Kijkdichtheid niet veel NTS-Sport is veranderd Eddy Startz (70) finisht bij Wereldomroep Financiële notities Groot deel kijkers meentte weinig humor op t.v. Minder premières bij „Centrum' Uitbreiding Philips Oss NV Transysco opgericht - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel at «J BS Fusie in de draadindustrie Real Estate Fund America Bouw van vi jfde supersleepboot Nijverdal Cate 5 hogere omzet PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Zeven talen Goodwill UIT DE KERKEN Komt werknemer» ten goede Activiteit in Nederland Voor L. Smit en Co DOOR K.L.M., LEASCO EN MULLER Pagina 2 MAANDAG I DECEMBER 1969 rwn- SS Kostoglotov kwam voor zijn rechten op en deed niets anders dan de zaal uit en weer in lopen. Azovkin was ontslagen, nam afscheid en verdween, dubbelge vouwen en naar zijn maag grijpend. Andere patiënten werden geroepen voor bestraling en voor bloedtransfu sies. En nog altijd kroop Podduyev er niet uit om tussen de bedden door heen en weer te gaan stampen. Hij lag alleen maar voor zichzelf te lezen en hield zijn. mond. Het boek sprak tegen hem. Het was iets totaal anders dan hij ooit had gelezen. Het had hem te pakken. Hij had zijn hele leven geleefd zonder dat er ooit zo'n ernstig boek op zijn weg was gekomen. Toch was het niet waarschijnlijk dat hij ooit zou zijn gaan lezen als hij niet in een ziekenhuisbed had gelegen met een nek die pijnscheuten door zijn hoofd zond. Die korte verhalen zouden nauwelijks tot een gezond man zijn doorgedrongen. Yefrem had gisteren de titel al opgemerkt: Waaruit mensen leven'. Dit titel was Yefrem uit het hart gegrepen. Ijsberend over de vloeren van het ziekenhuis en zijn naamloze gedachten denkend, dat hij de laatste paar weken over precies deze vraag lopen peinzen: ."Waaruit leven mensen? Het verhaal was niet erg kort, maar het las gemakkelijk van het eerste woord af, want het sprak zacht en eenvoudig tot het hart: „Een schoenlapper, met zijn vrouw en kinderen, had eens onderdak gevon den bij een boer. Hij had geen eigen huis en geen eigen stuk land, en hij onderhield zichzelf en zijn gezin door schoenen te lappen. Brood was duur en het werk bracht weinig op en al het geld dat hij met zijn werk verdiende was nodig voor eten. De schoenlapper en zijn vrouw hadden samen een bontjas en die viel zo ongeveer in stukken uit elkaar." Dat was volkomen duidelijk en wat daarop volgde ook: Simeon was mager, zijn leerling Michael was uitgeteerd en afgetobd, maar de landheer..." was als een man uit een andere wereld, met een grote rode kop, een nek als van een stier en zijn hele bouw alsof hij van gietijzer was gemaakt. Maar een leven leidend zoals hij dat deed moest hij wel hard en glad worden. Zelfs de dood had geen vat op zo'n pummel." Yefrem had heel wat van zulke mensen gezien. Karashchuk, de baas bij het kolenbedrijf dat was er zo-een, en Antonov ook, en Chechev, en Kukhti- kov. En was Yefrem zelf niet begonnen zich aan hen op te trekken? Langzaam, bijna lettergreep voor lettergreep, las Yefrem het hele verhaal tot het einde toe uit. Toen was het bijna tijd voor de lunch. Yefrem had gewoon geen zin in rondlopen en praten. Het was alsof iets hem van binnen geraakt en verwrongen had. Waar eerst zijn ogen hadden, gezeten, daar waren nu geen ogen meer, en waar zijn mond was geweest, daar was nu geen mond meer. Het ziekenhuis had Yefrem's grove kanten al enigszins bijgeschaafd; het was gemakkelijk, hem nu helemaal glad te krijgen. In dezelfde houding gezeten, ge steund door de kussens, zijn knieën tot aan zijn lichaam opgetrokken, het dichtgeslagen boek op zijn knieën, staarde hij naar de lege witte muur. Buiten