Interesse van jeugd nodig voor bestuursfuncties in Rhenen's verenigingsleven C.H.- en A.R.-beraad over samenwerking Nieuws over uitbreiding dierenpark voorbarig Wethouder mr. J. Deen bij heropening „Eigen Gebouw Journaalfilm over Rhenen OP DELM IN ELST Brandblusinstallatie officieel overgedragen Spreekuur van burgemeester IJsbaankaarten al in ve rkoop Reactie- en ogentest van Veilig Verkeer Gevonden Jeugd trotseerde kou voor Sint St.-Nicolaas als voetbalexpert bij Musketiers Treinvertr aging na draadbreuk Opa Van Ekris werd 97 jaar Grote inzending voor vogelshow Directie ARMSLAG VOORFILM MAANDAG I DECEMBER 1969 VEENENDAAL „Juffrouw, als ik u niet teveel vraag, zou u misschien even willen mannekineren Kijk eens even Mark, wat een rok en wat er in zit. Juf frouw, mannekineert u maar weer terug". En een geboeid luisterende massa in de volle zaal van het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan barst in lachen uit. Vol bewondering voor de twee veteranen, die daar op het toneel dat oeroude „Potasch en Perlemoer in textiel" voor de zoveelste maal brengen. Weer genieten honder den van die heerlik jiddische tekst, lang geleden geschreven door een vergeten Amerikaanse kluchtschrijver. En de twee kibbelende compagnons komen levens echt voor je te staan als Johan Boskamp en Jojian Kaart op dreef raken. Het initiatief van de wijkgemeen- om het lot van anderen (maar ook van van schap Engelenburg mag dan ook vol ledig geslaagd heten. Niet alleen voor wat de opkomst betreft, maar de avond zelf kreeg, hoewel aarzelend, toch sfeer, voor zo ver dat kon in deze zaal. Dat de stemming er vanaf 't begin in zat, kan niet gezegd worden. Men moest blijkbear even wennen aan dit soort humor en ook de slechte verstaan baarheid zal hierbij een rol gespeeld hebben. We waren zo gelukkig vooraan te zitten, zodat we niet als anderen ge noodzaakt waren de helft zelf te moe ten verzinnen. Maar hoe meer de avond vorderde, hoe meer het publiek los kwam. Je staat stomverbaasd wanneer je daar een 72-jarige Kaart en een 79- jarige Boskamp bezig ziet als waren ze dertig jaar jonger. Vooral Boskamp bracht zijn rol als Joodse textielhande laar voortreffelijk. Hij weer een zeer menselijk type neer te zetten met diep- doorleefde momenten wanneer het gaat AMERONGEN Het bestuur van de Nutsafdeling Amerongen heeft de heer L. M. Thomas uit Soest, o.a. stafdocent aan de Katholieke Sociale Academie te Amsterdam, bereid gevonden om zijn visie op de „veranderde gezagsverhou dingen" uiteen te komen zetten. Deze causerie zal worden gehouden op woensdag, 10 december in de biblio theek van het Dorpshuis te Amerongen. pen, koopt-ie nee". Een enkele opmerking moet me nog j van 't hart. Het is begrijpelijk dat Kaart en Boskamp de tekst aanpassen aan deze tijd, maar het doet toch wel raar aan, een stuk in Amerika te la- I ten spelen en het dan te hebben over oude Nol. Daar gaat de aanpassing toch wel over de grens van de geloof waardigheid heen. Zo waren er nog een paar van die slippertjes. De honderden belangstellenden had- zichzelf). Dat is nu juist de kracht van dit stuk. Het is door en door men selijk. Je herkent er een type mens in, die door alle humor heen, toch oog blijft houden en ontroerd wordt voor en door dramatische en tragische ontwik kelingen, waarbij het hart gaat spre ken. Boskamp (vlak voor zijn 60-jarig toneel jubileum deze maand) weet het allemaal schitterend te brengen, ge steund door en steunend op het over bekende, rustige