KANKER PAVILJOEN nanciele notities Uiteenzetting over steunaanvrage Nyrnt KREDIETGARANTIE WAS ONVERANTWOORD ASW verwacht negatieve resultaten Shell tekent contract met PN. Pertamina Sterke vooruitgang bij Eerste Ned. NillMij BASF 6 pet dollarleninw Ipllgiftllll^ MR. FANEYTE DIRECTEUR VAN WESCAR Overschakeling diagonaal- naar radiaal-banden Oranjeboom koopt Breda Wijnhandel ANTWOORD MINISTER AAN NEDERHORS'r Naar Marlyn Formcraft n.v. Onveranderd interim Philips ENKHUIZER ALMANAK 375 JAAR A.B.N. vergroot aandelenbezit Wisselmarkt PILOOT STORM f -■ -> v'v s' mmmm® TEKKO TAKS AlSTlLLIAAiïS JLRIST Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel ONDERZOEK Produktiebedrijf Hoekman Blij terug te zijn in Indonesië PRODUKTIE STEEG MET 22 PROCENT n Investeringen buitenland UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 8 DECEMBER 1969 i&sisiK» '"»ll'Sflftih*<w»b i, ,V, - Li w*C--ï #«-;•} |r -< «7 v 42 Daar tussendoor was er het leger, en de oorlog geweest, omstandig heden die niet bepaald bevorderlijk waren voor succes op het gebied van de wetenschap. Maar Kostoglotov herinnerde zich altijd de lijfspreuk van zijn dierbare grootvader: ,„Een dwaas wil beleren, maar een wijs man wil leren." Zelfs tijdens zijn jaren in het leger had hij altijd geprobeerd nuttige kennis op te doen en te luisteren naar intelligente gesprekken, of het nu een officier uit een ander regiment was die sprak of een soldaar van zijn eigen peloton. Hij luisterde natuurlijk op zo'n manier dat zijn trots niet in het gedrang kwam: hij luisterde scherp als hij maar enigszins kon, maar deed daarbij altijd alsof er geen enkele reden voor was. Als hij iemand voor het eerst ontmoette probeerde hij nooit zich op de voor grond te dringen of een houding aan te nemen. Hij probeerde er eerst achter te komen wie zijn nieuwe vriend was, wat voor achtergrond hij had en waar hij vandaan kwam, en wat voor soort man het was. Op die manier hoorde en leerde hij een heleboel. Maar de plaats waar hij werkelijk aan zijn trekken kwam was de Butyrka-gevangenis, waar van de cellen na de oorlog overvol waren. Elke avond werden er lezingen gehouden door professoren, doctors in de filosofie en mensen die experts waren in het een of ander, of dat nu atoom-fysica was, Westerse architec tuur, erfelijkheidsleer, poëzie of bijen houden. En tijdens al die lezingen was Kostóglotov de gretigste toehoorder. Onder de kooien in de Krasnaya Prenya-gevangenis, op de ruwe planken van de transpotwagens, op de kale grond gezeten bij de stopplaatsen, of in de marscolonnes in het kamp waar hij maar kwam probeerde hij zijn grootvaders lijfspreuk te volgen en alle kennis te verwerven die hij nooit in collegezalen had mogen opdoen. Ook in het kamp ondervroeg hij de man die de lijsten bijhield, een verlegen, al wat ouder wordend mannetje, een pennelikker in de ziekenafdeling,die soms ook uitgestuurd werd om warm water te halen. Hij bleek leraar in de klassieke filogie en oude letterkunde aan de Universiteit van Leningrad te zijn. Kostoglotov kwam op het idee, Latijnse les bij hem te nemen. Daarvoor moesten ze naar buiten gaan en in vriezend weer heen en weer lopen over het kampterrein, zonder dat ze over papier of potlood beschikten. Soms trok de administrateur' zijn hand schoen uit om in de sneeuw iets met zijn vinger te schrijven. (Hij gaf die lessen geheel onbaatzuchtig, alleen omdat ze maakten dat hij zich korte tijd een menselijk wezen kon voelen. Trouwens, Kostoglotov had niets om hem te betalen. De chef veiligheids officier van het kamp liet hen afzonder lijk voor ondervraging bij zich komen, omdat hij hen ervan verdacht dat ze een vluchtpoging voorbereidden en in de sneeuw een kaart van het gebied tekenden. Hij geloofde geen woord van dat Latijn. De lessen moesten stopgezet worden). Van deze lessen herinnerde Kostog lotov zich nog dat het woord ,cassus' geval' betekent en dat ,in' een