Twente wil een grote bu rgerlucbtha ven Meer urgentieverklaringen voor bouw gymlokalen Gamma zondagavond over de soldaat in het gevecht N.LJM.-lijn basis voor uitbreiding Tweestrijd: graag terug, maar hier is het ook plezierig Eigen enquête Opgevoerd Niet te perfect Gesprek met Spaans gastarbeiderspaar Afgelegen programmaos Geen koffiepauze Thuis niet Gehecht geraakt Spaans blijven TELEVISIE TELEVISIE RADIO TELEVISIE RADIO ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 ENSCHEDE „Er moet wel een bijzonder druk burgerluchtvaartver- keer komen, wil het de militaire lucht vaart storen. Ja kijk, als er vijftig of zestig vliegtuigen per dag zouden ver trekken, dan zou er inderdaad iets moeten gebeuren". De heer E. H. Wils. sinds de jaren dertig secretaris van de raad van toe licht in feite directeur van de N.V. Luchtvaartterrein Twente, laat er geen twijfel over bestaan, dat op de mi litaire vliegbasis bij Enschede een flin ke uitbreiding van het burgerluchtver- keer zonder moeilijkheden gerealiseerd kan worden. Een luchtmachtfunctionaris sprak daar onlangs zijn twijfel over uit, maar dat is volgens de heer Wils allerminst representatief. „We hebben 'n uitstekende verstand houding met de militaire basis en er is over en weer volledig begrip voor de moeilijkheden en problemen". „Defensie" heeft naar zijn mening, ook begrip voor het streven om van Twente een burgerluchthaven van in ternationale allure te maken. Drie hoge luchtmachtofficieren onder wie de commandant van de vliegbasis zijn zelfs lid van de werkgroep, die gestalte moet geven aan deze toekomstplannen. Het is dus koek en ei tussen burgers en militairen op Twente. En dat on danks het feit dat de burgers met lede ogen moesten aanzien hoe „Defensie" hun eigen vliegveld inpalmde. De N.V. Luchtvaartterrein Twente, die in 1929 werd opgericht, legde voor een half mil joen gulden het veld aan. Het werd in 1932 geopend en er waren toen al recht streekse verbindingen door de lucht met Amsterdam, Leeuwarden, Groningen en Maastricht, hoewel er in die eerst jaren wel veel met verlies werd gewerkt. De Duitse bezetters namen het veld tijdens de oorlog in bezit; na de bevrij ding werd het eerst gebruikt door de geallieerden en daarna door de Neder landse strijdkrachten. De Twentenaren deden alles om het terrein weer terug te krijgen, maar te vergeefs. Door de binnenlandse luchtlijn van de NLM is Twente echter weer in gebruik gekomen als burgervliegveld. En dat kan de basis zijn voor een verdere uitbouw, want goede verbindingen door de lucht worden steeds belangrijker. „Twente heeft, als derde industriege bied van Nederland, een goede luchtha ven nodig", vindt de heer Wils. „Het ge bied heeft een enorm belang bij directe verbindingen met de Europese centra". T uchthaven Twente bestaat uit een groen geverfd houten paviljoen, een hangar en een parkeerterrein. Het kan het begin zijn van een grote toekomst. De cijfers zijn in elk geval veelbelovend: In 1967 boekte Twente bijna 17.000 in- en uitgaande passagiers op de binnenlandse lijn van de N.L.M.; in de eerste negen maanden van dit jaar waren het er al ruim 27.000. Het is echter nog niets vergeleken bij de plannen, die men in Twente koestert. Plannen, die gestalte hebben gekregen in een rapport van de Heide Mij., dat dienst doet als basis voor verdere besprekingen en studies in een werkgroep. Daarin hebben vertegenwoordigers van het ministerie van Defensie, andere