Oostelijke top matig toeschietelijk FLORYN MINISTER LUNS Wil REEKS EUROPESE CONFERENTIES Supreme en haar ontvoerder Onderzoek in V.S. naar biologische wasmiddelen Nog meer moorden door de hippie-sekte vermoed Ha fijn., een borrel van floryn! Maan zou slechts berg ruimtepuin zijn Cabot Lodge moedeloos naar de V.S. terug Lach en dreiging in Brussel Tsjech vluchtte naar Londen Druk op W ilson pro-Biafra Plan voor derde Seheldetuiinel Kritiek Pravda op tegenhouden vernieuwing Links Front in Tsj.-Slowakije zeer actief Rechercheurs in Londen thans geschorst Schietpartij met Zwarte Panters Geen hand naar Baarn uitgestoken HARD STAPPEN FRANKRIJK BOYCOT W.E.U. NIET MEER GEEN VLOEIBARE KERN SPANNING B.B. is zeer boos Brazilië ontkent Indianenmoord Vader Sharon Tate ging zelf op onderzoek NOG MEER Musicus Jack Pavne overleden VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 ADV I \TIE MOSKOU De leiders van het Sovjet-blok hebben donderdag opgeroepen tot betere betrekkingen met het Westen en de nieuwe Westduitse regering matige lof toegezwaaid. Zij hebben echter de eis herhaald dat Bonn Oost-Duitsland dient te erkennen. In het communiqué na afloop van een tweedaagse topconferentie van de lan den van het Warschau-Pact maken de Oosteuropese leiders geen gewag van voorstellen die door het Westen zijn gedaan voor besprekingen over wederzijdse beperking van de bewapening. Zij zeggen bij hun overleg in Moskou speciale aandacht te hebben besteed aan vraagstukken die verband houden met de Europese veiligheid. A De tweede dag van de NAVO-mi- nisterraad te Brussel. Op de foto: ondanks minister Luns' dreigende houding (1) blijft de Ame rikaanse minister van Defensie Lairo glimlachen. In het midden de Britse minister van Defensie Denis Healey. Met voldoening constateren zij dat andere staten hun voorstel tot net houden van een Europese veiligheids conferentie hebben ondersteund. Mos kou en zijn bondgenoten verklaren te zullen blijven streven, naar ontspan ning in Europa en naar betere be trekkingen met andere Europese sta ten. Een voorwaarde hiertoe noemen zij de erkenning door alle staten van de bestaande grenzen in Europa en de vestiging van gelijkrechtelijke betrek kingen met de Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland). De leiders van het Warschau-Pact vermelden in het communiqué de sep- temberverkiezingen in West-Duitsland, die Willy Brandt aan de macht heb ben gebracht, maar spreken niet van Brandt's streven naar betere betrek kingen met Oost-Europa. Zij stellen vast dat de regering Brandt een weerspiegeling is van de gewijzigde publieke opinie in West-Duitsland, die meer dan voorheen geporteerd zou zijn voor „realistische" samenwerking met andere staten. De ondertekening van het verdrag tegen de spreiding van kernwapenen door West-Duitsland wordt in het com muniqué een positief aspect genoemd. Maar de Oosteuropese leiders waar schuwen, dat neo-nazistische verschijn selen toenemen en niet mogen worden verontachtzaamd. Tegenover deze ver schijnselen en activiteiten past „nuch tere waakzaamheid" aldus het com muniqué. Volgens waarnemers zijn deze har de passages in het overigens ten op zichte van Bonn verzoeningsgezinde communiqué een gevolg van de in vloed van de Oostduitse president Wal ter Ulbricht. De top in Moskou heeft blijkbaar aan Ulbrichts verlangen wil len voldoen dat elke verbetering van de betrekkingen met Bonn vooronder stelt, dat Bonn, Oost-Duitsland volle- ledig erkent. Na de beschuldiging dat in West- Duitsland neo-nazistische invloeden