negatief voorvoegsel was. ,Cor, cordis' wist hij ook nog van het kamp en zelfs al had hij het niet geweten, dan had hij niet veel fantasie nodig gehad om te raden dat het woord cardiogram' van dezelf de wortel stamde. En het woord tumor' was hij op elke bladzijde van de Pathologische Anatomie', het boek Kostoglotov had niets om hem te betalen. Bijna echter hadden ze er allebei voor moeten betalen. De chef veiligheidsofficier van het kamp. Het was dus niet moeilijk geweest Proshka's diagnose te vertalen: „hart- tumor, inoperabel geval'. Niet alleen inoperabel, maar ook onmogelijk op een andere manier te behandelen; anders hadden ze hem geen vitamine C voorgeschreven. Kostoglotov, nog steeds over de leuning hangend, dacht niet aan zijn vertaling uit het Latijn, maar over zijn principe, dat hij de vorige dag aan Ludmila Afanasyevna had uiteengezet: dat een patiënt het recht heeft alles te weten. Maar dat was een principe voor mensen die wat van de wereld gezien hadden, zoals hijzelf. Terwijl Proshka.,. Proshka hoefde bijna niets mee te nemen. Hij had geen bezit. Sibgatov, Dyoma en Ahmadjan deden hem uitgeleide. Ze moesten alle drie voor zichtig lopen. De een moest op zijn rug passen, de ander op zijn been en nummer drie liep met behulp van een kruk. Maar Proshka stapte vrolijk voort, terwijl zijn witte tanden schitterden. Het was net als vroeger in het kamp, bij een van die zeldzame gelegenheden als ze een vrijgelaten gevangene uitge leide deden. Moest hij hem nu zeggen dat hij opnieuw gearresteerd zou worden zodra hij de poort uit was? „En wat staat er nou?vroeg Proshka, terwijl hij onbezorgd langs hem liep. „G-god mag het weten." Kostoglotov vertrok zijn mond onder het spreken en daardoor vertrok ook zijn litteken. „Die dokters zijn tegenwoordig zo slim, je kunt geen woörd lezen van wat ze schrijven." „Nou mensen, het beste ermee, hoor! Het allerbeste! Jullie gaan allemaal naar huis. Naar moeder de vrouw! Proshka gaf ze allemaal een hand. Halverwege de trap draaide hij zich nog eens om en wuifde hen vrolijk toe. Hij was vol vertrouwen toen hi.i naar beneden liep. De dood tegemoet. 10 De kinderen Het enige wat ze deed was met haar vingers rondom Dyoma's tumor strijken en even een arm om zijn schouders leggen. Toen ging ze verder. Maar terwijl ze dat deed gebeurde er iets dramatisch: Dyoma had het gevoeld. Zijn laatste strohalm brak. Hij voelde het niet onmiddellijk. Eerst was er op zaal een heleboel gepraat en iedereen was afscheid aan 't nemen van Proshka. Vervolgens ging hij liggen uitdenken hoe hij naar Proshka's bed bij het raam nu een geluksbed zou kunnen verhuizen. Het licht was daar beter om bij te lezen en ook stond het dichter bij dat van Kostoglotov. Maar toen kwam er een nieuwe' binnen. Het was een jonge vent, gebruind en met enigszins golvend, verzorgd, pik zwart haar; hij was waarschijnlijk in de twintig. Onder zijn linkerarm sleepte hij drie boeken met zich mee, en onder zijn rechterarm nog eens drie. „Hallo allemaal! riep hij uit de deuropening. Dyoma mocht hem met een; hij zag er zo bescheiden en eerlijk uit. „Waar moet ik heen? zei hij, terwijl hij om zich heen keek om de een of andere reden niet naar de bedden, maar naar de muren. „Moet je veel lezen? vroeg Dyoma. „Aan één stuk door! Dyoma dacht even na. „Voor je werk of voor je plezier? „Voor mijn werk." „Nou, neem dan dat bed daar bij het raam. Ze zullen het zo dadelijk wel voor je opmaken. Wat heb je daar voor boeken? „Geologie, makker," antwoordde de nieuwaangekomene. Dyoma las een van de titels: „Geo- chemische exploratie van mineraalafzet tingen „Neem het bed bij het raam maar. (wordt vervolgd) 4294. Ook Valeron heeft zijn donkere middeleeuwen ge kend, tijden waarin een mensenleven minder telde dan dat van een rijdier. Voor het minste vergrijp werden zware lijfstraffen toegediend en bijna dagelijks dood vonnissen voltrokken. Sedert die feodale tijden is er echter veel veranderd en de doodstraf kent men er al lang niet meer. Het vonnis dat de Inner Circle over de booswicht Drago uitsprak, kwam dan ook niet als een verrassing. Levenslange gevangenisstraf! Als een ziek, verkommerd vogeltje liet de Meester van het Univer sum zich wegvoeren. Daar ging hij dan, een lot tege moet, dat hij zo menigmaal onrechtmatig anderen had toebedeeld. Hij mocht van geluk spreken dat men hem niet in handen stelde van zijn voormalige slachtoffers, want dan was hij stellig op gewelddadige wijze aan zijn einde gekomen! 