Voorlopig bestuur mag praten met burgemeester Bode Vrije vogels Overval op boerderij kostte veel mensen het leven Twee miljoen voor 3 nieuwe scholen Voor hoeden Bewoners „Euroflats"P. W.A.-park toch nog vertegenwoordigd Besluit na 2 uur spraakverwarring „SUCCES" RAZZIA WAS PUUR GELUK... Een tragische samenloop van gebeurtenissen in De Klomp Bedankt Trekking uitgesteld Paardenmarkt in Utrecht Clirigeza brengt Kerstoratorium Kath. Vrouwen- Gilde bijeen Oliebollen actie bracht f 1100 op Belt 10550 11070 Voorlichting over Golden Delicious Brieven Uit de oude doos door Rik Valkenburg Dranut J. Roeckplantsoen en PWA-park Beroepen Grondaankoop voor Molenbru» Nieuw boek van Rik Valkenburg Kerstzangdienst Eist Verloren Aankopen voor „Duivenweide HEMD Veenendaal uiNaUAC? 9 Uc^tMbtK 196V VEENENDAAL „Zonder algehele steun kunnen wij bepaaldelijk niets doen", zo sprak mr. E. R. Haighton gisteravond een zestig personen omvattend gehoor toe in restaurant La Montagne. De heer Haighton deed zo een beroep op de bewoners van de flats in het Prins Willem-Alexander Park, die ge meenlijk als „Eurowoningen" worden aangeduid, om hem en de heren H. P. Rutgers en M. van Lenthe te machtigen om op te treden als vertegenwoordi gers der flatbewonersgemeenschap, in een gesprek met burgemeester Bode dat woensdagochtend moet plaats hebben. Tot dusver waren de heren slechts werkzaam als actiecomité dat zich uitvoerig bezighield met correspondentie over allerlei zaken die met het woon- en leefkli maat in de wijk te maken hebben. Algehele steun bleef gisteravond gedurende meer dan twee uur uit, maar na moeizaam gepraat en na veel spraakverwar ring sprak een meerderheid zich positief over de plannen van het trio uit. Men koos de heren als voorlopig bestuur van een wijkvereniging. die in de toekomst waarschijnlijk zal gaan samenwerken, of gedeeltelijk opgaan in de sinds 3 no vember parate „wijkgemeenschap" P.W.A.-park" (voor Patrimoniumwonin gen VEENENDAAL ..De witte plekken in het project Molenbrug moeten voor ons een waarschuw- wing zijn", zo bezwoer gisteravond mr. E. R. Haighton de flatbewo ners uit P. W. A.-park op de bijeen komst in La Montagne. Daarmee verduidelijkte hij zijn ideën omtrent de actie die de bewoners van de wijk moeten nemen, om bijvoor beeld „inspraak" te krijgen, of al thans volledig ingelicht te worden inzake het beleid ten aanzien van de jonge woonwijk. „We worden hier geconfronteerd met allerlei na re dingen...". Dat was een discussiepunt op zichzelf, vond de vergadering. Iemand merkte op dat men in het PWA-park in vergelijking met gelijksoortige woningen in „de grote stad" een leven als een prins heeft. „Ik woonde in zo'n grote stad bo ven een supermarkt, nee een heel winkelcentrum, en achter me stond een school, en tegenover me een zwembad, en ik had er helemaal geen last van", klonk het, waarmee de stellingname van de heer Haigh ton ten aanzien van het „volbouwen" van het PWA-park een klein deukje opliep. De discussies werden voorts benut om opmerkingen van meer algeme ne aard te maken. Zo beleefden de aanwezigen een felle aanval op „het conservatieve Veenendaalse beleid", dat nu maar eens doorbro ken zou moeten worden. Deze werd gevolgd door de schertsende sugges tie, dat er dan beter een nieuwe po litieke partij zou kunnen worden op gericht. Toch waren er andere ge luiden, zo mogelijk iets somberder: „Wij zijn de vrije vogels in Veenen- daal, vanwege de vrije vestiging, en dat zou wel eens kunnen gaan be tekenen dat we veel vlugger uitvlie gen dan menige gemeenteambtenaar lief is...". UTRECHT Op de paardenmarkt in Utrecht werden maandag 348 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 1200,tot 