werkzaam zijn, stelt het communiqué Bonn een gunstige Oosteuropese reac tie in het vooruitzicht als de West duitse regering bepaalde stappen wil vetten. Deze stappen worden niet gespecifi ceerd maar in de volgende algemene termen omschreven: Als de nieuwe Westduitse regering de lessen uit de geschiedenis trekt, zichzelf bevrijdt van de last van het verleden, en handelt in overeenstem ming met de geest van de tijd, een realistische benadering laat zien van de problemen die spanning veroorza ken in de betrekkingen tussen Euro pese staten, dan zal dit toegejuicht worden zowel door de socialistische landen als door alle vredelievende vol keren. LONDEN Op London Airport, het grote Londense vliegveld is donderdag avond een Tsjechoslowaakse vluchte ling tevoorschijn gekomen die zich had verborgen in de bagageruimte van een Tsjechisch verkeersvliegtuig. Dit landde om 10 uur. Van officiële zijde is slechts meege deeld, dat de man de nacht op het vliegveld zal doorbrengen en vanoch tend door de immigratiedienst zal wor den ondervraagd. Verder is over de vluchteling niets bekendgemaakt. De gevluchte Tsjech zou een jongen zijn van 19 jaar die na de vlucht uit Praag „nagenoeg halfdood gevroren" in het ruim van de machine, een Rus sische Toe-104, was aangetroffen. Hij was slechts licht gekleed. De jongen kreeg meteen wat cognac te drinken. Hij sprak een beetje En gels en zei dat hij vrienden had in Lon den. Zijn naam is nog niet bekend evenmin weet men of hij asiel wil aan vragen. De topconferentie in Moskou werd bijgewoond door de partij en rege ringsleiders van de Sovjet-Unie, Bul garije, Hongarije, Oost-Duitsland, Po len, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. De Sovjet-Unie en Polen hebben on langs van West-Duitsland voorstellen ontvangen voor het openen van bila terale besprekingen ter bevordering der betrekkingen. Bonn heeft van beide landen nog geen antwoord ont vangen. Volgens berichten uit Moskou heeft Ulbricht voor het begin van de top conferentie in Moskou besprekingen gevoerd met de leiders in het Krem lin waarin hij zich zou hebben willen verzekeren van de steun aan zyn re gering, waarborgen zou hebben pro beren te krqgen dat de besprekingen met Bonn de steun aan zijn regering niet zouden ondermijnen. In het communiqué roepen de Oost europese landen opnieuw alle landen op tot ondertekening van het verdrag tegen de spreiding van kernwapenen en tot verdere stappen op de weg naar ontwapening. In een afzonderlijke verklaring ver oordelen de leiders van het Warschau- Pact de „Amerikaanse agressie" in Vietnam. LONDEN In Engeland wordt de druk op de Britse regering steeds gro ter om haar pro-Nigeriaanse houding te wijzigen ten gunste van Biafra. Mede als gevolg daarvan vertrok gisteravond een onderminister van Bui tenlandse Zaken, Foley, voor overleg naar Nigeria. Officieel moet hij bekijken hoe de voedselaanvoer naar Biafra kan worden verbeterd en of er kans is op nieuwe onderhandelingen om een einde te ma ken aan de oorlog tussen Biafra en Fe deraal Nigeria. Premier Wilson heeft zelf ook al eens een dergelijke reis ondernomen, maar die had wenig resultaat. Het is nog niet duidelijk of minister Foley ook contact zal hebben met Biafraanse leiders. Intussen hebben bijna honderddertig Lagerhuisleden een motie ondertekend waarin een koersverandering van de re gering wordt geëist. Engeland levert Nigeria wapens. BRUSSEL Minister Luns heeft gis teren in het NAVO-overleg te Brussel het idee geopperd niet één maar een reeks conferenties over de