Veenendaals dagblad Tweedaags topgesprek in Den Haag begonnen Buiten Nieuwe aanklacht tegen luitenant Calley NAAR DE MAAN GEWEEST DROSTE een naam in letters Rode top gaat in Moskou vergaderen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Baby voor J vrouw die J niet wist i lat ze zwanger was \r 2 Walter Ulbricht ongerust Wellicht in 1972 bij rijexamen ook E.H.B.O. Miljoenensehade bij brand in Udenhout Bergbekli mmer in lantaarn blijven steken „U BENT VOLKOMEN GEZOND, U KRIJGT ALLEEN EEN KIND", ZEI DOKTER Slowaaks leider overleden Straatterreur in Dordrecht "N Duitsland gaat vakanties vooruit plannen Hogere temperaturen DEN HAAG - De resultaten van de Haagse topconferen tie worden met voorzichtig optimisme, maar ook met grote bezorgdheid tegemoet gezien. „ONECHT" BEZORGD BIJ KONINGIN December-mozaïek KERKGANGERS TIJDENS ZINGEN BESTOLEN LIFE I Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. J Losse nummers 0,25; /.Lionnement 12.:: r.l;. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Conce' Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG I DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 282 De Haagse Ridderzaal dient vandaag en morgen als toneel voor een groots politiek spektakel. Een president, zes premiers en evenzovele ministers van Buitenlandse Zaken zullen rond een ovale tafel over Europa's lot beslissen. Een beperkt aantal des kundigen, onder wie voorzitter Rey van de Europe se Commissie, zal hen terzijde staan. De tijd is beperkt. In drie zittingen van in totaal zeven uur zullen West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux de Europese eenwording een nieuwe stimulans moeten geven. Vanmiddag om drie uur loste premier De Jong het startschot. Een half uur later begon achter gesloten deuren het echte werk. Kernpunt van het topberaad is de uitbreiding van de EEG met Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Frankrijk wil de toetredingsonderhan delingen pas beginnen als enkele voorwaarden zijn vervuld. De belangrijkstede Franse boer moet ook in de toekomst kunnen rekenen op de miljar- densteun uit de Europese landbouwpot. ENIG OPTIMISME OVER PLAN VAN POMPIDOU POMPIDOU vraagt forse prijs Voorzichtig optimistisch zijn de regeringsdelegaties van de zes landen die van daag en morgen over Europa's toekomst gaan beslissen. Met spanning wordt uitgezien naar het plan dat de initiatiefnemer tot de top, de Franse president Pompidou, naar Den Haag zal meebrengen. Hij zal vandaag zijn bereidheid tonen om ernstig over toelating van Engeland tot de Euromarkt te praten, verluidt in Frankrijk. In ruil daarvoor zal hij volgens hoge regeringsfunctionarissen echter een forse prijs vragen. Bovenaan zijn ver langlijstje staat volgens zegslieden in Parjjs een permanent EEG-stelsel van landbouwsubsidies, die vooral van voor deel zullen zijn voor Frankrijks grote en doorgaans onrustige landbouwbevol king. Voorts wil Pompidou zich door het recht van veto beschermen tegen groot scheepse veranderingen van het land bouwbeleid als de onderhandelingen met Engeland eenmaal begonnen zijn. De Britten hebben zich weinig inge nomen getoond met het duurdere prijs ondersteuningsstelsel voor landbouw- produkten van de Euromarkt, vooral nadat deskundigen hadden voorgere kend, dat Engeland jaarlijks meer dan een miljard dollar aan het EEG-land- bouwfonds zou moeten betalen. Dc Fransen zien dit cehtür xis een .onecht' probleem. Een regeringsfuncti onaris drukte het aldus uit: „Engeland moet zijn aandeel betalen. Het kan niet verwachten, dat