overheidsinstanties en representanten uit de streek zitting. Volgens dit rapport, zou Twente over een jaar of tien een luchthaven van internationale betekenis kunnen zijn met 200.000 in- en uitgaande passagiers en 20.000 ton vracht per jaar. Met directe verbindingen naar Londen, Hamburg, Kopenhagen, Frankfort, ZurichMilaan, Brussel en Parijs. Bovendien zou uitbreiding van het aantal binnenlandse lijnen mogelijk zijn, bijvoorbeeld met een directe verbinding TwenteRotterdam. De totale investerings- en exploitatiekosten worden in het rapport dat van vorig jaar dateert geraamd op circa dertig miljoen gulden. Op het ogenblik schat men deze kosten echter al op veertig miljoen gulden. In de streek zelf bestaat ontegenzeg lijk veel belangstelling. Dat blijkt bij voorbeeld uit het vliegsyndicaat Twen te, een door Twentse fabrikanten opge richte coöperatie, die over twee vlieg tuigen beschikt. Ook buiten Twente hebben de plannen de aandacht getrokken. De gemeenten Epe en Gronau (net over de grens in Duitsland) willen gaan deelnemen in de N.V. De Duitse Kreisen (kringen) Ahaus en Nordhom voelen er ook wel voor. Die belangstelling van het Duitse grensgebied, met een behoorlijke indus triële ontwikkeling, is begrijpelijk. Het dichtst bijzijnde vliegveld is dat van Münster, en dat is in feite alleen ge schikt voor sport- en kleine zakenvlieg- tuigjes. De raad van toezicht van de N.V. Luchtvaartterrein Twente heeft zich positief opgesteld tegenover een eventu ele deelneming van Duitse gemeenten. Overigens wil men wel zwart op wit hebben hoe de behoefte aan een grote re luchthaven ligt. Daarom wordt op t ogenblik een marktonderzoek ingesteld in Twente, een deel van Oost-Gelder land en het Duitse grensgebied. Hoe dan ook, van Den Haag heeft men, volgens de heer Wils, weinig te- gewerking te duchten. „We hebben het rapport van de Heide Mij. officieel aangeboden aan de minis ter en tegelijk geprobeerd medewerking te krijgen voor de luchthaven Twente. Maar dat was gewoon een open deur in trappen". DEN HAAG Het tempo van de af gifte van urgentieverklaringen voor de bouw van gymnastieklokalen voor lage re scholen is in 1968 verhoogd. Werden voorheen gemiddeld 75 bouw ver gunnin gen voor dit doel afgegeven, dit jaar Rebben er al tweehonderd het ministe rie can Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk verlaten. Staatssecretaris Grosheide deelde ons dat mee in 'n gesprek in z'n werkkamer. De tempoverhoging is het resultaat ge weest van een enquête, die het ministe rie zelf in 1968 heeft gehouden. „Ik hoop dat wij hetzelfde tempo kunnen volhouden. Mocht dat mogelijk zijn, dan zouden we binnen twee jaar door de grootste stapel heen kunnen zijn", zei mr. Grosheide ons optimis tisch. „We hadden eigenlijk best wat meer over onze eigen enquête kunnen vertel len", zegt mr. Grosheide glimlachend. Het resultaat van een enquête van de Koninklijke Nederlandse vereniging van leraren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding een tekort van rond duizend gymnastieklokalen voor lagere scholen heeft nu onlangs veel stof doen opwaaien. Staatssecretaris Grosheide heeft in maart 1968 al de inspecteurs voor de lichamelijke opvoeding een opgave ge vraagd van de aantallen nog te bouwen gymnastieklokalen, waarvoor het minis terie nog geen urgentieverklaring had afgegeven. Die verklaringen zijn nood zakelijk voor het loskomen van de fi nanciering. Het bleken er ongeveer zeshonderd te