50. Met een tevreden uitdrukking op zijn gezicht sliep onze vriend de slaap der rechtvaardigen. Met het slaapkamerraam wijd open en de neus boven de de kens uit, ademde hij met regelmatige tussenpozen de frisse nachtlucht in. Hij sliep zo vast, dat het er wer kelijk naar uitzag dat niets zijn vredige rust zou kun nen verstoren. Maar al zag het daar naar uit, het ging toch anders. Midden in de nacht schrok Tekko plotse ling klaar wakker, doordat het slaapkamerraam met een harde slag werd dichtgeslagen. „Vergeten vast te zetten!" mompelde hij boos en kroop weer behaaglijk in zijn warme holletje om de zo welverdiende slaap voort te zetten. Het klepperende raam bleef echter zo'n hinderlijk lawaai maken, dat onze vriend te langen les te toch zijn bed uitging. Hij wilde het venster op de haak zetten, maar toen hij eindelijk met veel moeite het raam weer had opengeduwd, merkte hij pas wat voor een noodweer het was. De wind, of beter gezegd, de storm, loeide door de bomen en gierde langs de huizen. Het was een weer zoals hij in jaren niet had meegemaakt. Hij liet het raam toen maar het raam en viel met veel moeite hoofdschuddend eindelijk weer in slaap. (Van onze fin.-econ. redactie) Per 1 januari 1970 is mr. I. F. Fa- neyte benoemd tot directeur van Wes- car NV (Werkspoor Caribbean). Mr. Faneyte was tot voor kort als ambte naar in dienst van de regering van de Nederlandse Antillen, waar hij werk zaam was op de juridische afdeling van de secretarie, en onder meer be last met de functie van landsbemidde- laar in arbeidsgeschillen. De staking bij Wescar NV in mei van dit jaar was de directe aanleiding tot. de onge regeldheden die op 30 mei j.l. in Willim- stad hebben plaatsgevonden en waar bij een groot deel van het stads centrum door brand werd verwoest. Mr. Faneyte zal naast de huidige directeur, ir. J. Vos, in eerste instan tie alle niet-technische belangen van de maatschappij behartigen. Als reden tot uitbreiding van de directie van da in april 1965 opgerichte vennootschap wordt opgegeven, dat eerst de levens vatbaarheid van Wescar NV moest worden onderzocht. Inmiddels is ge bleken dat de activiteiten van Wescar NV op de Nederlandse Antillen, die zich uitstrekken tot andere landen in het Caraïbisch gebied, voor een lange re periode gecontinueerd zullen wor den, terwijl het aantal werknemers is gestegen van 100 tot nu 1000 man per soneel. De benoeming van mr. Faneyte. An tilliaan, die in Nederland zijn rechten studie heeft voltooid, dient zeker ook mede gezien te worden ter continue ring van de arbeidsvrede in het bedrijf waarin in het verleden veel stoornissen optraden in communicatie tussen de bedrijfstop en het lagere personeel. ENSCHEDE Bij de NV Nederlands- Amerikaanse Autobandenfabriek Vrede- stein in Enschede vindt op het ogen blik een overschakeling plaats van de produktie van diagonale banden naar radiaalbanden, welke laatste steeds meer worden gevraagd. De radiaalband maakt op het ogenblik 30 procent uit van de produktie van de Vredesteinfa- briek. Dit percentage zal in de naas te toekomst op 75 procent worden ge bracht. In verband hiermee zijn nieu we machines besteld ter waarde van vier miljoen gulden, welke successieve lijk zullen worden geinstalleerd zonder dat; de produktie daaronder te lijden heeft. Met het Toog hierop zal de per soneelsbezetting zowel in kwalitatief als in kwantitatief opzicht worden aan gepast. Voor wat de toekomstige werk nemers betreft denkt men in hoofdzaak mensen met t.t.s.