ER BROEIT IETS IN HET P. W.A.-PARK: „We voelen ons bekocht en willen nu weten of dat terecht is of niet Financiële steun voor actie behoud spoorlijn 0 p E L CDK biedt zeer hoge spaarrente 6'/2% 6% 5%% 5% Eerste jaren mobilisatie waren nogal draaglijk KERKDIENSTEN CHEVROLET Ophalen «jrof uil Extra toewijzing van 300 woningen D '66 vergadert in Rhenen (waarinopgenomen A.v.Hoboken en Co's spaarbank) ARMOEDE WAS MEN OOK ZONDER DE OORLOG WEL GEWEND Men wist ongekende mogelijkheden te benutten Een cent Lastig Waterhoogten PLAATSING NODIG? V.A.B. KIRPESTEIN ZONDAGSDIENSTEN n HORLOGERIE VAN MANEN BURGERLIJKE STAND CDK i Uit de oude doos door Rik Valkenburg VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 W^EENENDAAL Er broeit iets in het Prins Willem Alexander Park van Veenendaal. De nieuwe woonwijk begint zich te roeren men wil nu ein delijk wel eens weten waar men aan toe is. „Waarom zo'n dichte bebouwing vraagt men zich af. Om op deze en daarmee samenhangende vragen een defini tief antwoord te krijgen gaat een deputatie van de 576 gezinnen woensdag pra ten met burgemeester Bode. De deputatie bestaat uit bestuursleden van de wijk- gemeenschap, en uit een vertegenwoordiging van minstens 100 an de bewoners der Eurowoningen. Gisteravond had het bestuur van de wijkgemeenschap een gesprek met het co mité dat is gevormd door de flatbewoners die géén relatie onderhouden met Patrimonium's Bouwvereniging. Het was levens het begin van besprekingen, die aanstaande maandag in breder verband zullen worden voortgezet op een massale vergadering in hotel La Montagne. Zowel Patrimonium- als Euro mensen zullen zich daar gaan beraden over gezamenlijke belangen. Woensdag ontvangt burgemeester Bo de (zelf ook nog bewoner van het PWA- park) de deputatie, die op vele vragen een antwoord verwacht. Een van hen is mr. E. R. Haighton, die zich inmid dels heeft opgeworpen als woordvoer der namens een groot aantal gezinnen in de Euro-flats. Langer dan een jaar voerde hij al correspondentie met bur gemeester en wethouders, zelfs tot Ge deputeerde Staten van Utrecht toe. Hij protesteerde daarin tegen de wijze waarop de voorgenomen resterende be bouwing van het PWA-park volgens de planning zal verlopen. Een paar bezwaren: „Er komt hier een kerkelijk centrum. Daar hebben we helemaal geen bezwaar tegen, maar wel tegen de plaats ervan. Het komt met de ingang aan een qua capaciteit vrij beperkte parkeerplaats die voor de flatbewoners is bedoeld. Dat zal moeilijkheden gaan geven, omdat de mensen hier de kans gaan lopen hun auto niet kwijt te kunnen, wanneer er bijeenkomsten ïn het gebouw worden gehouden", zegt de heer Haighton. „Bovendien komt er dan de super markt hier, uitgerekend met de ingang naast de voordeur van onze flat. Dat geeft om te beginnen overlast, omdat het voor de hand ligt dat kisten en kratten vaak op straat zullen staan. Begrijp het goed: we hebben niet zo zeer bezwaar tegen de winkel als zo danig, maar tegen de plaats waar hij gaat komen. En dan te bedenken, dat elders in dit complex een groot stuk grond helemaal vrij en braak ligt. We vinden de bijkomstige bebouwing in feite onrechtvaardig en ongelijk over het Molenbrug-complex verdeeld". De heer Haighton virïdt dat van „blij vend en rustgevend woongenot" weinig sprake meer zal zijn, wanneer het PWA- park volgens de huidige plannen zal