Veenendaals dagblad Bevolkings onderzoek naar tbc gaat verdwijnen Kinderen helpen in Vietnam Suite, Automobilist rijdt in woede meisje dood FRANSE BOEING-707 VERONGELUKT MET 62 INZITTENDEN Arbeidsrust kleinmetaal 111 gevaar Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bij metaal' deel loons verhoging waardevast MINISTER WITTEVEEN KREEG BEZOEK VAN ZN AMERIKAANSE COLLEGA Man uit Dieren verongelukt Opnieuw winters Onze kantoren zijn a.s. vrijdag- j j avond 5 december gesloten ZIEKTE NEEMT STERK AF KRASJE-OP-ARM VERVANGEN DOOR SPUITJE-ONDER-HUW NOS wil vaste afspraak met KNVB over uitzenden van wedstrijden Rij Caracas (Venezuela) Beleid van Nixon gesteund Bommen gevonden in New York Marihuana in My I oorzaak? Niets nieuws uit 4üi als Zware veldslag in Aden Moskou Opklaringen DEN HAAG - Het massale bevolkingsonderzoek naar tuberculose gaat binnen afzienbare tijd verdwijnen omdat liet niet meer noodzakelijk is. Griep in Frankrijk Twee fasen II NAUWKEURIGER HALF MILJOEN Foam de Luxe Gevangenen zongen Heinemann toe „open de deur" Met hoofd bekneld tussen kraan en plafond RAIFFEISENBANK VEENENDAAL Bur. voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement J 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 4 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 285 Op 1 januari vervalt het jaarlijkse tuberculine-onderzoek (krasje op de arm) op de lagere scholen. Dit wordt vervangen door de leerlingen om de vier jaar in de eerste en vijfde klas te onderzoeken volgens de zogenaamde Mantoux-methode, dat gaat via een spuitje onder de huid. De consultatiebureaus zullen zich hiermee belasten. HILVERSUM De Nederlandse Om roep Stichting wil met de Koninklij ke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) vaste afspraken maken over het rechtstreeks uitzenden van voetbalevenementen. ,,De situatie, dat tien minuten voor het begin van een wedstrijd nog niet vast staat of de gebeurtenis op het televi siescherm te zien is, moet worden vermeden", aldus de heer Rengelink, programma-commissaris van de NOS. PARIJS Frankrijk wordt geteis terd door de zogenaamde a-2 Hongkong- griep. In sommige delen van het land heeft de ziekte epidemische afmetin gen aangenomen. Dit is heden door ge zondheids-autoriteiten in Parijs meege deeld. De griep komt het meest voor in het zuid-westen van Frankrijk, waar meer dan dertig procent van de bevol king ziek is. Sommige scholen hebben moeten sluiten omdat teveel kinderen thuis bleven. gelukkig geeft .het systematisch j zoeken naar ree-geweien weinig resultaat. Hoogstens vindt men t hem hij rein toevgl, alsook in en- kele revieren, waar dit wild op de voerplaatsen komt, hetgeen overi- i gens tegen zijn natuur en wezen is. Alwel heb ik jachtschuts gekend, die nu en dan de kronen gewoon in 5 en onder de bakken vonden. In fase no 2 wordt door de meeste bokken ongeveer in de loop van nov./dec. het gewei verloren en een nieuw opgezet. Zelden vallen beide 5 helften tegelijk, zodat het kan voor- 5 komen, dat men een éénstangig 5 exemplaar ontmoet, doch het is 5 hierbij zaak, zich terdege te ver- 5 gewissen, alvorens een conclusie te trekken, want in een bepaalde J stand kunnen twee elkaar verdek- i kende ystangen zich als één voor- doen. Eind januari, begin februari kan een ree, dat vroeg gewisseld heeft, alweer met een fraai bast- i of kolfgewei getooid wezen, d.i. ve- Ie weken vroeger dan bij het edel- l wild. Zien we enerzijds dus in de laatste maanden des jaars het ver- dwijnen van het schoonste sieraad bij het reewild, anderzijds verleent moeder natuur aan de