Britten bereid tot voedselvluchten 3dagen gratis reizen Griekenland getroffen door zware vliegramp Voetbrug stort op reizigers Twee was teveel Griekenland wil niet uit Raad van Europa december- voordeel Winter slaat hard toe in deel van Europa Ook in Peru volledige dictatuur Cabot-Lodge voorlopig niet vervangen Ook Fransen niet griep te bed Filippijnen nu buiten schot Duitsland tevreden over contact met Rusland Neem nu een aarkaart 65+en Dnofiteer van het Resultaat van boringen nog teleurstellend oor UW kerstfeest naarde^Si Met behulp van luchtmacht Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? Miljoenen uit postkantoor gestolen Israëliërs van oplichting beschuldigd In V.S. weigeren 300 jongens per maand dienst Nigeria weer in het offensief Totale schade in Zierikzee 370.000 gld Sneeuw stagneert spoorwegvervoer in Tsj.-Slowakije Kort geding over „Harm met harp" Geen commune' in Finsterwolde Italië helpt Oostenrijk bij EEG-gesprek Koning Leopold verkocht zijn zeldzame zegels voordelig uit met NS TOESTEMMING Brand op tanker in aanbouw ALLE INZITTENDEN GEDOOD Limburgse P.S.P. wil miljoenenlijntje houden voordelig uit met NS Voor bijna 4 ton DINSDAG 9 DECEMBER 1969 LONDEN Engeland is bereid zijn luchtmacht, de RAF, te gebruiken voor voedselhulp naar Biafra wanneer alle andere pogingen om hulp te organiseren, mislukken. Dit maakte premier Wilson gisteravond bekend in het Lagerhuis bij het begin van een tweedaags debat over de buitenlandse politiek. ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13. 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. Velen in Engeland eisen een Brits ini tiatief in de Uno voor een internationaal wapenembargo voor Nigeria en Biafra. Dat is in de huidige toestand niet prak tisch, antwoordde de Britse premier. Het maakt geen kans om op de agenda's te worden geplaatst van de veiligheidsraad en van de Algemene Vergadering van de Uno. Daar komt bij dat de Sowjetunie wei gert aan een embargo mee te werken. De Russen zijn maar wat graag bereid om Nigeria alle soorten wapens te leve ren. Er is volgens de Britse premier maar een oplossing: overdag per vliegtuig voedsel en medicamenten naar Biafra brengen. In het geval Engeland daarvoor vlieg tuigen beschikbaar stelt, zal dit alleen kunnen met toestemming van beide par tijen in het conflict Engeland stelt nu alle hoop op de be middelingspoging van keizer Haile Se lassie van Ethiopië. Wilson hoopt dat daaruit volgende week direct overleg voortvloeit tussen Nigeria en Biafra. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft gisteren de zon dagavond tegenover ons gegeven ont kenning van het bestaan van Brits-Ne derlandse hulpplannen aan Biafra inge trokken. Een woordvoerder liet weten dat die plannen wel bestaan en „dat het niet is uitgesloten dat er een voedsel- luchtbrug naar Biafra komt". Over het Nederlandse aandeel hierin kon hij ech- niets meedelen. LONDEN. Het afgelopen weekeinde zijn bij een inbraak in een postkantoor in de Londense binnenstad bankbiljet ten, post- en verzekeringszegels ter waarde van 4,4 miljoen gulden gestolen, die ln een brandkast waren ongeborgen. Het alarmsysteem was door de inbre kers uitgeschakeld. HAMBURG In Hamburg zitten 2 Israëliërs uit Tel Aviv in hechtenis, die er van worden verdacht in Stockholm een Belgische diamanthandelaar voor ca. 300.000 gld te hebben opgelicht. Ver volgens zouden zij in Keulen een koop man voor ongeveer 16.000 gld hebben bezwendeld. Volgend de Westduitse politie hadden de 50-jarige Jakob Steiner en de 64-ja- rige Hermann Ghieser in een synago ge in de Zweedse hoofdstad kennis ge maakt met een Belgische diamanthan delaar. Zij deden zich voor als adspl- rant-kopers en verklaarden zich bereid voor een reeks waardevolle stenen 250.000 gld. te betalen. Men kwam over een, dat de twee „kopers" als hand geld 9.600 dollar zouden achterlaten. La ter zouden zij de rest van de koopsom brengen en de gekochte edelstenen mee