Groeiend wantrouwen tegen de brandstof tabletjes Onderzoek door V olksgezondheid Gevaarlijk voor zwaar verkeer j Dampo Korte staking bij Shell in Pernis Tegen man (20) die doodschopte 3 jaar geëist Voor 1970 vraagt Indonesië 600 miljoen dollar Wat zijn Pandbrieven? Tom Mix Gin Protest op expositie tegen schilderij anti-Prins In IJsselmeer glijdend los vistuig trok kotter omver Helder Camara kandidaat voor Nobelprijs Pandbrieven NOG MEER GEVAARLIJK SPEELGOED IN GRONINGEN DREIGT EEN TAXISTAKING ctip- Nederland wil verdrag kinder bescherming bekrachtigen Vrouw kreeg een buikschot bij demonstratie Actiecomité voor Biafra con^resseert Nico wilde geen pappa zeggen tegen moeders vriend SUIKERKLONTJES „NIET ERG GIFTIG" SCHEIKUNDEDOZEN Kustvaarder was machteloos na brand de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap ook puurTTbörrélvoor moderne mensen Benzine-au tomaat misleid met namaaktientjes Fasriek van auto- en meubel hoezen houdt er mee op Werk na toezeggingen hervat EMOTIELOOS GEEN MOTIEF ZWAKBEGAAFD Meisje door mannen in auto gesleurd en aangerand RAAD VOOR DE SCHEEPVAART: „VASTSJORREN" Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Elke hypotheekbank geeft ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. DINSDAG 9 DECEMBER 1969 DEN HAAG Het Haagse ambtelijke apparaat van de hoofdinspectie van de volksgezondheid was gisteren in rep en roer. Aanleiding was een bericht, waarin stond dat in het weekeinde in Dordrecht een kind op het nippertje was gered na het eten van brandstoftabletjes voor speelgoedfornuisjes. De ongerustheid van de ambtenaren was groot, omdat enkele dagen eerder in Apeldoorn een kind was overleden na het eten van dergelijke tabletjes. De vraag is of er meer van derge lijk gevaarlijk speelgoed in de handel is. Volgens drs. J. Cohen, apotheker van het Rotterdamse Sophia-kinderzie- kenhuis, worden per week gemiddeld twintig kinderen met vergiftigings verschijnselen naar dit ziekenhuis ge bracht. Het blijken vooral kinderen te zijn, die thuis van de ammoniak, terpentine, wasmidddelen of moeders cosmetica hebben gegeten of gedronken. Volgens de heer Cohen, komt het weinig voor, dat kinderen worden vergiftigd door ge vaarlijk speelgoed. Drs. P. Berben van de hoofdinspectie van de Volksgezondheid in Den Haag stond gisteren voor de vraag of de op suikerklontjes lijkende brandstoftablet jes uit de handel moeten worden genomen, of dat op de verpakking moet worden gezet, dat de tabletten gevaarlijk kunnen zijn. Een aantal inspecteurs van de hoofd inspectie voor de Volksgezondheid ging op aanwijzingen van de heer Berben in het land op onderzoek uit. In Amster dam bleken onlangs drie kinderen uit één gezin van de tabletjes te hebben gegeten. In Den Bosch at dit weekeinde één kind van de tabletten. Al deze kin deren konden worden gered. „Wat kunnen wij doen", vroeg de heer Berben zich af. „Zonder degelijke argumenten kun je die dingen niet uit de handel nemen. De vraag is, in hoe verre je vooral kinderen moet bescher men. Je kunt immers overal ongeluk ken mee maken". Hij vindt inderdaad, dat de brand stoftabletjes, die het minder giftige hexamethileen tetramini bevatten, niet thuis horen in handen van kleuters. „Maar een kind van bijvoorbeeld twaalf jaar beseft verdraaid goed, dat hij ze niet kan opeten". Van dr. Van Heijst, het hoofd van het vergiftigingscentrum van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid kreeg de heer Berben gisteren te horen, dat de brandstoftabletjes niet zo heel erg giftig zijn. Volgens dr. Van Heijst, die op verzoek van de hoofdinspectie de ta bletten had onderzocht, dreigt er een angstpsychose rond dit „speelgoed" te ontstaan. „Ik kan mij niet voorstellen dat er uit het eten van deze tabletten vergifti- gingsgevallen voortkomen. Bovendien vraag ik mij af of het sterfgeval in Apeldoorn iets te maken heeft gehad met het eten van deze tabletten", aldus dr. Van Heijst. De heer Berben vindt niet, dat er al gemeen bekend gevaarlijk speelgoed in de handel is. „Incidenteel loop je wel eens iets tegen het lijf. Daartegen tre den wij dan