Veenendaals dagblad Brandt sterk voor de integratie van Engeland Buiten \Luns was\ op dreef Regering wil 6 spoorlijnen opheffen DROSTE een neem in letters Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Veldslag" in Zelheiii na doorsteken van veertig autohanden TOYOTA MARK II Jeugd demonstreerde voor één Europa Vrachtwagen grijpt auto: vier doden A Arrestaties in inoordzaak-Tate WINTERSWIJK-ZUTPHEN EN TIEL-ELST OOK GENOEMD Minister Luns maar „gematigd optimist r Tijdelijk regen DEN HAAG - De Haagse topconferentie van de EEG is tot dusver allerminst een succes, ondanks het feit dat de Westduitse kanselier Willy Brandt op de openingszitting liet volle gewicht van West-Duitsland achter de Britse kandidatuur voor de EEG heeft geplaatst en tegelijk een ambitieus plan op tafel heeft gelegd om de Europese Economische Gemeenschap te versterken. ..Wij hebben de keuze tussen een moedige stap voor waarts of een gevaarlijke crisis. De naties van Europa wachten er op, dat onze staatslieden de krachtige wil naar succes plaatsen naast de logica van de historie. Europa heeft ons succes nodig." aldus Brandt. Landbouwstad NIEUW S. BUDDINGH ONVERBLOEMD VREES RIDDERZAAL TERUGSLAG BENARD NOG MAANDEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 06365-10550 (adm.), 10757 en 10055 (red.), Giro 1321600. Loese nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 2 DECEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 283 EUROPESE TOP IN DEN HAAG NOG ALLERMINST SUCCES De top was bijeengeroepen op verzoek van president Pompidou, van wie ver wacht werd dat hij met nieuwe ideeën zou komen voor de toekomst van Euro pa. Maar het was Brandt die het initiatief nam. Hij drong ook aan op de in stelling van een Europees reservefonds, een tijdschema voor een economische en monetaire unie, grotere samenwerking hij het bereiken van technische en wetenschappelijke projecten en samenwerking in buitenlandse zaken. ADVERTENTIE OWARSGEBAMN NATUURWITBOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN AMSTERDAM Er bestaan plannen om in de r.k. Pastoor van Arskerk in het Amsterdamse stadsdeel Nieuwen- dam een instructiebad van vijftien bij acht meter in te richten. Het kerkgebouw, een noodonderko- men, verliest volgend jaar zijn functie. De parochie zal dan over een definitief gebouw beschikken. Tndien we ons om te beginnen slechts tot de illustraties bepa len, blijken uit „Waar anders dan in Wapeningen" (uitg. Drukkerij Vada aldaar: 22.50) reeds de ge- geweldige veranderingen, die de landbouwstad in een halve eeuiv en vooral de laatste jaar of tien heeft ondergaan. De 132 in koper diepdruk gereproduceerde knappe foto's van Rein Heij maken dit dui delijker dan de wel heel summiere tekst van Adri de Waard, maar beiden hebben zich kennelijk toe gespitst op landbouwhogeschool, in stituten, stichtingen, proefstations en laboratoria, omdat het boek hoofdzakelijk bestemd is als repre sentatiegeschenk. Bij een perso neelsbestand van 3800 is zulk een relatie verantwoord. Al de hoogle raren, lectoren, academici en ge gradueerden stempelen Wagenin- gen tot de stad met het hoogste percentage intellectuelen van Ne derland, gevolgd door Leiden, met de helft er van! Op een be roepsbevolking der gemeente van 7800 zielen zijn er totaal meer dan 5000 ambtenaren. Ge kunt dus wel denken, dat schrijver en fotograaf zich bij voorkeur op de topzware geleerdheid" zoals men in Wage- ningen wel raillerend zegt heb ben gericht, want zij beheerst ge heel de plaatselijke maatschappij. De historie wordt in het voorbij gaan afgedaan, de beschrijving van stad en omland is kort en bondig, evenals die van burgerij, woonkli maat en industriële activiteiten. Wie in de gelegenheid verkeert de facsimile herdruk van G. Goossen Jz.: Geschiedenis van Wapenin gen" 1862, verschenen in 1966, qua tekst en illustraties (16 kostelijke oude foto's van omtrent de eeuw wisseling) met de fraaie mederne opnamen wps Heij te vergelijken, vindt daarop nauwelijks meer aan wijzingen van hoe-het-was. De thans bejaarde ingezetene verdiept zich misschien nog eens in een ge heel ander relatiegeschenk (,,Wa- geningen als woon- en studiestad"; 1928) of in de uitvoerige sociogra fie „De stad der tegenstellingen" door D. Regeling, vijf jaar later verschenen. Met dit interessante vergelijkingsmateriaal erbij, ziet ge pas echt, in welk een nieuwe stroming onze landbouwstad thans meevaart. 