was het een vreugdeloze dag. In het bed tegenover hem sliep de vakantieganger met dat bleke gezicht zijn ,prik' uit. Omdat hij koorts had, hadden ze dekens bovenop hem gesta peld. In het bed naast Yefrem lag Ahmad- jan te dammen met Sibgatov. Hun talen hadden niet veel overeenkomst en ze spraken Russisch tegen elkaar. Sibgatov zat heel voorzichtig zó dat hij zijn pijnlijke rug niet hoefde te buigen of te draaien. Hij was nog een jonge man, maar zijn haar was bovenop erg dun. Wat Yefrem betreft, die had niet één enkel haartje verloren. Hij had een forse, wilde, kastanjebruine haardos, zo dik dat je er geen kam doorheen kon halen. Hij bezat ook nog zijn volledige seksuele potentie. Niet dat hij daar nu iets aan had... Niemand kon zeggen hoeveel vrou wen Yefrem bezeten had. In het begin had er een lijst van bijgehouden, met een afzonderlijk lijstje voor zijn offi ciële vrouwen, .maar later had het hem niets meer kunnen schelen. Zijn eerste vrouw was Amina, een Tartaars meisje met een blank gezichtje, uit Yelabuga. Ze was een heel gevoelig meisje. De huid van haar gezicht was zo teer dat je die maar met je knokkels hoefde aan te raken en het bloed kwam eruit. Ze was ook onhandelbaar. Ze liet hem in de steek en nam hun dochtertje mee. Daarna besloot Yefrem dat hij zich niet nog eens zo te schande zou laten maken. Hij verliet zijn vrouwen altijd. het eerst. Zijn leven was vrij en ongebonden. Hij nam een baantje aan in de ene plaats en tekende dan een contract voor ergens anders als hij een gezin met zich mee moest slepen, zou dat alleen maar in de weg hebben gestaan. In elke nieuwe plaats vond hij wel een vrouw om het huishouden te doen. En wat de andere vrouwen betreft die hij onderweg ontmoette, willig of onwillig: hij vroeg niet eens altijd hoe ze heetten, maar betaalde de overeengekomen prijs. Nu waren in zijn geheugen ai die gezichten, gewoonten en de manier waarop alles gebeurd was door elkaar gelopen en hij kon zich alleen maar de wat ongewone herinne ren. Daardoor herinnerde hij zich Yevdoshka, de vrouw van de technicus; hoe ze op het perron van Alma-Ata onder het raampje van de wagon had gestaan, wiegelend met haar billen en er eenvoudig om vragend... Dat was in de oorlog geweest en zijn hele ploeg vertrok naar Ili om een nieuwe werkplaats in gebruik te nemen. Een heel stel mensen van het werk kwam hen uitzwaaien. Yevdoshka's man, een slonzig ventje, stond vlakbij en maakte met iemand ruzie over niets. De locomotief gaf een waarschuwende stoot. „Hé, jij daar! riep Yefrem en strekte zijn armen uit. „Als je van me houdt, spring er dan in en laten we gaan! Ze greep zijn armen beet en klauterde door het treinraampje naar binnen in het volle gezicht van haar echtgenoot en van al die anderen en kwam een paar weken met hem samenleven. Dat was in zijn herinnering blijven hangen: hoe hij Yevdoshka in de wagon had getrokken. Eén ding over vrouwen had Yefrem tijdens zijn leven wel ontdekt: ze blijven aan je hangen. Het was gemak kelijk genoeg een vrouw te krijgen, maar moeilijk om haar weer kwijt te raken. Tegenwoordig werd het woord gelijkheid' te pas en te onpas voor alles en nog wat gebruikt en Yefrem had daar niets op tegen. Maar in zijn hart zag hij vrouwen nooit als ten volle ontwikkelde wezens behalve dan zijn eerste vrouw Amina. En hij zou verbaasd zijn geweest als de een of ander in volle ernst zou trachten hem duidelijk te maken dat hij vrouwen slecht behandelde. Maar volgens dit merkwaardige boek bleek nu dat Yefrem overal de schuld van was. Ze staken eerder dan gewoonlijk het licht aan. Het keurige mannetje met de bult onder zijn kaak werd wakker, stak zijn kleine