HENNY HONDEVELD: „OOK NA M'N TROUWEN WIL IK OP DEZELFDE VOET BLIJVEN TRAINEN" WIELRENSTER GAAT ZICH IN APELDOORN VESTIGEN Nieuw reglement op dopingcontrole RINO TOMMASI SUCCESVOL BOKSPROMOTOi. „Engeland wordt geen wereldkampioen" Erhard Keiler: 39,8 op 500 m Nieuw gras op Wembley Geen resultaten op studiedagen aalmoezeniers Gold-race op 25 april Geen profboksen meer in Zweden 22 x 13 goed Stanley Rous: Opnieuw Engelse speler gestraft Weekend sport op radio en tv Petterssons en Mortensen prof Olympia's Toer kreeg officiële erkenning DOOR SCHAATSEN Zatopek zonder werk KIEZEN EERSTE WK ATLETIEK TENNISLIEFHEBBER. RODONI HERKOZEN Janssen met Post in zesdaagse IN DE WAR BESTE BOKSERS ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 LOCHEM „Ik heb me er nooit veel van aangetrokken. Veel mensen halen de neus op als ze een vrouw op een racefiets zien. Jongenstypes, zeggen ze dan. Niets aan. Maar als ze dan succes zien verandert hun houding plotseling. Ik neem altijd een leuk jurkje mee. Dit trek ik na de wedstrijd aan, maak me een beetje op er dan ziet niemand meer, dat ik even tevoren op de fiets heb gezeten". Henny Hondeveld, klein van stuk. maar groot op de fiets. Drie wereldkampioen schappen heeft ze al achter dc gekromde rug. In Brno zat Henny Hondeveld by dc kopgroep van dertien man (lees vrouwen) en het zat haar opnieuw niet mee. Ze reed een slinger in het wiel en bovendien nog „plat". „Allemaal pech", zo zegt ze „Ik had gehoopt, dat het er dit jaar was uitgekomen". Henny Hondeveld gaat eind decem ber van dit jaar trouwen met heil- gymnast/sportmasseur Jaap Faber, die twee jaar lang het eerste elftal van Go Ahead onder z'n handen heeft ge had. En ze gaan zich in Apeldoorn-Zuid vestigen. Een eigen praktijk. „Ook als ik getrouwd ben wil ik op dezelfde voet voortgaan met de training. En dat zal wel lukken. Jaap doet zelf ook veel aan sport. Trouwens, in Apeldoorn en omgeving kan ik mooi trainen. Heuvels genoeg, ook voor de atletiek". Henny Hondeveld is eigenlijk door het schaatsen in het vrouwelijke wieler- wereldje terecht gekomen. In het sei zoen '64/65 maakte zij deel uit van de kernploeg, waarin ook Ans Schut, Wil van Dijk en Ank Lamers zaten. „Om m'n conditie een beetje op peil te hou den stapte ik 's zomers op de fiets. Met het schaatsen ging het niet zo den deren, ondanks de intensieve training INZELL Olympisch kampioen op de 500 meter, Erhard Keiler, heeft vrij dag bij de openingsschaatswedstrijden op de baan van Inzeil de 500 meter af gelegd in 39,8 seconden, nadat hij in een eerdere, echter niet-officiële, rit al tot 39,7 seconden was gekomen. Keilers 39,8 is de beste seizoenpres tatie. Hij bleef slechts 0,6 seconden bo ven zijn eigen wereldrecord, dat mede op naam staat van de Rus Lepesjkin en de Japanner Suzuki. PARIJS De vrouw van de beroemde Tsjechische lange-afstandloper Emil Za topek, Dana Zatopekova, heeft in een interview verklaard, dat haar man, na zijn openlijke afkeuring van de Russi sche inval in Tsjecho-Slowakije, geen werk meer kan vinden. Dana Zatopekova, die zelf in 1952 Olympisch kampioene speerwerpen was, vertelde verder dat de drievoudige gouden-medaille-winnaar van Helsinki vorig jaar was ontheven van zijn functie in het leger en nu ook het partij was ontzegd. Geruchten als zou de voormalige .locomotief' als trainer in dienst treden van een Franse atletiek- club, sprak zij tegen. LONDEN Het Wembley stadion in Londen heeft een nieuwe gras mat gekregen. Het groene tapijt, ter waarde van 87.000 gulden, zal woensdag 3 december worden in gewijd met een wedstrijd tussen de universiteitsploegen van Oxford en