Veenendaals dagblad Strijd in Vietnam nog onveranderd Buiten osselappenala provengale E.E.G. bekijkt kans toetreding Britten Op Curacao nieuwe golf stakingen Friese knokploeg 25 jaar na „De Overval" weer bijeen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Massamoord 'n incident OOK EEN MANIER OM HOUT TE LOSSEN Kerken willen hulpvluchten voortzetten electra Aandelen kopen om gesloten nv's te kunnen controleren Australië zendt China graan BISCHOT Korte ritten per spoor goedkoper Vietkong laat soldaten vri] *>TYT9^ Liftverbod voor militairen ingetrokken WASHINGTON President Nixon heeft maandagavond in een door de televisie uitgezonden persconferentie gezegd, dat de Verenigde Staten geloven dat de oorlog in Vietnam zal worden beëindigd, ongeacht wat aan de onderhandelingstafel ,in Parijs gebeurt. Het einde van de oorlog zal, volgens hem worden bereikt langs de weg van vervanging van Amerikaanse troepen door Zuid- vietnamezen. De president noemde geen termijn. Hij zei, dat er in de oorlogs situatie geen wijziging van betekenis is gekomen sinds 3 november, toen hij bekendmaakte een geheime tijdtabel te hebben voor het terugtrekken van zijn strijdkrachten in het kader van een Vietna- miseringsprogram. Op grond van dit program zijn reeds 60.000 man teruggetrokken. j Maand in, maand uit j Spiro Agnew Laos rag? Voorstel Nijmeegse P. v.d.A.-fractie Ladder stond voor vluchteling lekker eten tips een goed stuk vlees hoort erbij Mode voor onder de mistletoe! V Alle supermarkten dicht OP WACHT N.S. wijzigt tarieven Predikant liep ontstemd van kansel ai REÜNIE IN LEEUWARDER GEVANGENIS HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS .Bur. voor redactie en administratie: [Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, ^Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m., 13.10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 9 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 289 NIXON ZIET EINDE OORLOG Nixon zei voorts, dat hij binnen twee tot drie weken nieuwe besluiten in het kader van het terugtrekkingsprogram bekend zal maken. „De omvang is af hankelijk van de gebeurtenissen tussen nu en het tijdstip van mijn bekendma king. Er komt een troepenverminde ring met vervanging door Zuidvietna- mezen, later deze maand. Ik denk bin nen de komende twee of drie weken", aldus de president. Gevraagd of iets hem zou kunnen dwingen zijn plannen te wijzigen, ant woordde Nixon zulks niet te verwach ten. „We geloven niet, dat zich geen moeilijkheden zullen voordoen", zei hij, eraan toevoegend, dat de tegen stander nog steeds tot offensieve acties in staat is, hoewel niet op die schaal als een jaar geleden. Daarom kunnen de Verenigde Staten het terugtrekken van troepen voortzetten, daarbij in PRESIDENT NIXON verplichtingen \Telen zal het verheugen, dat de uitgave van de Vogelkalender" l fraaie wandversiering bij velen sinds ettelijke jaren ook voor 1970 wordt voortgezet. Omdat alle kosten, die er op drukken, voor re- j kening van De Olveh verzekerings- maatschappij komen, kennen we s hem 't beste als de Olveh-vogelka- lender, maar als gevolg van een fu- j sie tussen een aantal verwante in- stellingen (Algem. Friese en Groot- Noordhollandse), die nauw samen- i werken onder de gemeenschappe- lijke naam Ago, is het voor 't ko- j i mende jaar die naam geworden. jj Het is mij om 't even, zolang de oude regeling maar gehandhaafd blijft, want zij vormt ieder jaar een niet te versmaden financieel steun- tje voor de Ver. v. Vogelbescher- z ming er kon door de gulheid der l Olveh een prachtig fonds worden gesticht en ook bleef het ver- l trouwde uiterlijk behouden, alsme- de de vogelfoto-wedstrijd. Daardoor s krijgen we wederom juweeltjes van i opnamen te zien, zoals die van W. I H. v. Schieveen tempel-: doorn, de le prijswinnaar. Zijn twee foto's van de lepelaar, de als een Japanse prent aandoende klu- ten, het nobele kemphaantje, de grutto op zijn hekpaal, de velduil en de zwanenvlucht zijn natuurdocu- menten van hoge rang. Van twee dozijn opnamen dragen zij de erepalm weg, al mag het werk van J. v.d. Kam (Helmond) ook gezien l worden. Overigens wordt hun de deelneming aan deze wedstrijd niet i gemakkelijk gemaakt, want de in- zendingen worden door een uiterst kritisch en deskundige jury met o.a. prof. dr. K. H. Voous en Jan P. Strijbos beoordeeld. Er staan r op de kalender-1970 vierentwintig z verschillende vogelsoorten, (geluk- E kig hoogst zelden op het nest ver- E eeuwigd) die ons geregeld bepalen bij het mooie, onbaatzuchtige werk E der Ver. v. Vogelbescherming, E daarin zo plezierig en royaal ge- steund door een grote verzekerings- maatschappij. 9 dec. '69 A. B. Wigman. staat zijnde aan elke actie van de te genstander het hoofd te bieden. Gevraagd in welke mate de recente aanwijzingen over toegenomen infiltra ties van het noorden uit zijn terugtrek kingsplannen zouden kunnen beïnvloe den, antwoordde Nixon, dat de veertien dagen geleden verkregen cijfers over dreven schijnen. Op dit moment was de omvang der infiltraties niet zodanig, dat zij van invloed op de terugtrek kingsplannen behoefde te zijn. De president gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag of de Verenigde Staten het belang van de vredesbespre kingen in Parijs hebben verminderd door niet direct een opvolger te benoe men voor de leider van de Amerikaan se delegatie, Henry Cabot Lodge, die ontslag heeft genomen. Hij zei. dat Philip Habib, de waarnemend delega tieleider, een bijzonder bekwaam de- plomaat is en dat de Verenigde Staten op serieuze voorstellen van de andere onderhandelingspartij wachten. De kan sen op een regeling door ondc handelin gen achtte Nixon op dit ogenblik echter niet best. Hij noemde de voorstellen van Noord-Vietnam en van de Viet- cong „tamelijk beuzelachtig". De tegenstanders zullen ondervinden dat het met het verstrijken van de tijd steeds moeilijker wordt met de Zuid- vietnamezen te onderhandelen. De vorderingen bij de besprekingen met de Sovjet-Unie in Helsinki over beperking van strategische wapens zijn, volgens Nixon, bc' dan hij verwacht had. Hij waarschuwde ech' r voor overdreven optimisme. Nixon nam vervolgens zijn vice-nre- sident, Spiro Agnew, in bescherming tegen de beschuldigingen, dat htf voor stander van censuur zou zijn. Agnew was, volgens hem. waardig en moedig geweest in zyn kritiek op de nieuws programma's van de Amerikaanse te levisie. De president sprak tegen dat Agnew censuur zou wensen. Over de beweerde massamoorden in My Lai z"i de Amerikaanse president te geloven dat hier sprake is van een op zichzelf staand incident. Praktisch alle naar Vietnam gezonden Amerika nen hadden het Vietnamese volk ge holpen. Wat in My Lai is gebeurd mocht de reputatie van edelmoedig heid en fatsoen van de grote meerder heid der Amerikaanse strijdkrachten niet besmeuren. Dat is volgens Nixon de reden waarom hij van plan is alles te doen wat hij kan om het incident in My Lai in het volle daglicht te stel len en erop toe te zien dat iedere schul dige wordt gestraft. „Tot dusver toont het onderzoek aan dat er sprake is van een op zichzelf staande gebeurtenis", aldus de presi dent. Hij was van mening, dat de Vere nigde Staten nimmer het afslachten van burgers zo ien kunnen toepas sen als middel om hun doelstellingen in Vietnam te :rwezenlijken. De instelling van een niet-militaire commissie van onderzoek voor de be weerde massamoorden achtte hij op dit moment niet nuttig. Nixon ontkende, dat Amerika een strijdmacht in Laos heeft. De Ameri kaanse troepen die er zijn, vervullen daar verplichtingen