nemen. Tijdens de transactie slaagden de twee Israëliërs er echter in, zowel de diamanten als de enveloppe met het handgeld te verwisselen. In Keulen haalde het tweetal, vol gens de politie, eenzelfde truc uit. Daar leenden zij van een koopman 16.000 en gaven hem 7.500 dpllar (ter waarde van ca. 28.000 mark) als onderpand. Ook in dit geval werd de enveloppe met de dollars verwisseld. WASHINGTON Het aantal dienst weigeraars, dat maandelijks voor Ame rikaanse rechtbanken moet verschij nen bedraagt thans 300. Dit heeft Will R. Wilson, de Amerikaanse onder minister van justitie, meegedeeld. Van juli 1968 tot eind juni 1969 bedroeg het aantal jongelieden, dat vervolgd werd wegens dienstweigering, 3455, aldus Wilson. Van de 1839 ln de loop van de eerste helft van 1969 vervolgde dienstweige raars, zijn er 915 veroordeeld. Het ge middelde van de opgelegde gevangenis straffen, dat ln 1967 32,1 maand was en in 1968 37,3, stijgt voortdurend. De fechtbanken zijn overbelast. In 1945 was de toestand zo, dat hoe wel de Verenigde Staten 12 miljoen man onder de wapenen hadden, er slechts 2890 opgeroepenen jegens dienstweigering zijn veroordeeld. Tijdens de oorlog in Korea, toen er ongeveer evenveel man onder de wa penen waren als thans 3Vt miljoen veroordeelden de rechtbanken in 1953 slechts 345 jonge mannen en in 1954 425. AMSTERDAM Drie kwartier heeft gisteren brand gewoed op de mam moettanker Mysella (210.000 ton), die op de werf van de NDSM in Amsterdam in aanbouw is. De brand ontstond toen de bekleding van een ketel vlam vatte. Met assisten tie van de Amsterdamse brandweer, kreeg het werf personeel het vuur onder controle. Volgens een woordvoerder van de NDSM bleef de schade beperkt. LAGOS Volgens betrouwbare militaire zegslieden in Lagos zijn de fe derale troepen aan een offensief be gonnen in de richting van de lucl.lha- ven Oeli, Biafra's enige verbinding met de buitenwereld. De federale troepen zouden langzaam maar zeker oprukken en nog maar 15 kilometer verwijderd zijn van Nnewi, de geboortestad van de Biafraanse lei der generaal Ojoekwoe. Nnewi ligt nu binnen schootsafstand van Oeli. Het offensief zou uit twee acties be staan: het oprukken van een brigade vanuit Akwa in zuidelijke richting naar Nnewi en de beschieting van deze stad van over een smalle rivier op on- gever 11 kilometer van de stad, waar het front al meer dan een jaar on veranderd Is. De zegslieden beweren, dat de verlie zen aan beide zijden groot zijn. De of ficiële woordvoerders willen slechte in formeel bevestigen, dat er een offensief begonnen is. Volgens -de zegslieden vormt het de voorbereiding tot een gro ter offensief, maar zal er niets over worden onthuld als het mislukt. ATHENE Griekenland is maandag getroffen door de zwaarste vliegramp uit zijn geschiedenis. Een DC-6 toestel van de Olympic Airways, van Chania op Kreta op weg naar Athene, stortte op 40 kilometer van de hoofdstad brandend neer na in zware regen een heuvel te hebben ge troffen. Niemand van de 90 inzitten den 85 passagiers en 5 bemannings leden heeft de ramp overleefd. Vol gens de politie z^n de meeste stoffe lijke resten die tot dusver geborgen zijn door verminking onherkenbaar gewor den. Ooggetuigen in het dorp Keratea, niet ver van de plaats van de ramp, hadden gezien, dat het toestel een heu- LIMA In het nieuwe jaar zullen In Peru de laatste resten van de democra tische regeringsvorm verdwijnen. De re volutionaire militaire regering onder generaal Juan Velasco heeft niet toe gestaan dat dit najaar gemeenteraads verkiezingen werden gehouden en heeft het duidelijk gemaakt, dat gekozen ge meentelijke gezagdragers hun functies moeten neerleggen na beëindiging van hun ambtsperiode op 31 december. Een burgemeester met zijn gemeente raad hebben die datum niet eens ge haald. Burgemeester Jorge Torres van Trujillo en zijn gemeenteraad werden al op 14 oktober ontslagen omdat zij bij een bezoek van president Velasco niet ge vlagd hebben. Velasco