Arabische verdachten in proces-W interthur zwijgen Voor u 37a7. op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en vooru.... Vliegtuig verloor twee motoren FLORYN Kansen veel beter dan ooit tevoren Scheren met de pen Maxi-mode gevaarlijk Ha fijn... een borrel van floryn! PRESIDENT: PRIMITIEVE MENTALITEIT de bank waar ook zich thuis voelt 9 Chaban-Delmas valt uit tegen communisten Directeur CTK ontslagen Strauss uit de politiek DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR OMDAT HIJ WIL SPAREN BIJ DE KOOP Felle kritiek op Montgomery BRUSSEL BIEDEN TELL Hoe? Hee! eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/20/o rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. BIJ START IN LONDEN Acht jaar geëist tegen spion VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 EUROPA VERWACHT VEEL VAN TOP IN DEN HAAG BRUSSEL De leiders van continentaal West-Europa komen maandag in Den Haag bijeen om te confereren over de toelating van Groot-Brittannië en andere landen tot de gemeenschappelijke markt. De conferentie zou de basis kunnen leggen voor zo iets als de Verenigde Staten van Europa. Ierland, De nemarken en Noorwegen hebben al op de deur geklopt. Anderen zijn dat ook van plan. Kabinetsleden van de E.E.G. komen ongeveer elke twee weken bijeen, maar dit wordt de tweede keer in 18 maanden dat er een topconferentie plaats heeft Zij is het initiatief van president Georges Pompidou van Frankrijk, die het veto dat ex-president De Gaulle twee keer sprak tegen de Britse pogingen om zich aan te sluiten heeft opgeheven. Van Pompidou wordt verwacht dat hij enige concrete voorstellen in Den Haag zal doen. ADVERTENTIE PARIJS Premier Jacques Chaban- Delmas hteft donderdagavond in een rede voorradio en t.v. duidelijk ge maakt, dat de Franse regering krach tig zal optreden tegen door communis ten georganiseerde stakingen, voor zo ver deze de val van de regering beogen. De straffe lijn werd reeds op 15 no vember duidelijk toen de politie bij de ingangen van de Parijse metro moge lijke betogers tegen de oorlog in Viet nam tegenhield. 19 november gebruikte de politie zelfs een buldozer en vracht wagens om de toegang te forceren tot elektriciteitscentrales die door stakers waren bezet. Wotnsdag was er weer een staking bij de gas- en elektriciteitsbe drijven welke binnen 'n paar uur werd afgelast nadat huisvrouwen telefonisch hadden geprotesteerd tegen de over last. Chaban-Delmas zei dat de twee laat ste stakingen bij de elektriciteitscen traleswelke door de CHT waren uitgeroepen geen verband hielden met de belangen van de arbeidende klasse. Hij verwees in dit verband zijdelings naar 'n verklaring welke de secretaris generaal van de C.G.T., Georges Séguy, *n paar weken geleden heeft afgelegd, dat een van de doelen van zijn commu nistische vakcentrale is de regering te vervangen door een meer democrati sche. LONDEN De Britse militair historicus R. W. Thompson oefent in zijn boek Montgomery, de veld maarschalk, dat vandaag in Londen is verschenen, kritiek op de oorlogs voering van de Britse veldmaar schalk sir Bernard Mongomery aan het westelijke front, na de invasie in de jaren 1944/45. Thompson is het eens met het harde oordeel van de Amerikaanse militair-historicus Martin Blumen- son, dat de voormalige opperbevel hebber van de Brits-Canadese strijd krachten in het laatste oorlogsjaar de meest overschatte generaal van de tweede wereldoorlog is. Volgens Thompson is Montgomery in zijn prestaties achtergebleven bij het „ipiage", dat hij na El Alamein had. De auteur, die als oorlogscorres pondent, bij de veldtocht in Noord west-Europa tegenwoordig was, noem als ergste fout van „Monty", diens niet te veronschuldigen falen, hebt zich snel in het bezit van Antwerpen stellen en niet door een doorstoot over het Albert-Kanaal het Duitse 15e leger de pas af te snijden. Thompson levert kritiek op de wei - felende operaties van Montgomery met de woorden, dat de veldmaar schalk in de slag „zijn voeten vast op de grond" gehad heeft en dat deze voeten te vaqk wellicht in de grond wortel geschoten hebben. De Gaulle heeft geprobeerd om de EEG-landen tezamen te brengen in een organisatie, welke op zijn minst met el kaar overleg moesten plegen over de grote wereldproblemen, en