Cambridge. Het beroemde stadion, dat door de Engelsen wordt be schouwd als het internationale voet balcentrum, is tevens voorzien van een nieuw scorebord. Het wordt verlicht door 5500 lampen en het lettertype is zo groot dat de infor matie op een afstand van 230 meter nog zeer goed leesbaar is. AMERSFOORT De conclusies, die aalmoezenier Simonsma vrijdag in Amersfoort kon trekken na de vier studiedagen van aalmoezeniers van Land- en Luchtmacht waren uitermate summier. De problemen, die op het ogenblik bestaan in het kader van de geeste lijke militaire verzorging, zijn door deze studiedagen nauwelijks verhel derd, aldus aalmoezenier Simonsma. Het op nonactief stellen van de re dactiecommissie van het soldatenbiad „Salvo" vormde uiteraard een uitvoe rig discussiepunt op deze studiedagen. Het merendeel van de aalmoezeniers was het niet eens met de gang van za ken, maar er kon ook geen duidelijk standpunt worden geformuleerd, om dat men het ook over vorm en inhoud van „Salvo" niet eens kon worden. Een werkgroep zal zich dan ook gaan bezinnen op de identiteit van de aalmoezeniers in het leger en de con clusie van die bezinning te zijner tijd voorleggen aan de overige aalmoeze niers. Het vraagstuk van de democratise ring zal daarbij het middelpunt vor men. op CIOS. Het kwam er niet uit. Ik blee op een bepaald niveau hangen. *t Waf wel een beetje teleurstellend voor me want ik had er veel voor gedaan. Maar ja, dat komt wel vaker voor". Henny Honderveld moest kiezen; schaatsen of wielrennen. Dat was in het seizoen '67/'68. „Ik kon moeilijk twee heren dienen, hoewel ik dat jaar nog in de oostelijke schaatsselectie werd gekozen". Haar vriendelijke ogen stralen van plezier als ze terugdenkt aan haar eer ste race op de fiets, nou ja, fiets./ „Dat was in '64 in Winterswijk. Ik reed zonder derai'lleur, met dikke ban den en met spatborden. Wat een feest En ik werd nog tweede ook. In dat zelfde seizoen .deed ik mee aan het of ficieuze Nederlandse kampioenschap op de weg. Deze titelstrijd was toen nog niet door de KNWU erkend. Buiten mededinging stapte ik op het Assense circuit op de fiets en veroverde er zo waar de eerste plaats. De organisato ren zaten met de handen in het haar. Dat hadden ze nooit verwacht. „Laat dat meisje maar meedoen, het wordt toch niets", zo hadden ze geredeneerd. Nu was ik kampioene zonder trui. Die was voor Ineke van Eiken weggelegd". In '67 reed Henny Hondeveld haar eerste wereldkampioenschap op de weg, dat in het Limburgse Heerlen werd ge houden. Van de vijftig deelneemsters werd zij elfde. („Voor de eerste keer ging het wel aardig"). Tijdens de Ne derlandse kampioenschappen verover de zij een vierde plaats. Het jaar daarop werd het WK in het Italiaanse Imola verreden. De Zeeuwse Keetie Hage werd als wereldkampioe ne gekroond, voor Hennie Hondeveld was er een bescheiden negentiende plaats weggelegd. „In de laatste kilo meters werd ik bij een valpartij betrok ken en toen was de zaak bekeken", zegt Henny, die dat jaar bij de Nederlandse kampioenschappen achter Bella Hage de tweede plaats bezette. „Die meisjes kunnen net iets beter sprinten. Dat flit sende heb ik niet; niet bij het schaat sen, niet bij de atletiek en niet bij het wielrennen. Het heeft me al vaak de overwinning gekost. Trainen en nog eens trainen om het in ieder geval iets bij te schaven". Bij de wereldkampioenschappen van het afgelopen seizoen in het Tsjechi sche Bmo ging het Henny helemaal niet voor de wind. „Na twee ronden had ik al een slinger in m'n wied. Voor die slechte weg daar had ik eigenlijk te lichte tubes en te lichte wieltjes (28-spaaks)". Het liep spaak voor Henny Honde veld. Trieste zaak, temeer omdat zij in de kopgroep van dertien zat en de finish op een berg lag, een kolfje naar de hand van de temporijdster uit het Gelderse Laren. „Ik reed nog pdat ook, maar ik ben toch maar doorge- fietst. Ik snap nog niet hoe ik het op die gladde weg gehaald heb. Ik had na afloop gewoon pijn in m'n polsen vanwege het bonken van de fiets op die slechte wegen. Maar het was toch wel weer een leuke belevenis. Op wel ke plaats ik geëindigd ben? De der tiende, een pechplaats". 