Bij twee mysterieuze auto ongelukken vijf doden 7 December-divisie vierde verjaardag Brits-Nederlands plan ontkend voor luchtbrug naar Biafra Rusland gaat vandaag praten met Bonn Winter valt groot deel vroeg Europa in Worosjilow in Moskou begraven Chinezen bedreigen Thailand Kerstmis in cVooruw naar Bethlehem Italië door griep-epidemie geteisterd Leitner zakte in elkaar Plaatsgebrek Vrouw kon niet worden opgenomen Amerika werkt aan super atoombom Ideaal weer voor ski-sport POLITIE STAAT VOOR RAADSELS DWARS DOOR SLAGBOMEN VORSTELIJKE JACHTPARTIJ IN ARDENNEN Bericht in zondagsblad „nonsens" genoemd Na boze droom in ziekenhuis JONGEN VIEL UIT TREIN „Ziekteverlof" wordt pensioen voor B.B.'ers Roolvink brengt loongrens op 14.850 gulden GESLIPT UIT DE BOCHT Plechtigheid in Schaarsbergen KRANSEN Venrav kan Maasbrug bij Well slecht missen GEHEIM OVERLEG OVER AFZIEN VAN GEWELD Kolenhandelaars roeren zich Oude wandelaar in sloot geraakt i MAANDAG 8 DECEMBER 1969 AMSTERDAM ALBLASSER- DAM De politiekorpsen in Amster dam en Alblasserdam zijn dit week einde geconfronteerd met twee ernsti ge auto-ongelukken, waarvan de oor zaak onduidelijk is. In Amsterdam vielen twee doden. en in Alblasserdam drie Het Rotterdamse echtpaar A. Blom- Bernhart en de zeventienjarige hts-er J. Bernhart uit Sliedrecht kwamen gis ternacht op de brug over de Noord bij Alblasserdam om het leven, toen hun auto met volle snelheid door de geslo ten afsluitbomen schoot. Het dak werd van de wagen gescheurd. Drie inzitten den waren op sla" dood. Een achtjarig meisje, dochtertje van het echtpaar, werd met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. De politie vermoedt dat de heer Blom de bestuurder, de waarschuwingslichten die aangaven dat de bomen waren ge sloten, niet heeft geziend, er althans niet op heeft gereageerd. Het wrak van de wagen kwam hon derd meter verder tegen een aan de an dere kant wachtende auto tot stilstand. De inzittenden hiervan liepen geen van allen letsel op, Bij het auto-ongeluk in Amsterdam vielen twee doden en werden vier mensen zwaar gewond. Omstreeks kwart voor tien is een auto op de Kattenburgerbrug vlak bij het Marine-etablissement geslipt en met een flinke snelheid tegen een ijze ren paal gebotst. In de wagen zaten zes of zeven mensen. De 24-jarige J. Liewahin en mevrouw M. M. Beversma, die samen met de 27-jarige R. Jansen op de achterbank zaten, werden zo zwaar gewond, dat zij kort na het ongeluk overleden. R. Jansen is met een sche- delbasisfractuur in het ziekenhuis opge nomen. O» de voorbank zaten de 26-jarige S. Hasselbank, de 25-jarige A. Haime en de twintigjarige W. Werkram. Zij zijn na in het ziekenhuis te zijn be handeld, naar huis teruggekeerd. De verhalen, die zij gisteren vertel den, waren nogal verward. Het is de politie dan ook nog niet duidelijk wie de auto heeft bestuurd. Uit de verkla ringen zou nu nog moeten worden op gemaakt, dat de bestuurder ongedeerd naar huis is gegaan direct na het on geluk. Zaterdagavond omstreeks 21.20 uur is een personenauto op de Ganzeweide te Heerlen, de invalsweg uit de richting Hoensbroek, in een flauwe bocht naar links door nog onverklaarde oorzaak rechts van de weg afgeraakt en via een fietspad in de berm terechtgeko men. Vervolgens is de auto tegen een lantaarnpaal gereden. De bestuurder, de 28-jarige H. Rozenboom en een me de-inzittende, de 41-jarige K. Janssen, beiden uit Heerlen, zijn ter plaatse aan zware inwendige kwetsuren over leden. Dit blééf over van de auto, die zondagmorgen vroeg door on duidelijke oorzaak op het Katten