Veenendaals dagblad Na marathonberaad Akkoord bereikt in zuivel: 2 procent erbij Chauffeur verkocht bij pomp gestolen benzine Buiten Verkeerde werd slachtoffer van wraakoefening Beernink wil van grote stadswijken zelfstandige gemeenten maken Spiegeling op de maan Winst voor P.v.d.A. op Z.-Bevelaiid Berechting daders bloedbad My Lai nog moeilijk TND nCTC N JJr\vJ3111 een naam in letters Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei f5: terug voor uw oude wekker als unü kiest voor Junghans SAMKALDEN WIJST DUITS LINTJE AF Winnaar no. 142.618 in het Chevron kleurenspel Heerlijke marsepein figuren MA ISO N KRAMER JUNGHANS KOUDER MET HAGEL EN I SNEEUW BUIEN Strenge controle op London Airport Geen mastjaar i AMERSFOORT De ongeveer 25.000 werknemers in de zuivelindustrie krijgen een jaarlijkse uitkering van 2 procent naast de reeds bestaande vakantietoeslag van 6 procent. De uitkering zal met terugwerkende kracht over het dit jaar genoten inkomen worden gegeven. MINIMUM TUSSENVOORSTELLEN Beslissing over liet Apeldoorns Kanaal begin *70 Leeuwen en tijgers in India bezig uit te sterven Kent U rTravertino Romano OPGAVE f 500,- voor redactie en administratie Bernhardlaan 28, Veenendaai, •f. 06385-10550 (adm.), 10757 en 70655 (red.), Qiro 1321600. Loeae nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 28 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 280 OOSTERBEEK De politie van Oosterbeek en Renkum heeft met de arrestatie van de chauffeur A. van E. en drie handlangers een unieke oplich tingszaak ontdekt. De chauffeur wordt ervan verdacht 200.000 tot 300.000 liter benzine te hebben gestolen van witte-pomphou- der G. J. W. Driessen. Bij hem thuis is 28.801 liter gestolen benzine aange troffen. Van E. was als chauffeur in dienst geweest bij pomphouder Driessen. Hij had ontslag genomen, had een eigen tankwagen gekocht en was een zaakje in witte benzine begonnen, vlak bij zijn oude baas. Hij verkocht zijn benzine voor een kwartje per liter. Groothandelaar Dries sen vreesde toen al dat deze dubbelwit- te benzine uit zijn opslagtanks kwam. Elke dag miste hij een paar duizend liter. Heel sluw was Van E. te werk gegaan toen hij nog bij Driessen in dienst was. Als hij bij zijn baas terugkwam na bij diens klanten benzine afleverd te hebben pompte hij de overgehouden benzine zogenaamd terug in de voor- raadtank van zijn baas, maar liet de brandstof via een leiding toch weer In de wagen teruglopen. De meters regis treerden deze terugloop niet. Volgens de klokken had hij alles keu rig aan zijn baas teruggegeven. Daar na ging hij met de „lege" tankwagen naar huis. De liters die hij stiekem had teruggepompt, loste hij bij een pompstation waarvan de twee bedien den, de 24-jarige De B. uit Velp en de dertigjarige J. B. uit Oosterbeek, het spel meespeelden. LONDEN Londen Airport, een van de drukste vliegvelden ter wereld, heeft voor de eerste maal de bagagecontrole ingevoerd in het kader van strenge vei ligheidsmaatregelen ter verijdeling van pogingen om vliegtuigen te kapen. ~VTAN een echt zaad- of mastjaar mogen we voor 1969 helaas niet spreken; alleen de inlandse en de Amerikaanse eiken geven reden tot tevredenheid en dit is eigenlijk al heel wat. Beuken leverden ech ter een misoogst, zodat we niet op veel kepen en vinken behoeven te rekenen, maar berk en zwarte els bevatten veel zaad en daar zullen de sijsjes stellig op afkomen. Wie hert, ree en zwijn, veegbomen, schuurstruiken en zoelen verkiest boven dahlia's, doronicums en stok rozen, doet misschien afstand van veel vreugde en ogenstreling, maar vindt compensatie in rijke voldoe ning van hoger orde, als ik dit zo eens noemen mag.. Hij kijkt in ok tober met peilende blik naar de eiken, beuken en kastanjes, of ze een goede oogst beloven en de rit selende val der vruchten door het najaarslover klinkt hem liefelijk in het oor. Hoe goed kon ik dit alles bij de wisseling der seizoenen be grijpen, want wanneer ik in deze weken een jachtheer, wildschut of bosbaas ontmoette, draaide het ge sprek steevast om het belangrijke onderwerp van eek- en beukmast. Ge moet niet denken, dat de impor tantie ervan uitsluitend in het fi- nanciële vlak ligt; een