Modaliteitsverschillen en huisvesting oorzaken van vertrek predikant „Kerkvoogdij voerde zeer zwak Officier kon rijden onder invloed niet voldoende bewijzen Positieve reacties op zusterstad-plan Geeftips REIN KOK Monsterzege van R. T. T. V. Busonderneming wil stoppen met lijn op Barneveld Volksvermaak nummer twee": klaverjassen Ds. J. J. v. d. Kriftgaat naar Harderwijk 50,- uit tas Tafeltennis Flinke buit van inbraak Provinciale Staten gaan begroting behandelen 5 december Veiling Resteren Boekverkoper pleegde valsheid in geschrifte van verloting Scherpenzeler vrijgesproken BINDING RECHTS REAGEERT ALS EERSTE OP CONCEPT VOOR ONTWIKKELINGSHULP Gaatjesboorder weer actief Ambtenaren bestolen Waterhoogten DD Manchetknopen Zakdoeken Dassenhangers Broekenhangers Riemen Bretels Paraplu's voor vrouwen en meisjes GEEN SPANNING RESERVETEAMS MINISTERIE PARTIJEN ERG „IN" TROTS DINSDAG 2 DtUtMBfck 1969 Ds. J. J. v.d. Krijt weg ADVERTENTIE VEENENDAAL Ds. J. J. v.d. Krift geeft er de brui aan in Veenendaal. Tij dens een zondagavond in de Oude Kerk gehouden dienst heeft hij zijn gemeente meegedeeld dat hij met ingang van 1 april 1970 een benoeming heeft aanvaard als docent godsdienstonderwijs aan het Harderwijks Lyceum. Noch voor inge wijden, noch voor de gemeenteleden kwam het besluit van ds. Van de Krift geheel onverwacht. Algemeen bekend was, dat er tussen de kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Kerk en de predikant een kwestie was gerezen over de huis vesting, omdat van de zijde van de kerkvoogdij bepaalde toezeggingen niet zijn nagekomen. Daarnaast zijn er modaliteitsverschillen, die zijn gerezen tussen ds. v.d. Krift en de Centrale Kerkeraad der Hervormde Kerk. De wijkkerkeraad schaart zich vol komen achter ds. Van de Krift, getuige de verklaring die het moderamen van de wijkkerkeraad gisteravond heeft afge legd. Deze luidt letterlijk: Voor de komst van ds. v. d. Krift naar Veenendaal heeft de kerkvoogdij hem voor de huisvesting bepaalde be loften gedaan omdat de woning die tot nu toe als pastorie diende door het ont breken van een goede studeerkamer on geschikt was. Deze beloften heeft de kerkvoogdij door onderlinge verdeeld heid niet kunnen of willen waarmaken. Door deze gang van zaken is een con troverse ontstaan tussen ds. v. d. Krift met zijn kerkeraad enerzijds, en de kerkvoogdij anderzijds. Wij zijn van mening dat de kerkvoog dij sindsdien een zeer zwak en ondui- VEENENDAAL De Veenendaalse recherche heeft zaterdag de 19-jarige JL v. d. K. uit Veenendaal aangehou den wegens valsheid in geschrifte. V. d. K. werkte voor twee Veenendaalse Ixwïkhandelaren en verkocht, encyclope dieën met intekenlijsten langs de deur. Op de lijsten werden door Van d. K. zelf namen ingevuld, waarvoor hij van de fa. Van H. achthonderd gulden pro visie kreeg. Verdachte heeft na ver hoor een volledige bekentenis afgelegd. ADVERTENTIE delijk beleid heeft gevoerd met betrek king tot dit pastorieprobleem. Natuur lijk is getracht in deze situatie te bemid delen. De bemiddelingspogingen zijn aangewend o.a. door de wijkkerkeraad, VEENENDAAL De aan een ten toonstelling verbonden loterij van de kanarievereniging „de Gelderse Val lei" bracht de volgende prijswinnende nummers uit de bus: 586. 