en vaak plotselinge dolkomische spel van zijn geinmakker Kaart. Naast deze grootmeesters van het to neel willen we vooral Marjo de Vries als juffrouw Goldman noemen, die haar opgewekte rol op bijzonder frisse en aanvaardbare wijze bracht. Bovendien heeft ze een duidelijke en verdragende stem, waardoor ze vooral vrijdagavond één der weinigen was, die door iedereen verstaan zal zijn. Het is eigenlijk ondoenlijk iedere me dewerkende te gaan belichten. Het hoeft ook helemaal geen recensie te zijn. Wat moet je na ruim tweeduizend voor stellingen nog zeggen? Men laat zich meenemen, of niet. Potasch en Perle moer bieden je geen andere keus. Net zoals in die scène waarin zo heerlijk smeuiig voorkomt: „Hij weet niet zal-ie ja kopen, zal-ie nee kopen. Als ik zeg ja kopen, koopt-ie ja, als ik zeg nee ko- RHENEN De gedurende het afgelopen weekeinde in enkele bladen verschenen berichten waar 'lit moet worden afgeleid dat Ou wehands Dierenpark definitief in Rhenen blijft, omdat het gelukt zou zijn de nodige grond te kunnen verkrijgen voor de zo hoog nodige uitbreidingmoeten i voorbarig worden genoemd. „Men loopt met die berichtge ving voor", was het commentaar van Mr. J. Deen, wethouder van publieke werken der gemeente Rhenen. Weliswaar zijn de ver wachtingen gunstig, maar er zijn beslist nog géén besluiten genomen die erop wijzen dat Ouwehands Dierenpark in onze gemeente zal blijven!" In dezelfde geest reageerde de heer A. Ouwehand. Wanneer de berichten juist zijn, dan kan de VVV in Rhenen weer gerust sla pen". zei hij. „Mijn woorden zijn door de pers al eens meer verdraaid of ver keerd of te optimistisch uitgelegd" aldus de reactie van de heer Ouwe- hand, die daarmee zijn commen taar als afgerond beschouwd wil de zien. Directeur J. Baars was wat po sitiever. „De strijd is beslist nog niet gestreden"zei hij, voor zover je van strijd kunt spreken. Natuur lijk zijn we blij als we er 12 ha. bijkrijgen, maar we hadden liever 20 gehad. Het Utrechts Landschap heeft al eens gevraagd of we niet meer terug zouden komen wanneer we de 12 ha toegeulezen zouden krijgen. U moet niet vergeten dat we nu al voor de derde keer aan kloppen. We kunnen hier dus gerust van een slepende zaak spreken. Dat één blad schrijft dat de zaak nu rond is omdat streekplannen zijn herzien en dat door andere slimme administratieve maatregelen een oplossing is gevonden, moet ik be paald van de hand wijzen". RHENEN Zaterdagmiddag is het Eigen Gebouw aan de Eikenlaan in Rhe nen tijdens een druk bezochte receptie en na een klinkende serenade van de mu ziekvereniging Oefening Baart kunst officieel heropend. Deze heropening hield in, dat het gebouw niet alleen was overgedragen aan de SVG, de stichting ver- enigingsgebouwen van het NVV, maar dat inmiddels ook een grondige inwen dige restauratie had plaats gevonden, waaruit dit verenigingsgebouw annex bioscoop als hernieuwd te voorschijn is gekomen. De entree en de hall zijn er ook op vooruit gegaan, vooral door het weg werken van de garderobe in een ruime nis. Ook de grote zaal, waar tevenè bioscoopvoorstellingen worden gegeven, is geheel gerestaureerd. Het plafond, de verlichting, de stoelen, de vloer, kor tom praktisch aan alles was aandacht besteed. Vooral de stoelen zijn nu zo gunstig geplaatst, dat men zich ge makkelijker dan voorheen naar zijn plaats kan begeven. Achterin is de vloer aanzienlijk verhoogd, zodat men vanuit diet hoek voortaan een veel beter gezicht heeft op het toneel en