nokomeling- schap, uitgegroeid tot jongelingen, 5 de primaire tekenen zijner waar- digheid. Met een beetje geluk zien we bij het bokkalf tussen de oren de eerste behaarde knopjes, die in sprokkelmaand verdwijnen, om door het eerstelings gewei van zo'n jaarling te worden opgevolgd. Dit zal tegen mei volgroeid zijn. Feite- lijk betekent het prille, miniatuur- lijke opzetten, dat thans zichtbaar wordt, weinig meer dan een ver- j lenging van de rozenstokken en mag deze fase nauwelijks als ge- i i wei worden beschouwd. Insiders kunnen rikke- en bokkalf ondanks i hun kinderlijke fysionomie met vrij I grote zekerheid naar de sexe onder- scheiden, maar ik ben zo knap he- laas niet. i 4-12-'69 A. B. WIGMAN Het jaarlijks onderzoek bij het voortge zet onderwijs, het bedrijfsleven en bij bejaarden blijft gehandhaafd. Deze maatregelen zijn genomen omdat het aantal tbc-patiënten in Nederland de laatste jaren voortdurend is terugge lopen. In 1949 werden nog 17.500 gevallen ontdekt, in 1959 6.700 en voor dit jaar verwacht het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid ruim 2.500 mel dingen. Nagegaan wordt nu of instellingen die zich met de controle en bestrijding van de t.b.c. bezighouden voor nderzoe- kingen op ander gebied kunnen worden ingezet. Een bevolkingsonderzoek op kanker, hart- en vaatziekten komt vooralsnog niet in aanmerking, zegt dokter W. B. Gerritsen, plaatsvervangend directeur- generaal van de volksgezondheid. Die ziekten vereisen nauwkeuriger metho den dan een röntgenfoto. Ten dienste van de t.b.c.-bestrijding in ons land staan nu nog veertien provinciale verenigingen ter bestrijding van tuberculose, 46 consul tatiebureaus en dertien instellingen, die zich met het bevolkingsonderzoek be zighouden. De consultatiebureaus worden per jaar een half miljoen maal geraad pleegd. Zij verrichten 285.000 keuringen maken 750.000 schermbeeldfoto's, vijf tigduizend röntgenfoto's en controleren zevenhonderdduizend „krasjes op de arm" van scholieren. De instellingen voor het bevolkings onderzoek bereiken anderhalf miljoen mensen, de groeps- en bedrijfsonder- zoekingen éen miljoen per jaar. Wanneer het bevolkingsonderzoek he lemaal wordt stopgezet, is niet te zeg gen. Het wordt aan de betrokken instel lingen zelf overgelaten. (zie ook pagina 9) BOE PRANG Vietnamese kinde ren, de ongélukkigste slachtoffers van de oorlog, helpen de Amerikanen zandzakken te vullen. Het gebeurde bij het dorpje Boe Prang waar her haaldelijk de laatste tijd beschietingen hebben plaatsgehad. DEN HAAG Werknemers in de metaalindustrie krijgen in 1970 en 1971 een „waardevaste" loonsverhoging van elk 2% procent. Dit is overeengeko men tijdens de (nog lopende) c.a.o.- onderhandelingen. zo melden de vak bonden. Met de werkgevers is men het al eens geworden over de volgende punten: 1. Per 1 januari krijgen de werkne mers in deze bedrijfstak een loons verhoging van 4 3/4 procent, waar van dus een deel door prijsstijging teniet gaat. 2. Twee maa, per jaar op juli en 1 januari kunnen de lonen extra worden verhoogd wanneer de prijzen sterk zijn gestegen. Hierbij geldt een maximum van zes procent „extra" per jaar. Bij overschrijding zal op nieuw worden gepraat. 3. De vakantie wordt verler>gd met twee dagen; de minimum vakantie toeslag wordt 624 gulden en zal in 1971 in dezelfde mate als de lonen worden opgetrokken. De vakantie toeslag wordt niet per 1 januari 1971 met 0,4 procent verhoogd. 