Stank Rijnmond verminderd sinds alarm op zondag december- voordeel C.N.V. valt het N.K.V. fel aan Pompidou toonde zich onver mur wbaar Koninklijke Leerdam, iedSiSSb denkt dat hit duurder is. 3dagen gratis reizen Wat zijn Pandbrieven? j^andbrieven Diepgaand onderzoek van oorzaken verbetering Neem nu een aarkaart 65+en Profiteer van het E.E.G.-landbouw aanpassen aan ontwikkelingshulp N.K.V. bepleit verplichte pensioen- regeling Nationaal Spaarfonds brengt nieuw spaarplan Jaarkaart of 3-maandskaart65+? Vrouw dood na val bij vlucht via raam uit brandend huis Vervalsing van loonstaten leverde 60.000 op voordelig uit met NS „ONGEGROND MINDER SLECHTS TWEE MAANDEN KUNSTGREEP SAMENWERKING EINDCOMMUNIQUÊ ONWAARSCHIJNLIJK TABAK EN WIJN VOLTOOIING MINISTER VDINK OP KNLC-VERGADER1NG: SNELLE HULP voordelig uit met NS FONDSEN IN VASTE RENTEDRAGENDE LENINGEN Voor schieten met eonfettikanon boete geëist Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvooi nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Elke hypotheekbank geeft ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. DINSDAG 2 DECEMBER 1969 ROTTERDAM De luchtverontreiniging die zondag in het Rijnmondgebied een kritische drempel heeft overschreden, zal onderwerp zijn van een uitvoerige studie. De Rijnmondbestuurders willen weten hoe de verbetering in de situatie is gekomendoor de maatregelen van het bedrijfsleven, door de meteorologi sche omstandigheden of door een combinatie van beide. Dc bedrijven in de Rotterdamse agglomeratie zullen worden geenquêteerd over de maatregelen, die zij na het vuile-lucht-alarm hebben genomen. Verder zullen windrichtingen en temperaturen tijdens de kritische periode worden bestudeerd. Het resultaat van het onderzoek waarbij zeer vele gegevens moeten worden verwerkt kan wel enige maanden uitblijven, zo zei men gisteren bij het open baar lichaam Rijnmond. F»e Rotterdamse wethouder voor de volksgezondheid. G. Z. de Vos wil de directeuren van chemische fabrie ken bij zich roepen en hun vragen stank-inspecteurs aan te stellen. Naar zijn mening is een niet onbelangrijk deel van de last die deze bedrijven ver oorzaken, toe te schrijven aan non chalance van het personeel. „Zelfs toen de leden van de Commis sie bodem, water, lucht een aangekon digd bezoek aan een van deze bedrij ven brachten, stond er vlak naast hen een afsluiter open, waaruit vrije lijk een en ander ontsnapte. O, ja, zei de man, die met de zorg van de installatie was belast en draai*- de deze dicht Hij was het ding ge woon vergeten. „Die man heeft natuurlijk meer te doen en daarom geloof ik, dat het nuttig is, dat de bedrijven naast veilig- ADVERTENTIB Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.- Vraag ernaar op het station! UTRECHT „Op hol geslagen drij vers" noemt de algemeen secretaris van het Crhistelijk Nationaal Vakver bond, de heer G. van Nierop, deze week in het CNV-blad „De Gids" die bestuurders van NKV-bonden, die de laatste tijd het CNV hebben verweten, een nauwere samenwerking tussen de drie vakcentrales te belemmeren. Hij doelt daarbij met name op de heren P. Brouwer en A. F. Jentjens, respectie velijk voorzitter van de Katholieke Bouwbond en van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, alsmede op en kele uitlatingen in het officiële orgaan van het NKV, „Ruim Zicht". „Deze van eigen afkomst, identiteit en geschiedenis losgeslagen leiders van NKV-organisaties weten niets van de CNV-houding in de samenwerking, zij begrijpen er niets van -of zij willen er niets van begrijpen. En het één is al even miserabel als het ander", aldus de heer Van Nierop. Ook het CNV, aldus de heer Van Nie rop, zou over de werkelijke voorne mens van het NKV ten aanzien van ver dergaande samenwerking en eenwor ding van de vakbeweging langzamer hand duidelijkheid wensen. „Die duide lijkheid is er niet, vandaar dat degenen die zich in NKV-kring tegen het CNV afzetten, in wezen beschouwd kunnen worden als lieden, die hun gram wel iswaar verhalen op het CNV, maar die met hun boodschap in feite bij het NKV zelf zouden moeten zijn". In