Succes verwacht in lange strijd tegen de kanker Amerikanen ontdekken sporen van besmetter Italië en Frankrijk zwaarst getroffen NATO ingeschakeld in strijd tegen rampen Over twee jaren vrije uitwisseling artsen in de EEG SUKRISTOL slijterskwaliteit dat proef je REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN cVboruw kerstfeest naar de öpa <3? Egyptische top praat in Moskou Amerika houdt troepensterkte in Navo op huidig peil Griekenland dreigt niet uittreden uit N.A.V.O. Jongen door herdershonden verscheurd Toeristen voor dubbeltje op eerste rang RECONSTRUCTIE OP VLIEGVELD KLM- personeel stal in Londen uit koffers Leraren staken; leerlingen vrij Geen uitkering voor familie van Rauter Geen verschillende eisen meer Franse douane hield Ivens" Laos-film tegen heus... uw slijter heeft de juiste keus! STORINGEN Onmiddellijke verlichting van Scholen dicht omdat er een bom zou liggen TRANSPLANTS TIES TOEVAL Griep verplaatst zich snel GOEDAARDIG DODEN MET IN ARNHEM Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof WOENSDAG 10 DECEMBER 1969 ADVERTENTIE ©P»vo 12-120 OKLAHOMA Aan de universi teit van Oklahoma zijn virusachtige deeltjes vrijgemaakt uit menselijke longkankercellen. Laboratoriumproe ven toonden vervolgens aan dat die deeltjes in gekweekte gezonde mense lijke cellen veranderingen teweegbren gen. Bij het bestuderen van bloed van zes lijders aan botkanker en twee lijders aan kraakbeenkanker, aldus die twee onderzoekers, vond men in de licha men van de patiënten afweerstoffen die vermoedelijk waren gevormd na het binnendringen van virussen. Vocht uit kankerweefsel van de pa tiënten brachten de onderzoekers daar na in een laboratorium in aanraking met kweken van gezonde menselijke cellen. Die cellen ondergingen daarna duidelijke verandering en begonnen op kankercellen te lijken. Bovendien ont stonden in die cellen de al eerder bij de patiënten gevonden afweerstoffen. Bij zeer sterke vergroting, in een elektronenmicroscoop van dergelijke veranderde cellen, vond de groep on derzoekers, die werkte onder leiding van dr. Eilher, deeltjes die op virussen leken. Het bestaan van een virus dat bij de mens botkanker en kraakbeen kanker zou kunnen véroorzaken, was daarmee nog niet aangetoond. Vermoe- dns in die richting werden echter ster ker toen de onderzoekers ook bij ge zinsleden en vrienden van de patiën ten dezelfde afweerstoffen aantroffen als die welke waren gevonden in de aangetaste weefsels van de patiënten. Dat zou er op kunnen wijzen, dat die gezinsleden en vrienden ook door kankerverwekkende virussen waren besmet, maar er lichamelijk tegen be stand waren gebleken. Onlangs sprak dr. Jonas Salk, de ontdekker van het eerste vaccin tegen kinderverlamming, in een congres over ADVERTENTIE 4'Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, ,v verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels In tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat tl thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. kankerbestrijding in New York. het vermoeden uit dat kanker het gevolg kon zijn van storingen in het evenwicht van krachten die optreden wanneer smetstoffen het menselijke lichaam binnendringen. Dr. Salk, die zich de laatste jaren met de kankerbestrijding bezighoudt, vermoedt dat in het menselijke lichaam voortdurend kankercellen ontstaan. Die komen dan in de bloedstroom terecht. Is bedoeld evenwicht van krachten wel aanwezig, dan zullen die cellen worden vernietigd door het natuurlijke afweermechanisme van het menselijke lichaam. Die afstoting kan echter uit blijven indien de kankercellen in de