Protestgolven over verhoogde waterprijs Kleine bedrijven doen nog weinig aan export Relatie overheid burgerij in Rhenen geen koek en ei Water in Rhenen wordt duurder Gemeenteraad in t geweer A. Schapenk: Dwars op de rails Ons Genoegen op de planken Examens zwemmend redden „Noodzaak moet worden aangetoond" Haast Chauffeur kreeg vier maanden voor- waardeli j k Sidney J. v. d. Bergh: „E.E.G. nadert grens van economische expansie „Taak voor politieke partijen Weer sjoel- en schietavond in Renswoude export strategie is noodzaak GESLAAGDE OUDERAVOND „SCHOOL MET DE BIJBEL" FOTOWEDSTRIJD G Sint bezochl NPB Leersiun Leersum \ooruit laat schieten Niet kietelen ANTI-ROEST B. EN W. ONDERKENNEN OOK ONBEHAGEN IN GREBBEST Al) Kinderfeest van Aller Belang»-"'* Voorlichting over de vele o n (l e r wijsn wgeli jk he de n Nieuw inn ingssrsteem P.T.T. is tocli voordeliger St.-Nicol aasbal voor bi Marters LEGES KWETSBAARHEID VICE-VOORZITTER BOUWFONÖS OFFENSIEF BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 LEERSUM ..Belachelijk, een schandalige vertoning", zo reageerde VVD'er W. F. Benink gisteravond in de gemeenteraad op het nieuws dat Leersums in woners vanaf januari zeventig procent meer geld op tafel moeten leggen voor hun drinkwater. Deze prijsverhoging vloeit voort uit de overneming van de drinkwatervoorziening door het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland. Tot dusver kreeg Leersum zijn water van de N.V. Bronwaterleiding ..Doorn". De gemeenteraad en B. en W. laten het er niet bij zitten. Men gaat de maatschap pij nu tarten om op een binnen veertien dagen te beleggen voorlichtingsbijeen komst deugdelijke argumenten voor de prijsverhoging ter tafel te brengen, „en anders zullen we dwars op de rails gaan liggen", kondigde wethouder A. G. W. Schapenk aan. De heer Van Doorn (CHU) was de de eerste die informeerde naar het hoe en waarom van de prijsverhoging, waar na de heer Benink eerder al zijn me ning schriftelijk aan B. en W. bleek te hebben meegedeeld. Het weerhield hem er niet van,1 ondanks het naderende tijdstip van het t.v.-voetbal, uitvoerig op de zaak in te gaan. „Het is een schandalige vertoning ge weest, dat de inwoners een briefje in de bus kregen waarop staat dat ze 70 procent meer voor hun leidingwater moeten gaan betalen. We hadden toch op z'n minst een voorlichtingsbijeen komst mogen verwachten. Ik hoop dat 't college die alsnog zal organiseren. Als men ons dan niet kan overtuigen van de noodzaak tot prijsverhoging, dan moet de raad duidelijk bezwaar aantekenen", vond hij. „Als we uitgaan van tweeduizend aan sluitingen betekent dat, dat in het ko mend jaar (>0.000 gulden extra uit Leer sum wordt weggetrokken" („gezogen"', corrigeerde wethouder Schapenk) „het is onze plicht om namens de burgers maatregelen te nemen". Wethouder Schapenk zei dat het col lege de bezwaren van dé heer Benink volledig kon onderschrijven, en hij stel de voor op de bedoelde voorlichtings bijeenkomst ook leden van Gedeputeer de Staten uit te nodigen. De WMN neemt de watervoorziening namelijk over, op grond van verplichtingen die de provincie bij de oprichting ervan op zich heeft genomen. De heer H. Slijk huis (VVD) stelde overigens dat men nooit iets van dergelijke verplichtingen heeft geweten. De heer J. C. C. Dell (Leers. Bel.) vond de gang van zaken lijken op prijsopdrijving en suggereer de de minister van Economische Za ken in te lichten, zodra blijkt dat de noodzaak van de verhoging niet vol doende kan worden aangetoond. Minder eensgezind dan over de wa terprijs was de gemeenteraad