veiligheid in Europa te houden. De Nederlandse bewindsman achtte het desondanks van groot belang, dat zelfs een eerste veiligheidsconferentie tenminste enige werkelijke vooruitgang boekt. Het is echter zeer twijfelachtig of de communistische landen bereid zullen zijn al meteen in een eerste conferen tie te spreken over maatregelen op het gebied van de ontwapening. De landen van de NAVO achten dit van wezenlijk belang. Minister Luns bedoelde n^e.t deze maatregelen in het bijzonder een even wichtige beperking van de strijdkrach ten en stappen ter verbetering vaji de toestand in^Berlijn. Ruimtevaartcentrum HOUSTON Het is mogeiyk dat de maan 'n do de verzameling van ruimtepuin is, in plaats van een hemellichaam met een vloeibare kern, zoals de aarde. Dr. Gary Latham, die aan het hoofd staat van een seismograafex- periment - de Apollo-12 astronau ten, lieten een aantal instrumenten voor dit doel op de maan achter - verklaarde gisteren dat signalen van die instrumenten 'n aanwijzing vor men, dat de maan misschien een „ka potte massa" is, „een hoop puin". Hoe diep het puin zou zijn is niet zeker. Volgens Latham bracht de schok van het maanlandingsvoer tuig op de maan, een reactie teweeg, die volgens de seismograaf een uur duurde. Op aarde zou een dergelijke schok slechts 5 minuten registreer- baar zijn. Latham legde er echter wel de na druk op, dat de theorie slechts op gissingen gerust en dat er andere voorstellen zijn gedaan. Toch lijkt de „puintheórie" volgens hem het meest waarschijnlijke. Sinds dê landing van de Apollo-12, beeft de seismograaf op de maan 6 natuurlijke schokken geregisteerd, die waarschijnlijk van meteorieten afkomstig zijn. Toch is er geen merk baar beweging in de maan zelf. „Het is een erg vast lichaam, heel erg vast. Het gaat hier niet om een vloeibare kern. zoals op aarde. Er kan wel een kleine kern bestaan, maar dan is die wel erg stevig" al- j dus Latham. Over de verklaring van Praag, die het Pact van Warschau eind oktober uitgaf, was minister Luns wat scep tisch. Hij zag enig gevaar in, aanvaar ding van die verklaring, ornaat dit de indruk zou kunnen wekken, dat de NAVO berust in de beginselen van de zogenaamde Breznjef-doctrine. De NA VO moet duidelijk maken, aldus de mi nister, dat ze die uitleg onaanvaard baar acht. Minister Luns was verder van me ning dat de spanning in Europa alleen zou kunnen worden verminderd door een conferentie over de veiligheid. •^Hij verklaarde tenslotte dat in janu ari in Moskou Nederland-Russisch over leg op ambtelijk niveau over veilig heidsvraagstukken zal worden gehou den. Inmiddels heeft de conferentie in Brussel de kans op heropening van het ministeriële overleg in de Westeurope- se Unie vergroot. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat nog voor Kerstmis een zitting van de minister raad van de WEU de zeven ministers van Buitenlandse Zaken opnieuw bijeen zal brengen. BRUSSEL Een Deense maatschap pij die heeft meegewerkt aan de bouw van de dit jaar gereed gekomen Ken nedy-tunnel in Antwerpen, heeft een plan gemaakt voor een nieuwe Schelde- tunnel in het noordelijke havengebied van Antwerpen, zo me'dt „Het laatste nieuws". De nieuwe tunnel de derde tussen de linker- en rechter Schelde-oever te Antwerpen zou 1850 meter lang wor den en 1,5 miljard frank (circa 110 mil joen gulden) gaan kosten. Het werk zou in 1980 gereed kunnen zijn. De Kennedy-tunnel is in 4 jaar en 9 maanden gebouwd en heeft, met inbe grip van een uitgebreid net vap toe gangswegen, 350 miljoen gekost.' PARIJS Brigitte