niet alleen over de economische vraagstukken waarin zij thans samenwerken. Hij faal de. De hoofdreden was de weigering van de andere vijf landen, om zonder En geland in zee te gaan. Bij elk nieuw voorstel zijnerzijds zal Pompidou met Engeland rekening moeten houden. Ook nieuw voor de EEG-top is de Westduitse kanselier Willy Brandt. Hij is een sociaal-democraat en heeft sterke banden met de Britse labourregering. Zijn voorganger Kurt Georg Kiesinger was een conservatief die wel gunstig stond tegenover een Brits lidmaatschap maar daar niet teveel op wilde aandrin gen uit vrees zijn betrekkingen met Frankrijk in gevaar te brengen. Pompidou en Brandt zijn jongere staatslieden, die losser staan ten opzich te van het oude natie-staat concept als basis voor Europese aangelegenheden. Zij behoren tot een generatie die er van overtuigd is, dat West-Europa zich moet verenigen, wil het invloed in de wereld hebben. Aan de conferentie nemen verder deel de eerste ministers en ministers van Buitenlandse Zaken van Italië, België, Nederland en Luxemburg. Onder lei ding van de Nederlandse minister-presi dent P. de Jong vergaderen zij twee da gen in de Ridderzaal. Op woensdag 3 december, de dag na de sluiting van de top, gaan alle zes ministers van Buitenlandse Zaken naar Brussel voor de grote jaarlijkse zitting van de NAVO. Daar ontmoeten zij de ministers van Buitenlandse Zaken, De fensie en Financiën van drie van de vier kandidaten Engeland, Noorwegen en Denr\arken alsmede hun collega's uit de zes andere lid-staten van het bondgenootschap, met inbegrip van de Verenigde Staten. De laatste jaren zijn deze conferen ties het toneel geweest van door Denis Healey, de Britse minister van Defensie, geleide pogingen om de Europese leden van het bondgenootschap bijeen te brengen. Verder dan met de Britse po gingen om zich bij de EEG aan te slui ten, is men evenwel nooit gekomen. Nu er een verandering is gekomen in de Franse en Westduitse regeringen, zal dat beoogde samengaan opnieuw aan de orde komen. De regeringen van de Verenigde Sta ten, zowel die der democraten als re publikeinen, hebben al deze pogingen voor het bereiken van meer Europese eenheid aangemoedigd, hoewel dit ten koste zou kunnen gaan van de Ameri kaanse invloed en handel. Amerikaan se politici menen echter dat een beter verenigd West-Europa op de lange duur een grotere bijdrage zou kunnen leve ren aan zijn eigen defensie en zelfs een betere handelspartner zou kunnen wor den. Als de zaken in Den Haag goed gaan, kan Healey in Brussel meer succes heb ben dan tot nu toe. De twee pogingen zijn aan elkaar gekoppeld. Een Europe se groei binnen het Atlantische bond genootschap zal veel van zjjn aan dacht moeten schenken aan bepaalde economische zaken, zoals de co-pro- duktie van wapens en de toepassing van wetenschap en industrie. Dit ztyn terrei nen waarop Engeland de andere Euro pese landen veel kan aanbieden. Waarschijnlijk zal er in Den Haag geen definitieve datum worden vastge steld voor de opening van de bespre kingen met de Britten, hoewel van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, kan worden ver wacht, dat hij op een datum zal aan dringen. Wordt voortgang gemaakt met het landbouwprobleem, dan bestaat de hoop dat de besprekingen met de Brit ten in het voorjaar 1970 kunnen begin nen. Maar het zal nog jaren duren voor dat Engeland en de andere kandidaten volledige leden van de EEG zijn ge worden. Vele Europese leiders ontkennen dat zij streven naar een federaal systeem, hoewel weer anderen zeggen dat dit de enige oplossing is. Hoe dan ook, het verschil in tradities, leefgewoonten en talen op het oude continent maakt het waarschijnlijk dat een of andere vorm van de Verenigde Staten van Europa veel losser en minder gecentraliseerd zal zijn dan die van de Verenigde Staten van Amerika. De vooruitzichten voor grotere een-, heid tussen de regeringen van West- Europa zijn thans echter hoopvoller dan zij lange tijd zijn geweest. Het nieuwste snufje op het gebied van de mini-elektronica komt uit Ja pan. Het is een zak-scheerapparaat ter grootte van een flinke vulpen. Iets voor de langslapers om 's morgens op bureau stiekum al spelend met hun vulpen", zich van baard en snor te ontdoen. NEW YORK De