over een wijziging van de legesverordening. B. en W. stelden voor andere tarieven tt gaan berekenen voor de ontheffing van het vastgestelde sluitingsuur voor hore cabedrijven. De legesbedragen waren voor zes achtereenvolgende maanden tot dusver f 60,- en voor een kalender jaar f 100,-. In zijn voorstel introduceer- RHENEN De Rhenense muziekver eniging „Ons Genoegen" geeft zater dag 13 december in gebouw „Irene" de jaarlijkse uitvoering. Deze begint met de uitvoering van drie muzieknummers namelijk Happy days are here again, het optreden van enkele jeugdleden en Men of music. Daarna brengt de toneelgroep van de vereniging het toneelstuk „Een schip vaart uit". Al eerder speelde de vereni ging dit en *t wordt nu weer opgevoerd omdat velen erom gevraagt hebben. Des tijds was het een succes. Het bestaat uit drie bedrijven en de volgende dames en heren spelen er een rol in: Geurt, Jan en Co van Dalen, Thea Peek, Evert van Veenendaal, Gert Ger- rits, mevrouw J. v. Walsum- van Woer- dekom, mevrouw L. van Ingen- van Ge- sink en Joop. Mol. Laatstgenoemde speelt de figuur van Klaassie, de dorpsidioot. Na het eer ste bedrijf valt de pauze, bejaarden hebben toegang voor halve prijs. RHENEN In het gemeentelijk in- structiebad „Lijsterberg" hebben acht tien meisjes en jongens examen gedaan voor het jeugdbrevet II. waarbij aan dacht wordt besteed aan zwemmend redden. Er moesten verschillende proeven worden afgelegd. Door middel van de reddingsklos, die over een op. 12 meter afstand gelegen drenkeling moest wor den gegooid, werd deze naar de kant getrokken en met hulp van een twee de kandidaat deskundig op de kant ge bracht. Het zich bevrijden van 'n klem mende greep van een drenkeling en het vervoeren van het slachtoffer werden bijzonder vaardig uitgevoerd. Evenmin leverde 't 10 meter onder water zwem men en het opduiken van bordjes enig bezwaar op. terwijl de verschillende zwemproeven, te weten 100 m borst- crawl en 50 m rugslag. vlot en accuraat werden afgelegd. Het voltallige collega van burge meester en wethouders woonde het examen bij. "t Ligt in de bedoeling bin nenkort te komen tot oprichting van een reddingsbrigade in de gemeente Rhenen. De namen van de geslaag den zijn: Ineke van Ingen, Jeanette Lucas, Wim Rijken, Jan Elzinga, Marrit Meij er. Ferdinand van Gelderen, Wolter Prinsen. Hans Zomer, Ellen Wilbrink, Willem Jagersma. Daniëlle Buma, Henk Rustenhoven, Gerrit Jan sen, René Brouwer, Cornelis ter Haar, Bert Vis, John van Oord en Gerie Joon. de het college nu bedragen van respec tievelijk f 500,- en f 1000,-. „Het gaat niet zo goed in de horeca- sector", vond de heer Dell, die pleitte voor wat lagere sommen. „Ze betalen al zoveel, en door de heffing van het vergunningsrecht, krijgt de gemeente haar rechtmatige deel al hinnen. Zo n stijging met 800 pet. vind ik te groot". De heer Slijkhuis was het met hem eens, en hij stelde voor de bedragen te wijzigen in f 125,- en f 250,-. Niemand bleek er verder iets voor te voelen. Een voorstel van de heer v.d. Lubbe (f 250,- en f 500,-) verwierf vijf van de elf stem men en toen het oorspronkelijke voor stel in stemming werd gebracht bleek dat er niets anders opzat dan de zaak aan te houden, en er een volgend maal op terug te komen. In ijltempo werd de resterende agen da verder afgewerkt. Gemeentesecre taris H. W. Dam weet zich dank zij een raadsbesluit nu verzekerd van een bij drage van de'gemeente in zijn verhuis kosten, ten bedrage van tien pet van zijn ambtelijk inkomen en de kosten van de verhuizing. LEERSUM Achtendertig minu ten duurde