het alles wint". De vijf EEG-partners van Frankrijk zullen hevige druk op Pompidou uit oefenen om concessies te doen. De Fran sen verwachten, dat de nieuwe Duitse bondskanselier Willy Brandt zal pleiten voor toelating van Engeland onder de gunstige voorwaarden voor de Labour- regering. Hierin zal Brandt gesteund worden door de Benelux-landen en Ita lië. Pompidou's voorganger, generaal De Gaulle, sprak tweemaal een veto uit over het streven van Engeland naar het EEG-lidmaatschap en werd ervan be schuldigd vooruitgang op weg naar het ideëel van een verenigd Europa tegen te houden. Ernstig bezorgd is dr. W. Hallstein, oud-voorzitter van de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap en een van de eerste en belangrijkste architecten van de Europese eenheid. „De topconferentie is een duidelijk be wijs van de onmacht van de bestaande Europese organen", zei hij gisteravond in Den Haag. Dr. Hallstein oordeelde somber: „Zij hebben geen inhoud kunnen geven aan hun bestaan. De ministerraad van de Zes dreigt niet meer in zijn werk te ge loven". Als voorzittei van de internationale Europese Beweging zal hij premier De Jong vandaag twee resoluties aanbie den. Veertig organisaties van federalisten uit tien landen, studenten en parlemen tariërs geven daarin aan hoe een wer kelijk Verenigd Europa van de grond moet komen. Gisteravond al kwam de eerste rege ringsdelegatie die van Luxemburg in Den Haag aan. Premier Werner, zijn minister van Buitenlandse Zaken Thorn en hun echtgenoten werden op station Holland Spoor door premier De Jong en minister Luns ontvangen. Het echtpaar Pompidou logés van de Koningin op Huis ten Bosch is te gen half een op station Holland Spoor in Den Haag gearriveerd. BERLIJN Rudolf Hess heeft een maagzweer, zo heeft een geallieerde woordvoerder onthuld. Hess, de vroegere secretaris van Hitier, is opgenomen in het Britse militaire ziekenhuis in West-Berlijn ADVERTENTIE Aan de prunus struiken zit hier en 5 daar nog het citroengele blad, maar het hangt aan een zijden draad en met wind of vorst is het er in 'n paar dagen af. De oude beuken zijn nu van hun tooi ont- daan, maar van de jonge winter- beukjes wordt nog nauwelijks een blad gemist, ja ze houden hun koperrode draperie bij vriezen, sneeuw, regen en ijzel stevig vast en straks zie ik hen graag het her melijn van de winter verdelen, vooral wanneer de zon hun oker en sienna doet opgloeien en de oosten- lüind ritselend en knisterend door de harde krullige dos vaart. Met de eiken laatste begroeners van het lentebos is het eender gesteld en zo zien we over de lanen en in de bossen van beuk en eik een dik bruin tapijt gelegd, terwijl vaak solitairs, kleine groepen en jonge exemplaren hun uitmonstering van de zomer behouden en dit is weer in tegenstelling met linden, kastan jes, esdoorns, krenten e.a., die reeds lang kaal staan. De vogelker sen houden zich <>p het middenplan; ge moet er gauw bij wezen, als ge de resten wilt genieten van hun nankin, maïs en champagne tegen 4 het decor van malachiet-groene fijnsparjeugd of het gobelin der Ja- panse lorken. Er valt zelfs in de veelgesmade decembermaand kost voor oog en hart te vinden en in de laatste we- ken des jaars pik ik onder 't passe- 1 ren graag nog wat bescheiden fees- telijkheid op, zoals het buxusgroen l van de glanzende vossebessen, de geheimzinnige guirlanden der wolfsklauwen, eveneens met de kleur der hoop en het ingetogen pa- tiné van de struikhei. Het bruilofts- gevederte der eendewoerden op de stille waterspiegel