de NKV-beleidsconclusies van april 1969 werd aangekondigd, dat men een duidelijk, initiatief zou nemen ten aanzien van verdergaande samenwer king van de vakbeweging in Nederland. De heer Van Nierop constateert, dat NVV en CNV nog steeds op een duide lijk initiatief wachten. Hij vraagt zich af of misschien moet worden aangeno men. dat het NKV tengevolge van ver deeldheid in eigen kring niet met „ont dekkende initiatieven" kan komen. Een woordvoerder van het NKV deel de ons mee, dat het NKV de twee an dere vakcentrales al kort na het aan vaarden van de beleidsconclusies heeft uitgenodigd voor een nader beraad over intensivering van de onderlinge sa menwerking. Inmiddels is besloten dat de bestuur ders van NW, NKV en CNV spoedig twee dagen bijeen zullen komen om te bestuderen langs welke weg een nau were samenwerking kan worden be reikt. Deze vergadering wordt waarschijn lijk in januari al gehouden, het NKV acht de kritiek van de heer Van Nie rop dan ook ongegrond. heidsinspecteurs ook een stankinspec teur in dienst nemen". ,Wie in een chemische fabriek „even" een afsluiter laat openstaan, beseft volgens wethouder De Vos ken nelijk niet, dat op datzelfde ogenblik nog eén aantal collega's in het Water weggebied „onschuldige" afsluiters hebben openstaan en dat die met zijn allen precies zoveel stank de lucht in blazen, dat in hun eigen woonwijken misschien hun eige* vrouwen de neus ophalen en zeggen: „Het stinkt van daag toch weer zo". Opmerkelijk minder klachten over luchtverontreiniging dan normaal be reikten gisteren Rijnmond, nadat meer dan twaalf uur lang in dat gebied een alarmperiode had gegolden. Het was de eerste maal dat dit alarm was ge geven. De meet- en regelkamer van Rijn mond voor de luchtverontreiniging gaat op 1 januari officieel werken, zondag middag ging er echter al een verzoek aan alle bedrijven in het gebied van de Nieuwe Waterweg uit, om zo zorg vuldig mogelijk om te springen met het lozen van afvalgassen in de lucht. Het mistige en windstille weer maak te het toen niet waarschijnlijk, dat rook en stank zoals gebruikelijk ln ons land door de wind werden af gevoerd. Er kwamen maandagmorgen slechts twee klachten over stank binnen te gen vijftien normaal. Rijnmond gaat nu een intensief onderzoek instellen waar het teruglopen van de klachten aan te danken is. Het kan zijn, dat de weers omstandigheden toch gunstiger waren dan men dacht, dat er minder klach ten kwamen, omdat men via de radio had gehoord, dat „er iets aan gedaan werd" of dat er maatregelen, die de be drijven hebben genomen, werkelijk ef fectief zijn geweest. Daarom zullen alle bedrijven worden gevraagd hoe zij op het alarmsein van Rijnmond hebben gereageerd en zullen aantekeningen van de 31 meters in het gebied van Rijnmond van mi nuut tot minuut worden vergeleken met meteorologische rapporten. Die studie kan maanden duren. De Shell-raffinaderij was eigener be weging al op zwavelarme stookolie overgeschakeld. Het was nog een zeer „provisorisch alarm, dat zondagmiddag uitging, na dat een van de inspecteurs van Rijn mond thuis klachten had gekregen, die hem de indruk gaven, dat de af valgassen door weersomstandigheden bleven hangen. Eén blik op de com puter in de meet- en regelkamer be vestigde, dat men dichtbij de drempel was, die in de computer was gebouwd en bij het passeren waarvan een alarm signaal zou komen. Omdat pas na 1 januari de meldka mer officieel aan het werk gaat en dan alle daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven een semafoon-aan sluiting krijgen, moest de inspecteur van Rijnmond zondag een kunstgreep uitvoeren door medewerking te vragen van het KNMI. Nadat dit instituut kon bevestigen, dat het windstille, mistige weer nog zes a acht uur zou aanhouden, zegde het toe na de weerberichten over de radio een waarschuwing uit te zen den. Bovendien belde de inspecteur van Rijnmond 21 bedrijven in het gebied op met het yerzoek naarde radio te luisteren en gehoor te geven aan het daarin vervatte verzoek. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Rondom het Haagse Binnenhof was het optimisme over de lang verbeide topconferentie gisteravond ver te zoeken. Zeker voor premier De Jong was daar weinig aanleiding toe. Zijn poging de kwestie van het Britse lid maatschap van de Europese Gemeenschap als nummer een op de agenda te plaatsen liep stuk op Frans verzet. Bondsrepubliek de gemeenschap te ver groten: Wie vreest dat de economische kracht van Duitsland een nadelige in- vloep op het evenwicht binnen de ge meenschap zou kunnen hebben, zou om die reden voor uitbreiding moeten zijn". Brandt nodigde zijn collega's verder uit, tot steeds nauwere politieke samen werking, in het belang ook van de vei ligheid in de wereld. Hij toonde zich bereid de weg naar een economische en monetaire unie te gaan, te beginnen met een Europees Reserve Fonds, waarin elk der landen een id eel van zijn deviezenreserves stopt. „Daten we daarmee in de loop van 1970 beginnen", zo riep hij de partners op. Samenwerking op het gebied van we tenschap en technologie achtte Brandt eveneens onontbeerlijk. Het nu noodlij dende Euratom mag niet. op losse schroeven komen te staan. Tenslotte sprong hij in de bres voor een sterkere Commissie en Europees Parlement. Vooral in Nederlandse oren klonk dat alles bijzonder fraai. Bitter weinig van Premier Pompidou hield onwrikbaar vast aan de voltooiing van de gemeen schap als belangrijkste punt. De spel regels van de Zes bepalen dat voor 1 januari een definitieve regeling voor de Europese landbouw getroffen moet zijn. Een ladekast vol problemen werd daarmee opengetrokken. De kans op een tijdig akkoord daarover maakt het bitter onwaarschijnlijk dat het gesprek met de kandidaat-landen spoedig zal beginnen. Bondskanselier Brandt stelt zijn (for se) bijdrage aan de Europese land- bouwkas afhankelijk van een oplossing voor de kostbare landbouwoverschotten. Pompidou wil daaraan wel meewer ken. maar ziet dit probleem los van de landbouwfinanciering. Premier De Jong wil wel meebetalen aan een nieuwe Europese 1 andbouwre geling. Maar als de Europese Commis sie daarvoor over enig geld moet be schikken zal het Europese Parlement meer controlerende bevoegdheden moe ten krijgen. Premier Rumor van Italië wil evenals de anderen een redelijker lastenverdeling van de landbouw. Zijn land betaalt nu 28 en zal hooguit 23- 24 procent moeten gaan betalen, meent hij. Ook zal een prettige regeling voor de Italiaanse tabak en wijnen uit de bus moeten komen. De Belgische premier Eyskens pleit te eveneens voor een snelle oplossing van de overproduktie. Eensgezind waren Frankrijks part ners over het „voorlopige karakter" van de nieuwe lastenverdeling voor Europa's landbouw: Zo snel er nieuwe landen bij komen zal zij moeten wor den veranderd. Pompidou's antwoord was: Natuur lijk. Maar dan zullen alle partners het over de wijziging eens moeten zijn. Na de „voltooiing" van de Europese Gemeenschap zullen vandaag de agen da-punten .verdieping' en .uitbreiding' aan de orde komen. In de morgenzit ting zal daarbij voorzitter J. Rey, van de Europese Commissie aanwezig mo gen zijn. Gisteren al hebben de president, de zes premiers en evenzovele ministers van Buitenlandse Zaken de onderwer pen in hun aLgemene beschouwingen aangeroerd. De Westduitser Brandt was daarbij het duidelijkst. De keuze waarop de top staat is voor hem: Kiezen tussen een moedige stap voorwaarts of een gevaarlijke cri sis. Daarom de bereidheid van de ROTTERDAM Een kleine brand in de Rotterdamse Bloemstraat heeft gistermiddag het leven gekost van de 27-jarige Marokkaanse vrouw M. Bar- guig. Met haar 32-jarige zwager Mo hammed Tourbi had zij een goed heenkomen gezocht door uit het raam van het huis te klimmen. Beiden ble ven acht meter boven de straat staan op een richel en hielden zich vast aan het kozyn terwijl buurtbewoners wanhopig zochten naar iets dat als vangzeil kon dienen. De vrouw hield het niet lang uit. Voor de ogen van de machteloze om standers viel zij met haar hoofd op een geparkeerde auto. Zij overleed vrij wel onmiddellijk. De man werd verstikt door de rook en moest ook loslaten. Hij kwam ge deeltelijk