2-12-'69 A. B. WEGMAN I O ZELHEM Naar schatting acht feestvierders die dronken tot zeer dron ken waren, zijn gisteravond slaags ge raakt met een viertal personen van wie men de banden van de auto had door gestoken. De vechtpartij die zich af speelde bij de chr. lagere school Het Loo aan de Hummeloseweg te Zelheni had zo'n heftig karakter, dat iemand een gebroken neus kreeg, terwijl een ander een gekneusde rib opliep. In to taal werden er circa 40 banden doorge stoken. De banden werden doorgestoken ter wijl de eigenaars van de auto's (in to taal ongeveer twintig) een ouderavond van de Looschool bezochten. Aan de overkant van de school werd feest ge vierd. Toen één der dames tegen een uur of negen het schoolgebouw verliet en weg wilde rijden zag zij dat enkele buurtbewoners ginnegappend haar ijde- le pogingen stonden gade te slaan. De vrouw had nog niets in de gaten. Na dat zij had verzocht of men haar wa gen even wilde aanduwen bemerkte zij dat twee banden waren doorgestoken. Even later bleek dat ook de banden van nog een twintigtal andere auto's waren vernield. Eén van de gedupeerden was de heer Sevink uit Zelhem. Nadat deze thuis hulp had gehaald en weer bij de auto arriveerde om de banden te ver wisselen, stuitte hij op de feestvierende buurtbewoners. Een van hen stond met een harmonica op een auto te dansen. Kort daarop gingen de stomdronken lie den zonder enige aanleiding tot de aan val over. Hun agressie richtte zich in totaal op naar schatting vier automobilisten die zich met hand en tand verdedigden en zich niet ontzagen om ter bescherming van het vege lijf met stukken ijzer en ander materiaal van zich at te slaan. „Het hef der aordig henne goan", zo als één der bewoners van de Hummelo seweg, die van uit de huiskamer de vechtpartij volgde opmerkte. De vader van de heer Sevink kreeg een gekneus de rib, zijn zwager de heer H. Fial liep een gebroken neus op en is nadien voor het laten nemen van foto's naar een ziekenhuis gebracht. De inmiddels op het slagveld gearriveerde politie heeft de groep feestvierders aangehouden en aan de tand gevoeld omdat zij er reke ning mee hield dat die schuldig zou kunnen zijn aan het doorsteken van de autobanden. Na verhoor echter, want bij de politie bleek dat zij een de „ban denslachting" geen aandeel konden hebben gehad, zijn ze weer vrij gela ten. advertentie: A De aankomst op het station Hol landse Spoor van de Franse presi dent en mevrouw Pompidou voor de EEG-conferentie in Den Haag. De president verkoos wegens het slechte weer de trein boven het vliegtuig. Al le andere deelnemers kwamen toch door de lucht. Op de achtergrond ziet men prins Bernhard. Koningin Juliana en me vrouw Claude Pompidou hebben gis teren in Amsterdam de Rembrandt- tentoohstelling bezocht. COUPÉ HARDTOP model 1970 (wit met rode bekleding). Nu in onze showroom, Slot. de Bruïnestraat 3. AUTOMOBIELBEDRIJF Tedef. 08385 - 10646 - 10634 VEENENDAAL Aan het eind van de eerste dag beken de minister Luns (Buitenlandse Za ken) „Ik ben nog steeds gematigd op timistisch over de afloop. Maar onder streept u nu *t woord gematigd maar". Frankrijk en zijn partners hebben zich hardnekkig vastgebeten in hun oude standpunten: President Pompidou wil eerst de Europese steun voor zijn boeren blij vend geregeld zien. Daarna pas wil hij praten over toetreding van Engeland, Ierland, Noorwegen .en Denemarken tot de Europe n imeenschap. Frtfnkrijk's partners hebben giste ren de zekerheid geëist dat de onder handelingen daarover spoedig begin nen. De Westduitse kanselier Brandt heeft daarvoor de komende lente aan gewezen. Het geruchtmakende plan dat pre mier Pompidou volgens sommigen in zijn bagage heeft meegenomen is gis teren niet op tafel gekomen. In zijn openingsrede verklapte hij slechts voorstellen te zullen doen voor een ge meenschappelijke economische en mo