bloedstroom omgeven worden met een stof die ze voor het natuurlijke afweer- MOSKOU Dinsdag ia in Moskou een Egyptische delegatie aangekomen, bestaande uit leden van de regering van de Verenigde Arabische Republiek en de enige partij in Egypte, de „Ara bische Socialistische Unie" (ASU). Tot de delegatie behoren Anwar Sadat, 'n vooraanstaand lid van de ASU, die door de Russische pers een persoonlijke af gezant van president Nasser wordt ge noemd, de minister van Buitenlandse Zaken. Mahmoed Riad, en de minister van Defensie, generaal Mohammed Fawzy. Er zal tussen de Russen en de Egyp- tenaren worden gesproken over de cri sis in het Midden-Oosten. Dit geschiedt elf dagen voordat in Rabat een Arabi sche topconferentie zal beginnen. Vol gens diplomatieke kringen in Moskou vind het overleg plaats op Egyptisch initiatief. Men neemt aan, dat de dele gatie zal trachten Moskou ervan te overtuigen dat pogingen om tot een po litieke oplossing van de crisis te komen hopeloos zijn, zoals onlangs door Nas ser is verklaard. De Egyptenaren vin den nu een meer militante Arabische politiek noodzakelijk. Dat ook generaal Fawzy deel van de delegatie uitmaakt, zou er volgens waar nemers op kunnen wijzen, dat' Cairo nog meer wapens van de Sowjet-Unie wil hebben. LONDEN Op Londen Airport zijn acht Britse beladingsemployés van de KLM aangehouden voor een reeks dief stallen uit koffers in toestellen van de KLM en de BEA. De acht Engelse KLM'ers worden er van verdacht de afgelopen maanden tientallen koffers te hebben geopend om er bankpapier, juwelen en sieraden uit te halen. Ook bij de rijkspolitie op Schiphol deden vele passagiers aangifte als zij na een vlucht uit Engeland ont dekte dat ze bestolen waren. De beladers waren vooral op zoek naar bankbiljetten, die veel Engelsen tegenwoordig in hun koffers verbergen sinds de deviezenbeperking van kracht is. De Britten mogen slechts een be perkt bedrag in het buitenland beste den. De diefstallen werden gepleegd als de koffers al in de vliegtuigen stonden. Om welk bedrag het in totaal gaat, is nog niet te zeggen. WASHINGTON De Amerikaanse onderminister voor het Leger, Stanley Resor, heeft tijdens een televisie-inter view verklaard dat hij hoopte dat de Verenigde Staten ook na de eerste helft van 1971 de huidige troepensterkte in NAVO-verband kunnen handhaven. De minister van Defensie Meivin Laird zei in september dat de Ver enigde Staten geen plannen hebben om voor 30 juni 1971 de Amerikaanse troe pensterkte te verminderen en de mi nister van Buitenlandse Zaken her haalde dit vorige week tijdens de NAVO-ministerraad in Brussel. Ondertussen heeft de fractievoorzits ter van de democraten in de Senaat, Mike Mansfield, een resolutie ingediend, waarin hij vraagt om aanzienlijke in krimping van de Amerikaanse NAVO- verplichtingen. De Amerikaanse onder minister Resor zei in het vraaggesprek nog eens nadrukkelijk dat hij geloof de en hoopte dat de Amerikaanse troe pen in Europa op het huidige niveau zullen blijven in de komende achttien maanden. Het Britse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat Engeland een eenheid zal vormen voor oorlog voering ln pool- en bergachtige gebie den. Zij zal deel uitmaken van de de fensiestructuur van de noordelijke flank der NAVO. MAASTRICHT Leerlingen van twee technische scholen in Maastricht hebben gisteren vrijaf gekregen na een telefoontje, dat er een bom in een van de scholen was geplaatst. De politie heeft beide scholen door zocht, maar geen bom kunnen vinden. Vermoed wordt, dat het telefoontje af komstig is uit kringen van de Katholie ke Werkende Jongeren, die actie