zijn. Daarbij kwamen nog 140 lokalen, waarvoor wel reeds een verklaring de deur uit was maar die nog moesten worden gebouwd. Bij elkaar dus volgens het ministerie, 750 lokalen. .;>y Mr. Grosheide: „Direct nadat wij ze ker wisten hoe ernstig het probleem was, hebben wij het aantal urgentie verklaringen opgevoerd. In 1967 waren het er nog 75 geweest en in 1968 112. Dit jaar dan zijn we nu al de tweehon derd gepasseerd". Voor hoeveel lokalen is er nog geen regeling voor de financiering getroffen? „Dat hebben wij laten nagaan naar aanleiding van de schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Dettmeijer-Labberton en de heer Von- hoff. Van de lokalen, waarvoor vóór 1969 een verklaring was afgegeven, zijn er ongeveer 140 nog niet gebouwd. Samen met de tweehonderd van dit jaar moet er dus voor ongeveer 340 lo kalen nog een financieringsregeling worden gevonden. „Er zijn nu voor ongeveer vierhonderd lokalen hoewel de bouw daarvan ge rechtvaardigd zou zijn nog geen ur gentieverklaringen afgegeven. Bij het bestaande tempo dus een kwestie van twee jaar". Zal men dit niet beschouwen als een „papieren oplossing?" „Men kijkt altijd zo verlangend naar „Den Haag", maar meer kunnen wij niet doen. Financieren en bouwen zijn kwesties voor de gemeentebesturen. Ik geef toe dat dat niet in 1 jaar is op te brengen, maar in een aantal jaren moet het kunnen". „Blijft over de vraag hoe dringend de gemeentebesturen deze kwestie vinden en in welk tempo zij geld beschikbaar willen stellen. Dat kunnen zij zelf beslis sen, maar de kapitaalmarkt heeft na tuurlijk haar grenzen." „Het grote probleem ligt vooral in de uitgestrekte, afgelegen gemeenten. Zij zouden buurthuizen geschikt kun nen maken voor het geven van gymnas tieklessen". Hoe staat u tegenover samenwer king tussen overheid, sport en onder wijs, zoals voorgesteld door de Ne derlandse Sport Federatie? „Dat is een aantrekkelijke gedachte, maar de landelijke overheid moet be paalde plannen niet gaan doorkruisen. Ik vind trouwens niet bewezen, dat de gemeenten het zelf niet zouden kunnen. Maken de gemeenten zelf geen plan nen, dan kunnen zij er op rekenen dat de inspecties er flink achterheen zullen zitten". De gemeentelijke inspecteur voor Rotterdam, de heer A. Schwantje, heeft het gebruik van sporthallen voor de lichamelijke opvoeding een lachertje genoemd. „Een sporthal is inderdaad niet de meest geschikte plaats voor dat doel. Aan de andere kant: We moeten ook weer niet te sterk naar perfectie gaan streven. Dan bereik je niets meer." Angel Pereira Key (33) is niet te be roerd om te werken. Hij staat 's morgens om zeven uur op en is ver volgens tot 's avonds tegen half elf in touw. Dan heeft hij er de normale dag. taak bij de cartonnagefabriek Schie- carton op zitten en (van zes tot tien) zijn tweede baan bij het Rotterdamse schoonmaakbedrijf Drop. Dat is nog niet alles. Zijn vrouw, Milagras (27), werkt elke dag van vijf uur 's morgens tot twaalf uur 's middags en tweemaal in de week bovendien van 's middags vier tot 's avonds acht uur bij hetzelfde schoon maakbedrijf. Het Spaanse gezin, dat in het hart van Rotterdam woont, zorgt er daarbij wel voor, dat dochtertje Rocio (5) niet in het gedrang komt. Als de andere schoonmaaksters van het Rotterdamse stadhuis (behalve Milagras zijn daar nog 24 andere vrouwen bij) koffiepau ze hebben, gaat mevrouw Pereira naar huis om Rocio in bad te stoppen en een ontbijt voor te zetten. Angel