- diploma nodig te hebben. Het aantal personeelsleden dat begin van dit jaar ruim 1400 bedroeg, zal in de eerste helft van 1971 met 300 personen worden uitgebreid. BREDA De besturen van de bier brouwerijen N.V. Breda-Oranjeboom en de NV Bredasche Wijnhandel te Breda hebben besloten tot een nauwe samen werking waarbij de N.V. Bredasche Wijnhandel tot 't concern van genoem de brouwerijgroep zal toetreden. Door deze fusie wordt enerzijds het concern van Allied Breweries, waaron der de Verenigde Brouwerijen Breda/ Oranjeboom ressorteren, verrijkt met een der meest gerenommeerde en finan cieel sterke Nederlandse importbedrij- ven op het gebied van wijnen, cham pagnes en buitenlands gedistilleerd, terwijl de NV Bredasche Wijnhandel de mogelijkheid krijgt haar activiteiten in de toekomst nog verder uit te brei den. De plannen op dit gebied dienen nog nader te worden uitgewerkt. Binnen het concern zal de NV Breda sche Wijnhandel haar activiteiten zelf standig onder de huidige directie blij ven uitvoeren, terwijl de positie van het personeel onveranderd blijft ge waarborgd. Bij de NV Breda-Oranjeboom be stond reeds geruime tijd het verlangen om, ter uitbreiding van het assorti ment, een complete collectie wijnen aan haar verkooppakket toe te voegen. Het selecteren en de verzorging van kwaliteitswijnen vergt echter een ge heel eigen vakkennis en ervaring. Om deze reden heeft men besloten tot fusie met 't gerenommeerde bijna 75-jarige Bredasche bedrijf. 79. Lothar, de helderziende, nam weer plaats de bok en klakte met zijn tong. De trouwe hit trok aan en daar ging de wagen weer, eerst hotse- botsend over de keien van het oude centrum, maar later dokkerend over het asfalt van Zoutka- pelles nieuwe en ruime buitenwijken. Zo reed Lo thar voort en niet zo heel veel later had hij de brede, verlaten boulevard bereikt, waar de grote hoteks gelegen waren van 't badcentrum. Het was nu diep in de nacht en op die hele boulevard was geen sterveling te zien. Rustig dokkerde het karre tje voort naar het eind van die boulevard, want op daar moest Lothar zijn. Daar had een vooruitstre vende Gemeenteraad een terreintje ingericht voor een aantal onschuldige kermisattracties, want de badgasten van Zoutkapelle moesten toch ergens terecht kunnen als het regende of kil was. Ze kon den daar draaien, tollen, gillen, schieten, smijten botsen, brullen, schommelen en poffertjes eten. Er nu zouden ze ook gauw een blik in de toekomst en verleden kunnen slaan, want zie, daar komt Lothar, de helderziende. Hij koos een goed plaatsje uit, stopte zijn wagen en trad vervolgens bij zijn twee gasten binnen met een raadselachtig lachje op de lippen. „Kijk aan, en zie Verholen zitten", mompelde hij nadenkend. „Vraagt hij zich soms af hoe het moet met de blauw-geruite kiel?" „Ja..., dat is zo... Hoe weet u dat?" vroeg de smid stomverbaasd. „Verbaas u niet, want die beelden krijg ik door", legde Lothar eenvoudig uit. ..Ge kent dat toch? Zo weet ge nooit en zo weet ge alles, want het beeld van de vluchtige gedachte is als een rookpluim in de wind ,even zichtbaar maar dan voorgoed vergaan. Zij is er en zij is er niet. Zij talmt, doch beklijft.. DEN HAAG Ingevolge een tijdens de behandeling van de vragen van de heer Nederhorst inzake werkloosheid in Nijmegen gedane toezegging tot het verstrekken van de door de heer Ny- pels gevraagde informatie betreffende steunverlening aan de NV Nyma, heeft de minister van Economische Zaken de Tweede Kamer de onderstaande schriftelijke uiteenzetting doen toeko men. In het begin van 1966 heeft de Nyma- directie zich ten departemente georiën teerd over de mogelijkheid van bij stand van overheidswege voor het fi nancieren van een proefproduktie op het gebied van acrylvezel. Een omlijnd project kwam