die nog onder het bewind van wijlen president John Ken nedy zijn aangegaan. Wel zijn er in Laos 50.000 Noordvietnamcse mili tairen. Over de burgerrechten verklaarde de president met nadruk, dat hij zich zal houden aan de uitspraak van het hoog gerechtshof, dat op 28 oktober gewei gerd heeft af te wijken van onmiddel lijke opheffing van de segregatie in het openbaar onderwijs en maandag nog verklaard heeft geen verandering in dit standpunt te zullen aanbrengen. De re gering had het onderwijs meer tijd wil len geven om de rassenscheiding in het onderwijs volledi- op te heffen. ut- «KM* 4» Mi***? ~r—' >4» <3 Het Zweedse schip Hera ge bruikte in de Noorse haven Moss een nieuwe methode voor het lossen van zijn houtlading: het schip maakte enkele graden slagzij en hoeplamet één schuiver ontdeed het zich van 14.000 kubieke meter hout. Deze manier van los sen schijnt ook regelmatig te wor den toegepast in Canada, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. NIJMEGEN Tijdens dc gisteren begonnen gemeentelijke begrotingsde batten heeft de P.v.d.A-fractie van de Nijmeegse gemeenteraad voorgesteld aandelen van gesloten N.V's te kopen, om op die manier toegang te krijgen tot de aandeelhoudersvergaderingen van deze N.V.'s. De jaarstukken van open N.V.'s zouden moeten worden op gevraagd. Op deze manier wil men een Nyma- drama (750 ontslagen met ingang van 1 januari 1970) in de toekomst trachten te voorkomen door tijdig inzicht te heb ben in de verschillende bedrijfstakken in en rond Nijmegen. Volgens de P.v.d.A.-fractie biedt het voorstel de mogelijkheid tot „een re gelmatig de vinger aan de pols houden ten aanzien van de werkgelegenheid en de opleiding voor de diverse beroepen". Aanvragen voor overheidssteun zouden dan eventiueel ook door de gemeente raad kunnen worden ondersteund. DEN HAAG De 25-jarige cafeta ria-bediende L. J. M. uit Amsterdam is maandag uit het rijksasiel „Kogelen- bergh" bij de Scheveningse gevangenis in Den Haag onsnapt. De man, die indertijd wegens in braak werd veroordeeld en onvoorwaar delijk ter beschikking van de regering was gesteld, slaagde er in door een wc- raampje te klimmen. Buiten gebruikte hij een ladder om over de metershoge muur te klauteren. De ladder stond er in verband met een verbouwing. De vluchteling kwam op. de Van Alkema- delaan terecht, vanwaar hij in het duis ter een heenkomen vond. ADVERTENTIE Snel braden en daarna stoven met laurier, kruidnagel en zilveruitjes. Deze laatste in de Jus laten meekoken. Doe er ook een scheutje rode wijn In. 2 2/2 uur stoven. BRUSSEL Dc Brusselse vertegen woordigers van West-Duitsland, Frank rijk, Italië er» Benelï: - gaa i/de proble men rondom het Britse lidmaatschap van dc Europese Gemeenschap bestu deren. De ministers van buitenlandse zaken van de zes hebben dit gisteren in Brussel besloten. Samen moeten zij de basis leggen voor het gemeenschappelijke standpunt, waarmee de Zes de onderhandelingen met Engeland (en de andere kandidaat- landen: Ierland, Noorwegen, Denemar ken) ingaan. Op 11 februari zullen de ministers de studie bespreken. Onderwerpen zullen oa. zijn: de land bouw en de financiering ervan, de ge volgen voor het Gemenebest, de kolen- en staalgemeenschap, Euratom, de over gangsperiode voor de landen, de aan passing van de EEG-organen, de wijze van onderhandelingen en de Britse be talingsbalans. Zodra de onderhandelingen met de kandidaten beginnen zal ook contact worden opgenomen met andere landen MELBOURNE Australië heeft tar ter waarde van ca. 100 miljoen van ca. Australische dollars aan communis tisch China verkocht, aldus heeft de Australische tarwecommissie maan dagavond bekend gemaakt. De leveranties zullen worden ge spreid over de periode tot oktober 1970. De betaling zal als volgt geschieden: 10 procent in