Nieuwe ervaring voor AC Milan: voortdurend met rug tegen muur Ernst Happel: ,Het hele elftal was grandioos, Milanese sterrenploeg werd totaal ontluisterd Lot besliste Beniica-Celtic UNIEKE K A NS (door Aat de Boer) ROTTERDAM Nog precies ze ven minuten waren er te spelen, toen het stadion in Rotterdam uit zijn voe gen leek te barsten. Als een schicht was Coen Moulijn langs zijn directe te genstander, Anquiletti. geflitst. De Italiaan probeerde hem te remmen door hem bij zijn shirt te grijpen, maar hij had net zo goed kunnen proberen een geest te pakken. De logge Italiaan se Duitser Sch nel linger schoot zijn ploegmakker te hulp. Althans, hij wil de dat doen, want zijn poging had iets van een clowneske actie, omdat ook hij volkomen misgreep op razend snelle Coentje, die even doorliep en r ROTTERDAM Ernst Happel slaagde erin z'n opperste blijdschap te verbergen. Bijna dertig jaar ervaring in topvoet bal hielden hem koel. Slechts 'n soms zenuw achtig bewegende mond hoek bewees, hoeveel het succes van /.ijn ploeg, van zijn Feijen- oord. hem had gedaan. Ernst Happel: „Ons elf tal heeft in zijn geheel grandioos gespeeld op elk onderdeel van het spel. De ploeg had alles behalve een heetje nor maal geluk. Anders was het voor de rust al 2-0 of 3-0 geweest. Hoe sterk wij tactisch hebben ge voetbald wordt bewezen doordat Milan ons nooit zijn wijze van spelen heeft kunnen opdrin gen. Conditioneel en fy siek waren wij ook ster ker. Het maakt natuur lijk voor Milan wel iets uit, dat Rivera niet heeft kunnen meedoen. Hij is een man van absolute klasse. Milan echter, dat wel sterke plaats vervangers voor verde digers heeft, bezit die voor de voorhoede niet. De wijzigingen, die Roc- eo in de tweede helft heeft aangebracht heb ben mij dan ook niet angstig gemaakt. Na deze overwinning op Milan kunnen wij ons weer voor honderd procent op de competitie gooien. We hebben tot februari, drie maan den dus, cup-rust. Dat is gelukkig, want deze wedstrijden hebben hun invloed op de com petitie. De -vedstrijd te gen Holland Sport zegt genoeg. Verrast over wat is gebeurd ben ik niet, wel door de manier waarop het eerste doelpunt tot stand kwam bij een zo lange keeper als Cudici- ni. Het tweede doelpunt viel precies op tijd. Eer der was werkelijk niet nodig. Voor de straf schop zat ik te ver af. over de scheidsrechter heb ik niets te joggen. Over mijn spelers per soonlijk ook niet. Iedere man was de beste uit 't elftal. Het is tactisch een formidabel succes ge weest. De backs hadden de taak zoveel mogelijk langs de flanken op te komen, op het midden veld wist ik, dat wij sterk genoeg zouden zijn. Deze twee wedstrijden tegen Milan hebben be wezen, dat wij de rou tine bezitten van een ploeg, die misschien al drie jaar achter elkaar in de Europa Cup heeft gespeeld. Dit was een van de mooiste momen ten uit mijn leven". De spelers uilten hun voldoening over de ge weldige prestatie iets duidelijker dan hun voorman. Rinus Israël bijvoorbeeld: „Taktisch waren we geweldig. De voorhoede van Milan is er toch niet aan ge weest". Coen Moulijn: „In Milaan hadden wij ont dekt, dat zij niet onver slaanbaar zijn. Daar waren wij ook niet min der. Hier begonnen wij dus met nog meer zelf vertrouwen. Maar wij waren er steeds van overtuigd, dat Milan 'n levensgevaarlijke ploeg kan zijn. Angst was het niet, wij moesten er re kening mee houden, ze ker in het eerste kwar tier. Daarna voelde je dat het goed zat. De voorhoede van Milan was gewoon niet sterk genoeg voor onze ach terhoede. De scheidsrechter heeft ons in eerste