veiligheids raad van de stad New York, dat is iets anders dan die van de Verenigde Naties, heeft bekendge maakt, dat de opvolgers van de mini-rokken en -mantels de maxi- rokken enz., gevaarlijke dingen kunnen zijn. Zij mogen modieus zijn, maar hebben het risico, dat de draagster ermee struikelt en de trap afvalt. Als de rokken erg maxi zijn be staat de kans, dat iemander op straat op trapt, of dat de draag ster erzelf mee in de knoei komt en onderuit gaat. Daarom gelooft mevrouw Majo- rie May, iemand van die raad, dat de maxi's geen lang leven be schoren zal zijn. Een van de redenen is, dat de vrouwen van vandaag nog niet hebben geleerd om zich waardig en elegant te bewegen in de lange kleren, iets wat grootmoeder wel van jongsaf aan had meegekre gen. Als het flink gaat regenen of sneeuwen en de straten zijn vies en nat, dan moet de draagster be hoorlijk bekwaam met die lange rokken kunnen omgaan om, ele gant blijvend, zo te manoeuvreren, dat zij niet besmeurd thuis komt. In de meeste New Yorkse wa renhuizen heeft men al bij de be wegende trappen bordjes neerge zet waarin de dames worden ge waarschuwd die dingen wat op te trekken, omdat zij anders mis schien knel komen te zitten. WINTERTHUR De drie Pales tijnse commando's die voor een Zwit serse rechter staan in verband met de aanslag op een lijntoestel van de Isra ëlische luchtvaartmaatschappij El Al weigeren vragen van de rechter te be antwoorden. Op 18 februari beschoten vier Palestijnse commando's, drie mannen en een vrouw, een Boeing van El Al op de luchthaven Zürich-Klo- ten. De piloot van het toestel kwam hierbij om het leven. Een Israëlische veiligheidsfunctionaris, de 23-jarige Mordechai Rachamim, sprong uit het vliegveld, toen dit werd bestookt met handgranaten en machinegeweren en schoot een van de Palestijnse com mando's dood. Hij wordt beschuldigd van doodslag onder verzachtende om standigheden. De commando's die moord met voorbedachte rade ten laste wordt ge legd kunnen veroordeeld worden tot le venslange gevangenisstraf In Zwit serland bestaat de doodstraf niet en Rachamin tot een straf van één tot tien jaar. De Zwitserse autoriteiten hebben uit gebreide veiligheidsmaatregelen getrof fen. Gewapende politieagenten bewaak ten het gerechtsgebouw. De beklaagden werden via een tunnel de zaal binnen gebracht. Politieagenten fouilleerden ieder die het gerechtsgebouw binnen- kwam op wapenbezit. Journalisten moesten hun schrijfmachinekoffers open maken. Nadat de aanklacht, die twaalf pagina's besloeg, in het Duits en Arabisch was voorgelezen, legde een van de Palestijnen, El Heiga, een ver klaring af. Hij zei dat hij en de andere twee commando's weigerden de behandeling van hun zaak door het hof te accepte ren omdat er onregelmatigheden zou den zijn begaan en omdat er onjuist zou zijn vertaald. Hun protesten hierte gen waren niet door de Zwitserse justi tie aanvaard. Nadat de hun oorspronke lijk toegewezen verdediger in septem ber van de zaak had afgezien, wezen zij nu de door de Zwitserse autoritei ten aangewezen verdediger af. De Palestijnen zeiden hun lot in han den van het Zwitserse volk en de we reldopinie te willen leggen. Hij kondig de verder een volledig stilzwijgen voor de hele procesduur aan. De rechter zei dat de Palestijnen zich vergeleken hadden met de Zwit serse held Wilhelm Teil. „Teil achtte zich echter verantwoordelijk voor zijn slachtoffers en u niet", zei by. De tweede beklaagde, Ibrahim Taw- fik Joessef (34) zei dat hij zich bij El Heiga aansloot. „Wij kwamen naar Zwitserland om een militair doel aan te vallen". Vervolgens was Zwitserland schuldig, omdat daar in 1897 het eer ste Zionistencongres heeft plaatsgevon den „dat geleid heeft tot de ellende van mijn volk". Toen de rechter hem enkele formele vragen stelde bleef hij zwijgen. Hij deed dit ook toen de rechter hem vroeg te bevestigen dat zijn vader was om gekomen bij een Zionistische bomaan val in 1946. De 22-jarige voormalige onderwijze res Amena Dahboer glimlachte naar de ADVERTENTIE Gisteren is voor het gerechtshof van het kanton Zurich het proces begonnen tegen de drie Palestijnse commando's die in februari jl. een aanslag pleegden op een Israëlisch lijnvliegtuigOp de foto: de drie ver dachten tijdens de rechtszitting