P.T.T. gaat de telefoon propageren Shell wijzigt kritiek op protocol Pleidooi voor 11 betere saneringsregeling ,Bij deze president past geen militair vertoon" Zuivelbonden hebben vanavond gesprek met werkgevers Sloan's Balsem Ommezwaai wachtlijsten omdat nu slinken SNELLER AANSLUITING; KEUS UIT DIVERSE INSTALLATIES Vaponastrip „Hair"-artiesten toch naar Londen VERHOGEN A.O.W. NIET VOOR FEBRUARI Beter resultaat Etna-Daalderop Prijzen eieren kunnen omlaag Stichting voor Surinamer* PHILIPS ARGENTA' SUPER I11X VEEL MOGELIJK EIGEN TOESTEL FORENSEN Martinair' vervoert 600 ton nikkelerts Parlement komt er nauwelijks aan te pas Dr DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR LAN DB O U WD EBA T IN KAMER VERSTANDIGER Berkhouwer leidt liberalen in Europees Parlement méér licht op tafeL „voor dezelfde stroomkosten de lamp met het speciale llchtvenster aan de onderzijde „BOETETOCHT" ORDE Zuivelbondcn hebben vanavond gesprek met werkgevers Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. BESPREKINGEN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 AMERSFOORT De PTT is om. De telefoondienst gaat de telefoon „ver kopen" en het telefoneren aanmoedigen. Tot deze „ingrijpende omwenteling" is besloten, nu de wachtlijsten in belangrijke delen van het land aan het slin ken zijn. Over twee jaar zal het district Utrecht geen wachtlijst meer kennen. Daarom begint maandag in de dienstkring Amersfoort (dertien netten) een belangrijke proef. ..Als wij nu niet beginnen, weten we straks niet waaraan we toe zijn". In de dienstkring Amersfoort zullen: 1. nieuwe aansluitingen sneller wor den aangelegd. In normale gevallen wordt gedacht aan één week. Simpel weg bestellen via 004; 2: campagnes worden gevoerd die de vraag naar particuliere aansluitingen moeten vergroten: 3: standaardpakketten beschikbaar zijn. waaruit gegadigden in de toon zaal of thuis kunnen kiezen. Voor verschillende typen huizen zijn instal laties ontwikkeld die ..het telefoneer- genot" moeten vergroten. De telefoondienst, dat is duidelijk, gaat zijn klanten meer commercieel benaderen. De voorlichting aan en het contact met de mensen worden ver beterd. Contracten gaan tot de verle den tijd behoren. „Schrijft u maar een briefje", zal er niet meer bij zijn. De standaardpakketten bieden vele mogelijkheden. De man van de PTT. die thuis over de installatie komt pra ten, brengt alles mee; vanaf het ene vaste toestel met extra bel in de gang tot en met een omvangrijke installatie voor zeer grote woningen. Twee tot vijf vaste toestellen maken het mogelijk op evenveel plaatsen in huis te telefoneren. Grotere kinderen kunnen hun eigen toestel op kamer hebben. Gesprekken kunnen van het •ne toestel op het andere overgezet. Wie de mogelijkheid wil hebben dat in huis meer gesprekken tegelijk kun nen worden gevoerd, zal moeten zien aan meer telefoonlijnen te komen Met één lijn bedragen de vaste kosten per maand, inclusief abonnement, f 23,45 voor twee, en f 36,05 voor vijf toestellen. De ,kosten van aanslui ting variëren van honderd tot 205 gul den Niet alleen de slinkende wachtlijsten maar ook de sterk gestegen produktie heeft tot de nieuwe initiatieven geleid. De laatste tijd zijn in Nederland der tig duizend aansluitingen per maand gemaakt. „Het publiek zal merken", zo werd gisteren gezegd, „dat de PTT meer naar buiten zal optreden en de klanten op een andere manier gaat benaderen. Wij hebben ontdekt dat wij ook per te lefoon zaken kunnen doen. De snellere aanleg van aansluitingen zal zich als een vlek over het land gaan versprei den. De dienstkring Amersfoort is als proefgebied uitgekozen, omdat Amers foort een niet al te grote stad is, met veel forensen en een groot plattelands gebied eromheen. De proef is ook opge zet om te weten te komen, hoe groot de latente vraag naar aansluitin gen is. Er zijn waarschijnlijk bijzon der veel gegadigden die in het verle den hun pogingen maar hebben opgege ven. iztop" rondom heinemann ADVERTENTIE DEN HAAG Besprekingen tussen staatsecretaris Kruising» (volksgezond heid) en Shell Nederland hebben ge