en zijn vrouw zijn langzamer hand aan het harde werken gewend ge raakt. Eraan verslaafd zijn ze evenwel niet. „In Spanje zouden we zo hard niet werken", zegt Angel. Hij heeft in de zes jaar die hij in Nederland is, al heel wat Nederlands opgestoken, al legt hij het af tegen zijn dochtertje,die hier nog maar drie jaar is, waarvan twee blijk baar uiterst leerzame jaren op een kleu terschool. Terwijl hij een fles Spaanse wijn opentrekt („is hier tweemaal zo duur als in Spanje"), legt hij uit naar Ne derland te zijn gekomen omdat hij een eigen huis wil hebben in Vigo, zijn ge boorteplaats in noordelijk Spanje. Die wens is al haast vervuld: binnenkort is het klaar. H: heeft er geen cent voor hoeven lenen. Tot de laatste steen heeft hij het bij elkaar gespaard, terwijl hij bo vendien in zijn Rotterdams huis aller lei duurzame «^bruiksspullen heeft staan, die ter zijner tijd mee zullen moeten naar Spanje. Angel weet alleen nog niet wanneer. Hoewel hij graag terug gaat, be kent hij, dat hij zo aan Nederland, voor al aan de huiselijke manier van leven, gehecht is geraakt, dat hij moeilijk af scheid zal kunnen nemen. „Van de kou merk ik hier niets. De fabriek is warm, de tram ook en de kantoren waar ik 's avonds werk zijn warm. In Spanje heb ik meer kou geleden, als ik 's win ters op de fiets naar de fabriek moest", licht hij toe. Daarom staat hij een beetje in twee strijd. „Ik ben hier gekomen om te sparen" zegt hij, „en daarvoor wil ik nog een jaar of wat blijven. Aan de andere kant) willen ze me in Span je niet meer als ik te oud ben. Dan zeggen ze: jij moest je beste jaren zo nodig naar Holland, ga daar nu ook maar weer heen". Ook daarom wil zijn vrouw zo gauw mogelijk terug. Zij redt zich aardig in Rotterdam, maar als het aan haar lag, ging ze morgen terug. Ze kan ten minste in het Nederlands niet goed onder woorden brengen waarom. „Ik wil gewoon terug" zegt ze, „ik vind Spanje leuker". Prof. Rijsdorp heeft gepleit voor het invoeren van een Rijksplan ten behoeve van gymnastieklokalen. Hoe staat u daar tegenover? „Daarmee zou een nog sterkere cen tralisatie ontstaan dan we nu al heb ben. We moeten niet centraal gaan bedisselen". Daarom is ze er ook niet zo gelukkig mee, dat haar dochtertje zo snel aan het vernederlandsen is. „Het kind moet Spaans blijven, omdat we terug willen. En daarom praten we thuis zoveel mogelijk Spaans", vertelt ze. Volgens de heer Pereira Ry, heeft hij zich vooral zo goed kunnen aanpas sen doordat zijn vrouw is overgekomen en doordat hij een huis heeft gevonden. „Toen ik alleen was vond ik het veel moeilijker. De Nederlanderse manier van leven veel thuis zitten is moeilijk als je alleen bent. De meeste Spanjaarden houden het daarom niet lang uit. Toen ik in Rotterdam kwam waren er zeker vier keer zoveel als nu. De laatste tijd zie je veel meer Turken en Marokkanen. Angel Pereira Rey (33), zijn dochtertje Rocio (5) en zijn vrouw Mila gras (27) aan tafel na de intensieve werkdag. „Wat gebeurt er met de soldaat in het gevecht, lichamelijk, geeste lijk en biologisch?". Deze vraag wordt van verscheidene kanten toe gelicht in de wetenschappelijke ru briek van de KRO „GAMMA", (zon dagavond, 21.30 op Nederland I). Aan dit programma werken mee: De Israëlische kolonel S. Garmy, een Amerikaans oud militair, de Zwitserse socioloog dr. Rolf R. Big- ler, schrijver van het boek „Der einsame Soldat" (waarvan onlangs een Nederlandse vertaling verscheen) en