Tweedaagse bezetting van Nijmeegse universiteit Ook S.E.R. wil a.o.w. hoger EXPORTJENEVËR N.S. WIL STATIONS VERNIEUWEN, MODERNISEREN EN SCHOONHOUDEN Monsieur HuloV op Schiphol Verzet tegen plan tot verbod kuilvisserij op het IJsselmeer Kamer wil 'n wet op onderzoek naar fusies w eer .staking op Curaeao Voorzitter reisclub verdwijnt met geld bejaarden Twee jongens stalen als beroepsinbrekers Van Rappard naar Perzië T.H. EINDHOVEN OPGELOST GESPREK OVER OPVOLGER VAN STARFIGHTER KOSTEN ACHTERSTAND (ziekteverlof) Toenemend aantal urgentie verklaringen voor gymlokalen GEEN NOODZAAK Meer vakantie voor beroeps bij land- en luchtmacht OVERLEG OVER SALARIËRING AMBTENAREN Leerlingen verstaan onderwijzers niet door verkeerslawaai Buit in half jaar f 25.(100.- GEEN REIS NAAR AMERIKA Luns: „Alleen ons land benaderde V.N. over Indianen" VRIJDAG 5 DECEMBER 1969 NIJMEGEN Driehonderd studenten alsmede staf- en personeelsleden van de sectie pedagogiek van de Nijmeegse universiteit hebben in een langdurige vergadering besloten elke samenwerking met hun hoogleraren te verbreken en het instituut twee dagen bezet te houden. In mei van dit jaar werd bij de afdeling opvoedkunde een plan voorbereid om een eigen sectieraad te kiezen, die het bestuur zou moeten overnemen van de hoogleraren. Bij het overleg dat hierna volgde stelden vier betrokken hoogleraren zich op het standpunt dat zjj het niet met hun verantwoordelijkheid in overeen- ming konden brengen om hun bevoegd heden uit handen te geven en dat de mocratisering in deze vorm de door mi nister Veringa en het curatorium ge stelde grenzen overschrijdt. Ondanks de waarschuwing van prof. Plat, dat de sectie het gevaar loopt te worden opgeheven en bijvoorbeeld te worden ondergebracht bij de afdeling psychologie wenste de meerderheid van studenten, staf- en personeelsleden niet op de oorspronkelijke plannen te rug te komen om dat ze met deze ac tie model willen staan voor de overige sub-faculteiten. Gehoopt wordt,- dat het inititatief zal worden overgenomen door sub-faculteiten zoals die van de sociolo gie, letteren, theologie en filosofie. Be sloten werd, voorlopig voor twee da gen alle beslissingen over onderwijs, onderzoek en beheer in eigen handen te nemen. EINDHOVEN In haar juist ver schenen rapport over de toekomstige structuur van de Technische Hoge school Eindhoven komt de zomercom- missie van deze hogeschool tot de con clusie dat gestreefd moet worden naar een dagelijks bestuur en een hoge- schoolraad waarin vertegenwoordigers van alle geledingen van de hogeschool gemeenschap zitting moeten hebben. H$t dagelijks bestuur zou volgens de commissie, die onder voorzitterschap staat van prof. P. Steenkamp, moeten bestaan uit vijf leden met een volledige dagtaak, waarvan drie uit het onder wijs en onderzoek, op voordracht van de hogeschoolraad gekozen en twee aangewezen door de kroon op advies van de hogeschoolraad. In een gisteravond gehouden verga dering van bestuur, leerlingen, ouders •n Ieraren is het conflict aan de Eind- hovense Nutsschool opgelost. De leerlingen waren Öeze week in staking gegaan tegen het besluit van het bestuur om de kweekschool en de havo-top te scheiden. Hierbij was noch met de ouders noch met de leer lingen overleg gepleegd. Het besluit omtrent de splitsing zal teruggedraaid worden tot 1971 als de Mammoetwet een beslissing noodzake lijk maakt. Dit voorstel werd door de vergadering (600 personerO met slechts 6 stemmen tegen en 4 blanco aan vaard. Voorts werd de leerlingen een com missie van inspraak toegezegd. DEN HAAG— Nederland, Noorwegen en Canada beginnen volgende week in Den Haag besprekenigen over een op volger voor de Starfighter. De drie landen zoeken een vliegtuig dat goed manoeuvreert en dat in staat ls een luchtoverwicht te handhaven. Het toestel mag ongeveer tien miljoen gul den kosten. De gedachten gaan uit naar een vlieg tuig dat al in ontwikkeling is. Als zo danig komen in aanmerking de Ameri kaanse Northrop-530, de Zweedse Saab Viggen en de Franse F-l. DEN HAAG De commissie sociale verzekering uit de Sociaal-Economi sche Raad wil dat de AOW/AWW op 1 januari met drie procent wordt verhoogd. Ook zal er in 