voe ren tegen de schoolbesturen van diver se technische scholen. mechanisme onherkenbaar maken. Zij kunnen dan niet langer als vijandig en gevaarlijk worden herkend. Er is hier volgens dr. Salk een aan knopingspunt met orgaantransplanta ties. Hij wees erop dat mensen die een nier ingeplant hebben gekregen eerder kanker krijgen dan anderen in hun leeftijdsgroep. Dr. Salk gelooft dat het tegengaan van de natuurlijke afstoting de immunosuppressie die in het harttransplantatiejaar 1968 zo vaak in het nieuws was van invloed is. Dit zeer belangrijke resultaat van kankeronderzoek, gemeld in het jong ste nummer van het Britse weekblad New Scientist, versterkt de mening dat er virussen zijn die bij de mens kanker kunnen verwekken. Precies datzelfde vermoeden werd eind vorige week ook al geuit in een internationale bijeen komst van kankeronderzoekers nabij Parijs. De resultaten van het onderzoek aan de universiteit van Oklahoma werden bekendgemaakt in Chicago in een bij eenkomst van de American Federation of Clinical Research. Voor het eerst in de geschiedenis van het kankeronder zoek zijn nu deeltjes gevonden in men- gelijk kankerweefsel die bij de mens kankar zouden kunnen veroorzaken. De deeltjes werden bij toeval ontdekt gedurende routine-onderzoek van mens- lijk longkankerweefsel. Bij het onderzoek waarover de Ame rikanen berichtten, ging het om het vinden van de mogelijke verwekker van botkanker en kraakbeenkanker bij de mens. Een Franse kankeronderzoe ker, prof. George Mathé, noemde dat de belangrijkste vooruitgang van het kankeronderzoek in de afgelopen tien jaar. In die conferentie brachten dr. Fre derick Eilber van het Amerikaanse na tionale kankerinstituut in Bethesda na bij Washington en dr. Lloyd J. Old van een instituut voor kankeronderzoek in New York verslag uit. PARIJS In bedekte termen heeft Griekenland gisteren gedreigd de NAVO te zullen verlaten, als het uit de Raad van Europa wordt gestoten. Het deed dit bij monde van zijn mi nister van buitenlandse zaken, Panoya- tis Pipinelis. Die is reeds in Parijs aan gekomen voor de bijeenkomst van de Raad van Europa, die vrijdag over het lot van Griekenland zal beslissen. Als aanleiding hiervoor nam hij de rede van premier Harold Wilson in het Engelse Lagerhuis. Hierin zei Wilson, dat Engeland zou stemmen voor het uitstoten van Griekenland, tenzij dit land op het laatste ogenblik zijn politiek zou wijzigen. Pipinelis zei, dat dit requisitoir niet bevorderlijk was voor een vruchtbare arbeidssfeer in de Raad. Daarna suggereerde hij terloops dat als Griekenland uit de Raad gewipt zou worden, het daaruit op militair gebied zijn concequenties zal trekken. Algemeen wordt aangenomen, dat minister Pipinelis zich gesterkt voelt door de uitlatingen van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken. William Rogers, die heeft gezegd dat uitstoting van Griekenland uit de Raad van Europa de NAVO dreigt te ver zwakken. Op het vliegveld Kloten bij Zürich is door leden van de rechtbank, die de overval op het El-Al vliegtuig van februari van dit jaar behandelen een reconstructie ter plaatse gelast. Op de foto de Israëlische veiligheids agent Mordechai Rachamin met ma chinegeweer. Op de voorgrond een pop die het lijk van de neergeschoten Arabier Abdel Hassan voor moet stel len. ROME Italië cn Frankrijk zijn zwaar getroffen door de griepepidemie. Mc dan 30 miljoen mensen hebben reeds kennis gemaakt met de ziekte en verwacl. wordt dat miljoenen nog aan de beurt zullen komen. In Italië zijn het ongeveer 15 miljoen mensen. In Frankrijk is de situatie in Nantes en Toulouse ernstig. Som mige