burgerplein te Amsterdam tegen een lichtmast belandde. Van de zes (of zeven) inzittenden kwamen er twee om het leven; de overigen werden gewond. DINANT Prinses Beatrix en prins Claus hebben dit weekeinde in het Bel gische Ciergnon deelgenomen aan een jachtpartij van koning Boudewijn. Andere vorstelijke gasten waren groot hertog Jan van Luxemburg en zijn echtgenote, don Juan Carlos van Span je en prinses Sophie, koning Constantijn van Griekenland en koningin Ane-Marie prins Rainier en prinses Gracia van Mo naco en prins Karei van Denemarken. De Nederlandse gasten kwamen za terdag op het kasteel van Ciergnon aan waar zij werden verwelkomd door ko ning Boudewijn. Kasteel Ciergnon ligt in een rijk jachtgebied vlak bij de Fran se grens ten oosten van Dinant. De jachtpartij begon gistermorgen. Kou en zware sneeuwval hadden tot ge volg dat vrijwel uitsluitend de manne lijke gasten zich in de besneeuwde vel den en wouden waagden. De jacht ging te voet en bepaalde zich tot groot wild. zoals herten, reeën en wilde zwijnen. Tegen het middaguur begon het in het hooggelegen berggebied he vig te sneeuwen. Dat kan het jachtpar- tijtje de komende dagen aardig beder ven. De Belgische wet verbiedt te ja gen als er sneeuw ligt, omdat het wild dan minder dekking heeft en de sporen zeer gemakkelijk tot in de schuilplaatse kunnen worden gevolgd. ADVERTENTIE SCHAARSBERGEN Met toespra ken, muziek, een militair défilé en een samenzijn, met een kranslegging en veel bloemen ook, zijn zater dag de gevallenen van de Eerste Divi sie „7 December" herdacht en is te vens de oprichting van de divisie ge memoreerd. Dat gebeurde traditiege trouw bij het monument van de divi sie aan de Koningsweg te Schaarsber- gen, waar zoals ieder jaar de staf van de divisie als gastheer optreedt voor het overigens steeds kleiner wordende groepje belangstellenden, voornamelijk bestaande uit nabestaanden van in het voormalige Nederlands-Indië gesneuvel de militairen, de laatste jaren wat aangevuld door oud-strijders. De plechtigheid stond dit jaar onder leiding van de waarnemend-comman dant van de eerste divisie, brigade-ge neraal jonkheer R. H. Boreel, die mee deelde, dat er op het erekerkhof bij Djakarta, waar veel gesneuvelden van de divisie begraven liggen, door be middeling van het Oorlogsgravencomi té kransen waren gelegd. Generaal Boreel herinnerde aan de omstandigheden die tot de oprichting van de divisie hadden geleid en wees erop, dat wij degenen die bij de uit voering van hun taak vielen, in eer bied herdenken. Zij hebben hun leven gegeven om voor de bevolking voor waarden te scheppen in vrede te kun nen leven. Hun offers zijn zeker niet tevergeefs gebracht, aldus de generaal. In zijn herdenkingsrede, bijgewoond door circa honderd nabestaanden, waar schuwde ds. W. P. Kramer, oud-leger- preclikant, tegen hen, die nu met mod der gooien naar hen, die we gedenken. Dat is overigens geen nieuws in de ge schiedenis, want reeds ten tijde van koning David waren er mensen, die te gen het wettige gezag in gingen. In de gedachte dat God het eeuwige leven schenkt aan hen die het aardse vrijwil lig geven, kunnen we echter onaange tast door verdachtmakingen naar huis gaan, aldus ds. Kramer. Legeraalmoezenier E. H. M. Vallen noemde de herinnering een schakel tussen verleden en toekomst en was dankbaar dat de herinnering voor ve len de gedaante van de hoop heeft aan genomen. Na afloop van de herdenkingstoe spraken legden de commandant van het Eerste Legerkorps, luitenant-gene raal J. A. C. Bartels en de waarne mend commandant van de