1970 een va kantietoeslag van drie procent voor de bejaarden moeten komen. Eerder al had de Stichting van de Arbeid dit aan minister Rooi vink (sociale zaken) geadviseerd. Over een verder optrekken van de vakantietoeslag voor de bejaarden in 1971 (tot zes procent) waagt de Ser-commissie zich nog niet. Dit om de sociale premies niet te sterk te doen stijgen. Wel zal in het wetsont werp de wens tot verdere verhoging moeten worden opgenomen, zo vindt de Commissie. De kosten van deze operatie worden ook door haar op een premiestijging van 0,4 procent geschat. Op jaar basis zal de verhoging 0,3 procent bedragen. Het middelbaar en hoger personeel meent, dat de premieverhoging ei genlijk veel hoger zou moeten zijn. Het middelbaar en hoger personeel is allerminst gelukkig met de plannen van de Ser en de Stichting van de Arbeid. Zij vrezen de premieverho ging die eruit voortkomt. In de be rekening van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid (een verhoging met 0,4 procent) geloven de Unie van beambten en hoger per soneel en de Nederlandse bond van middelbaar en hoger personeel niet. Als deze verhoging doorgaat zal vol gend jaar een te lage premie wor den berekend met het gevolg dat de achterstand in 1971 moet worden in gehaald. Beide organisaties komen in dat jaar op een extra verhoging van 0.3 a 0.4 procent. Rekening houdend met de vergrijzing van de bevolking voorzien zij dat de aow'aww premie in 1971 twaalf procent zal zijn, tegen nu 10,6 pro cent. En dat is nog maar het be gin, zo menen zij. De organisaties vragen zich af wat de drie vakcentrales heeft bezield een deel van het pensioenvraagstuk op deze manier te willen oplossen. Al leen met de laagst betaalden wordt rekening gehouden. De middengroep, die hoge solidariteitslasten op de rug krijgt, zal geen baat bij de oplossing hebben. Staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) zal binnenkort In het georganiseerd overleg voor ambtena renzaken voorstellen doen om de ge volgen van premies voor de ziektekos tenverzekeringen op te vangen. ADVERTENTIE bij elke aankoop, van een hele fles 'Vat 'm koel' UTRECHT De NS zit opge scheept met een groot aantal verou derde stationsgebouwen. Voor deze overjarigen is er maar een afdoend antwoord: versnelde sloop en nieuw bouw. Bovendien zijn vele stations gebouwen onverzorgd. Dit zegt een drietal NS-deskundi- gen in een nota „De presentatie van de NS", die onlangs aan de be drijfsleiding is overhandigd. De stations bepalen in sterke ma te het beeld dat de NS de samen leving biedt. Door beleid, publici teit. en reclame presenteert het be drijf zich als actief en eigentijds, maar door roerloze, voorbije en naar binnen gekeerde stations wordt dit beeld weer geschaad, .aldus de nota. De NS-deskundigen, pleiten er o.m. voor de bestaande gevels van de stationsgebouwen te voorzien van een maximum aan glas. Deze glaswand biedt mogelijkheden voor reclame, waarbij slagvaardig en simpel ver wisselbare affichering de voorkeur verdient boven veel onderhoud, vak manschap en kostbaar reclamemate riaal eisende vitrines. De troosteloos heid van de verouderde hallen en tunnels moet worden gebroken met behulp van wandbanken, automaten, verlaagde latten plafonds en een warmkleurenschema voor de van re clames en vitrines voorziene wan den. Ook op de perrons moet van al deze middelen een ruim gebruik ge maakt wórden. De NS-ers willen de vervuiling van de stations en perrongebouwen, over kapping, tunnels e.d. te lijf gaan met vliegende gemotoriseerde schoon maakploegen. Zij moeten worden ge kleed in opvallende overalls en wor den voorzien van de modernste schoonmaakapparatuur. „Al deze problemen zijn van het grootste belang voor de verwezen lijking van het bedrijfsdoel van de NS: een stijgende omzet in reizi gers-kilometers, aldus de nota. GORKUM Burgemeester ridder van Rappard van Gorkum is voor va kantie naar Perzië vertrokken. Hij is veertien dagen geleden ontslagen uit het Utrechtse Academisch ziekenhuis waar hij een prostaatoperatie heeft on dergaan. Hij heeft nog steeds ziekteverlof. Hij komt waarschijnlijk 13 december terug uit Perzië. Hij gaat daar onder meer een herdenking van