Veenendaals dagblad Grieks bewind tracht een mildere koers te varen Buiten Gevecht in Arnhem: drie gewonden Frankrijk wil Duitse oorlogsmisdadigers alsnog berechten 105 burgers gedood door vergissing van vliegers Ca bot Lodge naar buis Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ONDER DRUK VAN RAAD VAN EUROPA Verschuiving \in Kenia na parlements- verkiezingen Ulbricht wil naar West- Duitsland nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Voor 30 mille gestolen bij tabaks groothandel w eer at kind verwarming»- tablet op tijdig gered Sportvisser in barre naelit omgekomen; vriend gered TREIN CrLEED STATION VOORBIJ Amerika weer beschuldigd Belg met nieuw strottenhoofd toch overleden \eel blikschade Drie branden in dezelfde straat Op de wip Kans op mist PARIJS. Het Griekse kolonelsbewind schijnt de laatste dagen ernstige pogingen in het werk te stellen om een wat betere indruk op de buitenwereld te maken en daardoor te voor komen dat het vrijdag uit de Raad van Europa wordt gestoten. In Athene zouden daartoe nog deze week maatregelen worden genomen om de democratie in het land weer enigszins te her stellen. Daarbij wordt onder meer eraan gedacht om de staat van beleg, ingesteld na de staatsgreep in 1967 op te heffen en een amnestie op grote schaal door te voeren. Naald en blad ACTIVITEIT TURK KREEG MES IN DE BUIK •Bur. voor redactie en administratie: Prina Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Conc Advertentietarieven op aanvraag MAANDAG 8 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 288 Officieel is hierover nog niets be kend. Wel verklaarde de Griekse mi nister van Binnenlandse Zaken, Stylia- nos Pattakos, dat „Griekenland zich zal reorganiseren en zal worden gere geerd op democratische wijze. Niet om de buitenlanders een plezier te doen, maar omdat wij menen dat dit in het belang is van onze natie". Het dagblad Ethnos, dat geacht wordt tegen het kolonelsbewind te ztfn, schreef dat premier George Papadopou- los behalve het opheffen van de staat van beleg, andere maatregelen zou ne men in een poging om de schorsing DORDRECHT Ook in Dordrecht heeft een kind gesnoept van tabletjes, die gebruikt worden voor de verwar ming van speelgoedfornuis.jes. In tegenstelling tot het onlangs in Apéldoorn (Ugchelen) voorgekomen ge val, waarbij een kind aan de gevolgen van een dergelijk tabletje overleed, konden door onmiddellijk medisch in grijpen ernstige gevolgen worden voor komen. De directeur van de keuringsdienst van waren in Dordrecht, drs. J. G. Erd- brink, heeft tegen de warmte'abletten gewaarschuwd. Hij vindt dat de kinde ren er alleen mee kunnen spelen als er ouderen bij zijn. Men mag aannemen, zo zegt hij, dat er thans na het sinterklaasfeest heel wat van die gevaarlijke tabletjes in handen van kinderen zijn. Tn de loop der laatste jaren ver- schenen er heel wat boeken en E boekjes over bomen, van heel dure, E zoals Bomen, hun vorm en kleur" door dr. B. K. Boom en ,,Bos en 5 Bomen" door Walter Kummerly, maar ook populaire werkjes tot zeer acceptabele prijzen. Niet alle E helpen ze helaas de ernstige leek E behoorlijk op wegenerzijds zijn ze E te breedvoerig, anderzijds te be- knopt of te botanisch-gedetailleerd. Al deze bezwaren werden onder- vangen door de nieuwe uitgave van E Kosmos te Amsterdam: .Naald en Loofbomenboek", twee l delen door Th. Klinkspoor.te zamen in plastic hoes: 16.50. Zij voor- ziet in vele behoeften; dit klinkt af- E afgezaagd, maar het is werkelijk E waar. Nagenoeg alle Nederlandse E bomen worden begrijpelijk en ge- steund door tientallen illustraties beschreven d.w.z. plm. 100 naald- en 130 loofhoutsoorten. Het is dui- delijk, dat ze dit wel ongeveer alle- maal zullen wezen en dat het ge- bruik van deze werkjes licht tot een goed resultaat zal voeren, vooral j omdat de afbeeldingen wijzen op duidelijk waarneembare kenmer- ken. Ook gaat de schr. niet voorbij aan een aantal houtige gewassen die van nature in het algemeen