ruim be schot van boom- en veldvruchten heeft nl. zin en betekent alles voor het algemeen welzijn van het ge- dier, want natuurlijke voedselbron- nen vallen verre te prefereren bo- ven kunstmatige. Het wild blijft er- door in beweging, volgt zijn ingebo- i ren aard en wordt niet vadsig, wan- neer het urenlang in de onmiddellij- ke nabijheid der voerplaatsen tus- sen de dennen staat te lummele en rondhangt. Kortom, het krijgt vol- rondhangt. Kortom het krijgt onvol- doende lichaamsbeweging, wordt traag en gemakzuchtig, want van I physical culture heeft het geen weet. Dit is het resultaat van een marathonberaad van negen uur in het Berghotel te Amersfoort tussen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersorgani saties in de zuivelindustrie. Zoals bekend ontstond in de 300 Nederlandse zuivelfabrieken deze week grote onrust nadat enkele zuivelbedrij ven een loontoeslag hadden gegeven en daarmee de c.a.o. negeerden. Door het vannacht om vier uur bereikte ak koord is een ernstig arbeidsconflict in de zuivelindustrie voorkomen. „Het was een moeilijk gesprek, dat in een goede sfeer werd gevoerd", zei de voorzitter van de kerncommissie zuilvelindustrie, de heer Kok, na af loop. Werkgeversvertegenwoordiger Sa ke van der Ploeg liet weten, dat hij als vakverenigingsbestuurder nooit tevreden mag zijn, met name niet in materieel opzicht, maar als oplossing van de grote spanningen is hij met het resultaat wel voldaan. „De spanningen kunnen nu wegebben en we zijn blij de landelijke cao te kunnen handhaven". De jaarlijkse uitkering van twee pro cent van het dit jaar genoten inkomen, exclusief vakantietoeslag en vergoe ding voor het vervullen van de dienst betrekking, krijgt een minimum van f 180De heer van der Ploeg zou te vreden zijn geweest als het minimum bedrag op f 200 was gesteld. De jaarlijkse uitkering geldt niet als voorschot op de nieuwe cao die op 1 april moet ingaan en waarover de on derhandelingen nog moeten beginnen. De heer Van der Ploeg zei voorts, dat hij uitgaat van de gedachte dat het onverstandig van werkgevers zou zijn indien zij de jaarlijkse uitkering niet zouden verstrekken indien in een be paalde onderneming reed* eer. winstde ling of andere vrijwillige vorm van gra tificatie bestaat. De heer Kok voegde daaraan toe, dat men als partijen bij de cao geen rekening kan houden met aparte ondernemingsregelingen De jaarlijkse uitkering geldt voor werknemers van 23 jaar en ouder en werknemers beneden 23 jaar die kost winner, zijn. Er werden tijdens het urenlange be raad. dat om half acht begon en om vier uur eindigde, heel wat tussenvoor stellen en amendementen daarop be sproken. De werknemers hielden lange tijd voet bij stuk met hun eis van f 12,50 per week gedurende de nog res terende weken van dit jaar. Van ver rekening bij het komende cao- overleg wilden zij van het begin af niets we ten. De werknemers beschouwen een voor schot op het komende cao- overleg vooral niet aanvaardbaar in verband met de onzekerheden over met name de prijsontwikkelingen, die de werkne mers wel eens duur zouden kunnen ko men te staan. De vakgroep zuivelbewerkers van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, waarbij de helft van de ge organiseerde werknemers is aangeslo ten, zal zich reeds vandaag over het onderhandelingsresultaat kunnen uit spreken. De vakgroep vergadert van daag in Utrecht. ARNHEM Een volmaakt on schuldige Arnhemmer heeft eergis- terenmorgen in alle vroegte een voor een Arnhems raadslid bestem de wraakoefening te verduren ge had. Vier mannen uit Arnhems ros se buurt het Spijkerkwartier, kwaad geworden over in de raad geuite kritiek over de onvoldoende politie controle in hun wijk, bewerkte de heer H. H. Montfrooy met boksbeu gels en ploertendoders. De man moest zich in zijn huis verschansen Een deur en verschillende ruiten werden in splinters getrapt. Het viertal blijkt de krant die van de raadzitting melding maakte, slecht te hebben gelezen. Niet alleen had den ze in plaats van raadslid H. J. Montfro.v de heer Montfrooy te pak- ken. Bevendien had de echte Mont- froy helemaal niet over het Spijker- kwartier gepraat. Hij had alleen maar aanmerkingen gemaakt over