Rond Kerstmis laatste beton in brug bij Zwolse Hoek notities f Aan het bos kun straks de krantelezer kennen In wegvervoer worden lange weken gemaakt VSr AUTOTOCHT WV RESULTATEN VAN ENQUÊTE BEWIJZEN: Bliksemafleider zat vast aan aardgasbuis Wij leven in een mannen maatschappij Duiven showen voor gehandicapten Betere wegen op de Velnne SCHAKEN door H. KRAMI R INSPRAAK BRIDGE door G. J. R FÖRCH CRYPTOGRAM OPLOSSING DAMMEN O door J. M BOM «KKJ&; O**- ^*aii6ÉB - V* n<l>" mI>i7 ■••■'■■■--•■•• De oeververbinding tussen Kamper Hoek en Zwolse Hoek, de brug over het Ketelmeer, nadert haar voltooiing. Dezer da gen werden per schip de laatste brugelementen vanuit Schok kerhaven naar de brug gebracht. Nadat de vijftig ton zware elementen waren opgehesen en bevestigd, bleef er ter weers zijden van de uitbouw van de pijler slechts een ruimte van ongeveer tweeënhalve meter over. Zodra deze openingen zijn volgestort dit zal omstreeks Kerstmis en begin volgend jaar gebeuren is de brugoverspanning in feite gereed. Men streeft ernaar de gehele brug medio volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. Deze brug over het Ketelmeer vormt dan een belangrijke oeververbinding in rijksweg 6, de autoweg die van Haarlem via Muiden en de IJsselmeerpolders naar Groningen voert. Voorlopig werd de brug verdeeld in 2x2 rijstroken en een parallelweg voor het langzame verkeer. Men houdt rekening met de mogelijkheid in de toekomst het dwarsprofiel van de brug te wijzigen in 2x3 rijstroken en een rijwielpad. De brug is totaal 32,50 meter breed en kreeg een lengte van 770 meter. De meeste overspanningen hebben een lengte van tachtig meter. Voor de scheepvaart werden in de brug twee bascule brug gen aangebracht, met een overspanning van 23,60 meter. De kosten voor het gehele werk bedragen ongeveer 24 mil joen. een ook daar niet zo veel voorkomend rus tig dagje wil de Gelderse WV nog wel eens een aardige rou te over de Veluwe uitstippe len. Hier is er weer een voor auto's; er komen wel onver harde wegen in voor, maar- als het niet al te hard gere gend heeft, zijn ze goed te be rijden. De tocht begint in Putten en i volgt de weg door het Sprielderbos. Van daaruit rich ting Uddelermeer en dan is de rit goed op gang: beneden aan de heuvel de Flevoweg oversteken, daarna de eerste zijweg links, richting Staver- den. Om het kasteel heen rich ting hotel De Zwarte Boer. Vlak voor dit hotel rechtsaf, het smalle bospad op via de Hierdensebeek en de Staken- berg (hier is de weg weer ge asfalteerd) naar Halfweg (dit is het kruispunt tussen Nun- speet en Elspeet). Als het weer het toelaat, dan richting Nun- speet. Voorbij het Bosbad De Tol rechtsaf, de recreatieweg van Staatsbosbeheer oprijden en nu de borden volgen naar Camping Mosterdveen. Dit is een breed bospad, dat langs verschillende bos vennen loopt. Na „Mosterdveen" via Sax- enheim richting Vierhouten. U kunt ook direct van Half weg naar Vierhouten rijden, maar mist dan een pracht stuk bos. Nu de borden vol gen richting Gortel. Dit zijn zeer wildrijke bossen en de kans op een ontmoeting met reeën en zwijnen is zeer groot. Vlak voor Gortel, net over het laatste wildrooster de ANWB- paddestoel richting Soerel volgen. Dit is een onverhard pad langs heide en bos met prachtige vergezichten. We ko men dan uit op de weg Nun- speet - Epe en slaan linksaf. Vlak voor het grote viaduct over de