Veenendaals dagblad Gesprek met Engeland voor midden 1970 Compromis bij de „Haagse top" IEDER VOOR SAMEN.... Buiten DRQSTE een naam in letters Brand in bejaardenhuis in Canada; 58 doden Worosjilof overleden Meer stakingen in Italië Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei r" L. Voortbestaan VMF-af deling (400 man) op het spel Nrd-Korea laat Amerikanen vrij Minister wil vervoer van gevaarlijke stoffen nog verder aan banden leggen KAMER VOOR UITSTEL HUUR VERHOGING z Chirurgen, ambtenaren ONBEKENDE ELEKTRICIEN MAAKT HARTKLEPMACHINE VAN ZIEK JONGETJE Texel krijgt geen naaktstrand KOUDER ff JJ DEN HAAG - De regeringen van de EEG-landen heb ben gisteren een compromis over de verdere eenwording van Europa bereikt. Op de laatste dag van de Haagse topconferentie besloten zij: GELOOF Executie gemeld in China Van "A tot Z" koninklijke Droste kwaliteit! 0 Twee fasen 3w. voor radactie en administratie-: Pr+ns Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 00865-10550 (adm.), 10757 en 10956 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,08 p.w„ 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 3 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 284 Met de Haagse topconferentie was het als met het Hollandse weer in de cember het kan vriezen en het kan dooien. In een lang (en dus vaag) slotcommuniqué worden vele goede voornemens, maar weinig besluiten wereldkundig gemaakt - in feite moet men het doen met de woorden van de heer Pompidou „Als het Franse staatshoofd zijn bereidheid tot deze onderhandelingen toont, is het noe men van een datum niet meer nodig". Ja, ja... Nu waren de te behandelen problemen vele en velerleide afbouw moet zijn beslag krijgen, waarbij het dan vooral gaat over de gemeenschappe lijke landbouwmarkt met z'n niet geringe moeilijkheden door devaluatie en revaluatie, de innerlijke opbouw moet sterker worden met grotere be voegdheden voor de Europese com missie en voor het Europese parlement én dan nog de uitbreiding met nieuwe leden. Echt wel een pakket waarvan deskundigen slapeloze nachten kunnen hebben. Maar een topconferentie, met een pre sident en met premiers, kan nooit het aangewezen orgaan zijn voor dit soort onderhandelingen. In Den Haag had dit het uitgangspunt moeten zijn: „Zijn wij, landen van West-Europa, bereid om samen verder te gaan, samen verder te groeien naar een Europese eenheid Van dat uitgangs punt is niet uitgegaan, in plaats daar van is men gaan onderhandelen. In plaats van het „allen samen" lieten vooral de Fransen het „ieder voor zich" prevaleren. En omdat er dan toch nog iets uit moest komen, werd het tenslotte een „ieder voor samen" een betere typering dan deze kromme woordconstructie kunnen we niet vinden. Zodat de vraag nog onbeantwoord is of de leden-staten inderdaad bereid zijn samen op weg te gaan zonder alleen maar op het eigenbelang te letten. Opvallend is dat West-Duitsland het verst op die Europese weg lijkt te zijn, alle kri.iek op het Duitse natio nalisme ten spijt. Dit land lijkt op weg naar het Europese leiderschap wie daar (als wij) niet gelukkig mee Is, zal moeten bedenken dat het alter natief alleen kan zijn een sterker groei naar Europese eenheid. i De onderhandelingen voor toetreding met Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken zullen midden 1970 kunnen beginnen. Pompidou hield eerdere datum tegen. De nieuwe financiële regeling voor de Europese landbouw zal eind dit jaar in kannen en kruiken moeten zijn. De te overvloedige landbouw- produktie wordt beperkt. De samenwerking op allerlei gebieden