Hugo de Groot bijwonen. DEN HAAG Het voorstel van mi nister Lardinois (Landbouw en Visse rij) om ingaande 1 mei 1970 een alge meen verbod voor de kuilvisserij in te stellen heeft gisteren in de Tweede Ka mer veel kritiek gekregen. Zowel van de zijde der regeringspartijen als van de zijde der oppositie werd een derge lijk verbod als te ver gaand beschouwd. In het algemeen werd van de zijde der Kamer aangedrongen op overleg met de direct betrokkenen. De gelijk tijdige totstandkoming van een gunstige afvloeiingsregeling bij Invoering van een verbod tot kuilvisserij werd nood zakelijk genoemd. De hr. T. Tolman, (CHU) die o.m. op merkte thans nog niet aan de zijde van minister Lardinois te staan, laakte het schrijven van de Algemene Hengelaars- bond aan de Kamer, waarin de kuilvis- sers worden beschreven als rabauwen, rausers en worden omschreven als men sen die roofbouw plegen. Hij vroeg de DEN HAAG Het feit dat naar schatting 400.000 leerlingen van lagere scholen in het cursusjaar 1968-1969 geen les in lichamelijke oefening in een gym nastieklokaal hebbe^i gekregen betekent een ernstige belehimering van een goede lichamelijke ontwikkeling en con ditie, aldus heeft staatssecretaris Mr. J. H. Grosheide in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Dettmeüer-Labberton en Vonhoff (bei den VVD) verklaard. Het geen les krijgen in een gymnas tieklokaal betekent echter niet. aldus de staatssecretaris, dat in het geheel geen les in lichamelijke oefening wordt gegeven. Het aantal urgentieverk la ringen dat voor de bouw van gymnastieklokalen is verleend is in 1968 van 75 tot 112 per jaar verhoogd. Dit jaar zijn 200 urgen tieverklaringen verleend. De uitvoering van urgent verklaarde projecten berust bij de gemeenten. Van alle voor 1969 verleende urgenties is voor wat be treft 139 lokalen nog niet met de bouw begonnen, zodat er op dit ogenblik nog 339 projecten moeten worden uitge voerd. In 1970 en volgende jaren zullen voor de resterende ca 400 aanvragen urgen tieverklaringen worden afgegeven, aldus mr. Grosheide. hengelaarsbond deze uitspraken terug te nemen. De AR-afgevaardigde J. A. van Ben- nekom drong aan op nader overleg tus sen minister Lardinois en de vaste com missie voor de visserij uit de Tweede Kamer. Hij vroeg de minister het ver bod op te schorten. Naar zijn mening kan de vraag worden gesteld, of een dergelijk verbod, misschien wel gewenst ook werkelijk noodzakelijk is. Ook van KVP-zijde en van de zijde van de frac tie van de VVD werd op overleg aange drongen. Het Kamerlid C. Egas (PvdA) stelde zich achter het verbod, z.i. een juiste en historische beslissing. In het algemeen stelde de kamer zich wel op achter een sanering van de kuil visserij. Bij de bespreking van dit on derdeel van de landbouwbegroting werd nog gewezen op de positie van handel en verwerkende industrie. De minister wees erop, dat er geen noodzaak is tot 't instellen van 'n ver bod van kuilvisserij doch wel is 'n de-r gelijk verbod wenselijk. Hij zei de Ka mercommissie voor de visserij nader overleg toe alvorens definitieve beslis singen te nemen. De minister deelde mee, dat gisteren nog overleg heeft plaatsgevonden met de organisaties van IJsselmeervissers. Hoewel er formeel nog geen instem ming is verkregen, zijn beide organisa ties wel akkoord gegaan met de voorge stelde afvloeiing als zodanig Met een organisatie werd overeenstemming ver kregen over de uitkoop-regeling van kuilvissers en de tweede organisatie zal daarover nog overleg plegen met de achterban. SCHIPHOL. Druk gebarend geeft de Franse filmer Jacques Ta- ti aanwijzingen tijdens de opnamen voor zijn nieuwe film Yesmon sieur Hulot", die voor een deel wordt opgenomen in het voormali ge vrachtgebouw van het „oude" Schiphol. DEN HAAG Beroepsmilitairen van de landmacht en de luchtmacht krtfgen meer vakantie. De nieuwe regeling werkt met terugwerkende kracht tot 1 januari. De nieuwe regeling koppelt het aan tal verlofdagen per jaar aan de rang en de leeftijd van de beroepsmilitair. Militairen tot en met de rang van korporaal krijgen vijftien werkdagen vakantie. Voor rangen van korporaal tot en met sergeant is het zeventien dagen, een