kale hoofd buiten de dekens en zette vlug zijn bril op, die hem het aanzien van een professor gaf. Hij vertelde aan iedereen meteen het goede nieuws: de injectie was zo erg nog niet geweest; hij had gedacht dat het erger zou zijn. (wordt verolgd) 4288. De manier waarop men met de ernstig gewonde Drago omsprong, was eigenlijk wel wat cru, maar de mensen van Shastar hadden in de loop der tijd al heel wat narigheid door deze kleine krates meegemaakt en logischerwijs hadden zij weinig sympathie of medelij den aan hem te spenderen. Overigens proefde hij nu eens van zijn eigen medicijn, want hoevele arme sla ven en gevangenen had hij niet op de wreedste manie ren bejegend? Zelfs de fijngevoelige Seth Besh, die de laatste tijd zoveel met hem had opgetrokken, voelde nauwelijks enige ontroering toen de Meester ontdaan van alle luister als een dronkeman naar binnen wan kelde. Zijn begeleiders moesten hem nog op de voor hem bestemde zetel hijsen. Daar zat hij dan, ineenge doken als een ziek vogeltje te wachten op hetgeen er over hem beslist zou worden. Even richtte hij het hoofd op en liet zijn blik langs de rij sombere mannen voor zich glijden. Als laatste herkende hij Seth Besh, zijn jonge adjudant, die hem onbewogen aankeek. Drago trachtte zich te herinneren, wat er allemaal gebeurd was, maar het leek alsof zijn kolossale hoofd vol met watten zat... 44. De eerste dagen na het aanvaarden van zijn nieu we functie kwam Tekko niet veel de deur uit. Hij schreef talloze brieven, hield langdurige besprekingen en stelde een groot aantal schuldeisers tevreden. Het terrein met vliegtuigloods werd gekocht en een maand je later was het daar een drukte van belang. Toen was onze vriend is er echter wel degelijk bij en was hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat druk in de weer. Grote vrachtwagens reden af en aan met vreemde gi gantische machines. Geweldige isolatoren en dynamo's verrezen om de enorme spanningen op te wekken. Be tonmolens, draaibanken, kortom alles wat maar nodig was, om de reusachtige zwevende flatwoningen van de geleerde Starre veld werkelijkheid te doen worden, werd aangevoerd. Op het eens zo stille terrein was nu een actie en lawaai als nooit tevoren. En Tekko, de rustige rentenier, had nu evenveel schik in zijn werk als anders in tuinieren. Iedere morgen wanneer hij met het pakje brood achterop zijn bromfiets, naar de direc tie-keet gonsde om zijn dagtaak te beginnen, keek hij vol trots naar het bord waarop eens „te koop" had ge staan, maar waarop nu met grote letters te lezen stond „N.V. Eerste Nederlandse Ruimtebouw. Directie J. Starreveld en T. Taks!" HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.30 Stereo: Promenenade-orkest met zang solisten: operetteconcert. 19.30 Nws. RVU: 19.35 Reveillon, door Tom Hoog land. NOS: 20.15 Komt u maar...: ge sprekken over actuele zaken en li. mu ziek. Bond zonder Naam: 22.20 Door breek tralies, lezing. NOS: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Ra diojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Jazz in aktie: New Port Jazzfestival 1969: Or kest Duke Ellington (opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de PPR 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Muz. en dienst: progr. over kerklied en kerk- muz. in klank en geschrift. 19.45 Ste reo: Metropole orkest en zangsolist: amusementsmuz. 20.10 Stereo: li. gr.- muz. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Concertgebouworkest en solis ten: klassieke muz. 22.00 Europese Top in Den Haag, reportage. 22.10 Stereo: Li. orkestmuz. (gr.). 22.20 Avondover denking. 22.30 Nws. 22.40 Voorrang: een artistiek voorkeursprogr. 