wordt uitgebreid: o.a. wat betreft economische, monetaire buitenlandse politiek, alsmede technologie. Voor Euratom zal naar een nieuw onderzoekprogramma worden gezocht. Het akkoord is aldus de Franse minister Schumann (Buitenlandse Za ken) een volledig succes voor Frankrijk èn Europa. Premier De Jong en minis ter Luns waren eveneens „zeer ver heugd over het bereikte resultaat". Wel moesten zij bekennen dat in het communiqué van de topconferentie geen enkele vingerwijzing voor het be- gegin van de onderhandelingen is opge nomen. Niettemin bestaat er tussen de Zes op dit punt een duidelijke afspraak, zo zeiden zij. Minister Schumann stelde vergenoegd vast dat alles volgens het Franse plan was verlopen. Eerst moest de gemeen schap haar werk afmaken (de land bouw) en een gemeenschappelijk stand punt voor de onderhandelingen met de kandidaatlanden opbouwen. Daarna kan dit gesprek beginnen. Hij zag ech ter geen enkele reden dat de voorberei ding meer dan een half jaar de eerste helft van 1970 zou moeten vergen. Duitsland, Frankrijk. Italië en Bene lux hebben gisteren nogmaals hun ge loof beleden in een Verenigd Europa. Rekening houdend met de vele nationa le verlangens hebben zij moeizaam een akkoord bereikt, waardoor het werk in de Europese Gemeenschap weer voor uit kan. De president en de zes premiers be sloten de Gemeenschap uit te bouwen op allerlei terreinen: 0 De Europese commissie zal geleide lijk over eigen geld gaan beschikken, om daarmee al haar werk (ook in de land bouw) te bekostigen. Het Europese Parlement zal meer bevoegdheden op begrotingsgebied krij gen. De mogelijkheid van directe ver kiezingenwordt verder onderzocht. 0 Het nieuwe financiële landbouwre- glement zal vooral met 't oog op een ge meenschap met meer landen, veranderd kunnen worden. Het economisch beleid en de geld politiek in elk van de landen zal meer worden gelijk geschakeld. Nagegaan zal worden of de instelling van een Europees Reservefonds (een soort ge meenschappelijke deviezenpot) kan meehelpen aan de opbouw van een „ge meenschap van stabiliteit en groei". Voor speurwerk en industriële ont wikkeling (technologie) zullen gezamen lijke programma's komen, waarvoor de Zes geld op tafel zullen leggen. 0 De Europese universiteit krijgt meer aandacht. De jeugd zal nauwer bij het werk van de Europese Gemeen schap worden betrokken. Het sociale beleid krijgt meer aan dacht. Het Europees Sociaal Fonds (nu: ter omscholing van werklozen) zal wor den hervormd en nauw aansluiten op een gemeenschappelijk sociaal beleid in de gemeenschap. In gesprek voor de aanvang van het regeringsdiner in de Leidse La kenhal gisteravond v.l.n.r.: prins Bernhard, minister Luns en president Pompidou. Links premier De Jong. HONGKONG Volgens een geheim document, dat in China de ronde doet, zou de vrouw van de afgezette Chine se president Lioe Tsjao-tsji in augus tus 1968 als spionne en contra-revolu tionair zijn geëxecuteerd. Verder wordt gemeld, dat Lioe zelf als arbeider in een staalfabriek werkt. Hij wordt voortdurend bewaakt en ge dwongen vele malen per dag gedwon gen de gedachten van Mao luidop en in het openbaar te citeren. Volgens het document zou de echt genote van Mao Tsjang-Tsjing, heb ben opgehitst'tot de executie van Lioe's vrouw, Wang Koeang-Mei. Voor de culturele revolutie van Mao, die leidde tot ,ck ^wegzuivering van Lioe en zijn volgelingen, was Wang een zeer geëerbiedigd op-werk ster, terwijl zij achter de schermen veel macht uitoefende en een groot prestige bezat. Het bestaan van het document kon in Hongkong niet bevestigd