landen hebben nog geen last van het virus. Engeland maakt zich niet be zorgd. ln Noorwegen komt griep veel voor maar in Denemarken minder dan nor maal. In Italië wordt de ziekte „ruimte- koorts" genoemd omdat de eerste symp tomen werden geconstateerd tijdens de vlucht van de Apollo-12. De griep is van het subtype ,,A-2 Singapore een variant van de Hongkong-griep van vo rig jaar. In bijna alle Italiaanse steden zijn winkels en markten gesloten we gens ziekte. Er is veel verzuim in de industrie. In Frankrijk heerst hetzelf de type griep als in Italië. In Rome. waar ongeveer 1 milioen inwoners met griep in bed liggen, woedt de epidemie het ergst. In Verona, Bolzano en tien tallen andere gemeenten komen de stadsbesturen niet bijeen omdat vele le den ziek zijn In Genua ligt 40 pet van de bevol king met griep in bed. Van de 850 bus chauffeurs in Bologna lijden 200 aan griep. Daardoor is het openbare ver voer drastizch ingekrompen. De griepepidemie heeft een goedaar dig verloop het aantal sterfgevallen is gering. Personen boven de 60 jaar worden gespaard, omdat, aldus de dok ters. zij immuun zijn geworden door soortgelijke virussen, die enkele tiental len jaren geleden grote epidemieën heb ben veroorzaakt. Volgens de nieuwste ramingen zal de helft van de gehele Franse bevolking door de griep worden getroffen voprdat de huidige epidemie tot het verleden behoort. Tot dusverre zijn door de griep drie jongemensen in Frankrijk gestorven V» -Oj ADVERTENTIE ROME Drie miljoen Italiaanse leerlingen van middelbare scholen heb ben vandaag twee dagen „vakantie" gekregen, omdat hun leraren in sta king zijn gegaan. De leerkrachten eisen meer loon en betere voorzieningen. Het personeel van psychiatrische in richtingen is eveneens in' staking ge gaan en de narcotiseurs in Italië sta ken nog steeds. Een voorlopige overeenkomst is be reikt tussen de metaalbonden en de re gering. Fabrieksarbeiders zullen een loonsverhoging krijgen van 65 lire (36 cent) per uur en kantoorperso neel een loonsverhoging van 13,500 (81 gulden) per maand. De werkweek zal over drie jaar worden teruggebracht van 44 uur tot 40 uur. CJ KASSEL De weduwe en de v(jf kinderen van Albin Rauter, de man die tijdens de tweede wereldoorlog generaal was van de „Waffen-SS" in Nederland en in 1949 werd terechtgesteld, hebben hun twintig jaar durend gevecht om uitbetaling van een rente-bedrag uit het fonds voor oorlogsslachtoffers verloren. Hun klacht tegen de bondsstaat Ne- der-Saksen werd door het opperste ge rechtshof van de Bondsrepubliek in Karlsruhe in laatste instantie ongegrond verklaard. Rauter was sinds mei 1940 een der leiders van de SS en commis saris van do „Sicherheitsdienst" in be zet Nederland. Na een kortstondige ge vangenschap in Engeland werd hij in februari 1948 aan Nederland uitgeleverd waarop een bijzondere rechtbank in Den Haag hem ter dood veroordeelde. Het vonnis, dat in maart 1949 werd voltrok ken. was gebaseerd op het verwijt dat Rauter zich onder andere schuldig had gemaakt aan talrijke oorlogsmisdaden door zijn medewerking aan de Joden vervolging en door het laten fusilleren van Nederlanders. BRUSSEL De Verenigde Staten hebben voorgesteld een plan te beden ken. samen met andere geallieerden, om de groeiende dreiging van luchtver vuiling, verkeersongelukken en rampen zoals vervuiling van 't zeewater door olie. het hoofd te kunnen bieden. De adviseur van president Nixon voor stedelijke zaken. Daniël Moynihan, ver klaarde tijdens de eerste zitting van de Nato-commissie voor uitdagingen van de moderne samenleving, dat de Nato nu een oplossing moet vinden voor iets „waar de mens nog nooit mee is ge- PARIJS Drie waakhonden. Duitse herders, hebben in Straatsburg een ze venjarig jongetje verscheurd voor de ogen van *U" tweejarig zusje. De twee kinderen, Philippe Moebs (7) en zijn zusje Veronique (2) speelden zon dagmiddag op de binnenplaats van een fabriek. Toen hun moeder uit het raam naar de kinderen keek, zag zij dat drie Duitse herders, bewakingshonden van de fabriek, zich op Philippe hadden ge worpen. Een oom van de kinderen die op bezoek was holde naar de binnen plaats, greep een hark, waarmee hij de honden sloeg die tenslotte hun prooi loslieten. Philippe werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, maar de redding bleek te laat gekomen te zijn. Veronique werd door de honden, die eigenlijk op gesloten hadden moeten zijn, gespaard. confronteerd, het veranderende ecolo gische evenwicht in de wereld". De commissie werd in het leven ge roepen, nadat president Nixon tijdens een bezoek in februari, had voorgesteld de ecologische problemen onder de ver antwoordelijkheid van de Nato te laten vallen, samen met defensieproblemen. De Nato wil met de Sovjet-Unie en andere communistische landen de ver antwoordelijkheid delen voor de verbe tering van een menselijke omgeving op aarde. Een ongehoorde concessie werd gedaan: V. Volkov, de correspondent voor het Russische persbureau Tass, mocht in het „veiligheidsgebied" van het Nato-complex de eerste zitting va.i de commissie bijwonen. Uit de aan de commissie voorgelegde cijfers bleek dat per jaar 110.000 mensen in verkeersongelukken gestor ven zijn tussen 1965 en 1966. Volgens de statistiek zijn er per dag in de Ver enigde Staten alleen al 10.000 gewonden bij verkeersongevallen. ARNHEM De Franse douane heeft ;e\veigerd voor de film Laos van Joris Ivens een uitvoervergunning voor Nederland af te geven. Daardoor heeft de filmkring Arnhem deze film van het progamma moeten schrappen. De Nederlandse cineast, die in Parijs woont, heeft verklaard dat dit niet de eerste ket :s dat hem zoiets overkomt. Hij zegt er weinig tegen te kunnen uit richten. Voorlopig is hij zijn film kwij Ivens zal tegen de gang van zaken protesteren. Hij verwacht dat hij zijn film op den duur weer terug krijgt. UTRECHT Zonder tegenslag zal de vrije uitwisseling van huisartsen binnen de zes landen van de E.E.G., over twee jaar een feit zijn. Iedere arts uit één van die landen zal dan in een van de andere landen een huisarts praktijk kunnen beginnen. Bij de uitwisseling zal van discrimi natie geen sprake mogen zijn, meent de Landelijke Huisartsen Vereniging. Er zullen in de zes landen geen onder ling verschillende eisen mogen worden gesteld. Om een voorbeeld te noemen: een arts uit Italië moet dan als gelijkwaar dig worden beschouwd aan een Neder landse collega. Niettemin geeft de L.H.V. toe, dat er in de opleidingen in de zes landen verschillen bestaan. Die zijn er trouwens ook tussen de Neder landse universiteiten Als de hele procedure zal zijn afge werkt onder andere goedkeuring door het Europese parlement zal er één gemeenschappelijke „artsenmarkt" ontstaan in Nederland, België, Luxem burg, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. De wens tot uitwisseling is nog niet zo erg groot, doordat in alle deelnemen de landen een tekort aan artsen be staat. Bovendien zijn de tarieven nu ongeveer gelijk, nadat Nederland aan vankelijk wat had achtergelopen. Daar om bestaat volgens de L.H.V. niet de kans dat een land zal „leeglopen" en zonder dokters zal komen te zitten. Binnen de Europese Unie van huis artsen wordt intussen ook gewerkt aan een specifieke opleiding