Kamer akkoord met uitstel huurverhoging tot 1 juli VMFGAF OPENING ZAKEN TOCH 1SX PREML: VOOR TNOORDEN RECHTBA1NK IN BRAND GESTOKEN Kruidendokter v. d. M. krijgt f 10.000 boete Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Opel, Ford en Vauxhall duurder Extra verhoging in 7977-'73 ontmoet veel bezwaren Opzet staat vastzegt officier DE BLOCK OVERSTAG* Voor roofmoord op grootmoeder vijf jaar cel Ambtenaren op Curacao staken Schoolstaking in Beverwijk duurt toch voort Steun Hangen en wurgen „Gesleutel" §§g§ Krediet f 30 min. gevraagd VERDIENEN Afwijzing Stuurman maakte amok aan boord ARCHIEVEN munHRRDT'S HOOFDPIJN POEDERS Vijf jaar eis tegen bankovervaller Het feest Tan surprise en rijm is pas compleet met bloemen. Van die grote, kleurige bossen. Of een fijne plant. EIS 6 WEKEN GEEN BEZWAAR VERZEKERINGEN Cao maatkleding: zes pet meer loon WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 DEN HAAG De Tweede Kamer zal instemmen met het voorgestelde uitstel van de huurverhoging in 1970 van 1 januari tot 1 juli, zo is tijdens de debatten vannacht gebleken. „Deze beslissing mag echter in geen enkel opzicht worden gezien als een precedent", zei KVP-woordvoerder ir. P. A. M. Cornelissen bij de behande ling van het voorstel tot wijziging van de wet jaarlijkse huurverhoging en van de huurwet. Verschuiving van de datum van de jaarlijkse huurverhoging in de jaren na 1970 heeft de sympathie van de KVP-fractie, maar zij geeft de voorkeur aan de datum van 1 april in plaats van 1 juni, zoals bouwminister ir. W. F. Schut zich voorstelt. Ernstige bedenkingen ontwikkelde ir. Cornelissen tegen het voorstel van de minister om in de jaren 1971, '72 en '73 de huurverhoging van 6 op 7 procent te brengen. De KVP heeft geenszins de overtuiging dat een verhoging van 7 procent in die jaren geen ongewenste druk op de prijsontwikkeling zal leg gen. Ir. Cornelissen stelde minister Schut dan ook voor zijn „inhaalmanoevre" achterwege te laten en het percentage van 6 ook in 1971, '72 en '73 te handha ven en de datum van de huurverhoging te verschuiven naar 1 april. Ir. Corne lissen kwam met een amendement dat beoogt de belemmeringen weg te ne men welke de huurbescherming ten on rechte aan de woningverbetering in de weg legt. Het komt, zo zei hij, voor dat de huurbescherming in een aantal ge vallen wordt gebruikt op een wijze die schade doet aan de volkshuisvesting. De socialist drs. E. L. Berg vertelde minister Schut dat zijn fractie het voor stel tot uitstel der huurverhoging in 1970 tot 1 juli zal steunen. „Dat gebeurt omdat wij niet willen dat veel laagstbe taalden op 1 januari 1970 een huurver hoging van 6 procent zouden moeten be talen of een betaalbare woning verder buiten hun bereik zien komen." Over de verhoging van 6 naar 7 pro cent zei drs. Berg zich nauwelijks te kunnen voorstellen dat deze tijdelijke verhoging geen blijvende wordt. „Deze operatie lijkt verdacht veel op het uit stel van de btw-verhoging". Naar de mening van de PvdA-woord- voerder dienen de bewoners van krot ten of slechte huizen niet door verdere huurverhoging te worden getroffen. Hij sprak de hoop uit dat de 400.000 krotten buiten de verhoging zullen vallen en hij kondigde aan desnoods hierover een uit spraak van de Kamer te zullen vragen. 99 De VVD'er H. Wiegel zei dat zijn fractie „met hangen en wurgen" ak koord gaat met het uitstel van de huur verhoging in 1970. Uitstel tot een latere datum noemde hij Ten kwalijke zaak voor de continuïteit in het bouwbeleid. Ook hij vond dat hier geen sprake mag zijn van een precedent. Als voor de jaren 1971, '72 en '73 een structurele verschuiving zou moeten komen zou er, naar de mening van de VVD-fractie, enige compensatie op tafel moeten ko men, b.v. in de vorm van een tussentijd se huurverhoging. De heer Wiegel zag in de verhoging van 6 naar 7 procent geen permanente verhoging. Hij kon zich indenken dat het percentage stijgt tot 10, of 15. opdat er meer geld vrij kpmt voor de indivividuele subsidies. D'66 meent dat het gevaarlijk is te veel met huurverhogingen te manipule ren. Drs. E. Nypels deelde mee dat zijn fractie veel waarde hecht aan de oorspronkelijk vastgestelde huurverho gingen. Hij somde een aantal gevaren op die