gisteravond de vergade ring van Leersums gemeenteraad. Niet te lang misschien voor een agenda van 9 punten en een stapel tje oegrotingswijzigingen. maai toch lang genoeg om ruimschoots boven vooraf gemaakte schattingen uit te gaan. De raadsleden-voetbal liefhebbers waren tien minuten voor het begin van de vergadering (half zeven) al voor de helft compleet, en voorspelden een samenzijn van een kwartier of twintig minuten. De vergadering begon in verband met de t.v-voetbalavond een halfuur eerder dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Burgemeester mevr C. N. 's Jacob-des Bouvrie kon dan ook niet op tijd komen, omdat zij ande re afspraken niet zo gauw had kun nen afzeggen. Haast, haast, haast was het motto al zorgdede waterlei ding voor spraakwatervallen. Water was trouwens de enige vloeistof die op tafel kwam, want zelfs de gebrui kelijke koffie achtte de raad in het zicht van Feijenoord en PSV uit den boze. Wethouder v.d. Bogert tooide zich gedurende de afwezigheid van de burgemeester met haar ambtske ten. Toen mevr. s'Jacob haar entree maakte zei ze: „u mag hem wel omhouden", maar zo ver kwam het niet. ARNHEM Op de Nieuwe Veenen- daalseweg, bij de kruising met de Popu lierenlaan, wilde op een regenachtige middag in mei de 22-jarige chauffeur A. van E. afslaan. De jeugdige brom fietser die hem tegemoet kwam. merk te hij niet op. De bromfietsrijder, Arend Slok, werd met een smak tegen het wegdek ge worpen. Geruime tijd lag hij met een halswervelfractuur in het ziekenhuis. Nu werkt hij nog voor halve dagen. „Het is hoogst onachtzaam iets niet te zien wat er wel is", zo zei gisteren bij de Arnhemse politierechter de offi cier van justitie, mr. J. Pieters. Hij eis te vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf. vier maanden voorwaarde lijke ontzegging (om Van E. niet in zijn beroepsbezigheden aan te tasten) en 250 gulden boete. De chauffeur die overigens alle mogelijke moeite deed om het ongevai zo veel mogelijk goed te maken, vond het wel wat veel. „Ik heb hem toch niet expres omver gere den?" „Dat wordt u niet verweten", aldus de politierechter. „Maar u had de bot sing makkelijk kunnen vermijden". Het vonnis was^ conform. VEENENDAAL Juist tegen het seizoen waarin het onderhoud speciale aandacht vraagt gaat de firma Rosbag uit Rhenen aan de Fluiterstraat een bedrijf openen waarin met behulp van de Zweedse Dinitrol methode de roest wordt aangepakt. De firma Rosbag ex ploiteert. in Rhenen al sinds jaren een autospuitbedrijf en is tot uitbreiding naar Veenendaal overgegaan om de ook hier wonende klanten nog beter van dienst te kunnen zijn. Zaterdag 29 no vember is men in de gelegenheid de apparatuur te bezichtigen. Ook is er dan een auto te zien die behandeld is met Dinotrol. F. BENINK (VVD) schandalig RENSWOUDE De Renswoudse middenstands vereniging start, volgende week met een foto-wedstrijd, waaraan door een ieder kan worden deelgeno men. In de etalages van de deelnemen de winkeliers (herkenbaar aan de mid- denstandsvlag) worden foto's geplaatst, die alle zijn genomen in Renswoude. Van de foto's is echter maar de helft zichtbaar. De bijpassende helft bevindt zich in de etalage van een andere win kelier. De halve foto's zijn genummerd, zodat men de bij elkaar passende helf ten als cijfercombinaties kan invullen op wedstrijdformulieren, die verkrijg baar zijn bij alle deelnemende winke liers. Voor de goede oplossingen zijn geldprijzen beschikbaar. LEERSUM Sint-Nicolaasfeest van de Plattelandsvrouwen te Leersum. De afdeling Leersum van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield dezer da gen in hotel „Damlust" het jaarlijkse feest ter ere van St.