Zandvoorts kunstenaar werd internationale beroemdheid Onbevoegde Inge nam praktijk voor haar moeder waar en velen vonden er baat bij Bommelerwaard heeft veel te lage dijken Kees Verkade had gelukkige ontmoeting Niet bij te benen reeks opdrachten Rommelmarkt voorBiafra Goudse kaas moet straks Amsterdam- kaasheten in Engeland „Elke winter bestaat gevaar voor een ramp 99 MARISA MOEST EVEN UfTBLAZEN. BRAKEL MOET 75 HUIZEN SLOPEN Naar Rusland Wie allemaal Druk besproken „Zachte Franse' Vijftien jaar Twijfelachtig Vragen over sluiting van spoorlijnen ANDERHALVE METER BREUGHELIAAJVS ONZEKERHEID ZELF BETALEN Vragen aan Luiik over V.S.-Griekenland TT ff weet dat het zo is, maar hij kan ■- het nog altijd niet begrijpen. Vijf jaar lang werkt hij erg hard als beeldenontwerper, verdient gewoon zijn boterham en nog iets erop ook en dan ineens komen de dollars uit Ame rika en de telefoontjes uit Engeland: „Wij willen een beeld van u hebben!" „Het is gewoon een daas idee, dat de mensen je geld vooruit sturen", zegt beeldhouwer-beeldenmaker Kees Ver- kade in Zandvoort. „Ik snap het nog steeds niet, maar het gebeurt", aldus Verkade, nu 28 jaar oud. Een plezierige, bijna beseheiden man. die Kees Verkade. Hij vindt het hele maal niet nodig haren tot op zijn schouders te hebben, omdat hij artiest is. Hij draagt ook geen laarzen, noch jacks uit Tibet of Afghanistan. Hij heeft een gewoon pak aan en zijn boordje staat open. „Moet ik bij het begin beginnen?", ▼raagt hij. „Goed dan; vijf jaar de kunstacademie in Den Haag en ik woon in Zandvoort, omdat mijn vrouw Zandvoortse is". Laatst zei iemand over hem: „Kees Verkade? Kees Ver kade? Verkade? Bekende naam is dat". Maar hij is geen familie, eet wel af en toe een reep en doet al jaren mee aan de jaarlijkse Kunstmarkt in Haarlem. Dat was dit jaar in juli en Kees Ver kade kwam net terug van twee weken Rusland. Waarom? „Omdat je voor zevenhonderd en vijftig gulden alles inbegrepen veertien dagen naar Rus land kon met een reisbureau en die kans wilde ik me niet laten ontglippen. Heerlijk, aan de buitenkant van Mos kou allemaal die houten huisjes. Ik heb er druk gefotografeerd. En Leningrad, geweldig interessant". Doodmoe van zijn reis kwam Ver kade in Zandvoort terug en meteen daarna begon die Kunstmarkt. Hij was er, met zijn bronzen beeldjes, zijn sculptures als men wil. Bij hem kwamen twee mannen kij ken. Ze spraken Engels en een wilde er twee beeldjes hebben. Hij kocht ze en de koper bleek te zijn: David Doug las Duncan, oorlogscorrespondent, Het afgelopen weekeinde heeft de Emmaüs-Communauteit op het terrein van Kasteel Haarzuilens een rommelmarkt gehouden, waarvan de op brengst bestemd was voor de slachtoffers van de oorlog in Biafra. Er werd heel wat speelgoed bijeengebracht, dat zal worden verkocht. Voor wat dat oplevert zal dan voedsel voor de Biafranen worden gekocht. schrijver en fotograaf, de man die net in Vietnam was geweest, de man wiens verhalen en foto's in Amerika door „ie dereen" gelezen en bekeken worden. Duncan, die in Zuid-Frankrijk woont. David Douglas Duncan was niet toe vallig in Haarlem, want bij de firma Enschede worden zijn boeken uitgege ven (voor de Nederlandse markt) en die meneer in zijn gezelschap was de heer Bitter, adjunct-directeur van „En schede". Duncan had gekocht: freule op fiets en twee roddelende wijfjes op een bank. „Een paar weken later kwam hij terug", vertelt Kees Verka de, „en hij kocht nog twee dingen". En toen begon ineens dat ongeloof lijke. „Die vier beeldjes van mij staan dus in zijn huis in Zuid-Frankrijk en daar schijnen zoveel bekende mensen te komen, die ook beeldjes van mij willen hebben, dat ineens de brieven per expresse) met dollarcheques erin in mijn bus rolden". Niet te geloven hoe de zaken zich plotseling voordeden. Want wie zijn de kopers, die beeldjes van Kees Verkade in Zandvoort