sergeant eerste klas krijgt er achttien, de sergeant-majoor tot en met de onderluitenant negentien, de tweede en eerste luitenant krijgen er twintig, de kapitein 21 en de hoofd- en opperofficieren krijgen 23 dagen ver lof. DEN HAAG De centrale commis sie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken heeft gisteren het beraad over de salariëring van ambtenaren voortgezet, maai' is nog niet tot resultaten gekomen. Het overleg zal donderdag 11 december worden ver volgd. DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat minister De Block (Economische Zaken) op korte termijn een wetsontwerp zal indienen, waarin de instelling van een college van onderzoek naar fusies moet worden geregeld. Met 87 tegen 26 stemmen nam de Kamer gistermiddag de door drs. Goud zwaard (ARP) en mr. Nelisen (KVP) ingediende motie hierover aan. Deze motie was woensdag gewijzigd. Oorspronkelijk wilden de indieners dat de regering zo'n college zou instellen. Met name van socialistische kant be stond bezwaar tegen deze wens, omdat de Kamer dan geen invloed zou heb ben op de vaststelling vail de taak en de bevoegdheden voor het college. Het is bovendien de vraag of het ka binet zal voldoen aan het verlangen om de resultaten van onderzoekingen openbaar te maken. De indieners wijzig den hun motie daarna zo, dat de rege ring wordt gevraagd een wetsontwerp hierover in te dienen. Minister De Block wilde dit wetsont werp gisteren niet toezeggen. Hij vond dat het bedrijfsleven zich cèrst moet uitspreken over de wenselijkheid en de taak van zo'n college. Vandaar dat hij vasthield aan zijn voornemen de Sociaal Economische Raad (SER) een gericht spoedadvies te vragen. Het kabinet zal in deze advies aanvrage dus zijn eigen opvattingen geven. Bovendien moet mr. De Block de adviezen hebben van de interde partementale commissie, die zich met de fusies bezighoudt en van de com missie van de SER, die hierover ook een advies voorbereidt. „Ik wil e^n wettelijke regeling niet uitsluiten", zei de minister, die de tijd nog niet rijp vond voor deze motie. Hij liet het oordeel erover echter toch wel aan de Kamer over. De oppositie vond dat als de motie zou worden aanvaard de SER ten hoog ste kan adviseren over de inhoud van het wetsontwerp en niet meer over de vraag of er al dan niet een wette lijke regeling moet komen. De motie werd gesteund door de KVP, de ARP. de socialisten, D '66, de PSP, de groep- van de CHU. Aarden, de communisten en de heren Bos, Kikkert en Schuring. De liberaal Joekes zei in zijn stem verklaring dat hij op zich geen bezwa ren tegen een wettelijke regeling heeft. Wel hebben de liberalen bedenkingen tegen de in de motie neergelegde wens, dat het bedrijfsleven tot verschijning kan worden verplicht en onder ede moet kunnen worden gehoord. De motie van de socialist Léms voor een wettelijke regeling met voorwaar den voor fusies werd op zijn verzoek aangehouden, De begroting van mi nister De Block werd tenslotte aange nomen met alleen de stemmen van de Boeren Partij tegen. WILLEMSTAD Bij de Curagaosche Dokmaatschappij is gisterochtend een staking uitgebroken. Ongeveer vijfhon derd arbeiders hebben er het werk neergelegd. Zij eisen een gelijktrok king van het loon van ongeschoolde ar beiders met dat van ongeschoolden ir. overheidsdienst. Ook willen ze hogere lonen voor de geschoolde arbeiders. Volgens de sta kers zijn er nu geschoolde arbeiders die veel minder verdienen dan de on geschoolden in overheidsdienst. BADHOEVEDORP Enkele lokalen van een openbare lagere school in Badhoevedorp zullen geluiddicht wor den gemaakt, terwijl het lokaal dat het dichtst bij rijksweg 6 is gelegen van 'n koptelefooninstallatie voor onderwijzer en leerlingen zal worden voorzien. De gemeenteraad van Haarlemmermeer stelde hiervoor f 20.00 beschikbaar. De leerlingen en de onderwijzers hebben veel last van het verkeer op rijksweg 6. De lessen moqten dagelijks in totaal 'n half uur worden onderbro ken omdat men elkaar niet meer kan verstaan. Overleg zal worden gepleegd met de overheid. Omdat de school er al stond voor de plannen van de aan leg van de rijksweg het licht zagen vindi de laad dal het rijk de kosten maar moet betalen. TILBURG Twee jeugdige Tilburgers, de 17-jarige J. S. en ztfn 14-jarige broer tje K. S„ hebben een half jaar lang als volleerde en geraffineerde vaklieden een inbrekersbestaan geleefd. Daaraan kwam een einde toen de jongsie b(j hun laatste gezamenlijke kraak op heterdaad betrapt werd terwijl hij op de uitkijk stond. In totaal hebben zij acht inbraken in zakenpanden en garages bekend. Een belangrijk succes werd geboekt door de diefstal van een gloednieuwe auto ter waarde van f 7000.