Rijksweg Hoevelaken - Zwolle volgen we weer de borden naar de recreatieweg van Staatsbosbeheer. Dit is éénrichtingsverkeer. Zo ko men we weer op de weg El- speet - Nunspeet uit. ampioenvliegers uit binnen- en buitenland een in drukwekkende selectie zijn zondag 7 december bijeen in gebouw De Vereeniging te Nij megen op de Internationale Kampioenenshow. Dit evene ment vindt nu voor de vijfde maal plaats en de belangstel ling is nog nooit zo groot ge weest als ditmaal: vijfhonderd duiven moesten geweigerd worden omdat er geen plaats meer voor hen was. Overigens is de Internatio nale Kampioenenshow niet uit sluitend een tentoonstelling; er is ook een keuring aan verbon den met aanzienlijke prijzen voor de duiven, die in dit ge zelschap van kampioenen een extra goede beurt maken. Ver der is er een loterij met een prijzenpot van rond f 5000. De duivenhouders houden de ba ten niet alleen voor zichzelf; zij laten het batige saldo ten goede komen aan gehandicap te kinderen, waarbij vooral de St. Maartenskliniek en het Blindeninstituut St. Henricus te Nijmegen, beide geadopteerd door de organisatoren, aan bod komen. De officiële ope ning vindt 's morgens om tien uur plaats, opgeluisterd door de jeugddrumband van St. Henricus. Daarna is de show geopend tot vijf uur 's middags. tiet weekblad Graficus", ziet ongekende mogelijk heden in het plan van vier grote Nederlandse papierfa brieken, via de NV. Flevo- hout in de IJsselmeerpolders zelf hout aan te planten voor de papierfabricage. Zo krij gen we naast het vertrouw de Oudhollands geschept nu het Nieuwnederlands ge groeid, stelt het blad vast. Maar hoe zit het met de fi nanciële bronnen? Het ant woord wordt er meteen bij gegeven: ,,Laat ieder dag en weekblad bij voorbaat zijn eigen bos betalen, onder het motto ,,uw boom - uw krant". Aan de beplanting zal men dan voortaan de krant ken nen, mits er enige zekerheid is, dat het bos ook echt aan geeft waarvoor het straks is bestemd. ..Graficus" ziet dan een Volkskrantbos voor dag jesmensen en bermrecrean ten als tegenhanger voor de vele bomen die door vrienden van Israël in die staat worden geplant. Een Telegraaf bos waar altijd wel iets griezeligs gebeurt en dat als een soort Efteling ge stoffeerd is met Pinkelman, Pollewop en Wiebel Wip, die rond de populierenstammen dartelen, 't Vrije(nde) Volk- bos voor de tieners en NRC- hout voor snobs en bejaar den. Voor de degelijke huwe lijksaanzoeken de roman tiek van het Trouwbos, voor meer avontuurlijke geesten het Paroolbos. De Tijd mag zich dan opwinden over de liefhebbers van rotaprinten die het Veldhoenbos bezoe ken, maar gelukkig is er in datzelfde Tijdconcern nog de Lïbelle, die legidenen brave vrouwen de inspiratie voor degelijke huiselijkheid doet vinden die een erfenis van twintig generaties grootmoe ders hun niet kon geven. Jedere Nederlander krijgt zodoende met wat goede wil het bos, dat hij verdient. ..Mijn krant, mijn bos", zegt hij. Een zuil van een bos waarin hij zijn allerindividu eelste gevoelens ziet uitbot ten om elk najaar de ver gankelijkheid daarvan te ondergaan. Mogelijkheden tot uit breiding zijn er dan nog aan alle kanten. Je zou een hart stochtelijke hartjessnijder bij een populier kunnen toevoe gen: ..Wacht maar even, vol gende maand is 't uw verlo vingskaart je..." Kortom: iedere recreant komt aan zijn trekken als een dergelijk plan maar met enig