210, 521, 154, 713, 821, 620, 498, 520 en 754. De prijzen kunnen worden af gehaald bij de firma Van de Weerd, Beatrixstraat 76 Veenendaal. door enkele gemeenteleden, door de vi sitator-provinciaal en visitator-generaal. Tijdens de bemiddelingspogingen van de visitatie werden door de kerkvoog dij verschillende maatregelen genomen en bovendien publikaties gedaan. Daar door zagen de visitatoren zich genood zaakt hun werkzaamheden te staken. Ook de overige vermelde bemiddelings pogingen mislukten. Hierbij dient te worden opgemerkt dat ds. v. d. Krift bereid was zich neer te leggen bij de uitspraak van iedere arbitragepoging, terwijl de kerkvoogdij zich daarente gen voortdurend distancieerde van ie dere bemiddelingspoging. Wel had de kerkvoogdij inmiddels een pastorie beschikbaar gesteld, maar ds. v. d. Krift kon deze woning niet accepteren, omdat de kerkvoogdij na alle bemiddelingspogingen niet bereid gebleken is met ds. v. d. Krift tot een open gesprek te komen. Het modera men kan zich na alles wat er is gepas seerd niet aan de indruk onttrekken dat ook modaliteitskwesties hierin een rol hebben gespeeld. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat het ambt en de naam van onze wijkpredikant veelvuldig zijn genoemd in de pers. Dit was vaak krenkend voor VEENENDAAL Uit haar tas, die aan het stuur van haar fiets hing is van mevrouw D. V. v. M. f 50,- gesto len. Het moet zijn gebeurd toen mevr. v. M. inkopen aan het doen was. de persoon in kwestie. Wij willen ons nadrukkelijk distanciëren van al deze publicaties en stellen er prijs op om ons volle vertrouwen in ds. v. d. Krift uit te spreken voor zijn nog resteren de ambtsperiode in Veenendaal. Het moderamen van de wijkkerke raad hoopt uit de gemeente zoveel ad hesiebetuigingen te mogen ontvangen dat het bij een volgend beroep zijn be leid zal kunnen continueren. Tot zover de verklaring van het mo deramen van de wijkkerkeraad. (ook met letter) SCHERPENZEEL De 48-jarige technisch vertegenwoordiger J. F. W. uit Scherpenzeel werd door de Utrechtse politierechter, mr. F. de Kort, vrijgespro ken van het hein ten laste gelegde misdrijf inzake artikel 26rijden onder in vloed van alcoholische drank. Hij zou zich daaraan hebben schuldig gemaakt op 18 oktober jl. te Woudenberg op de Ceerensteinselaan. Een grote groep „supporters" van de klaverjasclub was meegekomen om de zaak op de voet te volgen enkelen waren ook opgeroepen als getuigen. Wat was er die avond gebeurd? De vertegenwoordiger had zijn klaverjas- avond gehad en was op weg naar huis. Onderweg stonden in Woudenberg po litiemensen een routine-controle uit te oefenen. Daartoe bedienden zij zich van een zwaailicht. Dat licht werd wel opgemerkt door W., maar hij dacht, dat het een waarschuwing was voor een naderend obstakel. Daarom reed hij gewoon door, terwijl hij natuurlijk wel extra oplette. De politie had het ech ter bedoeld als stopteken en toen zij zagen, dat daaraan geen gevolg werd gegeven, zetten zij de achtervolging in. W. snapte er niets van. Op gegeven ogenblik werd hij zo verblind door de lichten van de politieauto bovendien waren er mistbanken dat hij dacht, voor parfum eau de toiletie fijne zeep toilettas kapstel voor mannen en jongens affer shave haarwater fijne zeep toilettas scheergerei (alles ook in luxe geschenk verpakkingen!) Gelderland/hk. Hoogstraat Veenendaal - Tel. 12656 RHENEN Na twee gelijke spelen heeft RTTV eindelijk weer een grote over winning behaald. Flamingo's 56 uit Gennep werd met 91 verslagen door de Rhenense equipe. Deze week. wanneer RTTV naar Kólping 3 moet, kan het weer een stapje dichter bij de promotiegroep komen. In tegenstelling tot de wedstrijd in Gennep was er in de ontmoeting in Rhe- nen geen sprake van spanning. C. Lief- tink en D. v. Breenen bleven ongeslagen terwijl R. v.d. Brink een partij verloor. C. Lieftink won z'n le partij van J. Hulswit