op", zegt hij. Hij geeft toe, dat er in ons land voor speelgoed weinig veiligheidsnormen gel den. „Het wordt tijd, dat die algemene normen er komen. Maar het is moei lijk om ze te maken, want behalve dat het veel tijd en geld zou kosten, zullen die normen zich toch gaan toespitsen op gevaren, die nu nog onbekend zijn". Apotheker J. Cohen van het Sophia- kinderziekenhuis: „Je kunt onmoge lijk alles wat giftig zou kunnen werken uit de handel nemen. Als een kleuter twee ons keukenzout eet, gaat hij dood. Maar daarom kun je het keukenzout nog niet gaan verbieden." De heer Cohen vindt het een nare zaak, dat er zoveel plastic speelgoed wordt gemaakt, waarin giftige kleur stoffen zijn verwerkt.„Gelukkig komt het weinig voor, dat kinderen daardoor zo in moeilijkheden komen, dat zij naar ons ziekenhuis moeten worden ge bracht." Een ander gevaarlijk speelgoed vindt de heer Cohen de scheikundedozen die in de handel zijn. „Veel scholieren krij gen het in hun hoofd om thuis schei kundige proeven te gaan nemen. Vaak komen ze dan bij een apotheker grond stoffen halen. Als een apotheker weet wat die jongen er mee wil, zal hij wei geren het te verkopen". „Maar met een aantal in verschillen de apotheken gekochte op zichzelf on schuldige stoffen kun je gevaarlijk speelgoed maken. Er zijn heel wat kna pen, die na een ontploffing een oog moeten missen. Pas nog, toen in Was senaar een jongen zelf vuurwerk wilde maken. Het wordt tijd dat de ouders dit soort spelletjes van hun kinderen nadrukkelijk verbieden", aldus de heer Cohen. GRONINGEN De taxichauffeurs in Groningen willen vrijdagnacht om twaalf uur het werk neerleggen als hun eisen niet worden ingewilligd. De drie vcrvoerbonden hebben een ultimatum aan de Groninger Taxicentrale ver stuurd. In deze in 1966 opgerichte cen trale werken acht taxibedrijven sa men. De taxichauffeurs willen voor Kerst mis een uurtoeslag van één procent. Verder willen zij het fooi-inclusief- systeem eerder invoeren dan op 1 september 1970. De werkgevers hebben zich in de on derhandelingen van de laatste weken niet bereid verklaard deze eisen in te willigen. Evenmin wensen zij toe te geven aan een eis tot verhoging van het vakantiegeld en invoering van een vijfdaagse werkweek. IJMUIDEN De sleepboot Holland van de rederij Doeksen op Terschelling Heeft gisteren op de Noordzee de Ne derlandse kustvaarder Parlsia (375 ton) op sleeptouw genomen. Door een brand in de machinekamer was de voortstuwingsinstallatie van de kustvaarder onbruikbaar geworden. De brand werd door de opvarenden be dwongen. De Parisia zou dool* de Hol land naar Harlingen worden gebracht. Dit is de baily-brug over de Maas in de weg tussen Well en Wanssum, die door Rijkswaterstaat is gesloten voor vrachtverkeer bo ven de drie ton. Burgemeester M. Didrich van Mierlo/Wans sum schat dat de schade door de sluiting ruim anderhalf miljoen gulden zal bedra gen. Rijkswaterstaat toil de brug voorlopig voor een jaar sluiten om te repareren. Ir. C. Oudshoorn van Rijkswaterstaat acht de brug voor zwaar verkeer levensgevaarlijk. Er zit speling in de pennen, die de j brug aan elkaar houden. Dagelijks wordt de brug gebruikt door onge- j veer dertienhonderd vrachtwagens. Als er geen maatregelen worden genomen, kan de brug zelfs instor- ten, denkt ir. Oudshoorn. ADVERTENTIE 6 er.. Eindelijk if Om"lang"te drinken Angstpsychose voor het speel goedfornuis ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN DEN HAAG De Nederlandse re gering wil het van 1961 daterende Haags Kinderbeschermingsverdrag be krachtigen. De ministers Luns (Buiten landse Zaken) en Polak (Justitie) heb ben daartoe een goedkeuringswet bij de Tweede Kamer ingediend. Portugal, Luxemburg en Zwitserland zijn Nederland al voorgegaan. West- Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Joegoslavië hebben het verdrag on dertekend, maar nog niet bekrachtigd. Het verdrag regelt de bescherming van minderjarigen en hun bezittingen in alle landen, die het verdrag heb ben bekrachtigd. Adoptie valt buiten de regeling. Het verdrag schrijft samenwerking tussen de autoriteiten uit