Veenendaals dagblad Witte Huis is ontzet over het „bloedbad van My Senaat wil dat Roolvink tracht 't loonoverleg te herstellen Buiten Feijenoord nu bij de laatste acht union Gromyko: VS en Canada op veiligheidsgesprek Slecht weer in Europa Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bloedige strijd in Arahië Ex-kostganger stak huis van weduwe in brand Nixon was op de hoogte en onderzoekt zaak reeds I Sinterklaas mijdt Curagao luit vrees voor incidenten Rockefeller als minister «jenoemd Van 100 auto's slechts één met goed licht Bom hij El-Al in Athene Drie Haagse politiemannen weigerden Duit£ lintje Vragen in Kamer over tuchtrecht sporthonden na kwestie-Geesink nachtrust Aanhoudend houd weer WASHINGTON Het Witte Huis heeft het stilzwijgen verbroken, dat het tot nog toe in acht had genomen over de gebeurtenissen van vorig jaar april in het Zuidviet- nainese gehucht My Lai, die inmiddels bekendheid hebben gekregen als het „bloedbad van My Lai". Asvl II OPNIEUW ZWIJGEN Wnpen U tegen vocht en kou met een verwarminqs-matros Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Mits Oost- en West-Duitsland komen j LOONWET CONTACT Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10966 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. w., 4,15 p. m., f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 27 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 279 Wederom hebben twee Amerikanen, een ser geant en een veteraan, verklaringen afgelegd voor de televisie over de moordpartij in Vietnam. Het zijn (links) sergeant Charles AWest, die daadwerkelijk bij het schieten betrokken urns en (rechts) veteraan Ronald Ridenhour, die met brieven het bewijs van de gebeurtenis leverde. WILLEMSTAD De jaarlijkse officiële intocht van St.-Nicolaas op Curagao zal dit jaar geen doorgang vinden. De organiserende instelling, het Algemeen Nederlands Verbond, wil het risico van incidenten tijdens het evenement vermijden. Evsenals vo rig jaar is ook ditmaal in het week blad „Vito", dat door het statenlid Stanley Brown van Frente di Obre- ro wordt uitgegeven, veel kritiek ge leverd op de viering van het Sinter klaasfeest op Curagao. omdat het een typisch Nederlands gebeuren is en vooral ook omdat de knechten van de Sint zwart geschminkt zijn. Sinds enkele jaren bevonden zich bij, de intocht echter ook blanke Pieten in het gevolg van de bisschop. Na een gesprek met de redactie van ..Vito" besloot het bestuur van het ANV de intocht af te gelasten. i DEN HAAG De Eerste Kamer wil dat minister Roolvink (Sociale Zaken) alsnog moeite /.al doen om het hele bedrijfsleven weer bij het loonoverleg in te schakelen. De minister zal hiervoor contact met de Stichting van de Arbeid moeten opne men. Dit staat in het zeer korte voorlopig verslag op de Loonwet. •••••••••••••••••••••••••••••••••••A* In de memorie van antwoord zou de minister, aldus hel voorlopig ver slag, mededelingen moeten doen over het resultaat dat zijn bemiddeling heeft gehad. Zoals bekend weigeren NVV en NKV Woordvoerder Ronald Ziegler zei in een verklaring, dat de gebeurtenissen in My Lai waar, naar wordt beweerd massamoord op Zuid Vietnamese dorpelin gen is gepleegd door Amerikaanse soldaten „een directe schending zijn van de Amerikaanse .militaire politiek en dat zij het geweten van het hele Amerikaan se volk hebben geschokt". Ziegler, die zei de gevoelens te ver tolken van allen op het Witte Huis, van de regering en derhalve ook van de president, verklaarde, dat de presi dent niet eerder op de hoogte was ge steld dan in april van dit jaar. Van toen af is de kwestie dan ook in on derzoek. /uid-Jemen en Saoedi- Arahië in gevecht ADEN Zeker achttien Saoedi-Ara- hische militairen zijn gedood of gewond bij een tweede gevecht binnen 24 uur tussen