divisie, bri gade-generaal jhr. R. H. Boreel, kran sen bij het monument voor de gevalle nen. Veel familieleden en nabestaanden van de gevallenen deponeerden daar- nu hun bloemen bij het monument. De plechtigheid, die werd opgeluis terd door gewijde muziek van de Jo- han Willem Frisokapel, werd besloten met een défilé door de erewacht, ge vormd door militairen~van het 41ste pantserinfanteriebataljon uit Ermelo o.l.v. kapitein G. J. Felius. In de officiersmess van de Oranjè- kazerne kwamen de deelnemers aan de herdenking, onder wie zich als gast de Deense majoor E. K. Trige bevond, bijeen om aan te zitten aan een geza menlijke maaltijd. Daar deelde gene raal b.d. D. de Vries mee, dat hij het voorzitterschap van de Band Oudstrij ders heeft neergelegd. Tot nieuwe voor zitter werd generaal Bartels benoemd. Het ligt in de bedoeling om in die Band voortaan ook andere oud-strijders op te nemen- TEL AVIV Het Israëlische militai re opperbevel heeft meegedeeld, dat men dit jaar alleen met speciale toe gangsbewijzen voor de jaarlijkse kerst- pelgrimStocht in Bethlehem zal worden toegelaten. Evenals in de twee voorgaande jaren van de Israëlische bezetting van Chris tus' geboorteplaats zullen er weer stren ge veiligheidsmaatregelen worden ge troffen als de duizenden bedevaart gangers naar het stadje komen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft medegedeeld, dat er een speciaal televisiescherm zal worden geplaatst op het Mangerplein van Bethlehem voor hen die de geboortekerk niet binnen kunnen. VENRAY Het gemeentebestuur van Venray en de industrieën uit de streek om de plaats hebben geprotes teerd tegen de plotselinge sluiting van de bailybrug over de Maas by Well voor het zware vrachtverkeer. Rijkswaterstaat acht sluiting van de brug met ingang van vandaag voor het vrachtverkeer boven de drie ton noodzakelijk, omdat de ijzeren construc tie sterk begint te slijten. Het gemeentebestuur en de indus trieën wensen ten minste een dusdanig geplande reparatie van de brug, dat passeren van het zware verkeer op be paalde uren van de dag mogelijk blijft. De voorkeur gaat echter uit naar een nieuwe, brede brug. De baileybrug is de enige oeverbinding over de Maas tussen Gennep en Venlo, een afstand van circa 55 kilometer. De industrieën in Venray, Meerlo en Wanssum maken voor hun transporten druk gebruik van deze brug. De om weg via Venlo of Gennep betekent een uur extra rijden. DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent, dat er Brits-Nederlandse plannen bestaan voor een voedselluchtbrug op Biafra. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken noemde de berichten hierover" in het zondagsblad The Sun day Telegraph gisteravond: „Nonsens. Er is geen woord van waar". Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag bevestigde wel, dat minister Luns vorige week tijdens de ministerraad van de Navo in Brussel over Biafra heeft gepraat met zijn Brit se ambtgenoot Stewart. Pannen voor hulp zijn er echter beslist niet uitgeko men. Onze Londense correspondent telefo neerde gisteravond: The Sunday Telegraph meldde giste ren, dat er geheim overleg was ge weest tussen Engeland, Nederland, Frankrijk en enkele Afrikaanse landen. De bedoeling zou zijn. om Nigeria en Biafra te bewegen tijdens Kerstmis een wapenstilstand af te kondigen. Tijdens dat bestand zouden dan voedselvluch- ten naar Biafra mogelijk worden. Daarbij zouden dan, volgens de Britse krant, Friendships van de Nederland se Luchtvaartmaatschappij worden in gezet. Nigeria stemde er gisteren in toe ko mende week