bij verschuivingen kunnen ontstaan: de doorstroming kan worden belemmerd, de realisatie van het" bouwprogramma kan spaak lopen, er kan een toenemende discrepantie ontstaan tussen bestaande en nieuwe woningen, terwijl de finan ciering van de particuliere bouw in het gedrang komt. Drs. Nypels gaf de regering in overweging het uitstel in 1970, overeenkomstig het SER-advies, op 1 juli te houden, maar in de volgen de jaren de ingangsdatum te handhaven op 1 januari. Dan zou, naar de mening van D'66, kunnen worden volstaan met een éénmalige stijging van het percen tage tot 7 in 1971. Daarna kan het per centage van 6 worden gehandhaafd. Mr. W'. Aantjes (ARP) vroeg zich af wat minister Schut met zijn „gesleutel eigener beweging" aan datum en aan percentage losmaakt. De bewindsman gaat verder dan het SER-advies en hij stapt van het 6-per- centspercentage af. Het risico zit er, aldus mr. Aantjes, in dat de verhoging naar 7 procent wordt verworpen maar dat de Kamer de datum van 1 juni aan vaardt. Hij stelde voor zo weinig moge lijk te manipuleren, door in 1970 de da tum van' ingang te bepalen op 1 juli en het „er verder bij te laten". Ten aan zien van 1971 wilde hij wel een modifi catie aangebracht zien: dan kan de da tum op 1 april worden teruggedraaid, om een jaar later op 1 januari terug te keren. Mr. Aantjes zei nog niet door mi nister Schut te zijn overtuigd, al wilde hij de zaken niet al te pessimistisch in zien. Minister Schut komt woensdagoch tend aan het woord. MINISTER SCHUT Het gesleutel" aan de percentages van de huurverhogingen in de jaren '71-73 ontmoette in de Kamer veel kritiek Amsterdam „Na 1970 zal het met de VMF (Stork - Werkspoor) beter gaan. Mogelijk dat nog onrendabele activiteiten worden af gekapt, doch die zullen worden gecom penseerd door nieuwe elders. Zeventig procent van de omzet is duidelijk ren dabel. Sommige ^.onderdelen zelfs zo rendabel, dat in het nieuwe herstructu reringsprogramma de nadruk vooral op die artikelen zal worden gelegd". Dit zijn de woorden uitgesproken door jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, lid van de raad Het verlies over 1969 van ongeveer f 15 miljoen heeft drie hoofdoorzaken: reorganisatieverliezen van f 12 miljoen, verliézen van eenzelfde bedrag op on derbezetting en verkeerd calculeren en hogere rentelasten. Een deel van deze verliezen wordt weer gecompenseerd. De tegenslagen noemde jhr. mr. Sickin ghe uitvloeisels van de krachtige ex pansie van de laatste jaren. Veel acti viteiten tonen aan dat er tal van moge lijkheden zijn. De basis moet echter verbreed worden. Voor de uitbouw van het herstructureringsprogramma wordt met de regering onderhandeld over een krediet van f35 miljoen. De helft van de omzet is al gericht op de sterk groeiende chemische sector en de ande re helft is verdeeld over openbare nuts bedrijven, scheepvaart etc. De helft van de omzet wordt geëxporteerd. De orderportefeuille is beter voorzien dan ten tijde van het aannemen van de thans gereed zijnde orders. Over het overheidskrediet zei jhr. mr. Sickinghe: „Er is geen sprake van een chantage- politiek. Als je ziet wat naar de land bouw gaat, geloof ik dat de metaalin dustrie ook wel eens aan de deur mag kloppen". Op een vraag van ir. Vondeling of de order van de Spoorwegen voldoende was om de werkgelegenheid daarop te baseren, deelde het bestuur mede, dat men met vijf jaar vooruit het voorlopig kan proveren. Maar wij nemen beslist geen orders aan alleen om werk te ver schaffen. Er moet ook op verdiend wor den, anders gaat het concern te gron de. Naar gelang de ontwikkeling na het eerste halfjaar 1970 zal worden beke- eerste halfjaar 1970, zal worden beke- satie wegens de derving van de winst deling aan het personeel kan worden toegekend. De openheid die het bestuur in de vergadering had getoond, werd beloond met een stevig applaus. DEN HAAG Minister De Block (economische 7aken) is bereid voor 1970 de premie voor uitbreidingen van bestaande industrieën in het noorden des lands op vijftien procentje handhaven. In de miljoenennota werd be kendgemaakt. dat die premie van vijftien tot tien procent zou worden terugge draaid. Tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de begroting