de verschil lende landen voor. Kernpunt is, dat de verdragsstaat, waar de minderjarige z'n gewone verblijf heeft, gemachtigd wordt zijn eigen kinderbeschermings wetgeving op deze minderjarigen toe te passen. Alle andere verdragsstaten, ook die waar de minderjarige onder daan van is, moeten deze wetgeving erkennen. LEENDE Twee mannen hebben uit een benzine-automaat in Leende met fo- tokopiën van tienguldenbiljetten voor vijftig gulden benzine getankt. De mannen, dié zeggen dat het ging om een weddenschap, gingen dit week einde terug om de pomphouder schade loos te stellen. Deze had echter al de po- litfe in de arm genomen. Tegen de man nen werd proces-verbaal opgemaakt. De benzine-automaat werd gesloten om herhaling te voorkomen. De fabrikant van de automatische pompen verklaarde gisteren dat de auto maat niet goed was afgesteld. De fout is inmiddels verholpen. ALMELO N.V. Easyfit Covers Holland in Almelo staakt de produktie van auto- en meubelhoezen van stretch nylon. Het personeel van 24 mensen is ontslagen. De onderneming die in 1968 in Alme lo werd gesticht, is overgenomen door de Britse textielgroep Calygo. De groep exploiteert weverijen, spinnerijen, brei- erijen, confectiefabrieken en ook .wa renhuizen. De hoofddirectie In Engeland heeft tot concentratie van de produktie be sloten. Het personeel, dat ontslagen wordt gaat waarschijnlijk in zijn ge heel naar N.V. Trocot finish ln Almelo. ROTTERDAM Enkele honderden werknemer» van de technische diensten van de raffinaderij en de chemische fabriek van Shell in Pernis, legden gisterochtend het werk neer. Onrust over het verschil tussen de beloning ln deze bedrijven en de omringende ondernemingen, was de oorzaak van de werkstaking, die tot in de middag duurde. VEENDAM Een schilderij, dat de titel „Bernhard, Claus en de Oranje snoepjes" draagt, heelt in de expositie ruimte van Het Centrum in Veendam protesten van bezoekers uitgelokt. Op het schilderij, dat op een tentoonstel ling hangt van werk van de kunstschil der Robbert de Bakker en zijn (gefin geerde) vriend Jan Krasnlck, komt een geüniformeerde mannefiguur voor met een fors hakenkruis op de mouw en een anjer in het knoopsgat. De Veendamse politie deelde gister avond mee, dat ze bezig was „de zaak te klaren". De eerste die protesteerde was ds. Blom, Nederlands hervormd predikant tn Veendam. Hij plakte on der het schilderij een briefje met de volgende tekst: „Ik protesteer tegen dit schilderij. Het is min Bernhard af te beelden met een hakenkruis. Ieder weet, dat zijn houding jegens Nederland goed geweest is". Bij de handtekening van ds. Blom verscheen al gauw meer handtekenin gen. De voorzitter van „Expositie het Centrum", de heer J. H. G. Boiten, zei dat het niet in de bedoeling lag het schilderij van de expositie te verwijde ren. „Er hebben wel eens ergere din gen gehangen, zonder dat iemand er ook maar over kikte. Mocht het al te erg worden dan kunnen we het schilde rij in overleg met Robbert de Bakker altijd nog wegnemen". AMSTERDAM De 39-jarige G. B. M. van der G.-M. is in de nacht van zondag op maandag in haar woning ge troffen door een schot nit een dubbel loopspistool. Dit zou het, gevolg zijn van een on deskundige demonstratie van vuurwa pens door haar broer, de 25-jarige café houder L. T. H. De vrouw is met een buikwond opge nomen in het ziekenhuis. Haar broer, die behalve het dubbelloopspistool nog een ander pistool in zijn bezit had, is voor onderzoek in bewaring gesteld. DEN HAAG Het Biafra actiecomité gaat 15 december een congres houden in het gebouw Amicitia in Den Haag. Het congres is bedoeld als voorbereiding op de begroting van Buitenlandse Zaken op 18, 22 en 23 december. De bedoeling van het congres is de Nederlandse regering duidelijk te ma ken dat zij met politieke middelen kan bijdragen tot beëindiging van de oorlog Nigeria/Biafra. Deze week voert het Biafra-comité Leiden een actie voor voedsel naar Biafra. Er zuien huis-aan-huis „lucht brug-koekjes" worden verkocht. Boven dien zullen er handtekeningen worden verzameld onder een petitie aan de re gering om politieke