in Ethiopië vertegenwoor- BONN De Russische ambassadeur in West-Duitsland heeft zondag bekend gemaakt dat de regering in Moskou vandaag al een begin zal maken met onderhandelingen met West-Duitsland over een verdrag waarbij beide landen afzien van het gebruik van geweld. Ambassadeur Semyen Tsarapkin heeft zondfeg op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn een nota over handigd waarin Moskou zijn bereid heid tot het beginnen van onderhande lingen uitspreekt. De eerste inleidende besprekingen zullen al vandaag in Moskou plaats hebben. In Bonn verwelkomde een .zegsman van de regering gisteravond het posi tieve Russische antwoord. De Bondsre gering hoopt dat binnenkort ook Polen zich bereid zal verklaren tot besprekin gen over non-agressieverklaringen, zo als de Bondsrepubliek heeft voorge steld. ROTTERDAM Een boze droom heeft een 21-jarige Rotterdamse haven arbeider in het ziekenhuis doen belan den. De man droomde dat duistere figuren een kleefbom aan zijn slaapkamerraam hadden bevestigd. Hij stapte in het donker zijn bed uit en sloeg met zijn vuist het raam in stukken. FRANEKER De spoorwegrecher che onderzoekt hoe het mogelijk is, dat de veertienjarige Frcuke Vellinga uit Franeker vrijdagmiddag tussen Dron- rljp en Franeker uit de trein is gevallen. De jongen kwam half in een sloot te recht, die naast de spoorbaan loopt. Volgens zyn moeder heeft hij daar een uur bewusteloos gelegen. Daarna is de jongen lopende naar Franeker gegaan. Verschillende men sen onderweg vonden het gedrag van de jongen, die onder het kroos zat, wel ei genaardig, maar niemand reageerde er op. Bij hotel De Bleek zakte de jongen in elkaar. Hij werd toen naar het Diaco- nessenziekenhuis in Leeuwarden ge bracht, waar een zware hersenschudding werd geconstateerd. Niemand van de passagiers of het treinpersoneel heeft iets van het ongeval gemerkt. De Westduitse ambassadeur in Mos kou, Helmut Allardt, zal voorlopig de besprekingen aan Duitse kant voeren. In Bonn bestaat de indruk, dat Rus land weliswaar zijn fundamentele koers niet heeft gewijzigd, maar voorlopig bereid is tot een zekere ontspanning, in ruil voor economische samenwer king en politieke concessies. ROME Naar schatting 13 miljoen Italianen liggen op het ogenblik in bed met Aziatische griep. Het virus dat deze griep veroorzaakt, is geïdentificeerd als „a 2 hongkong 1968". Men kampt in Italië met een tekort aan medicijnen door de stakingen van de arbeiders in de farmaceutische in dustrie in de afgelopen drie maanden. In Rome hebben apothekers en vak bondsleiders de autoriteiten dringend om noodvoorraden medicijnen verzocht ten behoeve van de 800.000 grieppa- tiënten in de stad. AMSTERDAM De kolenhandel gaat demonstreren. Voor woensdagmid dag is een protestvergadering belegd in het Haagse Congresgebouw. Doel is de overheid tot steun te be wegen nu het aardgas vele handelaars in een moeilijke positie heeft gebracht. CHICAGO De befaamde Duitse dirigent Ferdinand Leitner is zaterdag avond in Chicago in elkaar gezakt, ter wijl hij een voorstelling in de opera leidde. Hij werd naar een ziekenhuis ver voerd, waar de pogingen om hem te behandelen werden belemmerd door het feit dat Leitner alleen Frans en Duits spreekt. Men heeft naar een doker ge zocht, die zich tegenover de dirigent verstaanbaar kon maken. digers van Biafra te ontmoeten voor overleg. Hierbij zou de eenheid van Nigeria niet als voorwaarde vooraf worden gesteld. PARIJS Koning Winter heeft inverkeer in het oosten van het land ver- het afgelopen weekeinde, twee weken eerder dan