van Econo mische Zaken werd van vele kanten bezwaar gemaakt tegen de nieuwe maatregel. De heer Engels (kvp) diende de vo rige week een motie in om het be- ADVERTENTIE 1668 Vader Cats zei: "Zelfs kinderen zl]n geen hinderen, als Je ze door een glaasje "VLEK"beklJkT Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeef voordelige merkjenever. ANNO 1550 CHü-afgevaardigde Tolman kondig de aan dat zijn fractie zich wel kan vinden in een uitstel van de huurverho ging tot 1 juli in 1970. Zij wyst de ver ging van .6 naar 7 procent voor de jaren hoging van 6 naar 7 procent voor de ja ren 1971. '72 en '73 ter compensatie van de verschuiving van de datum, van de hand. De CHU vindt dit 'n te zware hypo theek op de toekomst. Hij gaf minister Schut de gedachte mee via een serie 11-maandelijkse verhogingen in 1976 weer op de datum van 1 januari terug te komen. Tenslotte zei de heer Tolman dat zijn fractie hooguit accoord zal gaan met een verhoging van 7 procent voor één enkel jaar. De PSP-afgevaardigde, H. Gortzak, meende dat de compensatie voor het uitstel van de huurverhoging, die gevon den wordt in een verhoging van 6 naar 7 procent gedurende drie jaren, in de zakken van de huiseigenaren terecht komt. Hij stelde zich afwijzend op te genover het beleid als in dit wetsont werp tot uitdrukking komt. KARLSTAD Gewapend met twee msens heeft de stuurman van het Ne derlandse schip Bothnia dinsdag op het Vaenermeer in West-Zweden zijn kapi tein aangevallen. Met hulp van twee be manningsleden wist de kapitein hem te ontwapenen en met een touw vast te binden. Daarop waarschuwde hij via de scheepsradio de politie, die het schip Jn Skoghall opwachtte en de stuurman in hechtenis nam. In het afgebrande deel van het ge bouw bevonden zich alle archieven. De foto toont iets van de door de brand en het bluswater aangerichte schade in het gebouw. MIDDELBURG „Ik ben er hon derd procent zeker van dat hier sprake is van brandstichting. Daarvoor zijn de aanwijzingen al te duidelijk". Dat zei de Middelburgse officier van jus titie en hoofd van het parket mr. J. C. Andreae nadat een felle brand gister morgen het gebouw van de rechtbank aan het Hofplein in Middelburg gro tendeels had verwoest. De benedenverdieping van het pand waar het parket en de administratie zetelden, is totaal uitgebrand. De bo venverdieping met de zittingzaal zijn door het vuur en de sterke rookontwik keling ernstig aangetast, maar kunnen binnen redelijke tijd worden hersteld. De justitiële archieven hebben door de brand slechts lichte schade opgelo pen. De materiële schade kon nog niet worden vastgesteld. Met het herstel van het rechtbankge bouw zal ongeveer een half jaar ge moeid zijn. De strafzittingen zullen voorlopig in het gebouw van het Kan tongerecht worden gehouden. Gistermiddag nadat de brandweer het nablussingswerk had beëindigd, is direct begonnen met het herstel van de bovenverdieping ten behoeve van de administratie. De brand werd door een om wonende ontdekt, die om kwart voor zes gistermorgen de brandweer alar meerde. EINDHOVEN De kruidendokter uit Casteren, W. van de M. is door de kanton rechter uit Eindhoven veroordeeld tot een boete van f 10.000,- wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst. Tijdens de zitting bleek dat de 42-jarige Lukas Visser op 12 oktober 1968 by Van de M. geweest was naar aanleiding van 'n advertentie in een krant. Verdachte heeft hem toen een zak kruiden verkocht voor f 250,- die hem gegarandeerd beter zouden maken. Ook zou Van de M. over de hand van de patiënt gestreken hebben. ADVERTENTIE ALKMAAR Vijf jaar gevangenis straf eiste de officier van justitie bij de meervoudige kamer van de Alkmaar- se rechtbank, jonkheer mr. A. Reigers mans, gisteren tegen de 28-jarige bank overvaller Friedhelm G. uit Amster dam. Hij had 17 september de kassier van de Coöperatieve Raiffeisenbank in Oosthuizen twintigduizend gulden afhandig gemaakt. Na een grootscheepse achtervolging door de bevolking van het Noordhol landse dorp werd de man overmees terd. Zijn metgezel, de 42-jarige H. K. uit Beets, die tijdens de overval enkele kilometers verderop met een walkie- talkie de zaak afwachtte, merkte niet dat de overval op een mislukking uit liep. Tijdens