gevoel voor onze nationale deugden wordt opgezet, al dus Graficus". l\[og net voor de winter zijn op de Veluwe enige auto wegen gereconstrueerd- waar aan na de reizigers uit eigen omgéving' volgend jaar ook de toeristen iets zullen heb ben. De Leemculeweg tussen Wezep en Hattem (10 km) is behoorlijk opgeknapt en bij Hattem kwam een parkeer plaats. Wie de weg verder volgt in zuidwestelijke rich ting zal bovendien een grote pick-nickplaats aantreffen. Het wegdek van de Stakenberg- weg tussen Halfweg en El- speet werd verbeterd en aan de kant voorzien van een speelheuvel. Ook hier weer pick-nickplaatsen, die het hier heel goed doen: het hele land schap hier is open en nodigt uit ook de auto even aan de kant te zetten. Dan de weg van Soeren naar Assel (die vroeger tot het Kroondomein behoorde). Vanaf de nieuw geasfalteerde route valt nogal eens wat wild te zien, vooral moeflons en reeën. Dank zij deze weg is het nu mogelijk om per auto via Hoog Buurlo (schaaps kooi) Apeldoorn weer te be reiken. UTRECHT Een enquête onder de leden van de bedrijfsgroep Wegvervoer van de Katholieke Bond van Vervoerpersoneel heeft uitgewezen, dat er in het wegvervoer nog buitengewoon lange werkweken worden gemaakt. Het onder zoek is een jaar geleden o.l.v. de socioloog van het A. C. de Bruyn-instituut, drs. E. Hooymans, ingesteld. Drieduizend van de negenduizend leden van de bedrijfsgroep namen eraan deel. Uit het onderzoek bleek onder meer, dat maar 21,2 procent van de leden min der dan gemiddeld 45 uur per week werkt. Daarentegen werkt 42,2 procent 45-50 uur; 12,6 procent 50-55 uur; 9 procent 55-60 uur en 13,5 procent meer dan 60 uur. Mensen, die langer dan zestig uur per week werken, worden alleen gevonden in het toerwagen- en groepsvervoer- bedrijf (12,5 procent) en in het beroeps- goederenvervoer (29,5 procent). In het autobusdienstbedrijf werkt 92,7 procent minder dan 50 uur per week en by Van Gend en Loos 84,6 procent. Het rijdend personeel doet het meeste overwerk: 42,9 procent werkt langer dan 50 uur per week. Bij het adminis tratief personeel kwam niemand boven de 50 uur. Het gaat lang niet altijd op, dat de genen die langer werken ook meer ver dienen. Tot de categorie, die minder dan 500 gulden netto per maand verdient, behoort een aantal mensen, dat 60 uur en meer werkt. Opmerkelijk is, dat 13,3 procent van degenen die meer dan 60 uur werken dat „niet te lang en niet te kort" vin den, terwijl 5,6 procent van de mensen die minder dan 45 uur werken, bij de desbetreffende vraag het antwoord „veel te lang" aanstreepten... Van de hele groep vond 0,3 procent de arbeidstijd te kort; 42,8 procent zei „niet te lang en niet te kort", 42,5 procent „te lang"; 11,7 procent „veel te lang" en 2,7 procent gaf op deze vraag geen antwoord. Gevraagd naar de voorkeur voor loonsverhogingen in centen of in pro centen, zei 23,7 procent een loonsver hoging in procenten te prefereren. Voor een loonsverhoging in de vorm van een vast bedrag was 41,3 procent en voor een vast bedrag plus een lager percentage 22,8 procent. Op dc vraag of de KBV voldoen de rekening houdt met de mening van de leden, gaf 6 procent geen antwoord, terwijl 39,2 procent geen mening had. „Ja" zei 26,9 procent en „nee" 27,8 procent. Verbeteringen op dit gebied kunnen, volgens 33.5 procent van dc leden, worden bereikt door een inten siever contact tussen leden en bestuur