in 2 games (21-13, 23-21), waar na R. v.d. Brink niet op kon tegen Ver hasselt en deze partij verloor met 17-21 en 15-21. D. v. Breenen had hierna niet veel moeite met Ph. de Jong 21-11 en 21/14. Ook het dubbel leverde weinig moeite op voor R. v.d. Brink en D. v. Breenen. De uitslag hiervan werd 21/7-21/13. R. v.d. Brink vergrootte de voorsprong tot 4-1 door van Hulswit te winnen met 22/20-21/19 en C. Lieftink zegevierde ook in z'n 2e wedstrijd, nu over De Jong (21/14 en 21/18). Hierna bracht D. v. Breenen de stand op 6-1 door Verhasselt geen kans te geven (21/15-22/20). R. v.d. Brink bezorgde De Jong z'n 3e ne derlaag met 21/12-21/9, hetgeen D. v. Breenen ook deed met Hulswit: 21/9- 21/9. C. Lieftink had in z'n laatste par tij nogal wat moeite met Verhasselt, maar toch wist hij winst uit het vuur te slepen (21/15-18/21-21/19). Daardoor werd de eindstand 9-1. De stand met nog 3 wedstrijden te spelen luidt nu: 1. RTTV 7-12; 2. Oldra 7-11; 3. Cevelum 7-9; 4. Flamingo's 56-1 7-6; 5. Kolping 3 7-4; 6. Atva I 7-0. FLAMINGO'S 1-RTTV 2: 2-8 W. de Grootmulder bevestigde z'n goede vorm van dit moment door in de ze wedstrijd ongeslagen te blijven. J. Engelaar en A. Udo wonnen beiden 2 maal, terwijl ook het dubbel winst ople verde. ARENA 3-RTTV 3: 7-3 In deze wedstrijd leed H. v.d. Broek z'n le nederlaag in deze competitie. J. KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Goudreinette: II 65-75: 17-19; II 75-85: 22-27; II 85-95: 22-33. Golden Delicious: II 60-70: 18-21; II 70-80: 21-27. Jonathan: I 65-75: 20-22; I 70-80: 23-27 Cox's Or. Pippin: I 60-65: 22-27; I 65- 70: 35-44; I 70-75: 47-63; I 75-80: 58-71; I 80-85: 72. Dijkmanszoet: I 70-80: 38-39. Jasappels: I 65-75: 41; I 55-65: 31; 60-70: 43; I 70-80: 48. Doyenne Du Cbmice: II 65-75: 98; II 75-85: 91. Gieser Wildeman: II 40-50: 58; II 50- 55: 93; II 55-65: 121. Zoete Brederodes: I 60-65: 97; I 65-75: 109. Legiponts: II 55-60: 42; I 55-65: 45-48; II 60-70: 55. IJsbouten: II 50-60: 75-79; II 60-70: 89-102. Blanke doordraai: f 10,- per 100 kg. Jonathan doordraai: f 7,50 per 100 kg Prijzen genoteerd in centen per kg tenzij anders is vermeld. VEENENDAAL Opnieuw heeft de inmiddels beruchte gaatjesboorder in Veenendaal een inbraak gepleegd. Dit maal in het magazijn van de NV v.v. M. in de mr. dr. Schokkingstraat. Er werd een brandvrye kast geopend waar in zich echter geen geld bevond. Ook bureaus werden doorzocht, maar zon der resultaat. Voor zover men kan na gaan wordt niets vermist. De politie zet het onderzoek voort. VEENENDAAL In de kleedkamer van het gymnastieklokaal achter de CNS I in Veenendaal is vrijdagavond uit de kleding van een drietal Veenen daalse ambtenaren die aan het sporten waren, geld ontvreemd. De heer A. G. W. miste zijn portefeuille met een in houd van f 350,-, alsmede een aantal pa pieren, zoals zijn paspoort. Ook de he ren W. J. van S. en C. B. vermisten respectievelijk 17,50 en 10, De politie stelt een onderzoek in. Notermans bracht het tot 1 overwinning terwijl O. Meyer niet tot winst kwam. Ondanks deze nederlaag staat dit team nog- steeds op de le plaats. RTTV 4-ACTIEF 3: 1-9 Alleen O. Weyssenfeld zag kans om 1 partij te winnen. Invaller F. v.d. Wete ring kwam niet tot winst evenals E. v. Hees. STV-CLIMAX 6-RTTV 5: 7-3 B. Middel won tweemaal, doch H. v. Nw. Amerongen en invaller J. Nieuwen- huis verloren alle partijen. Wel werd het dubbel gewonnen. RTTV 6-Kr en Vr 5: 7-3 J. Nieuwenhuis bleef in deze wedstrijd ongeslagen terwijl J. de Bode 2 partij en won. Invaller T. Notermans bracht het tot 1 