zijn voltooid. Dat woongenot garan deerde indertijd makelaar Van Wagens- veld in zijn folder waarmee adspirant- bewoners van de flats van Eurowonin gen werden verblijd. Toch zijn de „grieven" op dit mo ment in hoofdzaak tegen de gemeente gericht. „Wij realiseren ons best dat er weinig of niets meer te veranderen zal zijn aan de totale opzet van het PWA-park. Maar we )willen nu van het gemeentebestuur eindelijk eens ho ren waarom het allemaal zo is beslist. In de correspondentie zijn in feite nooit afdoende motieven gegeven. Wij voelen RHENEN Nog maar amper was ons blad van gisteren verschenen of de voorzitter van de Rhenense VVV, de heer A. J. Bovenschen, kreeg een telefoontje van de directeur van de Nido in Rhenen, dat hij f 50,- wilde storten in de kas van het op te richten comité tot behoud van de spoorlijn Elst-Tiel. Deze reactie was een gevolg van het pleidooi van de heer Boven schen om alles in het werk te stellen de spoorverbinding door de Betuwe te behouden. ons bekocht, en we willen nu gewoon weten of dat terecht is of niet. Daar komt het eigenlijk op neer. Vele van de huidige bewoners zijn hier inderdaad naar toe gekomen met het idee dat ze hier rustig hun levens avond zouden kunnen doorbrengen. Dat was met mijn vrouw en mij ook het geval. En nu wordt de hele boel hier vol gebouwd met scholen, een grote winkel, een kerkelijk centrum, en bo vendien vlak naast de flats een benzine station: daar hadden we niet op gere kend. We willen een open gesprek, waarin we helemaal niet verwachten dat de toezegging wordt gedaan dat de planning zal worden herzien. We willen weten waarom die planning nodig is ge weest". Goedmoedige opstand in het PWA- park, maar daarnaast een andere ont wikkeling. De wijkgemeenschap, waar in tot dusver alleen de bewoners der Patrimonium-flats waren verenigd doet pogingen ook de Eurowoningen in het grote geheel te betrekken. De vorm waarin dat zal gebeuren, zal misschien maandagavond blijken, op de gezamen lijke vergadering in La Montagne. De bijeenkomst daar begint om acht uur. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDI c? RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 decem ber 1969 langs de normale route een vrachtauto zullen laten rijden, waarmee grof tuin- en huishoudafval kan worden meegegeven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: 1. alle vuil dient netjes te worden verpakt en gebundeld; 2. ieder pak, doos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 meegenomen; 4. men dient het grof vuil vroegtijdig langs de weg te zetten. Degene, die meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven, dient dit aan ge meentewerken op te geven voor de le of 3e donderdag van de maand, waar na dit vuil tegen betaling van f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke, is een bedrag van f 5,- per m3 verschuldigd. Rhenen, 5 december 1969. B. en W. van. Rhenen, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. UTRECHT Op 23 oktober jl heeft een vertegenwoordiging van gedepu»- teerde staten van Utrecht een onder houd gehad met de minister van Volks huisvesting en ruimtelijke ordening over de woningverdeling 1970, waar omtrent de gedeputeerde staten van te voren hadden kenbaar gemaakt dat zij het resultaat hiervan voor de pro vincie Utrecht onbevredigend vonden en de gevolgde methode van bereke ning