ders; volgens 17,1 procent door het hou den van meer afdelingsvergaderingen en volgens 16,5 procent door meer bedryfs- vergaderingen. Op een lijst van tien activiteiten var de bond konden de leden aangeven wel ke zaken, volgens hen, de hoogste prio riteit hebben. Daarbij noemde 20,3 pet. het afslui ten van C.A.O.'s en 18,6 pet. de pen sionen als nummer een. De pensioenen werden door een iets groter percentage van de leden met een 2 of een 3 beoordeeld dan het af sluiten van C.A.O.'s. Bij de rangorde, die kon worden opgesteld door het be rekenen van de gemiddelde beoordeling uit de rangnummers 1, 2 en 3, kwamen de pensioenen daardoor bovenaan de lijst, op de voet gevolgd door de CAO's. De prioriteitenlijst vermeldt verder in volgorde van belangrijkheid: de sociale verzekering, medezeggenschap in het bedrijf, toepassing van de C.A.O. door de bedrijven, rechtskundige bijstand en advies, het personeelsbeleid in de be drijven, persoonlijke hulp, vakopleiding en vorming en ontwikkeling. Tijdens graafwerkzaamheden bij de Onze Lieve Vrouwe Basiliek in Maastricht is gebleken dat de bliksemafleider van een der to rens was vastgesoldeerd op een aardgasbuis ,,Dat is de hemel verzoeken" verzuchtte pastoor Bohnen als door de bliksem getroffen. De pastoor heeft zijn parochia nen snel gerustgesteld. In het pa rochieblaadje schreef hij, dat de rampen-uitlokkende verbinding in derhaast is verbroken en dat de draad van de bliksemafleider en kele meters diep in de grond zal worden gestoken. \/rywel iedereen vindt het heel nor maal, dat man en vrouw gelijke rechten hebben. Dit betekent echter nog niet, dat zij ook werkelijk gelijk zijn. Het is zowel voor de vrouw als voor de man een droevige zaak, wan neer men weigert de verschillen tussen de geslachten te erkennen. Er is een groot aantal onderzoekingen op biolo gisch gebied verricht, die zeer verras send is ten aanzien van de gangbare opvattingen over de verschillen tussen de geslachten, een vooral in deze tijd. waarin het woord emancipatie doorlo pend opduikt, interessant onderwerp, dat op belangwekkende wijze in Het Beste van december de aandacht krijgt. De schrijver van het ariktel is de tweeëndertigjarige Canadees Lionel Ti ger. Hij is assistent-hoogleraar in de antropologie aan de Rutgers Universi teit te New Brunswick in de staat New Jersey. De belangrijke en veel omstre den studie „Men in Groups" is van zijn hand. In het betrokken artikel wordt een in teressante parallel getrokken tussen dc oermens en de mens van nu. De mannen uit de oertijd waren ja gers. In principe is die situatie niet veranderd. Toch is er een belangrijk verschil; de jacht was toen alleen voor mannen. Dat is thans niet meer het ge val. Op boeiende wijze wordt de plaats van de vrouw beschreven, die zij in de oertijd innam en die zij tegenwoordig bezet. De „jagende" vrouw van nu de vrouw die het ver brengt in haar be roep trouwt minder vaak dan ande re vrouwen. Wanneer zij toch trouwt, is er minder kans dat zij kinderen krijgt. Toen ik de ooderrtaande partij naspeelde, bekroop mij het gevoel dat de tijd stil had gestaan. De partij is gespeeld in de studen tenolympiade, dit jaar te Dresden, maar het gehele verloop doet denken aan de strategie die gevolgd werd in de tijden van Lasker en Tarrasch, nu meer dan een halve eeuw gele den. De gesloten variant van dc Spaanse ope ning is de basis waarop de strijd zich ontwik kelt. Eerst wordt het centrum afgesloten, daarna de damevleugel. Vervolgens dirigeert wit zijn strijdkrachten volgens de klassieke methode naar de koningsvleugel, wat resul teert in het eveneens klassieke paardoffer op f5. Een sierlijk slot bekroont de partij. Wit: ZF.SCHKOVSKY. Zwart GENRY. (Dresden 1969). Spaanse opening. I. e2~e4, e7-e5 2. Pgl-G, Pb8-c6 3. Lfl—b5, i7--ib 4. Lb5-a4, Pg8-f6 5. 