op het filmdoek. Vele afgevaardigden van plaatselijke vakorganisaties, het verenigingsleven en het gemeentebestuur kwamen het recipiërende bestuur, onder voorzitter schap van de heer E. v.d. Bovenkamp, gelukwensen aanbieden. Namens burgemeester en wethouders sprak een opgetogen mr. J. Deen. „Ik wil gaarne mijn complimenten maken voor wat hier is geschied en Uw be stuur namens het gemeentebestuur de gelukwensen aanbieden met deze ver bouwing en met deze heropening. Een reeks van jaren vervult het „Eigen Ge bouw" in de Rhenense gemeenschap al een nuttige functie. Bijzonder moeilijk waren de jaren vóór 1940 toen u zetelde in een verbouwd doktershuis aan de Herenstraat. Als ik daanaan terugdenk, dan mag vandaag toch wel worden ge sproken van een verblijdende vooruit gang". Minder verheugend noemde de heer Deen het, dat tegenwoordig de jeugd zo moeilijk te interesseren is voor een bestuursfunctie in het vereniginsleven. „De lasten en de moeiten worden nog steeds voor het merendeel gedra gen door de ouderen. Je zou verwach ten, dat door de vrije tijd die men he den heeft, veel meer jongeren actief zouden worden en zich actief voor het verenigingswerk zouden inzet ten. Ik vind bepaald teleurstellend dat dit niet het geval is en dat steeds op nieuw weer een beroep op de ouderen onder ons moet worden gedaan. Ik roep de jeugd van Rhenen op het werk van de oudere generatie over te nemen en voort te bouwen op datgenen wat door de ouderen is opgezet. Ik wens Uw bestuur toe dat het „Ei gen Gebouw" tot in lengte van jaren 'n sociale functie zal bljjven vervullen". De heer P. J. Glasbergen, sprekende namens de Rhenense Bestuurders Bond, vond het aan één kant jammer dat het „Eigen Gebouw" was opge gaan in de „SVG" van het NVV. „Ik betreur 't daarom, omdat ik 'n stukje zelfwerkzaamheid zie verdwijnen in het grote NVV. Ik zou er voor willen waar schuwen dat we niet altijd die weg op moeten gaan. Overigens vind ik het vreemd, dat ik als voorzitter van de Rhenense Bestuurders Bond nooit con tact heb gehad met Uw bestuur. Ik hoop, dat dit in de toekomst wel het ge val 2fal zijn en ik beloof U, dat een op roep om vactures in Uw bestuur te ver vullen, beslist gehoor zal vinden." De heer Oudhoorn van de „SGV" van het NVV hoopte, dat de plaatselijke verenigingen van het gerestaureerde verenigingsgebouw veel plezier zouden beleven. Na een korte uiteenzetting te hebben gegeven van de doelstellingen van de stichting verenigingsgebouwen, waardoor het mogelijk wordt een rui mere financiële armslag te krijgen en waardoor méér kan worden gedaan met de „gebouwen-pool" op de achtergrond, sprak hij de heer Glasbergen tegen. „Het is door deze overgang van het „Eigen Gebouw" naar het NW hele maal niet zo, dat er in de plaatselijke zelfwerkzaamheid van de vereniging iets verandert. Die plaatselijke vereni ging „Eigen Gebouw" zal gewoon haar werkzaamheden moeten voortzetten. In dit opzicht verandert er niets. De Be stuurders Bond behoeft zich in het ge heel niet ongerust te maken". Als geschenk voor deze dag bood hij het bestuur een enveloppe aan met niet Wethouder mr. J. Deen feliciteert de beheerder en het bestuur met het on herkenbaar gerestaureerde „eigen Ge bouw". minder dan f 1000.. naar eigen inzicht te besteden. De heer G. R. Runge sprak als voor zitter van de plaatselijke bioscoop commissie. „Ik kon m'n ogen niet gelo ven, hoe die vieze smerige yoddeschuur tot dit gebouw is omgetoverd(I) Laat de jeugd in het bijzonder