heeft zijn plannen voor de ge meenten nog niet bekend gemaakt, doch aangenomen wordt dat hoge officieren benoemd zullen worden als bestuurders van de grote gemeenten. PARIJS Henry Cabot-Lodge, de af getreden leider van de Amerikaanse delegatie bij de Vietnamese vredescon ferentie zal voorlopig niet worden ver vangen. Dit zal pas gebeuren, zodra de tegenpartij bereid is tot werkelijke onderhandelingen. Dit verklaarde gisteren Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers, die op het ogenblik in Parijs is. Hij voegde hieraan toe, dat Philip Habib, de huidige plaatsvervan ger van Cabot-Lodge. uitstekend voor zijn taak berekend is. Habib, die de on derhandelingen van het begin af heeft meegemaakt, was de derde man van de delegatie voor het vertrek van Ca bot-Lodge. Inmiddels heeft de plaatsvervangen de delegatieleider van de voorlopige revolutionaire regering in Zuid-Viëtnam (GPR) in Parijs verklaard, dat de Phi- lippijnse troepen, die op het ogenblik door hun regering uit Vietnam worden terug getrokken, niet meer zullen wor den aangevallen. Hij bood de Amerikaanse troepen een zelfde vrijgeleide aan, mits zij zich bin nen zes maanden terugtrekken. Zouden zfj hiertoe besluiten, zo zei de vertegen woordiger van de GPR, „dan zijn wij bereid nu een bestand te sluiten en mee te werken aan het opstellen van een kalender, volgens welke de Amerikaan se troepen volledig zullen worden ge repatrieerd". MAASTRICHT Het bestuur van de PSP in Limburg heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat gisteren in een telegram ernstig gewaarschuwd niet akkoord te gaan met de voorgeno men opheffing van de spoorlijn Heer- len-Kerkrade-Valkenburg. „Dit zou getuigen van een groot wan beleid, aangezien langs het zg. Miljoe nenlijntje in Eijgelshoven en Chevre- mont kortgeleden nog twee nieuwe sta tions zijn geopend", aldus de PSP. vel trof en daar brandende vanaf rol de, onderwijl brokstukken en lichamen in het zog achteratend. Volgens de politie had de gezagvoer der kort voor de ramp de luchthaven Athene verwittigd, dat hij snel hoogte verloor en hulp van de luchtverkeers leiding gevraagd bij het vinden van een geschikte plaats voor een noodlanding. Nog voordat de verkeerstoren kon ant woorden werd de verbinding verbroken. Het vliegtuig verongelukte in een zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige rukwinden- Precies drie jaar geleden, en onder bijna gelijke weersomstandigheden ver ging in de Aegeïsche zee de Griekse veerboot „Irakleion", eveneens op reis tussen Kreta en het Griekse vasteland. Tweehonderddertig mensen verloren in die ramp het leven. Een woordvoerder voor Olympic Air ways zei niet met zekerheid te weten of er buitenlanders aan boord van het verongelukte vliegtuig waren geweest. In een voorstad van Johannisburg in Zuid-Afrika zijn drie mensen gedood en enige honderden gewond toen een voetbrug over een station instortte. Dat gebeurde op het mo ment waarop vele forensen op de treinen stonden te wachten die hen van Soeweto naar Johannisburg zou den brengen. Het ongeluk gebeurde tijdens het spitsuur waarop het extra druk op het station was. De joto toont de ravage die werd aangericht. DEN HAAG De totale materiële schade van de mijnontploffing in Zierik zee, op 17 november, zal ca. 370.000 gulden bedragen, aldus heeft de minis ter van CRM meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. A. D. W. Tilanus. De bedrijfsschade zal waarschijnlijk zeer klein zijn. In 220 gevallen is scha de aangericht aan particuliere panden, in 96 gevallen aan huisraad. De minister acht de termijn van twee weken, die verliep voordat een schade regeling werd bekendgemaakt en die werd gebruikt voor inventarisatie van de schade en overleg tussen diverse ministeries en het Nationaal Rampen fonds, niet overmatig lang. PARIJS Een groot aantal Fransen in sommige streken meer dan een vierde van de bevolking ligt in bed met griep. Het vliegveld Orly heeft gemeld, dat 