Bardot is ge weldig boos. Een Parijse rechtbank heeft het gewaagd haar in het onge lijk te stellen. Dat gebeurde in haar meningsver schil met haar garagehouder. En nu moet zij 10.840 francs en 9 cen times 7046,45 gulden betalen voor een kleine revisie .aan haar Rolls Royce, model 1958, door haar voor 25.000 francs tweedehands ge kocht in 1965. Deze mooie witte slee, die inder tijd door een zwarte chauffeur in livreu niet zo best werd gereden, had inwendige en uitwendige averij opgelopen. Vandaar die kleine revi sie met het verzoek ook de carros serie wat uit te deuken. De rekening was volledig in over eenstemming met de standing van de auto en met de populariteit van de actrice: 6687,20 francs voor de motorrevisie en 4153,49 francs voor het uitdéuken. B. B. weigerde te be talen. Zij vond, dat de garagehouder overdreef en dat hij haar dubbel wilde laten betalen, omdat zij nu eenmaal was, die zij was. Zij had ongelijk. Althans volgens de rechtbank, die haar tevens ver oordeelde tot betaling van het ge ding. En dat alles terwijl zij haar Rolls Royce enige tijd geleden al verkocht heeft. MOSKOU Het blad van de Rus sische communistische partij^ de Prav da. heeft felle kritiek geleverd op fa- brieksdirecties, die technische en ande re vernieuwingen tegenhouden om een gemakkelijk leven te kunnen leiden. Bureaucratie en gebrek aan organisa tie, aldus de Pravda. remmen de economische hervormingen in Rusland. WASHINGTON De Amerikaanse federale handelscommissie heeft op dracht gegeven tot een onderzoek naar de eventuele voor de gezondheid PRAAG De Tsjechoslowaakse be volking maakt zich zorgen over de toe nemende invloed van het marxistisch- leninistisch genootschap „links front", een organisatie die een veel hardere po litiek voorstaat dan het huidige be leid van partijleider Husak. De organisatie bestaat voornamelijk uit oude communisten. Het schijnt moeilijk te zijn, lid van het genoot schap te worden. Onlangs werd een vooraanstaande publicist, die hoofdre dacteur van een dagblad is en lid van het centrale partijcomité, geweerd omdat hij als een „aanhanger van het centrum" en van Husak werd be schouwd. Aan de andere kant is bekend, dat enige leidinggevende Tgjechoslowaken, onder wie leden van het kabinet, tot het linkse front behoren. De voorzitter hiervan, prof. Jaromir Lang, werd vo rige week in de nationale raad van Tsjechië gekozen. Algemeen secretaris is de journalist Karei Kucera, die nau we betrekkingen met de Russen onder houdt. De laatste tijd hebben herhaal delijk Russische „gasten" deelgeno men aan bijeenkomsten van het „link se front". De organisatie heeft al in al le grote plaatsen een afdeling. PARIJS Eer zeer ontgoochelde Henry Cabot Lodge is gistermiddag met zijn plaatsvervanger, Lawrence Walsh teruggekeerd naar Amerika. De chef van de Amerikaanse delega tie bij de vredesbesprekingen te Parijs woonde gisteren zijn laatste zitting bij, nam daarin over een kopje koffie af scheid van zqn Noord Vietnamese te genspeler Xuan Thuy en droeg de lei ding van de delegatie over aan zijn derde man. Philip Habib. Op deze laatste zitting, waarop de communisten onverstoorbaar voortgin gen, het vertrek te eisen van de Ameri kanen uit heel Vietnam, maakte Cabot Lodge (70) de balans van zijn ver blijf in Parijs op. Hij was daar vlug mee klaar. Hij herhaalde alle door hem gedane voorstellen en zette die naast de voort durende negatieve reacties hierop van de communisten. „De enige tastbare vooruitgang, die in dit gebouw is ge maakt", constateerde hij bitter, „is de