— die later bij inbraken waar partijen goederen ter waarde van respectievelijk f 8500,— en f 6000.— moesten worden vervoerd zeer wel van pas kwam. In totaal heeft hun buit aan goederen 'n waarde opgeleverd van f 25.000, ADVERTENTIE AMSTERDAM Veertig bejaarde mensen hebben een grote teleurstel ling moeten verwerken. Zij hebben dezer dagen bericht gehad dat de reis naar hun kinderen en kleinkinderen in de Verenigde Staten niet kan door gaan. De reis, georganiseerd door de Holland- Amerika Club Windmill, is geannu leerd. Het geld dat voor de reis ge stort werd in de Verenigde Staten 990 gulden en de voorzitter van de club. de heer G. B.. zijn spoorloos ver dwenen. De Windmill, een reisorganisatie die zich bezig houdt met het organiseren van goedkope vliegreizen, had voor 16 december een kerstreis naar Los An geles georganiseerd. De terugreis zou op 16 februari worden aanvaard. Voor de reis hadden honderd mensen geboekt. Hierbij waren tachtig Neder landers en twintig buitenlanders. Zestig mensen betaalden hun reissom in Nederland aan de Nederlandse af deling van de Windmill te Ede. Veer tig kinderen van ouders die naar Amerika wilden vliegen, betaalden in de Verenigde Staten aan de voorzitter zelf. Mevrouw Wijkhoff van de Nederlandse afdeling te Ede kreeg op 21 november de voorzitter aan dé telefoon. Hij deelde mee dat hij niet in staat was het geld over te maken. Daarna ver dween hij in het niets. De vlucht moest worden geannuleerd. De zestig mensen die in Nederland hun geld hadden gestort, kregen dit terug, de overige veertig zijn het kwijt. Volgens mededelingen van een zoon van de voorzitter in Amsterdam ook hij heeft contacten met Windmill en weet niet waar zijn vader is zou de Ca pitol Airways alsnog bereid zijn de zestig gedupeerden te vervoeren. Maar voor veertig mensen blijft slechts een grote teleurstelling over. De K.L.M. heeft inmiddels aangeboden een oplossing te zoeken voor de gedu peerden van de Windmill. Er bestaat een mogelijkheid dat op 15 december met een DC 8 van de K.L.M. naar Los Angeles wordt gevlogen. DEN HAAG. Minister Luns heeft op 17 nov. dc secretaris-generaal van de Verenigde Naties in kennis gesteld van de gevoelens van medeleven in Ne derland met de Indianen in Zuid-Ame- rika. met name in Brazilië. Bij dit gesprek bleek dat geen andere lid-staat de secretaris-generaal over deze aangelegenheid had benaderd of op andere wijze van belangstelling had blijk gegeven. In dit verband meent de bewindsman dat niet te verwachten is dat 'n onderzoek ter plaatse van de zijde der Ver. Naties zal kunnen wor den ingesteld, aangezien de secretaris generaal daartoe de machtiging zou behoeven krachtens een besluit van een uit lid-staten bestaand orgaan der Ver. Naties, terwijl bovendien de me dewerking van de direct betrokken re gering vereist zou zijn. De minister heeft dit gisteren geant woord op de schriftelijke vragen van de socialistische Tweede-Kamerleden dr. A. Vondeling en drs. H. van den Doel. De in Nederland heersende ver- ontrüsting over het lot van de India nen zal ook schriftelijk onder de aan dacht van Oe Thant worden ge bracht. Over aard en verloop van processen in verband met tegen de Indianen ge pleegde misdaden staan nog geen vol ledige gegevens ter beschikking. De Braziliaanse regering heeft onlangs be sloten een commissie in te stellen, die een volledig rapport zal moeten opstel len over de misdaden, tegen de India nen. DEN HAAG De afdeling rijksstudie toelagen van het ministerie van onder wijs wordt in november 70 overge- plaats naar Gronigen. Het onderdeel tegemoetkoming studiekosten met 35 mensen, is al naar Groningen verhuisd.

De Vallei | 1969 | | pagina 7