1650, werkpaarden 1225,tot 1500, oude paarden 800,tot 1450, 3-jarige paarden 900,tot 1100, 2-jarige paarden 725,tot 925, veulens 300,tot 650,hitten 700,— tot 925,. Slachtpaarden per kg geslacht gewicht 2,75 tot 3,80; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht 3,80 tot 4,50. De handel was slap. VEENENDAAL De zangvereniging „Chrigeza" zal met het kinderkoor za terdagavond 13 december in de chr. geref. kerk aan de Beatrixstraat het Kerstoratorium van Muller uitvoeren. Medewerking hieraan verlenen de so praan Ina Zwart en de tenor Paul Hak- kenes. Het orgelspel wordt verzorgd door Bob van Stempvoort en Jaap Zwart Jzn. Dirigent is de heer A. Kuijt. De uitvoering kan gratis worden bijge woond. VEENENDAAL Het Katholiek Vrouwen Gilde afdeling Veenendaal be legt woensdagavond 10 december een vergadering in het NW-gebouw. De avond wordt verzorgd door de firma Intervlees. EDERVEEN Ds. E. Schimmel heeft bedankt voor het beroep dat de kerkeraad van de Hervormde kerk te Ederveen op hem had uitaahrachL Argumenten pro en contra vlogen heen en weer. waarbij men weinig moeite deed z'n emoties te verbergen. Toen brak toch nog de dageraad aan. De heren Haighton, Van Lenthe en Rutgers mogen gaan praten, als voor lopig bestuursleden van de (2d editie) wijkgemeenschap P.W.A.-park in op richting. „Kijk, als we een gesprek met de burgemeester willen, wordt er ge vraagd: namens wie komen jullie pra ten", verklaarde de heer Haighton. „Daarom hebben we ook al schrifte lijk een machtiging aan de bewoners gevraagd, en van 102 mensen kregen we een positieve reactie. Als het er 25 waren geweest, waren we er niet aan begonnen..." Een stem uit de vergadering con stateerde vervolgens dat er dan twee uur voor niets was gepraat, want een extra volmacht van het verzamelde gezelschap zou dan overbodig zijn. Een gezelschap bovendien, dat vooralsnog bestond uit individuele flatbewoners. Een twistpunt, dat telkens opdook in de zeer verwarrende discussies betrof de relatie met de al bestaande wijk gemeenschap. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling dat het bestuur daar van bij het gesprek met de burgemees ter aanwezig zou zijn, maar voorzitter G. Elsendoom verklaarde tenslotte dat hij daarbij nog wel even een groot vraagteken wil plaatsen. Dat deed hij na de, door velen ge steunde, suggestie, dat de heren Haigh ton c.s. wel naar de heer Bode zouden kunnen gaan, maar dan alleen als toe hoorders, terwijl de zaken zouden wor den afgehandeld door de heer Elsen- doorn en diens mede-bestuursleden. „Daar voelen wij als bestuur niets voor", riep de heer Elsendoom uit, „dan komen die drie heren in hun hemd te staan, want zij hebben per slot van rekening het gesprek aangevraagd Nadat de heer Haighton, slechts ma tig bevredigd, de vergadering had be sloten, wijzigde de heer Elsendoom zijn standpunt nogmaals. Hij deelde informeel mee, dat vanavond definitief in een bestuursvergadering zal worden besloten of „zijn" wijkgemeenschap mee gaat naar de burgemeester, of dat de heren Haighton, Van Lenthe en Rut gers alleen met de burgervader om de tafel zullen zitten. Hoewel de bijeenkomst der flatbe woners aan duidelijkheid alles te wen sen overliet, kwam toch vast te staan dat na het gesprek met de burgemees ter alle „Euro-mensen" over het be sprokene zullen worden ingelicht. Dan wordt een „strijdprogramma" opge steld, op basis waarvan de belangen gemeenschap in haar vorm moet wor den gegoten. De opzet van de vergadering was in feite simpel: er moest een begin wor den gemaakt met het organiseren van een belangengemeenschap, zo moge lijk, en eigenlijk het liefst samen met de al bestaande onder één overkoepe ling. De moeilijkheden ontstonden pas, toen mr. Haighton om volmachten vroeg, om woensdag namens de flat bewoners met de burgemeester te pra ten. Dat gesprek zal klaarheid moeten brengen in tot dusver duister gebleven zaken. De heren willen precies weten wat het beleid ten aanzien van het P.W.A.