leid tot oplossing van het conflict in zake de begeleidende tekst op de Vapo nastrip (insektenvcrdelger van Shell). Met ingang van 1 januari zal op de Vaponastrip een nieuwe begeleidende tekst worden aangebracht. Dit gebeurt volgens de nieuwe voorschriften voor alle dichloorgasverdampers die worden gebruikt als insektenbestrijders. De voorschriften zijn herzien, omdat in middels een duidelijker inzicht is ge kregen in de toepassing van deze be strijdingsmiddelen en de eisen ten aan zien van het gebruik ervan (het inade men van de damp is gevaarlijk). De voorschriften zijn ten dele strin genter, uitvoeriger en meer gedetail leerd dan die welke nu nog gelden Shell heeft laten weten dat het door het Colleèe van Beroep voor het Be drijfsleven ingesteld beroep tegen de oorspronkelijke toelatingsbeschikkingeri ingetrokken zal worden. Dit beroep had uitsluitend betrek king op de voorgeschreven tekst die op de verpakking diende te worden aange bracht.. De toelaatbaarheid en de sa menstelling van de Vaponastrip zelf zijn nimmer in het geding geweest, al dus deelde Shell gisteren mede. rjEN HAAG De volksvertegenwoordiging is gisteren ook aan 't staaLsie- U bezoek van bondspresident dr. Heinemann te pas gekomen, na de Delta werken. een vakopleiding en een tuinbouwveiling. De leden van de Sta ten-Ge neraal konden tijdens een grote ontvangst het Westduitse staatshoofd de hand drukken. 'T'egcn het feit dat het parlement als zodanig niet in dit staat,siebezoek is „ingepast", is de afgelopen dagen op het Binnenhof ernstig bezwaar gere zen. De AR-fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel was zo ongeveer de eerste die zich aan dit euvel stootte en van zijn gevoelens zal het eigen partijor gaan nog wel gewag maken. In andere fracties zijn overigens ook wel bedenkingen gerezen tegen de star heid van het protocol dat niet zou toe laten dat een staatshoofd zich tijdens een officieel bezoek in het parlement bevindt, laat staan de volksvertegen woordiging toespreekt. Die bedenkingen richten zich dan tegen het departement van buitenland se zaken, dat bij de zeldzame keren dat er een staatsiebezoek moet worden voorbereid, het min of meer vergeelde en verkreukelde protocol netjes glad strijkt, om te ontdekken dat het parle ment wel ergens bij het gewone volk kan worden ingedeeld. /""kok in de Duitse pers is de weerslag van de straake handhaving van het protocol duidelijk merkbaar ge weest. Ook het militaire vertoon is blijk- SCHIPHOL Dc luchtvaartmaat schappij Martinair Holland heeft een unieke opdracht gekregen: het vervoer door dc lucht van bijna zeshonderd ton nikkelerts. Het erts moet van de Canadese stad Toronto naar Kristiansand in Noorwe gen worden gebracht. Normaal worden goederen als ertsen overzee vervoerd omdat de transportkosten per vliegtuig te hoog zijn. Vervoer per vliegtuig is noodzakelijk geworden omdat een Noorse fabriek zonder grondstof dreigt te raken door een staking bij dc ertsleverancier in Canada. DEN HAAG De verhoging van de a.o.w. en a.a.w. die de Stichting van de Ar beid heeft geadviseerd, zal op z'n vroegst tegen februari volgend jaar wet kunnen worden. Minister Roolvinkr (Sociale Zaken) heeft besloten dezer dagen een spoedadvies aan de Sociaal-Economische Raad te vragen over de verhoging van a.o.w. en a.w.w. met drie procent en een vakantietoeslag van drie procent. Pas na het uitbrengen var. dit ad vies, kan de minister een wetsvoorstel indienen. Daar gaat echter nog wel zo veel tijd in zitten, dat de Tweede Ka mer tegen die tijd op Kerstreces is. Na de behandeling in de Tweede Ka mer, begin volgend jaar, moet ook de Eerste Kamer zich nog over het wets voorstel uitspreken. Het advies van de Stichting is eigen lijk te beschouwen als spontane bijval voor de gedachten van minister Rool- vink over de pensioenen. Al eerder heeft de minister laten weten dat hij veel voelt voor optrekken van de aow en aww. Hij heeft toen al een advies aan de SER gevraagd over dit vraag stuk op langere termijn. Nog voor de Ser (waarin dezelfde partijen zijn vertegenwoordigd als in de Stichting van de Arbeid, plus een aantal leden benoemd door de Kroon) zich heeft kunnen uitspreken, komt de Stichting met dit advies voor directe verhogingen. Het spoedadvies van de SER over deze kwestie zal daarom niet lang op zich hoeven laten wachten. Minister Roolvink moet deze week nog formeel de ministerraad van zijn plannen met betrekking tot de pen sioenen op de hoogte brengen. Zijn collega's in de regering zullen dan hun toestemming moeten geven voor de BREDA De raad van beheer van Etna - Daalderop Holding verwacht dat de resultaten dit jaar beter zullen zijn dan die van vorig jaar. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden zal over 1969 ten minste 20 procent divi dend worden uitgekeerd. ADVERTENTIE Een toast op de gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast. (dure) optrekking van de sociale ver zekeringen. Overigens kwam het advies van de Stichting van de Arbeid niet als een verrassing want een commissie van de Stichting had al eerder over deze verhogingen overeenstemming bereikt. De Raad van Werkgeversverbonden heeft gisteren haar instemming betuigd met de verbeteringen Van de aow en de aww volgend jaar. De Raad zal ook meewerken aan de studie die de Stich ting zal gaan maken van de pensioe nen op langere termijn. SCHIPHOL Er zijn problemen rond de Nederlandse uitvoering van de mu sical ,,Hair": het driemanschap, dat oorspronkelijk deze uitvoeringen in ons land op poten zou zetten is uiteen gevallen. Desondanks vertrok woens dagmiddag toch een groep van zes ar tiesten naar Londen om de rollen in te studeren. Het zijn v.l.n.r. Wil Veld- haak, Lyla Pliego, Natacha Ema- nuels, Bill van Dijk, Ronald Snellen berg en Jan Anne Drent. baar opgevallen. De „Hamburger Mor- genpost" beschrijft het uitvoerig, met heel nauwkeurig het aantal manschap pen van marine, land- en luchtmacht die in Amsterdam langs de weg ston den, met hier een erecompagnie en daar weer een'erecompagnie en tenslot te nog eeh militaire kapel. Het „Hamburger Abendblatt." merkt op dat de bondspresident bij het staats banket in het paleis op de Dam maan dagavond voor het eerst van zijn leven onderscheidingen droeg, de ordeteke nen van het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau welke hij zopas had ontvangen, met sjerp en ster. alsmede het Kruis van verdienste van de bonds republiek dat hij bij zijn ambtsaan vaarding kreeg: „Het protocol liet hem geen keus", schrijft het blad. De scherpste karakteristiek van het protocol heeft Klaus Kampgen van de „Westdeutsche Allgemeine Zeitung" ge geven: „Op de vroege maandagochtend begon in Holland een uurwerk te tik ken. Bonte figuren, zoals bij een speel doos horen, zetten zich in beweging. De leden van de hofhouding draaiden mee, voorop waardige ambtenaren die titels als „opperceremoniemeester" „eerste stalmeester" en schitterende uniformen dragen. Daar komen voorna me dames bij, wier naam voluit bijvoor beeld mevrouw M. L. J. D. van Wicke- voort Crommelin, geboren jonkvrouwe Teixeira de Mattos luidt. De ministers in Den Haag grijpen hun hoge hoe den en scharen zich in de rij. Dan volgt „het militair" in rood. blauw, grijs, bruin met helmen, mutsen, sja ko's, baretten. Daarna de politie bere den en te voet. Het krakende uurwerk heet protocol, het spel heet staatsiebe zoek." De term „krakend uurwerk" is in 't Nederlands niet hetzelfde als het „krachend Uhrwerk" in de Duitse taal. Daar duidt het ook iets perfects aan en dit maakt het begrip nog toepasse lijker! e Duitsers letten er heed scherp op hoe wij dit staatsiebezoek ervaren Dit is vanzelfsprekend bij dit eerste bui tenlandse bezoek van hun staatshoofd en dan nog wel aan een land als het onze. Zij laten zich er niet over uit hoe zij over de organisatie denken en ook dit ligt voor de hand. Wel is on middellijk te bevoegder plaatse en dit is de onmiddellijke omgeving van dr. Heinemann melding gemaakt van de niet zo plezierige parlementaire reac ties. Het protocol is er natuurlijk niet voor niets. Het dient uiterlijk om zoveel mo gelijk te waarborgen dat alles tot in de puntjes is verzorgd