-Nicolaas. De Sint in hoogsteigen persoon aanwezig met een zeer vrolijke Piet deelde diverse cadeautjes uit. Na de pauze nam dhr. Derksen de verdere verzorging van de avond op zich. Er werden verschillen de spelletjes door hem verzorgd waar onder ook nog een bokswedstrijd, waar bij overigens niemand knockout ging. LEERSUM De wandelsportvereni ging „Leersum Vooruit" organiseert vrijdag en zaterdag schietwedstrijden in de zaal „Centrum" te Leersum. On der de prijzen, hoe*kan het ook anders zijn grote speculaaspoppen. (Van onze Veenendaalse redactie) AMERSFOORT „Economisch gezien graven w(j ons eigen graf wanneer we de export beperken tot het Europa van de Zes en wanneer wU niet bij voortduring trachten de Europese Gemeenschap tot een grotere uit te bouwen. Er zijn al te kenen dat de E.E.G. de grens van haar economische expansie nadert". Dit zei gistermiddag de heer Sidney J. van den Bergh. als voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, op de regionale exportmiddag in het Amers- foortse „Evert Kupers-conferentieoord ..Nieuwe impulsen zijn noodzake lijk". aldus de heer v.d. Bergh. „indien we een regelmatige groei van onze ex port willen realiseren, die absoluut noodzakelijk is". Het gaat overigens goed met de Ne derlandse export, zo stelde de heer v.d. Bergh. maar hij waarschuwde dat in de toekomst ons traditionele exportpak- ket van vooral consumptiegoederin in West-Europa steeds moeilijker een af zet zal vinden. „Bij een hogere welvaart wordt nu eenmaal relatief steeds min der uitgegeven aan consumptiegoe deren en meer aan diensten. Daarbij komt dat de kwaliteitseisen steeds ho ger worden, en ^on'ze produktievoor waarden soms ongunstiger". De middag werd georganiseerd door de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Amersfoort en omstreken, het Gooiland en voor Utrecht en omstre ken. en door de CKH in Den Haag. Rond 160 ondernemiBgen uit dit gebied waren vertegenwoordigd op de bijeen komst die tot doel had de praktijkken- RHENEN Onder de titel „Verhouding overheidburgers" openen burge meester en wethouders hun beleidsnota voor het komende jaar. „Bij het over wegen van een beleid past ook een hoofdstuk over de/.e verhouding, evenals die tussen de gemeenteraad en ons college. Ook in de/.e gemeente kan, zoals overal in het land, gesproken worden van onbehagen van burgers tegenover de overheid en ook hier wordt de roep om inspraak gehoord", aldus het col lege. B. en W. halen in de beleidsnota een lezing aan van de politicoloog Dr. Val- kenburgh,,lector in Amsterdam in deze faculteit, die een analyse van de gesig naleerde gevoelens heeft gemaakt. „Naar zijn oordeel is het gevoel van onbehagen, dat de burgerij koestert te genover de overheid het gevolg van twee dingen. De doeleinden van het handelen van de overheid tegenover de burger zijn niet meer duidelijk en ie dereen wil alle technisch mogelijke vooruitgang zien. Door de communica tiemiddelen weet men van alle techni sche mogelijkheden en men wil deze in zijn eigen gemeente toegepast zien. Als dat niet gelukt beschouwt men dit als een falen van de plaatselijke overheid", aldus de aanhaling in de nota van de analyse. Hierna geven burgemeester en wet houders hun visie op de huidige situa tie. „Het bezinnen op de doeleinden van ons bestuur zullen B. en W. geza menlijk met de raad moeten doen, waarbij te bedenken valt, dat dit „kie zen" van verschillende mogelijkheden met zich meebrengt, want alles krij gen gaat nu