-park in de toekomst zal zijn. Na ruim een jaar correspondentie, zo wel met B. en W., als met Gedeputeer de Staten, n.v. Eurowoningen en ma kelaar Van Wagensveld is er nog niet zo veel duidelijk geworden, zo argu menteerde de heer Haighton. WIK EN WAT? Eindeloos lang discussieerde het ge zelschap vervolgens over de vraag of de heren eigenlijk wel als vertegen woordigers zouden mogen optreden: als vertegenwoordigers van wie, van wat, en waarom dan? Tenslotte ontdekte men dat de drie gesprekspartners van de burgemeester in feite slechts infor maties willen inwinnen, al werd eerst verondersteld, en gesuggereerd dat uit hun monden kritiek zou komen: en na mens wie zou die kritiek dan wel wor den gespuid, was de vraag. EDERVEEN De oliebollenactie, die de jeugdverenigingen van de Herv. Kerk onlangs hebben gevoerd heeft een bedrag van f 1157,16 opgebracht. Het geld is bestemd voor het vernieuwen van de stoffering van het verenigings- gebouw. u dan even a.u.b. voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 INGEN „De schijnwerper op de Golden Delicious". Onder deze titel wordt door medewerkers van het Con sulentschap voor de Tuinbouw te Tiel in samenwerking met de Kringen en Afdelingen van de Nederlandse Fruit telers Organisatie in de maand decem ber in een tiental plaatsen een voor lichtingsavond gehouden over de teelt van Golden Delicious. In korte tijd is dit het belangrijkste appelras geworden. Door de vroege, re gelmatige en hoge produktie is dit ras niet alleen in ons land maar vooral in Frankrijk zeer veel aangeplant met als gevolg een ernstige verstoring in het evenwicht tussen vraag en aanbod op de Westeuropese appelmarkt. Om de situatie rond de Golden Deli cious uiteen te zetten en er met de te lers over van gedachten te wisselen worden deze voorlichtingsavonden ge houden. Een van de bedrijfstakdeskun digen voor de fruitteelt en de bedrijfs- voorlichter fruitteelt in het betreffende gebied houden inleidingen. Alle bijeen komsten beginnen om half 8. In deze omgeving wordt een bijeen komst gehouden: zetten, Veilingkan tine op maandag 15 dec. en in Ingen, café Van Estrik op dinsdag 16 december. Aansluitend op deze avonden worden er op de Golden Delicious gerichte snoeidemonstraties gehouden. Er is een snoeidemonstratie op: donderdag 18 de cember om half 2 in Ingen op het be drijf van de heer Gevink, achter garage Van Doom. Een razzia in de Hoofdstraat te Veenendaal. Een beeld dat 25 jaar geleden velen angst inboezem de. Mevrouw Van de Kamp uit V eenendaal, in de oorlog bekend als koerier ster Truus van Kuyk, was direct betrokken bij de overval op de boerderij van de heer Steven Boonzaayer aan de Rijksweg bij De Klomp, dezer da gen juist 25 jaar geleden. Kampleven in de oorlog. In de rij voor ,,een hap" eten. Eind november 1944 reden de overvalauto's, onder leiding van de S.D.-er Verhulsdonk uit Apeldoorn, naar de boerderij van Steven Boon zaayer. Zij vroegen naar een zekere Wiesje, maar die was niet aanwe zig. Toch was de buit dik de moeite waard: Man en vrouw werden ge arresteerd en tevens een Joodse on derduiker, de heer Van der Sluis, plus nog twee koeriersters. Verhuls donk doorzocht het huis van onder tot boven. Hij vond ook nog een pak thee, dat hij bij zich stak. Terwijl de S.D.er met zijn mannen de boerderij bezet hadden, kwa men er twee meisjes het erf op fietsen. Het waren Nonnie van den Bosch (nu mevrouw Van