netaire politiek. Deze problemen zullen vandaag aan de orde komen. Dc Duitse kanselier stelde gisteren duidelijk, dat Duitsland geen langer uitstel kan aanvaarden wat betreft het reeds lang geleden gedane verzoek van Engeland, Ierland, Noorwegen en De nemarken om lid te worden. Brandt zei: „Het Duitse parlement en het pu bliek verwachten niet van mij, dat ik van deze conferentie terugkom zonder concrete regelingen betreffende de uit breiding van de gemeenschap". Daar op liet hij volgen: „Deze kwestie heeft oas al jarenlang bezig gehouden, en ik vind dat we deze zaak niet nog lan ger kunnen uitstellen". Hij stelde voor dat de onderhandelingen in het a.s. voorjaar beginnen. De Italiaanse premier Mariano Ru- mor was het met Brandt eens. „Naar ons oordeel", zei Rumor, „biedt het einde van de maand maart een redelijke spanne tijds voor de zes om de nood zakelijke prealabele voorwaarden te bepalen om zonder verwijl ernstige en opbouwende onderhandelingen te be ginnen". Brandt zette nog eens de redenen uiteen waarom Groot Brittannië zich moet voegen bij wat wel eens „het kleine Europa" wordt genoemd. Hij zei: „Zonder Groot-Brittannië en de an dere landen die lid willen worden kan Europa niet worden wat het zou moe ten en ook kan zijn. De ervaring heeft geleerd", zei Brandt, „dat het uitstel len van de kwestie de gemeenschap dreigt te verlammen". Het was in het „gemeenschappelijk belang" om de EEG uit te breiden, „indien wij er naar streven West en Oost nader tot elkaar te brengen. De gemeenschappelijke markt moet groeien, wil zij stand hou den met de reuzen", de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. Tenslotte zei Brandt in ronde be woordingen wat vele Franse diploma- DEN HAAG Honderden Nederlandse en buitenlandse, voornamelijk jonge de monstranten hebben luidruchtig te kennen gegeven dat naar hun oordeel reeds lang genoeg over Europa is gesproken. De deelnemers aan de Europese topconferentie werden, toen zij het Binnenhof opreden, begroet met de slogan „Bla bla bla, ga suffit" (Genoeg gepraat). De deelnemers aan de demonstratie waren, getuige de spandoeken dit zij mee droegen, afkomstig uit alle landen van de Europese gemeenschappelijke markt en voor een groot deel aanhangers van het Europese federalisme. Ook de Europese Beweging demonstreerde. De politie die een doorgang trachtte vrij te houden en daarbij af en toe hardhandig optrad de groene borden met de „E" van Europö werden onder de paarde- hoeven vertrapt werd door de Italianen voor „fascisti" uitgejoeld. Twee per sonen, van wie een door drie agenten en een rechercheur moest worden gedragen, werden gearresteerd. Ook de leuzen „Police Européen", „Elections Européennes" en „Nationalismus Führt zu Fascismus" werden aangeheven. I t MOBILE. (Alabama VS) Dc po litie heeft te Mobile een van een drie tal personen dat gezocht werd in ver band met de moordzaak Sharon Tate en vier anderen gearresteerd. Het was de 19-jarige Patricia Kernwinkle (foto boven). Meh zag haar, als hippie gekleed, met een jongen in een aut< rijden. Toen de politie in de buurt kwam trachtte zij zich onherkenbaar te ma ken door de hoed over de ogen te halen. Zij zit in de plaatselijke gevangenis. Sharon Tate was de 26-jarige vrouw van de Poolse filmregisseur Roman Polanski, die vooral bekend is gewor den door „Rosemary's baby". Zij werd met haar vrienden op beestachtige wijze afgeslacht. De politie had een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd tegen twee meisjes en een man in verband met de moord op Sharon Tate. De moord had plaats in het huis van Sharon Tate in Bel-Air, op 9 augustus. Politiecommissaris Edward Davis vertelde later op een persconferentie, dat reeds een van de drie, de 24-jarige Charles Watson, zich te McKinney (Texas) in hechtenis bevond. Naar een meisje wordt nog gezocht. Davis zei dat men ook hoopte dat het drietal inlichtingen kan verstrekken over twee moorden die binnen een et maal na de moordpartij in Polanski's huis onder soortgelijke omstandigheden waren bedreven. Er werd ook nog naar vier of vijf anderen uitgekeken. t DEN HAAG Minister Luns «heeft een persoonlijke