gemeenschappelijke keuze van de vorm van de tafel". Het feit, dat president Nixon nog al tijd geen opvolger voor Cabot Lodge heeft aangewezen, heeft in Parijs een gevoel van pessimisme doen ontstaan. De Amerikanen zeggen, dat het er in feife niet toe doet. wie de delegatie leidt. Het belangrijkste is de politieke lijn, die gevoerd wordt en die wordt in Washington bepaald. Philip Habib, die aan het hoofd van de delegatie komt te staan, volgt de besprekingen van het begin af. schadelijke gevolgen van biologische wasmiddelen. Volgens de commissie zou bij on derzoekingen in Amerika en Enge land zijn gebleken, dat arbeiders in de fabrieken waar deze middelen worden gemaakt, last hebben van kwalen als huidaandoeningen en influenza-achtige verschijnselen. Het is niet bekend of de consument, die in veel mindere mate aan de invloed van de wasmid delen blootstaat, ook slechte gevolgen er van ondervindt. Mocht dit het geval zijn, dan zouden de fabrikanten gedwongen kunnen worden, hun klanten hiervoor te waar schuwen. Sinds ruim twee jaar geleden de op enzymen gebaseerde waspoeders zijn verschenen, hebben deze middelen in Engeland en Amerika ongeveer 70 pro cent van de markt veroverd. In oktober kondigde de Amerikaanse regering een verbod af op het gebruik van de kunstmatige zoetstof cycla- maat in voedingsmiddelen en dran ken. Vorige maand besloot zij het ge bruik van het insektdodende middel DDT te beperken. BRASILIA President Emilio C.ar- rastazu Medici van Brazilië heeft iede re Europese journalist, die Brazilië be schuldigd heeft van uitroeiing van zijn indianen, uitgenodigd een bezoek aan Brazilië te brengen op kosten van dc Braziliaanse regering om zijn beschul digingen te bewijzen. De Braziliaanse president zei dit op een bijeenkomst van Europese journa listen, die een bezoek brengen aan Bra zilië. Ik dring er bij u op aan, uw collega's die Brazilië zozeer aanvallen, te ver tellen, dat zij naar Brazilië kunnen gaan op rekening van de Braziliaanse fege- ring en naar onze indianengebieden kun nen reizen om voor zichzelf uit te ma ken, dat niets van wat in Europa over Brazilië is gezegd, waarheid bevat. Zij zullen hiermee niet Brazilië 'n genoegen doen. maar hun eigen geweien, dat de last draagt van deze niet bestaande mis daad. LONDEN De drie Londense re chercheurs die vorige week door het blad „The Times"* werden beschul digd van omkoperij en corruptie, zijn hangende het onderzoek geschorst. Dit is donderdag door Scotland Yard mee gedeeld. Volgens het invloedrijke Londense blad, hadden de drie politiemannen grote sommen geld aangenomen voor het intrekken van aanklachten, het verzachten van getuigenissen voor de rechtbank en het ongehinderd laten plegen van misdrijven. „The Times" schreef in het bezit te zijn van bandopnamen van gesprek ken tussen de drie rechercheurs en een jonge, niet bij name genoemde misdadiger. LOS ANGELES De leider van de van talrijke moorden verdachte Ameri kaanse „hippie-sekte", Charles Manson heeft volgens mededelingen van de po litic, geruime tijd gemakkelijk toegang gehad tot het socicty-leven van Holly wood. Na gedurende een periode, waar in hij veelvuldig in de gevangenis zat, in aanraking te zijn gekomen met het occultisme, was hij in San Francisco in contact geraakt met hippiekringen, waarmee zich „een volslagen nieuwe wereld" voor hem opende. De liedjes- schrijvende „prediker" zoals hij zich graag noemde werd met zijn gezel schap van jonge meisjes vaak op feestjes uitgenodigd. Manson kon het niet verdragen dat hij na verloop