eenmaal niet in een be trekkelijk kleine gemeenschap. Om een voorbeeld te noemen is het hebben van veel natuurschoon uiteraard een bezwaar voor het aantrekken van veel industrie. We moeten van onze moge lijkheden van ligging en goed woonkli maat het maximum gebruik trachten te maken. In hoeverre de burgerij daarin mee kan en moet denken is een gezamenlijke taak van raad en B. en W. Door het houden van hearings in Rhenen en Eist en met het ter kennis brengen van de raadstukken in de openbare bibliotheek is daarmee al een begin gemaakt, maar er moet zonder meer gezegd worden, dat het vooral een taak van de politieke partijen is de vinger aan de pols van de burger te houden en zijn spreekbuis te zijn in het gemeentebestuur". B. en W. willen geen antwoord geven op de vraag of dit voldoende in de ge meente Rhenen gebeurt. „Het voltrekt zich buiten onze gezichtskring", aldus de nota. Toch zullen B. en W. het meer betrekken van de raad bij het voeren van het beleid, zeer toejuichen. Zij vin den dat het vormen van commissies in bepaalde gevallen voor de verduidelij king en vormgeving van dit beleid zin kan hebben. De vraag van de openbaarheid van deze commissies wil hetcollege voor wal betreft een grote gemeente posi tief beantwoorden, maar dat zou in een kleine gemeenschap als Rhenen naar het oordeel van B. en W. frustre rend werken op het bespreken van toekomstige plannen. Zij noemen de planologische commissie daafvan een sprekend voorbeeld. Overigens delen B. en W. de raad mee de ontwikkelin gen nauwlettend te zullen blijven vol gen. Hoe het per se biet moet, hebben de gemeentebestuurders van de Grebbe- stad ervaren met de drie jaar geleden ingestelde Sportstichting en de Sport raad. Maar. de burgemeester heeft dat in de raadsvergadering van afgelopen dinsdag dan ook volmondig toegege ven. „Wij zijn fout geweest",- zei mr. Bosch van Rosenthal. „Een goedkoop antwoord", zei de Vrije-Partij-afge- vaardigde E. P. van Dijk. LEERSUM De middenstandsver eniging „Aller Belang'' in Leersum or ganiseerde gistermiddag voor de Leer- sumse jeugd een feestmiddag in de R.K. kerk. In groten getale waren de kinderen opgekomen om vervolgens tc genieten van het progamma dat werd verz ;d door het gezelschap Frans Weber. Vooral de clown Kiki oogstte bij he4 jeugdig publiek e n daverend succes. Na afloop van het feest kregen alle kinderen een traktatie. RENSWOUDE In de bakkerij van de heer P. Overeem in Renswoude wordt zaterdagavond de traditionele sjoel- en schietavond gehouden. Bij zonderheid is het bezoek van St.Nico- laas en zijn gevolg. De Sint zal een krentenbrood, waarvan men hel gewicht kon raden, uitreiken aan de gelukkige winnaar. De heer Overeem is de enige bakker die de oude traditionele schiet en sjoelavond aan de vooravond van het St. Nicolaasfeest, in ere houdt. Vroe ger werd de avond in alle bakkerijen in Renswoude gehouden en kondigde zelfs de dorpsomroeper deze aan. nis van de export verbreden. te verdiepen en te „De Westeuropese markt zal voor ons altijd zeer belangrijk blijven", aldus de heer Van den Bergh, „maar wil men voldoen aan de eis van expansie, dan zal men vanuit Nederland de wereld markten met nieuwe produkten moeten trachten te bereiken. Het zullen de pro dukten zijn van de industriële herstruc turering. Op deze wijze vergroot Neder land zijn export en vermindert het zijn kwetsbaarheid." De heer Van den Bergh stelde dat de afzet in dé EEG-partnerlanden wellicht minder als export moeten worden be schouwd, maar meer als een soort gro tere binnenlandse afzei. De verkoopacti viteiten