0-4), Lf8-e7 6. Tfl-el, b7-b5 7. U4-b3, d7-d6 8. c2-c3, 0-0 9. h2-h3, Pc6-*5 10. Lb3-c2, c7-c5 11. d2-d4. Dd8-<7 II Pbl-dl P«5—c6 13. d4-d5 Beide partijen volgen de klassieke recepten: de zwartspeler liet het moderne c5xd4 achterwege en de witspeler maakt geen gebruik van de nieu were bestrijdingswijze die met 13. d4xe5 be gint). 13Pc6-b8 (Het is opvallend, dat zwart hier drib zetten achtereen demon streert hoe het nu juist niet moet. Het paard staat gunstiger op d8. Vervolgens kan het na Pe8 en f6 via 17 werkzaam bij de verde- Dc nieuwe hoofdstedelijke concentratie van twee reeds op zichzelf heel sterke teams, die heide alleen al een kampioenskandidaat wa ren. heeft in de juist afgesloten Ereklasse-- competitie tot een volledig succes geleid. Desondanks is het veelzeggend, dat onder de eerste zes van de topscorerslijst er vier van de nieuwe nationale kampioensploeg te vinden zijn! Hieronder het duel uit de be langrijke wedstrijd tussen de nieuwe titel houder en die van vorig jaar, de damclub "Huissen" aan het eerste bord. Wit: A. van Aalten; Zwart: T. Si|brands; Huissen, 8-11-1969. 1. 33-28 20-24: 2. 39-33 14-20: 3. 44-39 10-14; 4. 31-27 5-10; 5. 37-31 20-25; Met omwisseling van zetten is een der hoofdvarianten van het "Springersvsteem" bereikt. 6. 50-44 Een belangrijke afwijking van de theorie, die hier 41-37 aangeeft. Dit belet 14—20) zoals in de partij gespeeld, wordt. Wit wil zich blijkbaar mei inlaten op het veelal hierna volgend "Utrechtsvsteem" 6. 14-20: 7. 41-37 10-14, 8. 46-41 4-10; 9. 31-26. Wit wil zich tegen zijn gerenommeerde te genstander op geen enkel avontuur inlaten, maar het is zeer de vraag, of hier niet alsnog 27—22 (18x27) 31x22 te prefereren was. u. J7-22; 10. 28x17 11x31; 11. 36x27 7-11; 12.41-36Beter32-28: Op(18-23) kan dan volgen 27—21 óf met bevrijdende ruil door (23x32) 37x28 enz., f (16x27?) 33-29 (24x22) 34-30 (25x34) 40x16 met moeilijk spel voor zwart. 12.11-17; 13. 27—21 Vanaf dit ogenblik komt zwart langzaam maar zeker in het of fensief. 13. 16x27; 14. 32x21 6-11: 15. 21-16 2-7; 16. 37- 31 24-30; 17. 35x24 19x30; 18. 40—35 Dit wérkt zwarts strategie in de hand. Beter is handhaven der spanningen door 38-32. 18. 14-19; 19 35x24 20x40; 20. 45x34 Meer souplesse in de stand geeft 44x35. 20. 10-14; 21. 47-41 19-23; 22. 41-37 14-19; 23. 37-32 9-14: 24. 31-27 15-20! Sijbrands is een expert in het creëren van onoverzichtelijke moeilijkheden: hij laat een volkomen insluiting van zijn rechter vleugel toe! 25. 27-21 20-24; 26. 33-29 24x33; 27. 38x29 Zoekt ruimte om bezetting van het centrum, en daarmee bevrijding van zwarts Imker vleugel, te vermijden. 27. - 14-20: 28. 42 -38 20-24: 29. 29x20 25x14; (zie diagram) Zwarts beheersing van het centrum maakt het zijn tegenstander moeilijk een bevredigend plan te ontwikke len om de insluiting van Sijbrands rechter vleugel effectief te maken. Na b v. 34—30 wordt zwarts centrumbeheersmg door (18-22) gevolgd door (12-18) volledig. Hij prefereert een^afwikkeling. in de hoop een diep in zijn stelling gedrongen voorpost in moeilijkheden te brengen, maar zwart heeft de gevolgen hiervan haarzuiver berekend: 30. 