23.30 Stereo: Pianorecital (opn.): moderne muz. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.15 Samenvatting van de EEG-Topconferentie. 18.50 Kleur: De Fabeltjeskr. 19.00 Journ. VARA: 19.07 Coronation Street, TV-feuilleton. 19.30 Opmaat: afwisselend progr. met veel muziek. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Kleur: Ironside: Explosieve koffertjes, TV- film. 21.35 Indisch ABC: een serie pro gramma's over historie en samenleving van Nederlands-Indië-Indonesië. Dl. IV: Het Rijk Overzee wankelt. 22.15 Kleur: Reportage van de generale repetities en proefvoorstellingen van de musical De Kleine Parade. NOS: 22.50 Journ. TELEAC: 22.55-23.25 Statistiek - les 10 (herh.) NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskr. 19.00 Journ. 19.03 Scala: informatief progr. NCRV: 19.30 Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.40 Alleen op weg, familiefeuill. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Hits voor de Sint: beken de liedjes in een 5-december-versie. 20.45 Tweekamj, quiz tussen studenten teams. 21.10 Gevraagd: soil, voor Sin terklaas. 22.15 Act.rubriek. 22.40 Colle gium Musicum Judaicum: Joodse lie deren. NOS: 22.55-23.00 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muziek. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitge breide rep. of herh. NOS-progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middglc eeuwen en Renaissance (opn.). AVI,O 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.30 Rondom 12: rrógr.voor de vrouw. (11.55 Beurst* i OvcrheidsVÖbrl.: 12.30 Uitz, voor de landbouw. AVRO: Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojourn. NOS: 13.30 Spiegel van België: Muz. en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Chan son. 14.30 Jazz uit het historisch ar chief. AVRO: 15.00 Nederlandse com ponistenportret: Herman Mulder (geb. 12-12-1894). 18.00 Nws. 16.02 Inleiding tot muziekbegrip, muz. lez. 16.25 Cello en piano: mod. muz. (opn). 16.45 Land der muzen: kunstkroniek. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum. 17.55 Meded. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: klas sieke muz. (gr). (7.30 Nws; 7.32 Act). 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Te Deum Lau- damus: klassieke gewijde muz (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. (Om 9.00 Gymn. voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Werkelijk waar bijbelverhalen die feiten vormen, lez. 10.15 Stereo: Beroemde opera-aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Ferdinand Huyck (deel 8), seriehoorspel. 11.25 Voor de zieken. Plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gev. pr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...) 14.00 Con ciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Piz zicato: muz. middag-magazine. (Om 16.00 Nws.). 17.00 Overheidsvoorl.: Ca ribbean Festival Park op Curacao. Vraaggesprek van Cees van Maasdam met Joop Geesink. 17.10 Voor de kin deren. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde visi te. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: gev. platenpr. 14.00 Nws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai: licht platenpr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenpro- gramma. (17.00-17.02 Nws). NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 Schooltel. DUITSLAND I (Regionaal progr. NDR: 18.00 Haf en- polizei: TV-serie. 18.30 Kleur: Zandman netje. 18.40 Act. 18,55 Sportjourn. 19.26 Kleur: Lieber Onkel Bill: TV-film. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 8.20-8.45, 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 Kleur: Der Mann von gestern: TV-film. 18.30 Kleur: Seid Ihr alle da?: voor de kinderen. 