de kalender aangeeft. Euro pa in zijn greep genomen en met een dik sneeuwtapijt bedekt. In Frankrijk was het, met uitzonde ring van de C6te d'Azur, zeer koud. In het gebied van Parijs viel zondagavond opnieuw gedurende ruim 4 uur sneeuw en de Franse hoofdstad bood de aan blik van een onmetelijke prentbrief kaart. Vrijwel in het gehele land raak te het verkeer door sneeuwval en ijzel in de knoop. Er deden zich talrijke ver keersongelukken voor. De wintersport- liefhebbers konden evenwel hun hart ophalen. In Duitsland begon de winter zijn of fensief eveneens op grote schaal met temperaturen van zestien graden bene den het vriespunt in München en drie entwintig graden vorst in de Beierse alpen. Alle wintersportcentra in de bondsrepubliek meldden ideaal ski-weer. In Oostenrijk heeft een sneeuwstorm die al 48 uur woedt het weg- en spoor- AMSTERDAM Plaatsgebrek in de Amsterdamse ziekenhuizen heeft ertoe geleid, dat aan het eind van de vorige week een ernstig zieke patiënte door de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst^ tfiet in een zieken huis kon worden ''opgenomen. Haar arts had een directe opname geadviseerd. De vrouw, de 75-jarige weduwe N. Dis sel, is hartpatiënte. Zij verkeerde al enige dagen in een shocktoestand en kon daardoor niet voor zichzelf zorgen. Dr. K. Ittman, directeur van de GGD, heeft meegedeeld dat de situatie in de Amsterdamse ziekenhuizen blijvend moeilijk is. Het is al jaren zo, dat mensen, die eigenlijk opgenomen zou den moeten worden niet geplaatst kun nen worden. Hij verklaarde dat er binnenkort wel een groot aantal bedden bijkomt, maar dat er dan nog een groot personeelsge brek blijft. „Er zijn nu al bedden die niet bezet kunnen worden door perso neelsgebrek", aldus dr. Ittman. MOSKU Bij de begrafenis, zater dag, van de overleden maarschalk Worosjilow, heeft de Russische mi nister van Defensie, Andrej Gretsjko een korte rede gehouden, waarin hij Worosjilows carrière als militair en als minister van Defensie van 1925 tot 1940 prees. Worosjilows, de held van de cava lerie in de twintiger jaren, was de eer ste die de titel maarschalk van de Sovjet-Unie kreeg. Een militaire band speelde de Marche Funèbre van Chopin toen de secretaris-generaal van de Russische partij Leonid Brezjnew, premier Aleksej Kosygin, Podgorny en andere Russi sche leiders de kist droegen naar een bescheiden graf aan de voet van de In Moskou is zaterdag maarschalk Kliment Worosjilow begraven. De kist met zijn stoffelijk overschot werd gedragen door, van uiterst rechts naar links: president Podgorny, par tijleider Brezjnef, premier Kosigin, A. Kirïlenko en maarschalk Grechko. muur van het Kremlin. Het stoffelijk overschot van Worosji low is drie dagen in Moskou opgebaard geweest. Honderdduizenden Russen die hem kenden als een belangrijk man in de Stalin-periode hebben hem de laatste eer bewezen. Een van de mensen die in de lijk stoet meeliepen was Wjatsjeslaw Molo- tow, de vroegere minister van Buiterv constateerd. In Noord-Jutland, waar lamd. De wegen naar Hongarije xijn onberijdbaar geworden door hoge sneeu duinen. De internationale exprestrei- nen hebben uren vertraging en het vliegveld Wenen-Schwechat was zon dagmiddag gesloten. De Oostenrijkse hoofdstad ligt onder een 50 tot 70 cen timeter dikke laag sneeuw. In het wes ten van het land is de situatie iets gun stiger voor het verkeer. De grote alpen- wegen waren zondagavond nog berijd baar. Sneeuw ook in Tsjecho-Slowa- kije, vooral in Oost-Slowakije, Noord- Moravië en West-Bohemen, waar- het weg- en spoorverkeer met