Franse publiek dwong stakers om weer stroom te leveren heerlijke ERA op het brood gezonder voor uw lijn! Britse containerdienst gaat naar Antwerpen C.G.T. haalde bakzeil tegen openbare mening Echtscheiding struikelblok voor Italiaans kabinet I Bronchiletten Luchtaanvallen op Jordanië en op Irak Europese SER in wording Aanval op kerk in Tsj .-Slowakije „Rode hertogin" op vrije voeten Van Haren volgt de mode op de voet 50Q minder calorieën Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaarfu elke dag ±120 calorieën. De moeite waard I En bovendien eet u lekker. I BEDREIGD Havenarbeiders Londen blijven staken CONFLICT Weermeisje kon niet tegen weer DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969 's Werelds snelste man op de weg, de Amerikaan Art Arfond (r) klimt hier in de cockpit van zijn „Green monster", een turbine-wagen, waar mee hij reeds een snelheid van 930 kmIuur behaalde. De wagen is op het ogenblik in Duitsland om op de Jochen Rindt autotentoonstelling getoond te worden. Deze joto werd gemaakt voor de aanvang van een demonstratierit op de Jfaub luchtmachtbasis in Duitsland. ADVERTENTIE wie wil er niet tmt HALVAR/ME ^iiilUIH HHfüU PARIJS Voor het eerst sedert mensenheugenis hebben in Frankrijk de vak bonden zich iets aangetrokken van de protesten en de druk van het publiek. Gisteren is te Parijs de staking van de werknemers van de (staats) gas- en elektriciteitsbedrijven eerder geëindigd dan was afgesproken. Het publiek had fel op dit zoveelste algemene ongemak gereageerd, daarbij nog „opgewarmd" door het feit, dat het over het algemeen vrij koud weer was. De staking zou duren van 8 uur gistermorgen tot 9 uur gisteravond, maar was reeds voorbij om 11 uur gistermorgen, dus twee uur na het begin. De secretaris-generaal van een van de betrokken bonden, de communisti sche CGT, deed weten, „dat wij de ge voelens van het publiek niet te licht moeten opnemen" en dat dit de reden was geweest om de staking de tweede van dien aard in acht dagen, voortijdig te beëindigen. Hij zei daarna dat de staking was begonnen, omdat de directies van de gas- en elektriciteitsbedrijven gewei gerd hadden te gaan onderhandelen over loonsverhogingen, hetgeen zij be loofd hadden te zullen doen. Als regel is het Franse publiek ta melijk tam in zijn reactie als een sta- ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 1." AMMAN 1 BAGDAD/TEL AVIV Israëlische straalbommenwerpers heb ben woensdag aanvallen gedaan op Jordaanse artillerieopstellingen in het gebied van Kfar Assad, ongeveer 88 kilometer ten noorden van Amman. Dit is woensdag meegedeeld door een militaire woordvoerder in An- 'an. Volgens de woordvoerder hadden de Israëlische toestellen het gebied met raketten en napalmbommen bestookt De aanval had ruim vier uur geduurd. Er werd niet meegedeeld of er onder de Jordaniërs slachtoffers waren ge- gevallen. Een militaire woordvoerder in Bagdad heeft woensdag meegedeeld, dat Iraaks luchtdoelgeschut twee Israëlische „Sky- hawks" heeft neergeschoten, tijdens Israëlische aanvallen op militaire in stallaties in Irak. In Tel Aviv is be kendgemaakt, dat bij deze aanvallen geen toestellen verloren zijn gegaan. Alle toestellen zijn behouden op hun basis teruggekeerd, aldus "n Israëlische militaire woordvoerder. In Tel Aviv is meegedeeld, dat alle terroristische groepen die werden ge leid door de maandag gearresteerde kapitein Abdoel Latif Racheid, zijn op gerold. Racheid, die officier was van de Jordaanse geheime dienst, had de leiding van de gehele terroristische or ganisatie in Israël. BRUSSEL Europese werkgevers, werknemers en ministers van Sociale Zaken gaan komend voorjaar voor het eerst om de vergadertafel zitten. In de week van 16 tot 22 maart houdt de Europese Gemeenschap een conferentie over de werkgelegenheid in de Zes, waarschijnlijk in Brussel. Het zou een eerste stap kunnen zijn tot de vorming van een Europese raad voor de werkgelegenheid en op lan gere termijn tot de oprichting van een Europese sociaal-economische raad. Twee en een half jaar lang hebben de ministers van Sociale Zaken nodig ge-, had om het eens te worden over zo'n eerste gesprek van regeringen en be drijfsleven in de gemeenschap. Giste ren kwamen zij in Brussel eindelijk tot een akkoord. Aan werknemerskant