contanten, 20 procent na zes maanden, 20 procent na negen maanden en de resterende 50 procent na 12 maanden. van de Europese Vrijhandels-Associa- tie: Zweden, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal. De Europese Commissie kreeg giste ren al toestemming de onderhandelin gen met Oostenrijk te hervatten. Het land zit al jaren in de wachtkamer voor een soort associatieverdrag met de gemeenschap. ADVERTENTIE Bij kaarslicht en kerstversiering wil een vrouw in stijl gekleed gaan. Daarom luidt Bischot modehuis de decemberfeesten in met feestelijke japonnen en deux-pièces. De kollektie is zojuist uit Parijs ge arriveerd. Het zal u dus niet ver bazen dat veel modelletjes de in vloed vertonen van Patou. de de couturier die zijn lijnen zo speels en elegant met bogen en cirkels ..afrondt". Er zijn modellen bij in stemmig zwart, maar ook met flonkerende lurex. Modellen en stoffen die bij kerstdiner en kaarslicht passen, in modieuze samenklank met mistle toe en Christmas-carrols. Wij men sen u een stijlvolle Kerst en Jaar wisseling toe! Deventerstraat 1Apeldoorn v. Vredenburg 6 Utrecht WILLEMSTAD De golf wilde stakingen, waaraan maandagochtend cc.i einde scheen te zijn gekomen, heeft zich in de loop van de dag weer uitgebreid. Aanvankelijk hadden de werknemers bij de Curagaosche dokmaalschappij het werk hervat, doch zij verlieten later weer het terrein, toen zij niet zwart op wit konden krijgen, dat hun eisen waren ingewilligd, zoals was toegezegd. Toen de werknemers daarop het werk neerlegden, heeft de directie van de maatschappij de arbeidsvoorwaarden weer teruggebracht tot hetgeen zij waren voor de sta king. Dit is zoals was vastgesteld in de c.a.o. van medio 1967. Inmiddels heeft de voorzitter van de Cadmu, de heer Martis, bekendgemaakt zijn ontslag te zullen indienen en met hem nog twee andere bestuursleden, omdat de werknemers van het dok de raadgevingen van het bestuur niet meer opvolgen. De Cadmu is de vak bond van de werknemers van de Cura- gaosche Dokmaatschappy. Verder zijn maandag alle grote su permarkten dichtgegaan i.v.m. daar uitgebroken stakingen. Bij het bedrijf van Henderson, de supermarkten van Del Pueblo, La Esperanza Curagao, To ko Zuikertuintje en Vreugdenhil moest men de deuren sluiten. In totaal hebben ongeveer 900 werknemers in deze sec tor het werk neergelegd. Ook hier be treft het een wilde staking, waar de vak bond, de Curagoasche Federatie van Werknemers, niet achter staat. De hele dag hebben leden van het Vrijwilligers Korps Curagao de wacht gehouden bij transformatorhuisjes van UTRECHT Het reizen per trein over zeer korte afstand wordt aanzien lijk goedkoper. Een ritje van zeven ki lometer gaat 16 december zestig in plaats van tachtig cent kosten. Dat houdt in, dat een treinrit tussen de verschillende stations in de grote ste den ongeveer evenveel gaat kosten als een tram. of busreis. De klacht, dat de Spoorwegen duur der zijn dan de lokale vervoerbedrijven, wordt hiermee opgeheven. Op 16 december gaan enkele andere treintarieven omhoog. De prijsstijgin gen voor enkele reizen, retours en tra ject-abonnementen variëren van nul tot acht procent. De algemene maandabonnementen worden vijf gulden duurder; een abon nement voor de tweede klas gaat van 110 naar 115 gulden; voor de eerste klas van 165 naar 170 gulden. Ook het algemeen vast recht-abonne- ment gaat vijf gulden meer kosten, van 25 naar 30 gulden. De overige abonnementen, zoals dag kaarten, de 65plus kaarten en toeristi sche abonnementen, warden niet duur der. SCHIERMONNIKOOG De kerk dienst van zondagmorgen in de gerefor meerde kerk te Schiermonnikoog heeft maar twintig minuten geduurd. Ds. Van Glerum was begonnen met het voorlezen van kranteberichten over Biafra. Dat viel bij enkele kerk gangers niet in goede aard. D.f