willen hebben?' Justin Thannhauser, die voor het Guggenheim Museum in New York koopt; Joseph Hirshhorn, de uranium- koning die zijn eigen museum in Wash ington heeft; Bernhard Gimbel, de man van het grootste warenhuis ter wereld in New York; filmster Kirk Douglas en diens collega Yull Brynner. „Kees Verkade grijpt in zijn sculp tures het duizendste deel van een se conde, hij heeft een fotografisch oog", zegt Duncan. Kees Verkade zelf: „Ik wandel soms gewoon met mijn vrouw en de kinderen en dan zie ik iets, dat me bij blijft. Dan maak ik dat beeld later van zwarte was, want zo begin ik. Soms een hollend kind, veel sportmen sen, soms oude mensjes. Dingen die me boeien. En ik maak de beelden steeds voor m'n plezier". In één maand tijds heeft Kees Ver kade meer dan dertig opdrachten uit New York gekregen. Een paar dagen geleden werd hij opgebeld door een hoogleraar uit Londen die een beeld wilde hebben. Verkade noemde een prijs en de man zei meteen: Ja. De grote Gimbel van de warenhui zen schrijft in een brief aan vrienden in Europa: „Kees Verkade is hier in New York het gesprek van de dag". Het Amerikaanse weekblad Time gaat binnenkort een verhaal over Verkade publiceren en de Amerikaanse Colum bia Universiteit wil een beeld van hem hebben. Behandel jij de patiënten maar, anders verloopt de praktijk!" zei dr. Margaret ha K. (56), een vrouwelijke huidarts uit Lever ku- sen, tegen haar dochter Inge (36), toen zijzelf op reis moest voor een rustkuur. Inge was verkoopster in een sportartikelenzaak en wou ook wel eens wat afwisseling. In een witte jas hield zij de vol gende morgen spreekuur. Voor alle patiënten had zij hetzelfde advies „Géén sinaasappelen en voorlopig ook geen melk. En geduld hebben. Als het over drie weken niet weg is, komt u dan nog even terug Raar maar waar: de pukkels, de uitslagen, de irritaties en de ecze men verdwenen vanzelf en de mees te patiënten waren opgetogen. „Dokter" Inge viel door de mand, toen een patiënte bij haar kapper hoorde, dat de echte huidarts al we kenlang niet in de stad was. Inge verkoopt nu weer gymnas- tiekschoentjes. Moeder kreeg dui zend mark boete. KEES VERKADE, de beelden maker uit Zandvoort, met een van zijn sculptures in de hand. En kele maanden geleden een hard werkend artiest in Nederland, nu ineens „het gesprek van de dag" in New York. „Het is gewoon niet bij te benen", zegt Verkade. „Ik heb altijd goed ver kocht, soms aan gemeenten, soms aan ziekenhuizen, soms aan particulieren, maar dit is te gek. Ik sta wel met twee benen op de grond en ga .de zaken even rustig bekijken. Ik moet nu zien hoe ik beelden goed verpakt en naar Amerika verscheept krijg, ik zit met Engelse correspondentie, en ik heb een vlieg biljet voor Amerika in mijn zak, want daat willen ze met me praten". Ik zie een brief van een Amerikaan die naar een kennis schrijft: en dan kom ik naar Parijs om de Henry Moo re collectie te bekijken en ik zou even willen doorvliegen naar Amsterdam, want ik moét het werk van die Ver kade gezien hebben". Hoe ondergaat Kees Verkade zelf deze „ontploffing?" Hij zegt: „Ik zou liegen wanneer ik niet toegaf het heerlijk te vinden om bekend te zijn. En toen die eerste brief met die dol larcheque ineens bij me in de bus rol de, toen heb ik een flesje genomen iets dat ik nooit doe en heb me naast mijn vrouw heerlijk laten doorzakken. Moet je nagaan: drie maanden geleden was ik gewoon aan het werk zoals al tijd en nu ineens dit". Men zegt, dat Kees Verkade al voor meer dan tienduizend dollar aan che ques betaald kreeg, maar hijzelf glim lacht wijs. Hij wil alleen maar, dat zijn werk geen modegril wordt. „Ik ben een hard en serieus werker en ik heb nu geluk gehad', zegt hij. „En ik wil pre cies zo blijven werken als ik doe. Geen contracten, niet in dienst bij iemand. Dan ben ik m'n vrijheid kwijt en dan heb ik geen