zullen in elk ge val worden uitgenodigd de vier inter nationaal werkende vakverbonden, die in Brussel een kantoor hebben. De internationale ondernemersorgani saties zullen gezamenlijk moeten uitma ken hoe zij zich zullen laten vertegen woordigen. PRAAG Vandaag zijn de kerken in Tsjecho-SIowakije het doelwit gewor den van conservatieve, communisti sche propaganda. De partijen beschul digden kerkelijke leiders ervan, vorig jaar, gedurende het liberale bewind van Dubcek, contacten met het Wes ten te hebben gehad en te hebben getracht het communistische systeem te ondermijnen. De aantijgingen werden gemaakt door het Tsjechoslowaakse partijblad „Pravda", in een hoofdcommentaar, dat deed denken aan de militante campagne tegen de kerken tijdens het Stalinistische tijdperk, die zijn hoogtepunt vond in de arrestatie van wijlen kardinaal Josef Beran, toen maals aartbisschop van Praag. Volgens het partijblad, waren de ker ken, onder leiding van Alexander Dubcek, in staat geweest „hun akti- viteiten uit te breiden tot duidelijke pogingen binnen te dringen in ons po- ltiieke systeem en zich op te werpen als politieke kracht". Het partijblad eiste in feite, dat gods dienstonderwijs, dat buiten de scho len gedurende de laatste jaren is toe gestaan, nauwkeurig door de staat wordt onderzocht. „Het is absoluut niet juist dergelijk onderwijs buiten de scholen toe te staan, als men niet weet wat onder- dere godsdienstige bouwprojecten. Het blad leverde ook kritiek op het feit, dat gelovigen „geprikkeld" wer den geld te geven, voor het eigen machtig bouwen van kerken" en an der® godsdienstige bouwprojekten. king een economisch doel heeft en bij voorbeeld gaat om hogere lonen of kortere werktijden, maar gisteren was het klaarblijkelijk van het nut van het ongemak allerminst overtuigd en met succes. Toen echter in de loop van de dag bekend werd gemaakt dat de stakers in ieder geval elektriciteit zouden leve ren om de televisieuitzending van de twee Europese bekerwedstrijden van St. Etienne en Marseille te verzekeren, steeg de ontevredenheid tot het kook punt. Terecht concludeerde het publiek hier uit, dat de communisten deze uitzen ding belangrijker achtten dan de dage lijkse zorgen voor huishouderij en be drijven. Van dat ogenblik af werden de sta kers door het publiek bedreigd. In de Parijse metro werden de elektriciens door reizigers' aangevallen. Dreigense betogingen werden gehouden voor de door reizigers aangevallen. Dreigende centrales in Bordeaux, Lyon en Troyes. Te Suresnes, bij Parijs, dron gen verbruikers 'n vergadering van stakers binnen. Daar werden stakers gewond. Te Falaise (Normandië) trok ken de middenstanders op naar de cen trale en dwongen de stakers de stroom weer aan te sluiten. De CGT heeft toegegeven gehandeld te hebben onder de druk van de onte vredenheid van het publiek en van het koude weer. MADRID De „rode" hertogin van Medina Sidonia is woensdag op vrije voeten gesteld, nadat zij acht maanden had uitgezeten van een gevangenisstraf van een jaar wegens het leiden van een protestmars. Haar vervroegde vrijla ting was een gevolg van „goed ge drag". De 32-jarige hertogin had in 1967 in het Zuidspaanse dorp Palomares hon derden boeren op de been gebracht om te protesteren tegen de volgende hen te lage schadevergoeding in verband met het opsporen van enige Amerikaanse waterstofbommen. Deze vier bommen waren in de omgeving van het dorp te recht gekomen zonder te ontploffen toen een Amerikaanse bommenwer per en een tankvliegtuig in de lucht met elkaar in botsing waren gekomen. De hertogin was al eerder tot boeten veroordeeld wegens het leiden van pro testmanifestaties door boeren in Zuid- Spanje. ROME Gisteren heeft een zeldza me coalitie van links en conservatief de laatste hindernis weggenomen, zo dat de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden zaterdag zal stemmen over een ontwerpwet op de echtscheiding. De communisten, socialisten, de con servatieve liberale partij en splinter groeperingen hebben samen een motie tegen het ontwerp, dat door de rege ringspartij was ingediend, verworpen. Er waren 322 stemmen voor en 209 tegen. De benodigde meerderheid was 307. De christen-democratische regerings partij werd slechts gesteund door de monarchistische en facistische