij was daar... hij had er elk ogenblik een ein de aan kunnen maken". „Het knaagt aan mijn geweten" zei Meadio tenslotte. „En het zal de rest van mijn leven aan mijn geweten blij ven knagen. MOSKOUGisteren is in het Kremlin het derde congres van kolchosboeren in de Sowjet-Unie geopend. Op dit congres wordt het ontwerp van een nieuw ont- werp-statuut voor het kolchozenbestel behandeld. Het document is reeds op vergaderingen v,\n kolchosboeren van alle 36.000 kolchozen behandeld en goedgekeurd. De vele miljoenen leden tellende boe renstand in Rusland is op het huidige congres vertegenwoordigd door 4.521 af gevaardigden. Voorts zijn aanwezig de Russische partijleider Leonid Breznjef, de Russische premier, Alexej Kosygin en de Russische president, Nikolai Podgorny en andere Russische leiders. Bovendien zijn er elegatie uit het buitenland. De afgevaardigden hebben het uit 96 leden bestaande presidium van het con gres gekozen. AKEN Conform de eis van de of ficier van justitie heeft de rechtbank in Aken gisteren de 31-jarige Nederlan der Jasper M. uit IJmuiden vrijgespro ken van dood door schuld. De man had al bekend, op 30 augus tus vorig jaar een 79-jarige vrouw dood gereden te hebben. Na de getuigenver klaring van een Duitser werd echter duidelijk, dat de vrouw zelf tegen de wagen was aangelopen. Waarschijnlijk heeft spraakverwarring er indertijd toe geleid, dat men „de bekentenis" van de Hollander verkeerd opvatte. PRAAG De leider van de Oostduitse communistische partij, Walter UI bricht, heeft zich gevoegd bij de bondgenoten van Praag, die zich ongerust maken over de activiteiten van ultra-conservatieven in Tsjecho-Slovvakije. Dit werd uit Tsjechische bronnen vernomen. Men verklaarde dat het nieuwe communistische bewind bericht heeft ontvan gen dat UIbricht zijn ongerustheid te kennen gaf, in een brief die onlangs door de partijfunctionarissen Ls ontvangen. De feiten, die nog niet officieel zijn meegedeeld, waren in overeenstemming met eerdere, eveneens onbevestigde, berichten, dat de leiders in het Kremlin de vrees hadden uitgesproken, dat verdere verschuivingen naar links het Tsjechoslowaakse probleem zouden verergeren. Het Hongaarse partijblad, Nepsza- badsag, maakte melding van een der gelijke ongerustheid in Boedapest, door een Tsjechoslowaakse functionaris op opvallende wijze te citeren. De functionaris zinspeelde op „gevaar" van links-extremen, die gebruik maken van „ruwe, terroristische en onmense lijke methoden". Het Kremlin heeft zijn ondubbelzinni ge steun gegeven aan Gustav Husak, de gematigd-conservatieve partijleider. De extreem-conservatieven in Praag echter, beschouwen hem als een bui tenstaander en zijn gebelgd over het feit dat hij een vooraanstaande politi cus werd onder het liberale regime van Alexander Dubcek. Vorige maand is Husak tijdens een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie als een zeer hoge gast behandeld. Alle be langrijke redevoeringen die hij heeft gehouden sinds hij de leiding van Dub cek overnam, zijn onlangs in Moskou gepubliceerd. Dit betekent ideologi sche goedkeuring, hoewel sommige re devoeringen erg openhartig waren. Hoewel er bewijzen zijn dat Husak zijn positie in de partij-top versterkt, zijn ultra conservatieven in de lagere regionen van de partij aan het werk gegaan. Er is voortdurend door top functionarissen in redevoeringen gezin speeld op „wraakzuchtige" partij-ele menten. Uit welingelichte bron is vernomen dat links-extremen „een campagne van persoonlijke vendettas in de partij-or ganisaties" voeren. De campagne zou uit de hand lopen. In een Tsjechisch district zouden 64 van de 76 partij-comités, die in belang rijke industriële ondernemingen waren opgericht, uit elkaar zijn gerukt, of in vele gevallen, bijna in hun geheel ver vangen. Men deelde verder mee, dat zelfs de geringste uitdrukking van pro test gedurende de Rusische invasie in 1968 tot represailles heeft geleid, die de kansen op promotie en een beter in komen voor de komende jaren ruïne ren. In een