4. De werktijd gaat per 1 juli 1970 van 43*'4 naar 42'/* uur per week. Deze bepalingen zullen pas van kradit worden als over de gehele c.a.o. een akkoord is bereikt. DEN BOSCH De 23-jarige fabrieksarbeider H. van Th. V. uit Uden is gis teren in het huis van bewaring in Den Bosch opgesloten op beschuldiging van doodslag. Hij had met zijn auto opzettelijk een meisje met haar bromfiets van de weg af gereden, en was daarna gewoon doorgereden. Het meisje, de zestienjarige Corrie van Brakel uit het gehucht Zeeland, stierf een uur later. De automobilist gal als verklaring voor zijn d lad, dat hij in een boze bui w&s geravx doordat jongens en meisjes sneeuwballen naar zijn auto hadden gegooid. Het meisje werd met ernstige hoofd wonden en buiten bewustzijn naar het Radbeu'.ziekenhuis in Nijmegen ver voerd, waar zij overleed. Intussen hebben zich al verccheide- ne automobilisten en bromfietsers bij de politie gemeld, op wie V. ook was ingereden. Mr. J Booster, officier van justitie in Den Bosch, heeft gisteren besloten dat V. op beschuldiging van doodr'i" moest worden opgesloten. B. wilde eerst op de jongelui, die sneeuwballen hadden eegooid, inrijden, maar op het laatste ogenblik gooide hij zijn stuur om. V., die wel opgewonden maar niet dronken was, bleef midden op de weg rit den. Tegemceik m .de ai s drukte hij de berm in. Enkele malen maak te 1 ,ingtn en deed als of hij .p bromfietsers ging inrijden Een man, die hij eén lift had gegeven probeerde hem te laten stoppen; v. 1 eu, dom en zette de man pas in Uden af, me. het dreigement dat die hem nog wel zou leren kennen als hij zijn4mond niet hield over de aanrij ding'. De passagier holde desondanks naar de politie; die was toen al gewaar schuwd door een voorbijganger, die het ongeluk had zien gebeuren. CARACAS Een Boeing-707 van Air-France Is woensdagavond, twee minuten nadat het toestel van de luchthaven Maiquetia bij Caracas was opgestegen, op enige mijlen uit de Venezolaanse kust in zee gestort. Aangenomen wordt dat van de 51 passagiers en elf bemanningsleden niemand het ongeluk heeft overleefd. Vanochtend vroeg had men v(jf lijken gevonden. DEN HAAG De Amerikaanse mi- nister^van financiën, David Kennedy, was gisteren in Nederland om bespre kingen over monetaire vraagstukken te voeren met minister Witteveen en dr. J. Zijlstra, president van de Neder landse Bank. Op de foto: v.l.n.r. dr. Zijlstra, ambassadeur Middendorf, mi nister Kennedy en minister Witteveen. ADVERTENTIE gezond, verkwikkend slapen WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met overweldigende meerderheid een reso lutie aangenomen waarin de pogingen van de president „over het onderhande len voor een gerechte vrede in Viet nam worden gesteund". UTRECHT De arbeidsrust in de zg. klein metaal (de metaalnijverheid) sta t op het spel. Het centraal bestuur van de katho "cke nictaalbond Sint Eloy kreeg gisteren toestemming om des noods via staking tot een akkoord over de nieuwe c.a.o. voor 1970 te komen. De vakbonden hebben op 14 novem ber 'iet overle? daarover met de werk gevers afgebroken. De reden De laat- sten we n lien gulden r werkne mer 'of in tn4.oal 1 "o(\n'KuNJen) in een vakbondsfonds te stoppen ten be hoeve van de georganiseerden. In de fnetaalir 'ustrie geldt sinds vorig jaar al zo'n regeling. De vakbonden hebben nu besloten per onderneming tot zaken te komen. In een brief aan elk der werkgevers belich ten zii nog eens hun standpunt. Per on derneming züllen ook vergaderingen met de leden worden gehouden. NEW YORK Onder de Pulaski - brug tussen de NewYorksc wjjken Brooklyn en Queens, is woensdag een op scherp gestelde bom van 225 kilo ontdekt. Een speciale afdeling van de politie maakte haar onschadelijk. Er