noot gegeven aan zijn officiële optreden op de r eerste dag van de topconferentie. I Bij de ontvangst op het vliegveld Ypenburg van bondskanselier Brandt, wees hij op de militaire erewacht en legde zijn vroegere f collega uit: „Dat zijn de kozakken van mijn collega van defensie, Den Toom". Hij praatte wat over het weer, zei dat hij koude voeten had en informeerde naar het weer in k Duitsland. „Hoe is mijn Duits overi- gens?", besloot hij. „Goed", zei Wil- i 1 ly Brandt. „En hij", aldus mr. Luns wijzend op premier De Jong, „wil k me desondanks ontslaan". Op het station Hollandse Spoor bij t de begroeting van premier Eyskens (van België verzocht de commandant van de erewacht de heer Eyskens in P i het Frans om de militairen te in- specteren. „Dat had hij ook in het P Nederlands kunnen zeggen", was mr. Luns balorige commentaar. f i k ten tot nu toe slechts onder vier ogen hebben durven te zeggen. „Al wie wellicht vreest dat de eco nomische macht van de Bondsrepu bliek West-Duitsland kan leiden tot verstoring van het evenwicht in de gemeenschap, zou om die reden voor stander dienen te zijn van uitbreiding van de gemeenschap". In de achter ons liggende jaren heeft Frankrijk onder De Gaulle tweemaal zijn veto uitgesproken tegen toelating van Engeland. Toen Pompi dou in juni president De Gaulle op volgde verklaarde hij dat dit veto niet langer bestond. Na de eerste dag van de tweedaagse conferentie lijken de posities duidelijk afgetekend In de Ridderzaal is meer ruimte ge maakt door de troon er uit te verwij deren. Aan de ene zijde van de ovale tafel namen de vertegenwoordigers van dc drie Benelux-landon plaats, met Ne derland in het midden, aan de andere z(jde zit Frankrijk, geflankeerd door Italië en Duitsland, elk met drie stoe len aan de tafel met tot ten hoogste elf daarachter. Aan het hoofd van de tafel stonden zes lege stoelen, die vanochtend bezet werden door voorzitter J. Rey van de Europese Commissie der Europese Ge meenschappen en zijn delegatie. APELDOORN De spoorlijn Win- terswijk-Zutphen en het gedeelte Tiel- Elst van de Betuwelijn zullen, met nog vier andere onrendabele lijnen, worden opgeheven als de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat zijn zin krijgt. Gisteren heelt hij de colleges van Ge deputeerde Staten van Gelderland, Overijssel, Friesland, L imburg en N.- Holland schriftelijk laten weten dat hij van plan is om zijn fiat te geven aan een voorstel tot sluiting van zes lijnen. Dat zouden zijn Staveren-Sneek, AI- melo-Mariënherg, Nantpoort-I.lmuiden, welke lijnen geheel zouden moeten ver- Staatssecretaris M. J. Keijzer wil zes onrendabele spoorlijnen opheffen. HEERLEN Vier personeelsleden van het ziekenhuis in Heerlen zijn gis teravond omgekomen bjj een verkeers ongeluk op de weg Geleen-Heerlen. De auto waarin zij zaten werd gegrepen door een vrachtauto met aanhanger die over de weg slingerde. De slachtoffers zijn de 34-jarige in- trumentmaker J. A. H. Theunissen uit Nuth, de dertigjarige monteur J. Kerchoffs uit Geleen, de 32-jarige tim merman G. Delaru uit Geleen en de 28- jarige assisent-anatoom-patholoog R. Kamps uit Ginnen. Alle slachtoffers wa ren gehuwd. De vrachtauto was gaan slingeren na dat het gevaarte met de rechterwielen in de berm was geraakt. De wagen greep de naderende personenauto en sleurde die tachtig meter mee. De vier inzittenden waren op slag dood. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. Om circa acht uur naderde een per sonenauto uit de richting Heerlen de plaats van het ongeval, en werd door stoptekens tot stilstand gebracht. Eén van de inzittenden, de 65-jarige me vrouw Schutgens, echtgenote van een oud-wethouder van Heerlen, werd door schrik bevangen en overleed ter plaat- DEN HAAG Een 41-jarige koop man heeft tegenover dc Haagse politie bekend samen met een 24-jarige verko per te hebben ingebroken bij de zestig jarige schillenophaler A. van Dalen. Van de buit van 33 mille is gisteren f 27.000 achterhaald. ADVERTENTIE Van "A tot Z" koninklijke Droste kwaliteit! dwijnen, en de zg. „miljoenenlijn" in Zuid-Limburg en de oostelijke Betuwe lijn, die gedeeltelijk