aanvechtbaar. Bedoeld onderhoud is bevredigend verlopen. De minister verklaarde zich bereid na te gaan in hoeverre ten behoeve van de Utrechtse agglomera tie zou kunnen worden geput uit de reserve, die is aangehouden om te kunnen dienen als extra toewijzing voor enkele grote stedelijke agglome raties in het westen des lands. Dezer dagen werd van de bewinds man bericht ontvangen dat l^ij besloten heeft ten behoeve van de Utrechtse agglomeratie 300 woningwetwoningen als extra-contingent toe te wijzen. VEENENDAAL Zaterdag 6 december: G. Annot, Kerke- wijk 56, telefoon 10198. Zondag 7 december: G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, telef. 12529. Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slote- maker de Bruïneplein 7, telef. 10714. WOUDENBERG en SCHERPENZEEL Arts: M. Pon, Holevoetsplein 291, Scher- penzeel, telef. 0349T - 1250. RHENEN Artsen: Za. dr. Rienstra, Herenstraat 63, telef. 2577; zo. dr. Almekinders, He renstraat 59, telef. 2432. Apotheek: Voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek te Wageningen. ELST, AMERONGEN en LEERSUM Arts: dr. Van den Burg, Rijksstraat weg 153, Leersum, telef. 03434 -1388. Wijkverpleging: Amerongen: zr. J. Veiseput, Holleweg 24, Amerongen, telef. 03434 - 2225 (tot maandag 8 uur). Leersum: zr. A. van Rijsbergen, Kon. Julianalaan 50, Leersum, telef. 03434 - 1423 (tot zaterd. 12 uur, daarna zie Amerongen). RENSWOl DE, EDERVEEN en DE KLOMP Arts: Th. S. ter Velde. Oude Holleweg 4, Renswoude, telef. 08387 - 450. jOPHEUSDEN Arts: dr. Tromp, Dodewaard, telef. 08885 - 213. Wijkverpleging: zr. E. de Winter, Op- heusden, telef. 08887 - 210. KESTEREN Arts: dr. Guépin, Ommeren, telef. 03443- 250. Wijkverpleging: zr. S. Westerhof, Res teren, telef. 08886 - 210. Tandartsen Veenendaal en Rhenen: Voor spoedgevallen bellen 08385-19049. VEENENDAAL. Op dinsdag 9 de cember organiseert D'66 afdeling Vee nendaal en omstreken (waaronder tot nu toe ook Rhenen behoort) een ont- moctingsavond in hotel Sonvillier (Het wapen van Rhenen) te Rhenen. Tijdens deze avond wil D'66 onder meer met de aanwezige politiek geïn teresseerden nagaan, of een Werkgroep gemeentepolitiek in Rhenen opgericht kan worden. Eén van de taken van een dergelijke werkgroep moet dan zijn, na te gaan, hoe D'66 ook in Rhenen haar bijdrage kan leveren aan een ver nieuwende, praktische gemeentepoli tiek. Mogelijkheden hiertoe zijn ongetwij feld aanwezig, zo meent D'66 afdeling Veenendaal en omstreken, want bij de laatste verkiezingen is gebleken, dat in Rhenen voor deze partij één zetel in de gemeenteraad haalbaar is. D'66 verwacht een grote belangstel ling en hoopt vooral op toeloop van Rhedenaren, die zich herkennen in de, kwalificatieo niet gebonden aan een bepaalde politieke groepering, maar die wel het belang van hun stad Rhenen voorstaan.Na de pauze is er volop ge legenheid tot discussie. MR- E. R. HAIGHTON KELTUM ADVERTENTIE SOLA elite HOOGSTRAAT 28 j VEENENDAAL SCHERPENZEEL Geboren: Wou- tera Maria, d. v. G. Klok en G. Met horst. Ondertrouwd: W. F Vp.s (Bussum) en G. J. Vermeulen; L. A. HVijnmaaien (Kesteren) en H. J. Overeem; H. Wa- gensveld en S. M. van Thuijl (Amers foort). Gehuwd: A. F. Berg en M. W. J. Vlastuin. ADVERTENTIE Tk% 24 maanden opzegging minimum saldo 2.500,- 12 maanden 6 maanden 3 maanden direkt 12 maanden opzegging minimum saldo 1.000,- 6 maanden opzegging minimum saldo 1.000- 3 maanden opzegging minimum saldo 500,— minimum saldo 10.