openhartige toespraak tot de WILLIAM CALLEY beschuldigd ROME De tot Amerikaan genatu raliseerde Italiaan Raffaele Minichiello, die over de hele wereld opschudding verwekt heeft met het kapen van een vliegtuig, dat hij van Californië naar Rome dwong, zal niet worden uitgele verd aan de VS. Dat heeft de Italiaan se minister van Justitie, Silvio Gava, in een gesprek met een journalist mee gedeeld. De minister verklaarde dat de dood straf in Italië is afgeschaft en dat zijn land daarom de vliegtuigkaper niet aan de VS kan uitleveren omdat daar op het kapen van vliegtuigen de dood straf staat. Gava baseerde dit op artikel elf van de Europese conventie inzake uitleve ring, dat dergelijke gevallen behandelt. Nederland staat op het ogenblik vierde op het lijstje van landen die au to's in Frankrijk verkopen, na Duits land, Italië en Engeland. WINTERTHUR (Zwitserland) Morgen begint in Winterthur een uniek proces tegen drie Arabieren en een Is raëli. De vier beklaagden zullen zich allen moeten verantwoorden voor hun aan deel in de Arabische guerrilla-aanval van 13 februari op een „El Al" vlieg tuig op de luchthaven van Zürich. Hoe de vonnissen ook uitvallen het' staat vast dat de Zwitsers een van de partijen zullen grieven. De beklaagdenbank is voorzien van kogelvrij glas. De Israëlische veiligheidsman, de 23 jaar oude Mordechai Rachamin, heeft een van de vier leden van het „volks front voor de bevrijding van Palesti na", die de aanval hadden georgani- ADVERTENTIE W seerd, neergeschoten. Hij moet zich voor een betrekkelijk licht vergrijp verantwoorden. Volgens de ingewikkelde taal der Zwitserse juristen heeft hij „met voor bedachten rade een man gedood, ter wijl hij, door de omstandigheden on der verschoonbare sterk emotionele in vloed stond". Hierop staat een maxi mum van 10 jaar gevangenisstraf. De drie Arabische overlevenden zijn de 24 jaar oude Aboe El Heiga, de 34 jaar oude Ibrahim Tawfik Joessef en de knappe 22 jaar oude onderwijzeres Amena Dahbor. Zij allen zijn in Pales tina geboren en zullen zich moeten verantwoorden voor het veel ernstiger „moord met voorbedachten rade", waarop maximaal levenslang staat. Deze aanklacht is het gevolg van de dood van de leerlingvlieger Joram Pe res van „El Al". De 26-jaar oude Pe res werd getroffen door twee van de 160 machinepistoolkogels, die op de Boeing van El Al werden afgevuurd. Vijf weken na de aanval overleed hij in een ziekenhuis. De Arabische openbare mening is be ledigd door het feit, dat de Zwitsers Rachamin vrijlieten tegen een borg som van 12.000 dollar en een garantie van de Israëlische regering, dat hij voor het proces naar Zwitserland zou terugkeren. De toestand is nog verer gerd door het feit, dat in de officiële dagvaarding wordt beweerd, dat de vierde Arabische guerrillastrijder Abdel Mehsen zich had overgegeven en was ontwapend, toen Rachamin van een af stand van anderhalve meter drie scho ten uit zijn Berettapistool op hem af vuurde. Rachamin is in Israël een nationale held geworden omdat hij het vliegtuig en de passagiers heeft verdedigd. Hij is benoemd tot lijfwacht van premier Golda Meir. Elke gevangenisstraf die de Zwitserse rechtbank over hem uit spreekt, zal woede in Tel Avlv opwek ken. De Arabieren zijn woedend omdat de drie Palestijnse overlevenden niet te gen betaling van een borgsom in vrij heid gesteld konden worden en sinds de aanval op een geheime plaats ge vangen gehouden worden. De tegen hen ingebrachte beschuldigingen zijn natuurlijk van veel ernstiger aard. Gedurende het proces zullen de Ara bieren in bijzondere cellen worden op gesloten, die direct met de rechtszaal zijn verbonden via een tunnel onder de stad. Het publiek zal worden geweerd uit de kleine, ouderwetse rechtszaal en al le journalisten en wettelijke ambtena ren zullen nauwkeurig worden onder zocht. legeraanvoerders heeft Husak vorige week de groeiende ongerustheid bena drukt, door te waarschuwen dat wraak zucht en het vereffenen van persoonlij- ADV ERTENTIL ke rekeningen, „van nature schadelijk