terecht op een stuk zeil dat de helpers op straat vasthielden. De man kreeg ernstig rugletsel. AMSTERDAM Door frauduleus in vullen van loonstaten heeft de 48-jarige Amsterdamse hoofduitvoerder J. D. een bouwonderneming uit Zoeterwoude voor om en nabij zestigduizend gulden opgelicht. De man heeft bekend; hij wordt van daag voor de officier van justitie ge bracht. Hij werkte aan de bouw van het Alfa Hotel, dat Strand Hotels aan de Europaboulevard in Amsterdam lain neerzetten. Hij zou in de maanden juli tot november op de loonstaten te veel werkuren hebben ingevuld en namen van mensen hebben opgevoerd die hij helemaal niet bij de bouw van het ho tel ean het werk had. ADVERTENTIE Een geschenk wur Iemand op wacht... en stijlvolle schoonheid? Vraag eens naar Drinkglazen van Leerdam, daar maakt U Aristo, Ballet, Gilde of Aruba. Bovendien iemand gelukkig mee. Want Leerdam glas meestal óók nog in een mooie geschenk- is begerenswaardig. Superieure kwaliteit verpakking. De KIM. Hilton en de Holland-Amerika Lijn vinden dat ook. DEN HAAG Er dient een ingrijpende herstructurering van de Europese land bouw in overweging te worden genomen, wil men onder de huidige omstandighe den in de EEG, met steeds toenemende landbouwoverschotten en de daarmee sa menhangende kosten, de belangen van derde landen in het beleid betrekken. De EEG moet, ondanks grote interne moeilijkheden, die verantwoordelijkheid gaan beseffen die zij als belangrijkste handelspartner van de ontwikkelingslanden in de wereld te dragen heeft. Dat stelde de minister voor Ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink. maandagmiddag tijdens een inleiding over de „landbouw als grond beginsel van ontwikkeling", die hq hield voor de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, onder voorzitterschap van ir. C. S. Knottnerus, in het Scheveningse Kurhaus gehouden. dat ook het middelbaar landbouwonder wijs onderwerp van studie zal worden. Het KNLC zal daaraan zelfs een spe ciale conferentie gaan wijden. De prijs van het landbouwcomité die ieder jaar voor bijzondere verdiensten op het terrein van de public relations van de Nederlandse Land- en Tuinbouw wordt toegekend, een som van duizend gulden, kwam dit jaar terecht bij de afdeling Schouwen-Duiveland van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij die vooral aan jongeren en aan toeristen de landbouw op een aantrekkelijke wij ze heeft gepresenteerd. De minister was van mening dat het van het grootste belang is voor de EEG, dat er i* de toekomst ge streefd wordt naar een weloverwogen evenwicht tussen Europese en wereld belangen. De EEG zou ernstig moeten nagaan op welke wijze de landbouw in de zes landen op een harmonische wijze aangepast kan worden aan de belangen van de wereldgemeenschap. Een betere produktiebeheersing, aldus minister Udink tot de leden van de in het KNLC verenigde algemene landbouw organisaties waartussen als gasten de landbouwattachés van België, Duits land en Denemarken en vertegenwoor digers van tal van landbouwinstellin gen, zou kunnen leiden tot voordelen voor derde landen. Dat hangt echter af van het succes van de herstructurering van de landbouw en van de wil der EEG-landen om daarbij het ontwikke lingswerk te betrekken. De vraag blijft bestaan of bij het afnemen van de be roepsbevolking in de landbouw en het onttrekken van gronden aan de agra rische produktie er een zekere ruimte kan ontstaan voor de afzet van land- bouwprodukten uit ontwikkelingslan den. In dit opzicht is zeker een nieuwe visie nodig, meende de minister. Sprekende over wat op korte termijn kan worden gedaan wees minister Udink erop dat dient tc worden on derzocht welk aandeel ons land kan leveren in het verlenen van een meer uitgebreide zuivelhulp aan de ontwikke lingslanden doch de wijze waarop hulp wordt verleend dient te worden aange past aan de behoeften terwijl ook een keuze van prioriteiten dient te worden gemaakt opdat niet door verhoging van zuivelhulp de hulp op andere sectoren vermindert. De jaarvergadering van het KNLC stond dit jaar wel sterk in het kader