eigen ideeën meer. En daar pas ik wel voor op". De Britse huisvrouwen zullen bin nenkort aan weer wat nieuws moeten wennen. De naam „Gouda" zoals men hier Goudse kaas noemt, gaat in Engeland voor het grootste deel van deze soort verdwijnen. In plaats daarvan komt de naam „Am sterdam-kaas" Na de vele miljoenen guldens, die in Engeland zijn besteed om de naam Gouda bekend te maken, staat men nu dus voor een belang rijke naamsverandering. Met als grote vraag: Zal de Britse huis vrouw zo maar kaas kopen met de nieuwe naam, ook al is die kaas dezelfde als die ze gewend was? Deze omzwaai is het gevolg van een internationaal verdrag dat in Rome werd ondertekend. Daarbij werd bepaald, dat Goudse kaas met een watergehalte van meer dan 43 procent, geen Goudse kaas meer mag worden genoemd. Deze kaas heet officieel: zachte Franse. Maar dit is natuurlijk een onmogelijke aanduiding voor een belangrijk Nederlands produkt. Daarom besloot het produkt- schap voor de zuivelindustrie om deze kaas van 1 januari af Amster damkaas te noemen. Meer dan negentig procent van de „Goudse", die Nederland naar En geland uitvoert, komt in aanmer king voor de nieuwe naam. Dit jaar zal Engeland ongeveer twaalfhon derd ton Goudse afnemen. De naam Goudse kaas kent men in Engeland al eeuwenlang. Die is hier net zo ingeburgers als Edam mer. Het Dutch Dairy-bureau (Neder lands Zuivelbureau) werkt boven dien al vijftien jaar in Engeland om de vaderlandse boter en deze twee kaassoorten hier nog meer be kendheid te geven. Dit jaar werkt dit bureau met een begroting van drie en een half miljoen gulden. Voor 1970 is een ge lijk bedrag uitgetrokken. Men kan zeggen dat er voor de propaganda ten behoeve van de Goudse kaas jaarlijks één miljoen gulden beschikbaar is. Om alle belangrijke afnemers in Engeland te bewerken met een cam pagne, die op de nieuwe naam „Am sterdam" is gericht, heeft men heel wat extra geld nodig. De suggestie dat de Engelse win keliers de naam Goudse gewoon zul len blijven gebruiken, betwijfelt men in Londen sterk. Niet alleen is dat in strijd met het kaasverdrag van Rome. Ook handelt men dan in strijd met een nieuwe en zeer strenge Britse wet. Die schrijft o.m. voor dat prijs kaartjes en merkkaartjes werkelijk de vlag zijn, die de lading moet dek ken. DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid ir. S. A. Posthumus heeft staatssecreta ris Keijzer van verkeer en waterstaat schriftelijke vragen gesteld over de eventuele sluiting voor passagiersver voer van de spoorwegtrajecten Sneek- Stavoren, Almelo-Mariënberg, Sant- poort-IJmuiden, Kerkrade-Simpelveld, Tiel-Elst en Zutfen-Winterswijk. Moeten deze mededelingen, indien zij juist zouden zijn, in deze zin worden opgevat, dat de toezegging van de staatssecretarig om enigerlei beslissing met betrekking tot de eventuele slui ting van spoorwegtrajecten van tevo ren met de vaste commissie van verkeer en waterstaat te bespreken, niet of vol doende gehonoreerd wordt, aldus ir. Posthunus. ZALTBOMMEL Het lijkt of er nooit iemand komt op de Nieuwedijk. Te midden van hoge bomen en verwilderd struikgewas verschuilt deze uit de mid deleeuwen stammende dijk zich in het landelijke grensgebied van de Bomme lerwaard en de buitenpolder Munnikenland. De herfstwind jaagt hele bladerslierten uit de gelende boomkruinen het vlakke land in en voert soms een flard mee van de monotone dreun van de schepen op de Waal, die glinstert in de verte. Mensen worden in dit verlaten ge bied zelden gezien. Toch zijn ze er wel eens. Als het Munnikenland onder water staat dat gebeurt de laatste jaren elke winter en als de wind naar het noordwesten draait en aanwakkert, dan loopt er wel eens een enkeling naar de Nieuwedijk of naar de Waarddijk ver derop om te kijken of het water er al haast overheen komt. Sommigen van hen hebben het al en kele keren tot een paar