zijn voor de partij en de gemeenschap". Bertrand Russell, de 97 jaar oude Britse filosoof die indertijd een „tribu naal" heeft georganiseerd ten aanzien van oorlogsmisdaden die door de Ame rikanen in Vietnam zouden zijn ge pleegd, heeft aangekondigd dat hij een dergelijk onderzoek wil instellen naar eventueel in Tsjecho-Slowakije te hou den „showprocessen". In een brief aan de Londense „Times" spreekt Russell er zijn zorg over uit, dat dergelijke processen in Praag zouden kunnen worden gehouden en het is absoluut zaak, dat het leven /.al moeten worden verdedigd van hen die hadden geageerd tegen de Sovjet invasie van 1968. De aangevoerde ge tuigenissen en bewijzen moeten met de grootst mogelijke zorgvuldigheid wor den onderzocht „en dat moet men niet overlaten aan de voerders van de kou de oorlog". Vijftien hoge Tsjechoslowaakse vak bondsbestuurders zijn afgetreden of aan de kant gezet om af te rekenen met „rechtse opportunistische tenden sen" in de hoogste regionen van de vakbeweging, waarbU 5,5 miljoen men sen zijn aangesloten, aldus een commu niqué, dat uitgegeven werd na een vol tallige vergadering van de Tsjechoslo waakse vakbeweging. Volgens het Slowaakse partijblad Pravda is er een wet in de maak die st.raf stelt op ..bedreigen, lanterfanten en parasiteren" tijdens het werk. De wet zal „bescherming verlenen aan alle dappere leden van onze ge meenschap". De huidige voorschriften, aldus het blad, voorzien nog niet in het snel tot de orde roepen van lieden die lui zijn, of parasiteren, de zaak be zwendelen of corrupt zijn, en die een groot gevaar opleveren voor de ge meenschap en de communistische mo raal". Men vermoedt, dat het wetsvoorstel spoedig zal worden ingediend. Het is vooral gericht tegen die Tsjechoslo waakse arbeiders die na „de verande ring in het leiderschap", namelijk toer Dubcek werd weggezuiverd en Husak aan het roer kwam, hun afkeur van de nieuwe partijpolitiek toonden door min der te gaan doen. MOSKOU Op het terrein voor de Franse ambassade in Moskou heeft zich dinsdag rond het middaguur een korte worsteling afgespeeld tussen een Franse diplomaat en een Russische politieman, die een daar binnengevluch te vrouw terug wilde slepen. Dit heb ben ooggetuigen meegedeeld. De vrouw die naar de Franse ambas sade was ontkomen om daar politiek asyl te zoeken, is toch de politie in han den gevallen. Dit gebeurde toen zij la ter het gebouw verliet. Zij werd on middellijk gearresteerd en weggevoerd. Haar lot is onbekend. De vrouw, naar verluidt een onderwij zeres van middelbare leeftijd uit Zuid- Rusland, was volgens ooggetuigen langs de Russische politieman die permanent voor de ambassade op wacht staat, naar binnen gerend. De agent ging haar achterna, kreeg haar 30 m op het terrein van de ambassade Frans ge bied te pakken en probeerde haar terug te slepen. Ambassaderraad Le Breton was aan komen snellen, had de vrouw bij een arm gegrepen en de agent opgedragen terug te gaan. Na een korte worsteling met wat heen en weer getrek, was de politie man naar buiten gegaan en de vrouw de ambassade binnengebracht. Een Russische chauffeur van de am bassade had volgens de ooggetuigen geprobeerd de agent te helpen en was op staande voet ontslagen. De vrouw, die geschreeuwd zou heb ben: „Mijn enige wens is de Sovjet- Unie te verlaten", was volgens een der verhalen tijdens de worsteling nog ge vallen. In januari gebeurde iets dergelijks bij de Britse ambassade, waar de poli tie een vrouw op leeftijd naar buiten haalde. Alles was toen zo vlug in zijn werk gegaan, dat het ambassadeperso neel niet in had kunnnen grijpen. Later protesteerden de Britten bij de Russiche autoriteiten tegen het betreden door de politie van het ambassadeterrein. ADVERTENTIE gisteren heeft de chef van de West- duitse handelsmissie in Warschau. Böx, aan de Poolse onderminister van Buitenlandse Zaken, Winiewicz, een nota overhandigd waarin Bonn aan Polen algemene politieke bespre kingen voorstelt. Ligt nu, na bijna 25 jaar, eindelijk een Duits-Poolse ver