35 procent van het personeel van Air France thuisgebleven is. In Toulousë schatten de artsen dat een op vier van de bewoners griep heeft. Twee middel bare scholen zijn hier gesloten. In Bretagne kon het dagblad Ouest- France geen complete editie publiceren, omdat een groot aantal redacteuren ziek was, de Renault-fabrieken in Rennes meldden 600 ziektegevallen op een per soneel van 9000. Het verkeer ln Frankrijk heeft gedu rende heel het weekeinde grote over last ondervonden van sneeuw en gladde wegen, maar de wintersportcentra be leven gouden tijden. Aan de Rivièra werd zondag in Nice nog in zee ge zwommen. In Italië is het aantal slachtoffers van de griepepidemie gestegen tot ongeveer 16 miljoen. Twee treinstellen van de onder grondse in Oslo, die zoals dat in vele andere plaatsen het geval is, deels onder de stad, deels ook bo vengronds rijden, zijn op weg naar een buurtstation in de omgeving van Oslo op het zelfde spoor te recht gekomen en togen elkaar ge botst. Er werd echter niemand ge wond en de materiële schade was betrekkelijk klein. PRAAG Achtduizend goederenwa gons kunnen tengevolge van 48 uur sneeuwval in Tsjecho-Slowakije voor- noch achteruit. Soldaten en burgers proberen geza menlijk de verkeer." en spoorwegen sneeuwvrij te maken. De spoorwegdi rectie heeft bekend moeten maken, dat 144 goederentreinen niet zullen rijden. Het ministerie van verkeer heeft ge waarschuwd, dat „ver strekkende pro blemen" zullen ontstaan, indien de in gesneeuwde goederenwagons niet snel aan het rijden kunnen worden gebracht. De sneeuwcalamiteit komt boven op een transportcrisis, die wordt veroor zaakt door defecten en wanbeheer bij de spoorwegen- ATHENE In verband met het ko mende overleg in Parijs van de Euro pese ministers van buitenlandse zaken over de kwestie-Griekenland weet het Atheense persbureau, zich beroepend op Parijse bronnen, te melden, dat de Griekse regering het secretariaat van de Raad van Europa een memoran dum heeft gezonden over de wijze van stemming met betrekking tot eventuele maatregelen tegen Griekenland. In dit memorandum wordt elk besluit onaan vaardbaar genoemd dat door de leden van de Raad van Europa met gewone meerderheid wordt genomen. Mocht dit Griekse regering een meerderheid van tweederde om een maatregel tegen Griekenland te kunnen nemen. De Griekse regering probeert met juridische argumenten haar dreigende AMSTERDAM De Amsterdamse cabaretier Henk Elsink heeft bij de president van de rechtbank in Amster dam een kort geding aangespannen te gen de grammofoonplatenmaatschappij NV Bovema. Onder een dwangsom van honderdduizend gulden eist hij bij mon de van zijn advocaat dat de platen firma verder geen gebruik zal maken van een 5 jaar geleden opgenomen band, waarop het inmiddels tot de top tien verheven liedje van hem over een homoseksnee) „Harm met de harp" staat De opname was toentertijd geen succes geworden. De cabaretier en de platenmaatschappij waren het eens over de slechte kwaliteit en besloten dat er geen grammofoonplaat van zou worden uitgebracht. Inmiddels heeft Henk Elsink «en nieuw contract met een andere maat schappij (Philips) afgesloten en heeft hetzelfde liedje daar drie jaar geleden laten opnemen. Pas nu is het bij het publiek aangeslagen en heeft in 6 8 weken tijd de top-tien bereikt. Wegens dit succes heeft Bovema inmiddels de oude opname op de grammofoonpla- tenmarkt gebracht, tot groot ongenoe gen van de cabaretier. DEN HAAG De drie gezinnen en twee alleenstaanden, die het pand van het Instituut voor creatief werk in Fin sterwolde bewonen, vormen geen com mune, aldus heeft minister Roolvink, mede namens de minister van C. R. M. in antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Koekoek (B.P.) meege deeld. Een van de gezinshoofden onvangt een uitkering krachtens de regeling beeldende kunstenaars, een tweede een uitkering krachtens de rijksgroepsrege ling werkloze werknemers. De man, die wordt gesteund door de