zijn geen aanwijzingen, wie do door ar beiders ontdekte bom. daar heeft ge plaatst. Drie uur later werd in een straat van Brooklyn, acht blokken van de Pulas ki-brug, een bom van 450 kg gevonden. De twee bommen, die inmiddels on schadelijk zijn gemaakt, stamden uit de tweede wereldoorlog. De eerste lag onder een hoop afval onder de Pulaski- brug, waar kinderen er al twee jaar mee speelden. De andere bom had ie mand als souvenier in zijn tuin staan. Het is nog niet duidelijk, hoe de bom men in New York zijn gekomen. WASHINGTON De Amerikaanse democratische senator Thomas Dodd heeft als zijn mening te kennen gege ven. dat het bloedbad in My Lai wel licht onder invloed van marihuana of een ander dergelijk middel is aange richt. Hij deelde mee, dat hij het Witte Huis en het ministerie van Defensie had gevraagd, hun medewerking bij een onderzoek te verlenen. Ook kondig de hij plannen aan voor een onderzoek van de Senaat. Dodd is voorzitter van een subcom missie inzake jeugdmisdrijven die al hoorzittingen heeft gehouden over het gebruik van marihuana en andere ver dovende middelen door Amerikaanse militairen en burgers. Het viermotorige straalvliegtuig was op weg van Santiago in Chili naar Pa rijs. Na tussenlandingen in de hoofd steden van Peru, Ecuador en Columbia respectievelijk Lima, Quito en Bogota, had de machine in Maquetia brand stof ingenomen. Ook waren daar ne gentien passagiers aan boord gegaan, onder wie acht Fransen, twee Span jaarden. een Tjsech, een Oostenrijker, een Syriër en een Zuidslaviër. De Boeing zou nog landingen makëh te Point-a-Pitre op Guadeloupe en in de Portugese hoofdstad Lissabon. Als ge volg van een staking van de stewards bij Air France, had de Boeing 24 uur vertraging. Door onbekende oorzaak verloor de machine na de start hoogte. Er deden zich twee ontploffingen voor en de Boeing stortte op ongeveer vijf mijl uit de kust in het betrekkelijk ondiepe wa ter. Het reddingswerk wordt bemoei lijkt door de sterke stromingen die daar zijn. Het betreft hier de derde grote lucht- ramp in Venezuela in een jaar tijds. Op 16 maart stortte een machine van de Viasa neer bij het vliegveld van Ma- racaibo in het westen van Venezuela, waarbij 155 personen op de grond, wer- vliegveld en personen op de grond, wer den gedood. Dit was het ergste ongeluk uit de verkeersluchtvaart tot nu toe. Deze ramp zou het gevolg zijn ge weest van een fout van de piloot. De oorzaak, aldus het oordeel van een commissie van het Venezuelaanse con gres, was niet te wijten geweest aan technische redenen. Op 12 december viel er een Boeing 707 van de Pan American bij Maique tia in zee waarbij 51 mensen het leven verloren. President Rsfaë' Caldera heeft zich op het vliegveld Maiquetia persoonlijk laten inlichten over de ramp. De Boeing heeft tijdens de start in radiocontact met het vliegveld ge staan. Het toestel heeft een hoogte van 10.000 m bereikt voordat het kort na het invallen van de duisternis in de Caraïbische Zee neerstortte. Afgevaardigden van 43 grote lucht vaartmaatschappijen die bijeen zijn stranr'hotel bijeen toen het straalver- keersvliegtuig van Air France neer stortte. Een woordvoerder voor de interna tionale vereniging voor luchtvervoer (IATA) zei dat het nieuws over de ramp -!i snel verspreid had onder de vertegenwoordigers van 90 lucht- vaartmaatschapnijen die biieen zijn om de luchttarieven te bespreken. WEST-BERLIJN De Westduitse socialistische president, dr. Gustav Hei nemann, is woensdag bij een bezoek aan de centrale gevangenis in West- Berlijn begroet met kreten als „open de