en volgens plan verloopt. De bedoeling ervan is om de betekenis van een dergelijke gebeurte nis, de ontmoeting tussen twee staats hoofden, zo waardig en zo duidelijk mogelijk tot uiting te doen komen. Het werkt echter in zijn uitvoering als eensoort van afrastering. De staats hoofden en hun gezelschap blijven af geschermd van het „gewone leven". Zij rijden en schrijden tussen afzettin gen en binnen de enge kring van de toe gelaten hoogwaardigheidsbekleders. Er zouden wellicht zelfs staatsrech telijke bezwaren tegen de aanwezig heid van een staatshoofd in het par lement kunnen worden aangevoerd, ont leent aan het staatsrechtelijk gebruik in ons land dat de Koningin uitsluitend in de volksvertegenwoordiging komt om in de verenigde vergadering varl de Staten-Generaal de parlementaire zit ting te openen. Jet is overigens geen nieuws dat het protocol het parlement bij dit be zoek „links" heeft laten liggen. De mo gelijkheid van een bezoek aan de Sta ten-Generaal is een tijd geleden reeds in Bonn, tijdens een voorbespreking van een groep Duitse journalisten met dr. Heinemann persoonlijk te berde ge bracht. De bondspresident heeft toen met zoveel woorden laten weten dat 'n ontmoeting met de Nederlandse volks vertegenwoordiging niet aan hem lag. Zelfs heeft hij tot uiting gebracht dat een dergelijke ontmoeting wat hem be treft wel op prijs zou worden gesteld en dat hij dan ook graag had willen spreken. Het is bij de officiële receptie van gis teren gebleven, maar ook gisteren kon men reeds de wens horen uitspreken juist naar aanleiding van het bezoek van deze bondspresident dat het toch wel eens tijd wordt om het pro tocol te herzien. ADVERTENTIE [iJn h7»Ti DEN HAAG De AR-drs. R. Zijl- sta heeft minister Lardinois (Landbouw) gisteren in de Tweede Kamer voorge houden dat de landbouwpolitiek van de regering dringend moet worden aangevuld met een visie op het vraag stuk van de kleine zelfstandigen. In de komende tien jaar zullen twin tigduizend mensen uit de land- en tuin bouw moeten afvallen. F:en extra prik kel om het bedrijf op 65-jarige leeftijd te verlaten zit in het verstrekken van een bijzondere uitkering, ze* drs. Zijl stra. Hij vond, dat de vijftig- en 65-jari- gen met een goede saneringsregeling geholpen kunnen worden. De huidige regeling moet daarom op tachtig pro cent van de tegenwoordige aow-rege- ling worden gebracht. Dc KVP-er Van Koeverden sprak van een falond Europees beleid op het 'ge bied va de overschotten. „De Neder landse huisvrouw kan nu koelhuisbo- ter kopen tegen een sterk verminderde prijs. Zij vraagt zich echter af waarom eerst extra kosten moeten worden ge maakt om de verse boter in koelhuis- boter om te zetten alvorens zij op de markt wordt gebracht. „Is het niet verstandiger", vroeg de heer Van Koeverden, „om dan deze kosten niet te maken en de verse bo ter in de tijd dat er overproduktie ont staat, tegen een lage prijs op de markt te brengen?" Geprobeerd moet ook worden om de overschotten te voorkomen en daarbij dacht de KVP-afgevaardigde aan het uit de markt nemen van twee miljoen stuks melkvee in plaats van vijfhonderddui zend stuks melkvee. Zijn partijgenoot De Bekker vond. ckit de regeling voor d« bedrijfsbeëindiging onvoldoende werkt. Voor de oudere landbouwers zou die aantrekkelijker moeten wor den door het verhogen van de maande lijkse uitkering. Mr. Slingerman (VVD) drong erop aan zich in Brussel te blijven keren te gen de concurrentie vervalsende maat regelen die met name Frankrijk trof. Als die niet zouden worden afgeschaft, zou het Europese Hof in de arm moe ten worden genomen. Het verlagen van d^ prijzen voor graan, melk en suiker bieten zoals de Europese Commissie voorstelt vindt de VVD-fractie niet juist, zolang geen compensaties voor het inkomensverlies mogelijk zijn. De socialist S. van der Ploeg zei dat zijn fractie zich tegen „elke vorm van consumptiedwang van iedei produkt dat wij overhebben, stevig verzet". De CH-afgevaardigde Tolman noem de het nieuws over de prijsvoorstellen uit Brussel „slecht nieuws". Hij wilde meer aandacht voor sanering