Eerste flat van S.I.B. bewoond Automatische halve bomen in weg ,De Klomp-V eenendaal' Stellingbouwer werd door Duitsers voor saboteur aangezien Comité verzamelde ruim 25.000gulden Spanning in donkere tijd Weduwe van Ginke l- Van Egdom wil altijd blijven wonen op de plaatswaar zij in februari haar 3 kinderen verloor: Toneel van „Excelsior" V oorrangsweg Zandstraat - Panhuis MEVROUW T. E. ARENDS OPEmE DE RIJ Voorzitter overhandigde sleutel Firma L. Hey heropende Uit de oude doos door Rik Valkenburg j UIT HET ZAKENLEVEN MARKTEN MODERNISERING N.S. IN 1970-1971 GELD PROVISORISCH DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 VEENENDAAL De eerste bewoonster van de SIB bejaardenflats aan de Sterke Arm in Veenendaal is mevrouw T. E. Arends-Bouwman. Ds. A. Vroeg- indewey, voorzitter van de Stichting Interkerkelijke Bejaardenzorg, overhan digde haar gistermiddag met enig feestelijk vertoon de eerste sleutel, die aan een fraai boeket bloemen hing. De korte plechtigheid werd bijgewoond door enkele SI B-bestuursleden, alsmede door wethouder M. Bastmeier. „Ik wens u vele gezegende jaren toe ln de nieuwe woning", zei ds. A. Vroeg- indewey op de koude en tochtige gale rij van de bejaardenflat tegen de eerste bewoonster. Hierna overhandigde de predikant haar de bloemen met daar aan de sleutel. Trots als geen ander stapte mevrouw Arends haar nieuwe woning binnen. „Als we nu maar stroom hebben, zodat we vanavond kunnen doorwerken, want morgen komt de stoffeerder al", merkte zij bezorgd op. De weduwe Arends heeft haar woning in de Pelikaanstraat verwisseld voor een SIB-flat. „Veel praktischer en ge makkelijker te onderhouden", was haar motief. Als de inrichting eenmaal achter de rug is, gaat ze daar dan ook daadwerkelijk van genieten. Maar eerst moest er nog gewerkt worden. Onmiddel lijk na de officiële sleutel-overhandiging kwamen de emmers en de borstels dan ook al voor de dag. De stoffeerder hoef de zich geen zorgen meer te maken. VEENENDAAL Aan de progres siviteit van de Veenendaalse winkel stand is weer een nieuw hoofdstuk toe gevoegd. Een van Veenendaals oudste zaken, de firnia L. Heij aan de Hoofd straat heropende gisteren de door een interne verbouwing totaal veranderde zaak in baby- en kleuterkleding, linge rie en corsetterie. Zonder dat er veel weggebroken moest wórden heeft het interieur een meta morfose ondergaan, die aan de ingreep doet denken van een op dit gebied meest verwende binnenhuisarchitect. Niets is minder waar. Kleurschakerin gen en indeling zijn ontsproten aan het brein van eigen mensen onder wie de eigenares mevrouw H. Heij-Boers en bedrijfsleider de heer A. Gerritsen. Het resultaat mag er zijn. Het nu donker getinte plafond brengt intimi teit, terwijl van de uitvoering van de wanden een ruimtewerkende invloed uitgaat. De interne verbouwing is bin nen veertien dagen tot stand gebracht. De firma L. Heij pretendeert door de indeling van het scala artikelen geen zelfbedieningszaak te zijn, maar wel geeft de nieuwe opzet de klant meer gelegenheid zich te onriënteren omtrent de veelzijdigheid van het assortiment. Ter gelegenheid van de heropening hadden relaties en leveranciers door middel van bloemstukken gezorgd voor een fleurig aanzien. Vandaag is de zaak na drie dagen sluiting als gevolg van de verbouwingswerkzaamheden weer voor het publiek open gesteld. ACHTERBERG De gymnastiek vereniging „Excelsior" geeft zaterdag haar jaarlijkse toneeluitvoering in het büurtschaphuis. Er wordt een klucht in 3 bedrijven opgevoerd getiteld: Het bo ze oog van Marokane", door de to neelgroep „Tocazo" van de Sport- en Ontspanningsvereniging PTT te Ede. Het vrolijke spel is door deze vereni ging al vele malen met veel succes op gevoerd. VEENENDAAL Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij hun besluit van 27 oktober 1969, nr. 64.374, hebben besloten op het traject de Zandstraat-Panhuis en de op dit traject uitkomende wegen re spectievelijk borden model 6 