van A Cynthia Birdsong (l.), een van 'het zingende trio The Supremes. vertelde de politie van Los Angelos hoe zij uit haar rijdende auto sprong om aan haar kidnapper, Edward Collier (r.) te ontkomen. Collier is huismeester bij de flat waar mej. Birdsong woont. De kidnapper gaf zichzelf over aan de politie. CHICAGO Vandaag zijn de leider van de Zwarte Panters in de staat Il linois, Fred Hampton en een andere man in een vuurgevecht met de politie doodgeschoten; er waren zes gewonden, twee agenten en vier zwarte panters. Drie personen werden gearresteerd. Het betreft hier de tweede schietpar tij tussen leden van de militante neger- organisatie en de politie in Chicago. Bij een vorig treffen, op 13 november, wér den twee agenten en een neger gedood en bedroeg het aantal gewonden zeven. De schietpartij van vandaag ont- slond toen enige agenten Hampton en zijn metgezel, Rush, wilden gaan arres teren wegens verboden wapenbezit. tijd uit de gratie raakte bij zijn rijke „vrienden". De reeks moorden vormde volgens de politie zijn wraak op deze kringen. Als een der hardnekkigste vervolgers van de moordenaars heeft zich intussen de vader van de vermoorde filmster Sharon Tate ontpopt. Vier maanden geleden, vertelde hij donderdag verslaggevers, had hij als luitenant-kolonel bij het leger ontslag genomen en was hij ondergedoken in de hippiewereld van Los Angeles. Hij liet zijn baard groeien en probeerde via contacten met handelaars in ver dovende middelen en jongelui op het spoor van de daders te komen. Hoever hij bij zijn privé-onderzoek kwam, wil de hij met zeggen. De 21-jarige Susan Atkins, die aan wezig was bij de slachting in de wo ning van de filmregissuer Polanski, waarbij diens vrouw Sharon Tate en vier van haar vrienden op gruwelijke wijze om het leven werden gebracht, zal vrijdag voor een „grand Jury" een verslag uit de eerste hand geven van de moordpartij. De politie zou op het punt staan nog vier of vijf leden van de groep „slaven van satan" of „Manson-fami- lie" geheten te arresteren. Drie zit ten er al in arrest. Susans advocaat heeft gezegd dat zijn cliënte onder hypnotische invloed van Manson naar het huis van de Polanski's was ge-j gaan. I)e politie heeft in verband met de slachting-Sharon Tate gezegd, dat er ook bepaalde schakels zijn tussen deze msidaden en de gewelddadige dood van de 17-jarige Elizabeth Habe, de dochter van een Europese schrijver In januari van dit jaar. Het meisje werd toen in een ravijn gevonden in de buurt van de heuvels van Hollywood. Zij had tal van mes- wonden ontvangen en haar gelaat toon de sporen van harde slagen. De politie van de Noordcalifornische plaats Ukiah werkt thans met de colle ga's uit Los Angeles samen, om na te te gaan of er ook verband bestaat met de moord op een vrouw van een poli tieman, Clidia Delaney, en die van een buurvrouw, Nancy Warren. Beiden waren geslagen en tx)en ge wurgd. Twee vpn de vrouwen die thans in verband met de zaak-Tate ge vangen zitten bevonden zich ten tijde van dit laatstgenoemde misdrijf in Ukiah. TONBRIDGE Jack Payne een van de populairste leiders van een dansorkest in de jaren 30 is in zijn huis na een langdurige ziekte overle den. Hij is 70 jaar oud geworden. Nadat Payne niet meer met een or kest optrad werkte hij eerst als disc- jockey voor de BBC en opende toen een theaterbureau. Jack Payne was een van de grote muzikanten uit de tijd toen bandlei ders als Jack Hylton, Harry Roy, Ca rol Binnbins en Nat Gonella ook grol» beroemdheden waren in Europa.

De Vallei | 1969 | | pagina 6