en het vleugje sunglow, dat de koolmees brengt tussen het brons der sifka's het schenkt alles stuff aan de winterse trip. 1-12-1969, A. B. WIGMAN ARNHEM Aan het rijexamen zal met ingang van 1972 een eenvoudig EHBO-examen worden gekoppeld. Dit zal staatssecretaris Kruisinga, naar bij de EHBO verwacht wordt, bekend maken. Verschillende afdelingen bereiden zich al voor op deze spoedlessen. In twee of drie lessen zal men de kandidaten enke le vuistregels bijbrengen: het stelpen van slagaderlijke bloedingen, mond op mond-beademing, het leggen van snel- verband en het helpen van bewusteloze verkeersslachtoffers. Volgend jaar maart wil men beginnen met vrijwillige cursussen. EDE Op een zaterdag in Ede ge houden vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw is de heer H. Koekoek tot voorzitter van deze vereniging gekozen. Zijn tegenkan didaat Voortman kreeg geen enkele stem. FORT BENNING Het Amerikaan se leger heeft een nieuwe aanklacht wegens moord ingediend tegen luite nant William Calley. Deze moet al voor de krijgsraad ver schijnen op beschuldiging van moord op 109 Zuidvietnamese burgers, vorig jaar maart gepleegd in het gehucht My Lai. Ongeveer anderhalve maand voor de slachtpartij in My Lai zou Calley in de Zuidvietnamese provincie Quang Ngai een man hebben vermoord. Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt. Een dagblad in Chicago, de Sun- Times, publiceerde zaterdag twee foto's waarop te zien is hoe een Vietname se gevangene uit een Amerikaanse he likopter wordt gegooid. De foto's waren afkomstig van een oud-militair, de 22- jarige leraar Alan Jones. De foto's zouden zijn gemaakt door de piloot van een helikopter, die het toestel waaruit de man werd gegooid begeleidde. Het onderschrift bij een van de foto's in het dagblad luidde: „Even voordat hij zal worden doodgegooid hangt een gevangen Vietnamees aan een Amerikaanse leger-helikopter". van My Lai werd eenvoudig neerge- maaid", aldus het blad. Generaal Ky van Zuid-Vietnam heeft de minister van Defensie gevraagd een nieuw onderzoek in te stellen naar het beweerde bloedbad. Op een vraag van journalisten zei Ky, dat hij niet tevreden was over het eerder door het ministerie vah Defensie gehouden on derzoek, waarvan de uitslag ontkende dat er sprake was van een bloedbad. Hij voegde eraan toe dat hij met span ning wachtte op de uitslag van het afzonderlijk onderzoek dat wordt ver richt door een commissie van de Zuid vietnamese senaat onder leiding van se nator Tran Van Dong. Onder de kop „hef verhaal over On betwistbare verschrikking de bfp- zettclijke afslachting van oude me sen, vrouwen, kinderen en baby's" do Amerikaanse militairen in My Lai in maart 1968 heeft het Amerikaanse tijdschrift „Life" een tien pagina's omvattend artikel gepubli-' ceerd over de gebeurtenissen in deze Zuidvietnamese plaats. Het bevat au thentieke foto's en vraaggesprekken met militairen en burgers, die verklaren bij het doden en mishandelen van in woners van My Lai aanwezig te zijn geweest. De ooggetuigenverslagen wijzen erop. dat „de Amerikaanse troepen met wei nig of geen vijandelijk vuur te maken hadden, praktisch geen vijanderelijke militairen in het dorp vonden en slechts een gewonde hadden, kennelijk een ge val van zelfverwonding. De bevolking UDENHOUT Een felle uitslaande brand in de nieuwe gebouwen van de rooms-katholieke Boerenbond in Uden hout heeft zaterdagavond een schade van twee en een half miljoen gulden veroorzaakt. De gebouwen en ongeveer 1100 ton veevoeder en granen zijn verloren ge