worden. ADVERTENTIE V N i W e kunnen in Wintermaand ken- v nismaken met twee fasen in de S levensgang van hetzelfde dier, het 5 Ree. dat dan bij de mannelijke stukken een tweetal trappen van 5 ontwikkeling demonstreert, n.l. zo- wel de opbouw als de afval van het gewei. Bij een hert in andere 5 periode des jaars met zijn grote kopsier maakt dit uiteraard meer indruk en wie een geregelde op- 5 merkzame bezoeker van de dier- gaarde is, kan er zich in maart te- s 5 recht over verbazen, dat in de eer- inden-afdeling zich plotseling een hoog-gekroond hoofd volledig ont- s takeld presenteert. Edelwild maakt 5 dit veel later door dan de reebok; ge kunt u erover in menige herten- kamp overtuigen en we leren er 5 ook 't een en ander over op de mid- g 5 delbare school, wanneer de leraar S 5 'n beetje natuurzinnig is. Men kan 5 5 zich terecht nauwelijks voorstellen, S dat een zwaar en kapitaal gewei 5 van een 14-ender zó maar, plomp- 5 5 verloren losraakt van de schedel 5 5 en het dier met een kale kop staat. 5 5 Wel, mutatis mutandis gaat het 5 5 bij 't mannelijke reewild op dezelf- de wijze, doch het valt slechts de i jagersman met zijn hulpen en de 5 5 stille snuffelaar op, want veelal 5 houden deze dieren zich in het 5 5 struikgewas op derhalve minder 5 zichtbaar dan roodwild op de vlak- 5 ke hei worden hoogst zelden in 5 gevangenschap gehouden en kun- 5 nen zich niet beroemen op een im- posant ornament, zodat er dus veel 5 v van de verandering aan ons voor- 5 v bijgaat. Ook heeft niet iedereen op zijn wandelingen in de adventswe- 5 ken de kijker bij de hand; dit in- 5 S strument moet bij zulke nasporin- 5 v gen onontbeerlijk heten. Door de 5 geringe afmetingen wordt een ree- 5 5 gewei slechts bij uitzondering ge- vonden; vaak ligt het in de ruigte i of op het strooisel, zakt door vorst of regen weg. wordt in deze tijd i licht door vallend blad bedolven, 5 muis en eekhoorn knabbelen eraan 5 en de voet van een bosarbeider 5 trapt het onachtzaam in de weke 5 bodem. 5 3-11- 69 A. B. WIGMAN 5 AMSTERDAM De Apparatenfa- briek Werkspoor Utrecht met vierhon derd man personeel wordt op het ogenblik door een efficiencybureau op haar eventueel voortbestaan onderzocht. Dit deelde de raad van bestuur gis teren mee in een buitengewone vergade ring. Deze was bijeengeroepen om een inzicht te geven in de huidige situatie waarin deV.M.F. (Stork-Werkspoor) is geraakt. De mededeling dat het niet zeker is of de afdeling kan worden voort gezet, heeft onrust veroorzaakt onder het ongeveer 400 man tellende per soneel. Commentaar van de heer Meijnik- man (NW Metaalbedrijfsbond) gister avond: Er blijkt nu, dat mijn op vrije nieuwsgaring gebaseerde reken sommetje nog niet zo gek is geweest: de afdeling rollend materieel van Werkspoor in Utrecht zit in het ver domhoekje, maar de apparatenbouw heeft voor de hoge verliezen gezorgd. Invoering van de geharmoniseerde salarislijn ingaande 1 januari en lie ver nog met terugwerkende kracht over het bijna afgelopen jaar en com pensatie wegens het wegvallen van het winstaandeel zijn de eisen, die het bij de vijf erkende vakbonden ge organiseerde personeei van Bronswerk in Amersfoort (ongeveer 1800 man) gisteravond aan zijn vakbondsleiders heeft gesteld. Enige honderden vakbondsleden bij Bronswerk hebben in een vergadering de vakbondsbestuurders veertien da gen de tijd gegeven voor overleg met de bedrijfsdirectie van Bronswerk, een dochteronderneming van V.M.F./Stork- Werkspoor. Er bestaat al enige maanden onrust bij Bronswerk, omdat het personeel meent niets te hebben gemerkt van de toegezegde geharmoniseerdesalat- rislijn sinds de overneming van Brons- werk-Wilton Feijenoord door de V.M.F. De salarissen bij Bronswerk waren afgestemd op de cao. De salarissen bij de vijf grootste V.M.F.