de oud-soldaat D. Kruidenier. Hun bijdrage wordt gevolgd door een discussie onder leiding van Henk Neuman, met als gespreksdeelne mers drs. W. J. B. Bartels (socio loog), dr. Ph. P. Bieger (zenuwarts), dr. A. J. van Meurs (eertijds batal jonarts in Korea), Mr. C. F. Rüter (jurist) en mr. A. van Velsen (kolo nel der mariniers). Dr. Van Meurs schrijft in zijn proefschrift „Over de gevechtsuit putting": „Hoe onwaarschijnlijk dat ook moge klinken, de westerse sol daat van tegenwoordig vecht niet in de eerste plaats uit haat en vijandig- heidsgevoelens of uit angst, maar uit gevoelens van fatsoen en plicht". Hij voegt daaraan toe: „Psychisch is de vechtende soldaat gespannen, opgewonden en beheerst, meer bij bewustzijn dan ooit. De oriëntatie in tijd is gestoord. Zijn gevoels- en wilsleven zijn ambivalent. Na het gevecht voelt hij zich leeg, hij heeft een gedeelte van zijn wilskracht op gebruikt, dat autonoom beschermd is voor noodgevallen. Deze uitgave maakt hem tijdelijk uitgeput". Er is een grote stroom literatuur over militairen in oorlogssituatie. Echter betrekkelijk weinig over zijn gedrag, zijn beweegredenen om al dan niet te vechten. In Nederland ontbreekt die literatuur nagenoeg ge heel. Er bestaan slechts twee boe ken: het reeds genoemde proefschrift van dr. Van Meurs over de gevechts uitputting en de dissertatie van dr. Doeleman over de medische geschie denis van een infanteriebataljon op Java. Uit de omvangrijke buitenlandse literatuur springen drie conclusies duidelijk naar voren: NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. NCRV: 19.07 Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.16 Kleur: Met Swiep op avon tuur, TV-serie voor de jeugd. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Dubbel Zeskamp, wed strijdprogramma. 21.35 De kleine Zielen, TV-feulle- ton. Deel 4. 22.35 Evangelie. NOS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informatief programma. VARA: 19.30 Kleur: Fiesta Gitane: flamencozang, -muziek en -dans. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Europa In: gewone en ongewone mensen en hun doen en laten in Europa. 20.55 Achter het Nieuws. 21.20 Ulysses vertaald: literair pro- gramma. 21.35 VARA-Sporttribune. 22.35 Kleur: Toneelimprovisaties. NOS: 23.05-23.10 Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma NDR: 18.30 Kleur: Polizeibericht. 19.00 Actuali teiten. 19.15 Kleur: Die aktuelle Schaubude. 19.58 Programma-over zicht. WDR: 14.30-14.55 Week jour naal. 18.35 Kleur: Familie Feuer- stein: TV-film. 19.00 Hier und Heu- te met Goedenavond. 19.35 Kleur: Circusprogramma. 21.45 Kleur: Lot to-trekking. 21.50 Journaal en weer bericht. Aansl.: Het woord voor de zondag. 22.10 Was für ein Leben: speelfilm. 23.40 Journaal. DUITSLAND II 18.45 Kleur: Muzikaal wedstrijd spel. 19.45 Nws.. weerbericht en weekkroniek. 20.15 Kleur: Die Lo- kalbahn: comedie. Aansl.: Nws. 21.55 Das aktuelle Sport-Studio. 23.10 Nws. en weerbericht. 23.15 Ein Riss im Eis: TV-spel. (herhaling). Plm. 0.50 Sluiting. NEDERLAND I KRO RKK: 11.00-12.00 Eucharistie viering. NOS: 15.00 Journaal. 15.02 Weekjournaal met titels voor slechthorenden. 15.22 Verkeersinformatie. 15.25 Kleur: Skippy, TV-serie voor de jeugd. 15.50 De Verrekijker, internationaal jeugdjournaal. 16.00 Openbaar Kunstbezit. 16.15 Floris: historische toelichting op de nieuwe jeugdserie. 16.20 Kleur: Passepartout: samen vatting rugby-wedstrijd Schotland Zuid Afrika. 