— j. Bijkantoor: Frederik v.d. Paltahof 15 Rhenen. Spaarinstelling van de AMEV-groep en Pierson, Heldring Pierson. De eerste jaren \an de „mobili satie", nu 55 jaar geleden, waren nogal aan de draaglijke kant. Ar moede was men ook zonder oorlog wel gewend en aanvankelijk nam deze laag-conjunctuur maar weinig toe. In sommige gevallen werd het die eerste tijd er zelfs wat beter op. Verder waren er ook tal van men sen die ongekende mogelijkheden wisten le benutten. Vaak op een eerlijke en legale wijze; echter ook wel vanuit minder waardeerbare oogmerken, zoals we ons dat ook nog wel herinneren uit wereldoor log II. Ik voerde er een gesprek over met de bekende Veenendaler. Jan Verhoef, die een exclusief ver haal uit die tijd vertelde. „Scheen het die eerste dagen na 1 augustus 1914. dat het gehele eco nomische leven in elkaar zou stor ten, al spoedig kwam er verande ring. De fabrieken draaiden weer. Toch waren er die, vooral in de eerste weken, trachtten met wat handel aan de kost te komen. Im mers, het nabije Ede „lag" vol sol daten en die jongens wilden, al was het alleen maar voor tijdverdrijf, wel eens wat snoepen. Een reepje „Kwatta", toentertijd een erg ge wild merk chocolade, kon men wel aan die soldaten kwijt. Ook andere dingen, zoals sigaren, sigaretten, schoensmeer, schrijfpapier en zeep, vonden onder de militairen gretige afnemers. Zo was er een Veenendaalse jon gen, die de vijf weken dat de „Nij verheid" (Ritmeester) voor sommi ge jongeren geen arbeid bood, be nutte om naar Ede te trekken met een kistje vol handelswaren. Overal waar maar een troepje landsverde digers samenschoolden, klonk zijn monotone roep: „Sigaren, sigaret ten heren, schoensmeer, schrijfpa pier, kwatta en zeep!"... maar hield zich verder strikt afzij- dig; Zo ging het leve^ al spoedig weer zijn gewone gqng. Wel begon alles zo heel zachtjesaan duurder te worden... Een Edese kwajongen viel, uit plaagzucht, de jeugdige koopman vaak lastig. Soms liep hij hem vlak voor de voeten, dan weer gaf hij een duw tegen 't kistje, totdat op een gegeven ogenblik de koopman het zat werd en de jeugdige plaaggeest een draai om zijn oren gaf, dat het klonk als een klok. Huilend en naar zijn oor grijpend liep de knaap weg. al maar scheldend: „vieze nare kwattazeep"!... geworpen. Marie lachte maar eens, Al heel gauw werd ons land over stroomd met Belgische vluchtelingen Ook in Veenendaal kwamen ze op een zaterdagavond aan en werden ondergebracht in het lokaal voor Christelijke belangen aan het Ver laat, verder in de zaal van de Ned. Herv. Jongelingsvereniging, toen staande naast de voormalige „Fri- sia" aan de Kerkewijk. En tenslotte in een leegstaande pastorie aan de Markt, thans bewoond door dr. Remme. Ook werden er veel onder gebracht bij particlieren. Dat gaf een drukte van belang in Veenen daal! Wanneer die Belgen elkander op straat tegen kwamen, kon men steeds weer hetzelfde gesprek ho ren: „Komde gij ok van Antwaar- pen zulle, jao, jao, zulle"... Later werden er verschillende kampen voor die mensen ingericht, maar sommigen bleven nog een he le tijd in Veenendaal wonen. Enke len, die het sigarenmaken meer of minder machtig waren vonden werk op de „Nijverheid". Daar was ook 'n vrouwspersoon onder, die zo wat het