Marktevenwicht eis voor n gezonde toekomst landbouw VEILING SEPTER TIEL DOUWE EGBERTS Dat is handig! Kamerdebat landbouwbegroting KORFBALJEUGD EERSTE KAMPIOEN Veenendaal contra Pion 1 niet beslist Samenwerking Brocades-ACF Met een rubriekadvertentie ALTIJD succes Arabieren pogen jury te beïnvloeden VERLENGING VAN BETALING VOOR DELANA ZILVERMERK Biljartfinales in ,De Driehoek SUGGESTIES Naast Douwe Egberts bonenkoffie is er nu Zilvermerk. Vacuum verse, gemalen koffie, ideaal voor uw sne Iff Iter. Extra gemakkelijk voor een weekend met veel aanloop 1 of een andere onverwachte I situatie. Douwe Egberts DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 DEN HAAG Het bereiken van marktevenwicht is voorwaarde voor een gezon de toekomst van de landbouw, aldus het AR-Kamerlid Zjjlstra vannacht bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van het ministerie van Land bouw. In de komende tien jaar zal per jaar aan 20.000 uit de landbouw afkomstige mensen een andere post moeten worden aangeboden, niet omdat de overheid ze uit de landbouw drukt dat wordt zo gemakkelijk gezegd, aldus de heer Zijl- •*ra maar omdat de mensen zelf hun beslissingen nemen. Voor alternatieve werkgelegenheid voor deze mensen kan de overheid niet al leen zorgen, die zal zich in de desbe treffende streken ook spontaan moeten ontwikkelen. De heer Zijlstra zou de uit kering op grond van de saneringsre geling voor de landbouw willen verho gen tot 80 pet. van de AOW en voorts de om. en bijscholingsregelingen van het ministerie van Sociale Zaken toe gankelijker willen maken voor de land bouw. Wat degenen betreft, die in de land bouw willen blijven: op de moderne on dernemingen die we willen opbouwen, aldus de heer Zijlstra. moeten vakbe kwame mensen zitten. De sleutel van de toekomstige bedrijfsstructuur ligt in handen van de boerenstand zelf en het is aan de jonge generatie die sleutel wel of niet om te draaien. Toch kunnen ook die moderne bedrijven de markt en prijspolitiek niet missen. Het zou de heer Zijlstra wel zo lief zijn geweest als ze zelf de verantwoordelijkheid zou den kunnen dragen, maar hij geloofde SCHAKEN VEENENDAAL Het eerste tiental van de Veenepdaalse Schaakvereni ging speelde zijn tweede competitie wedstrijd tegen Pion 1 uit Groesbeek. Bij het afbreken vande wedstrijd was de stand ZV2-2V2 in het voordeel van Pion I. Van de 4 afgebroken partijen staat er 1 goed en 1 slecht voor Veenendaal. De andere twee zullen wel hoogstens remise opleveren, zodat het eindresul taat vermoedelijk een kleine zege voor Groesbeek zal worden. De uitslagen: Molenkamp - L. Vrij ken afgebr.; Grutters - F. Luchsinger afgebr.; Keesemaker - J. V. Elenbaas Vs-'/ï; Nillisen - J. W. Boelens 0-1; S. R. Jacobs - L. H. Monnee 1-0; Arts - L. Heikamp 1-0; Wijnhoven - C. ter Hogt afgebr.; Schuurs - G. R. Kets afgebr.; Grutters - M. de Kleuver 1-0; Scher mers - C. v.d. Pol 0-1. Het 2e team speelde thuis tegen Huis- sen I en won met 4Vi-3Vi. De uitslagen: W. Bom - P. Willemsen 0-1; D. v.d. Bovenkamp - J. Blom Vi-'/j; C. Beyer - Th. Jeurissen %-%; E. Zink- haan - B. Steintjes 0-1; E. v. Ravens- swaay - W. Rosmuller 1-0; C. Baars - M. v. Dalen V2-V2; J. C. v.d. Pol - K. v. Da len 1-0; A. Jonker - E. Smit 1-0. In de onderlinge competitie werden Inhaal- en afgebroken partijen gespeeld De uitslagen: J. N. Elenbaas - L. Vrij- ken 0-1; M v.d. Bovenkamp - C. ter Hogt 1-0; L. H. Monnee - Mévr. Ove- ram afgebr.: R. Knol - F. Luchsinger 0-1; H. Heikamp - G. R. Kets afgebr.; J. de Googer - G. de lening 1-0; C. A. de Googer - J. de Googer 0-1J.W. Boelens - G. v. Veen 1-0; C. v.d. Pol - J. W. Boelens 0-1. Stand aan de kop der ranglijst onge wijzigd. RHENEN In café „De Driehoek" worden op twee biljarts de kampioen schappen gespeeld van de vierde klasse district Veenendaal op 28, 29 en 30 no vember. Aan deze finale om het per soonlijk kampioenschap nemen de vol gende biljarters deel: A. Baars (Driehoek). P. Kienz (De Krim), G. van Dam (Morgenster, W. Verzuil (De Krim), J. Terschegget (Driehoek), H. Bosch (Excelsior), B. Schuilenburg (Excelsior) en W. van Doorn (Excelsior). De secretaris van de vereniging „De Driehoek" deelde gis teravond mede, dat de heer A. Baars als favoriet geldt. Als districtsarbiters treden op de he ren Straub en Vroeger, terwijl de fi nalepartij geleid zal worden door de heer R. Hensen uit Eist. Dat zal zon dag omstreeks 19 uur zijn. daar niet in: ook in de toekomst zal een prijspolitiek nodig zijn die een zekere mate van bescherming door de over heid geeft. De heer Zijlstra wilde gelijktreking van concurrentievoorwaarden in de EEG, op het ogenblik is er eerder een tendens tot uitbreiding dan tot inkrim ping van het boek met duizend in de landen van de gemeenschap bestaande steunregelingen. De heer Franssen (PvdA) deed twee suggesties op het gebied van de ontwik kelingshulp: niaak jonge, vakbekwame Nederlandse boeren gereed voor ken nisoverdracht op middenkader-niveau. Schenk een eventueel profijt, dat we hebben doordat de EEG zich niet bij de wereldsuikerovereenkomst heeft aan gesloten, als extra-gift aan het wereld voedselprogramma. Met de heer Van der Spek (PSP), pleitte de heer Franssen ervoor, dat de gemeenschap zo snel mogelijk alsnog tot de overeenkomst toetreedt. De struc tuur van de Europese landbouw wilde de heer Franssen in een „wereldwijd" verband stellen, maar dan zo dat niet de boeren er alleen voor opdraaien, maar de burgers van het rijke westen er gezamenlijk voorstaan. Twee sprekers vroegen nog even aan dacht voor de visserij. De heer Van Bennekom (AR) wilde van de minister inlichtingen naar aanleiding van ge ruchten. dat de kuilvisserü op het IJs- selmecr op korte termijn zou worden verboden of beperkt. De heer Egas (PvdA) had van een grote hengelaarsorganisatie de klacht vernomen dat de wijziging van de Vis- serijwet, waarbij het beleid voor sport- visserij en beroepsbinnenvisserij is ge splitst, slechts in geringe mate heeft geleid tot het doel: een verruiming van de mogelijkheden voor de sportvisserij. De heer Dijkstra (D'66) deed een suggestie voor vermindering van het boteroverschot: betaal de melk uitslui tend naar eiwitgehalte. Erkennend dat melkeiwit en melkvet niet geheel los van elkaar staan, meende hij toch, dat dan via de fokkerij een verlaging van het vetgehalte van de melk zou kun nen worden bereikt, en zulks veel snel ler dan met een verhoging het geval Proces Winterthur WINTERTHUR Aan de vooravond van het proces tegen de Arabische guer rilla's die een toestel van de El Al te Ziirich hadden beschoten als gevolg waarvan een leerling-piloot is overle den en waarbij een Israëlische agent een der aanvallers had neergeschoten, is van bepaalde zijde getracht de jury te be ïnvloeden. De president van het hof. dr. Hans Gut, was bijzonder ontstemd geworden, toen hij vernam dat de negen man nen van de jury elk thuis een „wit boek" hadden ontvangen, uitgegeven door het „Zwitserse comité tot steun aan het Palestijnse volk", waarin de aanval werd vergoelijkt en geprezen. In het witboek staan tot nu toe niet gepubliceerde, geheime verklaringen die zouden zijn afgelegd door de Zwit serse politie en de Israëlische verdach te, de 23-jarige Mordechai Rasjamin, die volgens het boek een van de vier Arabische commando's zou hebben doodgeschoten, toen deze zich al aan de Zwitserse politie had overgegeven en niet meer gewapend was. Dr. Gut heeft er bij de jury met klem op aangedrongen de inhoud van het „witboek" te willen negeren. De drie Arabieren beweren, dat zij militairen zijn, die een militaire op dracht vervulden en dat een Zwitserse burgerlijke rechtbank niet bevoegd is over hen recht te spreken. Zij zullen waarschijnlijk niets zeggen tijdens het proces, dat drie weken zal duren. Zij hebben geweigerd zichzelf te ver dedigen en er is een advocaat voor hen aangewezen. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 26-11-1969. Appelen 75/op x Cox Orange Pippin k.l 5363 Cox Orange Pippin k.2 70/75 51—59 65/70 38—55 60/65 23—38 55/60 12—16 24—29 16—27 32—37 23—32 20—22 15—20 20—25 13—26 21—28 18—26 19—23 14—18 18—23 13—18 15—23 13—22 15—19 11—15 12—19 12—16 11—13 40—46 18—28 k.l 40—42 34—37 20—25 24—26 32—34 21—24 15—1T 12—16 21—30 17—23 14—17 12—14 Golden Delicious k.l Golden Delicious k.2 Goudreinette k.l Goudreinette k.2 Jonathan k.l Jonathan k.2 Dijkmanszoet Goudreinette rode lngrid Marie k.2 Glorie van Holland k.l Laxtons Superb, k.2 Lombartscalville Kroet per 100 kg zuur 8.20, rood 6.50, zoet 6.00. Fabrieksfruit per 100 kg blank 10.20, rood 8.50. Peren Avez. Kapelle Conference k.2 6365 B rederode Winter jan Gieser Wildeman Comtesse de Paris k.l St. Remy Doyenne du Cornice k.2 1.001.02 9091 Bonne Louise de Avranches k.2 Pererikroet per 100 kg 5.90 Groenten Andijvie 2550 1728, boerenkool 18—29, spruiten 4464 1435, prei 3145 1425, wortelen 19—21, koolraap 9—11, knolselderij per stuk 29—32 20—25, sa vooiekool 31—34, spinazie 68—72. rodekool 24—26, uien 48—51. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 56—57 60—62 45—51 67—99 60—76 72—76 32—62 95—1.01 44—76 23—33 78—94 8587 33—35 -v 34—37 zou zijn. Het probleem van de overschat ten is een probleem van enkele procen ten meer of minder, merkte hij op. Met de heer Tuynman (VVD) pleitte ook de heèr Dijkstra voor hogere afkoopsom men voor toedelingsrechten in ruilver kavelingen. Minister Lardinois zal pas woensdag 3 december, na de EEG-topconferentie, op de vrageA en opmerkingen antwc f - den. Gezamenlijke groothandel DELFT De besturen van Gist- Brocades N.V. en ACF Amsterdam Chemie Farmacie N.V. delen mede dat de mogelijkheden worden onderzocht om te komen tot een gemeenschappe lijke farmaceutische groothandel, waarbij de bestaande distributie-appa raten worden ingebracht in een nieuwe vennootschap. Nadere mededelingen over dit onderzoek kunnen op korte ter mijn worden tegemoetgezien. In de loop van 1968 hebben besprekin gen plaatsgevonden omtrent de moge lijkheden van een totale fusie, welke niet mogelijk bleek. De thans overwogen samenwerking heeft dan ook uitsluitend betrekking op bovengenoemde wederzijdse groothan dels, aldus een gemeenschappelijk com muniqué. ZWOLLE De Tricotagefabriek De- lana heeft anderhalf jaar verlenging van uitstel van betaling gekregen. De Zwolse rechtbank besloot hiertoe na dat op één na de schuldeisers zich ach ter een desbetreffend verzoek van de di rectie hadden geschaard. Zou er geen verlenging zijn geweest, dan was onher roepelijk faillissement gevolgd met een geforceerde verkoop van bezittingen. De breierij en de confectie-afdeling van Delana zijn verkocht aan Van Heek Scholco Textielfabrieken die het hele briekscomplex in Dedemsvaart ljeeft gehuurd met recht van koop. Het eind- magazijn werd verkocht aan Wehkamp. Een perceel grond, een aantal woon huizen en het verkoopkantoor in Am sterdam werden eveneens verkocht. Het bedrijf in Roosendaal werd voort gezet. De produktie daar loopt zo goed dat over 1969 een gunstig resultaat mag worden verwacht. Op de oude voorra den is een aanzienlijk verlies geleden. De balans per 30 september toont een negatief vermogen van f 949.000. Van de Belgische Delana is f 441.000 te vor deren. Aangenomen wordt dat in de vastgelegde middelen (f 993.000) een flinke stille reserve schuilt, tenzij men geforceerd gaat verkopen. Op de aanwezige voorraden worden geen ver dere verliezen verwacht. VEENENDAAL Bijna altijd wordt van een kam pioenschap gedroomd, maar voor slechts weinige teams wordt zoiets werkelijkheid. Het A-adspiranten twaalftal van korfbalvereniging SKF is er dit seizoen wel bijzonder vroeg bij en werd als eerste Veenendaalse team kam pioen. Trots poseerden de "A-tjes" van SKF gisteravond in de gymnastiekzaal aan de Krouwellaan voor onze foto graaf. Gehurkt v.l.n.r.: Bea Kruithof, Nelly van Spanje, Thea Veenhof. Ansje Smits, Janny van Schaik en Ria Drost. Slaande: Gerard van Ginkel. Wim van Vliegen, Marinus Taverne, Peter Kaspers. Georg Farber, Rudi Diepgrond, Harrie v. d. Hoef en -Erich Vülke. swws&sgS \hcuumverse, gemalen koffie klaar voor uw snelfilter! .y.- VK-yy v: Zilverme van MMM& A Vi.

De Vallei | 1969 | | pagina 17