een meer heesterachtige habitus verto- nen, hoewel het accent niettemin voornamelijk gelegd wordt op de i soorten, die zich min of meer boom- i vormig ontwikkelen. Het boek schenkt voorts een prettige varia- tie, die fraai gegroeide exemplaren, vaak geadeld door ouderdom en af- metingen aan het landschap schen- ken: door Klinkspoor niet over het i hoofd gezien. Kortom deze twee i bomenboekjes (te zamen bijna i l 300 pag.'s) zullen door leerlingen l van land- en bosbouwscholeh, bos- wachters en -bazen, wandelaars en rondkijkers in park en woud met E vrucht kunnen worden gehanteerd. E Vaak zullen ze al door de vijfhon- derd overzichts- en detailfoto's we- E ten waar ze bij hun determinatie E moeten wezen en dit leidt dan met- E een alvast tot geestelijke voldoe- S ning. van Griekenland in de Raad van Euro pa te voorkomen. De debatten in de Raad van Europa over Griekenland noemde Pattakos „een symptoom van een ernstige ziekte die enige Europese landen doormaken". Hij betreurde het dat men niet inziet dat de revolutie van april 1967 in Grie kenland „een grote dienst was aan de veiligheid van de westerse wereld". Panayiotis Pipinelis, de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, kwam gisteren in Parijs aan. Hij zal er vrijdag proberen de tegen Griekenland inge brachte beschuldigingen te weerleggen. Voor zijn vertrek pleegde hij ver scheidene malen overleg met de Griek se premier Papadopoulos. Om onbekende redenen stelde Pipinelis zijn vertrek dag uit. De afgelopen week deed zich in de Griekse hoofdstad een opvallende diplo matieke activiteit voor. Zo deelde de mi nister van coördinatie, Nicholas Maka- rezos, de ontboden ambassadeurs van Nederland, Engeland, West-Duitsland, Italië, België, Denemarken en Noorwe gen woensdag mee, dat uitstoting van Griekenland uit de Raad van Europa economische sancties tot gevolg zou kunnen hebben. ZIERIKZEE Twee, gisteren op de Oosterschelde, vermiste Belgische sport vissers zyn vannacht in hun plastic speedboot gevonden. Een van de man nen was inmiddels overleden: de andere leefde nog en is naar het Zweedse Ro- dekruisziekenhuis in Zierikzee vervoerd. Gebleken is dat de mannen vannacht omstreeks twaalf uur met hun boot langszij de grote zandzuiger „Ahoy" in de Oosterschelde kwamen. De wachts- man aan boord van de „Ahoy" slaag de erin de ene nog levende sportvisser aan boord te nemen. Het dode lichaam van de andere Belg kon hij in zijn een tje niet uit de speedboot krijgen. Van de „Ahoy" af waarschuwde hij de Rijkspolitie en de bemanning van de reddingboot „Jan Leis", die al uren naar de mannen had gezocht. De overledene was de 26-jarige R. H. F. van Lindbergen uit Merksem. De toestand van de geredde, de 25-jarige C. L. Schelten uit Brasschaat, schijnt vrij redelijk te zijn. Men heeft goede hoop, dat de man er bovenop zal ko men. ARNHEM De 31 -jarige Turk A. C. uit Arnhem is zaterdagavond zwaar ge wond, doordat hij bij een massale vechtpartij tussen enkele Turken en een groep van zo'n dertig Ambonezen een messteek in zijn buik opliep. Hij moest, samen met nog twee andere slachtoffers van deze vechtpartij, in het ziekenhuis worden opgenomen. E Voor het eerst sinds het land onafhankelijk werd, zijn dit j E weekeinde in Kenia algemene ver- E kiezingen gehouden. De foto toont j de minister van Defensie, De Mun- E gai, bij zijn aankomst bij het stem- j E bureau. Als gevolg van de verkie- j zingsuitslag, zullen heel wat zit- E 5 tende parlementsleden vervangen E worden. Een kwart vari het twintig E man tellende kabinet is niet herko- j zen. Voor het eerst, zal een vrouw E haar intrede doen in het Keniase E parlement: mevrouw Grace Onjan- E go, die in haar kiesdistrict vijf E E mannelijke tegenstanders versloeg. UTRECHT Een personentrein, die onderweg was van Venlo naar Eindho ven, is vanochtend omstreeks kwart over negen op het station Horst-Seve- num niet tijdig tot stilstand gekomen. Hü schoot door de remmen en gleed langs het perron. Op een voorbij het station gelegen overweg kwam de trein pas tot stil stand, nadat een botsing was ontstaan met een personenauto. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De auto werd zwaar beschadigd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De machinist noemt de glad heid van de rails als meest waarschijn lijke oorzaak. Na zes minuten opont houd kon de trein verder rijden. In Eindhoven werd de locomotief voor na der onderzoek vervangen. NEW YORK Een Zuidvietnamecs dorp zou in maart 1967 door twee Ame rikaanse vliegtuigen met de grond ge lijk gemaakt zijn. Hierdoor kwamen 105 burgers om het leven en werden er 250 gewond. Dat meldt de „Stich ting voor de vrede", een lichaam dat zich wijdt aan de voorlichting van het publiek over vraagstukken van de vre de in de wereld. Er is een brief gezonden aan de Ame rikaanse minister van Defensie, Mei vin Laird, en aan acht leden van het Amerikaanse Congres, met het ver zoek een uitvoerig onderzoek in te stel len naar de toedracht van de vernieti ging van het dorp Lang Vei op 2 maart 1967 door twee „Phantoms" van het Amerikaanse leger. Joseph Lyford, president van de stichting, heeft bij de brief documen ten ingesloten, waaronder een brief wisseling tussen chefs van staven, als ook aantekeningen over een telefoon gesprek met het Witte Huis, die, al dus schrijft Lyford, „moeten overtui gen van het begaan van een verschrik kelijke misdaad, die, wellicht moed willig, aan Lang Vei is begaan". Lyford schrijft ook nog, dat de offi ciële bekendmaking van de verwoesting van Lang Vei, die door de Amerikaanse luchtmacht op 15 april 1967 is gedaan, deze verwoesting aan een navigatiefout toeschrijft, die te wijten was aan slecht zicht. „Maar in werkelijkheid", aldus Lyford, „hadden de vliegtuigen het dorp drie keer aangevallen met bom men en geschut en wel van geringe hoogte en bij goed zicht". 8 dec. '69 A. B. WIGMAN. PARIJS. Een hoge Franse rege ringsfunctionaris heeft in een ongewoon scherpe verklaring in de nationale ver gadering gezegd, dat zijn regering is geschokt door het feit dat in West-Duits land nog altijd oorlogsmisdadigers vrij rondlonen. Deze uitlating is van Jean BRUSSEL De 62-jarige Belgische veldwachter, Jean Borremans, op wie in februari j.l. een volledig strotten hoofd werd overgeplant, is zaterdag ochtend in het Academisch Ziekenhuis te Gent overleden. Borremans, die aan keelkanker leed, was in juni uit het ziekenhuis ontsla gen. Hij was gedurende twee maanden na de transplantatie kunstmatig ge voed, waarna zijn gezondheid zich ge stadig aan goed ontwikkeld had en hij met zijn nieuwe stembanden ook weer kon praten. Eind augustus en in oktober diende hij echter nieuwe operaties aan het strottenhoofd te ondergaan. Drie we ken geleden was zijn toestand zozeer achteruitgegaan, dat hij opnieuw inJiet academisch ziekenhuis te GenL moest worden opgenomen. Daar is hij zater dagochtend vroeg overleden. Bui de Lipkovski. tsaatssecretaris van tenlandse Zaken. Een woordvoerder van de Duitse ambassade in Parijs heeft elk commen taar geweigerd. Lipkovski verklaarde dat het „beang stigend is dat 25 jaar na de tweede we reldoorlog wij ons nog moeten afvra gen of oorlogsmidsdadigers zullen wor den berecht. Waar het gaat om duide lijke moord, is het alleen een kwestie van opleggen van straf." Lipkovski sprak nadat socialistische en communistische afgevaardigden had den gevraagd wat de regering dacht te doen om West-Duitsland ertoe te bren gen de vroegere SS-generaal Lammer- ding te berechten. Lammerding is in Frankrijk bij ver stek ter dood veroordeeld. Hij was de commandant van het SS-regiment, dat de bevolking van het Franse dorp Ora- dour heeft uitgemoord en elders gijze laars heeft laten ophangen. Le Monde heeft bericht dat Lammerding in Düs- seldorf leeft en daar directeur is van een firma in bouwmaterialen. Lammerding wordt door de Duitse justitie met rust gelaten omdat een Duitse wet vervol ging verbiedt van