18.40 Hier und Heute met Goedenavond. 19.20 Kleur: Week overzicht. 19.35 Kleur: Dabeigewesen: TV-serie). 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Panorama. 21.00 Kleur: Alles oder nichts: vragenspel. 22.00 Erziehung zum Ungehorsam: reportage. 22.45 Journ., commentaar en weerbericht. 23.05 Ana lysen - Prognosen - plane: reportage. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Walt Disneys bunte Welt. 19.10 Kleur: Süss aber ein bisschen verrückt: TV-film. £9.45 Nws., atc. en weerber. 20.15 Der bequeme Dichter, aansluitend: Nws. 21 .00 Ardennen 44; Amerikaanse speel- im. 22.40'Nws. en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Abstecher in den Novem ber. 11.05 Mozart in Prag. 12.00 Pano rama. 12.50 Intern, persoverz. 13.00 13.30 Journ. 16.35 Journ. 16.40 Kleur: Voor de kinderen: Der Spatz vom Wall- rafplatz: kleine verhalen uit een grote stad. 17.05 Das Zwanzig-Milliarden- Ding: rep. 17.55-18.00 Journaal. HILVERSUM Ongeveer 71 pet. van het Nederlandse televisiepubliek is van oordeel dat de televisie te weinig humo ristische programma's brengt. 25 pet. vindt dat er genoeg lachprogramma's worden gebracht. De filmserie „Please Sir" van de NCRV blijkt humoristisch door 32 pet. het hoogst gewaardeerd te worden, gevolgd door Tommy Cooper (29 pet.). Daarna volgen Swiebertje (10 pet.), Wim Sonneveld (9 pet.) en 't Schaep met de vijf poten (8 pet.). Het meest flauwe, hoewel humoristi sche bedoelde programma vond 17 pet. van het televisiepubliek de show „Dat doet de deur dicht". Tommy Cooper kwam ook hier op de tweede plaats met 8 pet. Ruim 45 pet. van het televisiepubliek gaf te kennen een uitdrukkelijke hekel te hebben aan gelach op de achter grond van humoristische films, zonder dat men het lachende publiek ziet. Een en ander blijkt uit een door de afdeling studie en onderzoek van de NOS ingesteld onderzoek, waarvan de resultaten zondagavond in 't NOS-pro- gramma Video zijn bekendgemaakt. Programma's die voor het publiek de meeste gespreksstof opleverden, waren in de maand november de Rijk de Gooyershow, het blijspel „De Be moeial", de Apollo 12-reportages en de voetbalreportages van de wedstrij den, die Feyenoord en PSV om de Eu ropacup speelden. HAARLEM De toneelgroep Cen trum met als standplaatsen Haar lem en Utrecht zal het volgend sei zoen het aantal premières terugbren gen van negen tot zes. Dat gebeurt, zoals directeur Egbert van Paridon toelichtte tijdens een dis cussiemiddag, om meer t(jd te krijgen voor repetities en op diè manier het ar tistieke peil van de voorstellingen te verhogen. Tevens wil Centrum daar door tijd vrijmaken voor experimenten. De Haarlemse toneelgroep wil ook af van wat de heer Van Paridon noemde „de hysterie van de nieuwjaarsvoor- stellkigen". Met ingang van 1970 brengt Centrum op nieuwjaarsdag geen pre mière. Dit om te voorkomen, dat deze voorstelling verdrinkt in het grote aan tal premières die dan door de Neder landse gezelschappen worden ge speeld. Deze twee mededelingen vormden de inleiding op enkele uren discussiëren tussen de toneelgroep Centrum en haar publiek. De Haarlemse discussie middag onderscheidde zich van de dis cussies die ook al in Amsterdam en Rot terdam werden gehouden, door een ge ringere opkomst van het publiek. Kritiek en repliek bleven ook nu weer beperkt tot wat vage beschuldigingen en een even vage verdediging. Waar soms 'even een mogelijkheid tot een vlammend debat opdook, werd die op irritante wijze in de klem gesmoord door Haarlems schouwburgdirecteur Peter Lohr, die zich vreemd genoeg als vertegenwoordiger van het