v.l.n.r.: Joussuf Ibrahim Tawfik, Ami- na Dahbor en Mohamed Abu El Hei ga. rechter toen zij werd ondervraagd en vertelde desgevraagd hoe zij en haar familie gedurende 21 jaar in tenten kampen hadden gewoond, nadat de Zionisten hen uit Palestina hadden verdreven. Zij verklaarde eveneens gedurende de verdere duur van het proces te zul len zwijgen. De Israëlische veiligheidsfunctionaris Mordechai Rachamim zei dat hij als parachutist had deelgenomen aan de oorlog in juni 1967. Daarn; was hij gaan studeren aan de universiteit van Jeruzalem. Hij had zijn studie echter september 1968 onderbroken om veilig heidsagent te worden aan boord van verkeersvliegtuigen van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Vier maanden geleden had hij zijn studie aan de universiteit van Tel Aviv her vat. Primitief Tegen de drie Arabieren zei de presi dent van de rechtbank het volgende: „Het is het bewijs van een primitieve mentaliteit dat u voor een rechtbank blijft zwijgen. Wij weten dat u thuis als helden wordt beschouwd, dat u on derscheidingen hebt ontvangen en dat u zichzelf als helden beschouwd. Ik er ken dat het moed vereist naar een vreemd land te komen en een aanslag te plegen. Waar is die moed vandaag? Nu wilt u niet meer bekennen die daad gepleegd te hebben". PRAAG Jindrich Suk, directeur- generaal van het Tsjechoslowaakse persbureau CTK is op last van de re gering uit zijn functie ontslagen. Hij zal worden opgevolgd door de toege voegd hoofdredacttur van Rude Pravo, M. J. Svercina. De onder leidng van Oldrich Cernik staande federale regering in Praag heeft Suk bedankt voor zijn activitei ten. Hij heeft onlangs nog zijn voor ganger, Miroslaf Sulek. verdedigd te gen de laster die over hem werd uit gestroomd na augustus 1968. Strauss uit de politiek? BONN Het Westduitse weekblad Stern zegt vandaag dat de vroegere mi nister van Financiën en van Defensie Franz-Jozef Strauss er momenteel ern stig aan denkt zijn functie in de poli tiek te verruilen voor een functie in het bedrijfsleven. ADVERTENTIE de heer W. ven Klaveren, Voorlichting, kantoor Temeuzen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogeinde 3. LONDEN Een viermotorige Vic- kers Super VC-10 straalvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft gisteren k ort na vertrek van de luchthaven Heathrow bij Lon den op weg naar New York twee mo toren verloren. De twee straalmotoren kwam terecht bij Reading, ten westen van Londen. Niemand werd evenwel ge wond. Het vliegtuig had 70 passagiers aan boord. Op de luchthaven werden alle nood zakelijke veiligheidsmaatregelen geno men, nadat de gezagvoerder het verlies van de twee motoren gemelu had. Am bulances en brandweer stonden gereed, doch het beschadigde toestel maakte een veilige landing. Bij de super VC-10 z itten de vier straalmotoren tegen de romp ond er het staartvlak. Het ministeris van Handel, waaronder de burgerluchtvaart in En geland ressorteert, heeft meegedeeld dat de machine de motoren 3 en 4 heeft verloren. De plaatselijke politie heeft meegedeeld dat de twet motoren terecht zijn gekomen op het terrein van een fabriek langs de Theems bij het stadje Early bij Reading en op de andere oever. Een woordvoerder van BOAC heeft later de berichten tegengesproken dat er besprekingen zouden zijn geweest met regeringvertegenwoordigers over t voorlopig aan de grond houden van de super VC-lOs. Een woordvoerder voor de luchtvaart maatschappij zei: „Er is helemaal geen sprake van dat de vloot van VC-10 toe stellen van BOAC aan de grond wordt gehouden." KEULEN Tegen de Westduitse fo tograaf Heinz Sütterlin (45) die n Keu len terechtstaat wegens spionage voor de Sovjet-Unie is acht jaar gevangenis straf en een boete van 15.000 gulden geëist. SütterlL., van wie gezegd wordt dat hij zes jaar lang heeft gefungeerd als „de ogen en oren" van het Krem lin in Bonn, wordt ervan beschuldigd de Russen foto's van bijna drieduizend vertrouwelijke en geheime documenten te hebben geleverd. De documenten waren hem bezorgd door zijn vrouw, „rode Lore", die als secretaresse werk te op het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken en zich kort na haar arrestatie in oktober 1967 in haar cel ophing. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 9