troepen van Saoedi-Arabië en van Zuid-Jemen, waaraan werd deelge nomen door straaljagers, zware artille rie en pantservoertuigen. De stryd woedde woensdagavond in het gebied van de grenspost El Wadeiah onver minderd voort. Het ministerie van de fensie van Zuid-Jemen maakte bekend, dat tot dusver aan Jemeriitische zijde geen verliezen zijn geleden. J)e gevechten begonnen woensdag ochtend toen een kleine Saoedi-Arabi- sche eenheid bij El Wadeiah de grens overschreed en probeerde de post te bezetten. Volgens een Zuidjemenitische bekendmaking werd bij de daarop vol gende strijd een aantal Saoedi-Arabiërs gevangen genomen. De tweede botsing, die van ernstiger aard was, deed zich 's avonds voor toen de Saoedi-Arabieren met steun van artillerie versterkingen in de strijd wierpen. Straaljagers van de Zuidjemenitische luchtmacht, die pas is versterkt met Russische Migs, wer den toen ingezet om Saoedi-Arabische troepenconcentraties te bestok'en. Saoedi-Arabië geeft een andere le zing van het gebeurde. Volgens dit land waren Zuidjemenitische troepen en pantserwagens Saoedi-Arabisch ge bied binnengetrokken, waar zij de grenspost El Wadeiah bezetten. Saoedi- Arabische troepen hadden daarop be vel gekregen de post te heroveren. F6E mussen, waar we gisteren sa- men even naar' keken, weten zich voor hun onderdak op talloze manieren te redden cn zijn overi- gens in de keus van hun slaapstee i niet bijster kieskeurigIn uitbouw- seis, erkertjes en frontispices onzer i villa's en bungalows, onder overste- kende goten, achter uithangborden, in nestkasten, hagen en oude stro- j daken vinden ze hun gerief en we- ten de winter opperbest door te ko- men. Vroeger ging dat nóg beter dan in de tegenwoordige moderne, strakke woningbouw, die te weinig lierlantijntjes bezit. Winterkonink- jes kruipen voorts gaarne in de i strooien kappen van hooibergen; ze i zitten er uitermate kneuterig en i welbehaaglijk. Pas heb ik nog yer- teld, hoe spreeuwen bij duizeitden te zamen bivakkeren in het riet, na interessante rondvluchten. Mezen I nemen nestkastjes in beslag en fa- j zanten zoeken bomen op; waar het Jachtveld ruim van die lang staar ten voorzien is, kan men hen in maanlichte nachten als zwarte klompen tegen de lucht zien sil- houetteren. Stropers maken zich dit wel ten nutte. Nooit worden vogels van de roesttak afgezwwaid. De reden is, dat ze zulke uitzoeken, die j dik genoeg zijn, om geheel met te- nen en klauwen te kunnen worden omvat; de spieren knijpen dan de slaper op zijn zitplaats. Daarom kan een vogel zijn tak niet verlaten vóór hij de benen gestrekt heeft, r waardoor zich de tenen als het wa- re mechanisch ontspannen. Bij een j prooidragende roofvogel doet zich j iets dergelijks voor. We zullen dus een vogeltje nooit te ruste zien gaan j op een telefoondraad, want het ver- 5 kiest steviger steun en houvast. 27-11-1969. A. B. WIGMAN Er zijn al gepaste maatregelen geno men. opdat tegen illegaal en immoreel gedrag overeenkomstig de strikte bepa lingen van de militaire rechtspraak wordt opgetreden. Hü zei te hopen, dat de gebeurtenissen in Mv Lai geen smet zuilen werpen op de 1.250.000 Amerika nen die met grote moed en waardigheid in Vietnam hebben gediend. Inmiddels verklaarde gisteren voor de Amerikaanse televisie opnieuw een soldaat bij de slachtpartij aanwezig te zijn geweest en op een directe order ongeveer tien Zuidvietnamese burgers te hebben doodgeschoten, onder wie een vrouw en een kind van twee. Minister van het Leger Stanley Re- sor en generaal Robert Jordan lichtten de commissies voor de strijdkrachten van Huis en Senaat over de gebeurte nissen in. Sommige van de dia's die werden getoond, maakten de politici zo onpasselijk, dat zij de vergadering ver lieten. De foto's zijn door een oud-le- ger&otograaf