overwinning. Door winst in het dubbel werd het 7-3. RTTV 7-STV-CLIMAX 7 0-10 G. Meyer, F. v. Veenendaal e nmevr. A. v. Breenen konden niet verhinderen dat dit voor hen in de grootst mogelijke nederlaag eindigde. JUNIORENUITSLAG RTTV a-RTTV b 7-3. DEN HAAG De waterhoogten van 2 december zijn Konstanz 273 -1; Rheinfelden 189 onv.; Straatsburg 198 +4; Plittersdorf 330 -6; Maxau 378 -10; Plochingen 133 -f7; Mannheim 216 -13; Steinbach 130 -12; Mainz 229 -f3; Bingen 156 +4; Kaub 158 +4; Trier 300 -29; Koblenz 190 -11; Keulen 169 -1; Ruhrort 340 onv.; Lobith 945 -f4; Nijmegen 730 onv.; Arnhem 747 +4; Eefde/IJssel 312 -f2; Deventer 207 +7. Monsin 5462 +2; Borgharen 3988 -18; Belfeld 1158 -f9; Grave beneden de sluis 508 +8. Minimum-diepten in de vaargeul Millingen - St. Andries 340; IJsselkop - Heveadorp 245; Heveadorp - Amerongen 230; IJsselkop - Doesburg 250; Does burg - Zutphen 255; Zutphen - Deven ter 270; Deventer - Windesheim 270. VEENENDAAL Langzaam maar zeker komen de reacties los op het tien dagen geleden geïntroduceerde ontwikkelingshulpproject dat streeft naar het kiezen van een zusterstad voor Veenendaal. Tot dusver hebben de initiatief nemers, de heren Brink, Harteveld en Tuinstra bijna uitsluitend mondelinge reacties gekregen, die vrijwel alle positief waren. Van de politieke partijen Ls één brief binnengekomen van Binding Rechts. Raadslid A. de Kievid deelt daarin mee, dat alleen de wijze waarop het plan voor de ontwikkelingshulp dient te worden gerealiseerd, binnen zijn groepering nog een punt van overleg zal zijn. Van de overige partijen, waarvan zowel de raadsleden als de besturen kennis hebben kunnen nemen van het concept der initiatiefnemers, is nog niets vernomen. Aangenomen wordt dat intern over leg vóór een definitief „ja" of „nee" ten aanzien van het plan daarvan de reden is. Het is voorts niet denkbeeldig dat het plan in de eerstvolgende vergade ring van de gemeenteraad ter sprake komt. Niet alleen de partijen .zijn be naderd, ook het college van B. en W. is officieel op de hoogte gesteld. Boven dien heeft burgemeester P. Bode inmid dels een brief ontvangen waarin hem om een onderhoud wordt gevraagt. De initiatiefnemers willen daarin hun plan toelichten. Ook de burgemeester van Lochem kreeg een brief van de heren Harteveld, Tuinstra en Brink. Van hem wil men een standpunt vernemen, dat als dat van een erkend deskundige zal worden opgevat. De burgemeester is al lange tijd werkzaam in een organisatie die de bevordering van de idee van zus tersteden binnen Europa voor ogen heeft. Tegelijkertijd is het trio bezig met het arrangeren van een afspraak met het Jongeren Vrijwilligers Programma ressorterend onder het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daar wil men ad viezen inwinnen met betrekking tot die gebieden waar ontwikkelingshulp ofwel A. de Kievid eerste SCHERPENZEEL De busdienst Scherpenzeel-Barneveld, onderhouden door de N.V. De Haas uit Veenendaal, zal als de directie van de N.V. haar zin krijgt hele maal worden opgeheven. In het voorjaar heeft men al vergunning gekregen om er zondags mee te stoppen. Nu heeft men bij de rijksverkeersinspectie te Utrecht een verzoek ingediend om deze zeer onrendabele lijn te mogen stopzetten. Infor maties bij de N.V. bevestigden dat er inderdaad een soortgelijk verzoek was inge diend en dat belanghebbenden donderdag de gelegenheid krijgen om in Utrecht bü de rijksverkeersinspectie hun bezwaren in te dienen. Als de firma De Haas toe stemming krijgt dan zal binnen enkele maanden de dienst worden stilgelegd. het meest