in deze landen zullen dan ook met evenveel zorg moeten worden om geven als die op de Nederlandse markt. Hij vestigde verder de aandacht op de eenzijdige geografische spreiding van de Nederlandse export: rond driekwart van het pakket vindt z'n weg binnen de West-Europese landen. „Een groep van 200 bedrijven niet de 200 van Mertens is verantwoorde lijk voor 75 pet. van onze goederenex port. De resterende 25 pet wordt opge bracht door ongeveer 5.000 bedrijven. Vooral in deze laatste groep schuilt een groot groeipotentieel voor onze ex port. Willen wij dë groei daarvan laten voortgaan dan zullen we steeds duide lijker een export-strategie moeten voe ren", zei de heer Van den Bergh. waar mee hij het pad effende voor de volgen de spreker, die globaal enige aspecten van marketing belichtte. De heer M. J. Veraart, directeur van een marketingconsulenten-bureau zei dat vele kleine en middelgrote bedrij ven nog teveel zijn georiënteerd op hun produkt en te weinig op de markt. Hij adviseerde zijn gehoor voorts jonge krachten in dienst te nemen om in te zetten op een marketing-afdeling. Voor weinig geld kunnen zij heel nieuwe markten voor u openen", stelde hij. Systematiek in het exportbeleid achtte de heer Veraart van primair belang. Ook het kleine bedrijf moet duidelijk RENSWOUDE Leerlingen van de zesde klas hebben gisteravond voor het eerst hun medewerking verleend aan een speciale ouderavond van „De School met de Bijbel" in Renswoude. De leer lingen voerden een act op. waarin de evolutie van het onderwijs van de 17e tot de 20e eeuw werd uitgebeeld. Het historische spel stond onder leiding van de heer S. J. L?ansma. onderwijzer van de school, die na het openingswoord van ds. L. van de Peut. als inleiding een gedicht uit de 17e eeuw voordroeg. Een leerlingenkoortje o.l.v mejuf frouw Van Hun nik, oogstte na het zingen van enkele liederen veel ap plaus van de talrijk aanwezige ouders. Na het ontspanningsgedeelte van de ouderavond, leidde het hoofd der school, de heer Held. enkele gasten in. die elk gedurende tien minuten zouden spre ken over het onderwerp „Welke moge- RHENEN De gemeente Rhenen werkt, nog altijd met een algemene poli tieverordening die dateert uit 1923. Wel is deze verordening regelmatig herzien bij incidentele besluiten van de gemeen teraad, maar de hoofdlijnen gelden nog steeds. Uit het oogpunt van historie is het een belangwekkend stuk. Zo komt er onder andere een bepaling in voor dat men elkaar op de openbare weg niet mag kietelen metpauweveren! In 1923 scheen „topless" al toegestaan te zijn, want daarop slaat de bepaling dat het verboden is te zwemmen zon der gedekt te zijn door een zwembroek. Over een bikini of een badpak wordt niet gesproken. Of zwommen de vrouw en omstreeks de twintiger jaren soms nog niet? Burgemeester en wethouders hebben intussen een ambtelijke commissie in het leven geroepen, die een nieuwe re dactie zal verzorgen en de verordening ook bij de tijd zal maken. RHENEN Hoewel in 1968 een winst is gemaakt* van f 15.853,45 zul len binnen niet al te lange tijd toch de waterleidingtarieven in Rhenen om hoog moeten. De oorzaak daarvan ligt in het feit. dat de waterleiding maatschappij het produktievermogen moet opvoeren. Dit \ergt voor uitbreiding van de bronnen, filter;, bouw. elektrische installatie en dergelijke een investering van onge veer f 274.000.- Voor het komende jaar za' <li' neerkomen op een ho-ere rei. er af chrifv' "a - -in i "*>0.