in stantie een strafschop gegeven. Anquiletti sloeg de bal ook weg, de scheidsrechter wees ook naar de stip. Maar de protesten van de Ita lianen begrijpelijk, dat zouden wij ook doen veranderde hij op ad vies van de grensrechter tot buitenspel. Of dat juist was heb ik niet gezien. Wij zijn erin geslaagd hun achterhoede open te trekken. Dat is toch wel wat. Zij zijn en dat merk je duidelijk, ver rast door ons spel. Tot het tweede doelpunt hebben wij niet opge zien tegen de kans op verlenging. Lichamelijk zou het wel een extra inspanning zijn ge weest, maar geestelijk een ontspanning. Tot de laatste minuut blijft er namelijk de dreiging van hun doelpunt, dat dubbel telt, in een ver lenging heb je nog een kans iest goed te ma ken als zij zouden sco ren". Ove Kindvall: „We hebben AC Milan de gehele wedstrijd in de verdediging kunnen houden. Dat op zich is al een prestatie. In de pe riode, dat het een doel punt even hard nodig had als wij. De scheids rechter heeft zich bij die strafschop door de Ita lianen laten beïnvloe den. Hij wees eerst naar de stip'. Franz Hasil: „AC Mi lan is een ploeg van wereldklasse, die mis schien net iets over zijn hoogtepunt heen is. Die zich de laatste tijd ook mogelijk teveel heeft moeten inspannen. Aanvallend waren zij minder dan je zou ver wachten. Het kwam na tuurlijk ook door onze bezetting van het mid denveld. Rosato probeer de mij uit te schakelen, maar hun mandekking is in de hele wedstrijd niet volmaakt geweest en dat vooral is mij van AC Milan tegengeval len, hoewel wijzelf daar in de eerste plaats de oorzaak van zijn ge weest". Terwijl AC Milans doelman Cudi- cini nog op de grond ligt heeft Wim van Hanegem de bal al uit het net gehaald. Zijn goed gerichte kop stoot betekende, dat Feijenoord het roemruchte AC Milan had uitgescha keld. daarna een voorzet gaf, die precies op maat bleek te zijn voor de mee naar het front opgerukte middenveldarchi tect Van Hanegem. Er volgde een dreunende kopstoot en wat zich toen aan spanning in het Feijenoord-stadion ontlaadde valt nauwelijks te beschrij ven. Het leek, alsof er midden op het veld een enorme explosie had plaats gehad. Daar joelde en hoste het en daar werd gezwaaid met vlaggen en spandoeken. Op de tribunes werd vuurwerk ont stoken en zitkussentjes gingen als vlie gende schijven door de lucht. Feijen oord was duidelijk op weg het onge looflijke en eigenlijk niet verwachte te presteren. De Rotterdamse sterrenfor matie had een 20 voorsprong op de officieuze wereldkampioen, AC Milan, en nu was het de taak die voorsprong vast te houden. Welnu, Feijenoord heèft die voorsprong vast gehouden. En hoe. Niet AC Milan, maar Feijenoord dic teerde het spel. zoals het dat in feite gedurende de gehele wedstrijd al had gedaan. Dit Feijenoord was niet te weerstaan. Zelfs niet door het roem ruchte AC Milan, dat toch bepaald niet over gebrek aan medewerking van de Portugese scheidsrechter Campos te klagen had. Van het begin tot het einde heeft Feijenoord het spelbeeld beheerst. De Rotterdamse formatie speelde met een élan en een inzet, die onvergelijkbaar waren, demonstreerde dikwijls voor treffelijk technisch werk en een tacti sche opvatting, die subiem lwarén en oefende zulke druk op de toch bijzon der hechte Milanese defensie uit, dat zelfs de koelbloedige Schnellinger er door in paniek raakte. x Al in de eerste helft moesten hij en z*in medeverdedigers maar al te vaak s hun heil zeken in wilde ongecontro leerde trappen volgens het weg-is-weg- systeem. Maar al te vaak ook moesten rushes van de vooral in