tot huisarts, die moet volgen op de gebruikelijke ba sisopleiding van zes jaar. Uitgegaan wordt van een compromis, dat voor ziet in twee jaar. Nederland denkt daarbij aan ten minste een half jaar werken in een zie kenhuis. een even lange stage bij een huisarts en het volgen van specifieke cursussen gedurende de rest van de tijd. De verschillen in opvatting over de duur zijn echter nog groot. België over weegt een „vervolgopleiding" van drie jaar; Zwitserland en enkele delen van West-Duitsland kennen in de praktijk al vier jaar. In medisch ethische zin zijn er vol gens de L.H.V. geen bezwaren tegen de uitwisseling. Maar. zo werd gezegd, de Europese eenwording mag geen rem zijn op de weten?chaopdijke ontwik keling op medisch gebied De noodzaak van één specifieke be roepsopleiding in Europa zou tot d« regeringen van die landen moeten door dringen. „Helaas ondervinden de orga nisaties van artsen bij de Brusselse ambtenaren een sterk ambtelijke hou ding." een jongen van 17 en een meisje van 15 in de streek van Poitiers en een ba by van twee maanden in Rijssel. Ook in Portugal heeft de griep zijn kop opgestoken. In Oporto en omgeving liggen honderden mensen ziek in bed. In deze plaats zijn twee personen aan de Aziatische griep overleden. Bij ou dere mensen en hartpatiënten kunnen stoornissen in de bloedsomloop optreden De griepgolf heeft ook het zuiden van de bondsrepubliek met name de deelstaat Beieren bereikt. De artsen van de gemeentelijke gezondheidsdienst in München weten echter nog niet of het hier om de zg. Aziatische of een gewone verkoudheidsgriep gaat. In België wacht men met enige span ning af. of de griepepidemie die in Frankrijk woedt, naar België zal over slaan. In het gehele land begint de griep de kop op te steken, doch er is nog geen sprake van een epidemie, zo wordt in Brussel verklaard. In het Belgisch-Franse grensgebied schijnt het aantal grieppatiënten wat hoger te zijn dan normaal. Geruchten dat maandag al ongeveer de helft van de bevolking van de Belgische stad Bergen ziek was, bleken ongegrond. De griep verplaatst zich met een snel heid van 30 kilometer per uur. Dit be tekent dat Moskou over 15 dagen de eerste symptomen zal kunnen constate ren. ADVERTENTIE In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. CARACAS Vertegenwoordiger» van drieënveertig grote luchtvaart maatschappijen hebben dinsdagavond besloten een aantal tarieven in het ver keer tussen Noord-Amcrika en Europa te verlagen. Een woordvoerder voor de International Air Transport Association zei na afloop van een conferentie, die drie weken heeft geduurd, dat de nieu we tarieven schitterende kansen bicden voor toeristen, die voor een koopje wil len reizen. De luchtvaartmaatschappijen hebben besloten om de 14- tot 21-daagse trans atlantische retours uit te strekken tot reizen die 14 tot 28 dagen duren, een nieuw tarief in te voeren voor reizen van 29 tot 35 dagen en het groepsta- rief te verlagen voor toeristen, die rei zen in groepen van 80 personen. Krachtens het nieuwe 29-45 dagen ta rief zal een retour New York-Rome bul ten het hoogseizoèn 300 dollar kosten. Een retour New York-London gaat in prijs varieren van 250 dollar voor het laagseizoen tot 290 dollar voor het hoog seizoen. Voor groepen van 80 personen zal een retour New York-London in het laag seizoen 170 dollar gaan kosten en in het hoogseizoen 210 dollar. De nieuwe lage prijzen zijn een ge volg van een prijzenoorlog, die eerder in het jaar is ontketend door Alitalia, die 299 dollar ging berekenen voor een retour New York-Rome. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 10