Doorn te Apeldoorn) en Truus van Kuyk, twee koeriersters uit Vee nendaal. Dat zij hierheen kwamen werd veroorzaakt door een zeer eigenaardige samenloop van om standigheden. Immers voordien was de boerderij van Thomassen (17 september 1944) afgebrand, waardoor Boonzaayer meer op zijn hoede was. Vanuit Ede werd toen besloten om de boerderij van Boonzaayer niet langer als con- tactpost te laten fungeren. Er wa ren echter nog andere groepen die van dit besluit niets afwisten en hun koeriersters toch naar deze boerderij stuurden met de diverse schriftelijke boodschappen. niet meer komen, zij zou wel be richt krijgen als deze post weer berichten kon ontvangen. De af zender was hierover wanhopig, omdat hij niet wist hoe de vork in de steel zat en bang een belang rijk contact kwijt te raken. In spijt van de ontvangen waarschu wing zond hij daarom per koerier- dienst het simpele bericht, dat een zekere Alex hem kon bereiken op zijn adres in Veenendaal (Van Doom). Nonnie van den Bosch en Truus van Kuyk waren de brengsters van deze boodschap en fietsten dus argeloos het erf op van Boon zaayer. Ze werden gelijk gearres teerd en in de kamer gebracht. Truus van Kuyk: „We voelden ons uiteraard allesbehalve „happy" en zonnen op een middel om van de compromitterende brief af te komen, die Nonnie bij zich droeg. De vrouw van Boonzaayer gaf haar een knipoogje, terwijl zij naar de kachel blikte. Nonnie be greep de bedoeling... Reeds wer den de kachelringen omhoogge haald en juist zou Nonnie de brief in de vlammen werpen toen een S.D.er het in de gaten had en met een tijgersprong de brief weggris te. Afschuwelijk! Nu was Leiden hele maal in last en tevens hadden zij het adres van meneer Van Doorn, wat de vreselijkste gevolgen zou hebben. Nonnie en Ik werden weggevoerd naar Apeldoorn en werden daar hardhandig verhoord. We hebben heel wat klappen ge had, temeer omdat we tegenge stelde verklaringen aflegden, daar we vooraf niets hadden kunnen af spreken." Zo was er op 19 november nog een koerierster van de andere groep bij Boonzaayer geweest, maar zijn vrouw had haar, uit voorzichtig heid, met haar brieven terugge zonden. Zij moest voorlopig maar Inmiddels voltrok zich het drama bij Veenendaal. Op de boerderij werd alles verbeurd verklaard o.a. tal van dieren, huisraad, eetwaren keukengerei etc. etc. Mevrouw Boonzaayér werd in Apel doorn verhoord, waarbij Verhuls donk c.s. haar vingers achterover bogen tot zij bijna bfaken. Zij bonden een zak om haar hoofd en snoerden die dicht om haar hals totdat ze bijna stikte. Met wandel stokken bewerkten ze haar achter ste. Ze haalden haar man er bij en bonsden hun hoofden zo hard tegen elkaar, dat de vrouw een hersenschudding opliep. Toch wei gerden zij ook maar iets te zeg gen. Daarop werd zij vervoerd naar Westerbork. Haar man werd naar het concentratiekamp van Wöblin getransporteerd, waar hij het leven liet... Dezelfde avond besloot Verhulsdonk naar Veenendaal te gaan, waar hij nieuwe buit rook. Hij ging naar het adres van Van Doorn, maar die had inmiddels alle bezwarende stukken vernietigd. De huiszoe king leverde niets op. Maar nu de afschuwelijke samenloop van om standigheden Truus van Kuyk: „Terwijl zij daar waren kwam er een koerierster uit Utrecht, mej. Mosterd, met haar broer naar Veenendaal, om een boodschap af te geven ergens aan de Dijkstraat. Aangezien, men toen om 8 uur binnen moest zijn, en het reeds donker werd, ging dit tweetal, op voorafgaande indicatie van hun moeder, maar bij Van Doom langs, om daar de nacht door te brengen. Ze hadden zeer bezwarende papieren bij zich. Juist toen Verhulsdonk klaar was met de huiszoeking, kwam dit tweetal binnen. Ze werden