gemaakt, maar het „Pen tagon" heeft er, aldus woordvoerder Friedheim, nog niet de beschikking over. Terwijl zich in Amerika steeds meer getuigen melden van de massamoord is het Amerikaanse leger een nieuw .incident" op het spoor. Onderzocht wordt wat er afgelopen juni is gebeurd in een dorp in de Me kong-delta. Een compagnie van de Amerikaanse Negende infanteriedivisie zou daar „bij wijze van oefening" een dorp hebben beschoten. Een Zuidvietnamese burger zou hier bij om het leven zijn gekomen. Het dorp lag ten noordwesten van heet hoofdkwartier van de divisie bij Dong Tam. Het hoofdkwartier ligt 64 kilome ter ten zuidwesten van Saigon. De krijgsraad, die straks luitenant William Calley, een van de twee be schuldigde militairen in deze zaak, zal berechten, legde alle potentiële getui gen in het proces gisteren zwijgplicht op. Luitenant-kolonel Reid Kennedy, de oudste rechter in Fort Benning (Geor gia). waar de krijgsraad zetelt, beslis te. dat alle getuigen slechts aan hem. aan de andere rechters en aan luite nant Calley mogen vertellen wat ze we ten. Meivin Laird, de Amerikaanse minis ter van Defensie, heeft de senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkin gen laten weten, dat de regering vast besloten is in Vietnam absolute gehoor zaamheid aan haar bevelen en de oor- logswetten te eisen. NEW' YORK Een radiostation in New York heeft gisteren meegedeeld, dat president Nixon van plan is William Rogers, de Amerikaanse minister van Buitenlands. Zaken, te benoemen in 't Hooggerechtshof. Nixon zou Nelson A. Rockefeller, de gouverneur van New York. naar Bui tenlandse Zaken willen halen. Verwacht wordt ook, dat president Nixon weldra de astronaut Michael Collins zal benoemen tot onderminister van Buitenlandse Zaken voor openba re aangelegenheden, zo wordt in rege ringskringen gezegd. De 38 jaar oude luchtmacht-kolonel Collins was piloot van de Apollo-11, die dit jaar om de maan cirkelde, terwijl zijn metgezellen, Neil Armstrong en Ed win Aldrin, de eerste maanwandeling in de geschiedenis maakten. Collins zou als onder-minister verant woordelijk zijn voor de publikatie van verslagen over de buitenlandse politiek en het werk van het ministerie van Buitenlandse Zaken. ROTTERDAM/EINDHOVEN Gisteren heeft de Europa Cup-strijd in alle hevigheid gewoed. 1-eijenoord zorgde voor een daverende verrassing door de houder van de Europa Cup en officieuze wereldkampioen A.C. Milan met 2-0 te verslaan en daardoor uit te schakelen voor verdere deelne ming. Wim Jansen en Wim van Hanegem waren de makers van de beide doelpunten, die het totale doelgemiddelde over twee wedstrijden op 2-1 brachten. Het roemruchte A.C. Milan werd totaal door dc Rotterdamse ploeg overspeeld en mocht zich ten slotte nog gelukkig prijzen, dat het bij twee doel punten bleef. Intussen vochten in Eindhoven P.S.V. en A.S. ko- ma een vinnig duel uit in het toernooi om de Euro pa Cup II. Willy van der Kuylen schonk zijn ploeg \ia een strafschop een 1-0 overwinning. Omdat A.S. Roma thuis eveneens met 1-0 had gewonnen was verlenging noodzakelijk. Die verlenging bracht evenwel geen doelpunten, zodat het lot moest be slissen. Daarbij bleek Vrouwe Fortuna op het doel van A.S. Roma te hebben plaats genomen, zodat \oor P.S.V. wat sneu een einde aan het toernooi kwam Meer over beide wedstrijden op onze sport pagina's. ADVERTENTIE II thermostatisch behaaglijk - veilig - gezond elektra IIOENSBROEK Een felle uitslaan de brand heefi woensdagavond kort na acht uur voor enige duizenden guldens schade aangericht in de woning van de weduwe H. in Hoenïsbroek. Vrijwel de hele benedenverdieping brandde uit. De politie kon nog tijdens de blus- singxwerkzaamheden de 39-jarige L. v. d. L. uit floensbroek aangehouden on der verdenking van brandstichting. De