- vnaartegenover direct geen hogcic op brengst wegens waterleveranties staat. De noodzakelijke tariefsverhoging is al in voorbereiding, maar het is nog niet bekend in welke mate die zal zijn. Het ligt in de bedoeling tot mechani satie van de waterdebiteuren-admini stratie over te gaan. Daaruit zal een reconstructie van hel tarief voortvloei en. Gedacht wordt aan een tarief op dr; e'fde basis als wordt toegepast bij waterleiding maatschappijen van Mid den-Nederland. Veenendaal on Doorn. rratrcHjk vnr k'ëhoh* :k'een vast recht per jaar en een bedrag voor elke geleverde kubieke meter water. lijkheden zijn er voor onze kinderen na de lagere school?" Achtereenvolgens kwamen aan het woord mejuffrouw Van Schuppen, me juffrouw Van de Velde van de huis houdschool in Scherpenzeel, de heer Zoet yan de lagere technische school in Veenendaal, de heer Algra van de MAVO-school in Scherpenzeel en drs. Hiensch van het lyceum in Veenendaal. De aanwezige ouders kregen een uit- voe'ringe voorlichting over de vele mo gelijkheden die er met name dank zij de mammoetwei, na het basisonderwijs zijn. Aan het slot van de ouderavond, die bovenal leerzaam was, dankte de heer Held de gasten voor hun duide lijke uiteenzettingen, die vele ouders wegvyijs hadden gemaakt op het ge bied van de onderwi jsmogelijkheden. De ouderavond, die was begonnen met ge bed en het zingen van psalm 100 1 en 4 werd besloten met een dankgebed. RHENEN Voor het gemeentehuis in Rhenen vond gisterochtend een aan rijding plaats tussen twee personenwa gens. De automobilist R. uit Rhenen ramde de auto van mejuffrouw N.N. in de flank toen deze plotseling naar links zwenkte. De chauffeuse had haar auto willen parkeren om even vlug een brief bij het gemeentehuis te bezorgen. Beide wagens liepen flinke schade op. Een nuchtere ooggetuige merkte op: „De PTT is toch voordeliger..." RHENEN De burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal is vice-voorzitter geworden van de N. V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. een beleid formuleren, en uitgaan van in cijfers uitgedrukte doelstellingen. Op basis daarvan moet een planning wor den opgesteld, waarop voortdurend corf- trole en herwaardering moet worden toegepast. Berekeningen hebben uitgewezen dat de export jaarlijks gemiddeld met 3 a 4 procent moet toenemen, wil het ex pansietempo van onze economie gelijke, tred houden met de bevolkingsgroei. En wil de concurrentiepositie van Neder land niet bij de ontwikkelingen achter blijven, dan zal de Nederlandse onder nemer zich sterker defensief moeteflv opstellen op de binnenlandse mark; en daarnaast duidelijk in het offensief moeten gaan om nieuwe afzetgebieden te vinden voor zijn produkt, zo stelde de heer G. van Nieuwehuizen. v oorzit ter van de K.v.K. te Amersfoort, in zijn inleiding. Aan de hand van cijfers toon de hij aan dat kleine en middelgrote ondernemingen zowel relatief als abso luut een (te) gering deel van de ex- 4 port voor hun rekening nemen: resp. 13 en 24 procent. De grote ondernemin gen voeren 40 pet van hun prod uktie uit. In verband met de totale export worden de cijfers nog sprekender: gro te ondernemingen 71 pet, de overige 5 en 24 pet. Bovendien is het aandeel van de grote in de totale nationale pro- druktie 56 pet., e van de kleine 44 pet. Van de ongeveer 7.000 kleine industriële ondernemingen doen er 6.000 niets aan export. Van de 3.000 middelgrote be weegt de helft zieb op de buitenlands? afzetmarkten. Weinig of geen export bedrijven is een ten onrechte verwaarlozen van af zetmogelijkheden',, aldus de heer Van Niemvenhuizen die de ondernemers aanspoorde meer gebruik te maken van de diensten van Kamers van Koophan del. RHENEN Do leden van de biljart vereniging „De Driehoek" krijgen van het bestuur een Sinterklaasbal aange boden, dat wordt gehouden op zaterdag 29 november. Als conferencier treedt op Hendrikus uut Vaossen, die begeleid wordt door het orkest Ton Henzon uit Eist. De avond vindt plaats in café „De Driehoek--. LEERSUM Geboren: Helen, d. v. L. Albers en D. H. Bos, Middelweg 63, Leersum. Overleden: W. Verhagen. 