onmid- delijk gearresteerd, terwijl hun papieren werden afgenomen. Het was een ontzettend ogenblik. Maar het werd nóg erger! Even later kwam namelijk heel „toevallig" de heer Engelaan even aanwippen. Als gewoonlijk had ook hij een aantal spionage- berichten bij zich. Hij werd gegre pen en gevangen genomen. Ook een willekeurige bezoeker, Sieben- ga uit Ede, werd ingerekend. Het was een treurige samenloop van gebeurtenissen! Verhulsdonk was bijzonder in zijn nopjes. De vangst was zeer gun stig: Van Doorn Sr., Van Doorn Jr., Auke Slebenga, Engelaan en de twee koeriers uit Utrecht! Het kostte al de genoemde mannen het leven In Apeldoorn vonden verschrikkelij ke verhoren plaats. De stem van mevrouw Van de Kamp (alias Truus van Kuyk) klinkt nog vol emotie als ze me verteld hoe ont zettend de heer Engelaan gefolterd werd. Niet geschikt om te be schrijven. Het doet even denken aan Vietnam. Ook de meisjes kregen er flink van langs, maar geen vergelijk met de heer Engelaan. Op 2 december 1944 werden in de vroege morgen op het voetbalveld van de Willem III Kazerne 13 mannen doodgeschoten. Onder de dertien namen vinden we ook die van J. Engelaan te Veenendaal Truus van Kuyk: „Na de zware ver horen in Apeldoorn, werden wij vervoerd naar het concentratie kamp te Westerbork, waar ook mevrouw Boonzaayer terecht kwam. Het was daar niet best, maar toch beter dan in Apeldoorn, met al die verhoren. Zowel mevrouw Boonzaayer als Nonnie en ik mochten er de be vrijding meemaken. Wij haalden het, maar zovelen bleven er helaas achter! Als je daar aan terug denkt. En dat dit nu allemaal al weer vijf entwintig jaar geleden is..." VEENENDAAL De gemeenteraad van Veenendaal gaat donderdagavond be slissen of een bedrag van byna twee miljoen gulden beschikbaar kan worden ge steld voor de bouw van drie 7-klassige lagere scholen. Twee scholen zyn gedacht in het Prins Willem-Alexanderpark, de derde komt in het Jan Roeckplantsoen. In twee gevallen komt het verzoek van de Stichting samenwerkende chris telijke scholen, de derde is voor de kerkeraad van de hervormde gemeente ter vervanging van de Prinses Beatrix- school. Voor twee van de drie scholen zijn al urgentie-verklaringen ontvangen en voor de derde school, die in het Jan Roeckplantsoen zal worden gebouwd, is deze verklaring nog niet binnen. De ze school dient voor het eventueel voor lopig huisvesten van leerlingen afkom stig uit het complex Dragonder-Zuid terwijl de school tevens zal worden ge bouwd ter ontlasting van de Engelen burg-school en de Koningin Juliana- school afdeling basisonderwijs. Een school in het Prins Willem Alex- anderpark is voor de nieuwe stichting samenwerkende christelijke scholen. Voor de bouw van de drie scholen is van de n. v. Aannemingsmaatschappij v h Fa. J. Boers en Zn. offerte ontvan gen. De school, die deze firma aanbiedt is een school, die in systeem-bouw wordt uitgevoerd, maar per definitie een school in traditionele bouw is. Het aanbod van de firma Boer? ligt circa twee ton lager dan andere aanbiedingen Verder garandeert deze firma, dat de scholen in augustus 1970 voor gebruik gereed zullen zijn, indien januari 1970 met de bouw ervan een begin kan wor den gemaakt. De reden, dat steeds wordt uitgegaan van 7-klassige scholen en niet van 6-klassige heeft als reden dat het zevende lokaal als handenar- beidslokaal zal dienen. VEENENDAAL Door de kerkeraad van de chr. geref. „Bethelkerk" is in de vacature ds. C. Langbroek een be roep uitgebracht op ds. D. Biesma te Aalsmeer. O VEENENDAAL De gemeente heeft overeenstemming bereikt met mevr. A. de Kleuver-Wassink over de aankoop van 700 ca grond gelegen aan het Pan huis. De gemeente heeft de grond no dig voor