centimerer on der de kruin van de dijk zien rijzen. Tot nog toe bleef het daarbij en kon men een paar dagen later weer rustig slapen. De ruim 35.000 mensen in de Bom melerwaard hebben een aantal keren geluk gehad. Om met dijkgraaf J. E. Stuvers te spreken: „Hier bestaat el ke winter het gevaar voor een natio nale ramp. De Bommelerwaard is een deels diep gelegen polder, die meteen zal onder lopen als het water over de Nieuwedijk of de Waarddijk stroomt". Dat klinkt wellicht dramatisch maar de gevaren zijn waarlijk niet denkbeel dig. Rijkswaterstaat heeft uitgerekend dat de lieflijke Nieuwedijk meer dan anderhalve meter te laag is om te kun nen voldoen aan de veiligheidseisen, die voor de Bommelerwaard nodig zijn. De hele Waarddijk en ook de rest van de Waaldijk (tot Rossum toe) is trou wens te laag. Toen dat nogal laat bekend werd, hebben de waterschappen in het gebied meteen plannen ingediend om de polder te beveiligen. Ze zijn ook een fusie aangegaan, zodat de zaak slag vaardiger kan worden aangepakt. Hoe wel de plannen nog niet zijn goedge keurd, wordt erop gerekend, dat nog dit jaar een begin gemaakt kan worden met verbetering van de gevaarlijkste plekken. De plannen liegen er niet om. Het aanzien van het noordwestelijke deel van de polder zal er drastisch door ver anderen. Zo moeten in het dijkdorp Brakel 75 huizen worden afgebroken om de dijkverhoging mogelijk te ma ken. Elders langs de dijk moeten er nog eens 45 huizen aan geloven. De aanvankelijke opzet, waarbij on geveer een derde van het dorp Brakel afgebroken zou moeten worden, kon worden veranderd. Nu moeten alleen de huizen aan de buitenkant van de dijk verdwijnen. Met de aankoop van de huizen is in middels begonnen. Vooral langs de een troosteloze indruk. Vele huizen staan al geruime tijd leeg. Terwijl de tuinen overwoekerd worden, raken de veelal oude boerenhuisjes en landar beiderswoningen snel in verval. Dijkgraaf Stuvers, zelf afkomstig uit de streek, heeft gevoel voor het lieflij ke, wat Breugheliaanse dat gaat ver dwijnen. „Het is ook voor de mensen, die vaak van kindsbeen af onder aan de dijk hebben gewoond, een hele op offering", zegt hij. „Ze zitten daar prachtig vrij, terwijl ze straks in een rijtje in een straat komen te wonen. Maar we hebben geen keus. De zaak moet snel worden aangepak, want we willen geen ramp". De mensen zeker langs de Waard dijk hebben er veelal vrede mee, dat ze weg moeten. Velen van hen heb ben het water meermalen zo hoog aan De Oostenrijkse actrice Marisa Mell neemt er even haar gemak van voordat men weer doorgaat met de opnamen voor de nieuwe /ilm Geen uitweg". Het is een misdaadfilm, die door haar verloofde, Pierluigi Torri, tn Rome wordt gemaakt. de andere kant van de dijk zien staan, dat ze nauwelijks naar bed durfden uit vrees, dat het er overheen zou komen. Neem de eenzame Ger van der Mij- de (70), die alleen met zijn honden en katten in zo'n klein huisje woont, sinds zijn geboorte. Hij leunt in de deurope ning, omringd door zijn dieren. „Ik zal wel ergens in Brakel terecht ko men", zegt hij met een vaag gebaar in de richting van het dorp. „Ik zou liever hier zijn gebleven. En wat erger is, ik geloof dat ik maar een of twee dieren mag meenemen. Waar moet ik dan met de rest naar toe?" In het dorp is niet iedereen evenzeer overtuigd van de noodzaak om de dijk te verhogen. Bovendien heerst er onze kerheid, doordat het nog wel een jaar of vijf kan duren eer de huizen tegen de vlakte moeten en doordat er nog niets bekend is over financiële rege ling en vervangende huizen. Hoe dan ook, oud-schipper Ton van Dalen (65) moet er niets van hebben. „Moet je kijken", zegt hij door zijn raam wijzend, „hoe ver de Waal hier vandaan is. Er komt hier wel eens wa ter, maar het komt nooit verder dan de mast". Die mast, afkomstig van een schip, staat tussen de bloemetjes in zijn