's Winters doet Henny Hondeveld vee aan atletiek. Ook in wedstrijdverband. ,,'t Is een leuke afwisseling. En ik kan GENÊVE Het dagelijks bestuur van de Internationale Wieier Unie (UCI), dat in Genève zetelt, heeft in beginsel de nieuwe reaactie van het dopiugcontroleregle- ment aanvaard. In deze formulering is de hele gang van zaken uiteengezet vanaf het inleveren van de urine door de op doping onderzochte renner. Het bestuur deelde verder mede dat elk jaar de internationale wedstrijden worden bekendgemaakt, waarin controle op stimulerende middelen verplicht is. Aan eze controle worden onderworpen: de eerste drie aankomenden en de twee renners, die door het lot worden aange wezen. Elke renner moet zich aan het onderzoek onderwerpen, zelfs indien hij na de helft van de wedstrijd is afge stapt. GENÊVE De Amstel Gold-race zal volgend jaar op 25 april worden gehou den. Evenals in 1969 wordt de wedstrijd gereden op een parcours dat van Hel mond paar Zuid-Limburg leidt. On danks het feit, dat de wedstrijd samen valt met de ronde van Spanje en mer- kenkoers in „Italië" verwachten de or ganisatoren toch een grote belangstel ling van de renners. Een woordvoer der van de Amstel brouwerij verklaar de: „Wij zijn blij dat wij toch nog een datum hebben gekregen. Het zag er aanvankelijk nogal somber uit". De Amstel Gold-race zal meetellen voor de z.g. Coupe du Monde voor fa- brieksploegen. In Genève zijn voor de strijd om de wereldbeker de tien wed strijden aangewezen. Het zijn: Milaan San Remo (19/3); Gent Wevel- ghem Ronde van Vlaanderen (5/ 5); Parijs Roubaix (12/4); Waalse Pijl (19/4); Amstel Gold-race (25/4); Rondom de Henninger Toren (1/5); Kampioenschap van Zürich (3/5); Pa rijs-Tours (27/9); en de ronde van Lom- bardije (10/10). De strafmaatregelen bij de amateurs zijn: eerste overtreding: diskwalifica tie en een maand schorsing; tweede overtreding: drie maanden schorsing; derde overtreding: een jaar schorsing; vierde overtreding; levenslange schor sing en intrekking van de licentie. Bij de professionals gelden de volgen de straffen: eerste overtreding: bij eendagswedstrijden: 1000 Zwitserse francs boete, een maand schorsing voorwaardelijk en diskwalificatie. Bij etappewedstrijden: diskwalificatie en een maand schorsing voorwaardelijk, deklassering tot de laatste plaats in de etappe met de werkelijke tijd en tien minuten straftijd in het algemeen klas sement. Tweede overtreding: bij eendags- en etappewed strijden: diskwalifikatie en drie maanden schorsing. Derde overtre ding: zowel bij eendags- als etappewed strijden: diskwalificatie en definitieve intrekking vart de licentie. Dezelfde straffen worden opgelegd aan renners, die weigeren zich aan de do pingcontrole te onderwerpen. STOCKHOLM De Zweedse eerste kamer heeft zich met 75 tegen 41 stem men bij vier onthoudingen uitgesproken tegen het beroepsboksen in Zweden. Indien de beslissing door de tweede kamer wordt goedgekeurd, zullen van af 1 januari '70 alle bokspartijen tus sen professionals verboden zijn. Bij overtreding van de eventuele nieuwe wet kan een maximum