waarderen wat de ouderen hier opgeknapt hebben. Verder vind ik het niet voornaam wie dit tot stand heeft gebracht maar dat het tot stand is gebracht." Mevrouw Van Dijk-Kr-uyssen sprak namens het R.K. Vrouwengilde uit Rhe nen. „Wij hebben al vele malen wat ge daan in het „Eigen Gebouw". De sfeer was er altijd bijzonder prettig, hetgeen voornamelijk te danken is aan het echtpaar Van Veenendaal, dat hier het beheer voert". De heer Slabber, sprekende namens de algemene bond voor textiel en kle ding „De Eendracht", was trots dat twee van zijn bestuurleden deel uitma ken van het bestuur van het „Eigen Gebouw". „Ik weet", zei hij, „dat er nog enkele bestuursvacatures zijn. Laten we allemaal ons best doen dat die ten spoedigste worden vervuld, opdat 't be stuur goed kan werken en dat niet alles op de schouders van één of twee men sen neerkomt." Hierna verhuisde het gezelschap van de met vele bloemstukken versierde foyer om zich naar de bioscoopzaal te gegeven waar een filmpje werd ge draaid van Polygoon, bestaande uit RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij op respectievelijk 5 en 12 december 1969 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 27 november 1969, De burgemeester van Rhenen, L. Bosch v. Rosenthal. talrijke gebeurtenissen over Rhenen ge licht uit journaalfilms van jaren gele den. Het was een aardige gedachte van do bio-onderncmer de heer E. Wierda, die voornemens is deze vóórfilm de eerstkomende weken in zijn bioscoop programma te blijven vertonen. SCHERPENZEEL De Commissie die de ijsbaan „de Koepel" beheert heeft de afgelopen zomer niet stil geze ten. Er zijn weer de nodige verbeterin gen aan de baan aangebracht*, om de schaatsliefhebbers de komende winter weer in staat te stellen volop van de ijspret te genieten. Reeds nu is er gelegenheid een abon nement tegen gereduceerde prijs te ko pen bij K. Methorst, Hopeseweg s 1, J. Methorst Hopeseweg 2, T. Valkenburg Prinses Margrietlaan 20, C. H. v. d. Broek Holevoetsplein 298, W. v. d. Berg Stationsweg 403, Schoenhandel G. Geijtenbeek en rijwielhandel H. A. Re- nes. SCHERPENZEEL Dc afdeling Scherpenzeel van het Verbond van Vei lig Verkeer heeft op maandag 8 decem ber en op dinsdag 9 december de be schikking gekregen over het informa tiecentrum van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Het informatiecentrum wordt ge plaatst op het marktterrein tegenover de eierhal in de Marktstraat en is de ze twee dagen geopend van 10.00-13.00 uur, van 14.00-17.30 uur en van 19.00- 21.00 uur. In dit centrum kan men zijn ogen en reacties testen. Deze test is geheel gratis. ELST De koolzuurbrandblusinstal- latie en het branddetectie en -alarme ringssysteem op het Depot Elktronisch Luchtmacht Materieel in Eist werken subliem. Dat bleek zaterdagochtend tijdens de beproeving, die de overdracht van de nieuwe installatie voorafging. Ongeveer 12 ton koolzuur werd na een „brandmelding" met daverend ge weld in een van de bedrijfsgebouwen gespoten. De temperatuur in het gebouw daalde binnen vijf minuten van 12 gra den boven nul tot 20 graden beneden nul. Al na ca. 2 minuten was in de af deling onvoldoende zuurstof aanwezig voor uitbreiding van de brand. Dat bleek uit het doven van de stormlan taarns, die overal in het gebouw op ver schillende hoogten waren neer gehan gen. De blussingsproef werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, waaronder brandweercommandanten uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Rhenen. Een