burgers die veroordeeld zijn wegens oorlogsmisdaden in het buitenland bedreven. Duits-Franse bila terale verdragen voorzien niet in de mo gelijkheid Lammerding uit te leveren. Lipkovski verklaarde in de assem blee dat tussen Parijs en Bc bespre kingen gaande zijn over een protocol, dat vervolging van Lammerding als nog mogelijk zou maken. LONDEN De Oostduitse partij- en staatsleider Walter Ulbricht wil dat de Westduitse regering hem een vrijgeleide verstrekt opdat hij in het komende jaar de pas opgerichte Westduitse communis tische party in Düsseldorf een bezoek zal kunnen brengen, aldus bericht de Londense Observer. Het bezoek van Ulbricht zou een te genbezoek zzijn van het bezoek dat de leider van de Westduitse communisti sche partij Kurt Bachman verleden maand aan Oost-Berlijn heeft gebracht. Volgens de Oostduitse functionaris sen zou een bezoek van Ulbricht aan West-Duitsland de sfeer tussen Oost en West-Duitsland kunnen verbeteren en de regeling van vrijer verkeer tussen beide Duitse staten gemakkelijker ma ken. De Observer citeert een functionaris van de Westduitse kanselarij, die gezegd zou hebben dat wettelijk een bezoek van Ulbricht niets in de weg staat en dat de plannen van Ulbricht zorgvuldig zullen worden bestudeerd. Het bezoek zou wellicht kanselier Willy Brandt de gelegenheid bieden het oosten te bezoe ken. Lyford zegt zijn inlichtingen te heb ben gekregen van ooggetuigen. De Zuid- vietnamese minister van volksgezond heid heeft de verklaring van de Ameri kaanse senator Edward Kennedy, vol gens welke bijna 300.000 burgers in de oorlog in Zuid-Vietnam zijn omgeko men, tegengesproken. Het Zuidvietnamese persbureau meldt, dat het Zuidvietnamese ministe rie van volksgezondheid zegt, dat tus sen 1967 en eind oktober van dit jaar 177.164 burgers in ziekenhuizen zijn op genomen en dat „erg ruim geschat" het aantal doden niet hoger is dan 30.000. De 38-jarige Arnhemmer N. S. had een steen op zijn oog gekregen en de 36-jarige Surinamer E. II. W. uit Am sterdam was op een parkeerplaats af getuigd door enkele Turken. Verder werden twee politieagenten belaagd. Een 23-jarige agent liep stompen en slagen op en een 45-jarige hoofdagent werd in zijn hand gebeten. Dit alles speelde zich af in en om een bar aan het Westeind. Daar hadden omstreeks half twaalf zes Ambonezen ruzie gekregen met een aantal Turken. De Ambonezen verlieten de zaak, trom melden in het centrum van Arnhem een aantal vrienden op en gingen toen terug om wraak te nemen. Daarbij sneuvelden ruiten in de bar en ook een deel van het interieur. De wraakneming werd voornamelijk met stokken en stenen uitgevoerd. De Arnhemse politie arriveerde toen de kloppartij nog in volle gang was. Di rect stoof de vechtende massa uiteen. Vier Ambonezen zijn gearresteerd en voorlopig opgesloten. Het zijn: J. F. F. (22) uit Eerbeek, J. M. (21) uit Tiel, N. S. U. (17) uit Vaassen en E. R. C. T. (19) uit Eerbeek. DEN HAAG De sneeuwval heeft nogal wat hinder veroorzaakt op de we gen. Vooral gisteravond waren de we gen, glad tot zeer glad. met name in de omgeving van Rotterdam, de kop van Noord-Holland en de omgeving van Amsterdam en Haarlem. Er wa ren veel aanrijdingen, maar persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorge daan. De strooiwagens hebben overal „overwerk" moeten verrichten. Nog de meeste last van de sneeuw en de daarmee gepaard gaande gladheid had Amsterdam. Alle toegangswegen naar de hoofdstad waren propvol en er ontstonden kilometerslange files, vooral uit de richting het Gooi. Er deden zich tal van kettingbotsingen voor. In Amsterdam zelf had de politie de handen vol aan het assistentie verle nen bij talrijke aanrijdingen en glijpar tij*». Slippendejijhio's hebben daar tien tallen .;epci' keeiA staande wagens be schadigd, waardoor behoorlijke vernie lingen werden aangericht. ADVERTENTIE zie pagina 4 DOETINCHEM Inbrekers hebben een grote slag geslagen bij de firma G. Ebbers, groothandel in tabaksartikelen