Hoe laat is het? Kijk op uw horloge! Kies uit de volledige kollektie! Kolonels dreigen met economische tegenmaatregelen Als Raad van Europa zou besluiten Griekenland te schorsen c\boruw kerstfeest naarde^Si Getuige: neergeschoten Arabier was niet gewapend Wachters bij lege gevangenis Experts twijfelen aan echtheid van Raphael99 Tom Mix Gin Mevrouiv Focke in delegatie verticale startster H' Diamanten in Chili Politiek proces in Zuid-Afrika Bask in Spanje veroordeeld Onderwijzers in Engeland 594ste Staatsloterij D' staken S.S.-beul pleegde zelfmoord 'STEWAKT SUNDAY TIMES GRIEKSE VADER EIST BLOEDWRAAK VISUM GEHEIM Trouwring zat in maag van koe ÉÉN ADOZO TABLET stopt astma-aanval direkt! de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap ook puur de borrel voor moderne mensen DINSDAG 2 DECEMBER 1969 DP. PRISMA chroom jongenshorloge 63.- (in verschillende wijzerplaten) PRISMA chroom herenhorloge met technische wijzerplaat 79.- PRISMA chroom herenhorloge Dolphin 100, 100% waterdicht 99.- (in verschillende wijzerplaten verkrijgbaar,ook in edelstaal) PRISMA7 'edelstaal herenhorloge 115.- andere modellen in edelstaal reeds vanaf 95.- PRISMAV edelstaal duikerhorloge, automatic /datum 179.- in chroom 155.- PRISMAV edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.- (chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Alle Prisma horloges Incabloc. shockproof Jt* Tot 31 december ontvangt u bij aankoop van een Prisma herenhorloge gratis een doosje met 12 Prisma mini-kalendertjes om aan uw horlogeband te klemmen MüNCHÈN Een vroegere SS'er die verdacht wordt tijdens de tweede we reldoorlog Russische Joden doodge schoten te hebben, heeft op 24 juli in een gevangeniscel in Augsburg zelf moord gepleegd, zo heeft het Beierse ministerie van Justitie vandaag mee gedeeld. Volgens het ministerie was Albert Löw (56) doodgebloed nadat hij aderen in polsen, voeten en hals had doorgesneden. ATHENE De Griekse kolonelsregering heeft vandaag doen weten, dat men economische sancties zal instellen tegen die Europese landen die „voor" zullen stemmen in de Raad van Europa, als het gaat om Griekenland uit dat lichaam te zetten. Dit dreigement werd in omfloerste bewoordingen door de minister van Econo mische Coördinatie, Nicolaas Makazeros, overgebracht aan diplomatieke en an dere vertegenwoordigers van enkele landen met wie hij afzonderlijke bespre kingen voerde. Deze landen waren West-Duitsland, Italië, Groot-Brittannië, Zweden, Denemarken, België en Nederland. Over deze „waarschuwing" werd niets gezegd in het communiqué over de be raadslagingen, doch men hoorde er naderhand in diplomatieke kringen over praten. De Raad van Europa komt bijeen op 12 december om over het lot van Grie kenland te beslissen. Enige van de landen die behoren tot de grootste Griekse leveranciers zijn lid van de Raad van Europa. Boven aan staat West-Duitsland waarvan Griekenland, na de Verenigde Staten, het grootste uitvoerland is. Groot-Brittannië zal aandringen op schorsing van Griekenland uit de Raad van Europa, ondanks het feit dat de Verenigde Staten een beroep op de Britse regering hebben gedaan, deze stap nogmaals te overwegen. Dit is vandaag uit diplomatieke bronnen ver nomen De Amerikanen zouden zich zorgen maken dat schorsing niet zou bijdragen tot een herstel van de democratie in Griekenland, maar verzwakking van de zuidelijke flank van de NAVO tot ge volg zou kunnen hebben. De Britse regering gelooft echter, dat zij genoeg stemmen zal verkrijgen om Griekenland uit de raad „een advies orgaan van de NAVO" te kunnen sto ten. De ministers van Buitenlandse Za ken van de 18 lidstaten zullen op 12 en 13 december in Parijs bijeenkomen. Het