Bod van zes miljoen op door boer gevonden doek dat van Rafaël moet zijn HESS BLIJFT VOORLOPIG IN ZIEKENHUIS ECHTEKAU WGOMDOLLARS Europees parlement dreigt met heengaan AMRO BANK Tom Mix Gin Griepepidemie in Zuid-Slavië MINDER FISCAAL VOORDEEL BIJ AFLOSSING STUDIEGELD zemen zonder lil zoraen V I e enige zeem. 1/11Q f| Q die uitgekookt kan worden en V11 u U U bestand is tegen wasmiddelen Hindernis voor Rijnvaart Hieronder vertelt de AMR0 Bank hoe elk gespaard honderdje u f7,- rente kan opleveren in plaats van bijvoorbeeld f3,50. Minder maanstenen dan verw acht GEEN BEZOEK Engels blijft meest gesproken taal Aanhangers Dnbcek uit parlement Moordenaar Lambrakis vrijgelaten Ex-minister bleek oorlogsmisdadiger TWEEDE de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap UIT DE KERKEN U weet hoe het ging. Als kind had je een spaarboekje. Je zette er trouw je spaarcentjes op. Een tientje van vader. Drie rijksdaalders van oma. En als moeder jarig was haalde je er wat af voor een leuk cadeautje. Je spaarboekje was je „spaarvarken". O ja, je kreeg ook wat rente. Maar daar lette je De AMRO Bank rekent zó: hoe langer u uw spaargeld kunt missen hoe meer rente u krijgt Op AMRO-Spaarboekje en Spaarrekening: 4%%. Bij een opzegtermijn van 3 maanden: 5%. Van 6 maanden: 5A%. Van 12 maanden: 6%. Bij een vaste termijn van 24 maanden: 7 Honderd gulden weggezet op een AMRO- Spaarrekening van 7% is na een jaar al f107,- Stel eens dat u f 1500 gulden zou hebben waar u niet direct aan hoeft te komen. Vele volwassen Nederlanders sparen nog op precies dezelfde manier als in hun kindertijd Zonder voldoende aandacht te besteden aan de rente. Zo stelen ze uit hun eigen portemonnee. Want nu krijgen ze vaak maar zo'n 3lA% rente. En die 3A% kunnen voor hetzelfde geld 41/2% worden. Of 5%. Of Of 6%. Zelfs 7 Bij de AMRO Bank. Sparen zonder voldoende te letten op de rente zou u „lui sparen" kunnen noemen. Daar tegenover stelt de AMRO Bank het „actief sparen". „Actief sparen" bij de AMRO Bank betekent: uit uw geld halen wat erin zit Uw geld voor u laten werken. Een lief extraatje verdienen donder dat u er iets voor hoeft te doen. Nu een simpel sommetje: f 1.500,- op een 7 -AMRO-Spaarrekening- rentenaéénjaar: f105,- f 1.500,- tegen b.v. 3/3% -rente na één jaar: f 52,50 Verschil f52,50 Dat wil zeggen: op die 7 -AMRO-Spaar rekening hebt u na een jaar al f 105,-rente en bovendien f 52,50 meer dan u bij 3l/2% zou krijgen. U moet eens nagaan hoe u méér rente op uw spaargeld kunt maken dan nu. We weten zeker dat het dan afgelopen is met het stelen uit eigen portemonnee. En dat u morgen al een kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank binnenstapt om het daar eens te bespreken. Waar de deuren wijd openstaan voor iedereen: SAINT-DOLAY, (Frankrijk) Een Franse boer die een schilderij heeft ontdekt, waarvan aangenomen wordt dat het 'n werk is van de Italiaanse renaissancemeester Rafaël, zegt dat hy er een bod van één k 1.8 miljoen dollar op heeft (meer dan 6 miljoen gulden). Het schilderij, madonna met kind uit 1512, werd 11 jaar geleden ontdekt in de boerderij van Maurice Paquet te Saint-Dolay in Bretagne. Paquet heeft het daarna door experts laten onderzoeken en het plaatselijk tentoongesteld. Sommige deskundigen meenden dat het inderdaad van Rafaël was, terwijl anderen daaraan twijfelden! Paquet zegt het schilderij ontdekt te hebben toen hij de muren van zijn slaapkamer ging veranderen. „Ik vond een schilderij boven het bed. Het behoorde aan mijn vrouw die het van haar ouders heeft geërfd. Toen ik het schilderij nauwkeurig bekeek ik had er nooit veel aandacht aan besteed en het met een aardappel schoonmaakte meende ik de ondertekening (Rafaële Urbino) 1512 te zien". Nu zegt Paquet „Wacht nog tot het einde van december en dan is alles bekend, met inbegrip van de naam van de ko