de rechtzitting wilden bei den niets met elkaar te maken hebben. K. werd onmiddellijk in vrijheid ge steld. Tegen hem was twaalf maan den met aftrek geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk. AMSTERDAM General Motors en Ford gaan hun Britse en Duitse mer ken in prijs verhogen. De Ford wordt negen tot tien procent, duurder. De Opel gaat zes tot negen procent omhoog en de Vauxhall drie tot vijf procent. De Opel Kadett komt van zesduizend gulden op 6500 gulden. De Vauxhall Viva, nu net onder de zesduizend gul den, gaat 6300 gulden kosten. General Motors geeft als motief voor de prijsverhoging de gestegen loon- en materiaalkosten en de revaluatie in Duitsland. Al eerder zijn meer merken in Duitsland duurder geworden door de revaluatie. DEN HAAG Tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek is de dertigjarige metselaar Andreas J. D. K. uit Den Haag gisteren door de rechtbank daar veroordeeld. Hij had op 14 maart zijn 79-jarige grootmoeder met een bijl de schedel ingeslagen. De vrouw was aan haar verwondingen bezweken. Na de aanslag had de metselaar ruim zeshonderd gulden van haar mee genomen. De grootmoeder droeg haar geld altijd in een linnen zakje onder haar rok. Er was acht jaar tegen de metselaar geëist. ADVERTENTIE Originele 5 december-verrassingen! Enige tijd na het bezoek aan Van de M. is Lukas Visser overleden overigens niet als gevolg van het ge bruik van de kruiden. De moeder en een halfbroer van Visser bevestigden het ten laste gelegde. Een derde ge tuige werd door de officier gehoord in verband met het strijken over de hand. Ook dit werd door de kanton rechter, mr. A. Roeffen, als bewezen beschouwd, ondanks een ontkenning van de verdachte. De officier, mr. J. Hulleman, eiste tegen Van de M. een hechtepisstraf van zes weken, omdat zijns inziens een geldstraf voor de verdachte niet zo zwaar zou wegen. Mr. Hulleman zei nog veel meer brieven in zijn bezit te hebben met klachten tegen Van de M. Met name in België schijnt de kruidendokter zijn praktijk uit te breiden. Mr. Hulleman noemde prij zen van 32.000 Belgische franken voor een zak kruiden. Hij verwacht in de naaste toekomst dan ook nog meer aanklachten tegen de verdachte. De raadsman van Van de M., mr. N. van Bakel, meende dat de hele zaak in een bepaalde sfeer was ge trokken door een aantal mensen, die persé de ondergang van zijn cliënt willen bewerkstelligen. Hij vroeg de kantonrechter dan ook op de feiten af te gaan en zich niet door emoties te laten meeslepen. Voorts maakte hij melding van het feit, dat het ten laste gelegde gepleegd is voordat de bewuste tv-uitzending en het daaruit voortvloeiende proces plaats vonden. De kantonrechter achtte het ten las te gelegde bewezen, maar meende dat een geldstraf meer op zijn plaats zou zijn. WILLEMSTAD Op Curacao is gistermorgen een staking uitgebroken onder de werknemers in dienst van het eilandengebied Curaao. By de staking zijn zo'n vijftienhonderd man betrokken. Aanleiding tot de staking was een circulaire van de directie waarin stond dat de toeslagen voor vuil, zwaar of speciaal werk, zouden worden vermin derd. De werknemers besloten daarop tot staking. De directie trok de cir culaire weer in, maar de stakers gin gen door „om andere eisen kracht bij te zetten". ADVERTENTIE SPAARBANK! siaitih voiat 999-123 II 1 ^SiË&SfSSmè staande percentage te handhaven. Mi nister De Block, die hiertegen enkele dagen geleden nog bezwaar maakte, zei gisteravond: „Ik zal de uitspraak van dé Kamer volgen". De. overheid kan op dit moment wei nig doen aan de moeilijkheden in de Groningse strokartonindustrie. Er moet, zo zei mr. De Block, eerst een plan komen voor een nieuwe opzet van deze industrie. De behandeling van de begroting 1970 van economische zaken heeft aanleiding gegeven tot niet minder dan zestien moties, waarvan vier zijn in gediend door twee of meer regerings partijen. In de tweede vier-partijenmotie werd de regering gevraagd opnieuw te over wegen of de rente-overbruggingsrege ling voor de scheepsbouw niet kan worden verbeterd. Het effect van de huidige regeling is door de gestegen marktrente sterk verminderd, en de door de EEG-ministerraad vastgestel de regeling ter neutralisering van