16.55-17.00 Toto-uitslagen. TELEAC: 18.20-18.50 Schaken voor beginners les 10. NOS: 18.55 Kleur: Fabeltjeskrant. CVK/IKOR'RKK: 19.00 Bijbelver telling voor kinderen. CVK/IKOR: 19.05 Samen op weg (2;) Synodes en jongeren, gesprek ken. KRO: 19.30 Kleur: Knotse Kneuzen Rally, tekenfilm. 19.45 Kleur: Nieuw Behang (Neue Tapeten), TV-serie. 20.35 Kleur: Fidelio, opera van Beet hoven, door Hamburgs Philharmo- nisch orkest; Koor Hamburgse Staatsopera en solisten. 22.30 Gamma: Soldaat en oorlog; in formatief programma. NOS: 23.10-23.15 Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.55 Kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. 19.05 Floris: De Wonderdoener, TV- serie voor de jeugd. 19.35 Studio Sport I. 20.20 Panoramiek: achtergrondinfor matie over nationale en internatio nale gebeurtenissen. 20.45 Kleur: Wat doe ik voor de kost, beroepenraden. 21.15 Studio Sport II. 21.40 Kort Geding: discussie over militaire dienstplicht. 22.30-22.35 Journaal. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Sportspiegel. 11.00 Programmaoverzicht. 11.30 Li terair programma. 12.00 Der Inter nationale Frühschoppen. 12.45 Week journaal. 13.15 Reg. weekjournaal. 14.45 (KI) Voor de kinderen. 15.15 (KI) Paco. der Mexikanerjunge, TV- film. 16.00 (KI) Braziliaanse Dans- revue. 16.45 Ihr scönster Tag. 1. Minder dan 10 procent van alle militairen vecht werkelijk. 2. Gevoe lens als vaderlandsliefde, idealisme of haat tegen de vijand spelen in het gevecht nauwelijks een rol. 3. Geen enkele soldaat, zelfs niet de meest ervaren, ontkomt aan angst en uitputting. Over de vraag: „Wat dwingt de soldaat in het gevecht?", heeft de Zwitserse socioloog Rolf R. Bigler een zeer belangrijke studie geschre ven in zijn boek: „De Naamloze soldaat". UitgeverijUniversitaire Pers, R'dam. Uit onderzoekingen is komen vast te staan dat haat slechts zelden voorkomt tijdens oor logshandelingen. Alleen door uitzon derlijke situaties wordt haat opge wekt, maar dan is zij ook uiterst moeilijk te onderdrukken. De vraag blijft hoe het te rijmen valt dat de soldaat vecht uit gevoe lens van fatsoen en plicht, als wij zeer onlangs nog te horen hebben gekregen dat ook een aantal mili tairen in het Nederlandse leger in Indonesië zich schuldig heeft ge maakt aan wangedrag. Duitse speelfilm. 18.15 Sport. 19.00 Wereldspiegel. 19.30 Sport. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 (KI) Adventsliederen. 20.20 (KI) Filmre portage, 21.05 (KI) Hilfe, Hilfe, die Globolinks, opera van Menotti. 22.15 (KI) Cartoons. 23.00 Journaal en weerbericht. DUITSLAND II 11.00 Programmaoverzicht. 11.30 Die Sozialwissenschaften, TV-serie. 12.00 Zondagsconcert. 12.45 Weten schappelijk commentaar. 13.00 Act. en muziek. 13.24 (KI) Nikka un<: seine Rentiere, TV-film. 13.55 Till, der Junge von nebenan, TV-serie. 14.30 (KI) Filmreportage. 15.15 Nws. en weerbericht. 15.20 Auf gut deutsch gesagt. TV-cursus 15.50 (KI) 'Adventsliederen. 16.00 (KI) Tom Sawyers und Huckleberry Finns Abenteuer, TV-serie. 17.25 (KI) Big Valley, TV-serie. 18.15 Nieuws, weerbericht, sport. 18.30 Familie Mack verandert sich, TV- serie. 19.00 Sport. 19.45 Nieuws en weerbericht. 19.55 Informaties en meningen over Middenduitsland. 20.15 (KI) Muzikaal amusement 22.05 Filmreportage. 22.50 Nieuws en weerbericht. 22.55-23.25 Cantate van Bach. HILVERSUM I VARA: 8.00 Nieuws en soc. strijd lied. 8.13 Weer of geen weer: (9.00 Sportmededelingen). 9.45 Hum. Ver bond. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Dienst van Schrift en Tafel. 11.30 Reaktief: gesprekken na kerk tijd. AVRO: 12.00 Bonte muzikale show. 13.00 Nieuws. 13.10 Toestand in de wereld, lezing. 13.19 Radio journaal. 13.35 Radar: radio-perio diek. 14.05 Stereo: Promenade-or- James Joyce, die wel de groot ste schrijver van deze eeuw wordt genoemd. Van zijn meester werk Ulysses" verscheen dezer dagen de Nederlandse vertaling. Ter gelegenheid daarvan komt de VARA-tv vanavond om 21.20 uur op Nederland 2 met een speciale uit zending, kest met zangsoliste: amusements muziek. NOS: 14.30 Langs de Lijn: sportrep- uitslagen en lichte gram- mofoonmuziek. VARA: 17.00 Stereo: Licht orkest en solisten (opn). 17.50 Nieuws. NOS: 18.05 Mededelingen. 18.10 Langs de lijn: sportrep- en be schouwingen. VARA: 18.30 Audaci- tas '21, vervolghoofspel. 18.50 Lich te grammofoonmuziek. 19.00 Zin en tegenzin: discussie actueel onder werp. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 L'Arte del Arco: oude kamermuziek met toel. 20.00 Balans: opinies en gebeurtenissen, gewogen en getoetst. AVRO: 20.30 In de kaart gespeeld: gevar. verzoekplatenprogr. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.43 Radiojournaal. 22.55 Stereo: Te elf der ure: licht gevar. platenprogr. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II KRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Stereo: Badinerie: klas. muz. (gr.). 9.00 Nieuws waterstanden. 9.15 Stereo: Laudate: klas. gewijde muz. 10.00 Eucharistieviering. 11.00 Nieuws 11.02 Stereo: Promenade orkest: amusements muz. 11.55 Mededelin gen. NCRV: 12.00 Kerkorgelconcert: klas. gewijde muz. 12.40 Tussenbei de: actuele kroniek. 13.00 Nieuws. 13.10 Voor de jeugd. 13.25 Stereo: Psalmen in nieuwe berijming, muz. lezing. 13.45 Stereo: Sopraan en pia no: klas. liederen. 14.10 Vroomheid: religieuze teksten in proza en poë zie. NOS: 14.30 Stereo: Concertge bouworkest met solist: Klas.- en mo derne muz. In de pauze: plm. 15.23- 15.43 Eva op de Helicon: literair- muz. progr. 16.20 De producent, gastcollege. CVK: 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. 18.00 Convent: wekelijks halfuur over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Mensen: gesprek van mens tot mens. 18.45 Kerk ver af en dichtbij. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.07 Musica Sacra (opn): moderne gewijde muz. 19.30 De Dienst der Genezing, lezing. 19.45 Stereo: Am sterdams Kamerorkest met solist: klas. muz. 20.05 Com nu met sangh: geestelijke liederen. KRO: 20.30 Ste reo: Muziek a Go Go: licht muz. progr. 21.30 Stereo: In de volks mond: volksliederen. 22.00 Kruis punt: kerkelijk magazine. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Au dio: muz. informatie voor kenners en liefhebbers. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSU MUI AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Pyamis- simo: Licht platenprogr. 10.00 Nws. 11.02 Muz. Mozaïek. VARA: 12.00 11.02 Muz. Mozaiek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Met vriendelijke groe ten: verzoekplatenprogr. 13.00 Nws. 13.02 NAR: Ned. Artiesten Revue. NOS: 14.00 Nws. 14.02 Rome-Ankara- 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten en tot-uitslagen. 17.05-18.00 Superclean- Madrid: progr. voor gastarbeiders 15.00 Nieuws. 15.02 Rabat-Athene- Lissabon: programma voor gastar beiders. AVRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Muziekkantjes: Licht muz. progr. toto-uitslagen. 