meetploeg van TNO zorgde voor een nauwkeurige registratie van alle veranderingen en verschijnse len tijdens de proefneming. In de officiersmesss van DELM vond na afloop de overdracht van de instal latie plaats, De technisch adjunct ELST Gevonden: Jongensjack en lange sjaal. Inlichtingen Rijkspolitie te Eist. directeur R. H. Pegel van Saval Appara ten fabriek N.V. uit Breda bood de com mandant van DELM, overste A. J. Fok ker bij de symbolische overdracht een sterio geluidsinstallatie aan voor het de pot. ELST Zaterdag bracht St.-Nicolaas Eist een bezoek. Zijn boot legde aan bij het Ingense veer en hoewel de temperatuur beslist niet node tot lang wachten op de Veerweg, was toch bij na heel jeugdig Eist uitgelopen om de ontvangst van de Goedheiligman bij te wonen. Sint en zijn knecht werden in de eer ste plaats verwelkomd door de twee wethouders van Rhenen, die het gure weer voor deze bijzondere gelegenheid (spontaan op de aanlegsteiger het hoofd boden. Sint merkte onder meer op dat 't ver- verheugend is dat de woningbouw in Eist nu met rasse schreden vordert en dat Eist daarom economisch 'n plaats van betekenis aan het worden is. Hierna maakten de Spaanse gasten een rond gang door Eist, begeleid door muziek vereniging Ons Gnoegen uit Amerongen. Aan het slot van de intocht streken Sint-Nicolaas en zijn begeleiders nog even neer in café Nellestijn, teneinde een kleine hartversterking te nemen. RHENEN De besturen van de CHU (Rhenen-Achterberg) en de ARP, afde ling Rhenen, zijn van oordeel dat een goede samenwerking noodzakelijk is. Zij hebben besloten op donderdag 11 december een afzonderlijke ledenvergadering uit te schrijven. Op deze ledenvergaderingen zullen de volgende voorstellen ter discussie worden gesteld Hoe effectief de koolzuurinstallatie werkt kon via de ramen worden waar genomen. ELST Zaterdagmiddag jl. hebben ruim vijftig Musketiers-pupillen volop genoten van de Sint-Nicolaasmiddag, die door de jeugdcommissie in hotel De Stuyvenberg werd aangeboden. Na 'n kort welkomstwoord van voor zitter Quint werd gestart met een serie van acht films, die door de jongelui met spanning werden gevolgd. Vooral de de doldwaze situaties van Abott en Cas- tello, de spannende cowboy- en teken films vielen in de smaak. Tijdens de pauze werd een verfrissing aangeboden. Sint-Nicolaas bleek op merkelijk goed met het voetbalgebeuren op de hoogte te zijn. Verschillende pu pillen moesten bij de goedheiligman op het matje komen en kregen bij afwis seling een vermanend en een goedkeu rend woord. UTRECHT Het treinverkeer tus sen Stroe en Barneveld-Voorthuizen (op het traject Amersfoort-Apeldoorn) kon gisteravond tengevolge van een draad breuk in beide richtingen maar van een spoor gebruik maken. Een trein, die op weg was naar Barneveld-Voorthuizen moest terugrijden naar Stroe. Deze trein kreeg 30 minuten vertra ging. De trein die erachter zat 15 mi nuten. Daarna beperkten de vertragin gen zich tot 5 a 10 minuten. SCHERPENZEEL Zaterdag vierde Scherpenzeel's oudste imwoner, opa van Ekris, uit de Marktstraat zijn 97e verjaardag. De laatste jaren viert hij dit feest temidden van zijn kinderen en achterkleinkinderen bij zijn zoon in ho tel „De Prins". Ook dit jaar had hij weer zeer veel belangstelling. Zater dagmorgen waren onder de vele gasten de burgemeester J. Heij en de beide wethouders de heren J. v. d. Ham en P. de Jonge. ELST Vrijdagavond en zaterdag middag en -avond hield de Elster Kleur- vogelvereniging