aan de Melkweg te Doetinehem. In de nacht van vrijdag op zaterdag haalden zij 350.000 sigaretten en een grote hoe veelheid sigaren tabak en koffie weg. De buit vertegenwoordigt een waarde van f 30.000,-. De inbrekers verschaften zich toe gang via de achterzijde van het pand. die ze bereikten vanaf de Spinbaan. Zij drongen het magazijn binnen door het inslaan van een klapraam. Sloffen siga retten stonden verpakt in dozen, zodat het betrekkelijk gemakkelijk was er i:i korte tijd een grote partij van in te la den. Voor dit doel hadden de dieven waarschijnlijk de beschikking over een bestelauto. De politie is met een uitvoerig onder zoek begonnen, maar tot dusver zijn de dieven spoorloos. Vermoed wordt, dat het hier om een bende gaat. die ook en kele andere sigarettendiefstallen elders in het land op haar geweten heeft. De belangstelling van de dieven gaat voor al uit naar sigaretten van het merk Pe ter Stuyvesant. De elders gepleegde diefstallen zijn tot dusver onopgelost gebleven. De heer J. B. Ebbers, directeur van de groothandel deelde ons mee dat door de diefstal de levering aan de klanten niet in gevaar komt. Als de gestolen goederen niet boven water komen, be tekent dat voor de firma Ebbers een grote schadepost, want. deze is niet le gen diefstal verzekerd. „Maar ze heb ben niet alleen mij, maar ook de «taal bestolen. Zestig procent van de gesto len waarde bestaat uit accijnzen en daar is de staat verantwoordelijk voor", aldus de heer Ebbers. VEENDAM Nadat zondagmiddag zowel een woonhuis als een café, beide aan het Beneden Verlaat in Veendam was uitgebrand, is in de nacht van zon dag op maandag een huis aan dezelfde straat door brand verwoest. Het huis werd bewoond door de familie H. Vreeze, man, vrouw en drie kinderen. Gewekt door het blaffen van hun hond, slaagden zij erin in nachtkleding de woning te verlaten. Van de inboedel kon niets gered worden. Ook een aan grenzende woning vatte vlam, maar kon door de brandweer behouden wor den. Over de oorzaak van deze brand tast de politie in het duister. De zon dagmiddag uitgebrande percelen ston den aan het Beneden Verlaat 33 en 61. De woning van de familie Vreeze op nummer 51. De politie acht het voorals nog onmogelijk, dat de brand van van nacht veroorzaakt is door overspringen de vonken van de branden van zondag middag. (van onze weerkundige 5 medewerker) 5 l?en depressie in hel Skagerrak J heeft in vrijwel heel Nederland S sneeuw gebracht in een laag van 5 3 tot 8 cm. Een ermee samenhan- 5 gend warmtefront strekte zich van- morgen om acht uur uit over West- Jutland tot vlak voor onze west- 5 kust. Het maakte geen imponeren- i de indruk meer, maar zou er nog 5 wel in slagen enige vordering in oostelijke richting te maken. In verband hiermee zal de tempe- ratuur in Gelderland, na nog wat sneeuw en regen, oplopen van 0 tot 5 2 graden Celsius. In Duitsland blijft 5 het vriezen, hetgeen betekent, dat t ons gebied in de overgangszone 5 blijft tussen vorst in het oosten en dooi in het westen. Een nieuwe storing bij IJsland 5 trekt uitdiepend in de richting van 5 zuidwest-N oorwegen. Dc vooruit zichten wijzen dan ook op her nieuwde onbestendigheid, met de mogelijkheid van een terugkeer van de lichte vorst, in elk geval in de nacht en ochtend. De Engelse weer kundigen houden het op een te kou de decembermaand, met meer vorst en sneeuw dan normaal. Henry Cabot Lodge, die zich teruggetrokken heeft als hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de vredesonderhandelingen te Parijs, ver trok gisteren van het vliegveld Orly op weg naar huis. Weersverwachting van het KNMI var. maandagavond tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met verspreide opklaringen en plaatse lijk mist. In de kuststreken lichte dooi In het binnenland in de naelit en ochtend overwegend lichte vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt tot licht* dooi. Zwakke tot matige noordelijk* wind.

De Vallei | 1969 | | pagina 1