deur, Gustav" en „wie verraadde ons de soëiaal-democraten". In een toespraak tot de gevangenen drong de Westduitse president aan op hervorming van het gevangeniswezen. Hij zei, dat de Westduitse Bondsdag de zaak zou behandelen. President Heinemann brengt een werkbezoek van vijf dagen aan Berlijn. In een constructiehal van dc Natio nale Staal- en Aluminiumindustrie te Rheden is gisteravond dc 55-jarige loodgieter J. Kip uit Dieren om het le ven gekomen, toen hij bij onderhouds werkzaamheden in de nok van de 8 meter hoge hal bij het verrijden van de kraan, waarop hij zich bevond, mot het hoofd bekneld raakte tussen de bovenkant van de kraan en het ver laagde plafond van de ual. De man was op slag dood. Het onderzoek van de politie en ar- [beidsi.ispeotie heeft uitgewezen dat het ongeluk niet te wijten is aan technische gebreken aan de kraan of ona-hlzaam- heid van de kraanmachinist of derden. ADEN De grensgevechten tussen troepen van Zuid-Jemen en Saoedl- Arabië hebben zich woensdag ontwik keld tot verwoede veldslagen. Beide partijen maakten gebruik van alle soorten wapens en vliegtuigen, aldus heeft een militaire woordvoerder te Aden hedenmorgen vroeg verklaard. Volgens de woordvoerder zijn '-ot dusverre aan Saoedische zijden 50 do den gevallen. Bovendien werden 13 man gevangen genomen. Een Hawk Hunter werd neergehaald, zei hij - het vierde toestel van dit type sinds het begin van de strijd. Verder zijn een tank en 20 zware militaire voertuigen vernietigd. De Zuidjemenieten verloren drie man aan doden. De gevechten duren voort, aldus de woordvoerder. MOSKOU Het Russische persbu reau Tass heeft woensdagavond een of ficieel cpmmuniqué gepubliceerd over de eerste dag van de topconferentie van landen van het Pact van War schau. „Vandaag is in Moskou de bij eenkomst geopend van partij- en rege ringsleiders van de volksrepubliek Bul garije, van de volksrepubliek Honga rije, van de democratische republiek Duitsland, van de volksrepubliek Polen, van de Roemeense socialisti sche republiek. Tijdens de bijeenkomst, die in een sfeer van arbeid en kameraadschap verliep, zijn internationale vraagstuk ken aangesneden van gemeenschappe lijk belang". touwe oom of tante in onz^ samen- (Van onze weerkundige medewerker) De Noordpool houdt weer uitver- S koop. Dit betekent voor West-Euro- pa een nieuwe mini-winter. Een noordelijke luchtstroming j tussen hoge luchtdruk van de Azo- ren tot Groenland en lage druk van 5 Noord-Scandinavië tot Polen voert enkele verspreide sneeuwbuien aan, afgewisseld door brede opklaringen. In de komende nachten is in Gel- derland lichte, plaatselijk "matige vorst te verwachten, met name in gebieden waar sneeuw is gevallen. In Hamburg \verd vanmorgen -7 graden vorst vastgesteld, plaatse- i lijk in Denemarken -11 graden. Ook 5 in Scandinavië'nam de kou toe: Os- lo vanmorgen om 7 uur -12, Stock- 5 holm -16 graden C. Verwacht wordt dat het koude weertype in onze omgeving op z'n minst twee tot drie dagen zal aan- i' houden. i Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdag avond Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenoch tend overwegend lichte vorst. Morgen middag temperaturen enkele graden ho ven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost, aan de kust af en toe vrfl krachtig. ADVERTENTIE Hoogstraat 2 - Dr. Slotemaker de Bruïneplein 27. i/////////////////////////////////////////////«//»///////////////////////////////////////// Hiermede in verband zijn onze kantoren DONDER DAGAVOND 4 december van 7.00 tot 9.00 uur geopend.

De Vallei | 1969 | | pagina 1