grote moeilijkheden kampt. Soortgelijke toestanden komen voor in Polen, waar vooral in het midden van het land een 40 centimeter dikke laag sneeuw is ge vallen. Op sommige plaatsen in Zuid-Slavië is het hele weekeinde sneeuw gevallen. Het record krijgt Bosnië waar de sneeuw op sommige plaatsen drie meter hoog ligt. In Boedapest schat men dat in het weekeinde zeven tot acht miljoen ton sneeuw op de hoofdstad is gevallen in een onafgebroken sneeuwstorm. In heel Hongarije ligt gemiddeld een halve meter sneeuw, de meeste verbin dingen zijn verbroken. Het enige ver keer op de weg werd gevormd door vrachtwagens die probeerden geïsoleer de dorpen te bereiken met noodzakelij ke levensbehoeften. Op de wegen raak ten zelfs de sneeuwploegen vast. Tal loze automobilisten hebben hun auto's moeten achterlaten. BANGKOK Twee divisies com- munistisch-Chinese troepen zijn Noord-Laos binnengerukt en vormen een directe bedreiging voor Thailand, zo heeft generaal Charustathien, op perbevelhebber van het Thaise leger en de minister van Binnenlandse Zaken, beweerd. Hij zei dat de Chinese troepen trok ken in de richting van de stad Phor.g Saly, 420 km ten noorden van de hoofd stad Vientiane en 32 km van de Chinese grens verwijderd. „Wij houden de situatie scherp en voorzichtig in het oog", aldus de gene raal, die daaraan toevoegde dat iedere troepenbeweging in Laos een bedreiging is voor Thailand. Volgens Amerikaanse rapporten zijn 7000 man Chinese genietroepen bezig in de provineie Phong Saly in Laos we gen te bouwen. WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht werkt aan een nieuw kern wapen, heeft stafchef generaal John Rvan tegenover een subcommissie uit het Huis van Afgevaardigden verklaard. Het gaat om een zwaardere uitvoering van een raket met meervoudige atoom koppen, waarmee ondergrondse lanceer- bases of commandoposten zouden kun nen worden verwoest. De Amerikaanse strategen zijn naar verluidt van oordeel dat de sterkste nu cleaire mogendheid die is, welke direct de vijandelijke ondergrondse bases kan vernietigen en zo represailles verijdelt. Senator Jacob Javits, een tegenstander van nieuwe kernwapenprogramma's, zei tegen journalisten dat Ryans onthulling over deze „Super-Mirv" nog eens het belang onderstreepte van de huidige on derhandelingen met de Russen in Hel sinki over beperking van de strategi sche bewapening. VENLO Drie topfunctionarissen van de Noordlimburgse BB-kring zullen met pensioen gaan. Zij zijn al een jaar met ziekteverlof, nadat zij door pers- publikaties in opspraak waren geko men. In een kort geding tegen het dagblad, waarin de beschuldigingen werden ge uit, noemde de president van de recht bank de publikaties beledigend voor de drie topfunctionarissen. DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken) heeft de loongrens voor hei ziekenfonds per 1 januari vastgesteld op 14.850 (was 13.800) gulden. Allen die minder verdienen dan dit bedrag zijn derhalve verplicht verzekerd. De Ziekenfondsraad en de meerder heid van de Sociaal-Economische Raad hebben aangedrongen op verhoging van deze grens tot 16.000 gulden. Omdat dit via wetswijziging tot stand moet ko men (wat veel tijd vraagt) volstaat de minister voorlopig met de gebruikelijke aanpassing aan de gestegen lonen. HILVERSUM De heer J. Oud> hoorn (74 wiens stoffelijk overschot donderdag in een sloot bij Bussum werd gevonden, is niet door misdrijf om hel leven gekomen. Hij moet tijdens een wandeling van de we" zijn geraakt. Dit heeft ie Hilversumse politie bekendgemaakt.

De Vallei | 1969 | | pagina 5