straf van zes maanden worden opgelegd. Een voor stel om ook het amateurboksen te ver bieden werd met algemene stemmen verworpen. tevens zien hoe het met mijn conditie gesteld is". Als lid van de Zutphense atletiekvereniging „Hanze Sport" heeft zij dit seizoen al weer enkele successen geboekt. In Eibergen won ze dit jaar de cross voor de derde keer, zodat zij in bezit van de beker kwam. In Hilversum veroverde zij een eerste plaats en een week geleden werd zij in Harderwijk vijfde. „Wanneer Tilly van der Made of An- neloes Bosman meedoen dan is er uiter aard geen eerste plaats voor me bij, maar wel een vierde of een vijfde. Tij dens die cross kan ik mooi aan mijn snelheid schaven. Dat is voor mij het belangrijkste punt". Henny Hondeveld staat bekend als 'n knokker. Niets is haar te zwaar, ,,'t Is een kwestie van karakter tonen, een juiste mentaliteit hebben. Daarvan moet ik het hebben. Want atletisch ge bouwd ben ik niet". Inmiddels ziet ze al weer uit naar het volgende WK. Het moet er toch een keer uitkomen. Daar is ze wilskrachtig genoeg voor ROME Voor de eerste keer heeft in het voetbalgekke Italië een b wedstrijd meer geld opgebracht dan een voetbalwedstrijd. Dat was zaterc 22 november. In Napels schakelde Italië voor de wereldkampioenschappi Oost-Duitsland met 30 uit. De opbrengst was 160 miljoen lire (255.000 dol lar). In Rome bokste om de wereldtitel middengewicht Nino Benvenutï, de lieveling van de Italiaanse ring, tegen uitdager Luis Manuel Rodriguez. De opbrengst was 180 miljoen lire (285.000 dollar). De man achter deze financiële pres tatie was promotor Rino Tommasi. H(j vierde met deze wedstrijd zjjn tiende jaar als promotor. De 35-jarige lange, zwartharige sportjournalist is een van de meest succesvolle internationale bokspromotors. In tien jaar heeft h(j 2<2 Europese titelgevechten georganiseerd en in de laatste v(jf jaar zeven wereld titelgevechten. Over een paar maanden komt het achtste. Maar vreemd genoeg is Tomasi oor spronkelijk een tennisliefhebber, kampi oen en deskundige, die toevallig in het boksen verzeild raakte. Boksen, zegt hij, zie ik nog steeds als een strikt zakelijke aangelegenheid. In 1934 werd hij geboren in Verona. Zijn grootvader was wielrenner en lid van de Italiaanse ploeg op de eerste mo derne Olympische Spelen van Athene in 1896. Zijn vader Virginio en zijn oom Angelo vertegenwoordigden Italië in het ver- en hoogspringen op de Olympische Spelen van Parijs in 1924 en Amsterdam 1928. „Ik ben het zwarte schaap van de familie", zei Tommasi, „Tot ieders te leurstelling heb ik aan geen enkele Olympische Spelen deelgenomen". Maar wel won hij twee maal brons in het heren-enkelspel tennis op de univer sitaire wereldspelen. „Tennis is mijn sport", zei Tommasi. „Ik begon te spelen toen ik vijf was en na in de Adriatische stad San Benedetto en Rome te hebben gewoond ging ik in 1952 in Milaan als sportjournalist wer ken. Daar was niet genoeg tennis om me DEN HAAG De cijfers van sporttoto 16 van het afgelopen week einde zijn: aantal deelnemers 853.068, bruto inleg f 1.861.554,60, prflzenbe- drag f 837.7Ó0.Beschikbaar voor eerste prijs f 251.310,(22 meldin gen, bruto f 11.423,Beschikbaar voor tweede prijs f 167.540,(470 meldingen, bruto f 356,40). Beschik baar voor derde prijs f 251.310, (4.763 meldingen, bruto f 52,70). Be schikbaar voor extra prijs f 167.540, (159 meldingen, bruto f 1.053,70). GENèVE De Italiaan Adriano Ro- doni is vrijdag op het congres van de UCI, dat in Genève wordt gehouden, herkozen tot voorzitter van de interna tionale wielerfederatie. De Belg Maurice Moyson behield de functie van penning