per, die ongetwijfeld een Fransman is". Van de zomer is gemeld dat de miljonair Paul Getty belangstelling voor het schilderij had. Op de foto boven links 't echtpaar Paquet voor zijn huis in Saint-Dolay. Links de Rafaël of 't doek dat aan hem wordt toegeschreven. HOUSTON De ruimtevaarders van de Apollo-12 hebben niet zoveel maan stenen meegebracht als zij wel hadden gedacht. Dr. Dan Anderson van het maanlaboratorium in Houston schatte woensdag het totale gewicht van de maanstenen, die in twee kisten waren aangekomen, tussen de 25 en 27 kilo. De commandant van de vlucht, Char les Conrad, had geschat dat zij onge veer 36 tot 41 kilo hadden meegeno men. De eerste kist wordt woensdag avond geopend, de tweede vrijdagoch tend. LJOEBLJANA In bepaalde delen nn Zuid-Slavië is een griepepidemie uitgebroken. In afgelegen gebieden van het Noordwestelijke deel van het land •/.ouden al honderden mensen ziek te bed liggen. Hier en daar zijn de tscholen dicht en werken de fabrieken niet op volle kracht, door het ziekteverzuim. Voor de epidemie houdt men het A-2 virus, de verwekker van de „Hong- konggriep", verantwoordelijk. DEN HAAG De aflossingen van ren teloze voorschotten, die van het rijk zijn ontvangen ten behoeve van de studie zullen met ingang van 1 januari niet langer als buitengewone lasten op het inkomen fiscaal aftrekbaar zijn. De regeling hield tot nu toe in, dat zij, die een studie hebben gefinancierd mét renteloze voorschotten van het rijk, aflossingen van deze lening wel als' buitengewone lasten mochten beschou wen. De afschaffing van deze regeling bloeit voort uit een recente uitspraak van de Hoge Raad,.waarbij is bepaald dat de aftrek van buitengewone lasten niet mag plaatsvinden in het jaar, waar in de lening wordt afgelost. De staatssecretaris van Financiën heeft echter goedgekeurd dat de fisca le aftrek van de aflossingen van studie schulden pas met ingang va* 1 januari vervalt. Volgens het ministerie van On derwijs en Wetenschappen gaat het om ongeveer 150.00 belanghebbenden, die, mits ze vóór 1 januari gedeeltelijk of geheel hun studieschuld aflossen, de af geloste som bij de belastingaangifte ADVERTENTIE BONN Rudolf Hess (75), de vroe gere plaatsvervanger van Adolf Hitler, moet enige tijd in het Britse militaire hospitaal in West-Bcrlijn-Spandau blij ven. Wegens ernstige maagklachten was Hess maandag in het hospitaal op genomen. Het was de eerste maal sinds 1946 dat hij de geallieerde gevangenis in Spandau verliet, waar hij als de laat ste veroordeelde van het Neurenbergse tribunaal gevangen werd gehouden. Hess slaapt in het hospitaal rustig en heeft een goede eetlust. In de ko mende dagen zal hij grondig worden onderzocht. Misschien zal hij geope reerd moeten worden. De ongewone patiënt wordt bewaakt door een Ame rikaan, een Engelsman, een Frans man, een Rus en een extra wacht van nog eens zes Engelsen. Ook nu weigert Hess bezoek te ont vangen van zijn vrouw Ilse en zijn zoon Wolf-Rüdiger. Hij beschouwt zichzelf niet als een misdadiger en wil niet als een strafgevangene tegenover zijn ge zin staan. Daarom heeft hij al 23 jaar bijna geen contact meer met zijn fa milie. voor het jaar 1969 bij de buitengewone lasten kunnen betrekken. Het fiscale voordeel kan dan, zo heeft het ministe rie van O. en W. ecijferd, in bepaal de gevallen enkele honderden guldens bedragen. FRANKFORT In de Rijn is ter hoogte van Geisenheim bij Rüdesheim een motorschip vastgelopen, waardoor voor de Rijnvaart enige beperkingen zijn opgelegd. Schepen die in zuidelijke richting varen mogen de buwuste plaats slechts tussen het gestrande schip en de rechter Rijnoever passeren wan neer hun diepgang niet groter is dan „peil Bingen" plus 40 centimeter. In te genovergestelde richting varende sche pen, waarvan de diepgang niet groter is dan „peil Bingen" plus 30 centime ter, mogen