87 jr.. Vertrokken: Dhr. J. Ochu, Hoog straat 8 naar Barneveld; Mej. W. Hön- le. Hoogstraat 8 naar Amsterdam: Mej. D. A. E. ter Burg. Burgemeester van den Boschlaan naar Scherpenzeel. RHENEN Geboren a. z.v. G. Drost en H. van Dijk (Leersum); Cor nelis Erik Hendrikus. z.v. C. v. Houten, en C. v. Doorn: Dorothea d.v. A vfin Dijk en C. J. Budding (Veenendaal); Cornelis. z.v. C W. de .Jong en M. H. Kuijer (Veenandaal); Jacobus, z.v. J. v. Kooten en B. Willemsen: Sophia, d.v. II B. wan de Scheur en H van Egdem Ondertrouwd: J. C. v. Manen (Veenen daal) en C. O. W. van de Wardt; H. J. E. Schiffmacher, 23 jr (Harderwijk) en M. Roest, 18 jr; J. H. A. van Zetten. 25 jr en A. Roor. 20 jr (Renkum); B. Meeuwisz, 22 jr (Wageningen) en M. Wortman. 22 jr; M. B. Raatgever, 2" jr (IJsselstein) en G. ter Haar 18 j.; <C Krijgsman, 21 jr (Gouda) en J. A. Baai 21 jr. Gehuwd: A. de Jong en W. van Ror kei; M. W. van Zeijl (Hengelo O.) er H. M. H. J. v. Wisgerhof; J. v.d. Kraal en M. A. Duizer: C. D. Hepvelrh (Veenendaal) en E. G. van Blitterswi" J. v. Meulen (Apeldoorn) en W. S. Kc bus. Overleden: Jan Hovestad. 79 jr, g< gew. met C. van Ommeren; Jacol Mante, 76 jr. geh. gew. met J. Reha gen (Amerongen); Evert Giel Opperm; 48 jr, echtg. van A. H. Jansen; Jantj Bouw. 91 jr, geh. gew. met I. v. Hui nik (Veenendaal). te Wageningen: Coi nelis Drost, 74 jr. echt. van W. M. Manen; te Utrecht: Adriana Mar Heijnis, 76 jr. Ingekomen: G. J. H. van der Klift 1 Leersum naar Esdoornlaan 19; C. M. I Noel van Zeist naar Nieuwe Veener daalseweg 51; J. Geurts g/m van Vee nendaal van Dodewaard naar Juliana- straat 55; A. P. H. Kurvers met gezir van Boskoop naar Nieuwe Veenendaal seweg 234; A. G. v. d. Stroom wed. v Weijsenfeld van Culemborg naar Bis schop Davidweg 8; M. Imosaten vai Utrecht naar Cunerawe^ 411; J. P Kooijman van Barendrecht naar Ro zenlaan 107; C. Voogt van Barendrech' naar Rozenlaan 107; M. J. Tollenaa g m Bakker van Wageningen naar N\ë< Veenendaalseweg 234; M. El Mouftou hi van Utrecht naar Cuneraweg 411 Hammu ben Amar ben Haddu vai Utrecht naar Cuneraweg 411; G. D Grissen van Amsterdam naar Vreewijk plein 21; G. J. M. Klijn van Nijmegen naa?- I -1 k 'aan 42; R. M. van yenruoi( g. .m. Spies van Rosmalen naar Rijn straat M. den Hollander, wed. v. Rijk- sen van Nijmegen naar Rozenlaan 27, H. B. A. Bouhaddou van Amsterdam naar Cuneraweg 411; B. M. M. Bacha- ri van Nijmegen naar Cuneraweg 11 A. J. Brouwer met gezin van Utrecht naar Franseweg 126, Eist; W. Venema g m Taken van Zutphen naar Nieuwe Veenendaalseweg 228; R. H. M. Verbong g m Maenhout van Tegelen naar Nieu we Veenendaalseweg 228e; A. H. L. Sta- sen van Beek naar Paardenveld 3; C H. P. Stassen g/m Kallen van Beek (L) naar Paardenveld 3. Vertrokken: W. .1. Klaassen g/m van Schuppen van Valleiweg 12 naar Leer sum; Y. Kroone van Seringplantsoen 1 naar Baarn; P. Hijnekamp van Hoge steeg 41 naar Ede; G. J. de Kat me gezin van Rijksstraatweg 99a Eist naa Kesteren: P. M. Sciaroni g/m Coumar met gezin vnn Bisschop Davidweg 1 naar Eist; E Fortuin van Spoorbaar weg 43 naar Bunnik: A Wijkniet va Woudweg 41 Eist naar Tiel.

De Vallei | 1969 | | pagina 5