meester. De wereldkampioenschappen 1972 werden voor zowel de amateurs, beroepsrenners als dames toegewezen aan Zwitserland. Nederland neemt in datzelfde jaar de organisatie van de wereldtitelstrijd veldrijden op zich. De Union Cycliste International zal voort aan niet meer in Parijs zetelen, doch in Genève. LIMA Sir Stanley Rous, de 74- jarige voorzitter van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA) meent dat Engeland zijn wereldtitel voetbal niet zal prolongeren. Sir Rous sprak op een dniedaags congres van de FIFA in de Peruviaanse hoofdstad Lima: ,,Ik geloof dat het toernooi in Mexico zeer verrassend gaat worden." Rous, die sinds 1961 voorzitter is van de FIFA voorspelt dat het toernooi in Mexico nog groter succes zal worden dan dat van 1966. „We hebben veel ge leerd van vorige toernooien, vooral van dat in Engeland". Sir Stanley Rous, die de kwalificatie wedstrijd Italië-Oost Duitsland bijwoon de: „Ik geloof, dat Italië beter is voor bereid dan bij het vorige kampioen schap. Brazilië, kampioen in 1958 en 1962, heeft een veel grotere kans dan in 1966" Ondanks deze uitspraken kon de grijze voorzitter niet voorspellen welk land dan wel de titel zou veroveren: Elke keer als ik in mijn kristallen bol kijk, wordt hij wazig, verklaarde Sir Stanley spijtig. LONDEN Rodney Marsh, de 23-ja- rige speler van het Engelse voetbalelftal tot en met 23 jr is vrijdag door de straf- commissie van de Engelse voebalbond vier weken geschorst wegens herhaalde overtredingen in competitiewedstrijden dit sezoen. Marsh, die voor Queens Park Rangers uitkomt, kreeg bovendien een boete van 50 pond sterling (onge veer 340 gulden) opgelegd. Peter Post en zijn Zwitserse koppel- genoot Fritz Pfenninger maakten, na dat zij een van de hoofdnummers in de zesdaagse van Zürich hadden ge wonnen, een smakelijk ererondje. Zij werden namelijk getooid met een krans van saucijsjes. GRONINGEN Voor de zesdaagse van Groningen, die van 26 februari tot en met 4 maart wordt gehouden, zal Peter Post voor het eerst een combi natie vormen met Jan Janssen. Post reed eerder met Janssen, maar dat was in een driemansploeg in Gent Van de overige koppels staat alleen de deelneming van de Westduitsers Bug- dahl en Kemper vast. De organisatie is in onderhandeling met Eugen (Dene marken), Fritz Pfenninger- (Zwitser land), Gilmore en Lawrie (Australië) Van Lancker en Mourioux (Frankrijk) en de Belgen Seeuws en Verschuuren Waarschijnlijk zullen Koel en Piet de Wit een koppel vormen, terwijl de nieu we noordelijke professionals Piet Hoekstra en Henk Benjamins, na ge bleken geschiktheid voor een zesdaagse zullen starten. Het is eveneens moge lijk, dat een Amerikaan (Simes) en een Italiaan (Rancati) deelnemen. bezig te houden en ik moest dan ook naar voetbalwedstrijden. In 1953 werd ik naar mijn eerste boks wedstrijd gestuurd. Ik was in de war door mijn totale onwetendheid van deze sport, en daarom besloot ik er alles van aan de weet te komen. In 1956 publi ceerde ik de eerste boksalmanak van Italië". Dat zelfde jaar behaalde Tommasi een graad in de politieke wetenschap aan de universiteit van Rome en ging trouwen. Hij werd later opgeroepen voor de mili taire dienst, die hij in augustus 1959 ver liet. Twee maanden later hadden een paar vrienden een bankroete boksorga- nisatie geërfd en ze vroegen hem hen te helpen. Sindsdien ben ik er niet mee op gehouden, zegt hij. Zijn vrienden moesten boksers hebben en wisten niet waar ze mee moesten be ginnen. Tommasi kwam met een onver wachte vondst: Giulio Rinaldi, een be trekkelijk onbekende halfzwaargewicht. Rinaldi sloeg de Italiaanse