daarbij niet ter tafel. Wel bleek dat, naar ook van Nymazij- de werd beaamd, vermoedelijk niet aan de essentiële voorwaarden voor het ver lenen van een ontwikkelingskrediet zou kunnen worden voldaan en bovendien de winstmogelijkheden van een in aansluiting op de voorgenomen proef produktie ter hand te nemen commer ciële fabricage van acrylvezel proble matisch moesten worden geacht. Eind 1966 stelde de Nyma-directie deze aan gelegenheid opnieuw aan de orde, waar na een terzake ingesteld onderzoek uit wees, dat het in het stadium waarin de plannen voor een acrylfabriek zich be vonden, uitgesloten was steun van over heidswege te motiveren. Een en ander is destijds gepubliceerd in een persbe richt dat op 21 augustus 1967 door het ministerie van Economische Zaken is uitgegeven naar aanleiding van de op 14 augustus door commissarissen en directie aangevraagde surseance van betaling. Op 20 juni 1968 hebben bewind voerders en directie van de Nyma zich tot, mij gewend om financiële steun voor het verwezenlijken van projecten inzake een vergroting van de produktie- capaciteit van carboxymethylcellulose, het opzetten van een produktie van kunsstofgaas langs de weg van extruse en de aanschaffing van installaties voor resp. het overspoelen van rayongarens op weefbomen en het terugwinnen van in de rayonafdeling verbruikte energie. Op grond van een naar deze projec ten ingesteld onderzoek heb ik op 16 oktober 1968 aan de Nyma bericht, dat de beoogde uitbreiding van carboxy- methylcellulosecapaciteit als zodanig voor een kredietgarantie in aanmerking kon komen indien waarborgen zouden kunnen worden geschapen voor het voortbestaan van de afdeling in kwes tie als afzonderlijke, rendabele produk- tie-eenheid, waartoe zij financieel los zou moeten worden gemaakt van de in surseance van betaling verkerende on derneming. Dit bleek op onoverkome lijke bezwaren te stuiten. Kredietgarantie voor aanschaffing der bovengenoemde installaties ten be hoeve van de fabricage van rayonga rens moest onverantwoord worden ge acht met het oog op de inrendabiliteit van de rayonafdeling en bij gebrek aan uitzicht op betere financiële resultaten in die sector. Het kunststofgaaspro- ject, in technisch zowel als commercieel opzicht een experiment met moeilijk te overziene consequenties, kon met of zonder steun geen doorgang vinden als gevolg van verlening van de daarvoor benodigde licentie aan een ander be drijf dan de Nyma, aldus de minister van Economische Zaken. AMSTERDAM. In aansluiting op 't eerder gepubliceerde bericht van Boek man en Zoon N.V., inzake de sluiting van haar produktiebedrijf te Alkmaar, deelt Marlyn Formcraft N.V. te Amster dam mee, dat zij, in overleg met de di rectie van Boekman en Zoon, heeft be sloten het produktiebedrijf met ingang van 1 jan. 1970 in zijn geheel over te nemen. Deze overneming dient gezien te worden als een verdere realisering van het gevoerde expansiebeleid, voort vloeiend uit de steeds sterker worden de vraag naar modische vrijetijdskle- ding en japonnen zowel in binnen- als buitenland. Marlyn Formcraft N.V. maakt deel uit van de organisatie Genesco Inc., Nash- ville-USA. De Europese belangen van deze groep worden behartigd door Ge nesco Europa te Zürich, Zwitserland. NIJMEGEN De directie van da ASW Apparatenfabriek (Automatic Screw Works) N.V. te Nijmegen deelt mede, dat de omzet over de verstreken maanden van dit boekjaar ten opzichte van dezelfde periode in 1968 belangrijk is gedaald. Dat is voornamelijk veroor zaakt door een sterke teruggang in de verkoop van de geisers in het binnen- lang. De onderbezetting van de capaciteit werd hierdoor groter, hetgeen zal leiden tot negatieve resultaten over 1969. Inmiddels neemt het inbesteed werk toe, terwijl de orderportefeuille voor geisers in Nederland voor de eerste maanden van 1970 is verbeterd. De structuur van het bedrijf zal op korte termijn worden herzien. Samen