en 9 van bijlage II van het Reglement verkeers regels en verkeerstekens te plaatsen, waardoor genoemd traject is aangewe zen als voorrangsweg II. dat hun onder I genoemd besluit in werking zal treden, zodra dit on herroepelijk is: III. dat een afschrift van hun onder I genoemd besluit gedurende 30 dagen na heden voor een ieder ter inzage ligt in het Raadhuis (kamer 1.7) en dat gedurende deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij H. M. de Koningin, in te dienen bij de Com missaris der Koningin in deze provin cie; IV dat afschrift van hun meerge noemde besluit is toegezonden aan: 1. Gedeputeerde Staten van Utrecht; 2. de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub KNAC, Sophialaan 4 te 's-Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandsche Mo torrijders Vereniging, Zijpendaalseweg 1 te Arnhem; 5. de Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond ANWB, Wassenaarseweg £20 te 's Gravenhage. Veenendaal, 28 november 1969. Burg. en weth. voornoemd: de secretaris, Van Manen, de Burg.. P. Bode. VEENENDAAL Eiermarkt 25 no vember 1969. Aanvoer: 51.000 stuks. Prijs grote eieren f 12.75 - f 14.prijs kleine eieren f 9.f 11.per hon derd stuks. Handel vlug. SCHERPENZEEL Eiermarkt 26 november 1969. Aanvoer ca. 750.000 stuks. Prijzen grote eieren f 14.75 - f 15.50; kleine eieren f 10.- f 14. alles per 100 stuks. Handel vlug. SCHERPENZEEL Biggenmarkt 26 november 1969. Aanvoer 150 stuks. Prijzen: f 88.en f 104.per stuk. Handel goed. DEN HAAG In het kader van de modernisering van de spoorlijn Utrecht-Arn hem, in 1970 en 1971, zullen de bediende overwegbomen in de weg Veenendaal De Klomp worden vervangen door een installatie met automatische halve over wegbomen, aldus heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Harselaar (B.P.). Ook de wegsituatie zal worden verbeterd. De plannen bevinden zich in een vergevorderd stadiumvan voorbereiding, aldus de minister. Het verschil tussen 25 jaar gele den en na is bijna onvoorstelbaar. De St.-Nicolaasetalages buigen nu onder de overvloedige uitstallingen en bieden een keuze aan fantasti sche artikelen op elk terrein. Dui zenden, zeg maar miljoenen gul dens worden besteed aan de meest uiteenlopende en luxe cadeaus. Aantrekkelijke verlichtingen zijn aangebracht. Door velen hoeft er praktisch niet bezuinigd te worden. Met verwachting zien zowel oude ren als jongeren uit naar de pakjes avond Hoe heel anders was dat vijfen twintig jaar geleden. Toen lag er eind november, begin december een grauwe waas over Veenendaal. Lichtpunten, in de letterlijke zin van het woord waren er niet, want alles moest verduisterd zijn. Al leen de toen nog onbereikbare maan, was een lichtbron, die in die tijd hoog gewaardeerd werd. Wat werd het nauwkeurig bijgehouden of het op „volle maan" aan ging. Ook dromden de mensen wel door de straten, maar dat was 's morgens- vroeg als men op gammele fietsen naar het werk toog aan „De Todt". Men passeerde dan lege etalages, soms zelfs geblokkeerd door diverse beschermende materialen. Aanbiedingen waren er niet. Alles lag er even troosteloos bij. Even grauw was het op het werk, waar men stellingen moest bouwen die ge richt waren tegen vrienden. Nou ja. het tempo was er ook wel naar, dal moet gezegd worden. We spraken met de Veenendaler Kees de Gooyer (47) die ook aan „De Todt" werkte. „Ik had in de Todt-tijd verschil lende confrontaties met de bezetter. Zo nu en dan dook ik onder, maar werd ook weer gegrepen. Ik kwam zelfs ook nog een keer terecht in het Veenendaalse concentratiekamp, „De Nieuwewegseschool", maar het luk te me daar te ontsnappen. Er liep wel .een schildwacht heen en weer, maar toen die zijn rug naar me toe keerde sprong ik uit het raam. Ik sloop weg en kwam op het terrein van de V.S.W. waar het mij lukte, om*, te ontkomen. Later werd ik bij een huiszoekinng toch weer gepakt Eens beleefde ik een eigenaardig voorval. Ik was 's morgens vroeg wat te laat uit bed gestapt