38-32 23-28! 31. 32x23 18x38! 32. 43x32 12-18! 33. 21x23 19x37; 34. 39-33 11-17; 35. 33-28 Dreigt 49-43-38-32. maar deze actie duurt veel te lang om succes te boeken. Als opgave voor deze week aan onae lexer* Hoe toonde zwart de ondeugdelijkheid van dit plan aan? OPEO&ftNG Wit (koepermano): 22. 25. 27, 28, 32, 35. 37. 38. 39.40.43. (list.) Zwart (Andreiko): 11. 12. 13. 14. 15. 16. 18. 19.23. 26. 29. (list 'Op 39-33 van wit zou zijn gevolg* 16—21!) 27x7 (12x1!) op een bekende, ma* steeds weer verrassende wiize bezorgt zw art zich een "slagkeus", waardoor hij niet ver plicht wordt tot het desastreuze (19x30) op het moment, dat wit nog veld 28 bezet heeft! 33x24 (18x27!) 32x21 (23x41) en wit kon de strijd staken. Vorige week stelde ik u voor het volgende probleem. Allen waren kwetsbaar en u had als oostspeler de beschikking over a v O A V 8 7 J O A 9 7 a A 6 4 U kwam in 1 SA terecht na het volgende biedverloop: noord oost pat pas pas pas r 2 o 3 SA zuid pas pas pas wesi pat 2 e 2 pas Zuids uitkomst was schoppen en partner legde op tafel Al?» S 10 9 O H B V g 75 2 U speelde in de eerste slag natuurlijk een kleine schoppen, maar helaas wist noord de heer te produceren, zodat uw schoppenvrouw u niet veel plezier verschafte. Noora vervolgde met schoppen 2 en de vraag was nu: "hoe denkt u dit spel verder te spelen?" Uw eerste zorg is: "zal ik deze tweede schop penslag nemen of niet?" Het is beter dat niet te doen. Als de uitkomst van een vijfkaart is ge weest, dan doet u er goed aan pas bij de derde gelegenheid uw aas te benutten, want dan is de schoppencommunicatie lussen de tegenstan ders in elk geval verbroken. Wat zult u in de hand gaan weggooien op de twee schoppenron des die u te wachten staan, nu u besloten hebt het aas nog éénmaal op te houden0 n oesl Om een Beslissing in deze zaak te kunnen ne men, moet u eerst weten waar u uw slagen gaat halen; redelijkerwijs zullen die hetzij uit de har tens hetzij uit de klavers moeten komen, dus uw weggooien moet zodanig zijn dat u deze twee mogelijke bronnen van slagen beide open houdt. U zult daarom een ruitentje en een klavertje uidspeler lejjt in de tweede slag schoppen 9 It, ais u die kaart laat houden, zoals ver gaan weggooien in de tweede en de derde slag. De zuid»; en speelt, wacnt nogmaals schoppen na en wel de boer. U neemt op tafel het aas en nu wacht u een ver rassing: noord blijkt slechts twee schoppens ge had te hebben en gooit in deze derde slag rui ten 2 bij. Nu wordt het tijd voor nieuw denk werk. Zuid heeft een /.eskaart schoppen gehad en bij het verdere spelen van dit contract moet één punt boven aan de lijst staan: als het enigs zins vermeden kan worden, moet zuid niet meer aan slag komen, want als dat wel zou ge beuren, is het eind zoek. De beste kansen op het maken van een ac ceptabel aantal slagen zonder dat zuid aan slag komt, liggen in de hartenkleur; zit dc harten heer bij ate hinderlijke z.uidspeler, dan zijn wc verkocht en zal onze zorg verder alleen bestaan uit het weggooien van kaarten op de schoppen- vloot, die wc dan afgedraaid krijgen. Maar als de harten heer bij noord zit, zien de kansen er direkt veel prettiger uit. We beginnen dus van tafel harten 