establish ment opstelde. ff De kijkdichtheid van het eerste ge deelte van „Studio Sport" het sport programma van de NOS-televisie, dat sinds 5 oktober jl. in twee gedeelten via Nederland 2 wordt uitgezonden is ongeveer even hoog als de kijkdicht heid van het programma „NTS-Sport" in oktober 1968, dat toen op Nederland 1 werd uitgezonden, namelijk respec tievelijk 39 en 40 procent. Dit blijkt uit gegevens, die ontleend zijn aan het continu programma-onder zoek, dat in opdracht van de NOS wordt uitgevoerd door het bureau Intomart te Hilversum. Aangezien in het eerste gedeelte van „Studio Sport" uitsluitend aandacht aan voetbal wordt besteed en het twee de gedeelte een lagere kijkdichtheid heeft (22 pet), blijkt duidelijk welk een belangrijke factor voetbal vormt in de belangstelling voor „Studio Sport". In het afgelopen jaar van oktober 1968 tot oktober 1969 varieerde de kijkdichtheid van het sportprogramma van 49 pet. in april tot 21 pet. in juli. De lage kijkdichtheid in de zomer maanden hangt samen met twee oorza ken. Ten eerste hebben programma's in de zomermaanden over het algemeen een lagere kijkdichtheid dan die in de andere maanden. In de tweede plaats zijn er in de zomer gedurende ver scheidene weken geen voetbalreporta ges. De schommelingen in de kijkdicht heid van het sportprogramma zijn gro tendeels te verklaren uit het program ma-aanbod op het andere net. Is er op de ander zender een programma dat veel publiek trekt, dan ondervindt het sportprogramma hiervan nadeel en om gekeerd. In de nieuwe opzet, waarbij „Studio Sport" in twee gedeelten wordt uitge zonden, is vooral de kijkdichtheid van het tweede gedeelte erg afhankelijk van het programma-aanbod op Nederland 1 en van het programma, dat aan het tweede gedeelte van „Studio Sport" voorafgaat. 73. De detective Drabbelkoek vloog uit zijn com fortabele zeteltje overeind en stelde zich onmiddel lijk op voor het kijkgaatje in de deur. „Wel alle boeven nog an toe, kreunde hij. „Slaap ik nou of droom ik?" Hij wreeef de ogen eens uit en wierp nogmaals enkele zeer verbaasde blikken naar bin nen. Maar dat mocht toch geen verandering bren gen in het beeld, dat hij zag. De boeven J. J. F. Verholen en K. Knetter waren in geen velden of wegen te bekennen, doch in plaats van die twee zat er een afschuwelijk jankend oud mannetje op het wrakke bed. Dat mannetje had een woeste, warrige baard en was gehuld in een morsige pij. „Wat is dat in vredesnaam voor een vent...?" Eddy Startz (70) stopt na veertig jaar met zijn radioprogramma Happy Station. Hij draagt dit werk over aan zijn jongere collega Tom Meijer (31). Dit programma van de Wereldom roep komt tot in de verste uithoeken van de wereld. Eddy Startz ook wel genoemd de koning van de korte golf is een radio-presentator „oude stijl". Hij drinkt elke zondag een „nice cuppa tea" met zijn „friends and lis teners" overzee. Hij praat dan over het weer en over alles wat hem op dat ogenblik invalt, hij leest uit zijn „fan mail" voor en draait gezellige plaatjes. Hij maakt vier verschillende pro gramma's, een voor Europa, een voor Afrika en het zuidelijk deel van de Pa cific, een voor Spanje, Portugal en Zuid-Amerika en een voor Noord-Ame- rika en Bonaire. 1 vroeg de geplaagde Dieks zich af. Er drongen ech ter maar enkele doffe flarden van 's ventjes er barmelijk gekrijs door de deur naar buiten en van die flarden was de helft niet te verstaan. Het eni ge wat Dieks eruit kon opmaken was: „O jeemt... O joIk ben Carolus de heremiet uit het klui- zenaarsbos! Ik ben door twee boeven betoverd en ik verga van de pijn in mijn pensbuikje! O jeemt... O jo...