de (al jaren slepende) onderbezet- ting van het Arnhemse politiekorps, j Een ander raadslid spitste dat toen toe op het rosse buurtje. Inmiddels heeft de heer Montfrooy het wel te voorduren gehad toen hij even na middernacht thuis kwam. Behalve dat hij klappen opliep heeft hij bijna de hele nacht moeten be- steden om samen met de politie zijn ramen en deuren dicht te spij- keren. De daders zijn overigens gepakt. Een van hen bleek gewapend. DEN HAAG Minister Beernink wil grote stadswijken, die stedebouwkundig geen geheel met de stadskern vormen, tot zelfstandige gemeenten verheffen. De minister van binnenlandse zaken denkt aan wijken met 25.000 of meer inwo ners die door bos, recreatiegebied, vrjj veld of water van de stadskern zijn ge scheiden. ADVERTENTIE 1 ELECTRONIC ATO-PHON Niet opwinden. Snoerloos. Loopt een jaar op één batterij. Seconden-secuur. Tweetonige wekker. Diverse uitvoeringen vanaf f 52.50 de mooiste tijd Eén van de Apollo-12 astronauten met een instrument voor het nemen van wetenschappelijke proeven op de maan. In het vizier van zijn helm is zijn collega die deze foto nam, duidelijk te zien. ADVERTENTIE O.a. meneer de uil en juffrouw Ooie vaar. Chocolade letters, wit, melk, puur. Eigen fabrikaat 4,50 p. st. Kerkewijk 21 Telefoon 12365 Veenendaai 28-11-1969. A. B. WIGMAN ARNHEM Minister Bakker hoopt dat in de eerste helft van 1970't besluit zal vallen het Apeldoorn-Dierens Ka naal aan het scheepvaartverkeer te ont trekken. De moeilijkheden voor Apel doorn met, betrekking tot de verkeers- kruisingen over het kanaal kunnen dan worden opgeheven door aanleg van dammen. De minister heeft ook gezegd dat als volgend jaar de waterzuiveringsinstal laties bij Elburg en Harderwijk goed gaan functioneren, de verontreiniging van het Veluwerandmeer spoedig tot het verleden zal behoren. GOES Op Zuid-Beveland zijn gis teren gemeenteraadsverkiezingen gehou den. Ze waren nodig door een gemeen telijke herindeling, waarbij het aantal gemeenten van 24 werd teruggebracht tot vier: Borsele. Goes, Kapelle en Rei- merswaal. De drie confessionele partijen (KVP, ARP, CHU) gingen samen negen zetels achteruit (van 42 naar 33). De PvdA ging vijf zetels vooruit (van 12 naar 17) en de VVD drie zetels (van 3 naar 6). De SGP verloor een zetel (van 9 naar 8). De Boerenpartij behaalde één zetel (0). Overige lijsten 1 (was 2). WILLEMSTAD Ex-premier Kroon van Curagao is donderdag met spoed in een ziekenhuis opgenomen. Omtrent de toestand van de heer Kroon en de aard van zijn ziekte is nog niets be kend. NEW DELHI In India zullen de tijgers en leeuwen binnen enkele ja ren zijn uitgestorven, als er tenminste geen maatregelen worden genomen om ze te beschermen. Dit is meegedeeld op een bijeenkomst van het wereldnatuur- fonds in Nieuw Delhi. In het begin van deze eeuw waren er in in het land nog ongeveer 40.000 tijgers. Thans wordt hun aantal op ca. 2000 geschat. Van de Aziatische leeuw, die van Noord-India naar Perzië en het Midden-Oosten zwierf,zijn er nu nog slechts 175 over in de oerwouden van Zuid-Kathiawar in de staat Gujarat. WASHINGTON Het Pentagon zal zich misschien van nimmer gebruikte artikelen van het militaire recht bedie nen, om oud-soldaten, die deelgenomen hebben aan de massa-slachting in het Vietnamese dorp Mv Lai te berechten. Vijftien van de 24 manschappen, naar wier daden op het ogenblik een onder zoek wordt ingesteld, maar die nog niet in staan van beschuldiging zijn ge steld, zijn sinds de massamoord op ruim 100 Zuidvietnamese burgers op 16 maart 1968 in de burgermaatschap pij teruggekeerd. De vervolging van de negen soldaten van „Charley Company" die nog in actieve dienst zijn, vormt geen juri disch probleem. Zij zijn zonder enige twijfel onderworpen aan het militaire recht, krachtens hetwelk een luitenant zich voor de krijgsraad zal moeten ver antwoorden wegens moord met voor bedachten rade en een sergeant wegens poging tot doodslag. Voor de juristen in overheidsdienst vormt echter de te volgen koers tegen de oud-soldaten, die deelgenomen heb ben aan de massaslachting, een ernstig probleem. Dit is een gevolg van het feit, dat het Hooggerechtshof in 1955 de behandeling van een zaak tegen oud