kampioen Santé Amonti k.o. en werd later Euro pees kampioen. Met Rinaldi had Tommasi het voor recht om de grootste Italiaanse overdekte sporthal te openen, Palazzo dello Sport in Rome met 18.000 plaatsen. Hij deed t op 4 juni. 1960 en het was Tommasi's eerste grote gevecht. Daarna kreeg hij een aantal van de beste boksers in Euro pa: de wereldkampioenen Salvatore Burruni (vlieggewicht), Sandro Lopopolo in lichtwelter en Sandro Mazzinghi, lichtmidden. Met het gevecht tussen Adigue en Ar- cari, dat voor eind januari in Rome plaats vindt, zal Tommasi drie wereld titelwedstrijden in vier maanden hebben georganiseerd een droomprestatie voor elke promotor. In het N.O.S. - televisieprogramma „Studio Sport" wordt van 19.35 tot 20.20 uur via Nederland 2 weer aandacht be steed aan een aantal voetbalwedstrijden. In het tweede deel van Studio Sport (21.10 tot 21.35 via Nederland 2) komen de volgende sportevenementen aan de orde: de atletiekcross in Halsteren; - de hockeywedstrijd HGC - HHYC - de volleybalwedstrijd Orawi - Li banon; de biljartwedstrijd Nederland - Bel gië (driebanden). Oln „Langs de Lijn", het sportprogram ma van de N.O.S. - radio, wordt morgen (14.30 tot 17.00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum 1) behalve aan het betaald voetbal aandacht besteed aan: de paardenkoersen in Hilversum; microkorfbal, zaalhandbal, hockey, tafeltennis, biljarten en amateurvoet bal (uitslagen). Presentatie: Bert Corporaal en Hans Kramer. Samenstelling en regie: Roel Rengers. In de sportrubriek van het N.O.S. - televisieprogramma „Scala", dat van avond van 19.03 tot 19.30 uur via Ned. 2 wordt uitgezonden, komen voor: de opening van de kunstijsbaan in Tilburg; de ijshockey wedstrijd Tilburg Trap pers tegen het Canadese team Raiders, de zaalhandbalwedstrijd Nederland- West - Duitsland in Utrecht. #In het N. O. S.-televisieprogramma „Passepartout", dat morgenmiddag van 16.20 tot 16.55 uur in kleur via Neder land I wordt uitgezonden, kan men kij ken naar een reportage vanuit de Fair field Hall te Croydon (Engeland) waar de beste turners en turnsters uit 10 Eu ropese landen een demonstratie geven van hun capacieiten. Commentator is Klaas Boot. GENèVE Leif Mortensen (Dene marken) en de broers Gosta, Sture, Eric en Thomas Pettersson (Zweden) kunnen deelnemen aan de openings wedstrijden voor profs op de winter- baan van Kopenhagen, die eind decem ber worden gehouden. De renners zou den aanvankelijk pas 1 januari hun proflicentie ontvangen, maar op ver zoek van de Zweed Helger Johnsson besloot de UCI vrijdag in Genève, dat Mortensen en de broers Pettersson op 26 december al als beroepsrenners worden beschouwd. AMSTERDAM Het winnen door de Nederlandse amateurs van de we reldbeker heeft tot gevolg gehad, dat Olympia's Toer door Nederland, na 18 keer gehouden te zijn, eindelijk inter nationale erkenning heeft gekregen. Bij de uitreiking van de wereldprijs ver telde de Franse voorzitter van de FIAC de amateurorganisatie in de UCI dat Olympia's Toer in 1970 voor het eerst zal behoren tot de reeks wedstrij den in de competitie voor de wereld beker, die overigens geen „beker" maar een plaquette is. Joop Middelink heeft al direct onder vonden wat dit betekent. In Genève nog vroegen Groot Brittannië, Polen. Rusland en Frankrijk of zij volgend jaar in Nederland aan de start mogen komen. De RUssen willen een ploeg jon ge renners sturen, die voorbereid wor den op de Olympische Spelen van 197 in München. Frankrijk wil met een militaire ploe aan het evenement meedoen. Olympia' Toer wordt in 1970 van 7 tot en mt 14 mei gehouden.

De Vallei | 1969 | | pagina 7