en ont wikkeling. „Waarom wel rentesubsidies in de scheepsbouw en niet in de land- bpuw?", vroeg hij zich af. STRAATSBURG Het Tweede-Ka merlid mr. dr. C. Berkhouwer is woens dag in Straatsburg op een vergadering van de liberale fractie van het Euro pees Parlement gekozen tot voorzitter van die fractie. De Nederlandse libe raal werd eerder dit jaar herkozen tot vice-voorzitter van het parlement. De heer Berkhouwer is sinds 1963 lid. Als leider van de liberale fractie volgt hij de Fransman Pléven op die in Frankrijk minister van justitie is geworden. Revaluatie mark oorzaak O ZEIST De prijzen van de eieren kunnen omlaag. De producentenprijzen liggen ongeveer 35 procent lager dan in november 1968. De heer H. H. Garrelds, voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, sprak gisteren op de vergade ring van het schap de hoop uit dat de consumenten ook van het kostenvoor deel zullen gaan profiteren. Hoewel oktober zeven miljoen eieren meer wer den geëxporteerd dan vorig jaar, liep de uitvoerwaarde terug met 18,8 pro cent ofwel drie miljoen gulden. De oorzaak van de slechte prijzen moet voor een deel worden toegeschre ven aan de Westduitse revaluatie maatregelen. Deze hebben in de eier handel grote onzekerheid gebracht, Een andere factor is de sterke uitbrei ding van de produktie in West-Europa DEN HAAG In Den Haag is de Stichting voor Surinaniers opgericht. Haar doel is, de naar Nederland geko men Surinamers maatschappelijk te begeleiden. Zij wil in de toekomst een afdeling oprichten in Suriname, om in samen werking met de Nederlandse en Suri naamse regeringen aspirant-emigran ten naar Nederland voor te lichten en te adviseren. De Stichting De Poort zal voorlopig een maal per week aan de Brouwers gracht 28 in Den Haag spreekuur hou den voor in Nederland wonende Suri namers. Met ingang van 1 januari zul len een maatschappelijk-werker en -werkster aan de Stichting worden ver bonden. DEN HAAG De Westduiters die zo kritisch het bezoek van hun presi dent aan Nederland volgen, hebben gistermiddag eindelijk gekregen waarop ze twee dagen hebben moe ten wachten: een spontaan gebaar uit Nederland aan dr. Gustav Heine mann. Toen de heer en mevrouw Heine mann gistermiddag om half één bij het Nederlands Congresgebouw aan kwamen, stond een dozijn jongens en meisjes uit Assen op hen te wachten. Zij boden de president een sympa thiebetuiging: „De studerende jeugd van Assen heet u van harte welkom. Zij wil duidelijk maken dat zij uw persoon en uw werk van zeer grote waarde acht. Zij hoopt dat u erin zult slagen een positieve bijdrage te ge ven aan de wederzijdse verstandhou ding onder de Europese volkeren". Voorzover dat blijkt uit de West duitse publiciteitsmedia, weet de ge middelde Westduitser met dit bezoek niet goed raad. Er heerst een gevoel van teleurstelling en wrevel. Waarom moet de presedent de he le tijd over die oorlog praten, het lijkt wel of hij op boetetocht is. Waarom is er in Nederland zoveel militair vertoon. Altijd hebben ze ons militarisme verweten. Nu komt er een president die van soldaatje- spelen weinig wil weten en nu laten ze een oorlogsschip schieten en nu moet die president om de honderd meter een erewacht inspecteren. Tenslotte en vooral: Waarom toont het Nederlandse volk niet een beetje geestdrift voor dit bezoek er wordt amper gejuicht als de pre sident ergens komt en nergens staan er meer dan honderd mensen om hem te begroeten. Toen de president gistermorgen in Honselersdijk de bloemenveilig mee* maakte, schoot een Westduitse jour nalist een langharige, bebaarde Ne derlander aan. Vindt u president Heinemann niet sympathiek? „Oh. hij lijkt me een erg geschik te man". Denken andere jonge mensen in Nederland ook zo over hem? „Ik heb nog geen kwaad woord over hem gehoord". Maar uit niets blijkt dat het Ne derlandse volk en speciaal de Neder landse jeugd hem wel mag. „Er wordt toch niet gedemon streerd tegen hem? Er worden toch geen rookbommen gegooid?" Dat klinkt zo negatief. Voor de jeugd van nu is dat erg positief. Als, om maar iets te noe men, Kiesinger hier was