soldaten heeft afgewezen. De desbetref fende oud-soldaten hadden een sergeant van de luqhtmacht vrijgelaten, die door de militaire autoriteiten gearresteerd en naar Korea overgebracht was, om ADVERTEN 11 fc. Van "A tot Z" koninklijke Droste kwaliteit! v daar wegens moord berecht te wor den. Deze sergeant was ook al afge zwaaid. Juristen van het Pentagon, het depar tement van justitie en andere federale diensten studeren thans op de koers, die mogelijkerwijze gevolgd kan worden tegen de oud-soldaten die be trokken waren bij de affaire My Lai. Een van de artikelen die zij willen gebruiken is dat, <iii tegen oorlogsmis dadigers gericht is. Het andere geeft de president-opperbevelhebber het recht gevangen ex-soldaten voor een militai re commissie te brengen. ADVERTENTIE Travertino Romano is één van de zeer vete marmer-soorten die wij importeren voor onze: marmeren salontafels in vele uitvoeringeji, soorten en prachtige kleuren enlaag in prijs! Kom eens gezellig *- kijken bij /Vrtv^?/ marble-shop AM 1*6 karig Hu. (budlui BAKKERSTRAAT 66, AMSTERDAM Amsterdams burge meester, dr. I. Samkalden wil niet in aanmerking komen voor een Duitse onderscheiding ter gelegenheid van het bezoek van Westduitslands bondspresi dent, dr. Gustav Heinemann De Westduitse ambassade had de burgemeester gevraagd of hij tijdens het bezoek van de president een onder scheiding wilde accepteren. Dr. Samkalden liet weten dat hij er „om zuiver persoonlijke redenen' lie ver' niet voor in aanmerking kwam. In de nieuw te vormen gemeenten zouden aangrenzende gemeenten kun nen worden opgenomen. In een gisteren aan het parlement aangeboden nota kondigt minister Beernink een gemeentelijke herinde ling van vrijwel geheel Nederland aan. Kleine gemeenten worden opgeheven of opgenomen in gewestelijke samen werk i ngs verbanden Alle provinciale besturen moeten bin nen drie jaar opgeven of in hun gebied gemeentelijke herindelingen nodig zijn. Gemeenten die grond nodig hebben, zullen daarvan binnen twee jaar mel- dig moeten maken. Volgens minister Beernink komt bij na de helft van de 925 Nederlandse ge meenten in aanmerking voor opheffinf of samenvoeging: gemeenten die een streek functie hebben, maar die zo'n functie niet aankunnen; gemeenten die geen redelijk ver- zorgingspeil kunnen handhaven; gemeenten kleiner dan 3000 inwo ners (229 gemeenten) en bi.i voor keur kleiner dan 6000 inwoners (245). De samenvoeging van kleine gemeen ten moet een nieuwe gemeente opleve ren met ten minste 5000 en als het mo gelijk is 10.000 inwoners. Omdat grenswijzigings- en herinde lingsprocedures op dit ogenblik onge veer vijf jaar in beslag nemen, wil mi nister Beernink dat nieuwe gebiedsuit breidingen tenminste vijftien jaar voor dat de nieuwe grond nodig is, worden aangevraagd. Deze richtlijnen gaan aanzienlijk ver der dan die waarover enkele maanden geleden overleg is gevoerd met de vas te Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken en de provinciale besturen. ADVERTENTIE De Heer J. Disse Aldenhof 12-15 Nijmegen Totaal 187.278 prijzen CheVTOn van M,- t/m f1000,-. f Tank bi] Chevron en win zo'n prijs. (van onze weerkundige medewerker) LI et weer wordt opnieuw kouder. Langs de achterzijde van een j actieve randstoring (977 millibar in de Duitse Bocht, voeren sterke noordwestelijke tot noordelijke win- den koude lucht, rechtstreeks van de Noordpool afkomstig, naar ons land. In deze lucht, die Gelderland vanmiddag of vanavond zal berei- J ken. ontwikkelen zich vrij vaak hagel- en sneeuwbuien. Tijdens het weekeinde keert de toe stand met lichte en later plaatselijk matige vorst in de nacht en och tend terug. Er zal dan ook weer gevaar zijn voor gladde wegen. Een hogedrukgebied ten zuiden van IJsland zal later meer opklaringen brengen. In Schotland zijn van- nacht en vanmorgen door sneeuw- verstuivingen wegen geblokkeerd geraakt. In heel Scandinavië blijft het winteren, met 's nachts hier en daar strenge vorst. Het KNMI verwacht van vrijdagavond tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige, aan de kust stormachtige noordwestelijke wind, later afnemend. Iets lagere temperaturen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1