midden hield tussen een flink jong meisje en een forse jonge vrouw. Ze stond algemeen bekend als „de dikke Marie". Natuurlijk werd haar door menige jonge siga renmaker wel eens een lonkje toe- Er was een mannetje die weke lijks in Veenendaal kwam met een karretje vol heibezems en boenders. Met zulk een bezem, gemaakt van samengebonden heidestengels, schrobden de vrouwen de straat en de boenders werden gebruikt om de ijzeren potten van buiten te schuren. Dat waren eigenlijk heibezempjes in het klein. Het mannetje liep altijd in 'n sukkeldrafje, waardoor hij de bij naam verwierf van „het harddra vende, luise Keesje". Dat wil niet zeggen dat de man nu uitgesproken lui was hij de^d op zijn manier ook komen, maar ja, hoe verzon men zulk een naam?... Dat is nooit pre cies vast te stellen. Daar moest je nu waarlijk voor in 't Veen zijn! Op zekere dag kwam Kees weer in Veenendaal zijn koopwaar aanbie den met de boodschap er bij, dat zijn artikelen een hele cent per stuk duurder waren geworden! Enkele vrouwen vroegen hem: „Maar Kees, is dat nou nodig, de hei is toch ook goed zijn best om aan de kost te niet duurder? Kees' antwoord luid de: „ja,ja, 't is hobbelesatie, 't is hobbelesatie!"... Én met deze aanduiding van de mobilisatie, die immers alles duur der maakte, moesten de huisvrou wen het dan maar doen. Uiteraard had Kees maar weinig concurren tie, dus kocht men toch maar bij hem. Schatrijk zal de man er heus niet van geworden zijn. Maar de cent die hij op zijn artikelen leg de, was typerend en profeterend voor de tijd die komen zou. Die steeds duurder zou worden. Ook toen..." DEN HAAG De waterhoogten van hedenmorgen 5 december zijn Konstanz 275 +2; Rheinfelden 215 +20; Straatsburg 246 +66; Plittersdorf 347 12; Maxau 385 +9; Plochlngen 138 5; Mannheim 212 +4; Steinbach 125 -5; Mainz 215 +2; Bingen 143 -1; Kaüb 143 +1; Trier 319 +38; Koblenz 180 5; Keulen 142 -3; Ruhrort 317 -13; Lobith 931 -12; Nijmegen 726 -6; Arn hem 736 -10; Eefde/IJssel 324 +4; De venter 218 +8. Monsin 5540 +52; Borgharen 4092 +43; Belfeld 1222 +76; Grave beneden de sluis 526 +25. Minimum-diepten in de vaargeul Millingen - St. Andries 340; IJsselkop - Heveadorp 230; Heveadorp - Amerongen 230; IJsselkop - Doesburg 240; Does burg - Zutphen 245; Zutphen - Deventer 265. VEENENDAAL Op de kale span ten na herinnert momenteel niets meer aan het O.C.B.-gebouw aan de J. G. Sandbrinkstraat. De slopers heb ben korte metten gemaakt met het ge bouw waarin jarenlang de Veenen daalse bejaarden periodiek van een stuk ontspanning genoten. Ook met de bouw van de A.H.-supermarkt komt men nu zo langzamerhand boven de grond. In de onmiddellijke nabijheid daarvan aan de Brouwersstraat is men bijna gereed met het grote par keerterrein. dat via een doorbraak naar de Hoofdstraat regelrecht zal worden aangesloten op Veenendaals winkelcentrum nummer een. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk 9.30 u.: ds. A. v.d. Krift; 17.00 u.: ds. Van Assenbergh. Julianakerk 9.30 u.: ds. Van Assen bergh; 17.00 u.: ds. Bakker uit Rijssen. Vredeskerk 9.30 u.: ds. A. Wisgerhof; 17.00 u.: ds. A. v.d. Krift. Sionskerk 9.30 u.: ds. De Bie uit Rijs sen; 17.00 u.: ds. A. Vroegindeweij. Poortkerk 10.30 u.: ds. A. Vroeginde weij; 18.30 u.: ds. De Bie uit Rijssen. Bejaardencentrum 9.00 uur: ds. A. Vroegindeweij. Veeneind 15.00 u.: ds. Terlouw, 10 de cember, 19.30 u.: dhr. Van Ek (Maar tensdijk). Dijkstraat 14.45 u.: dhr. Van Beuse- kom. Herv. Gemeente „Sola Fide": 10.00 u.: ds. Nijeboer en 17.30 u.: ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Brugkerk 9.30 u.: ds. A. Blanken; 17.00 u.: ds. IJtsma. Petrakerk 9.30 u.: ds. IJtsma; 17.00 u.: ds. Blanken. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 9.00 u.: en 16.30 u.: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk 9.30 u. en 17.00 u.: ds. Van Sorge van Beusekom. Pniëlkerk 9.30 u. en 17.00 u.: ds. Brons. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 u. en 18.30 u.: leesdienst. Geref. Gemeente (syn.): 9.30 u. en 17.00 u.: leesdienst. Ned. Prot Bond: 10.30 u.: ds. Bruset-itz te Utrecht. R.-K. Kerk: Salvatorkerk zaterdag 18.45 u. en zon dag 9.00 en 11.00 u.: H. Mis. Willibrorduskerk 10.00 u.: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 u.: Heiligingssamenkomst en 19.30 u.: Verlossingssamenkomst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u.: ds. J. Vermaas uit Huizen, H. Doop; 6.30 u.: ds. .v. Ginkel uit Ben- nekom. Géref. Kerk: 10.00 u.-: ds. D. v.d. Wielen uit Ede; 6.30 u.: ds. J. P. Bos. Vrije Evang. Gem.: 10.30 u.: evangelist F. J. Nijkamp uit Utrecht, (verenigingsgebouw Molen weg). Vrjjz. Herv.: 7.15 u.: ds. E. v. Loenen uit Amersfoort. (Dorpshuis in Woudenberg). Ger. Gemeente: 10.00 en 6.30 u.: de heer B. Roest. Ger. Gem. (uitgetr.): 10.00 en 6.30 u.: leesdienst in noodge bouw aan de Holevoetlaan. R.-K. Kerk: 8.30 u.: bediening H. Mis in het ver enigingsgebouw aan de Molenweg. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk 9 u.: ds. Ja Smit (Putten) 10.30 u.: ds. Kooreman, 19 u.: ds. De Vries, jeugddienst (Bennekom). Berg- school: ds. Kooreman. Geref. Kerk: 10 u.: ds. G. Dijkstra (Zetten), 5 u.: ds; J. Goldschmeding. Oud Geref. Gem.: 10 en 18 u.: leesdienst; 11 december: 1.9 u.: ds. Kamp. Geref. Gemeente (syn.): 10 en 17.30 u.: leesdienst. Geref. Gemeenten (Ned.): 10 en 17.30 u.: leesdienst. Ned. Prot Bond: 10.30 u.: ds. W. F. Monné (IJssel- stein). AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 u.: ds. G. Kaastra, 18.30 u.: d«. J. van Noort. De Uithof: 10 u.: Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10 en 17 u.: ds. Zwerver (Wilsum). Ned. Prot Bond: 10.30 u.: mej. S. A. J. F. Doets (Leer sum). OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 u.: eerw. heer S. Andringa. Oud Geref. Gem.: 10 en 18.30 u.: leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18 u.: ds. C. Evers (Putten). RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u.: ds. v.d. Peut. Geref. Kerk: 10 en 18.30 u.: dienst. R.-K. Kerk: 6 dec. 18.45 u.: Eucharistieviering ln gebouw Geref. Kerk. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 u.: ds. Veldman (Bennekom), 18.30 u.: ds. Vroegindeweij (Harskamp) (voorber. H.A.). Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 en 18.45 u.: ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 15 u.: leesdienst. EDE Oud Geref. Gem.: 10 en 18.30 u.: ds. v.d. Poel. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 u.: ds. J. T. Doornebnl (Oene). OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 18.30 u.: ds. Muilwijk. Geref. Gemeente (syn.): 10 en 18.30 u.: leesdienst. Geref. Gemeenten (Ned.): 10 en 18.30 u.: ds. Van Beek.

De Vallei | 1969 | | pagina 3