en diplomatieke stappen te ondernemen ten aanzien van Biafra. BREDA „Wil je me wel geloven, ik heb hem doodgeslagen; ik heb Nico doodgeslagen". Hendrika, de (ongehuwde) moeder van de bijna driejarige Ni co, hoorde dit op 6 mei van de bij haar in Tilburg inwonende vriend Jan A. van de R. (20), die haar in het ziekenhuis kwam opzoeken. Zij had het niet willen geloven. Toen ze een dag later zover was hersteld van de gevolgen van een bromfietsongeluk, dat ze naar huis mocht, moest ze echter wel. De dokter had het ook geconstateerd. Gisteren voor de Bredase rechtbank zei Jan, het lange donkere haar rond om een slap gezicht zorgvuldig in de nek gekamd, het een beetje anders. Op een vraag van zijn advocaat zei hij niet de bedoeling te hebben gehad Nico te doden. Hij gaf echter wel toe, dat hij Nico had geslagen en geschopt. Jan had het kind al eerder geslagen „alleen op het bibs je" omdat het kind tegen de man, die sinds een maand bij mamma inwoonde geen pappa wilde zeggen. Op 5 mei was de bleke sjouwer overstuur geraakt toen een politieagent kwam zeggen, dat Hendrika in het ziekenhuis was opge nomen. Hij had Nico en diens jongere zusje Monica eten gegeven en had ze daarna vlug in bed willen stoppen om op bezoek te kunnen gaan bij de vrouw, die in verwachting was van haar derde (zijn eerste) kind. „Ik zette Nico op het potje en toen begon hij om zijn mamma te schreeu wen. Toen heb ik hem een paar klap pen gegeven. Ja, stompen, in zijn ge- sicht", gaf Jan emotieloos toe in het strak zakelijke verhoor door de presi dent mr. A. F. Stemfoort. Bij de rechter-commissaris had hij verteld, dat Nico met het hoofdje te gen een ijzeren ledikant was geslagen. In bed was Nico blijven huilen en roe pen dat hij op het potje moest. Toen hij op het potje niet deed wat van hem werd verlangd, had Jan hem weer ge slagen. Nico was op de grond gevallen en daarop had de twintigjarige man, die zo graag pappa wilde worden ge noemd, het kind in het gezicht ge schopt. Het jongetje was gaan bloeden uit neus en mond, maar Jan had het toch nog woedend door elkaar geschud, zo wild dat de politie later door de hele kamer bloedspatten had gevonden. „Ik kon verder goed met hem op schieten; ik nam Nico overal mee naar toe", zei Jan gisteren. „Er is nauwelijks een motief te vin den voor deze daad", vond ook de offi cier van Justitie mr. P. van Benthem. Hij vermoedde dat er jaloeziegevoelcns hadden meegespeeld, omdat Nico altijd aan moeders rokken hing. De raadsman, mr. J. H. W. M. Op de Coul, hield het op een paniekreac tie. „Mijn cliënt had hij Hendrika een houvast gevonden en dat voelde hij wegglippen toen hij hoorde, dat ze een ongeluk had gekregen". Volgens de raadsman was het geen doodslag geweest, maar dodelijke mis handeling. „Toen hij 's avonds uit het ziekenhuis kwam, heeft hij de twee kinderen nog bij zich in bed genomen", aldus mr. Op de Coul (pas de volgende ochtend was een dokter gewaarschuwd, die op zijn beurt de politie erbij had gehaald). „Dat is toch niet de hou ding van iemand, die een kind dood slaat". Daartegenover stond de opvatting van de officier: „Ook al heeft hij zich dat misschien niet gerealiseerd, wie een teer kinderhoofdje zo slaat en schopt, kan dat alleen maar doen als hij wil doden". Bij de bepaling van de eis wilde mr. Van Benthem rekening houden met de zwakke begaafdheid en de verminder de toerekeningsvatbaarheid van Jan. De Psychiatrische Observatiekliniek van het gevangeniswezen had een plan opgesteld voor een deskundige begelei ding, waarin ook het leren van een vak in de Zutphense jeugdgevangenis was opgenomen. Aansluitend bij dat plan eiste mr. Van Benthem drie jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest, Na overleg van de directie met de ondernemingsraad werd meegedeeld, dat de oliemaatschappij in de toekomst de organisatie meer zal aanpassen aan de ontwikkeling. Als gevolg daarvan zullen alle onder de c.a.o. vallende functies, voor zover dit nog niet is gebeurd, aan een onderzoek worden onderworpen. Verwacht wordt, dat er voor een zeer groot aantal functies een herclassifi catie zal