tuin. „En mocht het ooit hoger komen dan is het veel eenvoudiger om de huizen wat omhoog te brengen", argumen teert hij verder. Overigens moet hij het eerst allemaal zien, voor hij zich er werkelijk druk over kan maken. „De wereld hangt aan elkaar van plan nen, waar nooit iets van terecht komt", filosofeert hij. De 76-jarige boer/kruidenier Van der Linde die even verderop woont, ook aan de foute kant van de dijk, doet net of hij nergens van weet, „ik zou hier weg moeten? Da's gek. Ik heb er nog nooit iets van gehoord". Boer Klaas van de Linde (33) staat er nuchter tegenover. „Als ik onder re delijke voorwaarden een boerderij in de polder kan krijgen, dicht bij het land, dan zie ik er niet tegenop, hoe wel ik me niet graag in de schulden steek. Ik zal het bedrijf hier zo duur mogelijk moeten verkopen. Ook als ik een zeer goede schadeloosstelling zou krijgen zal het me veel geld gaan kos ten. Is het dat nog waard? Als het niet te lang duurt misschien wel, maar als het tien jaar duurt, dan kan ik beter ophouden met boeren", zo redeneert hij. Zorgen over de financiële afloop van de operatie, die is begroot op 27 mil joen gulden, heeft ook dijkgraaf Stu vers. Een belangrijk deel daarvan veertig procent moeten de ingelan den van de Bommelerwaard betalen, terwijl van de zee tot de Bommeler waard de dijkverzwaringen helemaal door het rijk worden betaald in het ka der van de Deltawet. De redelijkheid daarvan trekt de heer Stuvers ernstig in twijfel. „Dat er voor de Deltawet ergens een grens moet worden getrokken, dat is logisch. Dat die grens voor de Bomme lerwaard is gevallen is jammer, maar ik kan me er bij neerleggen. Ik ga er mee akkoord, dat de veiligheidseisen achter die grens maar een derde be dragen van die in het Deltagebied. Maar mijn begrip houdt op als wij in dit dun bevolkte gebied zoveel zelf moeten betalen. „De Bommelerwaard is van oudsher een arme streek, die door zijn lage lig ging toch al veel hogere waterschaps belastingen moet opbrengen dan de rest van het land. En tenslotte verbiedt het rijk ons om hier industrie aan te trek ken of forensendorpen of -wijken te bouwen. De Bommelerwaard moet groen blijven. Dat is tegenstrijdig: we mogen wel meer betalen dan het Wes ten, maar we mogen de draagkracht niet vergroten", aldus de heer Stuvers. Het polderdistrict, dat zeker niet het onderste uit de kan wil, heeft zich be reid verklaard tien procent van de kos ten te betalen. Bovendien is de provin cie Gelderland genegen om bij te dra gen in de resterende dertig procent. „Kortom", zegt de heer Stuvers, ,we maken het de minister van Verkeer en Waterstaat niet moeilijk". En hij besluit: „Als de dijken in het westen van de Bommelerwaard het de ze winter niet houden, dan krijgen we alles cadeau. Dan voltrekt zich hier een catastrofe, die onmiddellijk tot na tionale ramp verklaard zal worden". Maar het zal aan hem niet liggen. Er kan meteen begonnen worden aan een dijk, die de Nieuwedijk moet ver vangen en die ongeveer anderhalve ki lometer westelijk daarvan dwars door Munnikenland zal worden gelegd. Het ergste gevaar zal daarmee zijn bezworen. En op de Nieuwedijk, die geen waterkering meer zal zijn, zal wel helemaal nooit meer iemand komen. DEN HAAG Kamerleden van zo wel de regeringspartijen als van de op positie hebben minister Luns gevraagd, of de regering bereid is om, zo mogelijk tezamen met de regeringen van gelijk gezinde NAVO-landen, een dringend beroep te doen op de regering van de Verenigde Staten om een actieve en leidende rol te spelen bij de pogingen om een terugkeer naar democratie in Griekenland te bevorderen. De vraag werd gesteld door de Ka merleden Van der Stoel (PvdA), Mom- mersteeg (KVP), Berkhouwer (VVD), Aantjes (ARP). Visser (D'66) en Aarden (Groep-Aarden). WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 4

De Vallei | 1969 | | pagina 11