de eerste helft bijzonder actieve Kindval, van de wir- war-rusher Moulijn en de schietgrage Wery met alle geoorloofde en ongeoor loofde middelen tot staan worden ge bracht. De Milanezen dreigden ten on der te gaan in een golf van aanvallen, die vanuit het middenveld door de voor treffelijk spelende Van Hanegem en de even voortreffelijke Jansen en Hasil werden opgebouwd. Dit aanvalsgeweld werd nog versterkt door de keer op keer mee komende Romeyn, die volle dig vertrouwen kon hebben voor het opvullen van de daardoor ontstane ope ningen door zijn koelbloedig en beheerst spelende medeverdedigers Duivenbode en Laseroms. Israël, Van Rustiger Zó duidelijk en zó groot was het overwicht van dit Feijenoord, dat AC Milan nauwelijks aan een tegenactie toekwam en doelman Eddy Treytel een rustiger avond had dan in menig competitieduel. De opbouw van die Rotterdamse aan vallen was bijzonder knap. Tot aan het Milanese strafschopgebied werd de bal in bezit gehouden en het risico van verkeerd afspelen tot een minimum beperkt. Dan opeens volgde er een dieptepass of werden de vleugels in het spel betrokken en dat gebeurde met zoveel variatie en afwisseling, dat de Milanezen nauwelijks wisten, wie de tegenstander was, die door trainer Nereo Rocco was aangewezen als de „speciale man". LISSABON De tweede wedstrijd tussen Benfica (Portugal) en Celtic Glasgow (Schotland) leverde een 3-0 overwinning op voor de Portugezen. Omdat Celtic de eerste ontmoeting met dezelfde cijfers had gewonnen, was een verlenging noodzakelijk. Hierin werd niet gescoord zodat het lot de be slissing moest brengen. De Schotten wa ren de gelukkigen. Zij plaatsten zich daardoor voor de kwartfinales. Bezwerend gebaar van Eddy Treytel, die er de bal mee naar zich toe lijkt te lokken. De Milanese tegenstander kwam bij een van de sporadi sche aanvallen te laat. (door Aat de Boer) ROTTERDAM Schouder aan schouder zaten ze daar gisteravond in het Feijenoord stadion, toen arbiter Campos het begin aankondigde van de met spanning verwachte Europa Cup- strijd tussen Feijenoord en AC Milan. Het tot de nokken gevulde stadion deed denken aan een enorm bord pap, waarvan de rand bezet was met hon gerige vliegen. In de deinende massa's rond het groe ne veld kleurige spandoeken en vlag gen in de kleuren van Fejjenoord en, hier en daar. in die van AC Milan. Dat eerste fluitsignaal van scheidsrech ter Campos luidde een periode van wild geschreeuw en gejuich, van spontane aanmoedigingen en vrolijk, maar vaak vals, gezang in. En Feijenoord presenteerde meteen zijn visitekaartje. Liever gezegd, het maakte AC Milan onmiddellijk duide lijk, welke bedoelingen het had. Na tuurlijk, AC Milan heeft ervaring ge noeg om te weten, wat die bedoelin gen waren, mdar dat die onmiddellijk met- zoveel kracht en duidelijkheid zou den worden gedemonstreerd, nee, daar op hadden zelfs de ervaren Milanese Cupfighters niet gerekend. Al direct moest Schnellinger met een gestrekt been naar voren om Wery hel scoren te beletten en een kogel van Jansen ontplofte op de vuisten van de toen nog koelbloedige doelman Cudicini. En nog maar amper zes minuten was de strijd oud, toen daar op rechts Jan sen werd vrijgespeeld door Hasil. De ros sige Rotterdammer loste een schot, dat de indruk van een voorzet had en als zodanig vermoedelijk ook door Cudicini werd beoordeeld. Cudicini oordeelde kennelijk verder, dat de bal achter de lat terecht zou komen en daarmee bleek hij toch niet geheel tot oordelen bevoegd. Met veel effect draaide de bal namelijk naar de uiterste bovenhoek, zonder