zoening in het verschiet? Zo ver is het nog niet. Zeer diep is de kloof tussen beide lan den. Van de historische hoofdzaken is de weergaloze Duitse terreur in het bezette Polen maar al te goed bekend. Een ander belangrijk aspect echter is dat Rusland in 1939 van de Duitse inval profiteerde om het omstreden Oost-Polen voorgoed te annexeren. Alleen reeds dit maakte het „opschui ven" van Polen tot de Oder-Neisse- grens, door inlijving van de oostelij ke gebieden van Duitsland, onver mijdelijk en onherroepelijk. Uit deze oostelijke gebieden tenslotte werden miljoenen Duitsers zonder pardon verdreven, een volksverhui zing waarbij honderdduizenden om kwamen. Dit harde hoofdstuk, in de woelige tijd direct na de oorlog door het westen te weinig opgemerkt, heeft in Duitsland pijnlijke wonden gesla gen. ^nds de oorlog bleef de verhouding welhaast vijandig, al kwam het tot levendige economische betrekkingen en in 1963 zelfs tot uitwisseling van handelsmissies. Westduitse regeringen hebben al jaren naar toenadering gestreefd en het nieuwe kabinet-Brandt is daartoe meer dan ooit bereid. Binnenskamers hebben de leidende Westduitse politici de Oder-Neissege- bieden allang afgeschreven, maar een officieel afstand-doen stuit voor al op twee bezwaren: beduchtheid voor binnenlandse reacties en de Westduitse aanspraak dat deze kwes tie pas kan worden geregeld bij een meer omvattend vredesverdrag. Ook de dwangpositie van de in Polen achtergebleven Duitsers is een pro bleem op zichzelf. Daarom zal zelfs de regering-Brandt de Oder-Ncisse- WILLY BRANDT respecteren grens op dit ogenblik niet definitief volkenrechtelijk erkennen; wel is zij tot vergaande tegemoetkomingen be reid. l>randt heeft duidclyk laten doorsche meren dat men de Poolse wens naar „gewaarborgde grenzen" wil respecteren. Bonn denkt aan een er- kenningsiormuie waarbij de volken rechtelijke bevestiging wordt voor behouden voor een later vredesver drag. Polen daarentegen heeft, samen met geheel Oost-Europa, jarenlang vast gehouden aan het gehele pakket van eisen waartoe o.m. ook de erkenning van communistisch Oost-Duitslam. behoorde. Kortgeleden echter heeft Rusland Po len speelruimte gelaten om het Oder- Neissegeschil ook afzonderlijk aan te snijden. De Poolse partijleider Go- moelka en de minister van Buiten landse Zaken kwamen met suggesties voor besprekingen waarbij West- Duitsland niet bij voorbaat alle com munistische eisen behoefde in te willi gen. Dit was een opmerkelijke stap vooruit. Of de Polen echter zo ver willen gaan dat zij genoegen nemen met een slechts voorwaardelijke er kenning van de Oder-Neissegrens door Bonn, is voorlopig nog zeer de vraag. Ooien heeft onder de Duitse bezetting nog veel meer moeten lijden dan byvoorbeeld Nederland. De haat je gens de Duitsers zit er zeer diep. De Poolse regering echter heeft haar kaarten begrijpelijkerwijs, nog niet op tafel gelegd. Het is mogelijk dat men toch resultaten zal boeken. Een snelle verzoening mag men ech ter niet verwachten. Op zijn best zul len Bonn en Warschau een stap na der tot elkaar komen in het veel om vattende. langdurige machtspolitieke proces, waarvan de grote spelers zit ten in Washington en Moskou. En afgezien van alles: De Oder-Neis- se-grens is op het ogenblik voor West-Duitsland maar een theoreti sche zaak. omdat deze grens tussen Oost-Duitsland en Polen ligt. Het kan hoogstens dus een zij het gewaar deerd gebaar zijn. Blijft alleen de vraag: waarom hech ten de Polen zo aan dit „gebaar". Of zien zij de DDR toch niet voor vol aan? SANTIAGO Meer dan vijftigdui zend middelbare scholieren moeten hun eindexamens overdoen, nadat is ge bleken dat examenopgaven voor bedra gen tot ruim achtienhonderd gulden te koop waren aangeboden. Acht scholie ren en een aantal onderwijsfunctiona- rissen zijn in verband daarmee geares- steerd. De autoriteiten hebben alle examenmateriaal laten vernietigen. De samenstelling en vervaardiging van nieuwe opgaven kost bijna viierhon- derduizend gulden.

De Vallei | 1969 | | pagina 9