nodig, ofwel het best uitvoer baar is, binnen het kader van het zus terstad-idee. Wellicht ziet men kans zich van eni ge steun en medewerking van deze zijde te verzekeren. Dan is het niet uitgeslo ten dat het aantrekken van een func tionaris als permanente vertegenwoor diger in het uiteindelijk gekozen ge bied (i.e. de zusterstad) gemakkelijker wordt. Bovendien verwacht men advie zen met betrekking tot instructie, en andere praktische aspecten van het project. Uit tot dusver gelegde contac ten is van de zijde van het ministerie een positieve houding gebleken. Ook de gespreksgroepen die zich met de stof hebben beziggehouden zijn tot de conclusie gekomen dat het plan ze ker uitvoerbaar is. Slechts één groep vond dat desondanks de zendingsge dachte centraal moet blijven staan. Hoewel deze geen deel uitmaakt van het kernplan dat niet aan een kerk gebonden wil zijn hebben de initia tiefnemers goede hoop dat volledige overeenstemming alsnog zal worden bereikt. Het wachten is nu op de inmiddels al breder wordende stroom van reac ties. Wanneer men zover is dat een hierop gebaseerde algemene indruk van de Veenendaalse opinie kan wor den gevormd, wordt een bijeenkomst georganiseerd waarop iedere belang stellende welkom is, en waar de heren Tuinstra, Harteveld en Brink hopen in overleg, en gebruik makend van iedere positieve inbreng, een concreet begin te kunnen maken met de uitvoering van hun plannen. De Veenendaalse afdelingen van de politieke partijen zullen, alduï het drie manschap een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de verwerkelijking van het project. De heren hopen dat de standpunten vóór of tjjdens de eerstvol gende vergadering bekend zullen wor den. Zoals bekend stelt hun concept de partfjen voor de keus: óf men neemt het zusterstad-project op in het verkie zingsprogramma, of men verwerpt het. Een tussenweg is er niet. dat zijn licht was uitgevallen. Hoe dan ook, hij kwam tot stilstand. De politie mannen constateerden een dranklucht; zij hoorden verdachte enigszins „slis send" praten, meenden dat zijn gang wat onzeker was en vonden, dat hij duidelijk onder invloed, was. Er werd zelfs gesproken van „bijna in kennelij ke staat". Dat ontkende de vertegenwoordiger ten stelligste. Hij zei op de klaverjas- avond maar drie borrels en een cola- tik te hebben gedronken. En dat werd door de als getuige gehoorde mede- klaverjassers bevestigd. Ook zei hij heel goed in staat te zijn geweest au to te rijden. De verbalisanten moesten erkennen, dat aan zijn rijden niets te merken was geweest en dat hij nu, in de zittingszaal, ook enigszins slissend sprak. De officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg, merkte op, dat hier toch onvoldoende bewijs voorhanden was om te komen tot een veroordeling op grond van artikel 26. Dat verdachte was door gereden, toen hij het zwaailicht zag, was natuurlijk niet goed, maar toch wel verklaarbaar. Bovendien vond de officier dat niet stoppen allerminst een bewijs was voor rijden onder invloed. De politiemannen hadden ook aan 't rij den van verdachte niets bijzonders op gemerkt; zij ontdekten nu ook de kwes tie van zijn spraak. Bij dat alles kwa men nog de verklaringen van de kla ver jas-vrienden, dat hun collega maar een bescheiden hoeveelheid alcohol had genuttigd. Bij zoveel twijfel kon de officier niet tot een bewijs komen. „In een derge lijk geval moet de twijfel", zo meende hij, „ten gunste van verdachte worden uitgelegd". Hij concludeerde dan ook, dat verdachte zou moeten worden vrij gesproken. Mr. De Kort kwam tot dezelfde con clusie op dezelfde gronden als de offi cier al naar voren had gebracht. Het werd dus een vrijspraak voor de Scher penzeler, die hiermee zeer content was, maar die eigenlijk ook niet anders had verwacht. VEENENDAAL Bij de fam. Van B. in de Van Hoogendorpstraat in Vee nendaal zijn in het weekeinde een be drag van achthonderd gulden, twee transistorradio's, een Engelse klok, een filmcamera en drie kinderspaarpotjea gestolen. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De hele woning werd doorzocht. De politie stelt een onderzoek in. ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland komen op woensdag 17, donderdag 18 en waarschijnlijk ook vrijdag 19 december in openbare ver gadering bijeen in het provinciehuis. Iedere dag wordt om tien uur gestart. Het provinciaal college zal de begroting voor 1970 behandelen. VEENENDAAL Het radio-be richt dat zaterdagmorgen de afge lasting van alle voetbalwedstrijden van die dag aankondigde, betekende niet zonder meer een „lege" zater dagmiddag voor de Veenendaalse voetbalsupporters. Bij verschillende clubs kwamen onmiddellijk de leden van de ontspanningscommissie in actie om klaverjaswedstrijden te or ganiseren, zo ongeveer volksvermaak nummer twee. Zowel de grote als de kleine kantine van het sportpark „Panhuis" was in de middaguren overbevolkt en vol enthousiasme werden de kaarten op tafel gesmeten. Terwijl de klaverjaswedstrijd reeds in volle gang was werden nog tafels binnengebracht om zoveel mogelijk deelnemers gelegenheid te geven het gemis aan voetbalplezier te doen vergeten. De gezellige sfeer in de grote kantine ten spijt kon men herhaaldelijk de opmerking ho ren „dat er best gespeeld had kun nen worden" en een zaterdagmiddag zonder voetbal toch eigenlijk „waar deloos" is. Klaverjaswedstrijden zijn momen teel erg „in" bij de Veenendaalse voetbalclubs. Naast een wekelijkse kaartavond worden er verschillende toernooien georganiseerd, waarvoor steeds weer grote belangstelling be staat. Vooral op vrijdagavond trekken de kaartliefhebbers er in groten getale op uit om prijzen in de wacht te slepen in het toernooi van de Vee nendaalse scheidsrechtersver. of het 8-avonden-toernooi van DOVO. Ook andere clubs beleggen regelma tig kaartavonden, waarbij binding van supporters met hun clubs als belangrijkste motief wordt genoemd. Het is echter geen geheim dat ook de kas van de verschillende ontspan ningscommissies op deze manier goed gevuld blijft. Bij DOVO waren er zaterdagmid dag overigens bijzonder weinig spe lers uit het eerste elftal aanwezig. Alleen Nico Diepeveen was gecon centreerd bezig met het volgens kenners enerverende kaartspel. Henny van Beek, lid van de ont spanningscommissie, was inmiddels reeds bezig met het organiseren van een klaverjaswedstrijd op 24 decem ber. Het wordt, zoals gebruikelijk te gen die tijd, een z.g. „wildavond". „Toch jammer dat de wedstrijd tegen SVZW niet door kon gaan". overpeinsde de heer Van Eist zater dagmiddag. Als voorzitter van de ontspan ningscommissie van DOVO was hij er lichtelijk trots op dat men bij de ze wedstrijd het publiek kon verras sen met een splinternieuwe geluids installatie, aangebracht op de over dekte tribune van het sportpark. Achter in de tribune wordt zelfs een commentaarhokje gebouwd. De geluidsinstallatie is eigendom van DOVO, maar wordt ook door GVVV gebruikt. Daarvoor is vooraf over leg gepleegd met GVW. Een nieu we uitbreiding dus van de accom modatie op het sportpark, waardoor beide clubs meer service kunnen bie den aan de toeschouwers.

De Vallei | 1969 | | pagina 3