verdere realisering van het bestemmingsplan „Molenbrug". Met de ze aankoop heeft de gemeente alle be nodigde percelen tuingrond achter de woningen aan het Panhuis in eigendom verkregen. VEENENDAAL Bij de uitgeverij J. P. van den Tol, te Dordrecht, ver scheen dezer dagen weer een boek van onze plaatsgenoot Rik Valkenburg, on der de titel: „Die Zich verborgen houdt" Het is een paperback van 140 pagi na's, met 16 tekeningen van de Dordt- se kunstenaar Jaap Beckmann. Een overval op de hoofdpersoon van het verhaal, de verpleegster Riëtte, die werd lastig gevallen door een onver laat. Valkenburg wil aantonen dat, hoewel vaak in de meest hachelijke situaties van het leven het lijkt alsof God schit tert door afwezigheid, zelfs dood lijkt, Hij toch acte de présence geeft, maar op Zijn eigen unieke wijze. Hij open baart Zich, door Zich verborgen te hou den! Het verhaal zit vol dramatiek en van een goedkope oplossing is nergens spra ke. In dit boek kiest de schrijver stel ling tegen de alom gepropageerde, moderne seksuele moraal, zonder hier bij in preutsheid te vervallen. De gebeurtenissen worden bij de naam genoemd en men verkeert echt niet in het onzekere waar het over gaat. Bepaald schokkende dingen worden verhaald, die alle naar een climax voeren. Het verhaal heeft een positief christelijke strekking en draait daar niet om heen. In een „Ten geleide" betoogt de auteur: „Ik beoogde steeds de jonge lui in hun moeilijke posities te bena deren, ook op seksueel gebied. Bewust koos ik voor een shockeffect, om het probleem van „God is dood" keihard en in zijn volle diepte te benaderen en.... te ontmaskeren, zoals blijkt uit wat Riëtte (verpleegster) en Gerd (me disch kandidaat) samen moeten door staan.. ELST. Donderdag 11 december zal er in de Ned. Herv. Kerk te Eist een Kerstzangdienst worden gehouden. Aan vang 8 uur. Het koor Eben Haëzer uit Rhenen zal onder leiding van de heer W. Doornebal (dirigent) medewerking verlenen. Als organist treedt op de heer C. Hoogendoorn, terwijl dr. J. van Ma- lensteih de meditatie zal verzorgen. nHENEN. Het bestuur van de Rhenense Middenstands Centrale heeft de trekking van de Sint-Nicolaasactie uit moeten stellen tot maandag 15 de cember wegens het overstelpende aantal inzenders. Men zal er ongeveer drie tot vier avonden voor nodig hebben om de juiste uitslag te kunnen bepalen. Aan vankelijk lag het in de bedoeling gister avond die uitslag bekend te maken. ELST. Verloren: damespolshorloge. Inlichtingen Rijkspolitie te Eist. 59 VEENENDAAL De gemeente gaat hard van stapel lonen met het verwer ven van grond ten behoeve van het be stemmingsplan „De Duivenweide". In de vergadering van dondagavond krijgt de raad een drietal aankopen te be handelen, die alle betrekking hebben op dit bestemmingsplan. Het grootste perceel van deze serie kan worden gekocht van P. Clos en Leembruggen n.v. te Leiden. Het zijn vier percelen grond gelegen nabij de Achterkerkstraat en de le Achterkerk- dwarsstraat ter grootte van ongeveer 7478 ca en een perceel grond aan het Omleidingskanaal ter grootte van onge veer 5988 ca. Overeenstemming is be- rekit over een totaalprijs van f 228.922. Hierin is begrepen de aankoop van het pand le Achterkerkdwarsstraat 2. Van de erven J. de Kroon kan een perceel grond ter grootte van 3247 ca worden gekocht met daarop de onbe woonbaar verklaarde woningen Van de Pollstraat 7, 9 en 15 tot en met 29 tegen een prijs van f 50.000. De derde aankoop betreft grond en woningen Smidsstraat 9 tot en met 25 (oneven) van de heer G. C. van Stuij- venberg. Hiervoor geldt een bedrag van f 48.100. Voor deze woning n is een krotverwervingsbijdrage aangevraagd.

De Vallei | 1969 | | pagina 3