haar jaarlijkse vogel- tentoonstelling in café Sportlusl. "Er waren van zeventien inzenders in het geheel honderd elf vogels in de meest exotische kleuren voor de expo sitie ingezonden. Voor het merendeèl kanaries, die in een veelheid van prach tige kleuren te aanschouwen waren. De heer Matse, secretaris van de ver eniging vertelde: „Om een bepaalde kleur te verkrijgen, bijvoorbeeld egaal, grijs of beige, is erg veel tijd en aan dacht nodig. Door herhaaldelijk kwe ken van verschillende kanariesoorten kan men meestal wel tot het gewenste resultaat komen. Om een prijs te beha len is natuurlijk nog veel meer nodig. Er wordt onder meer gelet op een be paalde beweeglijkheid van de vogel en de egaliteit van de betreffende kleur- soort". Behalve kanaries waren er ook tro pische vogels, klein en kwiek i> kleuren of met een heel aparte teke ning. Natuurlijk ontbraken ook de par kieten niet. De jury bestond uit een tweetal er kende keurmeesters, te weten de heer Verbruggen uit Woerden, die par kieten en tropische vogels beoordeelde, en de heer Budding uit Ben: die de kanaries voor zijn rekening nam. De prijswinnaars waren volg1: Eigen kweek 1969 kanaries: M. Onink met 89 punten le prijs en tevens kam pioen; oranje rood agaat. R. van Mourik met 89 punten, le prijs pïus ereprijs (beker); oranje rood. D. Koster met 88 punten, 2e prijs; groen. Van Mourik met 88 punten, 3e prijs; zalm. Eigen kweek 1968 kanaries: M. Onink met 88 punten, le prijs plus kampioen; oranje rood. R. v. Mourik met 87 pun ten, 2e prijs; oranje rood. Onink met 86 punten, 3e prijs; oranje rood ogaat. Vrije kanaries (niet geringd): J. van Moerkerk met 89 punten, le prijs plus kampioen; leiblauw. D. Koster met 89 punten, le prijs plus ereprijs; leiblauw. D. Koster met 88 punten, 2e prijs; goud agaat. Van Mourik met 88 punten, 3e prijs; oranje rood. Parkieten vrije klasse: B. Drost met 88 punten, le prijs; valkparkiet. G. J. Koot met 86 punten, 2e prijs; graspar kiet Lutino. Drost met 86 punten, 3e prijs; valkparkiet. Tropische vogels vrije klasse: Van Hal met 87 punten, le prijs plus kam pioen; stel blauwe fazantjes. J. van Moerkerk met 87 punten, le prijs plu ereprijs; Japanse nachtegaal. Drost met 86 punten. 2e prijs; diamantduif je H. Roks met 86 punten, 3e prijs; zebra- vink. De beide besturen zullen trachten tot één gemeenschappelijk gemeenteprogramma te komen en aan de leden zal de vraag worden, voorgelegd of er een gemeenschap pelijke lijst van kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezing zal worden opge steld óf dat wel één programma, maar twee afzonderlijke lijsten gewenst zijn. De besturen achten deze agendapunten van zodanig belang, dat zij de ARP- en CHU-kiezers uitnodigen als toehoorders de genoemde vergaderingen bij te wonen, waarbij zij een adviserende stem zullen hebben. De ledenvergadering van de CHU, afdeling Rhenen, zal worden gehouden op don derdag 11 december in gebouw Irene en de ledenvergadering van de ARP, afde ling Rhenen, wordt gehouden op donderdag 11 december in de consistoriekamer van de gereformeerde kerk aan de Nieuwe Veenendaalseweg. De CHU, afdeling Achterberg, komt bijeen op donderdag 11 december in het gebouw Eben Haëzer aan het Veeneind. POTASCH EN PERLEMOER: levensecht in textiel den deze avond ja gekocht en de mees ten zullen wel geen spijt hebben. Tex tielstad Veenendaal heeft gelachen en „bij mij gezond, meneer, dat was de bedoeling". JAN HESSELS MULDER.

De Vallei | 1969 | | pagina 3