-bedrijven la gen iets hoger. Het Bronswerkperso- neel wenst nu aanpassing. De vakbon den hebben toegezegd, dat zij zo spoe dig mogelijk over de eisen van hun leden contact zullen opnemen met de bedrijfsdirectie. Voor verslag aandeelhoudersvergade ring V.M.F. zie pag. 9. de NOTRE-DAME-DU-LAC Bij brand die gistermorgen vroeg een huis voor ouden van dagen te Notre - Dame-Du-Lac in de Canadese pro vincie Quebec heeft verwoest, zijn vermoedelijk 58 personen om het le ven gekomen. Het genoemde dorp ligt 193 k mten noordoosten van de stad Quebec. De brand brak uit om 6 uur 's morgens en raasde zo snel door het drie ver diepingen tellende pand heen dat de brandweer vrijwel hulpeloos stond. Men vermoedt dat zich op het ogen blik van de ramp tussen de 71 en 78 dames en heren op leeftijd in het huis ophielden. Onder de 22 overlevenden bevinden zich de eigenaar van het huis, diens vrouw en hun twee kinderen. Ten minste 20 van degenen die in het huis „Repos du vieillard" woonden, waren kreupel of zeer moeilijk ter been. Veel van de overlevenden hebben brandwonden opgelopen en worden thans in een plaatselijk ziekenhuis verpleegd. Maar enkelen hunner zou den rechtstreeks naar vrienden en kennissen zijn gegaan zodat men nog niet weet wie waar is, en wat hem of haar scheelt. Het huis was een voormalig schoolge bouw, van ongeveer 75 jaar oud. Twee leden van het personeel die zich hadden gered door uit het raam te springen zeiden dat het vuur zo snel om zich heen had gegrepen dat zij geen andere keus hadden gehad. Notre-Dame-Du-Lac is een kleine plaats die maar over een brand weerwagen beschikt. De enige pomp bevond zich op een afstand van 400 meter. SEOEL Noord-Korea heeft drie Amerikaanse militairen vrijgelaten, die op 17 augustus jl met hun helikopter boven Noord-Korea waren neergescho ten. Alle drie waren gewond, twee van hen ernstig. De vrijlating geschiedde onmiddel lijk na een Korte bespreking tussen de leider van de wapenstilstandscommissie van de VN en de VS. de Amerikaanse generaal-majoor Arthur H. Adams, en zijn Noordkoreaanse tegenspeler, gene raal-majoor Tsjoen Soen-li. MOSKOU Maarschalk Klimentf Efremowitsj Worosjilof, een Sowjet- russisch staatsman, ex-president en oorlogsleider, is vanmorgen op 89- jarige leeftijd overleden. DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) wil in samen werking met zijn collega's van omlig gende landen het vervoer van gevaar lijke stoffen verder aan banden gaan leggen. Een internationale commissie stelt op dit ogenblik een uniforme regeling op om bepaalde wegen, tunnels, bruggen en viaducten voor dit verkeer te kunnen afsluiten. In ons land geldt thans uitsluitend een verbod om met gevaarlijke stoffen door tunnels te rijden. De gemeenten kunnen bepaalde omleidingsroutes aan wijzen. Aanleiding tot dit overleg is het steeds intensiever wordende vervoer van gevaarlijke chemicaliën over de weg en de daarmee groeiende kans op zeer ernstige ongelukken. Verder loopt in Nederland de drink watervoorziening gevaar als een tank scheurt of ontploft waardoor duizenden liters agressieve chemicaliën in het grondwater dringen. Intussen heeft de Algemene verladers- en eigenvervoerdersorganisatie (Evo) al bij het ministerie van verkeer en wa terstaat aan de bel getrokken omdat het doorrijverbod in tunnels de vracht wagenchauffeurs dwingt via smalle en bochtige wegen hun weg te