komen. Als het onderzoek is afgesloten wordt de herclassificatie met terugwerkende kracht tot 1 januari 1970 toegepast Na deze mededeling werd het werk hervat DEN HAAG Een zeventienjarig Haags meisje is zondagmiddag door twee onbekende mannen enige malen verkracht. De vader van het slachtof fer kwam b(J de politie aangifte doen Het meisje liep tegen het einde van de middag in de binnenstad toen een man van ongeveer 35 tot veertig jaar haar om vuur vroeg, haar beetpakte en in een auto sleurde. Hierin zat een man van ongeveer dezelfde leeftijd. Zij reden naar Wateringen waar het meisje werd verkracht. Zij werd later tn de buurt van haar huis afgezet. Het meisje kon gisteren nog niet wor den gehoord; zij was geheel overstuur. Ook de uitslag van het onderzoek, dat een arts instelde, is nog niet bekend. AMSTERDAM De hul verlening tot een bedrag van zeshonderd miljoen dollar, die Indonesië voor 1970 van de Westerse landen vraagt, is een eerlijke schatting van de Indonesische behoef ten. Minister Udink (Ontwikkelingshulp) heeft dat gisteren in het Amsterdamse Amstelhotel gezegd bij de opening van de zevende conferentie voor hulpverle ning aan Indonesië. Hij noemde de zeshonderd miljoen dollar (2,16 miljard gulden) slechts een matige verhoging ten opzichte van de hulp die Indonesië dit jaar heeft gekre gen (1,8 miljard gulden). Minister Udlnk zei met grote belang stelling te hebben gezien dat binnen het ontwikkelingsbeleid van de Indo nesische regering, meer dan evenredi ge aandacht wordt geschonken aan de ontwikkeling van West-Irian. Hij zei dat Indonesië duidelijk het stadium heeft bereikt waarin krachtige pogingen kun nen worden gedaan de groei en de ont wikkeling van de economie te bevorde ren. AMSTERDAM Ook op de thuisreis en zelfs op het IJsselmeer mag de aan dacht niet verslappen. Deze waarschu wing richtte de Inspecteur voor de scheepvaart J. Heringa gisteren tot alle Urker vissers als lering uit de ramp, die zich zaterdag 12 april voltrok over de Urker kotter UK 204 Johanna. De hele bemanning van vijf koppen verdronk in de woeste golven van het IJsselmeer. De Raad voor de Scheep vaart onderzocht de ondergang van de Johanna om te proberen de oorzaak vast te stellen. De inspecteur voor de scheepvaart concludeerde, dat de zee waardigheid niet voldoende in het oog was gehouden, met name dat het vis tuig niet zeevast was gesjord. De inspecteur meende dat door het slingeren van het schin het tuig van het dek het water was ingegleden, waardoor de Johanna omver was ge trokken. Doordat een deurtje en een paar luiken open stonden liep de Jo hanna snel vol. „Heeft men de situatie onderschat", zo vroeg de inspecteur voor de scheep vaart zich gisteren af. „Laat men toch oppassen, ook- op de thuisreis en zelf» op het IJsselmeer. Dat vistuig had in ieder geval vastgesjord moeten flggen, zodat het niet overboord had kunnen glijden". „Bovendien had onder omstandighe den als die van 12 april een ervaren man op de brug moeten staan. Op de Johanna stond de schipper niet achter het roer. Een week vissen met weinig slaap mag bijzonder vermoeiend zijn en de neiging wekken om de wacht op de brug over te laten aan een minder er varen man. Zeker onder bijzondere om standigheden zal men weerstand aan die neiging moeten bieden". DEN HAAG De Braziliaanse bis schop Helder Camara zal door de confe deratie van Latijns-Amerikaanse chris telijke vakverenigingen (CLASC) won den voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. De bestuursraad van de CLASC heeft hiertoe besloten. Dit is meegedeeld aan de publicist en Latijns-Amerika-kenner Jan Glissenaar. De bestuursraad van de CLASC noemt bisschop Helder Camara een van de belangrijkste getuigen voor de bevrij ding van de Latijns-Amerikaanse vol ken. Zonder die bevrijding zal er noch ge rechtigheid, noch vooruitgang, noch vrede, vrucht van rechtvaardigheid, zijn. De bisschop zet zich volgens de CLASC in voor de bevrijding van de Latijns- Amerikaanse volken. ADVERTENTIE de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, 's-Gravenhage.

De Vallei | 1969 | | pagina 7