ü" „Wel pomperdeblikskater!" zei Dieks en hij ontplofte bijna. „Daar is iets vreemds aan de hand! Even poolshoogte nemen! Maar opgepast voor mogelijke toverkollen, hé!" Dieks nam krijgshaftig zijn schietplu ter hand, schoof de gren dels van de deur en trok hem met een krachtige ruk wijd open. Omdat je nooit kon weten of er soms kwaadwillige tovenaars of toverkollen bin nen waren, spoot hij toen eerst een waarschuwend salvo de cel in. De kogels zochten knallend en flui tend hun weg, doch veroorzaakten geen schade. De tovenaars gilden niet om hulp en Dieks kwam dus tot de slotsom, dat het gerechtvaardigd was een voorzichtig onderzoek in te stellen. Toen stak hij zijn onbenullige schedel de cel in en keek eens links en rechts en weer links en weer rechts. Dat wekte vele wilde vragen bij hem op, want het boevenpaar Verholen-Knetter bleef spoorloos Eddy Startz bedient zich van zo'n ze ven talen. Na het gymnasium trok de Zuidlimburger de wereld in. Terug in Nederland ging hij bij Philips als ver taler werken. Tijdens hot gesprek, dat in het En gels-Nederlands wordt gehouden, ver telt hij een typische korte-golf stem te hebben. Gelijkmatig van toon met toch voldoende nuancering in zijn stem. In 1928 werd Happy Station alleen door liefhebbers van de radio-techniek beluisterd. Op het ogenblik wendt Ed dy Startz zich vooral tot de eenzame mensen in de afgelegen hoeken van de wereld. Elke maand ontvangt hij zo'n acht honderd brieven. Eerlijkheidshalve zegt hij: „Vijftig procent van de post gaat over de radio-techniek, vijftig procent over Happy Station als pro gramma". Het karakter van Happy Station is die veertig jaar met een pauze tij dens de oorlog niet veranderd: een gemengd programma van amusement. spelletjes en algemene informatie. Eddy Startz heeft in zijn uitzendingen laten doorschemeren dat hij afscheid gaat nemen. De pakken post zijn zwaarder geworden. „Een Engelse schreef dat zij gehuild had toen zij het hqorde". Eddy Startz lacht gevleid. Het succes van Happy Station schrijft hij toe aan „zijn persoonlijke manier van praten en aan zijn op gro te schaal kweken van goodwill voor Nederland". Vanwege die „goodwill" ontving hij bij zijn 25 jaar radiowerk een lintje. Hij is ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Ik ben geen disc-jockey. Dat moet u niet schrijven. Ik heb een persona lity-show. Een vergelijking met Wil lem Duys, maar dan op radio-gebied, is beter", legt de 70-jarige Eddy, Eduard, Eduardo Startz bereidwillig uit. Happy Station zal in de verste hoe ken van de wereld ook in 1970 te ho ren zijn, maar dan zonder de radio- pionier Startz. Met de komst van Tom Meijer zal het karakter van dit pro gramma ongetwijfeld veranderen. Wel licht tot grote spijt van de Startz-fans. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Kolder- en Dinxterveen: drs. W. L. B. Schipper, kandidaat te Leiden; te Midsland: S. Julius te Leusden, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen: naar Leimuiden: J. H. de Vree te Sleeuwijk. Bedankt: voor Amersfoort: G. C. Vij zelaar te Veenendaal; voor Pernis: G. E. Huizing te Haamstede. DORDRECHT De in de draadin dustrie werkzaam zijnde groep NV Waals, NV Drameta NV nmpere te Dordrecht gaan een fusie aan met de Bekaert-groep in België. De Bekaert-groep is de grootste draad- producerende en draadverwerkende In dustrie van Europa. De fusie is ver wezenlijkt door overname van aande len. Beide directies achten deze fusie noodzakelijk om de toekomst en werk gelegenheid van de bedrijven in dc groeiende Europese markt zeker te stellen. Zij achten door deze samenwer king een verdere uitbreiding van de werkzaamheden mogelijk. De huidige directie van de