zoeken. Het verdwijnen van de Barendrechtse brug over de Oude Maas verplicht de zware vrachtwagens zelfs van betrek kelijk kleine ponten gebruik te maken. DEN HAAG De Tweede Kamer zal zeker instemmen met het voorstel van de regering om de huurverhoging in 1970 uit te stellen van 1 januari tot 1 juli. Dat is gebleken tijdens het van nacht gehouden debat in de Tweede Kamer. Veel kritiek echter heeft mi nister Schut moeten incasseren wegens zijn plan om in de jaren 1971, '72 en '73 de huurverhoging met één procent op te voeren van zes tot zeven procent. Ernstige bedenkingen daartegen wer den aangevoerd door de woordvoerders van KVP, PvdA (...„het zal wel een blijvende verhoging worden"ARP en D'66. De CHU en de PSP verklaar den zich tegen de extra verhoging. Al leen de VVD „kon zich voorstellen dat het percentage stijgt tot tien of vijftien procent". ROME De chirurgen in Italië hebben dinsdag alleen maar spoedoperaties kunnen verrichten in verband met een staking van de narcotiseurs die op korte termijn een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst willen. Inmiddels hebben de hoge ambtena ren een reeks langzaam-aan-acties aan gekondigd tussen nu en Kerstmis, waar door de werking van het staatapparaat ernstig bedreigd wordt. De hoge amb tenaren zijn van mening dat de rege ring de overeenkomst met hen niet is nagekomen over de bijzonderheden van een voorgenomen herziening van het bureaucratisch geachte staatsappa raat. De Italiaanse onderwijzers gaan ook staken. Zü willen hiermee protesteren tegen de volgens hen te lage salarissen en de te grote klassen Heden zullen de meeste onderwijzers thuis blijven. Vermoedelijk 58 mensen zijn omgekomen bij een brand die gisteren ge woed heeft in een bejaardentehuis in Notre Dame du Lac, in het noorden van de Canadese provincie Quebec. Het tehuis, een houten gebouw van drie verdiepingen, brandde grotendeels uit. Slechts veertien bejaarden konden worden gered. Veel bewoners konden zichzelf niet in veiligheid stellen daar zij invalide waren. ROME Een tot dusver onbekend gebleven elektricien is plotseling een held geworden in Rome, nadat hij een ingewikkelde elektrische hartklepma chine had gerepareerd en daarmee het leven van een jongetje redde. De vader van het hartpatiëntje had in wanhoop nummer 113 gebeld, het nummer voor noodgevallen van de tele foondienst in de Italiaanse hoofdstad, en om hulp gevraagd, omdat de hart klepmachine, waarmee zijn zoontje in leven wordt gehouden, defect was ge raakt. De beambte aan het andere eind van de lijn wist niet wat hij ermee aan moest en besloot de boodschap door te geven aan het elektriciteitsbedrijf, dat een elektricien stuurde. Deze slaagde erin een gebroken draad in het appa raat te vervangen en de machine weer op gang te brengen. Duizenden metaalarbeiders zijn dins dag naar een kleine fabriek in Milaan getrokken nadat de eigenaar, de 52-ja- rige Ulissc Cantoni, met een geweer had geschoten. Vier van de honderd arbeiders die het 40 man sterke personeel van Can toni wilden overhalen om met hen te staken, werden door kogeltjes getrof fen. Volgens de politie heeft Cantoni verklaard dat hij een schot had ge lost, toen vijf stakers poogden zijn fa briek binnen te dringen. TEXEL Texel krijgt voorlopig geen naaktstrand. De gemeenteraad heeft gisteren een verzoek van de Nederland se federatie van naturistenverenigin gen, verworpen. Voor stemden alle vier leden van de PvdA. Tegen stemden Texels belang. WD, AR en CHU. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordelijke wind.

De Vallei | 1969 | | pagina 1