gekomen, dan waren hem de rookbommen om de oren gevlogen". Wordt er in Nederland dan niet meer gejuicht bij zo'n gelegenheid? „Juichen? Waarom zouden we? We geloven niet meer in sprookjes. Alle mensen zijn gewone mensen en je kunt hen pas helemaal beoordelen als ze dood zijn. Dan weet je zeker of iemand goed, fout of helemaal niks is geweest". Helemaal duidelijk was 't de jour nalist niet. Later op de dag zei 'n West duitser tegen me: „We hebben zo lang gewacht op de ontwikkeling die we nu beleven: een bondspresident en een bondskanselier die beiden ook voor het buitenland aanvaardbaar zijn en die werkelijk in staat zijn het nieuwe Duitsland te vertegen woordigen". Als applaus een graadmeter voor het succes van dit bezoek moet zijn, dan is men gisteren beter aan zijn trekken gekomen dan tijdens de twee vorige dagen. In de veilinghal heerste een gezellige drukte en als voorproefje voor het avond-voet balfestijn werd er spontaan en galmend „Geen woorden maar da den". gezongen toen de president binnenkwam maar daarna was er vrij veel uitleg nodig om de West- Duitsers uit te leggen dat dit als een heel leuk welkom was bedoeld. De dag stond bijna geheel in het te ken van het kind, al kwam dat wei eens in de knel, zoals tijdens het be zoek aan de Duitse school in Den Haag, waar de persfotografen zo op drongen dat president Heinemann plotseling gedecideerd zei: „Ik zeg zeg geen woord meer als er niet een beetje orde kan komen''. In de namiddag was „heel Neder land" op uitnodiging van de Duitse ambassade naar sociëteit De Witte gekomen. Toen de zeventig*»-' president voor de zoveelste keer in een saajngepakte mensenzee ver dween werd aan één van de mensen van de Rijksvoorlichtingsdienst ge vraagd: „Als we zo 'n bevriend staats hoofd ontvangen, wat doen we dan met iemand aan wie wc een hekel hebben?" UTRECHT De werknemers in de zuivel-industrie blijven zich roeren. Vooral in de fabrieken in het noorden van het land duurt de strijd om een loontoeslag voort. Vanavond gaan de acht bonden die bij de zuivel-CAO be trokken zijn opnieuw praten met de (werkgevers)-kcrncommissie uit de zuivelindustrie. Het initiatief voor dit gesprek is uit gegaan van de werkgevers. De werk nemers lieten al eerder weten dat zij tot praten bereid zijn als de werkge vers concrete voorstellen op tafel leg gen. Het is niet bekend of dit zal ge beuren. De werknemers van de Coöperatieve zuivelfabriek de eerste Veenkoloniale G.A. in Gasselternijeveen (Drente) heb ben gedreigd in staking te gaan, als zij geen gesprek krijgen met de direc tie over een loontoeslag van f 12,50. De ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. directeur van het bedrijf, de heer De Groot, zei dat er nog geen afspraak is gemaakt. Maar directeur Nijhof van Domo (waarmee het bedrijf sterk ver weven is) heeft laten weten dat hij vanochtend met het personeel komt praten. De centrale ondernemingsraad van de Domo fabrieken in Beilen en Be- dum, praat vanochtend in Beilen over de toestand die in de zuivelindustrie is ontstaan. In de afzonderlijke fabrieken zijn al diverse besprekingen gehouden. De directeur van de Domo, de heer H. Nijhof, zei niet veel mogelijkheden te zien om binnen de CAO tot loonsverho gingen te komen. En openbreken van het. arbeidscontract vindt hij onjuist. Ook in Groningen dringen de werk nemers in de zuivelindustrie aan op ho ger loon. De ondernemingsraad van de Coöperatieve zuivelfabriekencombina tie Oost-Gromingen en Winschoten heeft gisteren aan de directie gevraagd het nieuwe loonsysteem dat op 1 januari in gaat onmiddellijk in werking te laten treden. Volgens dit systeem krijgen de werknemers een loonsverhoging van 7,50 gulden per week. De directie van het bedrijf sprak met de werknemers af, dat eerst de resultaten van hel overleg van vanavond afgewacht zul len worden De heer It. Postma, directeur van het bedrijf in Winschoten, zei, dat de bron van onrust het verouderde functiegroe pensysteem is. Hij vond het begrijpe lijk dat zijn werknemers loonsverho ging eisen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7