belangrijkste punt op de agenda zal de kwestie Griekenland zijn. Zowel Britse als Amerikaanse bron nen hebben ontkend, dat de Verenigde staten op Groot-Brittanni zware druk hebben uitgeoefend om van mening te veranderen inzake Griekenland. Beide landen zouden de zaak herhaaldelijk hebben besproken, maar oneens zijn over de wijze waarop de Westerse bondgenoten het Griekse regiem kun nen dwingen tot politieke hervormin gen. dc persafdeling van het bureau van de Griekse premier George Papadopoelos, werd verder verklaard, dat een ge deelte van de Britse pers onetisch ge weld tegen Griekenland aan de dag heeft gelegd, „waarschijnlijk onder leiding van hoger hand". De Britse pers van links tot rechts is woedend over de gedachte alleen al, dat de re gering, de pers iets zou voorschrijven. De verklaring is blijkbaar een reac tie op de publikatie van een geheim rapport Van de Europese commissie voor mensenrechten in de „Sunday Ti mes". In het rapport wordt het regime in Athene ervan beschuldigd politieke gevangenen te martelen. De Sunday Times heeft bericht in het bezit te zijn gekomen van een kopie van het rapport, waarin 213 gevallen van het folteren van politieke tegen standers in Griekenland worden ver meld. Vijf mensen waren aan de pij niging bezweken. In het Griekse communiqué wordt gezegd dat zich i* het archief van de Raad van Europa een omvangrijk do cument bevindt over ernstige folterin gen waarbij de Engelsen op Cyprus be trokken waren. ADVERTENTIE BONN Dr. Katherina Focke (47), de enige vrouw bij de Haag se topconferentie, wordt in Bonn een „Verticaal startster" genoemd: Een vrouw met een pijlsnelle politieke carrière. Mevrouw Focke die deel uit maakt van de Westduitse delegatie is in Bonn geboren. Zij is de doch ter van Ernst Friedlander, een overtuigd Europeaan en eertijds ver trouwd adviseur van Adenauer. Ook haar eigen leven staat in het teken van Europa. Na jaren als tolk en journaliste te hebben ge werkt, was zij hoofd van het we tenschappelijk bureau van de West duitse Europese Beweging. Haar man, enkele jaren geleden gestor ven, was secretaris-generaal van de ze beweging. De elegante dame, die een villQ in Keulen bewoont, werd in 1964 lid van de Sociaal Democratische Partij, omdat die een „betere Euro- papolitiek heeft". Reeds na drie jaar in het parle ment van de deelstaat Noord Rijn- 1 and-Westfalen, waagde zij onlangs de sprong naar de Bondsdag in Bonn. Zij won met een geweldige stemmenoogst. Nauwelijks was mevrouw Focke in haar kantoortje in het Bonner parlementsgebouw getrokken, of partijgenoot Willy Brandt, de nieu we Bondskanselier, haalde haar als staatssecretaris in zijn kanselarij. Daar staat zij nu Brandt terzijde op de gebieden Europese politiek, wetenschappen en onderwijs, en be trekkingen met de deelstaten. DEN HAAG Minister mr. J. M. A. H. Luns is niet bereid opnieuw een bijdrage te geven aan het United Na tions Trust Fund for South Africa, dat bijstand verleent aan slachtoffers van de apartheidspolitiek. De bewindsman schrijft dit in antwoord op de schrif telij kê vragen van Kamerlid Wierenga Tijdens de laatste bijeenkomst van de raad in mei, heeft de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Stewart, een belangrijke rol gespeeld, om uit stel voor het regime in Athene tot het einde van dit jaar te verkrijgen om tot politieke hervormingen over te gaan. Stewart heeft nu echter tegenover Scandinavische ambassadeurs ver klaard, dat Groot-Brittannië op de ko mende bijeenkomst, voor schorsing van Griekenland zal stemmen. Een rapport, dat vorige week werd uitgegeven door de Europese Commis- MINISTER STEWART nu er uit sie voor de rechten van de mens, waar in wordt