werkingsmogelijkheden met andere in dustrieën worden bestudeerd. Gestreefd wordt in 1970 de basis tot herstel van van de rentabiliteit voor de daaropvol gende jaren te leggen. EINDHOVEN De raad van com missarissen en de raad van bestuur van N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken hebben besloten over het boekjaar 1969 een interimdividend uit te keren van 6 pet. over de preferente aandelen (onv) en van 6 pet. over de gewone aandelen (onv). De NV Gemeenschappe lijk Bezit van aandelen Philips zal tot een gelijke uitkering overgaan. De be taalbaarstelling is vastgesteld op 6 ja nuari 1970. ROTTERDAM Zaterdag is een overeenkomst v gesloten tussen de Indo nesische staatsoliemaatschappij PN Pertamina en de tot de Koninklijke- DEN HAAG De Eerste Nederland- sche-Nillmij heeft in de eerste negen maanden van dit jaar gunstig gewerkt. De produktie steeg in deze periode met 22 procent, zo werd gezegd in een bui tengewone vergadering van aandeel houders. Dit betekent ten stijging, van f 1,53 miljard tegen een vooruitgang van f 1,25 miljard in de eerste negen maan den van 1968. In de sector schadever- W/////W/MW///i 5 De zojuist verschenen „Enkhuizer Almanak 1970" is de 375ste jaar- gang, en dat is toch wel een mijl- S paal om u tegen te zeggen. Als al- tijd bevat dit handzame vademe- cum weer de nauwkeurig bijgehou- 5 den opsomming van jaarmarkten, kermissen, waterhoogten, zon- en maanstanden en al die andere gege- vens, die hem tot een van de meest geraadpleegde agenda's maken. 5 Het is altijd weer interessant om van te voren even te bekijken wat j voor weer de Enkhuizer Almanak ons in het komende jaar toedenkt. Welnu, de eerste vier maanden zul len, volgens de voorspelling, kouder uitvallen dan normaal. In het alge meen staat ons veel vorst te wach ten, afgewisseld door perioden met guur, winderig weer en sneeuw buien. Tot diep in april blijft het weer periodiek koel en wisselvallig. Mei en juni staan er redelijk voor door perioden met warm en zonnig 5 weer, die de gemiddelde tempera- tuur boven het normale niveau zul- len uittillen. In juli zullen we het vooral van de eerste helft moeten hebben, waarna augustus te koud zal uitvallen. Als de Almanak gelijk krijgt, zit er opnieuw een mooie na- zomer voor ons in het vat, vooral in de maand oktober. De laatste maan den van het jaar zal het weer aan de zachte kant zijn, vermoedelijk nu en dan stormachtig. Deze bijzondere jaargang van de Enkhuizer Almanak bevat ook een terugblik op de veelbewogen histo rie van deze uitgave en natuurlijk ook weer een uitgebreide kroniek over belangrijke gebeurtenissen in Nederland sinds het jaar 1900. De Enkhuizer Almanak is een uit- gave van de NV Gebrs. Van Staden te Apeldoorn en de prijs bedraagt f 1,60. W/////////////////W///////////////A//////////A///y zekeringen werd een toeneming van 15 procent geboekt. Verwacht wordt dat de inkomsten aan premies hier dit jaar zullen oplopen met f 15 miljoen tot f 130 miljoen. De vergadering was bijeen om te beslissen over een voorstel ten aanzien van de beloning van commissarissen. De aandee'houders ging hiermee ak koord, hetgeen inhoudt dat de president commissaris f 26.000 per jaar krijgt, de vice-president f 21.000, de leden van de financiële commissie elk f 16.000 en de overige commissarissen elk f 6.000. Bovendien krijgen alle commissaris sen nog een deel van de overwinst tot een maximum van f14.000 per jaar. ARNHEM Op 4 december is bij de Deutsche Bank A.G. het overnamever drag getekend voor de uitgifte van een lening van 75 miljoen dollar voor de BASF Overzee N.V., aldus deelt Color - chemie Arnhem, vertegenwoordigster in Nederland van BASF Overzee N.V. mee. (De BASF Overzee N.V., geves tigd in Curacao is een dochteronderne ming van BASF A.G. en bundelt de be langen van BASF A.G. in Amerika). Deze lening met warrants voor de koop van aandelen BASF zal een loop tijd hebben van elf