gaan. De nablussing zal nog zeker enkele dagen vergen. WASHINGTON Twee gewapende gemaskerde mannen hebben een ge meente ln een kerk in een voorstad van Washington gedwongen hymnen te zingen, terwijl ze intussen de beurzen van de kerkgangers van hun inhoud 'oTtfdeden. Zij gaven de mensen opdracht de hymnen onder meer „vertrouw en geloof" te zingen om de voorbij gangers niet wantrouwig te maken. In tussen beroofden d e d-~£>3 kerkgangers _j/n de baptistenkerx van hun geld. ter- ö&lfïji zé een jongetje en een meisje als P> gijzelaar vasthielden. De twee mannen wisten te ontkomen. LONDEN Op een ijskoude dag en in een zware sneeuwstorm is een er varen bergbeklimmer op de M-l au tosnelweg bij Londen uit een lan taarnpaal gered. Twee ladderwagens van de brandweer waren nodig om deze bergbeklimmer, Nigel Helliwell, uit de 30 meter hoge- lantaarnpaal te redden. De ijzige wind had zijn handen tot op het bot verkild. De 26-jarige Helliwell, die verleden jaar de 1800 meter hoge Gaustaberg in Noorwegen bedwong, behoort tot de ploeg, die onderhoudswerk aan de verlichting van de M-l verricht. Hij gebruikte zijn bergbeklimmersuitrus ting nu om in de lantaarnpaal te klimmen, aangezien het verlichtings element, dat voor herstelwerk ge woonlijk naar beneden wordt gela ten, vastzat. „Hij wilde", zei de brandweer, toen hij in veiligheid werd gebracht, „zich met het verlichtingselement naar be neden laten zakken. Maar het ele ment zat onwrikbaar vast en zodoen de was hem de terugweg afgesne den". ARNHEM „U bent volkomen ,'ezond. Er is niets aan de hand. U k urijgt alleen een kind". Die volko- men verrassende mededeling kreeg k de 36-jarige mevrouw H. J. de Wil- de uit het Betuwse Eist, toen ze k zich vanwege een steeds toenemen- de pijn in haar rug bij de dokter i meldde. Veel tijd om over haar ver- F hazing heen te komen, kreeg ze niet. 's Zondagsmorgens om zes uur lag ze in het Nijmeegse Radboudzieken- k huis, een uur later was de baby Gerlof Jan (5,7 pond) al ter wereld. Van haar hele zwangerschap heeft mevrouw De Wilde, al vijftien jaar I getrouwd zonder dat er ooit een ba by kwam, niets gemerkt. Vrijdag i voor de bevalling stond ze nog op de planken om haar rol te repeteren k in het stuk dat „Kunst en Vermaak" binnenkort gaat brengen. Pas de er- k op volgende nacht kreeg ze last van F haar rug. Al die tijd heeft ze ge- k woon in de tuin gewerkt en afgelo- F pen zomer zelfs gezwommen. Nim- k mer gebeurde er ook maar iets dat F op de komende geboorte wees. Het i dolgelukkige echtpaar („We hadden F er ons eigenlijk al lang bij neerge- k legd, dat er geen kinderen kwam- f men") heeft zich in allerijl een uit- zet en alles wat daarbij hoort, aan- p geschaft. „Het is een hele verande- ring ineens, maar we vinden het I prachtig". Moeder De Wilde en zoon Gerlof, inmiddels al weer een week I oud, maken het goed. Vader en moeder De Wilde met hun onverwacht geboren zoon, ze zijn dolgelukkig toch nog een kind te hebben gekregen na vijftien jaren huwelijk. NEW YORK Dr. Jozef Lettrich, een bekende Slowaakse verzetsleider uit de tweede wereldoorlog, is dit week einde in een New-Yorks ziekenhuis overleden. Hij werd 64 jaar. Dr. Lettrich werd destijds door de nazi's ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de Slowaakse opstand van 1944, maar de ondergrondse hield hem verborgen tot de bevrijding van zijn land. Na de oorlog werd hij voorzitter van de Slowaakse nationale raad en richtte hij de Slowaakse Democrati sche Partij op. Toen de communisten in 1948 de macht