en zou dus niet op tijd op mijn werk zijn als ik er niet sneller heenging dan gewoonlijk. Ik moest er wat op vin- den en besloot over de spoorlijn te lopen (Veenendaal-Amersfoort). Dal. was „richter" en dan kon ik nog op tijd op de plaats van bestemming zijn, in de buurt van de Heuvelse Steeg. Ik wist dat je niet op de spoor baan mocht lopen, maar er mocht zoveel niet, in oorlogstijd. Ergens in Overberg/De Haar, kwam er plot seling een gewapende Duitser op me af en sommeerde mij de handen om hoog te steken. Bij de minste daling van mijn armen, sloeg de soldaat er duchtig op los. Hij schopte me tegen m'n schenen en sloeg me waar hij me ,maar raken kon. Ik verkeerde in een weinig benij denswaardige positie en hoorde de vent al maar het woord sabotage ge- woord in die tijd. Hij drukte de ge bruiken. Een bekend en dreigend weerloop in mijn rug en gelastte mij mee te gaan. Hij dreigde mij te zullen neerschieten, waardoor ik 'em hevig kneep! Ik begon over mijn Todt-Ausweis en ik moest het hem tonen. Hij ver- Ook rond de Emminkhuizer berg werden 25 jaar geleden veel Vee- nendalers ingezet om stellingen te' bouwen voor de bezetters. trouwde het zaakje blijkbaar toch niet en ik moest hem dan maar voor gaan naar de O.T. commandant (Stucks-punckt-Fuhrer) om te con stateren of mijn verhaal klopte. Ik schrok, want ik was gewend mij 's morgens wel te melden om er dan gelijk stiekum tussenuit te gaan, de boer op. De Stuckspunckt- leider zou me dus niet kennen. Dat bleek overduidelijk toen we er aan kwamen. Daar stond ik dan. Ik dreigde een prooi te worden voor de Duitse sql- daat (die naar ik later vernam naar saboteurs zocht van de een of ande re overval in O verberg). Het begon er donker voor me uit te zien en ik begreep dat mijn laatste uur gesla- kon zijn. Dat ging immers vaak zon der vorm van proces. Ik beriep me op de voorman van de groep (een Hollander, die als tolk en als „meesterknecht" fungeerde) De man kende me evenmin, of nau welijks. Toch nam hij het gelijk voor me op en zei dat ik bij zijn groep hoorde, Het' werd niet direct ge loofd, maar nu konden er papieren overlegd worden, die klopten. Na beraad tussen de drie mannen werd ik niet „erschossen", maar wel ón der speciale controle gesteld. Meer dan een week, moest ik on der bewaking werken, zonder te rus ten. Gelukkig verminderde lang-, zaamaan de extra controle. Mijn le ven was gered; het had aan een zij den draad gehanggen." 'N HUISJE NAAST HERINNERINGEN EDERVEEN „Ik laat de/.e plek nooit meer in de steek. Hier wil ik mijn hele verdere leven blijven wonen". De woorden uit de mond van de Eder- veense weduwe J. van Ginkelvan Egdom klinken resoluut. In haar ogen schuilt een droeve blik en haar stem trilt als zij vertelt over de dramatische brand die in de nacht van 9 februari haar boerderijtje in de as legde. Drie van haar kinderen vonden de dood in de vlammen. „Iedere dag denk ik nog aan ze. Nee, niet alleen aan de brand. Veel meer aan de tijd daarvoor toen we het met elkaar zo gezellig hadden. Het waren echte lieve kinderen, die altijd veel plezier hadden. En toen op eens...". De woorden van de wedu we blijven steken. Ze staart door de halfopenstaande deur van het boe- renschuurtje, waarin ze tijdelijk woont, naar de puinhopen. Het zijn stille getuigen van de afschuwelijke brand. Naast de puinhopen het boe renerf met daarop de schuren en de hooiberg, waarin Neesje (11), Coos- je (10) en Jopie (8) zo graag en vaak speelden. Vele herinneringen heeft de weduwe daaraan bewaard. Herinneringen, die haar troosten en die haar hebben doen besluiten al tijd op deze plaats te blijven wonen. De wens van de weduwe Van Ginkel om haar leven samen met haar oud ste zoon voort te zetten op de plaats waar zij drie kinderen verloor, gaat in vervulling. Vlak naast de gebla kerde grond, de plaats waar vroeger het boerderijtje stond, is inmiddels een bouwput gegraven. Daar komt het nieuwe huisje, waarvoor het comité „Brand