10 te spe len en in de hand de vrouw te leggen; het zou natuurlijk niet goed zijn de 10 te laten doorlo pen, want dan moet niet alleen harten heer maar ook nog de boer goed zitten en dat is mis schien wat erg veel gevraagd. Vrouwe Fortuna heeft het goed met ons voor. harten vrouw houdt. Nu komt eigcnliik hef belangrijkste in dit hele probleem! Het is niet goed om, nadat harten vrouw de slag heeft mogen maken, maar klakkeloos harten aas uit de hand na te spelen. Als u dit zoudt doen en de hartens zitten 3 om 3 met heer derde bij noord en boer derde bij zuid, San zal elke noordspeler dié de situatie een beetje goed doorziet, zijn harten heer onder uw aas gooien en op deze manier zijn partner met harten boer een aankomer bezorgen. U mag een wakkere noordspeler niet deze ge legenheid geven om al uw plannen nog eens even te doorkruisen. U steekt daarom met rui ten heer naar tafel over en bij die gelegenheid smaakt u het genoegen dat bij zuid ruiten vrouw verschijnt, zodat de boer meteen ook een vaste slag is geworden, die u maar direct in casseert. Van tafel speelt u vervolgens harten 9 voor; legt noord harten heer. dan laat u die slag houden, want u moet toch een hartenslag afgeven en het is de bedoeling dat noord die slag krijgt. Legt noord een kleine harten bij de 9, dan neemt u het aas en speelt harten na. Op deze manier hebt u voor elkaar gekregen vier hartenslagen te kunnen maken zonder dat zuid aan slag is gekomen, mits zuid maar niet harten heer heeft en de hartens hetzij 3 om 3 zitten hetzij 2 om 4 met boer klein bij zuid. Er kan hierbij nog worden opgemerkt, dat het nog beter zou zijn geweest ae eerste keer harten aas in de hand te leggen in plaats van de vrouw; dan zoudt u ook nog succes hebben ge had als harten heer sec zich in de zuidhand zou hebben bevonden. In dc praktijk wierp echter deze extra goede speelwijze geen speciale vruchten af, de speelwijze zoals die helemaal beschreven werd, leidde tot het maken van dit 3 SA contract, want dc spelverdeling was Zuid hjui met zijn schoppen 5 uitkomst een ongebruikelijke maar wel /eer goed geschoten* actie ondernomen. Zou hij zijn keuze op schof»» pen boer hebben latep vallen, dan heeft de lei der geen enkel probleem, omdat nu schoppen 8 voor een extra stopper in die kleur gaat zorgen. Ditmaal heb ik een leuk tegenspoproblecm- pje voor u 'dat in een partij Voorkwam waarbij de Italiaanse grootmeester Giorgio Belladonna de noot kreeg te kraken die ik u nu voorleg. U hebt als westspeler in handen A H R 2 i A H V I 6 5 Niemand is kwetsbaar en het volgende I verloop ontwikkelt zich: noord doublet 3 pas U komt uit met ruiten aas en op tafel ver schijnt 10 6 5 4 A H V O 9 4 A A V *7 Op uw ruiten aas vertoont partner de 2 en de leider de 7: U vervolgt met ruilen heer. partner gooit de 5 en de leider troeft met schoppen X. Nu wordt er uit de zuidhand schoppen 7 ge speeld. Hoe speelt u dit spd verder tegen? Dort u het net zo fraai als Belladonna het aan tafel wist te doen? OOI! zuid •CM 1 i. i O pat e doublet pat pas HORIZONTAAL 1. Tussen één en twee(9i 5. Zielement(5) 8. De biet in de wereldhaven 5 9. Gekruide dierlijke restjes (9) 11. Wederkerende verzen (9) 12. De vrucht van de oester 5) 14. Politiek betrouwbaar in bezettingstud (4) 15 Schadevrij (9) 19. Van dit spel word |e kletsnat (9) 22. De rivier die zo klinkt is het niet (4) 24. Zij stofferen