van de internationale betrekkingen. Ook voorzitter Knottnerus wijdde daaraan nogal wat aandacht zoals wij maandag reeds berichtten. Waar de heer Knottne rus in zijn openingsrede tot de KNLC- vergadering nog op wees was de doel stellingen van de ruilverkaveling die zijns inziens meer op de bedrijf svergro- ting dienen te worden gericht. Hij was er voorts op tegen dat men grond uit de produktie zou nemen ten koste van boe ren die hun bedrijf nog willen voort zetten. Naar aanleiding van 't afgesloten on derzoek naar het lager landbouwonder wijs deelde de heer Knottnerus mede dit alles zal echter doorklinken ln het eindcommuniqué van de topconferen tie. Vanmorgen vroeg zullen zes verte genwoordigers der landen over de sa menstelling van deze „blauwdruk voor Europa's toekomst" de strijd aanbin den. De premiers zullen hem dan van middag vervolmaken. Van de inhoud ervan zal afhangen of de Haagse top en flop of een succes zal zijn geweest. ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond pleit voor instelling van een wettelijk verplichte algemene pensioenregeling voor de werknemers. Bij een dienstverband van veertig jaar zou het pensioen, met inbegrip van de a.o.w., zeventig procent van het laatst genoten loon moeten zijn. In Ruim Zicht, het orgaan van het NKV, ontvouwt de heer F. van Bakel, secretaris van het verbondsbestuur, de door het vakverbond voorgestelde rege ling. De financiering van het pensioenge deelte tussen de a.o.w.-uitkering en de zeventig procent van het laatstgenoten loon kan geregeld worden op basis van het systeem van kapitaaldekking. De weduwen- en wezenpensioenregeling kan op soortgelijke wijze worden ge financierd. De wettelijke regeling moet tevens de garantie inhouden, dat bij wijziging van de betrekking geen pensioenverlies optreedt. Dit zou kunnen gebeuren door bij het kiezen van een andere baan, de contante waarde van de aanspraken van de deelnemers over te hevelen naar een fonds. De uitvoering moet vol gens het NKV geschieden door bedrijfs- taksgewijs gevormde pensioenfondsen. DEN HAAG Het Nationaal Spaar fonds, lid van de Delta-Lloyd Verze keringsgroep zal op 1 januari 1970 een nieuw spaarprogramma invoeren. On der de naam Nationaal Guldens Spaar fonds wordt een spaarvorm gebracht, waarbij geld wordt belegd in vast ren tedragende leningen. Gelijktijdig wordt het Nationaal Aandelen Spaarfonds gesticht dat belegt in aandelen Rolin- co. Combinatie van deze twee spaar- plannen is mogelijk. Aan de spaarplannen kan worden deelgenomen voor tien tot en met der tig jaar en voor vrijwel elk bedrag met een minimum van tien gulden per maand voor guldensspahrders en twin tig gulden voor aandelenspaarders. De stortingen worden beheerd in een beleggingsfonds. Elke spaarder neemt deel in een winstdelingsfonds, waarin jaarlijks een winstaandeel vloeit, alsmede het gehele zg. overle- vingsvoordeel. Dit laatste bestaat uit de bij overlijden van spaarders vrijval lende tegoeden. De overlijdensuitkerin gen worden namelijk niet uit de fond sen maar ten laste van de verzeke ringsmaatschappij gedaan. Alle uitkeringen uit de fondsen en uit het winstdelingsfonds, alsmede de overlijdensuitkeringen zijn belasting vrij. Het spaarplan komt tevens in aan merking voor de gepremieerde spaar regelingen. MAASTRICHT De officier van jus titie bq de rechtbank in Maastricht heeft gistermiddag tegen een 29-ja- rige verwarmingsmonteur een boete van vijfhonderd gulden geëist we gens het toebrengen van lichamelijk letsel. De verwarmingsmonteur had tijdens het carnaval van dit jaar vanaf de prinsenwagen een confetti-kanon op het kijkende publiek gericht en af geschoten. Een meisje van anderhalf jaar kreeg daarbij een stukje karton in het oog. Het oog werd ernstig be schadigd. Een technisch ambtenaar van de ge meentepolitie verklaarde als getuige- deskundige dat dit soort kanonnen bij alle carnavalsoptochten wordt ge bruikt, doch dat zij zeker onder de vuurwapenwet vallen. ADVERTENTIE de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheid8traat 8, 's-Gravenhage.

De Vallei | 1969 | | pagina 7