verdachte heeft nog niet bekend, maar de politie beschikt reeds over het nodige belastende feitenmateriaal. Zo kochl hij voor het uitbreken van de brand een groot blik met benzine. Bij zijn arrestatie waren zijn kleren en ha ren geschroeid. Ook had hij een verwon ding aan de hand. Tegenover buurtbe woners zou v.d. L. gezegd hebben, dat hij de zaak had aangestoken. De man, die lange tij<-' bij de wedu we in de kost is geweest, werd enkele maanden geleden door de vrouw buiten de deur gezet. Op het moment dat de brand uitbrak, was niemand in de wo ning aanwezig. EMMELOORD Slechts één van de ruim honderd auto's bleek gisteren op de dag van een controle-actie goede verlichting te hebben. Meer dan zestig wagens hadden de koplampen te hoog afgesteld staan, zo dat de tegenliggers ook bij dimlicht verblind werden. Van de overige ge controleerde auto's waren de lampen juist te laag afgesteld of was de rich ting niet goed. MOSKOU De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gro myko, heeft, volgens ingelichte kringen in Moskou, tegen de Deense minister van Buitenlandse Zaken Foul Hartling gezegd, dat de Sow,jet-Unie geen be zwaar heeft tegen deelname van dc Verenigde Staten cn Canada aan de voorgenomen Europese veiligheidscon ferentie. als ook Oost- en West-Duits land als volledige deelnemers zouden worden geaccepteerd. Minister Hartling. die een bezoek van een week aan Rusland brengt, he sprak voorbereidingen voor de voorge nomen conferentie met Gromyko en met premier Kosygin. De Russen hebben hun standpunt met betrekking tot Amerikaanse en Cana dese deelname nooit in het openbaar bekendgemaakt. Zij hebben gezegd dat dit een kwestie is waarover de Euro pese staten moeten beslissen. Het voorstel voor een Europese vei ligheidsconferentie is afkomstig van de landen van het Warschau-Pact. Zij wil len dat de conferentie in de eerste helft van het komende jaar wordt ge houden, maar veel Westeuropese lan den, waaronder Denemarken, hebben te verstaan gegeven, alleen mee te doen als ook Amerika en Canada ver tegenwoordigd zijn. Ook achten zij een grondige voorbereiding noodzakelijk. In Moskou ziet men deze verklaring van Gromyko als een concessie gedaan tegenover een aantal westelijke landen, dat na over een deelnemen aan de con ferentie te zijn gepolst had doen we ten, dat men vond dat de VS en Ca nada ook moesten worden uitgenodigd. ATHENE Vanochtend is een bom ontploft in dc drukbezette hal van het kantoor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al in het centrum van Athene. Er is een dode en er zyn waarschijn lijk vijf gewonden gevallen. De vermoe delijke aanslagplcger, een Palestijn, is gearresteerd. Het betreft hier de tweede in een reeks terroristische daden in Athene. Eerder schoten Arabische terroristen op een vliegtuig. van West-Duitsland wilde verlenen aan scheidingen die president Heinemann van west-Duitsland wilde verlenen aan de Haagse politie, zijn er drie gewei gerd. Drie politiemannen wilden de onder scheiding „Für Verdienste urn die Bun- desrepubliek Deutschland" niet in ont vangst nemen. Vijf anderen, onder wie hoofdcom missaris J. H. A. K. Gualthërie van Weezei accepteerden- de onderschei ding wel. De reden waarom de drie po litiemannen de onderscheiding weiger den en ook hun namen zijn niet bekend gemaakt. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid drs. J. J. Voogd (PvdA) heeft de minister van CRM gevraagd in haar overleg met de sportbonden bijzondere aandacht te besteden aan de vraag, of feitelijk de vrijheid van meningsuiting van sportbeoefenaren en functionaris sen niet belemmerd wordt door de drei ging van interne tuchtmaatregelen. De minister heeft toegezegd de aan dacht van de sportbonden te zullen vra gen voor een juiste toepassing van het tuchtrecht. Drs. Voogd zegt in een toelichting op zijn vraag dat de Nederlandse Judo en Jiu Jitsu Bond zware maatregelen heeft genomen ten aanzien van Anton Gee- sink, en nog andere maatregelen zou overwegen indien Geesink doorgaat met het uiten van kritiek op de bond. om in de Stichting en in de Sociaal- Economische Raad (SER) te praten over de loonpolitiek cn daarmee ver wante onderwerpen. Hiertoe besloten deze vakcentrales, nadat de Tweede Kamer de Loonwet, waartegen zij grote bezwaren hebben, had aangenomen. De SER zal vrijdag het halfjaarlijks economisch rapport dan ook zonder de nïedewerking van NKV en NVV vaststellen. Het ziet cr overigens niet naar uit dat de senaat op 11 februari de Loon wet zal verwerpen. In het ongunstigste geval zal het wetsontwerp, naar het zich nu laat aanzien, met 40 tegen 35 stemmen kunnen worden aangenomen. Hierbij is er rekening mee gehouden dat vier leden van de KVP, één lid van de CHU. twee anti-revolutionairen en de Boeren zullen tegenstemmen. Dit laatste geldt uiteraard ook voor de socialisten, de PSP, de PPR en de com munisten. Er wordt in het voorlopig verslag nog wel gesuggereerd dat minister Rool vink contact met dc Stichting van de Arbeid zal moeten opnemer, alvorens in te grijpen in afzonderlijke c.a.o.'s- Tegen deze mogelijkheid tot ingrijpen het beruchte artikel 8 van de Loon wet bestaan bij de vakcentrales gro te bezwaren. Er wordt echter in het voorlopig verslag ook voor gewaar schuwd om in de Senaat toezeggingen aan de minister te ontlokken, die hi.j in de Tweede Kamer niet heeft gedaan of niet heeft willen doen. Staatsrechte lijk zou dit niet juist zijn, zo wordt op gemerkt. De Eerste Kamer vraagt tenslotte aan de heer Roolvink een overzicht van de mogelijkheden die buitenlandse col lega's hebben om in te grijpen in de loonvorming. Zij wil bovendien weten hoe het in andere landen met het loon- beleid gaat. HAMBURG Zware sneeuwval heeft in grote delen van Midden-Europa het verkeer bemoeilijkt. In Oostenrijk cn Italië z\jn verscheidene bergpassen versperd. In Zuid-Duitsland viel van nacht 15 tot 20 cm sneeuw. Ook Praag kreeg een sneeuwkleed.' Storm en springvloed hebben grote schade aangericht aan de noordelijke Adriatische kusten van Italië en Zuid- Slavië. In Triest, waar de laaggelegen oude stad overstroomd werd. kwam een man door verdrinking om het ie- ven. In Venetië steeg, het water tot 130 cm boven normaal, en aan de an dere kust van Italië werd de haven van Livorno gesloten. In de Apenijnen zijn hongerige wol ven waargenomen in de buurt van de stad L' Aquila, 90 km ten oosten van Rome. Woensdagochtend joeg een fel le sneeuwstorm over Milaan, dat al gedeeltelijk verlamd was door een sta king bij het openbaar vervoer. ADVERTENTIE 0LGA (van onze weerkundige medewerker) /Ander een rug van hoge druk heeft het vannacht op somm- j ge plaatsen in ons land matig ye- j vroren. In Gelderland werd veelal j 4 tot 5 graden geregistreerd. Twente bracht het tot 6, Eelde tot 7 graden, Hamburg rappor- j teerde 8 en Sleeswijk-Holstein 9 graden Celsius. Een diepe depressie van 980 milli- bar bij Zuidwest-N oorwegen ver- oorzaakt nu een storing, tot uiting komend in enige sneeuwval en i een regenbui. De verdere vooruitzichten wijden echter op een aanhouden van het koude weertype. Achter een front op de Noordzee dringen verse hoe- veelheden poollucht in zuidelijke richting door, vergezeld van enke- le sneeuwbuien, afgewisseld door opklaringen. Komende nacht is wei- nig of geen vorst te verwachten, maar later in de week keert de i toestand met lichte of matige vorst in de nacht en vroege ochtend te- rug. De zwaarste sneeuwval heeft zich gisteren voorgedaan in Zuid-Duits- land: plaatselijk viel daar 20 een i timeter. j

De Vallei | 1969 | | pagina 1