de plaats tussen het schip en de linker Rijnoever voorbij gaan. Bij slecht weer en in de nacht is de vaart stroomafwaarts verboden. Vol gens de politie zal de hindernis voorlo pig niet uit de weg gruimd kunnen zijn. LONDEN Het Engels is de meest gebruikte taal ter wereld. Er schijnt geen enkele vermindering van zijn be tekenis waar te nemen, niet als han telstaal en niet als beroeps- en onder wijstaai. Dit is de voornaamste con clusie van de „British Concil" in zijn donderdag gepubliceerde jaarverslag. Nadat is opgemerkt,, dat het Engels „zo goed als zeker een wereldtaal zal blijven, ondanks uitingen van vreemde lingenhaat, het hardnekkig voortbestaan van oude wrokgevoelens en het opleven van nieuwe gevoeligheden", maakt het verslag gewag van het ontstaan in de voormalige overzeese gebieden van Creoolse talen, die zijn afgeleid uit het Engels. De samenstellers van het ver slag vergelijken dit verschijnsel met het ontstaan van de romaanse talen uit het latijn, dat thans in deze landen geen spreektaal meer is. BONN Vlot accepteerden winke liers en zakenlui in Husum en Flens burg (Noord-Duitslandj nieuw uit ziende Amerikaanse dollarbiljetten. Minder vlot was de ontvangst toen ze hun dollars wilden inwisselen bij de banken. Daar las men verbijs terd op de biljetten: „Confederated States of America, 1861". De meer dan honderd jaar oude biljetten moesten zyn uitgegeven tij dens de Amerikaanse Burgeroorlog. Bij nader inzien bleek dat het he lemaal geen bankbiljetten waren, maar verpakkingen van een Ameri kaans kauwgommerk. De winkeliers die de „dollars" voornamelijk van jeugdige kauw- gomconsumentcn ontvingen, wil len hun verlies niet r.o maar prui men. De justitie evenwel breekt zich het hoofd hoe zij de verspreiders kan vervolgen. De wetten inzake „vals geld" spreken uitdrukkelijk van nagemaakte „geldige betaalmid delen". De originele bankbiljetten uit de Amerikaanse Burgeroorlog zijn destijds wél officieel gedrukt, maar nooit in omloop gebracht en deze biljetten zijn niet gedrukt als wettig betaalmiddel, maar als om slag voor snoepjes. PRAAG Cestmir Cisar, die een be langrijk aandeel heeft gehad in de her vormingsbeweging van de vroegere Tsje- choslowaakae partijleider Dubcek, is gis teren afgetreden als voorzitter van de Tsjechische Nationale Raad (het Tsje chische Parlement.). Van de tweehonderd leden stelden er 53 hun zetel beschikbaar. Voorts werden negen leden uit de raad gestoten, onder wie professor Edu- ard Gold8tücker, die hoofd is geweest van de Tsjechoslowaakse Schrijvers unie, de voormalige vice-premier en professor Ota Sik. Beiden verblijven op het ogenblik in het buitenland. Evzen Erban, een aanhanger van de Tsjechoslowaakse partijleider Husak, is gekozen als nieuwe voorzitter van de Nationale Raad. i ATHENE Spyros Kotzamanis. de man die in mei 1963 het linkse parle mentslid Lambrakis in Saloniki met zijn motorbakfiets doodreed, bevindt zich op vrije voeten. Aangezien hier sprake was van een politieke moord, werd Kotzamanis tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een deel van zijn straf heeft hij in een streng arbeidskamp doorgebracht. LUBECK Een rechtbank in Lü- beck heeft het vooronderzoek geopend tegen de vroegere minister van Sociale Zaken van de deelstaat Sleeswijk-Hol- stein, de 65-jarige Hans-Adolf Asbach, die in de oorlog betrokken zou zijn ge weest bij het doden van zeker 3.148 Jo den in Polen. Asbach maakte met een korte onder breking van 1950 tot 1957 als vertegen woordiger van de vluchtelingenpartij deel uit van de regering van Sleeswijk- Holstein. De eerste verdenking tegen hem rees in 1964. STRAATSBURG Het Europese parlement heeft woensdag in Straatsburg, aan het eind van een debat over de 3.2Ö1.285.462 rekeneenheden (dollars) omvattende begroting voor 1970 van de Europese gemeenschappen, een resolutie