menige weg (6) 26. Wie dit is heeft het kunstje geleerd (9) 28. Deze zanger aait de voedster (9) 29. Komen en gaan te water (5) 30. Verbindingsstrepen (5) 31. Dit brengt het einde van de vorst (9) VERTICAAL: 1. Menig schip heeft 45 flessen aan boord (5) 2. Tegenhanger van het begrafenismaal (9) 3. Deze rijen zijn aan bederf onderhevig (6) 4. Deze Europeaan schijnt genoeg van een bepaalde vogel te hebben(7) 5. Hij bedriegt dc kleintjes (8) 6. De raadsheer ligt in de gang (5 7. Dit is een tere zaak (3) 10. Ongeveer de halve jeugd (5) 13. Belasten (5) 14. Bewegingsratjetoc (9) 16. Deze Hollandse drank komt van overzee <3) 17. Lopen voor de show (9) 18. Deze vruchten kunnen gevaarlijk zijn (8) 20. Een lange ronde (5) 21. Notabene! (7) 23. Rendier (6) 25. De wortels van de Rotterdammer (5) 27. Muzikale lichaamsdelen (5) HORIZONTAAL: 1. morel. 6. pruim. 10. karos, 11. bed. 13. snoek. 15. baret, 16. ba ron, 18. India. 20. aak. 21. sar. 23. are, 25. Ina, 26. spel, 28. dar. 30. RAI. 31. snor. 32. nut, 34. koker, 36. Lia, 38. iep, 40. erg, 41. weg. 43. telelens. 44. elevatie. 45. ren. 46. tol. 47. ter. 49. ben, 50. nemen. 52. nek. 55. iron. 57. men, 58. nol. 60. trom. 62. lid. 63. kas. 65. ere, 67. Ede. 68. akela. 70. tegen. 73. later. 75. agent, 77. Sem. 78. aster. 79. aster, 80. Asten. VERTICAAL I Marken. 2 ore. 3 rots. 4. es, 5. kers, 6a. Rs., 7. unie. 8. ion, 9. Medi na, 10. kaap. II. ba, 12. do. 14. Kino. 15 bast. 16. brak. 17. naar. 19. aard. 22. ad. 24. R.I.. 27. luieren. 29. roesten. 30. regelen. 31. sigaret. 33. telen. 35. Kr.. 36. leven, 37. wei. 39. pen, 41. wel. 42. kip, 48. lila. 49. bodega. 50. nest. 51. noen. 53. kreten, 54. Amer, 56. Rika, 57. ma. 59 Lr.. 61 Oder, 63. kant, 64 Eger. 66. Eist, 69. les, 71. es. 72. Em., 74. Ate, 76. te, 78. as. dtguig van de koningevleugel betrokken worden). 14. a2-a4, Lc8-b7 (Beter Ta7: de loper kijkt op b7 alleen maar tegen de vijandelijke d-pion aan). 15. c3—c4, b5-b4 (Hierna is de damevleu gel volkomen geblokkeerd en kan wit dus de; volle aandacht schenken aan de aanval op i de andere vleugel zonder angst voor tegen- acties). 16. Pd2-fl. Pb8-d7 17. g2 g4. Tf8-b8 (Onder de gegeven omstandigheden doel loos). 18. Pfl—g3, g7-g6, 19. b2-b3, Le7-f8 20. Kgl-hl, Lf8—g7 21. Tel -tl, Kg8-h8 22. Lel—e3, Pf6—g8 23. g4 g5 (Het wordt lang zamerhand ernst). OINRY 23n-M 24. h3-h4, Pd7-f8 25. h4-h5 (Aldus forceert wit de opening van een torenlijn via welke zijn zware batterijen in stplling kunnen worden gebracht). 25f6xg5 26. Pf3xg5, Lb7-c8 27. h5xg6, h7xg6 28. Pg3-f5!, Lg7-h6 (Het is duidelijk, dat het paard wegens 29, Dh5f niet genomen kan worden). 29. Pf5xh6, Pg8xh6 30. Tgl-g2. Kh8-g7. 31. Ddl—f3, Ph6-f7 32. Tal-*gl (Systemati sche voortzetting van de belegering). 31 Pf7xg5 33. Tg2xg5, Dc7-l7 34. DD—h5,Ta8-a7 (Ook dc verdwaalde strijd krachten op de uiterste damevleugel worden ingeschakeld voor de bedreigde koningsves- te. Maar het is al it laat Het probleem van de week: hoe dwontde witspeler in de diagramslelling de winst aR OPLOSSING WIT (WESTER1NEN): Kb2, Dg7, I g», pionnen a2, b3, c2, c3, e6, h3. ZWAfcT (CAMILLÈRI): Kb8, Td8, Dh 1. Pc6, pionnen a6, b7, c7, f7, g5. Er volgde: 23. e6xl7, Dhl-f3 24. Lg3xc7t, Kb8-c8 (Op 24KxcT? 25. fB(D)t resp. 24Ka7 25. Dg7.Tc8 26. Ld6.) 25 Dh7-g7!, Dhl-f2 26. Lc7xd«, Pc6-e8 27. f7-f8(D)en zwart gaf het op. O.

De Vallei | 1969 | | pagina 15