Ederveen" zich onmiddellijk na de dramatische nacht is gaan in zetten. En met succes. Veel inwoners van Ederveen, maar ook mensen uit de wijde omgeving drukten in de eerste weken na de brand hun medeleven uit in geld. Het saldo op de speciaalda arvoor geopende reke ning liep op tot ruim 21.000 gulden, een schenking uit het Terlingenfonds en 'n gift van de gemeente Ede ver hoogden de opbrengst later tot 25.000 gulden, samen met de verzekerings penningen ruim voldoende om met de nieuwbouw te gaan beginnen. „Ik wou, dat ik 'n manier wist om al die meelevende mensen te bedanken. Daar pieker ik vaak over. Zet u in ieder geval maar in de krant, en dat meen ik echt, dat ik heel heel erg dankbaar ben. Een andere manier om de mensen te bedanken, weet ik niet. Trouwens de meeste ken ik niet eens. Dat is toch eigenlijk wel jam mer. Het moeten allemaal hele lieve mensen zijn. Ze hebben weer een zonnetje in m'n leven gebracht". Mevrouw J van Ginkel-van Eg dom in het provisorisch ingerichte woongedeelte van de boerenschuur, waarin zij tijdelijk haar verblijf heeft gekregen. Een kat glipt verschrikt de deur uit als de weduwe Van Ginkel ritselend de tekening van haar nieuwe huisje op tafel uitspreidt. „Ze hebben al tegen me gezegd je wordt van boerin prin ses. Als je het zo op de tekening ziet, wordt het ook wel een paleisje hè? Maar u begrijpt toch wel dat ik het liever niet nodig had gehad? Me vrouw Van Ginkel kijkt trots naar de tekening. „Moet je toch eens kijken: vier slaapkamers, een hal, een keu ken en een grote woonkamer en ook nog een zolder. Het is niet te gelo ven. Wat een luxe. Dat was ik vroe ger allemaal niet gewend, maar na tuurlijk vind ik het wel erg fijn." De weduwe Van Ginkel werpt een blik door het provisorisch ingerichte en met hardboard afgeschermde woon kamertje in de tochtige boerenschuur. Kieren in de uit betonplaten bestaan de wanden bieden een uitzicht op de modder, die zich rondom de schuur bevindt. In een van de hoeken brandt de kachel, waarop het avondeten ge zellig staat te pruttelen. Het condens- water loopt met straaltjes langs het kleine venster. Het is vochtig in de schuur. Kringen op de muur zijn daarvan het bewijs. Toch klaagt me vrouw Van Ginkel niet over de „woonruimte", die zij tijdelijk heeft betrokken. „Natuurlijk vind ik dit ook niet alles, maar ik ben er vrijwillig ingetrok ken", zegt zij. „Na de brand heb ik ongeveer vier maanden bij mijn schoonzuster in Ederveen gewoond. Toen werd ik ziek en de dokter vond dat ik zo spoedig mogelijk terug moest naar de plaats waar mijn boerderijtje had gestaan. Hij had ge lijk; ik had heimwee naar het „turf- veld", want zo noemt de Ederveense bevolking ons stukje grond". Mevrouw v. Ginkel, berust in haar tij delijke woonplaats en stoort zich niet aan tocht, vocht of wat dan ook. Ge duldig wacht zij op de dag dat zij haar nieuwe huisje kan betrekken. „En dan is iedereen bij me welkom, die me zo fantastisch heeft gehol pen", zegt ze tenslotte. Dat de bouw van het huisje voor me vrouw Van Ginkel nog steeds niet is 9 Dankbaar, heel erg dankbaar is de weduwe Van Ginkel voor al me deleven, dat men met haar heeft ge toond. Trots laat zij de bouwput zien. van waaruit spoedig haar nieuwe huis je zal verrijzen. begonnen verklaart dokter J. II. Ra demaker. voorzitter van het eomité „Brand Ederveen". „De mensen den ken met zo'n ctie zo gauw dat er on middellijk gebouwd kan worden. Na tuurlijk is dat niet mogelijk. We moesten eerst zorgen dat alles finan cieel rond was. Het heeft heel wat moeite gekost maar tenslotte is er een goede oplossing uit de bus geko men. Tenslotte heeft het comité niet voor niets de verantwoording op zich genomen, dat het geld een goede bestemming krijgt. Omdat de amb telijke molen nu eenmaal niet zo snel draait, moesten ook wij wat langer wachten dan ons lief was", aldus de Ederveense arts, die verwacht dat de bouw nu spoedig kan beginnen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3