Nederlandse groep zal de leiding van het bedrijf voortzetten, met uitzondering ven de heer P. A. J. Waals, die op 1 januari 1970 als presi dent-directeur zal aftreden. Hij blijft echter als adviseur aan de onderne ming verbonden. Het is de overtuiging van beide directies, dat de fusie alle werknemers in de bedrijven ten goede zal komen. AMSTERDAM Robert F. Wagner, oud-burgemeester van New York en oud-ambassadeur van de Ver. Staten in Spanje, thans president-directeur van The Real Estate Fund of America, zal woensdag 3 en donderdag 4 dec. een bezoek aan Nederland brengen om besprekingen te voeren over de inves teringsmogelijkheden en de activiteiten van dit in januari jl gestichte beleg gingsfonds in Europa en met name in Nederland. The Real Estate Fund of America on derscheidt zich van andere beleggings fondsen doordat 70 percent van de mid delen wordt belegd in onroerende goe deren. Op korte termijn zal het fonds nieuwe activiteiten ontwikkelen op het gebied van de scheepvaart. ROTTERDAM L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst heeft aan de scheepswerf en machinefabriek De Merwede te Hardinxveld-Giessendam de opdracht gegeven tot het bouwen van een vijfde zeesleepboot van 9000 ipk. De nieuwe eenheid wordt een zus terschip van de zesMsleepboten Rode Zee (reeds in de vaart) en Noordzee (voor jaar 1970 in dienst). De nieuwe zeesleepboot, die in de cember 1970 zal worden opgeleverd, is evenals de andere vier supersleepboten van L. Smit en Co speciaal geschikt voor het slepen en assisteren van zeer grote schepen en van de grootste drij vende olieboorinstallaties. EINDHOVEN De Philipsvestiging in Oss zal worden uitgebreid met drie nieuwe hallen met een totale vloerop pervlakte van ruim 8000 vierkante me ter. De hallen zullen worden gebouwd op het nieuwe complex op het indus trieterrein en kunnen in de loop van '71 in gebruik worden genomen. De nieuw bouw geeft Philips Oss de ruimte voor een hergroepering van ver^phillende produktieafdelingen. ROTTERDAM KLM, het Ameri kaanse concern Leasco en Wm. H. Mül- ler en Co. hebben besloten tot oprich ting van de NV Transysco. Deze onder neming zal werkzaam zijn op het ge bied van dienstverlening bij informatie werking voor goederen- en personen transport. Het maatschappelijk kapitaal zal een miljoen gulden bedragen, waarvan door elk der oprichters f 110.000,- wordt gestort. Transysco zal haar werk op 1 januari 1970 beginnen en worden ge vestigd in Den Haag, Jan van Nassau- straat 53/55. Transysco, die kan beschikken over een wereldomspannend net van compu terfaciliteiten zal onder meer de vol gende activiteiten uitoefenen: a. Het analyseren van problemen en het advi seren omtrent de oplossing daarvan, b. Het ontwerpen en ontwikkelen van computerprogramma's en systemen, c. De verkoop, implementatie en uitvoe ring van programma's en systemen, d. Het leveren van computercapaciteit, time sharing- en datatransmissiefacili teiten. ALMELO De directie van de Ko ninklijke Textielfabrieken Nijverdal- Ten Cate NV te Almelo deelt mede, dat de omzet in de eerste 42 weken van dit jaar met 5 pet. gestegen is. De re sultaten zijn tot medio oktober beter uitgevallen dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De valuta onzekerheden van de laatste maanden veroorzaakten echter in enkele sectoren een kleine aarzeling. De orderpositie bleef stabiel. Over de invloed van de uitkomsten der laatste maanden valt uit de aard der zaak nog weinig te voorspellen. Toch kan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een resultaat dat ten minste gelijk is aan dat van het vorige jaar verwacht worden.

De Vallei | 1969 | | pagina 2