regeling voor beeldei.de kunstenaars, verricht volgens minister Roolvink in artistieke zin produktieve arbeid, en geeft, door het rpaken van propaganda voor de mede door hem vervaardigde kunstzinnige objecten juist blijk er on danks moeilijkheden naar te streven een financieel onafhankelijk artistiek bestaan op te bouwen. De andere gezinshoofden of alleen staanden hebben sinds hun vestiging in Finsterwolde nooit een uitkering krach tens de beeldende kunstenaarsregeling of algemene bijstandswet ontvangen. Volgens het Kamerlid, leefden de communeleden van inkomsten, die door de overheid worden verstrekt. Degenen die als kostwinner behoren op te treden zouden geen produktieve arbeid ver richten, maar zich uitsluitend bezig houden met propaganda voor z.g. kunst zinnige objecten, waaraan geen enkele behoefte bestaat. SAIGON Het radiostation van het Zuidvietnamese nationale bevrijdings front heeft gemeld dat de Vietcong op dracht heeft niet meer te vuren op de 1.350 man sterke Filippijnse actiegroep die volgende week uit Vietnam ver trekt. In de uitzending werd gezegd dat „de voorlopige revolutionaire regering een tolerante en humane politiek voert om de Filippijnse troepen snel naar hun land te laten terugkeren opdat zij zich veilig en wel weer bij hun gezin nen kunnen voegen". uitstoting uit de Raad ran Europe te gen te gaan. Griekenland heeft al eerder gedreigd dat het economische vergeldingsmaatre gelen zal nemen tegen de landen die voor uitstoting van Griekenland uit de de Raad van Europa stemmen. De kwestie zal vrijdag in Parijs in behandeling komen als de achttien mi nisters van buitenlandse zaken van de Raad bijeen komen om het vraagstuk van het Griekse lidmaatschap te be spreken. Men verwacht dat de Griek se regering met een aantal liberale maatregelen zal pogen de landen van de Raad van Europa gunstig te stem men ten opzichte van het kolonelsregi me. De Griekse minister van buitenlandse zaken. Pipinelis, is op het ogenblik ln Parijs om te pleiten voor zijn land, dat opnieuw in een kwaad daglicht kwam te staan na het bekend worden van bijzonderheden uit een geheim rapport., uitgebracht door de commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa, over martelingen van politieke gevangenen ln Grieken land. De Griekse regering heeft haar am bassadeur in Londen opdracht gegeven een rechtszaak aanhangig te maken te gen het Britse zondagsblad The Obser ver voor het publiceren van, naar het oordeel van de Griekse kolonelsregime, „vervalste documenten". Het blad had geschreven dat de Griekse autoriteiten plannen hadden om een fascistische staatsgreep in Italië te steunen. BRUSSEL Italië heeft zijn veto op EEG-onderhandelingen met Oostenrijk ingetrokken, nadat tussen belde landen overeenstemming bereikt is over de kwestie Zuid-Tirol. De EEG-ministers van Buitenlandse Zaken hebben de Eu ropese commissie instructie gegeven de besprekingen met Oostenrijk over een speciaal soort geassocieerd lidmaat schap te hervatten. BONN De Westduitse regerii. heeft maandagavond haar voldoening uitgesproken over het begin van de be sprekingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland over het wederzijds af zien van het gebruik van geweld. Een regeringswoordvoerder noemde dit „een teken van een mogelijke nor malisering" van de betrekkingen tus sen West-Duitsland en de communisti sche staten in Oost-Europa. Het feit, dat de Sowjet-Unie de voor stellen van de federale regering heeft aanvaard wat betreft datum, plaats en niveau der onderhandelingen, geeft steun aan de gedachte, dat ook da Sowjet regering belang hecht aan een spoedig begin van besprekingen, aldus verklaarde baron Ruediger von Wech- mar, een der regeringswoordvoerders. Het feit, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, maandag bij de eerste vergade ring aanwezig was toonde volgens hem aan hoeveel gewicht de Sowjet-Unie aan deze bespekingen hecht. Von Wechmar herhaalde de bereid heid van de regering Brandt ook met andere Oosteuropese landen verdragen te sluiten, waarbij, wederzijds het ge bruik van geweld wordt afgezworen. Vanmiddag beginnen in de Russisch® hoofdstad besprekingen tussen de Sow jet-Unie en West-Duitsland met het oog op het sluiten van een niet-aanvalsover- eenkomst. De onderhandelaars zijn da Westduitse ambassadeur in Moskou, Hellmut Allardt en de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko. ADVERTENTIE Een jaarkaart voor 1970 ls ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel Profiteer ervan t Prijs f 60.