zouden moeten worden opgeheven. Van de oostelijke Betuwelijn zou dan het gedeelte Gel- dermalsen-Tiel worden gehandhaafd. Het nu voor nader advies aan G.S. van de betrokken provincies voorgelegde plan zal in een volgend stadium worden voorgelegd aan de vaste commissie van dc Tweede Kamer. Toen de Nederlandse Spoorwegen twee jaar geleden in de rode cijfers kwamen, werden in een brief aan de regering 15 spoorlijnen genoemd die in belangrijke mate zouden bijdra gen tot de steeds groter wordend'» spoorwegverliezen. De NS deden een beroep op de regering om bij handha ving van deze spoorlijnen het onvoor delige verschil bij te passen of de spoorwegen te ontheffen van de ver- voerplicht. In de afgelopen twee jaar is herhaaldelijk veel beroering ont staan over de mogelijke sluiting van de onrendabel.genoemde spoorlijnen. De daarbij betrokken gemeenten hebben zich steeds fel verzet tegen deze voorne mens. Door deze maatregel kan Tiel zijn streekfunctie wel vaarwel zeggen. Dal was de eerste reactie van Kestercns burgemeester de heer D. J. Pott op het voorlopig besluit van de staatsse cretaris om ook het traject Tfel-Elst op te heffen. HIJ verwacht in het ecno- misch leven van de Betuwe een flinke terugslag als de lijn inderdaad koml te verval'en. Voor /.ijn eigen gemeente heeft het treinverkeer vrij veel betekenis in ver band met de afhankelijkheid van Res teren, van Arnhem, Nijmegen en Tiel als centra van beroeps- en voortgezet onderwijs. „Wij willen de Betuwe met z'n al len woon- en leefbaar maken. Het ver lies van de spoorlijn is in dit opzicht weer een negatief facet." Dr. G. H'. B. Borrie, burgemeester van Tiel toonde zich al even verrast over de aangekondigde maatregel, to meer daar de NS van plan is het sta tion in Tiel drastisch te verbouwen. Dr. Borrie zei dat de gemeente Tiel dc laatste jaren optimistisch is geweest over het behoud van de spoorlijn. Er zjin hierover via de Belangengemeen schap Gelders Rivierengebied- talrijke contacten met de overheid geweest. Hij betreurt het verlies van de spoorlijn vooral omdat het streekvervoer in de Betuwe toeh al in een bijzonder benar de positie verkeert. De burgemeester sprak van een ver schraling van de streek. Hij hoopte dal de provincie verzet zal aantekenen te gen het besluit van de staatssecreta ris. Anderzijds vond hij het moeilijk „er tegen in te gaan" De NS hebben onlangs voor f 300.000 vertimmerd aan het station in Reste ren. In Hemmen werd deze week een nieuwe stationsverlichting aangelegd. De secretaris van de Kamer van Koophandel voor Noordoost-Gelderland drs. W. Lintner te Zutphen tilt voorlo pig nog niet al te zwaar aan de beslis sing van de staatssecretaris. Het advies van Gedeputeerde Staten kan nog maan den op zich laten wachten en misschien is een uitstel van de beslissing ook nog mogelijk. Daarop willen we het In leder geval aansturen, aldus drs. Lintner. De secretaris herinnerde er aan, dat al vele malen voor het behoud van de lijn is geageerd door de Kamers van Koophandel te Arnhem en Zutphen, door 32 gemeenten in de Achterhoek, 2 gemeenten op de Veluwe (Voorst en Apeldoorn), door de streek-VVV Achter hoek, door de Stichting streekbelangen Oostelijk Gelderland als ook door hét Economisch Technologisch Instituut Gelderland. Later is andermaal tegen opheffing van de lijn geageerd toen er sprake was van het structuur-onderzoek Twente Oostelijk Gelderland en grens streek Duitsland in EEG- verband. Op de resultaten van dit onderzoek wordt nog steeds gewacht. Het rapport dienaangande zou in het voorjaar 1971 klaar zijn Bovendien herinnerde drs. Lintner er aan, dat de voormelde ge meente en organisaties de toezegging van de vaste Kamercommissie hebben, dat ze in ieder geval gehoord zullen worden voordat ei- een definitief besluit zou vallen De weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond luidt: Toenemende bewolking met t(jdeljjk regen en later op de dag vanuit het westen enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. In het zuiden en oosten van het land iets hogere elders onge veer dezelfde temperaturen als vandaag.

De Vallei | 1969 | | pagina 1