grepen, vluchtte Let trich naar Oostenrijk. Later vestigde hij zich in de Ver. Staten. Vorig jaar werd hij voorzitter van de „assem blee van onvrije Europese landen". DORDRECHT Bij een reeks ge welddaden in de Dordtse binnenstad zijn zaterdagavond zes mensen min of meer ernstig gewond. Een groepje van zeven viel zonder enige aanleiding voorbijgangers aan met stukgeslagen bierflesjes en -glazen en waarschijnlijk ook met boksbeugels. Een 59-jarige kastelein werd met een ernstige hersenschudding het ziekenhuis ingeslagen. Een Spaanse arbeider zal waarschijnlijk een oog moeten missen. Anderen liepen bij de terreuractie ver wondingen aan het hoofd op. De politie heeft tot nu toe drie van de straatvechters opgepakt. HOUSTON Charles Conrad, ge zagvoerder van de Apollo-12, toont de grote maanstenen, die hij en collega Bean van hun tocht naar de maan hebben meegebracht. Rechts staat hij bij een deel van de televisie, die de Surveyor in staat stelde beelden naar de aarde te zenden. ADVERTENTIE Van "A tot Z" koninklijke Droste kwaliteitI MOSKOU De Oosteuropese leiders komen „begin deze maand" in Moskou by- een om van gedachten te wisselen over actuele internationale vraagstukken, zo meldde radio-Moskou vanochtend. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door party- en staatsleiders uit de Sovjet- Unie, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije, Polen en Roeme nië. Een datum noemde de radio niet. Volgens eerdere berichten zou er reeds eind vorige maand een topconferentie van het Warschau-Pact worden ge houden, onder andere over de hou ding tegenover de nieuwe Westduitse regering-Brandt. De conferentie was om onbekende redenen uitgesteld. Aangenomen wordt dat een reden voor de conferentie is de bezorgdheid van de Oostduitse president Walter Ul bricht over het Westduitse streven de relaties met het communistische blok te verbeteren. De Sovjet-Unie en Bonn zijn overeengekomen te gaan praten over de uitwisseling van nong-agressie- verklaring als een stap naar verbete ring van hun betrekkingen. Bonn heeft ook bilaterale besprekingen met Polen voorgesteld. Behalve de Sovjet-Unie, onderhoudt alleen het onafhankelijk gezinde Roe menië diplomatieke betrekkingen met Bonn. Verwacht wordt dat op de topcon ferentie overwogen zal worden één lijn te trekken in de onderhandelin gen met West-Duitsland. Verder zal waarschijnlijk een be langrijk punt zijn de voorgestelde Eu ropese veiligheidsconferentie, welke deze week in Brussel ook door de mi nisters van buitenlandse zaken van de NAVO-landen zal worden besproken. Het korte communiqué over de top conferentie in Moskou was het eerste bericht in de Sovjet-nieuwsuitzendin gen van vanmorgen. Het stond ook af gedrukt op de voorpagina van de Prav- da. het orgaan van de Sovjet commu nistische partij. BONN De deelstaten van West- Duitsland willen in de toekomst de data van de scholenvakanties vooruit gaan plannen voor een periode van vijf jaar. Op die manier wil men komen tot een vakantiepreiding, die rekening houdt met de belangen van de gezinnen, hei verkeer, die toeristenbranche en he' overige bedrijfsleven. Weersverwachting van het KNMI va: maandagavond tot dinsdagavond Aanvankelijk veel bewolking met tij delijk regen of motregen. Matige, aa> de kust vrij krachtige wind tussen zui en zuidwest en temperaturen iets bovt* het vriespunt. Later enkele opklaringc maar ook nu en dan een bui. Matige U vrij krachtige wind uit west tot noord west en hogere middagtemperaturen. T ^1 11 m

De Vallei | 1969 | | pagina 1