jaar. De Badische Anilin- und Soda- fa- brik A.G. te Ludwigshafen garandeert deze lening. De rente zal 6 procent be dragen, terwijl de koers van uitgifte 100 procent is. Bij elke obligatie van 1000 dollar zijn 3 warrants gevoegd. De ze geven recht op aankoop van respec tievelijk 1, 5 en 10 (dus in totaal 16) aandelen BASF tegen een prijs van 225 DM. Van het optierecht kan ge bruik worden gemaakt in de periode van 1 april 1970 tot 15 december 1980. De lening wordt uitgegeven door een internationaal bankconsortium onder leiding van de Deutsche Bank A.G. en Morgan und Cie. International S.A. De Opbrengst dient ter financiering van in vesteringen van de BASF-groep buiten de Duitse Bondsrepubliek. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Souburg: J. H. Dorgelo te Kloosterhaar; te Brielle (toez.): C. Hoogendoorn te Oudelande c.a. Bedankt: voor IJsselmuidenC. J. P. Lam te Putten. Shell groep behorende maatschappij Shell Indonesia NV. In het contract wordt overeengeko men dat Shell Indonesia NV in een ge bied ter grootte van 32.500 km2 in Oost- Kalimantan opsporings- en produktie- werkzaamheden zal verrichten ten be hoeve van PN Pertamina. Als vergoe ding voor alle door Shell Indonesia NV te maken kosten, zal deze maatschap pij een aandeel in de produktie ont vangen tot een maximum van 40 pet. van de totale jaarproduktie. Van het resterende deel van de produktie, voor zover dit de 75.000 barrels per dag niet te boven gaat, ontvangt PN Pertamina 65 pet. en Shell Indonesia NV 35 pet. van de produktie. Van het deel van de resterende produktie, dat hoger is dan 75.000 barrels per dag, ontvangt PN Pertamina 67Vi pst. en Shell 32% pet. Bij de ondertekening van de over eenkomst moest Shell aan PN Perta mina een extra betaling ineens doen van 5 miljoen dollar. Bij het bereiken van een totale produktie van 50.000 barrels per dag, volgt een betaling van 1 miljoen dollar. Wanneer de produk tie de 75.000 barrels per dag bereikt, volgt nogmaals een betaling van 1 miljoen dollar. Shell Indonesia NV ver wacht dat in de eerste zes jaar een bedrag van meer dan 20 miljoen dol lar met haar activiteiten gemoeid zal zijn. De duur van de overeenkomst is 30 jaar. Shell moet binnen zes maan den na de ondertekening van de over eenkomst aanvangen met haar werk zaamheden, die in de beginfase in hoofdzaak exploratie-activiteiten zul len omvatten. Zoals bekend heeft de Koninklijke Shell groep in 1965 haar activa aan de toenmalige Indonesische regering ver kocht volgens een overeenkomst waar bij de betaling over een aantal jaren werd gespreid. Deze transactie is op een voor beide partijen geheel bevredigen de wijze afgewikkeld. Gezien de histo rische banden met Indonesië, is de Ko ninklijke/Shell groep verheugd met de komende opsporingsactiviteiten in Oost-Kalimantan het werken in Indo nesië te kunnen hervatten. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland deelt mee dat het aandelen bezit dat zij via de Hollandsche Bank- Unie N.V. reeds had in de Banco Ay- more de Investimento S.A. te Rio de Janeiro. Brazilië, belangrijk is uitge breid. De nieuwe aandelenpost werd verworven van de Banco Andrade Ar- naud S.A. De Banco Aymore de Investimento S.A. is een bank die zich in Brazi.ië speciaal met middellange en lange cre- dietverlening bezighoudt, welk bedrijf wettelijk buiten het arbeidsveld van df commerciële banken valt. Zoals bekenr oefent de ABN het commerciële bank bedrijf in Brazilië uit door de vier kar toren van de tot haar concern behorer de Hollandsche Bank-Unie te Rio Janeiro, Sao Paulo, Santos en Salv; dor. AMSTERDAM loonden 8.63-8.63 New York 3.60 34-3.60 Montreal 3.L A-3.35 A; Parijs 64.66 -64.71 %;Bru: sel 7.25 %-7.25 Frankfort 98.26 98.31 V2Stockholm 69.78 -69.83 Zürich 83.75 »/3-83.80 Milaan 57.4 -57.52 Kopenhagen 48.09-48.14; Os lo 50.41 -50.46 Wenen 13.95-13.96 Lissabon 12.69 '/4-12.70 8/«.

De Vallei | 1969 | | pagina 2