beweerd, dat Griekse politieke gevangenen regelmatig worden gemar teld, wordt beschouwd als de garantie voor een meerderheid van stemmen te gen Griekenland. Amerikaanse functionarissen zijn be zorgd, dat Griekenland zich wellicht uit de NAVO zou kunnen terugtrekken, als zij uit de Raad van Europa wordt geweerd. De Verenigde Staten zijn van mening, dat meer druk op Griekenland uitgeoefend kan worden als het in de Raad blijft. Volgens de Britten is de publieke opinie in Europa ontsteld over de be richten van martelingen in Athene. Zij zijn van mening, dat het beter is Grie kenland uit de Raad van Europa te royeren, dan onder de druk te komen om Athene uit de NAVO te zetten. Het Griekse regime heeft de regering van Groot-Brittannië ervan beschuldigd een „ongebreideld partijdige" campag ne tegen Griekenland te voeren. In een commentaar uitgegeven door Alsof er nog altijd gevaarlijke oorlogsmisdadigers te bewaken zijn trekken Russische soldaten de gevangenis van Berlijn-Spandau binnen. Maar de laatste gevangene, de 75-jarige Rudolf Hess, wordt op het ogenblik verpleegd in een Brits hospitaal. Spandau is een lege gevangenis. WINTERTHUR In het proces dat in Winterthur gaande is tegen drie Pa lestijnse terroristen, die een Isra ëlisch vliegtuig op het vliegveld van Zürich (Kloten) hadden aangevallen, is maandag een beschuldiging uitge- gebracht tegen de voormalige Israëli sche veiligheidsfunctionaris Mordechai Rachamin. Een getuige verklaarde na melijk dat de Arabier Abdel Mehsen op het bewuste tijdstip niets in zijn han den had, terwijl Rachamin heeft ver klaard Mehsen uit noodweer te hebben doodgeschoten. De drie Arabieren worden beschul digd van moord met voorbedachten ra de op de piloot van het El Al-vliegtuig op 18 februari, Rachamin moet zich wegens doodslag verantwoorden. Een brandweerman van het vliegveld Hans Hamig, verklaarde maandag, tijdens de worsteling met een der Ara bieren gezien te hebben dat Rachamin kwam aanrennen en de andere man iets toeschreeuwde en hem een duw gaf. „Die Arabier, dat weet ik precies, had op dat tijdstip beide handen vrij. Hij draaide met zijn bovenlichaam naar links en op dat ogenblik schoot Rachamin hem neer". Hamig gaf toe dat de beweging van de Arabier er wel op kon wijzen dat deze een wapen uit de binnenzak van zijn jas wilde ha len. De verklaring van Hamig werd be vestigd door de politieman Bruno Strub die zei dat het „absoluut zeker" was, dat Abdel Mehsen geen wapen in han den had. Rachamin bleef bij zijn verklaring, dat de Arabier een geweer in aanslag had en dat hij Uit noodweer heeft ge schoten. De drie beklaagde Arabieren bleven ook maandag zwijgen. Als eerste getuige verklaarde maan dag de gezagvoerder van de betrokken El Al-machine, de 36-jarige Israël Ga- not, dat hij wel wist dat er een veilig heidsfunctionaris aan boord was, maar Rachamin niet kende en ook niet ge zien heeft wanneer deze het vliegtuig voor de tegenaanval had verlaten. De Grieskse regering zal voortaan Palestijnen slechts toelaten wanneer deze niet alleen een paspoort maar ook een visum hebben, heeft de Griek se minister van Buitenlandse Zaken, Pipinelis, maandag aan de twaalf in Athene gevestigde Arabische ambas sadeurs meegedeeld. Iiy had de am bassadeurs verzocht er bjj hun rege ringen op aan te dringen de eommando- organisaties een eind te laten maken aan hun activiteit op Grieks gebied. „Wanneer die wordt voortgezet zou dat vervelende politieke gevolgen heb ben", zei hij. De vader van een tweejarig jongetje, dat het leven verloren heeft als gevolg van de aanslag van donderdag op het Atheense kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, heeft ge zegd, dat hij zal pogen de man