partij en. Het Huis van Afgevaardigden verhin derde een poging van de christendemo cratische partij om het wetsontwerp op de beperkte mogelijkheid tot echtschei- LONDEN Antwerpen en niet Rot terdam wordt de permanente basis van het grote Britse consortium van con tainerschepen dat deze havens al sinds maart gebruikt voor het verkeer op Australië. Dit besluit viel gisteravond in Lon den nadat bekend was geworden dat de havenarbeiders van Tilbury, even bui ten Londen, hun boycot handhaven van de nieuwe containerterminal in die ha ven. Daar is nog geen containerschip behandeld sinds het in maart klaar kwam. „Er is nog geen besluit genomen wat wij verder in Rotterdam gaan doen", zei men gisteravond bij het consor tium, Overseas Containers en Associa ted Containers Transportation. „Voorlopig blijven wij Rotterdam gebruiken zoals wij dat sinds maart hebben gedaan". Op en bijeenkomst in de open lucht van 1500 arbeiders was gisterochtend een kleine meerderheid voor het vol houden van de boycot. Hun voorzitter Harry Battle zei na afloop van de ver gadering: „Ik ben misselijk geworden van dit besluit en ik wil best bekennen dat ik even heb gehuild". Bemiddeling door de Britse rege ring in dit voor Engeland zo schadelij ke conflict is niet uitgesloten. Van de ruim 43 miljoen gulden die de nog nooit gebruikte terminal heeft gekost, kwam de helft van het consortium dat een minstens even groot bedrag moest uitgeven voor extra kosten voor het gebruik van Rotterdam en Antwerpen, Er gaan nu in Tilbury ontslagen val len, dat is gisteren al aangekondigd en een deel van de installatie op de termi nal zal misschien worden ontmanteld. De arbeiders willen er pas gaan wer ken als er voor de gehele haven van Londen een nieuw collectief arbeids contract is met hogere lonen. ding te torpederen. Met S32 tegen S09 stemmen werd een motie van de chris - ten-democraten verworpen, om het wetsontwerp niet verder te behandelen. Er zal nu over elk van de artikelen worden gestemd. Premier Rumor wilde zijn kabinet over deze kwestie niet laten vallen. De stemming was er een van „buitenge woon belang", verklaarde hij. Uit een gevoel voor „verantwoordelijkheid te genover de politieke situatie in het laad echter, zou de christen-democratische regering haar bezwaren over de echt scheiding laten horen, maar geen an dere stappen ondernemen. Sommige christen-democraten had den een beroep gedaan op Rumor af te treden, liever dan daö het ontwerp straks wet zal worden. Zij beweerden dat het 'n schande was, als een christe lijke regering echtscheiding toe zou la ten in het land waar de Paus woont. Rumor heeft toegestemd in augustus een minderheidsregering te vormen, in een poging de socialisten en republikei nen weer te winnen voor een linkse coalitie. Deze wet zou echtscheiding mogelijk maken in beperkte gevallen, zoals krankzinnigheid, lange gevangenisstraf fen,veroordelingen wegens zedenmis drijven tegen kinderen of familieleden en vijf jaar lichamelijke scheiding, voorgoed te scheiden. Speciale gebeden zijn zondag gezegd in de kerken van Rome in verband met de stemming. Er werd tegen echtschei ding gepreekt in katholieke kerken in heel Italië. i I LONDEN Rosea Kemp, het meisje dat voor de Engelse radio de weerberichten verzorgde, is terug- j gegaan naar maar haar vaderland Australië. Zij kon niet tegen het weer „Het Engelse klimaat mag dan in- t teressant zijn voor meteorologen, het vormt ook wel een beetje een beper- king", aldus de 26-jarige blondine bij haar vertrek. 't Heerlijk avondje is gekomen. 0Leuk pantoffeltje met goud motief en bontrand. In diverse modetinten. 27-30 6,25 31-35 6,50 36-42 6,95. Prima hakpantoffel met kapje In rood en blauw 9,95. [ÜJ Cosy muiltje met pompoen in diverse modekleuren. Ook in zwart lak 7,95. [Ö]Bruin leren cosy-muil ook met dichte hiel verkrijgbaar. 10,95. E Kameelhaar pantoffel 24-26 4,45 27-30 4,95 31-35 5,45 36-47 5,95. De nieuwste kleuren velours dames pantoffels 8,95. Beige suède pantoffel met warme vachtvoering 11,95. Luxe mocassin-muil met sleehak in bleu of rose 5,95. |Nappaleer herenlaars in bruin of zwart v.a. 49,75. Nappaleer dames knielaars in de modekleuren 39,75. KjNappaleer meisjesknielaars in diverse tinten 27-30 27,75 31-35 29,75.

De Vallei | 1969 | | pagina 9