17.05-18.00 Super- cleandreammachine: licht platen progr. NEDERLAND I NOS/NOT 10.45-12.00 Schooltelevi sie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Weekkroniek. 10.25 Actualiteiten enm uz. 11.05 Goldma- cher Tausendy.docum. spel. 12.45 In tern. persoverz. 12.55-13.30 Wereld- spiegel. 16.35 Nws. 16.40 Voor de anderen. 17.25 Filmrep. 17.35-18.00 Nieuws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Licht muz. progr. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muz. en rep. (7.30-7.35 Van de voorpagina) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Actuali teiten. 8.20 Lichte gramm. muz. en rep. 9.00 Stereo: Klass. muz. (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Volksmuz. uit Soedan. 9.50 Koning klant: Consum.rubr. 10.00 Voor de huisvrouw. N..OS.: 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Omroepork. mod. muz. (opn.) VPRO: maandag: klass variété. (13.00 Nws.) 14.25 Schoolradio. 14.45 Stereo: Oude kamermuz. (gr.) N.O.S. 15.00 Operettemuz. (gr.) AVRO: 15.30 Stereo: Utr. blaaskwintet: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Caribia: Muz. uit Suriname en Ned Antillen. 16.30 ^oor de jeugd. 17.30 Brabant jour naal. 17.55 Mededelingen 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Parade: strijdkrachtenprogr. 19.30 Nieuws. R. V. U.: 19.35 Het Bauhaus en zijn inspirerende werking. N.O.S.20.05 Klankbeeld over jeugdprostitutie. NVSH: Sextant: radiomagazine van de NVSH. N.O.S.: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: Metropole orkest, licht trio en solisten. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badinerie: klass. muz. (gr.) (7.30 Nws.: 7.32 Actuali teiten; 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymn. voor de huisvrouw). N.O.S. 10.00 De komen de week in het Ned. muz. leven. KRO: 11.00 Nws. 11.02 Los-vast: ge var. progr. (12.05 Lezenswaardighe den; 12.21 Voor boer en tuinder; 12.6 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws.; 12.41 Actuali teiten) 14.05 Schoolradio. 14.30 Ste reo: Alt en piano: klass. en mod. liederen. 15.00 Herv. middagdienst. V.O.S.: 15.30 Zoeklicht op Nederland .nformatie over Friesland Surinaam se Luchtpost. Afz. T. R. Petzoldt-Pa- ramaribo. NCRV: 17.30 Voor de kleu ters. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Ste reo Meisjeskoor en lichte instrumen taal sextet. 18.19 Uitz. v.d. P. v.d. A. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Literama: rad kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Gewijde muz. voor de Adventstijd (gr.) 19.45 Stereo: Promenade ork. en zangsol. opera- en operettemuz. 20.25 Op de ma^ af, praatje. 20.30 Stereo: Le roi David: oratorium van Honegger, door het Concertgebouw orkest, Toonkunstkoor, afd. Amster dam en zangsol. (opn.) 22.20 Avond- overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Voor rang: een artistiek voorkeurspro gramma. 32.30 NCRV-vocaal ensem ble: eigentijdse koorwerken (opn 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Fit: lichl pl. progr. 10.00 Nws. 10.03 Popstatior (11.00 Nws.) TROS: 12.00 Nws. 12.0: Lynx (of Los) KRO: 13.00 Nws. 13.0: Actualiteiten. 13.08 T.N.T.: licht muz progr. 15.00 Nws. 15.03 Holster: pop en countrymuz. 16.00 Nws. 16.03 1( RRRrrr...: popmagazine 17.00 Nws 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draai- jijofdraaiik: verzoekplatenprogamma. ma.

De Vallei | 1969 | | pagina 6