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! BRUSSEL Koning Leopold heeft zijn postzegelverzameling voor 5,4 mil joen francs verkocht. Een uit zes zegels bestaande 40 centimes vermiljoen-rode serie uit 1861 bracht 230.000 francs op. Sommige zegels zjjn zo zeldzaam dat zelfs het Belgisch postzegelmuseum ze niet heeft. In de pers is kritiek geleverd op de handelwijze van de konink. Er wordt gesteld dat de zegels hem als monarch geschonken zijn en dat zij in feite toe behoren aan de kroon of de staat. De handelaar die de zegels heeft verkocht zei dat dit niet juist is en dat de zegels persoonlijk eigendom van de koning waren. ADVERTENTIE HAMBURG IJzigc koude in het noorden van Scandinavië en in de Ita liaanse alpen en zware sneeuwstormen boven zuidoost- en noordwest-Europa vormden ook maandag het weerbeeld. Zeer hevig is de winter in delen van Zweden en Finland waar temperaturen van meer dan 40 graden heneden het vriespunt werden gemeten. Bjj verkeers ongelukken als gevolg van het winter weer kwamen in het weekeinde in Zwe den 18 mensen om het leven. In Italië werd de laagste tempera tuur van het vroeg ingezette wintersei zoen ln de Tre Palle. een bergmassief, gemeten, waar het 30 graden vroor. In de Dolomieten was het gunstig weer voor de wintersport. Op de Vesuvius viel sneeuw en in de Zuiditaliaanse Apénijnen tussen Napels en Bari werd het wegverkeer door de sneeuwval ern stig gehinderd. In Venetië leidde zwa re regenval weer tot ernstige overstro mingen. Uit de Italiaanse bergen daalden hor den wolven af naar de dalen om hun voedsel te zoeken. In Oostenrijk stopte de sneeuwval na achtenveertig uur, maar de storm woed de onverminderd voort. Het verkeer on dervond nog zeer veel hinder van op gewaaide sneeuw. In grote delen van Tsjecho-Slowaklje waren de wegen ook maandag nog on berijdbaar. Ook het spoorwegverkeer ondervond ernstige moeilijkheden. Bo ven Zwitserland woedde 'n harde noord ooster, die in het gebergte tot storm kracht aanwakkerde. Boven hoogten van 1800 meter was lawine-gevaar. De sneeuwval van het weekeinde ver oorzaakte maandag in Frankrijk voor het verkeer veel overlast. Het luchtver keer vanaf vliegveld Orly was ernstig gestoord. In noord- en midden-Engeland was mist de oorzaak van veel verkeersonge lukken. Alleen al op een verkeersweg in Lancashire kwamen zes mensen bij auto-ongelukken om. ROTTERDAM Van de 24 boringen naar aardolie en aardgas aan da Ne derlandse kant op de Noordzee hebben er negentien niets opgeleverd. Mr. J. R. H. van Schalk, president directeur van Shell Nederland, deelde dit gisteravond mee op een bijeenkomst van de Ha ven vereniging Rotterdam. Drie boringen hadden succes. Ze schijnen niet van grote betekenis te zljn,want er zijn nog geen winningsver gunningen voor aangevraagd. Twee boringen zijn nog niet voltooid. Dit was de balans, die mr. Van Schalk opmaakte van twee jaren boren op het Nederlands deel van het continentaal plat. De Nederlandse deelnemers aan deze activiteit hebben er tot dusver circa driehonderd miljoen gulden voor uitgegeven. De hooggestemde verwachtingen van 1967 zijn niet in vervulling gegaan, maar het zoeken naar aardolie en aardgas is altijd een zaak op lange termijn, zei mr. Van Schalk. Uit het feit dat geen enkele maatschappij haar opsporingsvergunning heeft teruggege ven concludeerde hij dat men de moed niet opgeeft

De Vallei | 1969 | | pagina 6