de concurrentievervalsing bij het bouwen van schepen, die een overheidssteun toelaat van maximaal 10 procent van de contractprijs,is een maximum dat de thans geldende regeling ver over schrijft. De derde vier-partij en-motie betrof de maximum broodprijs. Hierin wordt de regering gevraagd een vrije prijs zetting van brood te bevorderen. Voorlopig wordt gedacht aan gesne den en verpakt brood. De motie be doeld om de minister tot groter spoed aan te zetten beoogt niet een vrije broodprijs over de gehele linie. In de vierde, door de ARP en KVP vorige week ingediende motie, wordt de regering gevraagd een college van on derzoek naar fusies in te stellen, dat dient te zijn samengesteld uit vertrou wensmannen van het bedrijfsleven en personen die kunnen worden geacht het algemeen belang te vertegenwoordigen, zoals Kamerleden. Vooralsnog zou het college op basis van vrijwillig heid moeten horen. Indien dit tot te leurstellende resultaten zou leiden, zou een verschijningsplicht en het horen onder ede moeten worden ingevoerd. Minister De Block heeft verklaard de motieven van de motie te kunnen onderschrijven. Hij wil de Sociaal-Eco nomische Raad advies laten uitbren gen over de modaliteiten. Hij had geen bezwaar tegen de motie. De minister had geen behoefte aan de vier-partijenmotie over de brood prijs, omdat primo de broodprijs de laatste jaren voldoende is gestegen om de bakkerijen een marge te laten, en secundo omdat het onderzoek naar de ze kwestie wordt voortgezet. Minister De Block vreesde bovendien repercus sies van een vrije prijsvorming voor de kosten van levensonderhoud. Minister De Block zegde toe dat in dien in de komende maanden gëën ver betering intreedt in de situatie in de scheepsbouw, de zaak van de rente- overbruggingsregeling opnieuw in over weging zal worden genomen, en meen de dat deze uitspraak de motie-Nelis- sen (eveneens mede-ondertekend door afgevaardigden van de andere drie re geringspartijen) dekte. In derde termijn diende A. de Goede (D'66) een zestiende motie in volgens welke de levensverzekeringsmaat schappijen en pensioenverzekeraars een termyn moet worden gesteld waar binnen zij conclusies om mogelijke prijsdalingen dienen te formuleren. De regering zou deze conclusies moe ten toetsen aan haar prijsbeleid waar het 't doorgeven van mogelijke prijs dalingen aan de consument betreft, en de Kamer uiterlijk volgend voorjaar hierover moeten inlichten. De voortdurend hoge rentestand, al dus de motie, biedt de mogelijkheid om de tarieven voor levens- en pensioen verzekeringen te verlagen. Minister De Block verklaarde dat de ze kwestie onderwerp van overleg is met de minister van financiën en de verzekeringsmaatschappijen. Hij meen de zich, gezien de ingewikkeldheid van deze materie, niet aan een termijn te kunnen binden en had daarom geen behoefte aan de motie. Woensdagmiddag zal de Kamer over de moties stemmen. BEVERWIJK De breuk tussen het bestuur van de Beverwijkse Peda gogische Academie en de stakende studenten is nu definitief. De overeen komst tussen beide partyen is gisteren verbroken, gisteren verbroken. Na de bemiddelingsvoorstellen van de katholieke schoolraad IJmond hadd de studenten gezegd weer naar school te zullen gaan. Zij hebben zich hieraan niet gehouden en stelden tijdens een bewogen vergadering de eis dat eerst het huidige schoolbestuur moest aftre den. Het bestuur van de academie noemt de ontwikkeling provocerend en niet ge tuigend van de goede wil van de stu denten. UTRECHT In het maatkleding- bedrijf is gisteren overeenstemming bereikt over een loonsverhoging in 1970 met zes procent. De verbetering van het besteedbaar inkomen is 2,5 procent. Als er sprake is van een ver dergaande kostenstijging, zullen de lo nen worden aangepast. De c.a.o. gaat drie maanden vroeger in dan eerder was overeengekomen, en wel op 1 januari volgend jaar. De vakbonden wilen in de suikerver werkende en vleeswarenindustrie een loonsverhoging van acht procent. De wensen voor de nieuwe c.a.o. zijn gis teren bij de werkgevers neergelegd. De bonden eisen ook werktijdver korting, uitbreiding van de vakantie met 1 dag en aanpassing van de lo nen aan de prijzen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9