kunnen we thuis ook wel lezen, riep er een. Een ander: „Wat de krant over Biafra schrijft is lang niet allemaal waar!" De dominee liep boos en teleurgesteld van de kansel. LEEUWARDEN Vyfentwintig jaar na hun geslaagde overval waren gister avond twintig van de 25 leden van de oude Friese knokploeg opnieuw bin nen de muren van de Leeuwarder straf gevangenis. Zij waren het sombere gebouw dit maal heel wat gemakkelijker binnenge komen dan de eerste keer op 8 decem ber 1944. Zwaar gewapend drongen ze toen het gebouw binnen, overmeester den de bewakers en haalden 51 ter dood veroordeelde politieke gevange nen uit hun cellen. Oud-knokploegleider Piet Oberman (61) schudde gisteren voortdurend han den van mede-knokploegleden. Maar ook van de indertijd bevrijde gevan genen en hun echtgenotes. Ondanks de gezellige sfeer dwaalden gisteravond ook enkele eenzame man nen langs de celdeuren van de inmid dels gesloten Leeuwarder gevangenis. Soms bleven ze plotseling staan voor een bepaalde deur. Hun deur..» Enkele leden van de knok ploeg die 25 jaar geleden de Leeuwarder gevangenis overvielen. Gisteravond stonden opnieuw voor de celdeuren (v.l.n.r.): Jelle Vis ser, Wim Steginga, Gerard Oppe- wal, Joop Willemse en Peet Ober man. de Ogem, bij welk bedrijf zaterdag een een wilde staking was uitgebroken, doch waar men maandag het werk heeft her vat, en bij enige vitale bedrijven op Cu ragao, zoals de dienst Water en Energie- produktie. Het korps is onder leiding geplaatst van de commissaris van politie. Behal ve bij de bovengenoemde bdrijven, werd ook gestaakt bij de Antem, de Elga en Anlo. Vandaag begint het georganiseerd overleg tussen de overheid en ambtena renbond. Op Aruba overwegen onderwijzers ook maatregelen te gaan nemen. SANDEFJORD, Noorwegen Verte genwoordigers van 35 organisaties zijn vandaag in Sandct'jord bijeengekomen, vastberaden met hun Joint Church Aid, (JCA) hulpvluchten op Biafra door te gaan. Dit ondanks dc bewering van de Wereldraad van Kerken (WCC) dat hiermee de oorlog in Nigeria slechts wordt verlengd. Afgevaardigden van zowel katholieke als protestantse organisaties verklaar den dat er geen sprake van was dat men de voedselvluchten op Biafra zou staken. „Zolang er mensen in Biafra zijn die honger lijden, en zolang er piloten zijn die de vluchten willen uitvoeren dan zullen wij doorgaan", aldus Elias Ber ge, zegsman voor de Skandinavische or ganisatie voor hulp aan Biafra. Ook zegslieden voor Caritas, en voor de Ka thol iek-Lutheraanse organisatie DASK verklaarden dat de vluchten menslie vend en niet politiek zijn. ADVERTENTIE 0LGA DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER SAIGON De Viet-Cong heeft van daag bekendgemaakt 23 soldaten van het Zuidvietnamese leger vrijgelaten te hebben, die een week geleden in de Mekongdelta gevangen genomen wer den. De bevrijdingsradio van de Viet-Cong verklaarde dat de mannen uit menslie vende overwegingen werden vrijgela ten nadat zij de Verenigde Staten en de regering te Saigon veroordeeld hadden. ADVERTENTIE DEN IIAAG Militairen mogen weer liften. Het ministerie van Defensie heeft het veertien jaar oude liftverbod met ingang van 1 december ing '.ken. Het had weinig zin meer, omdat er steeds meer militairen in burger reizen, waardoor controli vrijwel onmogelijk wordt. Als officiële eden geeft het ministe rie op, dat hard gewerkt wordt aan 'n vermaatschappelijking van de militai re samenleving waarin steeds meer een beroep wordt gedaan op de individuele verantwoordel i jkheid. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: MISTKANSEN Overwegend droog weer met opkla ringen, maar plaatselijk ook mist of laaghangende bewolking. In de nacht en ochtend temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest.

De Vallei | 1969 | | pagina 1