dat de Italiaanse doelman er een hand naar uitstak en via de bin nenkant van de verste paal zwiepte het ronde ding in de Milanese touwen. De verdediging van AC Milan was door die onverwachte en snelle treffer kennelijk aangeslagen. De zekerheid was verdwenen en naarmate die ze kerheid er bij AC Milan ui* ging. groei de ze bij Feijenoord, dat duidelijk zijn kansen zag. En er kwamen kansen. In eendrachtige samenwerking druk ten Schnellinger en Maldera Kindvall in een rush opzij en even later werd de Zweedse Nederlander op een grove manier getackled toen hij een prach tige rush over de volle breedte van het veld ondernam. Een unieke kans kreeg Van Duiven- bode na precies vijfentwintig minuten spelen uit een pass van Kindvall na een fraaie combinatie met Van Hane gem. Alleen voor doelman Cudicini ge komen wilde de Feijenoorder de bal. in de uiterste hoek plaatsen in plaats van een daverend schot los te laten, waar op de Italiaanse doelman vanaf die af stand vermoedelijk kansloos zou zijn geweest. De Italiaan redde koelbloedig en beheerst. En nog was het Rotterdamse geweld niet ten einde. Wery miste grandioos op een prachtige pass van Kindvall en het gejuich van de duizenden voor een kogelhard schot van Hasil bleek te voorbarig, omdat de bal in het zijnet terecht was gekomen. AC Milan bracht het in deze eerste helft tot welgesteld twee corners. En veel veranderde er in de tweede helft niet. Feijenoord bleef op de aan val spelen en AC Milan had de grootste moeite om in dat geweld overeind te blijven. Voorlopig slaagde het daarin wonderwel door een enorme mankracht in de verdediging te roepen en dank zij arbiter Campos, die een geheide strafschop met een laconiek gebaar wegwuifde en in plaats daarvan een vrije trap aan AC Milan toekende. Eindelijk, zevey minuten voor het einde, kwam dan toch die treffer van Van Hanegem tot stand, waarmee Feijenoord zich in de volgende Europa Cup-ronde plaatste. Noch trainer Nereo Rocco, noch zijn pupillen wisten tegen dit Feijenoord een afweermiddel te vinden. De van AC Milan bekende tactiek van „laat de tegenstander maar komen, dan over rompelen wij hem met onverwachte uitvallen" ging slechts voor het eerste gédeelte op. Want Feijenoord kwam, steeds en steeds weer. Maar aan over rompeling van djt Feijenoord viel niet te denken, want de Milanezen hadden al werk genoeg met hun pogingen de Rotterdammers de doortocht te belet ten. Toen daar al na zes minuten de ope ningstreffer van Wim Jansen tot stand kwam en het stadion veranderd was in een kolkende en kokende massa, zat er voor AC Milan niet veel anders op, dan te proberen toch tot tegenacties te komen. De Rotterdamse verdediging en middenlinie smoorden die plannen in de kiem, van het begin tot het einde. En dat de beslissing in het voordeel van Feijenoord tenslotte pas kort voor het einde van deze imponerende en boeien de strijd viel dankten de Milanezen slechts aan het feif, dat de Rotterdam mers enkele gave kansen lieten liggen en dat arbiter Campos de afweer- methodes van de Italianen wat vriende lijker en goedgunstiger bekeek, dan de meeste scheidsrechters zouden hebben gedaan. Feijenoord dus in de kwartfinale. En dat is een prestatie, die in binnen- en buitenland enorme bewondering te weeg heeft gebracht. Want alleen een sterke ploeg kan dit via AC Milan be reiken. Een van de talrijke duels in de boeiende Cup-strijd. ,,Duim omhoog", lachen Van Dui- J Guus Haak en Coen Moulijn lijken het venbode en Laseroms. Reservenog niet zo goed te kunnen vatten.

De Vallei | 1969 | | pagina 19