aangenomen, waarin het onder meer budgettaire bevoegdheden voor zich opeist. Uitblijven van deze bevoegdheden, aldus het parlement, brengt gevaren mee voor de demo cratische werking van de gemeenschappen. De Europese volksvertegenwoordigers hebben in de resolutie dan ook de eis vastgelegd, dat de Europese verdragen op het punt van de begrotingsprocedure ten spoedigste moeten worden gewijzigd. De Nederlandse christendemocraat, drs. Th. WeSterterp, heeft namens zijn fractie ter gelegenheid van de voorlig gende begroting verklaard, dat „de lucht ten aanzien van de Europese Commissie begint te betrekken". Wij vrezen, zo zei hij, dat de commissie be zig is af te glijden van hét politieke or gaan dat ze moet zijn naar een tech nisch secretariaat van dé ministerraad. Op dit Nederlandse „schot voor de boeg" reageerde de voorzitter van de Europese Commissie, Jean Rey, nogal fel. Onze voorstellen op monetair ge bied, die gedurfd waren en door de presidenten van de centrale banken met een zekere geestdrift zijn ontvan gen. de voorstellen ten aanzien van de landbouwstructuur, voorstellen voor een regionaal beleid, het risico dat we genomen hebben met te weigeren de overgangsperiode te verlengen, onze voorstellen voor de eigen middelen van de gemeenschap en tenslotte onze ad viezen ten aanzien van de Britse toe treding, duiden er toch werkelijk niet op, dat we ons verlaagd hebben tot se cretariaat van de raad. Als de uit spraak van de heer Westerterp bedoelt, dat wij collectief als commissie moe ten aftreden, dan stel ik het parlement voor zelf het voorbeeld te geven. Ver laat u dan maar collectief deze zaal, om op die manier de raad ervan te overtuigen, dat u recht hebt op grote re bevoegdheden, aldus Jean Rey. Als we de politieke verantwoordelijkheid niet meer kunnen dragen, zullen we daar echt de conclusie wel uit trekken, zo voegde commissaris Coppe daar nog aan toe. Drs. Westerterp had ook de positie van het parlement en de fraudes die in het verleden' ten laste van het land bouwfonds gekomen zijn, aangesneden. De feitelijke machteloosheid van het parlement doet onze fractie twijfelen aan de waarde van de energie, die we hier ten aanzien van de gemeenschap pen leveren. We vragen ons af of dat tenslotte ten opzichte van de nationale kiezers wel verantwoord is. Als voor het Europees parlement in de toekomst slechts" een zuiver consultatieve rol blijft weggelegd, dan is het onaanvaard baar dat we hier zoveel energie blij ven geven, zo zei hij. Woensdagavond is er in het Euro pees parlement een tweede aanval op de Europese Commissie gedaan en wel bij een interpellatie over de gang van zaken bij Euratom. De Nederlandse so cialist ir. Posthumus verklaarde na mens de parlementscommissie voor Fi nanciën en begrotingen, dat het Euro pees parlement verder weigert verant woordelijkheid te dragen voor het feit dat er nu al langer dan anderhalfjaar geen meerjarenprogramma voor Eura tom is vastgesteld. Dat de Europese Commissie dat accepteert, betekent de beste manier om Euratom te begraven. Ir. Posthumus verweet de commissie dat ze haar politieke positie heeft laten verzwakken. „Ik geef toe dat er een moment li waarop we onze portefeuille op tafel moeten leggen, maar dat komt pas n« rijp beraad en als we alle feiten ken nen". Commissaris Coppe liet er geen twij fel over bestaan dat hij een dreiging met aftreden „vlak voor een topconfe rentie, waar een herleving op tafel ligt", niet erg opportuun vond. ADVERTENTIE Om"lang"te drinken Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Schore, J. Polder vaart, kand. te Utrecht. Beroepen: te Leeuwarden: J. W. v.d. Heide te Wieringerwerf. Bedankt: voor Zwolle: C. J. P. Lam t« Putten. Vele spaarders stelen uit hun eken portemonnee. Uook? AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 'OOBC

De Vallei | 1969 | | pagina 11