te ver moorden, die de handgranaat wierp. „Ik wil de dood van mijn zoon wreken", aldus de 40-jarige Griekse groentehan delaar Christos Nastos. Het gezin Nastos heeft z\Vaar geleden bij de aanval. De vijfjarige Athanasios Nastos verloor een oog en ook zijn moe der werd gewond, toen de twee Jorda- niërs een handgranaat het kantoor in gooiden. De politie houdt de plaats waar de daders worden vastgehouden geheim, hetgeen onder meer in verband staat met het gerucht dat er in Athene juist- aangekomen Israëlische agenten zijn gesignaleerd. Toen de beklaagden naar het gebouw van de rechtbank in Athene werden ge bracht voor het eerste verhoor, stond daar veel gewapende politie op wacht. Het Egyptische blad Al Ahram schrijft, dat de Palestijnen weliswaar „het recht hebben de gehele wereldge meenschap de prijs te laten betalen voor het onrecht dat hun is aangedaan, maar dat zij hun zaak niet dienen als er slachtoffers vallen in een land dat niet direct verantwoordelijk is voor hun moeilijkheden. ALTENDORF (Zwitserland) Een boerin uit het Zwitsers plaatsje Al- tendorf heeft haar trouwring, die zij twaalf jaar geleden had verloren, te ruggevonden. Het sieraad bleek in de maag van een koe te zitten en' kwam weer tevoorschijn toen het dier was ge slacht. ADVERTENTIE bij: apotheken en drogisten PARIJS Is het schilderij van Ra phael dat de groentekweker Pacquet uit St. Dolay (Bretagne) beweert te bezit ten, inderdaad echt? Grote Franse des kundigen trekken allang de echtheid openlijk in twijfel. Volgens hen is deze „Madonna met Kind" al te haastig aan de grote Italiaanse meester toegeschre ven. Ook de experts van het Louvre vallen Pacquet openlijk af. Deze had namelijk beweerd dat dit museum twee miljoen francs (ruim anderhalf miljoen gulden) voor het doek geboden had. „Wij hebben nooit de kans gekregen om deze zo genaamde Rafael te onderzoeken", zeg gen zij nu. Deze deskundigen hebben trouwens ook niet het recht certificaten van echt heid te verschaffen aan schilderijen die niet in de belangensfeer van het mu seum liggen. Hierdoor wil men name lijk voorkomen dat zij invloed zouden kunnen uitoefenen op de particuliere handel. Niettemin blijft de groenlekweker vol houden dat het doek echt is, en dat hij het heeft verkocht aan een rijke kunst verzamelaar, die er tenminste zes mil joen francs (bijna vier miljoen gulden) voor betaald zou hebben. Verder zegt hij, dat hij geregeld deskundigen uit al le delen van de wereld op bezoek krygt, die zijn Rafael komen bewon deren. SANTIAGO de CHILE Er zijn aanwijzingen voor de aanwezigheid van een diamantmijn in Chiloë, een eiland- provincie, circa 950 km ten zuiden van Santiago. Octavio Burotto, gouverneur van Chi loë, heeft de pers maandag medege deeld, dat hij een aantal diamantmon sters heeft meegenomen, die in de pro vincie zijn gevonden en die in Santia go door een laboratorium zullen wor den geanalyseerd. Burotto zei, dat de edelstenen waren gevonden bij Futaleufu. Pacquet is van plan in januari zijn Rafael" in het gemeentehuis van St. Nazaire te exposeren alvorens het werk over te dragen aan zijn nieuwe bezitter. PRETORIA In Pretoria is maan dag een proces begonnen tegen 22 Afri kanen, die beschuldigd worden van overtreding van de „wet op onderdruk king van het communisme". Onder de beklaagden bevinden zich vijf vrouwen, onder wie mevrouw Mandela, echtge note van Nelson Mandela, de leider van het verboden Afrikaanse Nationale Congres, die levenslang gevangen zit omdat hij een revolutie in Zuid-Afrika zou hebben voorbereid. Zij wordt met andere beklaagden er van beschuldigd, met een 24-jarige Britse econoom te hebben gesproken. Andere tenlasteleggingen zijn het doorzoeken van treinen en installaties voor sabotagedoeleinden, contacten met Afrikaanse guerrillastrijders en het aanmoedigen van vijandigheid tussen Zuidafrikaanse rassen. Mevrouw Mandela zei dat van tevo ren al vast stond dat zij schuldig ge acht zou worden. De rechter liet note ren dat zij verklaard had zich niet schuldig te achten. ADVERTENTIE Eindelijk is er... Om"lang"te drinken BURGOS (Spanje) Een krijgs raad te Burgos heeft hedenmorgen vroeg Pedro Maria Zugadi Ramirez wegens het plegen van „terreur" tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd op 27 maart aangehouden omdat hij een bom zou hebben neerge legd in een gebouw van de nationale beweging, de enige politieke organisa tie in Spanje, die volgens de wet is toegestaan. De bom ontplofte en ver oorzaakte schade aan het meubilair. De krijgsraad zei, dat Zugadi Rami rez weliswaar geen lid was van de ETA (beweging voor een vrij basken land), maar dat hij daarmede wel contacten had. De ETA is een onwetti ge Baskische organisatie, die^ streeft naar een onafhankelijk Baskenland. Midden-Oosten heeft cr sedert enkele dagen een nieuw conflict bij, ditmaal tussen twee Arabische landen. Tegenover elkaar staan de rijkste en tegelijkertijd meest con servatieve Arabische staat en de jongste en meest progressieve, Saoe- di-Arabië en Zuid-Jemen, dc vroege re (pas onafhankelijke) Britse kroon kolonie Aden. De botsing, waarbij de twee landen naast infanterie hun artillerie en luchtmachten hebben ingezet, heeft plaats in een van de meest verlaten gebieden ter wereld, ^21 Roeb El Kha li. Inzet is de olie, althans dit schrijft de Egypische pers. edert vijf dagen wordt in commu- 1 niqués vanuit Aden en Dieddah mel ding gemaakt van een toeneming van dc gevechten waarbij de partijen el kaar wederzijds van agressie beschul digen. En hoewel territoriale aanspra ken de voornaamste oorzaak voor het conflict zouden zijn. begint de twist een politiek karakter tc krijgen. Zuid-Jemen beschuldigt Saoedi-Arabië van pogingen het republikeinse be wind omver te werpen en het vraagt de steun van de bevriende Arabische landen om de revolutie te helpen ver dedigen. In de Zuidjemenitische communiques, wordt er echter tevens bij de Saoedi- Arabisehe strijdkrachten op aange drongen de koning te verdrijven. De gevechten spelen zich af aan de grens tussen beide landen op onge veer 600 km ten noordoosten van Aden. In het weekeinde kwam de Zuidjemenitische luchtmacht in ac tie om, aldus Aden, een Saoedi-Ara- bische luchtaanval af te slaan. In de Djcddah zei een woordvoerder dat de luchtmacht Zuidjemenitische aanvalstroepen in het gebied van Wadiha had aangevallen en dat zes gepantserde voertuigen van de aan vallers waren vernietigd. Zuid-Jemen meldde dat 20 Saoedi-Ara- bischc officieren en manschappen ge vangen zijn genomen. Djeddah be vestigde dit, maar voegde hieraan toe dat het de bezetting was van een Saoedi-Arabische grenspost die vorige week woensdag door de Zuidjemenie- ten is aangevallen. Over dit incident geven de partijen in het conflict el kaar de schuld. incident vormde de lont in het kruitvat. Enkele uren na het be gin van deze strijd heeft Saoedi-Ara bië troepenversterkingen naar het grensgebied gebracht. Het gebied van Wadiha, dat de twee landen elkaar betwisten, is rijk aan olie. In 1956 verleende Je Saoedi-Arabische regering de Ameri kaanse oliemaatschappij Aramco een optie. De voorbereidende werkzaam heden werden gestaakt na de gewa pende tussenkomst van eenheden van de voormalige Britse kolonie. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft Saoedi-Arabië inmiddels de voor bereidende werkzaamheden hervat om een gezamenlijke Algerijns-Zuid- jemenitische exploratie te voorkomen. Achter het conflict draven nu weer de grote mogendheden op. Saoedi- Arabië is. hoezeer het ook met de mond belydt Arabisch tc zijn, op het westen gericht, maar de koning js, gesteund door de Amerikaanse olie machten. zeer conservatief. En ook in Saoedi-Arabië begint de drang naar meer individuele vrijheid door te drijven. Zuid-Jemen staat onder Egyptisch-Rus- sisch invloed. Het is de Russen niet zozeer om olie, dan wel om politieke invloed te doen. En invloed in Aden betekent een bedreiging van de Ame rikaanse oliebelangen in Saoedi-Ara bië en een aanval op het koninklijk bewind een politieke druk op Amerika. Via Egypte is dc druk op de olie in Libië al begonnen door de Russen. Geen wonder dat Amerika zo ijverig in Alaska naar olie boort. Een mooie voorraad, dicht bij huis. En zo zijn de Ijskap van Alaska en de hete woestijn van Aden, nu en met elkaar verbonden. Door olie. ADVERTENTIE 2 DECEMBER 1969 DERDE KLASSE 25.- 50.- 50.- 50.- 50.- 100.- 200.- 400.- 1000.- 2000.- zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gavellen zijn gevallen zijn gevallen op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van f Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De extra prijs van 500.000.*— is gevallen in de serie B op het nummer En de troostprijs van 5.000.— op het nummer van elk van de andere series Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. op 9 op 81 op 87 op 52 op 57 op 52* op 852* op 499* op 486 op 9089* f 5.000— is gevallen op het nummer 026219* 5.000— is gevallen op het nummer 055968 5.000— is gevallen op het nummer 034007 5.000— is gevallen op het nummer 017007 5.000— is gevallen op het nummer 056114 f 10.000— is gevallen op het nummer 059847 25.000— is gevallen op het nummer 087457* 50.000— is gevallen op het nummer 089146 100.000— is gevallen op het nummer 031440 019461 019461 LONDEN In Engeland begon gis teren de grootste staking van onder wijzers dié het land ooit heeft mee gemaakt. Meer dan 4500 leerkrachten van 330 lagere scholen legden het werk voor twee weken neer. Hierdoor kregen bij na een kwart miljoen kinderen nu al kerstvakantie. Het zwaarst getroffen zijn Londen, waar 21 scholen dichtgingen. Walg*. Noordwest-Engcland, Manchester en Birmingham. Dit gebeurt met opzet, want daar wonen veel moeders die in fabrieken werken. Die moeten nu thuisblijven om op hun kinderen te passen. Door op deze manier de industrie on der druk te zetten, hopen de twee vak bonden van onderwijzers het snelst hun zin te krijgen. Behalve de grote staking zijn er op tal van plaatsen nog bliksemstakingen van een halve of een hele dag door an dere leerkrachten. Deze grootscheepse protestactie toont aan hoe kwaad de onderwijzers in Enge land zijn. Zij voelen zich achtergesteld, net als'andere laag betaalde groepen, zoals de vuilnislieden die onlangs ook door middel van een staking loonsver hogingen afdwongen. De salarissen van onderwijzers in Engeland lopen uiteen van 860 tot 1600 pond per jaar, dat is 7400 gulden tot bijna 14.000 gulden. Ongeveer dertien duizend jonge leerkrachten gaan met niet meer naar huis dan dertien pond per week, nog geen 115 gulden. Zeven van elke tien onderwijzers verdienen minder dan dertig pond per week, on geveer f 260. Er is de leerkrachten een verhoging aangeboden van vijftig pond per jaar. maar ze eisen ten minste 135. Er schijnt een compromisvoorstel op komst te zijn voor een verhoging van 85 pond. De minister van Onderwijs betreurt de staking, omdat deze de „status van het beroep" letsel zou kunnen toebren gen, maar hij vindt evenzeer dat men het recht heeft om door staking de tisen kracht bij te zetten.

De Vallei | 1969 | | pagina 11